در ژاپن، تابعیت و شهروندی از هم جدا نیستند. اخذ تابعیت ژاپن راهی برای مشارکت آسان‌تر در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در این کشور است. همچنین افرادی که تابعیت این کشور را دارند از حقوق و کرامت شهروندی برخوردار می‌شوند.

شهروندی ژاپن از طرفی حقوقی برای شهروندان مشخص می‌کند و از طرف دیگر مسئولیت‌هایی برای آن‌ها دارد. اخذ شهروندی در ژاپن فرآیند بسیار پیچیده‌ای است که متقاضیان را به رعایت معیارهایی سخت‌گیرانه ملزم می‌کند. یکی از الزامات کلیدی اخذ شهروندی اقامت چند ساله در این کشور است.

متقاضیان باید درک و شناخت خوبی از زبان، فرهنگ و جامعه ژاپنی نیز داشته باشند و این شناخت را از طریق آزمون مهارت زبان و فرآیند مصاحبه اثبات کنند. پس از اعطای شهروندی، افراد حق رأی و شرکت در انتخابات را دارند، پاسپورت ژاپنی دریافت می‌کنند و از مزایای اجتماعی و حمایت‌های مختلف دولتی برخوردار می‌شوند.

شهروندان کشور ژاپن با پاسپورت قدرتمند آن و بدون نیاز به ویزا می‌توانند به ۱۹۰ کشور دنیا مسافرت کنند. به‌طور کلی، شهروندی کشور ژاپن فرصت‌ها و امتیازات مختلفی به‌همراه دارد که باعث می‌شود هرساله افراد زیادی به‌دنبال دریافت آن باشند.

حقوق و مزایای شهروندی ژاپن

اگرچه ژاپن تقریبا ملتی یکپارچه و تک‌قومی دارد، اما شهروندی این کشور چنان فریبنده است که افراد زیادی به‌دنبال آن هستند. از مزایای اقتصادی گرفته تا امتیازات اجتماعی، حقوق و مزایای شهروندی ژاپن فرصت‌های متعددی را برای اتباع خارجی فراهم می‌کند. در ادامه، به مهم‌ترین این حقوق و امتیازات اشاره خواهیم کرد.

حقوق و مزایای شهروندی ژاپن

۱. فرصت‌های شغلی

یکی از مزایای اصلی اخذ شهروندی کشور ژاپن، دسترسی به فرصت‌های شغلی نامحدود است. چراکه شهروندان ژاپنی به طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی در بخش‌های مختلف مانند فناوری، تولید، امور مالی و سرگرمی دسترسی دارند.

بسیاری از شرکت‌های چندملیتی مستقر در ژاپن ترجیح می‌دهند شهروندان ژاپن را که بر زبان این کشور تسلط دارند و با آداب و رسوم محلی آشنا هستند، استخدام کنند. بنابراین اخذ تابعیت این کشور برای مهاجران می‌تواند به معنای داشتن شغل بهتر، درآمد بیشتر و در نتیجه زندگی راحت‌تر باشد.

۲. درمان و سیستم رفاه

شهروندان ژاپنی از مزایای اجتماعی مانند دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت بالا و سیستم‌های رفاهی برخوردار هستند. ژاپن یکی از کارآمدترین سیستم‌های درمان را در جهان دارد که خدمات پزشکی مقرون‌به‌صرفه را فقط به شهروندان خود ارائه می‌دهد. علاوه بر این، یک شهروند ژاپنی، می‌تواند از برنامه‌های رفاهی مختلف نظیر کمک مالی به خانواده‌های کم‌درآمد، یارانه مسکن و بورسیه تحصیلی استفاده کند.

۳. آموزش

نقش آموزش در جامعه ژاپن بسیار محوری و اساسی است و شهروندان این امتیاز را دارند که از مهدکودک تا سطح دانشگاه به آموزش رایگان یا با یارانه بالا دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، فرد با اخذ تابعیت ژاپن می‌تواند فرآیند پذیرش و برخورداری از بورسیه مالی در دانشگاه‌های ژاپن را ساده‌تر کند.

۴. حس تعلق

اخذ تابعیت باعث ایجاد حس قوی تعلق به اجتماع ژاپن می‌شود. زیرا فقط شهروندان ژاپن حق رأی، امکان حضور فعالانه در انتخابات، نامزد شدن و شکل دادن به سیاست‌های کشور را دارند. در ضمن فقط شهروندان ژاپنی می‌توانند به احزاب سیاسی بپیوندند.

شهروندان می‌توانند در نیروهای مسلح ژاپن خدمت کنند و از مزایای فراوان حضور در ارتش بهره‌مند شوند. علاوه بر این، شهروندان ژاپن به مزایای دیگری مانند توانایی خرید ملک، راه‌اندازی کسب‌وکار و داشتن سلاح گرم تحت شرایط خاص دسترسی دارند.

۵. پاسپورت

با اخذ تابعیت ژاپنی می‌توان به پاسپورت این کشور دست یافت و از حق سفر بدون ویزا به چهارگوشه دنیا بهره برد. روابط دیپلماتیک قوی ژاپن به شهروندان این کشور امکان می‌دهد که با نقاط مختلف دنیا روابط تجاری داشته باشند.

۶. امنیت

یکی دیگر از مزایای شهروندی ژاپن امنیت بالا است. ژاپن یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا شناخته می‌شود و نرخ جرم و جنایت در آن بسیار پایین است. همچنین شهروندان ژاپن با سیستم حقوقی قوی و عادلانه این کشور حمایت می‌شوند که آرامش خاطر و امنیت خانواده‌هایشان را تضمین خواهد کرد.

۷. سایر مزایا

سایر حقوق و مزایای شهروندی ژاپن به شرح زیر است:

  • دیگر به تمدید ویزا نیازی نیست.
  • ورود و خروج از ژاپن رایگان است.
  • دریافت وام مسکن و سایر تسهیلات مالی آسان‌تر می‌شود.
  • دریافت تسهیلات تأمین اجتماعی، بازنشستگی و انواع بیمه‌ها راحت‌تر خواهد بود.
  • می‌توان به‌عنوان یک کارمند دولتی استخدام شد.
  • می‌توان حق رأی و شرکت در انتخابات را به دست آورد.
  • برای یافتن شغل یا تغییر شغل، آزادی کامل وجود دارد.
  • می‌توان بدون ویزا به ۱۹۰ کشور دنیا سفر کرد.
  • زحمت گذراندن مراحل دولتی و درخواست از سفارت‌ها برای ویزا از بین می‌رود.

البته اخذ تابعیت ژاپن یک عیب هم دارد و آن این است که باید تابعیت کشور خودتان را رها کنید. زیرا در قانون ژاپن اجازه اخذ تابعیت دوگانه پیش‌بینی نشده است.

شرایط اخذ تابعیت ژاپن

طبق داده‌های اخیر سرویس مهاجرت و تابعیت ژاپن، در حال حاضر حدود ۲٫۸ میلیون نفر خارجی در این کشور زندگی می‌کنند. از این تعداد، حدود ۸۰۰ هزار نفر شهروند، ۲۰۰ هزار نفر مقیم دائم و ۳۰۰ هزار نفر مقیم غیردائم هستند. بنابراین، تعداد زیادی خارجی به‌عنوان شهروند ژاپن در این کشور زندگی می‌کنند، اما تحت چه شرایطی می‌توان تابعیت کشور ژاپن را دریافت کرد؟

شرایط اخذ تابعیت ژاپن

۱. اقامت

اول از همه، داشتن اقامت یک پیش‌نیاز اساسی برای اخذ تابعیت کشور ژاپن است. متقاضیان باید حداقل پنج سال متوالی در این کشور اقامت داشته باشند و تعهد خود را به جامعه ژاپن نشان دهند. در این مدت، متقاضیان باید ضمن تبعیت از قوانین، رفتار خوبی از خود نشان داده باشند. همچنین نباید در هیچ‌گونه فعالیتی که به منافع ملی ژاپن آسیب بزند شرکت کرده باشند.

متقاضی باید ۸۰ درصد از ۳۶۵ روز سال (۲۹۲ روز) را در سرزمین ژاپن بگذراند. افراد مقیم دائم در صورت خروج از ژاپن به‌مدت سه سال یا بیشتر، ممکن است وضعیت اقامت خود را از دست بدهند. همچنین در صورت غیبت طولانی‌مدت، باید مجددا برای ویزا و اقامت درخواست دهند.

۲. سن

دومین مورد از شرایط اخذ تابعیت ژاپن مربوط به سن متقاضی است. متقاضیان درخواست شهروندی کشور ژاپن باید حداقل ۲۰ سال سن داشته باشند. در این سن متقاضی هم به سن قانونی رسیده است و هم می‌تواند مسئولیت‌ها و تعهدات اخذ تابعیت ژاپنی را به‌طور کامل درک کند.

۳. زبان

شهروندان بالقوه ژاپن باید سطح معقولی از مهارت در گفتار و نوشتار ژاپنی داشته باشند. این شرط برای اطمینان از ارتباط مؤثر با سایر افراد جامعه ضروری است. دولت ژاپن معمولا مهارت زبان افراد را از طریق یک امتحان استاندارد، مانند آزمون مهارت زبان ژاپنی (JLPT) ارزیابی می‌کند.

۴. تعهد کامل

همان‌طور که قبلا اشاره شد، متقاضیان بالای ۲۰ سال باید تابعیت قبلی خود را برای اخذ تابعیت ژاپنی ترک کنند. این الزام برای اطمینان کامل از وفاداری و تعهد فرد به کشور ژاپن و قوانین آن اجرا می‌شود. البته افراد کمتر از ۲۰ سال ممکن است بتوانند تابعیت دوگانه خود را حفظ کنند. اما این افراد قبل از رسیدن به سن ۲۰ سالگی باید بین تابعیت ژاپن و کشوری دیگر، یکی را انتخاب کنند.

متقاضیان باید یک فرآیند سخت را هم پشت سر بگذارند. این فرآیند شامل پر کردن چندین فرم، ارائه اسناد شخصی و انجام بررسی‌های مختلف از پیشینه فرد است. دولت ژاپن سوابق کیفری، وضعیت مالی و شخصیت کلی متقاضیان را کاملا بررسی می‌کند تا مطمئن شود کاندیدای مناسبی برای شهروندی ژاپن هستند.

۵. وضعیت مالی

متقاضی شهروندی کشور ژاپن باید درآمد یا منابع مالی کاملا ثابتی داشته باشد تا بتواند از خود و افراد تحت تکفل حمایت کند. دولت ژاپن از تبدیل شدن افراد به سربار سیستم رفاهی جلوگیری می‌کند. ضمنا تنها به افرادی تابعیت می‌دهد که بتوانند نقش مثبتی در جامعه ژاپن ایفا کنند.

۶. آزمون شهروندی

آزمون شهروندی، دانش متقاضی تابعیت را از تاریخ، فرهنگ، جامعه و سیاست ژاپن ارزیابی می‌کند. قبولی در این آزمون به این معنا است که شهروندان بالقوه، درک جامعی از ژاپن و ارزش‌های آن دارند.

متقاضیان باید تعهد خود را به جامعه ژاپنی نشان دهند. این تعهد را می‌توان از طریق مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی، کارهای داوطلبانه یا خدمت به شهروندان به دست آورد. دولت ژاپن به‌دنبال افرادی است که فعالانه در جامعه ژاپن و توسعه آن مشارکت داشته باشند.

روش های گرفتن تابعیت ژاپن

اخذ تابعیت ژاپنی مستلزم رعایت معیارهای مشخص‌شده توسط دولت ژاپن است. در حال حاضر، روش های گرفتن تابعیت ژاپن را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد.

۱. روش قبول تابعیت (Naturalization)

روش قبول تابعیت یکی از راه‌های اصلی اخذ شهروندی کشور ژاپن  برای خارجی‌هاست. متقاضی این روش باید حداقل پنج سال را به‌صورت قانونی و از طریق اخذ اقامت در ژاپن زندگی کند. ضمنا در این پنج سال باید بتواند شخصیت خوب، پایبندی به قوانین و ثبات مالی خود را  اثبات کند. علاوه بر این، متقاضی باید در این مدت به زبان ژاپنی تسلط پیدا کند و توانایی حمایت مالی از خود و اعضای خانواده را داشته باشد.

پس از تکمیل مدارک لازم و گذراندن مراحل مصاحبه، دولت اعطای شهروندی به متقاضی را بررسی خواهد کرد.

۲. روش تبار (Birth)

یکی دیگر از روش‌های اخذ تابعیت کشور ژاپن، از طریق تبار است. کودکانی که حداقل یکی از والدین آن‌ها ژاپنی باشد، بدون توجه به محل تولد خود می‌توانند به‌طور خودکار تابعیت ژاپنی را کسب کنند.

کسانی که تبار ژاپنی دارند هم می‌توانند حق ذاتی خود را برای شهروندی ژاپن به دست آورند. با این حال، قانون ملیت ژاپن این گونه افراد را ملزم می‌کند تا قبل از رسیدن به سن ۲۲ سالگی، بین تابعیت ژاپنی و خارجی خود یکی را برگزینند.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی ژاپن

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی ژاپن به نوع یا روش درخواست شهروندی بستگی دارد. اگر روش درخواست فرد از نوع تبار باشد، به مدارکی نیاز دارد که تابعیت و روابط خانوادگی او با شهروندان ژاپن را اثبات کند. اما چون روش تبار، موضوع اصلی بحث ما نیست، به روش قبول تابعیت می‌پردازیم.

مدارک لازم در روش قبول تابعیت به ملیت، روابط خانوادگی و شغل متقاضی بستگی دارد. اما به‌طور کلی، مدارک اصلی و مورد نیاز برای درخواست تابعیت کشور ژاپن به شرح زیر هستند.

مدارک لازم برای گرفتن شهروندی ژاپن

۱. فرم درخواست تابعیت

اولین مدرک مورد نیاز، «فرم درخواست تابعیت» است که باید به‌عنوان مدرک رسمی به وزارت دادگستری تسلیم شود. در این مدرک باید اطلاعات شخصی مانند نام، تاریخ تولد، جنسیت، ملیت و سایر موارد را وارد کرد. همچنین به اطلاعات دقیق در مورد سوابق متقاضی مانند شغل، تحصیلات و سوابق کیفری (در صورت وجود) نیاز است.

ضمنا متقاضیان باید یک کپی برابر اصل از شناسنامه خود را ارائه دهند که محل و تاریخ تولد آن‌ها را تأیید می‌کند. این سند در تعیین هویت متقاضی و تأیید صلاحیت او برای شهروندی، بسیار مهم است.

در صورتی که متقاضی با یک شهروند ژاپنی ازدواج کرده باشد، یک کپی رسمی از گواهی ازدواج مورد نیاز است. این سند برای نشان دادن مشروعیت رابطه زناشویی استفاده می‌شود.

همچنین متقاضیان باید یک کپی از مدرک ثبت خانواده خود یا «koseki tohon» را همراه درخواست ارائه دهند. این سند توسط اداره دولتی در شهر متقاضی صادر می‌شود و حاوی اطلاعات دقیقی در مورد روابط خانوادگی متقاضی است. این مدرک برای تأیید پیوندهای فرد با جامعه ژاپن به کار می‌رود. در نهایت، ارائه عکس اخیرا گرفته‌شده از متقاضی تابعیت ژاپن نیز لازم است.

۲. بیانیه هدف از تابعیت و رزومه

در کنار فرم درخواست باید یک نامه یا بیانیه از هدف درخواست فرد برای تابعیت به مقامات ژاپن ارائه شود. در این نامه اهداف و انگیزه فرد برای ارائه چنین درخواستی باید به‌صورت دقیق بیاید. همچنین باید به ارائه دلایلی پرداخت که اعطای شهروندی به فرد را لازم و توجیه‌پذیر می‌کند.

متقاضی باید یک رزومه از مدت زندگی خود در ژاپن نیز به مقامات ارائه دهد. این رزومه باید دستاوردها و اقدامات متقاضی طی مدت حضورش در ژاپن را به‌خوبی شرح دهد.

۳. پاسپورت

پاسپورت معتبر یا گذرنامه یکی دیگر از مدارک مهم و مورد نیاز برای درخواست شهروندی کشور ژاپن است. با این سند می‌توان ملیت خود را تأیید کرد و سابقه سفرهای خارجی را به مقامات نشان داد.

۴. مدارک مالی

متقاضیان باید ثبات مالی و توانایی برای حمایت از خود و خانواده را به مقامات مهاجرت ژاپن نشان دهند. این کار باید در قالب ارائه مدارکی مستند از وضعیت مالی فرد انجام شود. این مدارک شامل سوابق مالیاتی، درآمد، صورت‌حساب‌های بانکی، گواهی اشتغال یا مالکیت طرح‌های تجاری در ژاپن هستند.

۵. مدارک اقامت

متقاضی به ارائه مدرکی برای تأیید وضعیت اقامت قانونی خود در ژاپن نیاز دارد. این مدرک به شرایط متقاضی بستگی دارد و می‌تواند در قالب کارت ثبت‌نام اتباع خارجی یا کارت اقامت باشد. به هر حال، فرد باید ثابت کند که تمام مدت حضور او در ژاپن به‌صورت قانونی بوده است؛ شرطی که یکی از الزامات اصلی برای صدور شهروندی ژاپن محسوب می‌شود.

۶. گواهی قبولی در آزمون شهروندی

همان‌طور که قبلا اشاره شد، پیش از اعطای شهروندی به افراد، دانش و اطلاعات کلی آن‌ها در قالب یک آزمون، سنجیده می‌شود. فرد متقاضی باید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد و گواهی مربوطه را ضمیمه پرونده خود کند.

متقاضیان همچنین ملزم به ارائه مدرکی هستند که تسلط یا مهارت کافی آن‌ها را در زبان ژاپنی نشان دهد. این مدرک می‌تواند گواهی مهارت زبان، مانند نتایج آزمون مهارت زبان ژاپنی (JLPT) یا گواهی تکمیل دوره‌های زبان از مؤسسات شناخته‌شده و معتبر باشد.

۷. ضامن

متقاضیان باید دو ضامن را که شهروند ژاپنی هستند معرفی کنند. این کار می‌تواند به‌صورت توصیه‌نامه باشد و برای تأیید شخصیت اخلاقی خوب متقاضی الزامی است. این دو ضامن می‌توانند از میان همکاران و دوستان ژاپنی یا افراد خارجی تابع ژاپن انتخاب شوند.

مراحل اخذ تابعیت ژاپن

مهاجران خواهان اخذ تابعیت کشور ژاپن باید بدانند که این روش، پیچیده و زمان‌بر است و می‌تواند تا یک سال یا بیشتر طول بکشد. با این حال، درصد متقاضیان تأییدشده برای شهروندی کشور ژاپن بسیار بالا است. حدود ۹۰ درصد از کسانی که درخواست می‌دهند، تابعیت ژاپنی دریافت می‌کنند. به‌طور کلی، مراحل اخذ تابعیت ژاپن به شرح زیر است.

مراحل اخذ تابعیت ژاپن

۱. مصاحبه مقدماتی

اگر فکر می‌کنید که تمام یا اکثر شرایط لازم را برای اخذ شهروندی کشور ژاپن دارید، باید با وزارت دادگستری، اداره امور حقوقی منطقه محل زندگی خود در ژاپن تماس بگیرید. دفتر وزارتخانه ترتیب انجام یک مصاحبه مقدماتی را با شما خواهد داد. این مصاحبه ممکن است به‌صورت تلفنی یا حضوری انجام شود. اما برای انجام غربالگری اولیه، لازم است ثابت شود که شما تمام یا بیشتر شرایط شهروندی را دارید. اگر بتوانید مقام رسمی را راضی کنید که آمادگی ارائه درخواست را دارید، زمان مصاحبه دوم تعیین می‌شود.

۲. مصاحبه دوم

در مصاحبه بعدی، به شما خواهند گفت که چه مدارک و شرایط خاصی را باید برای اثبات صلاحیت شهروندی خود تهیه کنید. هیچ فهرست مشخص و کاملا دقیقی از الزامات وجود ندارد. زیرا مسئولان مهاجرت ژاپن هر متقاضی و هر مورد را به‌طور جداگانه بررسی کرده و انتظارات خود را به آن‌ها منتقل می‌کنند.

هنگام برگزاری جلسه دوم مصاحبه، ویدئویی در مورد مراحل و انتظارات اخذ تابعیت ژاپن برای شما پخش خواهد شد. پخش این ویدئوی آموزشی که نکات مهم و اساسی را به شما گوشزد خواهد کرد تقریبا یک ساعت طول می‌کشد.

۳. جمع‌آوری مدارک لازم

هنگامی که مصاحبه دوم شما به پایان می‌رسد، فهرستی از مدارک لازم را به‌همراه یک کتابچه آموزشی دریافت خواهید کرد که شرایط پذیرش درخواست تابعیت را شرح می‌دهد. شما بعد از مطالعه دقیق این کتابچه باید کار جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم را آغاز کنید.

جمع‌آوری و تکمیل مدارک لازم ممکن است چند ماه طول بکشد. وقتی تمام مدارک را آماده کردید، باید با مسئول پرونده شهروندی خود تماس بگیرید و درخواست یک جلسه حضوری کنید. در پایان جلسه دوم، نام یک فرد جهت تماس و شماره پرونده برای پیگیری درخواست در اختیار شما قرار می‌گیرد.

۴. شرکت در جلسه یا جلسات بعدی

وقتی تمام شرایط را برآورده و مدارک لازم را آماده کردید، با افسر پرونده خود تماس بگیرید و یک جلسه درخواست ترتیب دهید. سپس با یک یا چند مقام مهاجرت ژاپن ملاقات خواهید کرد که تک‌تک جزئیات درخواست شما را بررسی خواهند کرد. در صورت کمبود یا ناقص بودن مدارک، از شما می‌خواهند که برای تکمیل مدارک اقدام کنید. همچنین در صورت لزوم، ممکن است مدارک جدیدی را از شما بخواهند. وقتی تمام مدارک لازم و ضروری را ارائه کردید، درخواست شما ثبت نهایی می‌شود.

۵. بررسی درخواست

پس از ارسال درخواست نهایی شهروندی ژاپن، از شما خواسته می‌شود که منتظر بمانید. در این مدت، مقامات مهاجرت ژاپن تمام جزئیات درخواست شما را بررسی کرده و در صورت نبودن مشکل آن را تأیید می‌کنند. در این مرحله، ممکن است بازدیدی از محل اقامت شما صورت گیرد. همچنین ممکن است مقامات مهاجرت با افرادی که شما به‌عنوان ضامن یا کارفرما معرفی کرده‌اید، صحبت کنند.

به‌طور کلی، در هر زمانی از مرحله بررسی درخواست، ممکن است برای ارائه اطلاعات اضافی یا در مورد هر موضوعی با شما تماس گرفته شود. مرحله بررسی درخواست شهروندی شما احتمالا چندین ماه طول خواهد کشید.

۶. جلسه نهایی

اگر از نظر مقامات مهاجرتی ژاپن همه موارد در پرونده شما رضایت‌بخش به نظر برسند، برای شرکت در جلسه نهایی با شما تماس گرفته می‌شود. در جلسه نهایی سوگندنامه‌های مورد نیاز را امضا می‌کنید تا درخواست شما به‌طور رسمی توسط دفتر امور حقوقی محلی پذیرفته شود.

دفتر امور حقوقی، درخواست تکمیل‌شده را به‌همراه اظهارات امضاشده شما به وزارت دادگستری ارسال می‌کند. هنگامی که وزارتخانه آن مطالب را دریافت و تأیید کرد، تابعیت ژاپنی شما قطعی خواهد شد. تبریک می‌گوییم، حالا شما شهروند ژاپن محسوب می‌شوید!

قوانین تابعیت در ژاپن

شهروندی ژاپن با مسئولیت‌های مختلفی همراه است که انتظار می‌رود افراد تابع این کشور آن‌ها را رعایت کنند. این قوانین منعکس‌کننده ارزش‌ها و اصول جامعه ژاپن هستند و با هدف ارتقای هماهنگی، کمک به جامعه و حمایت از حاکمیت قانون وضع شده‌اند.

قوانین تابعیت ژاپن

۱. رعایت قوانین و مقررات

یکی از وظایف اصلی شهروند کشور ژاپن، رعایت قوانین و مقررات است. از شهروندان انتظار می‌رود به نظام حقوقی ژاپن احترام بگذارند و بر اساس آن رفتار کنند. این کار شامل اطاعت از قوانین راهنمایی و رانندگی، پرداخت مالیات و اطمینان از هم‌سویی رفتار شخصی با هنجارهای اجتماعی است.

۲. مشارکت فعال

یکی دیگر از مسئولیت‌های حیاتی شهروند کشور ژاپن، مشارکت فعال در جامعه است. شهروندان نباید از شرکت در کارهای داوطلبانه، رویدادها و فعالیت‌های محلی دوری کنند. این کارها، احساس مشارکت و حس وحدت را درون جامعه ترویج می‌کند و روحیه اجتماعی قوی ایجاد خواهد کرد.

۳. اصول دموکراتیک

وظیفه شهروندان ژاپنی، حمایت و دفاع از اصول دموکراتیک است. شرکت در انتخابات و مشارکت فعال در روند دموکراتیک دو کاری است که می‌توان برای این هدف انجام داد. چراکه شهروندان ژاپن باید در فرآیند تصمیم‌گیری، حرفی برای گفتن داشته باشند و در شکل دادن به آینده کشور مشارکت کنند.

۴. حفظ میراث فرهنگی

شهروندان ژاپن موظف به ترویج و حفظ میراث فرهنگی کشور هستند. آن‌ها باید به سنت‌ها، آداب و رسوم و ارزش‌های شکل‌دهنده جامعه ژاپن احترام بگذارند و از آن‌ها محافظت کنند. این کار ممکن است شامل یادگیری تاریخ ژاپن، آداب و رسوم سنتی و انتقال دانش فرهنگی به نسل‌های آینده باشد.

۵. ارزش‌های اخلاقی

تابعیت ژاپن با تعهد به حفظ ارزش‌های اخلاقی همراه است. شهروندان باید با صداقت، درستکاری و احترام نسبت به دیگران رفتار کنند. این مسئولیت به روابط شخصی و حرفه‌ای و همچنین تعاملات درون جامعه نیز گسترش می‌یابد. با پایبندی به این ارزش‌ها است که ژاپن همواره جزء بهترین اقتصادهای جهان قرار می‌گیرد.

۶. مشارکت در اقتصاد

شهروندان ژاپن موظف به مشارکت در اقتصاد هستند. آن‌ها باید وظایف حرفه‌ای خو را متعهدانه انجام دهند، مولد باشند و برای برتری در زمینه شغلی خود تلاش کنند. ژاپن از شهروندان خود انتظار دارد در رشد اقتصادی کشور مؤثر باشند، نوآوری به خرج دهند و فرصت‌های شغلی برای دیگران فراهم کنند.

۷. آموزش

آموزش مسئولیتی حیاتی در تابعیت ژاپنی محسوب می‌شود. پس شهروندان باید آموزش را در اولویت قرار دهند و فرصت‌های یادگیری را برای فرزندان خود به وجود آورند. این کار شامل حمایت از مؤسسات آموزشی، تشویق یادگیری مادام‌العمر و ارزش‌گذاری برای دستیابی به دانش در همه اشکال آن است.

۸. همکاری بین‌المللی

شهروندی ژاپن در استقبال از همکاری بین‌المللی و کمک به جامعه جهانی تعریف می‌شود. ترویج صلح، احترام به حقوق دیگران و مشارکت در روابط دیپلماتیک ازجمله این همکاری‌ها هستند. شهروندان ژاپن با تقویت روابط بین‌الملل مثبت، جایگاه این کشور را در عرصه جهانی بالا می‌برند.

فرم مشاوره اخذ تابعیت ژاپن

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

از چه روش‌هایی می‌توانم تابعیت ژاپن بگیریم؟

به‌طور کلی، اخذ تابعیت ژاپن به دو روش تبار و تابعیت امکان‌پذیر است. اتباع خارجی پس از پنج سال زندگی و اقامت در ژاپن می‌توانند از روش تابعیت برای اخذ شهروندی کشور ژاپن اقدام کنند.

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت ژاپن چیست؟

مطمئن‌ترین و بهترین روش گرفتن شهروندی و تابعیت ژاپن به وضعیت فرد متقاضی بستگی دارد. مثلا روش کاری برای فرد دارای پیوند خونی با شهروندان ژاپنی ساده‌تر خواهد بود. در غیر این صورت، باید روند سخت‌تری را طی کرد.

هزینه گرفتن تابعیت ژاپن چقدر است؟

هزینه گرفتن تابعیت ژاپن برای یک نفر ممکن است کمتر از ۵۰ هزار ین (۳۴۰ دلار) باشد. اگر برای کل خانواده خود درخواست تابعیت دهید، ممکن است هزینه‌ها به بیش از ۳۰۰ هزار ین (۲۰۰۰ دلار) برسند.

گرفتن تابعیت ژاپن چقدر طول می‌کشد؟

گرفتن تابعیت ژاپن یک فرآیند طولانی و پیچیده است. بنابراین نباید انتظار داشت که زیر یک سال تکمیل شود. البته کامل بودن مدارک و شرایط شما می‌تواند به این فرآیند سرعت ببخشد.