برای درخواست پاسپورت کانادایی باید شهروند کانادا باشید. بعد از به دست آوردن تابعیت کانادا می‌توانید برای گذرنامه اقدام کنید و به ۱۸۸ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید.

با دریافت پاسپورت کانادا درهای سراسر جهان به روی شما باز می‌شوند. گذرنامه کانادایی نه تنها یک شکل رسمی از هویت دولتی است؛ بلکه به شما امکان می‌دهد بدون ویزا به اکثر کشورهای جهان سفر کنید. گذرنامه کانادا از پاسپورت‌های معتبر و با ارزش جهان محسوب می‌شود و شهروندان این کشور می‌توانند برای دریافت آن درخواست دهند. برای دریافت ویزای کانادا باید درباره انواع پاسپورت، مدارک مورد نیاز و هزینه‌های دریافت گذرنامه کانادایی، اطلاعات خود را کامل کنید. با ویزاگرد همراه باشید.

ارزش و اعتبار پاسپورت کانادا

در حال حاضر گذرنامه کانادایی بر اساس شاخص رتبه بندی پاسپورت ۲۰۲۲ در رتبه ۵ قرار دارد. رتبه پاسپورت نشان‌دهنده تعداد کشورهایی که است فرد می‌تواند بدون ویزا به آنها سفر کند. این پاسپورت امکان دسترسی بدون ویزا به ۱۸۸ کشور را فراهم می‌کند؛ بنابراین، گذرنامه کانادایی به عنوان یکی از قدرتمندترین و با ارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان شناخته می‌شود.

دارندگان پاسپورت کانادایی می‌توانند بدون ویزا به کشورهایی مانند ژاپن، بریتانیا، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا و کل اتحادیه اروپا سفر کنند. برای ورود به کشورهایی مانند ارمنستان، بحرین، بنگلادش و عراق نیز به ویزای فرودگاهی نیاز خواهند داشت؛ این افراد برای ورود به حدود ۴۱ مقصد در جهان هم نیاز به ویزا دارند. برخی از کشورهایی که به ویزا نیاز دارند، شامل چین، هند، روسیه و ترکیه می‌شوند.

ارزش و اعتبار پاسپورت کانادا

undefined

undefined

انواع پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادایی یک سند رسمی است که توسط دولت فدرال کانادا صادر می‌شود. گذرنامه، هویت و وضعیت شهروندی دارنده آن را مشخص می‌کند و به دارنده این حق را می‌دهد به کشورهای خارجی سفر کند. این کشور با توجه به موقعیت شغلی و شرایط شهروندان، انواع پاسپورت کانادا را به آن‌ها اعطا می‌کند.

۱- پاسپورت استاندارد (جلد سرمه‌ای)

پاسپورت سرمه‌ای ۳۶ صفحه‌ای برای شهروندان کانادایی صادر می‌شود. این گذرنامه برای سفرهای عمومی مانند تعطیلات و سفرهای کاری قابل استفاده است. حداکثر مدت اعتبار این پاسپورت با توجه به سن دارنده گذرنامه تعریف می‌شود.

 • گذرنامه برای کودکان زیر ۳ سال فقط تا ۳ سال اعتبار دارد.
 • گذرنامه برای کودکان ۳ تا ۱۶ سال برای ۵ سال اعتبار دارد.
 • بزرگسالان می‌توانند پاسپورت ۵ یا ۱۰ ساله بگیرند.

۲- پاسپورت دیپلماتیک (جلد قرمز)

برای دیپلمات‌های کانادایی، مقامات عالی رتبه دولتی، سفیران و شهروندان خصوصی که به عنوان نمایندگان رسمی در کنفرانس‌های دیپلماتیک بین‌المللی معرفی شده‌اند، گذرنامه‌های دیپلماتیک با جلد قرمز صادر می‌شود.

۳- پاسپورت ویژه (جلد سبز)

برای افرادی که نماینده دولت کانادا در امور رسمی هستند، از جمله اعضای پارلمان، اعضای کابینه استانی، کارمندان دولتی و شهروندان خصوصی که برای کنفرانس‌های غیر دیپلماتیک نامزد شده‌اند، گذرنامه‌های ویژه با جلد سبز صادر می‌شود.

۴- پاسپورت موقت (جلد سفید)

برای شهروندان کانادایی که نیاز فوری به پاسپورت دارند، از طرف ادارات دولتی کانادا در خارج از کشور، یک گذرنامه موقت صادر می‌شود. این افراد معمولاً برای گذرنامه معمولی (جلد سرمه‌ای)، گذرنامه ویژه یا دیپلماتیک درخواست می‌دهند؛ اما به دلیل زمان‌بر بودن دریافت گذرنامه اصلی خود، به پاسپورت موقت نیاز پیدا می‌کنند.

شرایط اخذ پاسپورت کانادا

شرایط اخذ پاسپورت کانادا

برای اخذ پاسپورت کانادا باید شهروند این کشور باشید. اگر ویزای دانشجویی یا ویزای کاری داشته باشید، به عنوان مقیم موقت شناخته می‌شوید؛ شما ابتدا باید اقامت موقت خود را با اقامت دائم تبدیل کنید و سپس با مهیا کردن شرایط لازم، شهروند کانادا شوید. شرایط لازم برای دریافت تابعیت کانادا عبارت‌اند از:

 • داشتن اقامت کانادا
 • زندگی در کانادا به مدت ۳ سال (در ۵ سال اخیر)
 • پرداخت کامل مالیات در کانادا
 • گذراندن تست شهروندی کانادا

اگر برای پاسپورت جدید درخواست می‌دهید، به ۲ معرف نیاز خواهید داشت. معرف باید حداقل برای مدت ۲ سال شما را بشناسد؛ با این حال، استفاده از اعضای خانواده به عنوان معرف مجاز نیست. معرف باید یک عکس پاسپورت، تمام کپی مدارک پشتیبان و درخواست شما را امضا کند؛ همچنین معرف شما باید شرایط زیر را داشته باشد.

 • برای تماس در دسترس باشد.
 • شهروند کانادا باشد.
 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • هنگام دریافت پاسپورت، حداقل ۱۶ سال داشته باشد (اگر فردی اولین پاسپورت خود را در سن زیر ۱۶ سال دریافت کرده باشد، حتی با رسیدن به سن ۱۸ سال نیز نمی‌تواند معرف کسی شود زیرا پاسپورت مخصوص کودکان را دارد).
 • پاسپورت کانادایی ۵ ساله یا ۱۰ ساله داشته باشد.

شهروندان کانادایی که ۱۶ سال (یا بیشتر) سن دارند، می‌توانند برای دریافت پاسپورت کانادایی اقدام کنند. شهروندان کانادایی زیر ۱۶ سال نیز واجد شرایط دریافت گذرنامه هستند. افراد زیر ۱۶ سال باید از طریق یکی از افراد زیر اقدام کنند.

 • یکی از والدین
 • قیم قانونی
 • حضانت والدین

روش‌های اخذ پاسپورت کانادا

روش‌های اخذ پاسپورت کانادا

برای کسانی که از کانادا درخواست می‌دهند، سه راه مختلف برای اخذ پاسپورت کانادایی وجود دارد. گذرنامه کانادایی طی سه بازه زمانی متفاوت صادر می‌شود؛ شما باید با توجه به مدت زمان مد نظر خود از طریق یکی از این راه‌ها اقدام کنید. 

 • نیاز دارید پاسپورت خود را در ۲۶ روز کاری یا بیشتر دریافت کنید.
 • نیاز دارید طی ۳ تا ۲۶ روز کاری پاسپورت خود را دریافت کنید (به دلیل شرایط اضطراری مانند بیماری).
 • نیاز دارید گذرنامه خود را در کمتر از ۳ روز کاری دریافت کنید (به دلیل شرایط اضطراری مانند بیماری).

در ادامه به طور کامل در مورد روش‌های اخذ پاسپورت کانادا صحبت می‌کنیم.

۱- دریافت پاسپورت کانادا به روش استاندارد

روند دریافت گذرنامه ۲۶ روزه، به عنوان فرآیند استاندارد در نظر گرفته می‌شود. مراحل اخذ پاسپورت به روش استاندارد، شامل ۶ مرحله است:

مرحله ۱: فرم درخواست گذرنامه را پر کنید. شما می‌توانید اطلاعات خود را به صورت آنلاین وارد کنید؛ اما فرم باید به صورت کاغذی ارسال شود.

مرحله ۲: مدارک ضروری شامل شناسنامه عکس‌دار، گواهی شهروندی و عکس‌ها (۵۰ در ۷۰ میلی متر) را تهیه کنید.

مرحله ۳: به دنبال دو معرف باشید که شما را بشناسند.

مرحله ۴: درخواست خود را شخصا تحویل دهید یا از طریق پست ارسال کنید. شرایط تحویل درخواست به شرح زیر است:

 • اگر می‌خواهید شخصاً برای دریافت پاسپورت اقدام کنید، باید برای ارسال درخواست به نزدیکترین مرکز خدمات کانادا مراجعه کنید.
 • اگر می‌خواهید از طریق پست درخواست دهید، ابتدا باید به سوالات ارائه شده در وبسایت مهاجرت کانادا پاسخ دهید؛ سپس منطقه پستی خود را انتخاب کنید. در نهایت یک آدرس پستی به شما داده می‌شود تا درخواست خود را به آن آدرس ارسال کنید.

مرحله ۵: در این مرحله باید هزینه‌های درخواست را پرداخت کنید. در صورت ثبت درخواست به صورت حضوری، می‌توانید از کارت اعتباری یا پرداخت نقدی استفاده کنید.

۲- اخذ پاسپورت کانادا به روش فوری

اگر نیاز دارید پاسپورت خود را در کمتر از ۲۶ روز دریافت کنید، باید به روش فوری درخواست دهید. دولت کانادا برای پردازش سریع، به شما این امکان را می‌دهد از طریق دو روش اقدام کنید:

 1. پاسپورت خود را در ۳ تا ۲۶ روز دریافت کنید.
 2. پاسپورت خود را در کمتر از ۳ روز دریافت کنید.

با توجه به شرایط خود، می‌توانید از طریق یکی از راه‌های بالا درخواست دهید. اگر به پاسپورت فوری نیاز دارید، باید مدارکی ارائه دهید که ثابت کند شما می‌خواهید به خاطر یک کار بسیار مهم و اضطراری این پاسپورت را دریافت کنید. شما ممکن است به خاطر تاریخ بلیط هواپیما یا بیماری به گذرنامه فوری نیاز داشته باشید. سپس باید مدارک درخواست پاسپورت و مدارک مربوط به نیاز فوری خود را به نزدیکترین اداره گذرنامه ارسال کنید.

مراحل اخذ پاسپورت کانادا

مراحل اخذ پاسپورت کانادا

بعد از تهیه مدارک و پر کردن فرم‌های مربوطه، باید مدارک خود را به صورت شخصی یا از طریق پست ارسال کنید؛ همان‌طور که قبل‌تر و در بخش دریافت پاسپورت به روش استاندارد، توضیح داده شد؛ باید مدارک خود را به صورت حضوری و به نزدیک‌ترین مرکز خدمات کانادا تحویل دهید یا از طریق وبسایت مهاجرت کانادا اقدام کنید و مدارک را به آدرسی که در اختیارتان قرار می‌گیرد، ارسال کنید. توجه داشته باشید که در صورت درخواست حضوری، باید حداقل ۱۶ سال یا بیشتر داشته باشید. گذرنامه معمولاً به آدرس محل زندگی شما پست می‌شود؛ اما اگر بخواهید گذرنامه را شخصاً دریافت کنید، باید بابت آن هزینه اضافی پرداخت کنید.

شما می‌توانید از طرف خود شخصی را به اداره پست بفرستید تا پاسپورت شما را تحویل بگیرد؛ اما باید رضایت کتبی بدهید و فرد متقاضی نیز باید پاسپورت معتبر همراه خود داشته باشد.

اخذ پاسپورت کانادایی برای کودکان

روش درخواست پاسپورت کانادایی برای یک کودک (سن ۱۶ سال یا کمتر) کم و بیش شبیه به روش درخواست متقاضیان بزرگسال است. اولین و مهمترین تفاوت این است که شما (والدین یا قیم قانونی) مدارک درخواست را به نام فرزندتان ارسال می‌کنید. پس از تسلیم مدارک شناسایی و شهروندی فرزند خود، باید مدارک مربوط به سرپرستی و حضانت را ارائه کنید؛ همچنین برای پاسپورت کودک نیازی به معرف ندارید. مدارک زیر برای درخواست پاسپورت کودک ضروری هستند.

 • مدرک تابعیت کانادایی فرزند شما
 • مدرک مبنی بر نسب یا قیمومیت (سرپرست) قانونی شما
 • اسناد مربوط به حضانت فرزند شما
 • شناسه معتبر کانادایی، به عنوان مثال کارت دانشجویی
 • 2 قطعه عکس پاسپورت (۵۰ در ۷۰ میلی‌متر) پشت نویسی‌شده و امضا شده

زمان استاندارد پردازش پاسپورت کودکان حداقل ۲۶ روز است. درخواست باید به صورت حضوری یا از طریق پست در مرکز خدمات کانادا تسلیم شود. اگر با شرایط اضطراری مواجه هستید، این امکان را خواهید داشت که با مراجعه به اداره گذرنامه، نسبت به دریافت پاسپورت برای فرزند خود اقدام کنید.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت کانادا

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت کانادا

برای دریافت پاسپورت کشور کانادا (برای اولین بار) به مدارک زیر نیاز خواهید داشت.

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • ۲ عکس پاسپورتی یکسان (۵۰ در ۷۰ میلی‌متر) که توسط شما و معرف امضا شده باشد.
 • مدرک شهروندی کانادا (گواهی تولد، گواهی شهروندی، کارت شهروندی)
 • سندی برای تایید هویت شما (هر شناسه عکس‌دار صادر شده توسط دولت مانند گواهینامه رانندگی، کارت بهداشت، گذرنامه خارجی)

در مواقع اضطراری ممکن است از شما خواسته شود که علاوه بر مدارک فوق، اسناد اضافی نیز ارائه دهید. در شرایط زیر، ممکن است به مدارک اضافی نیاز پیدا کنید.

 • اگر به تازگی اسمتان را عوض کرده‌اید.
 • اگر پاسپورت شما دزدیده، آسیب دیده یا گم شده است.
 • اگر می‌خواهید جنسیت خود را تغییر دهید.
 • اگر می‌خواهید محل تولد خود را در گذرنامه‌تان حذف کنید.

هزینه اخذ پاسپورت کانادا

هزینه دریافت پاسپورت با توجه به روش اخذ ویزا (استاندارد یا فوری)، متفاوت خواهد بود. روش متفاوت است. هزینه دریافت پاسپورت کانادا به شرح زیر است:

 • پاسپورت ۵ ساله بزرگسالان: ۱۲۰ دلار
 • پاسپورت ۱۰ ساله بزرگسالان: ۱۶۰ دلار
 • پاسپورت کودک (۱۶ سال یا کمتر): ۵۷ دلار
 • تحویل فوری (تا پایان روز کاری بعدی): ۱۱۰ دلار
 • تحویل سریع (۲ تا ۹ روز کاری): ۵۰ دلار
 • تحویل استاندارد (بعد از ۱۰ تا ۲۰ روز کاری): ۲۰ دلار

علاوه بر هزینه پاسپورت، هزینه پیکاپ جداگانه محاسبه می‌شود؛ یعنی اگر به پاسپورت ۱۰ ساله بزرگسال با پیکاپ فوری نیاز داشته باشید، باید ۲۷۰ دلار بپردازید. توجه کنید که برای پرداخت هزینه، وجه نقد و چک شخصی پذیرفته نمی‌شود؛ هزینه درخواست را باید از طریق کارت اعتباری، کارت پیش پرداخت، کارت نقدی، چک تایید شده یا به صورت حواله پرداخت کنید.

هزینه اخذ پاسپورت کاناداشرایط تمدید پاسپورت کانادایی

کسانی که پاسپورت کانادایی آن‌ها منقضی شده است، این امکان را خواهند داشت که برای تمدید درخواست دهد؛ با این حال، برای تمدید پاسپورت در کانادا لازم نیست منتظر انقضای گذرنامه خود باشید. شما می‌توانید حداکثر یک سال قبل از انقضای گذرنامه فعلی خود، برای گذرنامه جدید درخواست دهید؛ اما نمی‌توانید مدت اعتبار گذرنامه فعلی خود را به پاسپورت جدید، منتقل کنید. در نظر داشته باشید که در حال حاضر فقط پاسپورت بزرگسالان قابل تمدید است؛ بنابراین تنها در صورتی می‌توانید پاسپورت خود را تمدید کنید که در زمان درخواست پاسپورت منقضی شده، حداقل ۱۶ سال داشته باشید. برای تمدید پاسپورت کانادایی خود، گذرنامه فعلی شما باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • آسیب ندیده باشد.
 • مفقود یا دزدیده شده نباشد.
 • بعد از رسیدن به سن قانونی شما صادر شده باشد.
 • باید با نام، تاریخ تولد و محل تولدی که در گذرنامه جدید خود درخواست می‌کنید، مطابقت داشته باشد.
 • باید با شناسه جنسیتی که در گذرنامه جدید خود درخواست می‌کنید، مطابقت داشته باشد.

پاسپورت منقضی شده باید در ۱۵ سال گذشته صادر شده باشد تا شما واجد شرایط تمدید گذرنامه شوید. اگر بیش از ۱۵ سال از آخرین درخواست پاسپورت شما گذشته باشد، باید برای پاسپورت جدید اقدام کنید؛ علاوه بر این، مهم است که اطلاعاتی مانند محل تولد، تاریخ تولد و نام شما از آن زمان تاکنون تغییر نکرده باشد.

اگر می خواهید گذرنامه خود را تغییر دهید، باید برای پاسپورت جدید اقدام کنید؛ این امر در مورد متقاضیانی که مایل به تغییر جنسیت در پاسپورت جدید خود هستند نیز صدق می‌کند؛ به طور کلی، تمدید گذرنامه ساده‌تر از درخواست گذرنامه جدید است؛ زیرا برای دریافت گذرنامه جدید به مدارک زیر هم نیاز خواهید داشت:

 • معرفی ۲ نفر معرف
 • ارائه مدرک شهروندی کانادا

کلام آخر

می‌پرسید: «چگونه پاسپورت کانادا بگیریم؟» ابتدا باید برای اقامت دائم خود اقدام کنید؛ سپس با رعایت شرایط مربوط به شهروندی کانادا، برای گذرنامه درخواست دهید. گذرنامه کانادا به روش‌های مختلفی قابل دریافت است. روش‌های تعیین شده توسط اداره مهاجرت کانادا به مدت زمانی که شما به پاسپورت نیاز دارید، بستگی خواهد داشت. برای اخذ پاسپورت کانادا باید مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و همه اسناد را به صورت شخصی یا از طریق پست به مرکز خدمات کانادا تسلیم کنید. اگر می‌خواهید روند دریافت گذرنامه کانادا را به صورت اصولی انجام دهید، با مشاوران ما در ویزاگرد تماس بگیرید.

جمع‌بندی و سوالات متداول

گرفتن پاسپورت کانادا چقدر طول می‌کشد؟

پاسپورت خود را می‌توانید بر اساس روش درخواست بین ۱ تا ۲۰ روز دریافت کنید.

ارزش و اعتبار پاسپورت کانادایی چقدر است؟

گذرنامه کانادا در رتبه ۵ قرار دارد و جزو ارزش‌ترین گذرنامه‌های جهان در سال ۲۰۲۲ است.

قیمت پاسپورت کانادا چقدر است؟

پاسپورت ۵ ساله بزرگسالان ۱۲۰ دلار، پاسپورت ۱۰ ساله بزرگسالان ۱۶۰ دلار، پاسپورت کودک ۵۷ دلار، تحویل فوری ۱۱۰ دلار، تحویل سریع ۵۰ دلار و تحویل استاندارد ۲۰ دلار است.

چگونه پاسپورت کانادا بگیریم؟

برای اخذ پاسپورت باید ابتدا شهروند کانادا شوید و سپس مدارک لازم را به صورت شخصی یا از طریق پست به مرکز خدمات کانادا ارائه دهید.