پاسپورت هلند سومین پاسپورت معتبر جهان است. دارندگان این پاسپورت می‌توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۹۳ کشور دنیا سفر کنند. پاسپورت هلند یکی از پاسپورت‌های پرطرفدار محسوب می‌شود و هرساله افراد زیادی برای دریافت آن اقدام می‌کنند.

هلند ازجمله کشورهای پیشرفته اروپایی به‌حساب می‌آید که از سطح رفاه مطلوبی برخوردار است. به‌همین‌دلیل، یکی از مقاصد اصلی برای افرادی است که به‌دنبال پاسپورتی معتبر می‌گردند. استانداردهای عالی زندگی و حقوق شهروندی مناسب و اعتبار بسیار زیاد پاسپورت هلند موجب شده است تا هرساله افراد زیادی برای دریافت شهروندی و پاسپورت این کشور اقدام کنند.

اخذ اقامت هلند و زندگی در این کشور از راه‌های مختلفی از‌جمله ازدواج، تولد، تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. پاسپورت این کشور مزایای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی فراوانی را برای شهروندانش به‌همراه خواهد داشت. پیش از اقدام برای دریافت پاسپورت هلند، باید از شرایط و فرایندهای آن آگاه شوید تا بتوانید برای آینده خود و خانواده‌تان بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

در این مقاله، ارزش و رتبه‌بندی پاسپورت هلند و مدارک لازم و روش‌های دریافت این پاسپورت را بررسی و به شرایط موردنیاز اخذ آن اشاره می‌کنیم.

ارزش و رتبه بندی پاسپورت هلند

طبق رده‌بندی ارزش گذرنامه‌ها، پاسپورت هلند در رتبه سوم پاسپورت‌های کشورهای جهان قرار گرفته است. ارزش و رتبه بندی پاسپورت هلند بر‌اساس ۲ شاخص مهم تعیین می‌شود:

 • کشورهایی که به دارندگان پاسپورت هلند اجازه ورود بدون ویزا را می‌دهند.
 • کشورهایی که به دارندگان پاسپورت هلند اجازه ورود با ویزای بدو ورود (فرودگاهی) یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) ارائه می‌دهند.

بر‌اساس این ۲ شاخص معتبر، دارندگان پاسپورت هلند می‌توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۹۳ کشور، با ویزای بدو ورود به ۳۰ کشور، با مجوز الکترونیکی سفر (eTA) به ۱۳ کشور و با ویزای آنلاین به ۱۷ کشور سفر کنند. بنابراین، امتیاز تحرک پاسپورت هلند ۱۷۶ است و جایگاه مناسبی در میان پاسپورت‌های دنیا، به‌ویژه پاسپورت‌های دیگر کشورهای اروپایی دارد. ناگفته نماند که دارندگان پاسپورت هلند برای سفر به ۳۶ کشور به دریافت ویزا نیاز خواهند داشت.

دریافت پاسپورت هلند فقط برای شهروندان و افرادی امکان‌پذیر است که تابعیت این کشور را اخذ کرده‌اند. هر متقاضی در ابتدا باید اقامت دائم هلند را بگیرد و سپس برای اخذ شهروندی آنجا اقدام کند. در‌صورت دریافت تابعیت هلند، پاسپورت این کشور برای متقاضی صادر می‌شود؛ بنابراین، تمام دارندگان پاسپورت هلند شهروندان آن محسوب می‌شوند.

در‌صورت داشتن شهروندی و پاسپورت هلند، می‌توانید در تمام انتخابات هلند شرکت حضور یابید، به‌عنوان یکی از شهروندان اتحادیه اروپا به سایر کشورهای اروپایی مهاجرت کنید، برای تمام مشاغل عمومی مانند شهردار، افسر پلیس، سرباز یا قاضی در این کشور درخواست دهید و مشغول کار شوید و از سیستم‌های مراقبت بهداشتی هلند استفاده کنید. فراموش نکنید که شهروندی شما به فرزندانتان نیز تعلق خواهد گرفت.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت هلند

با اخذ پاسپورت هلند می‌توانید به ۱۹۳ کشور دنیا بدون نیاز به مجوز ورود سفر کنید. مدت زمان اقامت قانونی شما در هریک از این کشورها متفاوت است و علاوه‌بر کشورهای معاف از ویزا، با ویزای آنلاین و مجوز الکترونیکی سفر و ویزای بدو ورود، می‌توانید به‌آسانی به کشورهای دیگر دسترسی داشته باشید.

دارندگان پاسپورت کشور هلند می‌توانند بدون ویزا به این کشورها مسافرت کنند:

آرژانتینآروباآفریقای‌جنوبیآلبانیآلمانآنتیگوا و باربوداآندوراآنگولا
آنگویلااتریشارمنستاناروگوئهازبکستاناسپانیااستونیفلسطین
اسلواکیاسلوونیاسواتینیاکوادورالسالوادورامارات متحده عربیاوکراینایتالیا
ایرلندایسلندباربادوسباهامابرزیلبرمودابرونئیبریتانیا
بلاروسبلژیکبلغارستانبلیزبوتسوانابوسنی و هرزگوینبولیویبونیر
پاراگوئهپالائوپاناماپرتغالپروپلی‌نزی فرانسهتاجیکستانتایلند
تایوانترکیهترینیداد و توباگوتونستونگاتووالوتیمور شرقیجامائیکا
جبل‌الطارقجزایر تورکس و کایوکسجزایر سلیمانجزایر فاروجزایر فالکلندجزایر کیمنجزایر مارشالجزایر کوک
جزایر ویرجین بریتانیاجمهوری چکجمهوری دومینیکنچیندانمارکدومینیکارئونیونرومانی
زامبیاژاپنسائوتومه و پرینسیپساموآسن‌مارینوسن پیرا میکلونسنت کیتس و نویسسنت لوسیا
سنت مارتنسنت هلنسنت وینسنت و گرنادین‌هاسنگاپورسنگالسوئدسوئیسسورینام
شیلیصربستانفرانسهفنلاندفیجیفیلیپینقبرسقرقیزستان
قزاقزستانکاستاریکاکالدونیای جدیدکره‌جنوبیکرواسیکلمبیاکوراسائوکوزوو
کیپ‌وردکیریباتیگابنگامبیاگراناداگرجستانگرینلندگواتمالا
گویانگویان فرانسهلتونیلسوتولهستانلوکزامبورگلیتوانیلیخن‌اشنتاین
ماکائومالاویمالتمالزیمایوتمجارستانمراکشمغولستان
مقدونیه شمالیمکزیکموریسموزامبیکمولداویموناکومونتسراتمونته‌نگرو
میکرونزینامیبیانروژنیکاراگوئههائیتیهند غربی فرانسههندوراسهنگ‌کنگ
واتیکانوالیس و فوتوناوانواتوونزوئلایونان   

علاوه‌بر اجازه ورود به کشورهای معاف از ویزا، با پاسپورت هلند می‌توان ویزای فرودگاهی یا بدو ورود به کشورهای زیر را دریافت کرد:

اتیوپیاردناندونزیبحرینبروندیبنگلادشبورکینافاسوتانزانیا
توگوجیبوتیروآندازیمباوهسیرالئونسیشلعراقعربستان‌سعودی
عمانقطرکامبوجکومورکویتگینه بیسائولائوسلبنان
ماداگاسکارمالدیومصرموریتانینپالنیووی  

دارندگان پاسپورت هلند با اخذ مجوز الکترونیکی سفر (eTA)، به کشورهای زیر می‌توانند مسافرت کنند:

استرالیاایالات متحده عربیپاکستانپورتوریکوجزایر ماریانای شمالیجزایر ویرجین ایالات متحدهجزیره نورفکساموآی آمریکا
سریلانکاکاناداکنیاگوآمنیوزلند   

 

دارندگان پاسپورت هلند با گرفتن ویزای آنلاین، می‌توانند به این کشورها وارد شوند:

آذربایجاناوگانداایرانبنینبوتانپاپوآ گینه نوجمهوری دموکراتیک کنگوساحل‌عاج
سودان جنوبیفدراسیون روسیهکامرونگینهگینه استواییمیانمارنیجریههند
ویتنام       

گفتنی است که کشورهای معاف از ویزا برای دارندگان پاسپورت هلند ثابت نیستند و ممکن است به‌دلایل مختلفی مانند توافق‌نامه‌ بین کشورها و محدودیت موقت سفر و شرایط جدید ورود‌و‌خروج تغییر کنند. بنابراین، بهتر است از تازه‌ترین اخبار و اطلاعات مربوط به ورود و سفر به کشورهای مختلف با پاسپورت هلند مطلع باشید.

شرایط دریافت پاسپورت هلند

تمام متقاضیان دریافت پاسپورت هلند باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند تا برای دریافت و استفاده از مزایای آن بتوانند اقدام کنند. شرایط دریافت پاسپورت هلند شامل ۱۰ سال اقامت قانونی و تابعیت و شهروندی این کشور است.

زمانی‌که به‌دلایل مختلفی مانند اشتغال و تحصیل یا الحاق به خانواده در هلند اقامت کنید، بعد از ۱۰ سال اقامت مستمر، برای دریافت پاسپورت این کشور می‌توانید اقدام کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید در هلند مشغول کار شوید و به این کشور مهاجرت کاری کنید، در ابتدا باید پیشنهاد کاری از کارفرمای هلندی داشته باشید. پس از اخذ پیشنهاد کاری و مهاجرت به هلند، می‌توانید با همین روش اقامتتان در این کشور را تا ۱۰ سال ادامه دهید.

اخذ تابعیت و شهروندی هلند یکی دیگر از شرایط دریافت پاسپورت این کشور است. اگر پس از ۵ سال اقامت مستمر در هلند، اجازه اقامت دائم را به‌دست آوردید، از‌طریق تابعیت و شهروندی برای دریافت پاسپورت هلند می‌توانید درخواست دهید. فرایند پذیرش درخواست تابعیت و شهروندی این کشور شامل ثبت درخواست و رعایت معیارهای خاص از‌جمله مهارت زبان و الزامات ادغام فرهنگی است. ناگفته نماند که گاهی اوقات باید در مصاحبه نیز شرکت کنید.

مهم‌ترین شرط برای دریافت پاسپورت هلند، این است که به‌عنوان فرد مقیم هلند باید شرایط لازم برای زندگی در جامعه و فرهنگ هلندی را رعایت کرده باشید. شرایط ادغام فرهنگی کشور هلند شامل یادگیری و تسلط به زبان هلندی و آشنایی با فرهنگ و هنجارهای این کشور است. برای اثبات ادغام فرهنگی از شما آزمون گرفته می‌شود و درصورت پذیرفته‌شدن، واجدشرایط دریافت پاسپورت هلند می‌شوید.

روش های گرفتن پاسپورت هلند

روش های مختلفی برای گرفتن پاسپورت هلند وجود دارد که هریک از آن‌ها شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای اخذ پاسپورت این کشور، باید با این روش‌ها کاملا آشنا باشید تا بهترین روش را برای بهره‌مندی از مزایای پاسپورت هلند انتخاب کنید. روش های گرفتن پاسپورت هلند عبارت‌اند از:

 • تابعیت
 • تولد
 • روش اختیاری
 • ازدواج
 • سرمایه‌گذاری

گرفتن پاسپورت هلند از طریق تابعیت

یکی از روش‌های گرفتن پاسپورت هلند، اقدام از طریق تابعیت است. برای این کار در ابتدا باید تابعیت هلند را بگیرید تا واجد‌شرایط دریافت پاسپورت شوید. برای گرفتن پاسپورت هلند از این روش، باید حداقل ۵ سال با اجازه اقامت دائم در این کشور زندگی کرده یا اجازه اقامت در کارائیب هلند را به‌دست آورده باشید. همچنین، در‌صورتی‌که تبعه اتحادیه اروپا هستید و در هلند زندگی می‌کنید، برای اخذ تابعیت و سپس گرفتن پاسپورت هلند می‌توانید اقدام کنید.

گرفتن پاسپورت هلند از طریق تولد

گرفتن پاسپورت هلند از طریق تولد زمانی امکان‌پذیر است که یکی از والدین در زمان تولدتان شهروند هلند باشد. شرایط دقیق این روش به سال تولد و قوانین کشور هلند بستگی دارد.

اگر قبل از ۱ژانویه‌۱۹۸۵ به دنیا آمده باشید و پدرتان در زمان تولدتان شهروند هلند بوده باشد، شما نیز تابعیت هلند را دریافت می‌کنید و محل تولدتان در این شرایط تعیین‌کننده نیست. درمقابل، اگر از مادر هلندی و پدر خارجی متولد شده باشید، تابعیت هلندی از طریق تولد به شما تعلق نمی‌گیرد و برای گرفتن شهروندی هلند با روش اختیاری می‌توانید درخواست دهید.

اگر بعد از ۳۱دسامبر۱۹۸۴ متولد شده باشید و مادرتان هنگام تولد شما تابعیت هلندی داشته باشد یا از ازدواج پدر هلندی و مادر خارجی متولد شده باشید، تابعیت هلند را می‌توانید بگیرید. در‌صورتی‌که بدون ازدواج از پدر هلندی و مادر غیرهلندی به‌دنیا آمده باشید و پدر شما تولدتان را بعد از ۱مارس‌۲۰۰۹ و قبل از ۷ساله شدنتان تایید کرده باشد، پاسپورت هلند را می‌توانید دریافت کنید.

گرفتن پاسپورت هلند با روش اختیاری

گرفتن پاسپورت هلند با روش اختیاری در‌صورتی امکان‌پذیر است که اصالت هلندی داشته باشید. وقتی قبل از ۱ژانویه‌۱۹۸۵ از مادر هلندی و پدر خارجی متولد شده‌ باشید یا یکی از والدینتان تابعیت هلند را با روش اختیاری گرفته باشد، برای تابعیت و پاسپورت هلند می‌توانید درخواست دهید.

برای اثبات اصالت و داشتن شرایط لازم به‌منظور اخذ پاسپورت هلند‌، معمولا باید مدارکی برای اثبات رابطه با والدین هلندی خود ارائه دهید. اگر درخواست شما پذیرفته شود، هیئت دیپلماتیک هلند طی مراسمی تابعیت شما را تایید می‌کند.

این نکته را فراموش نکنید که متقاضی کوچک‌تر از سن قانونی نمی‌تواند به‌تنهایی برای شهروندی هلند از روش اختیاری درخواست دهد. بنابراین، والد یا قیم وی باید از طرف خودش بیانیه اختیار را ارسال کند.

گرفتن پاسپورت هلند از طریق ازدواج

ازدواج با تبعه هلندی یکی دیگر از راه‌های گرفتن پاسپورت این کشور است که در هر شهری قوانین مخصوص به خود را دارد. برای اخذ اقامت و پاسپورت هلند از طریق ازدواج، باید حداقل ۳ سال با تبعه هلندی به‌طور مشترک زندگی کرده باشید و مدارکی برای اثبات آن ارائه دهید.

شهروند هلندی نیز باید مدارکی برای اثبات مالکیت منزل مسکونی که با شریکش در آن زندگی کرده است، ارائه کند و نشان دهد که می‌تواند هزینه‌های زندگی را تامین کند. در‌صورت اثبات حقیقی‌بودن ازدواج فرد با تبعه هلند، پس از ۳ سال زندگی مشترک اقامت دائم این کشور به فرد خارجی تعلق می‌گیرد و بعداز‌آن برای دریافت پاسپورت می‌تواند اقدام کند.

گرفتن پاسپورت هلند از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از روش‌های گرفتن پاسپورت هلند، سرمایه‌گذاری در این کشور است. براساس این روش، کارآفرینان خارجی مبلغی را برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید در هلند سرمایه‌گذاری می‌کنند. این روش یکی از روش‌های دشوار برای دریافت اقامت هلند است که مهم‌ترین شرط آن برای سرمایه‌گذار خارجی این است که به‌منظور مجوز اقامت موقت در هلند (MVV) درخواست دهند.

برای سرمایه‌گذاری در شرکت یا صندوق هلندی باید حداقل ۱میلیون و ۲۵۰هزار یورو سرمایه داشته باشید. همچنین، کسب‌وکار یا صندوق سرمایه‌گذاری‌تان باید به اقتصاد هلند کمک کند. ناگفته نماند که امکان سرمایه‌گذاری با خرید املاک و مستغلات وجود ندارد.

نکته مهم دیگر اینکه سرمایه‌تان باید از روش‌های مشروع و قانونی به‌دست آمده باشد و به حساب یکی از بانک‌های هلندی یا یکی از شعبه‌های خارجی آن واریز شده باشد. متقاضی اخذ اقامت هلند از طریق سرمایه‌گذاری باید از شرایط حضور‌نداشتن غیرقانونی در کشور و ارائه‌ندادن اطلاعات نادرست و درخواست مجوز اقامت قبلی پیروی کند.

گرفتن پاسپورت هلند از طریق سرمایه‌گذاری بین ۳ تا ۵ ماه طول می‌کشد. پس از دریافت اقامت و در‌صورت ۵ سال اقامت مستمر در هلند و حفظ سرمایه‌تان، می‌توانید برای تابعیت و اخذ پاسپورت این کشور درخواست دهید.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت هلند

برای اخذ پاسپورت هلند باید مدارکی را به اداره مهاجرت این کشور ارائه کنید تا فرایند درخواستتان با موفقیت انجام شود. مدارک لازم برای اخذ پاسپورت هلند عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • مدرک اقامت ۵ساله در هلند
 • گواهی قبولی در آزمون ادغام فرهنگی یا برگه معافیت
 • گواهی ازدواج
 • اثبات رابطه فرزند با والدین

هزینه دریافت پاسپورت هلند

برای ثبت درخواست دریافت پاسپورت هلند، باید هزینه‌های مختلفی بپردازید. هزینه‌های یادشده به روش مدنظر شما برای گرفتن پاسپورت این کشور بستگی دارد. هزینه دریافت پاسپورت هلند از طریق تابعیت برای هر نفر حدود ۹۴۵ یورو است. همچنین، اخذ شهروندی هلند از طریق تابعیت برای زوج‌ها ۱۲۰۶ یورو و از طریق تابعیت برای کودک همراه با والدین ۱۳۹ یورو هزینه دارد. برای شرکت در آزمون ادغام فرهنگی نیز حدود ۳۵۰ یورو باید هزینه پرداخت کرد.

مدت زمان گرفتن پاسپورت هلند

مدت زمان گرفتن پاسپورت هلند با‌توجه‌به شرایط و مدارک هر متقاضی متفاوت است. به‌طور کلی و در شرایطی که فرد مدارک را به‌صورت کامل ارائه داده باشد، زمان گرفتن پاسپورت هلند ممکن است بین ۱ تا ۵ ماه طول بکشد. بنابراین، متقاضیان نباید فرایند یادشده را چندان کوتاه‌مدت در نظر بگیرند و برای این بازه زمانی باید به‌درستی برنامه‌ریزی کنند.

اعتبار پاسپورت هلند

پس از اخذ پاسپورت هلند، باید به اعتبار آن توجه و پیش از موعد سررسید اعتبار، برای تمدیدش اقدام کنید. اعتبار پاسپورت هلند برای بزرگ‌سالان ۱۰‌ساله است و هنگام دریافت پاسپورت تا ۱۰ سال نیاز نخواهید داشت که آن را تمدید کنید. درمقابل، اعتبار پاسپورت هلند برای افراد کوچک‌تر از ۱۸ سال ۵‌ساله است و هر ۵ سال ۱ بار باید والدین آن را تمدید کنند.

جمع‌بندی

هلند یکی از کشورهای پیشرفته محبوب و پرطرفدار اروپایی است که هرساله متقاضیان زیادی برای دریافت پاسپورت و بهره‌مندی از مزایای آن اقدام می‌کنند. برای دریافت پاسپورت هلند، باید اقامت ۱۰ساله این کشور را داشته یا ۵ سال به‌طور مستمر در هلند کار و زندگی کرده باشید.

پاسپورت هلند را با روش اختیاری، اخذ تابعیت و شهروندی، ازدواج، تولد و سرمایه‌گذاری می‌توان دریافت کرد. هریک از این روش‌ها شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند که پیش از هر اقدامی، باید تمام آن‌ها را مد‌نظر بگیرید.

فرم مشاوره اخذ پاسپورت هلند

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

‌سوالات متداول

با پاسپورت هلند به چه کشورهایی بدون ویزا می‌توان سفر کرد؟

با پاسپورت هلند می‌توان به ۱۹۳ کشور دنیا سفر کرد.

بعد از چند سال اقامت در هلند می‌توانم پاسپورت هلند بگیرم؟

بعد از حداقل ۵ سال اقامت دائم در هلند، می‌توانید برای اخذ پاسپورت این کشور اقدام کنید.

هزینه دریافت پاسپورت هلند چقدر است؟

هزینه دریافت پاسپورت هلند به روشی بستگی دارد که از طریق آن برای اخذ تابعیت اقدام می‌کنید.

آیا گرفتن پاسپورت هلند به‌منزله اخذ تابعیت این کشور است؟

بله، گرفتن پاسپورت هلند به‌معنای اخذ تابعیت این کشور است.

مدت زمان اعتبار پاسپورت هلند چقدر است؟

اعتبار پاسپورت هلند برای بزرگ‌سالان ۱۰ساله و برای افراد کوچک‌تر از ۱۸ سال ۵ساله است.