پاسپورت اسپانیا در فهرست Henley  ازنظر قدرت سفر بدون نیاز به ویزا، رتبه اول را دارد. دارندگان پاسپورت اسپانیا می‌توانند به ۱۹۳ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

طبق اطلاعات وبسایت Henleyglobal.com در سال ۲۰۲۴، پاسپورت اسپانیا در فهرست پاسپورت‌های قدرتمند جهان رتبه اول را دارد و در این رتبه با پاسپورت کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و سنگاپور هم‌رده است. دارندگان پاسپورت اسپانیا شهروند کشور اسپانیا به‌حساب می‌آیند و بدون دریافت ویزا به ۱۹۳ کشور جهان می‌توانند سفر کنند. همچنین، آنان برای ورود به ۴۳ کشور باید ویزای فرودگاهی در بدو ورود دریافت کنند و برای سفر به ۲۳ کشور نیز به اخذ ویزا احتیاج دارند.

افرادی که پاسپورت اسپانیا را دریافت می‌کنند، شهروند رسمی این کشور به‌حساب می‌آیند و از تمامی حقوق مدنی و اجتماعی کشور اسپانیا برخوردار می‌شوند. اسپانیا ازجمله کشورهایی است که تابعیت دوگانه را نمی‌پذیرد؛ ازاین‌رو، تمامی متقاضیان اخذ پاسپورت اسپانیا باید پاسپورت و ملیت قبلی خود را لغو کنند.

ارزش و رتبه بندی پاسپورت اسپانیا

وبسایت Henryglobal.com تنها منبع معتبری است که هرساله فهرستی از رتبه‌بندی پاسپورت کشورهای مختلف جهان را منتشر می‌کند. طبق اطلاعات این وبسایت در سال ۲۰۲۴، پاسپورت اسپانیا به‌عنوان قدرتمندترین پاسپورت جهان معرفی شده است. افرادی که پاسپورت اسپانیا را دریافت می‌کنند، شهروند قانونی و رسمی این کشور محسوب می‌شوند و به ۱۹۳ کشور دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا می‌توانند سفر کنند.

افرادی که پاسپورت کشور اسپانیا را دارند، شهروند اتحادیه اروپا نیز محسوب می‌شوند و می‌توانند بدون نیاز به ویزا در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی کنند. اعتبار و قدرتمندبودن پاسپورت اسپانیا موجب شده است تا هرساله هزاران متقاضی از سراسر جهان برای دریافت این پاسپورت اقدام کنند.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت اسپانیا

دارندگان پاسپورت کشور اسپانیا بدون نیاز به اخذ ویزا می‌توانند به کشورهای زیر سفر کنند:

آلمانآرژانتینآروباآفریقای جنوبیآلبانیآندوراآنگولاآنتیگوآ و باربودا
اتریشآنگویلاارمنستانازبکستاناروگوئهاسپانیااستونیاسرائیل
اسلواکیاسلوونیاکوادورالسالوادوراسواتینیاوکراینامارات متحده عربیایتالیا
ایسلندایرلندباهاماباربادوسبرمودابرزیلبریتانیابلاروس
بلژیکبرونئیبلیزبلغارستانبوتسوانابوسنی و هرزگوینبونیرپاراگوئه
پاناماپلینزیپالوئوپروپرتغالتایوانتایلندتاجیکستان
ترینیداد و توباگوترکیهتونستونگاتووالوجامائیکاجبل‌الطارقجزایر تورکس
جزایر فاروجزایر فالکلندجزایر کیمنجزایر کوکجزایر مارشالجزایر ویرجین بریتانیاجمهوری چکجمهوری دومینیکن
چیندومینیکادانمارکرئونیونرومانیزامبیاژاپنسائوتومه
ساموافلسطینسن‌مارینوسنت لوسیاسنت کیتسسنت پیر میکلونسنت مارتنسنت هلن
سنت وینسنتسنگاپورسوئدسنگالسوئیسسورینامشیلیصربستان
فرانسهفیجیفیلیپینفنلاندقرقیزستانقزاقستانقبرسکاستاریکا
کالدونیای جدیدکره‌جنوبیکرواسیکلمبیاکوراسائوکوزووکیپ‌وردکیریباتی
گراناداگرجستانگابنگامبیاگواتمالاگویانگویان فرانسهگرینلند
لهستانلسوتولتونیلوکزامبورگلیتوانیلیختن‌اشتاینمالتمالزی
ماکائومایوتمغولستانمراکشمجارستانمقدونیه شمالیموریسمکزیک
مولداویموزامبیکمونتسراتموناکومیکرونزیمونته‌نگرونروژنیکاراگوئه
نامیبیاهلندهاییتیهندوراسهندهند غربی فرانسههنگ‌کنگواتیکان
والیس و فوتوناوانواتوونزوئلاویتنامیونان   

 

افرادی که پاسپورت اسپانیایی دارند، برای ورود به کشورهای زیر می‌توانند در بدو ورود ویزای فرودگاهی دریافت کنند:

اتیوپیاردناندونزیبحرینبنگلادشبروندیبورکینافاسوتانزانیا
توگورواندازیمباوهسیرالئونسیشلعراقعربستان سعودیعمان
قطرکومورکامبوجکویتگینه بیسائولائوسلبنانماداگاسکار
مالاویمالدیومصرموریتانینپالنیووی  

 

دارندگان پاسپورت اسپانیایی برای سفر به ۱۳ کشور می‌توانند مجوز الکترونیکی سفر (ETA) را دریافت کنند. ETA مجوز سفر الکترونیکی است و به افرادی تعلق می‌گیرد که برای ورود به برخی از کشورها به اخذ ویزا نیازی ندارند. ۱۳ کشوری که به دارندگان پاسپورت اسپانیایی مجوز ETA می‌دهند، عبارت‌اند از:

استرالیاایالات متحده آمریکاپاکستانپورتوریکوجزایر ماریانای شمالیجزایر ویرجین آمریکاسامواجزایر نورفک
سریلانکاکاناداکنیاگوامنیوزلند   

دارندگان پاسپورت کشور اسپانیا برای سفر به کشورهای زیر باید ویزای الکترونیک (eVisa) دریافت کنند:

آذربایجاناوگانداایرانبنینبوتانپاپوا گینه نوجمهوری کنگوجیبوتی
ساحل‌عاجسودان جنوبیروسیهکامرونگینهگینه استواییمیانمارنیجریه
هند       

کشورهایی که شهروندان اسپانیایی برای سفر به آن‌ها باید ویزا داشته باشند، عبارت‌اند از:

افغانستاناریترهالجزایرترکمنستانجمهوری آفریقای مرکزیچادسودانسوریه
سومالیغناکره‌شمالیکنگوکوبالیبریالیبیمالی
نائورونیجریمن     

انواع پاسپورت اسپانیا

انواع پاسپورت اسپانیا ازاین‌قرارند است:

پاسپورت معمولی (Ordinary Passport)

پاسپورت معمولی اسپانیا متداول‌ترین نوع پاسپورت در این کشور است و برای شهروندان و افراد عادی صادر می‌شود.

پاسپورت جمعی (Collective Passport)

پاسپورت جمعی اسپانیا فقط برای سفرهای زیارتی و درصورت توافق با کشور مقصد صادر می‌شود. این پاسپورت حداکثر ۳ ماه اعتبار دارد.

پاسپورت دیپلماتیک (Diplomatic Passport)

پاسپورت دیپلماتیک اسپانیا فقط برای کارمندان سفارت اسپانیا در کشورهای مختلف و اعضای درجه‌یک خانواده آنان در کشورهای گوناگون و نیز مقام‌های دولتی کشور اسپانیا صادر می‌شود.

پاسپورت رسمی و خدماتی (Official and Service Passport)

پاسپورت‌های رسمی و خدماتی کشور اسپانیا به افرادی تعلق می‌گیرد که از سوی دولت اسپانیا مامور هستند تا در کشورهای مختلف و خارج از خاک اسپانیا، به‌عنوان نمایندگان رسمی فعالیت کنند.

پاسپورت پناهندگی اسپانیا (Refugee Passport)

پاسپورت پناهندگی اسپانیا فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که به‌دلایل خطرهای جانی، مالی، خانوادگی و فشارهای اجتماعی در کشور خود به کشور اسپانیا پناه می‌آورند و به دولت اسپانیا درخواست پناهندگی می‌دهند.

شرایط دریافت پاسپورت اسپانیا

شرایط دریافت پاسپورت اسپانیا به روش مدنظر شما بستگی دارد؛ اما به‌طور کلی، شرایط دریافت پاسپورت اسپانیا عبارت‌اند از:

 • داشتن حداقل ۱۸ سال: آن دسته از متقاضیان اخذ پاسپورت اسپانیا که کمتر از ۱۸ سال دارند، باید والدین یا سرپرست قانونی خود را به دولت اسپانیا معرفی کنند.
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • داشتن کارت اقامت معتبر کشور اسپانیا
 • نداشتن سابقه اخذ ویزای شنگن
 • داشتن حداقل ۱۰ سال سابقه زندگی در اسپانیا: اقامت شما در کشور اسپانیا باید مداوم و مستمر باشد. برای ترک کشور اسپانیا به‌مدت بیشتر از ۳ ماه نیز، باید دلیل قانع‌کننده‌ای ارائه کنید. شرط داشتن سابقه ۱۰ سال زندگی در کشور اسپانیا، شامل روش‌های ازدواج و تولد نمی‌شود.
 • داشتن مدرک زبان اسپانیایی DELE حداقل A2
 • نداشتن سوءپیشینه
 • نداشتن سابقه خشونت یا درگیری با پلیس
 • داشتن تمکن مالی موردنیاز در روش مدنظر
 • داشتن شماره NIE در کشور اسپانیا: شماره NIE کد مالیاتی کشور اسپانیا است که به اتباع خارجی تعلق می‌گیرد.

روش های گرفتن پاسپورت اسپانیا

برای اخذ پاسپورت اسپانیا، ابتدا باید در این کشور اقامت کنید. در تمامی روش‌های اخذ پاسپورت اسپانیا به‌غیر از روش تولد و ازدواج، باید حداقل ۱۰ سال سابقه زندگی و اقامت در اسپانیا را داشته باشید. روش های گرفتن پاسپورت اسپانیا بدین‌شرح‌اند:

 • کار در اسپانیا
 • تحصیل در اسپانیا
 • سرمایه‌گذاری در اسپانیا
 • تولد نوزاد در اسپانیا
 • ازدواج با فرد اسپانیایی

درادامه با هریک از روش های گرفتن پاسپورت اسپانیا بیشتر آشنا می‌شویم.

کار در اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا یکی از روش‌های راحت و نسبتا کم‌هزینه برای مهاجرت به این کشور است. افرادی که با ویزای کار به کشور اسپانیا مهاجرت می‌کنند، پس از ۵ سال کار و پرداخت مالیات در این کشور، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم اسپانیا اقدام کنند. بعد از گذشت ۱۰ سال از زندگی و اقامت در اسپانیا، آنان می‌توانند برای اخذ پاسپورت این کشور اقدام کنند.

آن دسته از متقاضیان اخذ پاسپورت اسپانیا که با ویزای کاری در این کشور زندگی می‌کنند، به‌منظور گرفتن پاسپورت اسپانیایی باید مدرک زبان اسپانیایی DELE حداقل A2 داشته باشند و در آزمون شهروندی کشور اسپانیا شرکت کنند و قبول شوند. همچنین، آنان باید ماهانه حداقل ۱۸۰۰ یورو تمکن مالی داشته باشند.

معروف‌ترین ویزاهای کاری کشور اسپانیا عبارت‌اند از:

ویزای کاری کوتاه‌مدت اسپانیا (Short Term Work Visa)

ویزای کاری کوتاه‌مدت اسپانیا از ۱ تا ۳ ماه اعتبار دارد و به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند حداکثر ۳ ماه در اسپانیا اقامت و در طول مدت اقامتشان، درآمد کسب کنند. این نوع از ویزای کاری اسپانیا را نمی‌توان تمدید کرد.

ویزای کاری بلندمدت اسپانیا (Long Term Work Visa)

ویزای کاری بلندمدت اسپانیا با اعتبار ۱ساله صادر می‌شود و به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد دارند حداقل ۱ سال در کشور اسپانیا زندگی و درآمد کسب کنند. این ویزا را تا زمانی می‌توان تمدید کرد که قرارداد کاری افراد اعتبار داشته باشد.

ویزای کاری Au Pair

ویزای کاری Au Pair اسپانیا به افرادی تعلق می‌گیرد که بین ۱۷ تا ۳۰ سال دارند و می‌خواهند در کشور اسپانیا مشغول کار شوند. این افراد برای اخذ ویزای کاری Au Pair اسپانیا باید خانواده‌ای اسپانیایی را به‌عنوان میزبان خود انتخاب و با آن خانواده زندگی کنند.

کارت آبی اروپا (Blue Card)

بلو کارت اروپا فقط به افرادی با حداقل ۳ سال سابقه تحصیلات عالی یا ۵ سال سابقه کار حرفه‌ای و تخصصی در اسپانیا تعلق می‌گیرد. با داشتن بلو کارت می‌توانید به‌عنوان نیرویی متخصص در این کشور مشغول کار شوید.

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا نیز یکی دیگر از روش‌های نسبتا راحت مهاجرت به این کشور است؛ اما به اخذ پاسپورت اسپانیا منجر نمی‌شود. دانشجویانی که با ویزای تحصیلی به اسپانیا مهاجرت می‌کنند، مانند افرادی که با ویزای کار به آنجا می‌روند، پس از ۵ سال تحصیل و اقامت در اسپانیا، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند. بااین‌حال، وقتی دانشجویان خارجی بخواهند برای اخذ پاسپورت این کشور اقدام کنند، تعداد سال‌های اقامت آن‌ها در کشور اسپانیا محاسبه نمی‌شود.

افرادی که در کشور اسپانیا تحصیل می‌کنند و قصد دارند پاسپورت این کشور را دریافت کنند، پس از پایان دوره تحصیل خود در این کشور می‌توانند مشغول کار شوند و ویزای تحصیلی‌شان را به ویزای کاری اسپانیا تغییر بدهند. در این صورت، این فرصت را دارند که پس از ۱۰ سال اقامت و پرداخت مالیات در اسپانیا، برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کنند.

سرمایه‌گذاری در اسپانیا

سرمایه‌گذاری در اسپانیا یکی از روش‌های سریع، اما پرهزینه اخذ اقامت این کشور است. سرمایه‌گذاری در اسپانیا به اخذ اقامت و در‌نهایت پاسپورت این کشور منجر می‌شود. شما از ۲ طریق می‌توانید در کشور اسپانیا سرمایه‌گذاری کنید: یکی خرید ملک و دیگری ثبت شرکت.

خرید ملک

اگر قصد دارید از‌طریق خرید ملک اقامت و پاسپورت اسپانیا را دریافت کنید، حداقل سرمایه‌تان باید ۵۰۰هزار یورو باشد. با خرید ملک یا املاک در اسپانیا به‌ارزش ۵۰۰هزار یورو، ابتدا اقامت ۱‌ساله اسپانیا را دریافت می‌کنید و سپس اقامتتان به اقامت ۲ساله تبدیل می‌شود. این اقامت ۲‌ساله برای ۱ دوره تمدیدشدنی است. بعد از ۵ سال نیز، می‌توانید اقامت دائم اسپانیا را دریافت کنید و پس از گذشت ۱۰ سال از اقامت در این کشور، واجد‌شرایط دریافت پاسپورت اسپانیا خواهید بود.

در روش خرید ملک، علاوه‌بر داشتن ۵۰۰هزار یورو سرمایه باید ۳۰هزار یورو تمکن مالی برای ۱ سال نیز ارائه کنید. نکته مهم اینکه با خرید ملک یا خانه یا ویلا در اسپانیا به‌ارزش حداقل ۵۰۰هزار یورو، می‌توانید ویزای طلایی (Golden Visa) این کشور را دریافت کنید.

ثبت شرکت

اگر قصد دارید ازطریق ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در کسب‌و‌کارهای اسپانیا از همان ابتدا اقامت دائم اسپانیا و در‌نهایت پاسپورت این کشور را بگیرید، حداقل سرمایه‌تان باید ۶۰۰هزار یورو باشد. با این میزان سرمایه بلافاصله اقامت دائم اسپانیا را دریافت می‌کنید و بعد از گذشت ۱۰ سال، می‌توانید برای اخذ پاسپورت اسپانیا اقدام کنید. دقت کنید که در این روش، آزاد هستید شرکت خودتان را ثبت یا در یکی از شرکت‌های موجود در اسپانیا سرمایه‌گذاری کنید.

اگر سرمایه شما کمتر از ۶۰۰هزار یورو باشد، همچنان می‌توانید از‌طریق روش کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌و‌کار اقامت اسپانیا را دریافت کنید. حداقل سرمایه لازم برای اخذ ویزای کارآفرینی اسپانیا ۴۰هزار یورو است. با این میزان سرمایه ابتدا اقامت ۱‌ساله و سپس اقامت ۲‌ساله اسپانیا را دریافت می‌کنید. بعد از ۱ دوره تمدید اقامت ۲‌ساله نیز، می‌توانید اقامت دائم اسپانیا را بگیرید. زمانی‌که ۱۰ سال از اقامت شما در اسپانیا بگذرد، خواهید توانست پاسپورت این کشور را دریافت کنید. اگر سرمایه شما کمتر از ۶۰۰هزار یورو باشد، برای اخذ پاسپورت اسپانیا از‌طریق سرمایه‌گذاری، باید مدرک زبان اسپانیایی DELE حداقل A2 ارائه کنید و در آزمون شهروندی کشور اسپانیا قبول شوید.

تولد نوزاد در اسپانیا

کشور اسپانیا در ارائه پاسپورت به اتباع خارجی پیرو قانون خون است. این یعنی افرادی که والدین اسپانیایی دارند، فارغ از اینکه در کدام کشور متولد می‌شوند، شهروند کشور اسپانیا به‌حساب می‌آیند و از بدو تولد پاسپورت اسپانیا را دریافت می‌کنند. قانون اخذ شهروندی اسپانیا از‌طریق تولد مشمول تمامی این افراد می‌شود:

 • افرادی که هر دو یا یکی از والدین آنان شهروند کشور اسپانیا است.
 • افرادی که کمتر از ۱۸ سال دارند و سرپرستی آنان برعهده فردی اسپانیایی است.
 • افرادی که در کشور اسپانیا متولد می‌شوند؛ اما هویت یا ملیت والدین آنان نامشخص است.
 • افرادی که والدین غیراسپانیایی دارند؛ اما حداقل یکی از والدینشان در کشور اسپانیا متولد شده است.

ازدواج با فرد اسپانیایی

ازدواج با فرد اسپانیایی شاید راحت‌ترین و ارزان‌ترین روش اخذ پاسپورت این کشور باشد. در‌صورتی‌که با فردی اسپانیایی ازدواج کنید، حداکثر ۱ سال پس از زندگی در کشور اسپانیا، می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید. افرادی که قصد دارند از‌طریق ازدواج با فرد اسپانیایی پاسپورت اسپانیا را دریافت کنند، باید ملیت و پاسپورت قبلی خود را لغو کنند.

به‌منظور اخذ پاسپورت اسپانیا از‌طریق ازدواج با فرد اسپانیایی، باید ازدواج شما در کشور اسپانیا ثبت شود و مدرک زبان اسپانیایی DELE حداقل A2 ارائه کنید. افرادی که با فرد اسپانیایی ازدواج می‌کنند، حتی قبل از دریافت پاسپورت اسپانیا نیز اجازه اقامت و کار در اتحادیه اروپا را دریافت می‌کنند.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت اسپانیا

مدارکی که برای اخذ پاسپورت اسپانیا باید ارائه کنید، به روش مدنظر خودتان بستگی دارد. به‌طور کلی، مدارک لازم برای اخذ پاسپورت اسپانیا بدین‌شرح‌اند:

 • کارت اقامت معتبر اسپانیا
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • مدرک زبان DELE حداقل A2
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • کد مالیاتی کشور اسپانیا (NIE)
 • تمکن مالی موردنیاز در روش مدنظر
 • سابقه کار یا تحصیل در اسپانیا
 • تکمیل فرم درخواست پاسپورت اسپانیا

هزینه گرفتن پاسپورت اسپانیا

هزینه گرفتن پاسپورت اسپانیا طبق جدول زیر است:

هزینه گرفتن پاسپورت اسپانیا
هزینه اخذ پاسپورت اسپانیا۶۰ تا ۱۰۰ یورو
هزینه تمدید پاسپورت اسپانیا۲۵ یورو
هزینه صدور پاسپورت پناهندگی اسپانیا۲۰۰ یورو

مدت زمان گرفتن پاسپورت اسپانیا

مدت زمان گرفتن پاسپورت اسپانیا بین ۱ تا ۶ ماه تخمین زده می‌شود. از زمانی‌که درخواست اخذ پاسپورت اسپانیا را به دولت این کشور می‌دهید، ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد تا دولت اسپانیا به درخواستتان رسیدگی و نتیجه را به شما اعلام کند. اگر با درخواست شما برای اخذ پاسپورت اسپانیا موافقت شود، پس از حداکثر ۶ ماه پاسپورت اسپانیا برایتان صادر می‌شود.

اعتبار پاسپورت اسپانیا

اعتبار پاسپورت اسپانیا به نوع پاسپورتی بستگی دارد که قصد دارید دریافت کنید. در جدول زیر، اعتبار انواع پاسپورت اسپانیا را ذکر کرده‌ایم:

انواع پاسپورت اسپانیامدت زمان اعتبار
پاسپورت معمولی (Ordinary Passport)حداکثر ۱۰ سال
پاسپورت جمعی (Collective Passport)حداکثر ۵ سال
پاسپورت دیپلماتیک (Diplomatic Passport)حداکثر ۵ سال
پاسپورت رسمی و خدماتی (Official and Service Passport)حداکثر ۱ سال
پاسپورت پناهندگی اسپانیا (Refugee Passport)حداکثر ۵ سال

جمع‌بندی

بنابر اطلاعات وبسایت Henryglobal.com، کشور اسپانیا در فهرست رتبه‌بندی پاسپورت‌های مختلف جهان، رتبه اول را دارد. دارندگان پاسپورت اسپانیا شهروند رسمی این کشور به‌حساب می‌آیند و می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۹۳ کشور جهان سفر کنند. نکته مهم اینکه اسپانیا ازجمله کشورهایی است که تابعیت دوگانه را نمی‌پذیرد و برای اخذ پاسپورت آن، باید پاسپورت و ملیت سابق خود را لغو کنید. هزینه اخذ پاسپورت اسپانیا از ۶۰ تا ۱۰۰ یورو متغیر است.

متداول‌ترین نوع پاسپورت کشور اسپانیا پاسپورت عمومی این کشور است که Ordinary Passport نام دارد و مخصوص افراد عام جامعه است. این پاسپورت با اعتبار ۱۰ساله صادر می‌شود و هزینه تمدید آن ۲۵ یورو است. برای اخذ پاسپورت اسپانیا روش‌های متعددی وجود دارد. راحت‌ترین روش‌های دریافت پاسپورت اسپانیایی ازدواج با فرد اسپانیایی و اقامت در اسپانیا ازطریق ویزای کار است. در اغلب روش‌های اخذ پاسپورت اسپانیا، متقاضی باید مدرک زبان اسپانیایی DELE حداقل A2 داشته باشد و در آزمون شهروندی کشور اسپانیا قبول شود.

فرم مشاوره اخذ پاسپورت اسپانیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

با پاسپورت اسپانیا به چه کشورهایی بدون ویزا می‌توان سفر کرد؟

با پاسپورت اسپانیا به ۱۹۳ کشور دنیا بدون ویزا می‌توان سفر کرد.

چقدر طول می‌کشد تا پاسپورت اسپانیا بگیریم؟

معمولا بین ۱ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا پاسپورت اسپانیا را بگیرید.

هزینه اخذ پاسپورت اسپانیا چقدر است؟

هزینه اخذ پاسپورت اسپانیا بین ۶۰ تا ۱۰۰ یورو است.

آیا گرفتن پاسپورت اسپانیا به‌منزله اخذ تابعیت این کشور است؟

بله، گرفتن پاسپورت اسپانیا به‌منزله اخذ تابعیت این کشور است.