سیستم آموزشی و پزشکی قوی، نرخ پایین جرم و جنایت، مناظر زیبا و اقتصاد پررونق ژاپن، مهاجران را از سراسر جهان به این کشور جذب می‌کنند. اگر هدف شما هم مهاجرت به ژاپن است، این مطلب به سؤالات شما پاسخ می‌دهد.

ژاپن در سال‌های اخیر با چالش جمعیت سال‌خورده دست‌وپنجه نرم می‌کند و درنتیجه، با کمبود نیروی کار مواجه است. بنابراین ژاپن هم مانند بسیاری از کشورها کمبود نیروی کار خود را با تسهیل قوانین مهاجرت حل می‌کند. مهاجرت به این کشور یکی از چالش‌برانگیزترین و در عین حال ارزشمندترین کارهایی است که در زندگی خود انجام خواهید داد. دانستن اینکه از کجا شروع کنید و چگونه برای این سفر آماده شوید، می‌تواند مشکل باشد. این راهنمای ویزاگرد به شما کمک می‌کند تا با فرآیند مهاجرت ژاپن و مزایا و معایب زندگی در این کشور آشنا شوید.

شرایط مهاجرت به ژاپن برای ایرانیان

تحقیق درباره شرایط مهاجرت به ژاپن برای ایرانیان قبل از هر چیز، احتمالاً سفر شما را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند و در هزینه‌های شما نیز صرفه‌جویی می‌شود.

همه خارجی‌ها از جمله ایرانیان موقع ورود به ژاپن، در راستای هدف جلوگیری از تروریسم و سایر فعالیت‌های غیرقانونی، انگشت‌نگاری می‌شوند و از آن‌ها عکس‌برداری می‌شود. البته افراد زیر ۱۶ سال و چند گروه خاص مانند دیپلمات‌ها و مقامات عالی‌رتبه از این رویه مستثنا هستند.

همه اتباع خارجی هنگام ورود به ژاپن مهر وضعیت اقامت دریافت می‌کنند. در حال حاضر، وضعیت‌های اقامت مختلفی نظیر بازدیدکننده موقت برای گردشگران، ویزای دانشجویان، نیروهای کار، بستگان اتباع و دعوت‌شده از طرف ساکنان ژاپن وجود دارد. به‌طور کلی، ایرانیان برای مهاجرت کردن به ژاپن باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • پاسپورت معتبر که حداقل ۶ ماه از تاریخ اعتبار آن باقی مانده باشد
 • گواهی سلامت جسمی و روانی
 • اثبات تمکن مالی برای زندگی در ژاپن
 • داشتن مدارک لازم و مربوط به نوع ویزای درخواستی (کاری، تحصیلی و...)
 • سوءپیشینه نداشتن و ممنوع‌الخروج نبودن

شرایط ذکرشده در بالا کاملاً عمومی هستند و اگر متقاضی نتواند یکی از آن‌ها را برآورده کند، شانس مهاجرت به کشور ژاپن را از دست خواهد داد. البته شرایط خاص دیگری هم وجود دارند که مرتبط با ویزای درخواستی شما خواهند بود و در ادامه مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

مهاجرت به ژاپن

راه های مهاجرت به ژاپن برای ایرانیان

در راه‌ مهاجرت به ژاپن اولین چیزی که باید به آن فکر کنید، این است که به چه ویزایی نیاز دارید. برای فهمیدن اینکه واجد شرایط دریافت چه ویزاهایی هستید، با سفارت ژاپن یا کنسولگری این کشور در شهر یا استان خود تماس بگیرید. آن‌ها فهرستی از ویزاها و شرایط درخواست را در اختیار دارند. کارکنان آنجا نیز بهترین صلاحیت را دارند تا به سؤالات شما درمورد روند کلی مهاجرت به ژاپن پاسخ دهند.

به‌طور کلی، ویزاهایی برای نیروهای کار ماهر، تحصیل و سرمایه‌گذاری‌های مالی خاص وجود دارند. همه آن‌ها نیز معیارهایی دارند که برای پذیرش درخواست خود باید آن‌ها را رعایت کنید. بعد از بررسی ویزاهایی که واجد شرایط آن‌ها هستید، کار بعدی این است که فعالیت‌های ممکن و غیرممکن تحت ویزاهای خاص را یادداشت کنید. مثلاً اگر بخواهید حین تحصیل در ژاپن کار کنید، ویزای دانشجویی شما ممکن است به درخواست‌های اضافی نیاز داشته باشد.

یکی از نکات جالب‌توجه، سیاست سخت‌گیرانه ژاپن در قبال پناهندگان است. در سال ۲۰۲۱، این کشور تنها به ۷۴ نفر از ۲۴۱۳ پناهجو مجوز پناهندگی داد. بنابراین مهاجرت به ژاپن از طریق پناهندگی بسیار سخت است. در ادامه مطلب از انواع روش های مهاجرت به ژاپن برای ایرانیان خواهیم گفت. 

راه های مهاجرت به ژاپن برای ایرانیان

مهاجرت به ژاپن از طریق کار

برای مهاجرت به ژاپن از طریق کار باید ویزای کار خود را از سفارت یا کنسولگری ژاپن دریافت کنید تا بتوانید با اجازه اقامت کاری وارد این کشور شوید. اجازه اقامت کاری در دوره‌های چهار ماهه تا پنج ساله اعطا می‌شود و قابل‌تمدید است.

مشاغل زیادی برای مهاجران در ژاپن وجود دارد؛ از جمله روزنامه‌نگاری، هنر، تحقیق، آموزش، مهندسی، سرگرمی، مدیریت بازرگانی و خدمات بین‌المللی.

برای انواع ویزای کاری داشتن مدرک دانشگاهی یا تجربه حرفه‌ای قابل‌توجه در زمینه کاری مربوطه موردنیاز است. همچنین ممکن است از شما خواسته شود به‌عنوان حامی یک کارفرمای ژاپنی داشته باشید.

نیروهای کار پس از قبول شدن در برنامه ویزای مهاجرت به ژاپن برای کار، می‌توانند همسر و فرزندان خود را هم با ویزای همراه یا وابستگان به ژاپن ببرند. البته افراد تحت تکفل نیروهای کار، اجازه شرکت در هیچ‌گونه فعالیت دارای دستمزدی را ندارند، مگر اینکه از اداره مهاجرت ژاپن مجوز دریافت کنند. در صورت داشتن مجوز هم ممکن است فقط بتوانند حداکثر تعداد ساعات معینی را در هفته کار کنند.

وضعیت نیروی کار ماهر

وضعیت به‌اصطلاح «نیروی کار ماهر»، امکان کار در یکی از ده‌ها زمینه حرفه‌ای از جمله ساخت‌وساز، مهمان‌داری، پرستاری و بخش تولید را فراهم می‌کند. در بیشتر موارد متقاضیان به ارائه مدرک تحصیلی نیاز ندارند، اما باید آزمون مهارت‌های فنی را پشت سر بگذارند و کمی هم زبان ژاپنی بلد باشند.

دو نوع وضعیت نیروی کار ماهر وجود دارد. ویزای نوع یک به نیروهای کار اجازه می‌دهد تا حداکثر پنج سال در ژاپن بمانند و ممکن است نتوانند خانواده خود را به ژاپن بیاورند. ویزای نوع دو برای نیروهای کار بسیار ماهر است. مدت اقامت کاری آن‌ها می‌تواند برای مدت نامحدودی تمدید شود. همچنین خانواده آن‌ها اجازه دارند به‌عنوان همراه یا وابسته در ژاپن زندگی کنند. وضعیت دارندگان ویزای نوع یک ممکن است پس از پنج سال به نوع دو ارتقا یابد.

علاوه بر این، «برنامه کارآموزی فنی» هم در ژاپن وجود دارد. این برنامه به نیروهای کار خارجی اجازه می‌دهد مهارت‌هایی را در محل کار خود در ژاپن کسب کنند. مهارت‌هایی که آموختن آن‌ها در کشورهای خودشان ناممکن است. شرکت‌کنندگان در برنامه کارآموزی پس از چند سال واجد شرایط تغییر وضعیت به «نیروی کار ماهر نوع یک» خواهند شد. البته اکثر کارآموزان از جنوب شرق آسیا و چین به ژاپن می‌روند، اما این امکان برای ایرانیان هم فراهم است. 

مهاجرت به ژاپن از طریق کار

مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل

ایرانیانی که مایل به تحصیل در ژاپن هستند، باید ویزای دانشجویی خود را از سفارت یا کنسولگری ژاپن دریافت کنند. سپس می‌توانند با وضعیت اقامتی که اجازه تحصیل طولانی‌مدت را می‌دهد، وارد کشور ژاپن شوند. البته افراد مایل به تحصیلات کوتاه‌مدت در آموزشگاه‌های زبان ژاپنی از این ویزا معاف هستند و می‌توانند تحت عنوان بازدیدکننده یا گردشگر به ژاپن بروند.

برای مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل و ویزای دانشجویی، به حمایت مالی یک مؤسسه آموزشی در ژاپن نیاز دارید یا اینکه باید اثبات کنید بودجه کافی برای پوشش تمام هزینه‌ها در طول اقامت خود را دارید. اجازه اقامت دانشجویی در دوره‌های بین سه ماه تا چهار سال و سه ماه اعطا می‌شود و قابلیت تمدید دارد. همچنین دانشجویان نمی‌توانند در فعالیت‌های دارای دستمزد شرکت کنند، مگر اینکه از اداره مهاجرت ژاپن مجوز بگیرند. حتی در آن صورت هم ممکن است بتوانند ساعات مشخصی را در هفته و به شکل پاره‌وقت کار کنند. 

مراحل دریافت ویزای دانشجویی

برای دریافت ویزای دانشجویی باید گام‌های زیر را به‌ترتیب بردارید:

 • گام ۱: انتخاب مؤسسه آموزشی (عواملی نظیر ملی، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه، رشته تحصیلی، هزینه شهریه و انگلیسی یا ژاپنی بودن تدریس را در نظر بگیرید.)
 • گام ۲: آماده‌سازی تمام مدارک موردنیاز برای دریافت COE یا نامه پذیرش دانشگاه (در این مرحله به فرم درخواست دانشجو، هشت قطعه عکس، فتوکپی پاسپورت، مدارک تحصیلی و اثبات تمکن مالی نیاز دارید.)
 • گام ۳: دریافت نامه پذیرش از دانشگاه (COE)
 • گام ۴: اقدام برای ویزای دانشجویی (به‌محض دریافت COE باید برای درخواست ویزا، از نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ژاپن در منطقه خود وقت بگیرید.)

مهاجرت به ژاپن از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به ژاپن از طریق سرمایه‌گذاری برای کارآفرینانی مناسب است که مایل به راه‌اندازی کسب‌وکار در ژاپن باشند. هنگامی که شرکت سرمایه‌گذار در ژاپن ثبت شد، او می‌تواند به‌عنوان یک مدیر کسب‌وکار برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری اقدام کند. 

کسب ویزای سرمایه‌گذاری تجاری در ژاپن شرایطی دارد که از این قرار است:

 • سرمایه اولیه شرکت باید حداقل ۵ میلیون ین ژاپن معادل ۳۷ هزار دلار آمریکا باشد.
 • شرکت باید فضای اداری فیزیکی و واقعی در کشور ژاپن داشته باشد.
 • متقاضی باید دانش تخصصی در کسب‌و‌کار موردنظر داشته باشد.
 • طرح تجاری باید دقیق باشد و به تأیید مراجع ذی‌صلاح در ژاپن برسد.
 • متقاضی باید حقوق یا درآمد کافی برای زندگی مستقل در ژاپن را داشته باشد.
 • متقاضی باید حداقل یک کارمند تمام‌وقت استخدام کند. این کارمند باید تبعه ژاپن، مقیم دائم، همسر یا فرزند یک تبعه ژاپنی، همسر یا فرزند مقیم دائم یا یک تبعه خارجی با ویزای بلندمدت باشد.
 • سایر الزامات اضافی که ممکن است بر اساس طرح از شما خواسته شوند.

چندین فاکتور وجود دارد که توسط اداره مهاجرت ژاپن برای تأیید یا عدم تأیید درخواست ویزای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شوند. این فاکتورها عبارت‌اند از: ثبات و اعتبار کسب‌وکار، تعادل سود و زیان، قابل پیش‌بینی بودن طرح، تعداد کارمندان و کارآفرینی.

مدت اعتبار ویزای سرمایه‌گذاری

ویزا از طریق سرمایه‌گذاری معمولاً برای یک سال اعطا می‌شود. قبل از تاریخ انقضای ویزا، فرد می‌تواند برای تمدید آن اقدام کند، مشروط بر اینکه شرایط کسب‌وکار هنوز رعایت شده باشد. پس از اخذ ویزا، افراد تحت تکفل (همسر، فرزندان و والدین) سرمایه‌گذار می‌توانند برای ویزای عمومی وابستگان اقدام کنند.

دارنده ویزای سرمایه‌گذاری ممکن است پس از ۱۰ سال اقامت قانونی و مداوم در کشور ژاپن یا در صورت ازدواج با یک تبعه ژاپنی واجد شرایط دریافت اقامت دائم شود.

مهاجرت به ژاپن از طریق تولد

اتباع خارجی که فرزند یا فرزندان آن‌ها در ژاپن متولد شده‌اند باید بدون توجه به ملیت، اعلان زایمان را ارسال کنند. یعنی پس از زایمان باید آن را به بخش مربوطه در اداره مهاجرت ژاپن اطلاع دهند. بعد از دریافت یک کپی از گواهی تولد از بیمارستان، باید ظرف ۱۴ روز (در صورت تولد در خارج از ژاپن در عرض ۳ ماه) با احتساب روز تولد نوزاد، اعلان زایمان را ارسال کنند. 

برای مهاجرت فرزندتان به ژاپن از طریق تولد، باید برای وضعیت اقامت و نوع ویزا درخواست دهید. همچنین باید تولد او را به کشور خود گزارش دهید، بنابراین باید با سفارت یا کنسولگری ایران تماس بگیرید. پس از ارسال اعلان زایمان، دو نسخه از گواهی پذیرش اعلان برای شما صادر می‌شود که شامل هزینه‌هایی خواهد بود.

یک نسخه باید برای اطلاع سفارت شما از تولد فرزند و دیگری برای دریافت تعیین وضعیت اقامت در اداره مهاجرت ژاپن، استفاده شود. از ثبت‌نام اقامت فرزند خود یک کپی تهیه کنید، زیرا ممکن است در برخی موارد برای اداره مهاجرت به آن نیاز داشته باشید.

برای درخواست مجوز اقامت و مدت اقامت، باید این روند را ۳۰ روز پس از تولد فرزند در دفتر خدمات مهاجرت منطقه‌ای خود تکمیل کنید. اگر قبل از ارسال اعلان زایمان وضعیت اقامت خود را به دست آورده باشید، ممکن است مجبور شوید اعلان اقامت را به‌طور جداگانه در بخش خدمات اجتماعی بخش خود انجام دهید.

پس از به دنیا آمدن کودک در ژاپن و در صورت تمایل، یک ماما یا پرستار بهداشت عمومی به خانه شما مراجعه می‌کند. او قد و وزن کودک شما را بررسی می‌کند و می‌توانید درمورد نحوه مراقبت از کودک خود مشاوره دریافت کنید. همچنین می‌توانید هر‌گونه نگرانی درباره سلامتی فرزند خود را با او در میان بگذارید. ممکن است در هنگام بازدید خدمات ترجمه به زبان مادری شما نیز ارائه شود.

مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج

اگر با یک تبعه ژاپنی ازدواج کرده‌اید و می‌خواهید به او بپیوندید، به ویزای مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج نیاز دارید. از نظر فنی، ویزای ازدواج ژاپن مجوز اقامتی است که به همسران و وابستگان شهروندان یا افراد مقیم در ژاپن (خارجیانی که در ژاپن کار یا تحصیل می‌کنند) اعطا می‌شود. 

قبل از درخواست این ویزا باید گواهی واجد شرایط بودن را از خدمات مهاجرت ژاپن دریافت کنید. به‌طور کلی، اگر شرایط زیر رخ داده باشند، به ویزای ازدواج در ژاپن نیاز خواهید داشت:

 • با یک تبعه ژاپنی (یا فرزند تحت تکفل یک تبعه ژاپنی) ازدواج کرده‌اید و می‌خواهید در ژاپن، به او بپیوندید. 
 • همسر یا فرزند تحت تکفل یک خارجی هستید که به‌طور موقت یا دائم در ژاپن زندگی می‌کند و می‌خواهید در ژاپن به او بپیوندید.
 • قصد دارید در درازمدت کنار همسر خود باشید. به عبارت دیگر، قصد و هدف شما فقط بازدید نباشد، زیرا در این صورت به ویزای توریستی ژاپن نیاز دارید.

شهروندان چندین کشور برای مقاصد کوتاه‌مدت سفر به ژاپن مانند گردشگری، بازدید، تجارت یا سایر اهداف تفریحی از ویزا معاف هستند. با این حال، برای اهداف بلندمدت (مانند ویزای همسر) حتی شهروندان آن کشورها هم باید قبل از سفر برای ویزای مربوطه اقدام کنند.

اگر درخواست شما برای ویزای ازدواج باشد، شما و حامی خود (همسر) باید چندین مدرک را برای صدور ویزای ازدواج ژاپن به خدمات مهاجرت این کشور و سپس سفارت یا کنسولگری ارائه دهید. مدارکی که باید ارسال کنید، شامل موارد زیر می‌شود:

 • گواهی صلاحیت
 • فرم تکمیل و امضاشده درخواست ویزای ازدواج ژاپن
 • پاسپورت معتبر به‌همراه فتوکپی
 • عکس با پس‌زمینه سفید و ساده در اندازه پاسپورت که در سه ماه گذشته گرفته شده باشد
 • نامه ضمانت یا حمایت از طرف همسر شما
 • مدرکی دال بر رابطه خانوادگی بین شما و حامی مالی شما (گواهی ازدواج)
 • اثبات داشتن شغل یا اسپانسر در ژاپن
 • اثبات توان درآمد سالانه و پرداخت مالیات 

مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج

مهاجرت به ژاپن از طریق ویزای نخبگان

سازمان مهاجرت ژاپن اخیراً اعلام کرد که با تشدید رقابت جهانی برای نیروهای کار بااستعداد، مسیرهای مهاجرتی جدیدی را برای افراد پردرآمد و فارغ‌التحصیلان نخبه دانشگاه‌ها ایجاد خواهد کرد. مقامات آژانس خدمات مهاجرت ژاپن می‌گویند که قصد آن‌ها ساده کردن روند مهاجرت و افزودن مشوق‌هایی به‌منظور جذب استعدادهای سطح بالا به ژاپن است.

از این مسیرهای مهاجرتی جدید با عنوان سیستم ژاپن برای ویزای انفرادی آینده (J-Find) و سیستم ژاپن برای متخصصان با مهارت بالا (J-Skip) یاد می‌شود.

سیستم J-Find

سیستم J-Find یک دوره اقامت طولانی‌مدت برای جست‌وجوی شغل در ژاپن را به فارغ‌التحصیلان نخبه دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌کند. هدف این سیاست جدید، جذب جوانانی با پتانسیل بالا است که انتظار می‌رود در آینده ژاپن نقش فعالی ایفا کنند.

البته این فارغ‌التحصیلان بدون این برنامه هم می‌توانند تحت ویزای «اقامت کوتاه‌مدت» به‌مدت ۹۰ روز در ژاپن بمانند و به جست‌وجوی شغل بپردازند. اما برنامه J-Find این مدت را به دو سال افزایش می‌دهد. همچنین اعضای خانواده فرد نخبه نیز می‌توانند او را همراهی کنند.

البته تنها افرادی حق شرکت در سیستم J-Find را دارند که از دانشگاه موردقبول وزارتخانه مهاجرت ژاپن فارغ‌التحصیل شده باشند. دانشگاه‌های برتر QS، دانشگاه‌های برتر آموزش عالی در فهرست تایمز و دانشگاه‌های فهرست‌شده در دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، جزء این دانشگاه‌ها هستند. متقاضیان باید در پنج سال گذشته از مؤسسه‌ای فارغ‌التحصیل شده باشند که بین ۱۰۰ مؤسسه برتر از حداقل دو مرجع رتبه‌بندی‌ (که در بالا گفته شد)، قرار داشته باشد و پیش از ورود به ژاپن هم باید حداقل ۱۵۰۰ دلار داشته باشند.

سیستم J-Skip

سیستم J-Skip مخصوص نخبگان محقق، مهندسان و مدیران سطح بالا است. این افراد می‌توانند سیستم مبتنی بر امتیاز فعلی را نادیده بگیرند و به‌طور خودکار برای یک ویزای حرفه‌ای بسیار ماهر در نظر گرفته شوند. البته به‌شرطی که شرایط درآمد و تجربه کاری خاصی داشته باشند.

بر اساس سیاست فعلی، یک فرد تنها زمانی می‌تواند برای وضعیت حرفه‌ای بسیار ماهر در نظر گرفته شود که از طریق «سیستم درمان ترجیحی مهاجرت» به ۷۰ امتیاز یا بیشتر دست یابد. این سیستم امتیازدهی در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و به متقاضیان در زمینه تحصیلی، دستاوردهای تحقیقاتی و مهارت در زبان ژاپنی امتیاز می‌دهد.

کسانی که این وضعیت را کسب می‌کنند، به‌عنوان متخصصان سطح یک با یک دوره اقامت پنج‌ساله و در زمینه حرفه‌ای خود در ژاپن مشغول به کار می‌شوند. آن‌ها پس از سه سال کار موفق، می‌توانند به سطح دو بروند که مدت اقامت آن نامحدود است و تقریباً هیچ‌گونه محدودیتی در فعالیت‌های کاری ندارد.

محققان یا مهندسان باید مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر و درآمد سالانه ۱۵۰ هزار دلار یا حداقل ۱۰ سال سابقه کار و درآمد سالانه ۱۵۰ هزار دلار یا بیشتر داشته باشند. مدیران هم باید پنج سال تجربه کاری یا بیشتر و درآمد سالانه حداقل ۳۰۰ هزار دلار داشته باشند.

در صورت اعطای وضعیت حرفه‌ای بسیار ماهر، افراد مجاز خواهند بود تنها پس از یک سال کار و زندگی در ژاپن به سطح دو بروند. همچنین همسر آن‌ها اجازه کار تمام‌وقت را خواهد داشت. این افراد می‌توانند به‌جای یک خدمتکار که در حال حاضر مجاز است، دو کارگر خارجی را به کار گیرند.

همچنین دارندگان این ویزا می‌توانند از خطوط دارای اولویت‌ در فرودگاه‌های بزرگ ژاپن استفاده کنند. این خطوط معمولاً به دیپلمات‌ها و افراد معلول اختصاص داده می‌شوند.

مهاجرت به ژاپن از طریق ویزای خانوادگی

اتباع ایران برای بازدید از اقوام خود در ژاپن باید یک ویزای اقامت کوتاه‌مدت دریافت کنند. در این صورت، کسی که قصد سفر به ژاپن را دارد، باید مستقیماً به سفارت یا کنسولگری ژاپن در کشور خود مراجعه کند. فرد دعوت‌کننده باید به‌عنوان ضامن، مدارک لازم را تهیه و برای متقاضی ارسال کند.

اما اگر قصد دارید خانواده خود (فقط همسر و فرزندان) را برای اقامت بیش از ۹۰ روز به ژاپن دعوت کنید، باید واجد شرایطی باشید. اگر شما یک محقق بین‌المللی هستید که قبلاً مقیم ژاپن شده‌اید، می‌توانید اسناد لازم را جمع‌آوری کنید و خودتان به اداره مهاجرت ژاپن درخواست دهید. اما اگر گواهی واجد شرایط بودن را برای خانواده خود ارسال کنید و آن‌ها به سفارت یا سرکنسولگری ژاپن در ایران درخواست دهند، دوره صدور ویزای خانوادگی ممکن است به‌میزان قابل‌توجهی کاهش یابد.

مدارک ویزای خانوادگی ژاپن

اسناد و مدارک موردنیاز برای صدور ویزای خانوادگی در ژاپن به شرح زیر هستند:

 • بیان دلیل دعوت (در صورت بازدید از آشنایان، عکس، نامه و ایمیل را برای اثبات رابطه ارسال کنید.)
 • برنامه سفر در ژاپن
 • ضمانت‌نامه کتبی
 • گواهی اقامت (کلیه اعضای خانواده)
 • گواهی اشتغال به کار، گواهی دریافت کمک‌هزینه تحصیلی
 • کپی کارت اقامت
 • سایر اسناد درخواست‌شده توسط سفارت یا کنسولگری ژاپن

مدارک لازم ممکن است بسته به ملیت متقاضی متفاوت باشند یا شاید کارکنان سفارت ژاپن بخواهند تغییرات یا اضافاتی در مدارک موردنیاز اعمال کنند. بنابراین باید پیش از ارائه درخواست، آخرین اطلاعات را در وب‌سایت رسمی سفارت ژاپن ملاحظه کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به ژاپن

هنگام تقاضا برای ویزای ژاپن به چندین مدرک برای پشتیبانی از درخواست خود نیاز دارید. مدارک و شرايط مهاجرت به ژاپن می‌توانند بسته به دلیل سفر و همچنین مدت اقامت شما تغییر کنند. با این حال، فهرستی از الزامات یکسان وجود دارد که همه متقاضیان باید داشته باشند. مجموعه استاندارد مدارکی که هنگام درخواست ویزای ژاپن نیاز دارید، به شرح زیر است:

 • فرم درخواست ویزای ژاپن
 • گذرنامه معتبر
 • عکس در اندازه گذرنامه
 • برنامه سفر
 • مدارک مربوط به نوع اقامت در ژاپن
 • اثبات توانایی مالی
 • دعوت‌نامه (در صورت نیاز)
 • اعلام هدف از سفر
 • گواهی واجد شرایط بودن برای تحصیل یا COE (در صورت وجود)
 • رسید پرداخت هزینه‌های لازم برای پردازش درخواست و صدور ویزا
 • گواهی بیمه درمانی (در صورت نیاز)
 • گواهی سوءپیشینه نداشتن و ممنوع‌الخروج نبودن

در نظر داشته باشید که فهرست بالا از مدارک لازم برای ویزای ژاپن قطعی نیست. زیرا خدمات مهاجرتی و کنسولی ژاپن می‌توانند هرگونه مدارک اضافی را به دلخواه خودشان درخواست کنند. شما باید با افسران مهاجرتی که درخواست ویزای شما را رسیدگی می‌کنند، مشورت کنید. مدارک ارسالی شما طبق درخواست سفارت یا کنسولگری ژاپن، باید به زبان انگلیسی یا ژاپنی ترجمه شده باشند. 

مدارک لازم برای مهاجرت به ژاپن

هزینه مهاجرت به ژاپن

هزینه مهاجرت به ژاپن شامل پرداخت مبالغی مشخص برای صدور ویزا و پردازش درخواست متقاضی می‌شود. این هزینه‌ها حدود ۳ هزار ین (حدوداً ۲۲ دلار) برای ویزای یک‌ بار ورود، ۶ هزار ین (حدوداً ۴۴ دلار) برای ویزای دو بار ورود یا چند بار ورود و ۷۰۰ ین (حدوداً پنج دلار) برای ویزای ترانزیت است. البته هزینه‌ها به واحد پول کشور یا منطقه‌ای اخذ می‌شوند که سفارت یا سرکنسولگری ژاپن در آن قرار دارد.

بسته به هدف بازدید و ملیت شما، ممکن است هزینه‌ای نیاز نباشد یا مقداری تفاوت در آن دیده شود. همچنین در صورتی که ویزا صادر نشود، نیازی به پرداخت هزینه نخواهد بود. در صورتی که درخواست ویزا از طریق یک آژانس تأییدشده توسط سفارت یا سرکنسولگری ژاپن انجام شود، علاوه بر هزینه‌های صدور ویزا، هزینه‌های پردازش هم وجود دارند. به‌طور کلی، نوع روش مهاجرت به ژاپن است که میزان هزینه موردنیاز را تعیین خواهد کرد.

مزایا و معایب مهاجرت به ژاپن

حالا که با قوانین کلی مهاجرت ژاپن آشنا شدید، در این بخش به مزایا و معایب مهاجرت به ژاپن خواهیم پرداخت.

مزایای مهاجرت به ژاپن

مزایای مهاجرت به کشور ژاپن بسیار زیاد هستند و مباحث اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را شامل می‌شوند. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین این مزایا اشاره خواهیم کرد. 

مزایای مهاجرت به ژاپن

۱. حمل‌ونقل عمومی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای مهاجرت به کشور ژاپن، امکان استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی برجسته آن است. حمل‌ونقل عمومی در ژاپن بسیار وقت‌شناس، تمیز و با امکانات عالی است و شما را تقریباً به هر جایی از این کشور می‌برد. سیستم حمل‌ونقل عمومی در ژاپن آن‌قدر قابل‌اعتماد و راحت است که به رانندگی در این کشور نیاز ندارید.

۲. گزینه‌های ارتباطی عالی

هنگامی که در خارج از کشور زندگی می‌کنید، مهم است که بتوانید با خانواده خود در داخل کشور تماس بگیرید. سیستم‌های ارتباطی ژاپن، این کار را بسیار آسان می‌کنند. در این کشور دسترسی زیادی به تلفن‌های هوشمند وجود دارد و به‌لطف شبکه فیبر نوری پرسرعت، اینترنت تقریباً همه‌جا در دسترس است. برخلاف برخی از کشورها، ارتباطات در ژاپن همیشه خوب و باثبات است؛ بنابراین حتی پس از یک بلای طبیعی هم می‌توانید پیام خود را ارسال کنید.

۳. غذاهای فوق‌العاده

بزرگ‌ترین مزیت مهاجرت به ژاپن برای برخی از افراد، غذاهای فوق‌العاده این کشور است. این غذاها خوشمزه، سالم و بسیار متنوع هستند. شاید به همین دلیل است که امید به زندگی ژاپنی‌ها بسیار بالا است. در ژاپن بسیاری از رستوران‌های رسمی، غذاخوری‌های کوچک و غیررسمی و فروشندگان خیابانی را خواهید دید که می‌توانید از آن‌ها یک وعده غذای عالی و ارزان بخرید.

۴. تفریحات و فعالیت‌های بی‌پایان

فعالیت‌های زیاد و متنوع یکی از بهترین مزایای زندگی در ژاپن محسوب می‌شود. مهم نیست که چه علایقی دارید، زیرا در ژاپن همیشه کاری برای انجام دادن وجود دارد. برخی از بهترین فعالیت‌ها در ژاپن به شرح زیر هستند:

 • شرکت در کلاس آشپزی
 • اسکی و اسنوبرد
 • بازدید از زیارتگاه‌ها و معابد
 • غذا خوردن در رستوران‌های بسیار متنوع
 • بازدید از آثار تاریخی غنی این کشور

۵. زیبایی طبیعی

ژاپن کشوری زیبا است. شکوفه‌های گیلاس و کوه فوجی توجه بین‌المللی زیادی را به خود جلب می‌کنند. جادوی یاکوشیما و دره رودخانه مرتفع کامیکوچی را هم نمی‌توان نادیده گرفت. شگفتی‌های طبیعی ژاپن نوید خانه‌ای آرامش‌بخش را به شما می‌دهند.

۶. گزینه‌های شغلی متعدد

در ژاپن، فرصت‌های شغلی متعدد با حقوق‌های بالا خواهید یافت. آموزش زبان مادری در ژاپن می‌تواند از بهترین و ساده‌ترین مشاغل برای مهاجران باشد. شما می‌توانید این کار را در یک مدرسه محلی یا خصوصی انجام دهید. همچنین ژاپن محل زندگی مناسب، امنیت شغلی و حقوق خوبی برای شما فراهم می‌کند. مشاغل رایج بین مهاجران ژاپن از این قرار است:

 • تدریس زبان انگلیسی
 • مترجمی
 • مشاغل IT
 • کار در فروشگاه‌ها
 • مهندسی
 • مهمان‌داری

۷. ربات‌ها

ربات‌ها در ژاپن بسیار محبوب هستند. از پذیرایی هنگام شام تا سرو نوشیدنی، می‌توانید روی کمک ربات‌ها حساب کنید. عصر ربات در ژاپن در حال اوج‌گیری است و ربات‌های حیوان، اندروید و اجتماعی را در این کشور خواهید یافت. همچنین فرصت‌های شغلی زیادی در صنعت رباتیک پیدا خواهید کرد؛ زیرا ژاپن قصد دارد این صنعت را هرچه بیشتر توسعه دهد.

۸. خرید و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

مراکز خرید ژاپن بسیار شگفت‌انگیز هستند. شما تمام آخرین روندهای مد، لوازم‌خانگی با کیفیت بالا و آخرین فناوری را در آن‌ها پیدا خواهید کرد. برخی از مراکز خرید حتی اتاق‌های کارائوکه و سینماهای کوچک دارند. این فروشگاه‌ها همه اقلام ضروری و موردنیاز را با قیمت مناسب به شما می‌فروشند.

۹. ایمنی شخصی

ژاپن کشوری بسیار امن برای زندگی است و رتبه دهم را در شاخص صلح جهانی دارد. در روز بیرون بروید یا در شب، فرقی نمی‌کند؛ در هر صورت می‌توانید مطمئن باشید که در امنیت خواهید بود. اکثر فروشگاه‌های بزرگ ۲۴ ساعته باز هستند که می‌تواند به شما کمک کند تا احساس امنیت بیشتری داشته باشید. مردم ژاپن از قوانین کشور پیروی می‌کنند و قوانین راهنمایی و رانندگی بسیار جدی گرفته می‌شوند.

از سیستم حمل‌ونقل عمومی گرفته تا بیمارستان‌ها و ساختمان‌های اداری، به‌سختی می‌توانید در این کشور بی‌نظمی پیدا کنید. همچنین مردم ژاپن ارزش زیادی برای پاکیزگی قائل‌اند و این ارزش از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

۱۰. مراقبت‌های بهداشتی عادلانه

ژاپن مراقبت‌های بهداشتی بسیار خوب و نسبتاً ارزانی دارد. متخصصان پزشکی ملزم به گذراندن دوره‌های آموزشی متنوعی هستند و کادر درمان نیز طیف گسترده‌ای از خدمات را ارائه می‌دهند. در نظام سلامت ژاپن، با همه عادلانه رفتار می‌شود و پس از مهاجرت به ژاپن به‌طور خودکار تحت پوشش سیستم مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌گیرید.

معایب مهاجرت به ژاپن

هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که زندگی در آن، سراسر مزیت باشد. ژاپن هم از این قاعده مستثنا نیست. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین معایب زندگی در ژاپن خواهیم پرداخت. 

معایب مهاجرت به ژاپن

۱. مشکل زبان ژاپنی

مشکل زبان احتمالاً بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف زندگی در ژاپن است، مگر اینکه بتوانید این زبان را یاد بگیرید. تسلط به زبان ژاپنی بسیار سخت است و زمان و تلاش زیادی می‌طلبد. زندگی در این کشور بدون دانستن زبان ژاپنی، می‌تواند سخت باشد و باعث احساس انزوا در شما شود. همچنین می‌تواند فرصت‌های شغلی را محدود کند.

۲. هزینه زندگی بالا

هزینه زندگی می‌تواند عامل مهمی در تصمیم‌گیری شما برای مهاجرت به یک کشور باشد. یکی از مشکلات مهاجرت به ژاپن بالا بودن نرخ هزینه زندگی در آن است. هرچه به شهرهای بزرگ مانند توکیو نزدیک‌تر شوید، هزینه زندگی به‌دلیل اجاره بالاتر، بیشتر هم خواهد شد.

اگرچه ژاپن در سال‌های اخیر قدم‌هایی در جهت کاستن از هزینه‌ها برداشته است، اما هنوز مکان ارزانی برای زندگی به شمار نمی‌رود. یک فرد مجرد برای اجاره آپارتمان یک‌خوابه در توکیو باید ۱۰۸۵ تا ۱۳۲۶ دلار بپردازد. مواد غذایی نیز گران هستند. به مثال‌های زیر توجه کنید:

یک گالن شیر: ۴/۵۰ - ۵/۵۰ دلار

۱۲ عدد تخم‌مرغ: ۱/۶۲ تا ۱/۹۸ دلار

۴۵۰ گرم گوشت گاو: ۷/۲۰ تا ۸/۸۰ دلار

۳. منطقه زمانی

هماهنگ شدن با منطقه زمانی ژاپن می‌تواند کار سختی باشد، زیرا با کشوری مانند ایالات‌متحده بین ۸ تا ۱۱ ساعت تفاوت زمانی دارد. با توجه به اختلاف زمانی زیاد، سازمان‌دهی تماس‌های ویدئویی کاری با افراد در ایالات‌متحده و اروپا چالش‌برانگیز خواهد بود. همچنین این کشور از لحاظ زمانی ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه از ایران جلوتر است.

۴. شهرهای شلوغ

با دیدن شلوغی ژاپن از نزدیک می‌فهمید که کلمه شلوغی در ژاپن معنای جدیدی پیدا می‌کند. خیابان‌های این کشور بسیار متراکم و پرازدحام هستند. مثلا گذرگاه شیبویا در توکیو در ساعات اوج ترافیک در هر دقیقه حدود هزار تا ۲۵۰۰ عابر دارد. همچنین هر کاری، از خرید نان تا سوار شدن به اتوبوس و انتظار برای سرسره در زمین بازی، با یک صف همراه است. همان‌طور که می‌توان تصور کرد، آخر هفته‌ها بسیار شلوغ‌تر از سایر روزهای هفته هستند.

۵. فشارهای کاری

یافتن تعادل بین کار و زندگی در ژاپن می‌تواند دشوار باشد، زیرا فشار کار در ژاپن زیاد است. کلمه Karoshi برای توصیف فرهنگ کار در ژاپن استفاده می‌شود که ترجمه آن «کار تا سرحد مرگ» است. کار بیش از حد در ژاپن کاملاً طبیعی و حتی شرافتمندانه تلقی می‌شود. زیرا افراد همیشه نگران برآورده نشدن انتظارات و تکمیل حجم کاری عظیمی هستند که بر دوش آن‌ها گذاشته می‌شود.

۶. کاغذبازی و بوروکراسی

وجود کاغذبازی در ژاپن احتمالاً عجیب به نظر برسد. اما باور کنید یا نه، لازمه انجام هر کاری در ژاپن طی کردن مراحل بوروکراسی است. مثلاً هنگامی که برای ویزا، اجاره ملک یا گواهی‌نامه رانندگی درخواست می‌دهید، باید کوهی از مدارک را پر کنید. اگر هم مدارک به زبان ژاپنی باشند، برای تکمیل آن‌ها باید از دیگران کمک بخواهید.

۷. بلایای طبیعی

ژاپن به طوفان‌ها، سونامی‌ها و زلزله‌های مهیب شهرت دارد. در سال ۲۰۲۲، ژاپن هشت زمین‌لرزه به بزرگی پنج ریشتر یا بیشتر را تجربه کرد. این کشور به‌دلیل نزدیکی به حلقه آتش اقیانوس آرام هرساله شاهد بلایای طبیعی بسیار زیادی است و به داشتن بیشترین زلزله در جهان شناخته می‌شود. این زمین‌لرزه‌ها می‌توانند باعث ایجاد سونامی شوند و هر دوی آن‌ها ویرانگر هستند. البته ژاپن را در زمینه کنترل بلایای طبیعی باید پیشرفته‌ترین کشور دنیا دانست.

۸. محل زندگی کوچک

زندگی در شهرهای بزرگ ژاپن مانند توکیو مساوی با زندگی در آپارتمان‌های کوچک خواهد بود؛ مخصوصاً اگر بودجه شما زیاد نباشد. اگر در مناطق روستایی زندگی کنید، فضای بیشتری خواهید داشت؛ اما آپارتمان‌ها و خانه‌های شهری در ژاپن بسیار کوچک هستند. میانگین مساحت یک آپارتمان در توکیو ۶۶ مترمربع است.

۹. برف بسیار زیاد

بسته به اینکه برف و هوای سرد را دوست داشته باشید یا نه ممکن است این مسئله یکی از مزایا یا معایب مهاجرت به ژاپن باشد. ژاپن در زمستان بسیار سرد است و برف زیادی در آن می‌بارد. البته این موضوع بستگی زیادی به محل زندگی شما دارد. مثلاً کیوتو به‌اندازه جایی مانند هوکایدو که برف زیادی در آن می‌بارد، برف نخواهد دید.

فرم مشاوره مهاجرت به ژاپن

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

بهترین راه برای مهاجرت به ژاپن کدام روش است؟

انتخاب بهترین راه برای مهاجرت به ژاپن به توانایی مالی شما بستگی دارد. اگر از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشید، می‌توانید از طرق سرمایه‌گذاری به این کشور مهاجرت کنید. در غیر این صورت، بهتر است راه‌هایی نظیر ویزای تحصیلی و کاری را امتحان کنید.

 

فرآیند مهاجرت به ژاپن چقدر طول می‌کشد؟

ممکن است حدود ۶ ماه طول بکشد تا آژانس مهاجرت این کشور بتواند به درخواست شما رسیدگی کند. با این حال، در برخی موارد و بسته به شرایط خاص ممکن است این فرآیند بیشتر هم طول بکشد.

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به ژاپن چیست؟

داشتن تحصیلات مناسب، مهارت و تجربه در زمینه کاری موردنیاز در ژاپن، دانستن زبان ژاپنی و توان مالی مناسب از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به ژاپن است. البته شرایط دیگری هم وجود دارند که بسته به نوع ویزای شما باید برآورده شوند.

انواع روش های مهاجرت به ژاپن کدام‌اند؟

ویزای تحصیلی، کاری، نخبگان، سرمایه‌گذاری، خانوادگی، ازدواج و تولد فرزند از انواع روش‌ های مهاجرت به ژاپن هستند. شما باید وضعیت خودتان را در نظر بگیرید و بهترین نوع ویزا را برای خود و خانواده‌تان انتخاب کنید.

متوسط هزینه مهاجرت به ژاپن چقدر است؟

درمجموع متوسط هزینه مهاجرت به ژاپن حدود ۳۵۰۰ دلار خواهد بود. این هزینه شامل مبالغ موردنیاز برای تهیه ویزا، بلیت، هتل و سایر هزینه‌های روزهای اولیه سفر خواهد بود. البته در ادامه و برای مستقر شدن در ژاپن به هزینه بیشتری نیاز خواهید داشت.

آیا برای مهاجرت به ژاپن به وکیل مهاجرت نیاز دارم؟

نمی‌توان گفت که برای مهاجرت به ژاپن حتماً باید وکیل مهاجرت داشته باشید، اما بدون وکیل پیگیری کارها برای شما سخت و پیچیده خواهد بود. مخصوصاً اگر زمان کافی برای رسیدگی به تمام کارها را نداشته باشید. به‌طور کلی، قوانین مهاجرتی پیچیده هستند و بودن یک وکیل مهاجرت قوی در کنار شما بسیار مفید خواهد بود.

مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت به ژاپن چیست؟

در بیشتر موارد، مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت به ژاپن، گواهی JLPT N۵ است؛ مدرکی که ۱۵۰ ساعت حضور در کلاس زبان ژاپنی را ثابت می‌کند. حتی اگر مدرکی مبنی بر دانش ژاپنی موردنیاز نباشد، توصیه می‌کنیم قبل از ورود به این کشور حداقل دو الفبای کانا (هیراگانا و کاتاکانا) را یاد بگیرید.

چه مدارکی برای مهاجرت به ژاپن نیاز است؟

برای مهاجرت به ژاپن وجود مدارکی مانند پاسپورت، گواهی COE، گواهی اثبات توانایی مالی، گواهی سوءپیشینه نداشتن و ممنوع‌الخروج نبودن، رزومه کاری و تحصیلی و مدارک هویتی نیاز دارید. 

آیا می‌توان اعضای خانواده را برای مهاجرت به ژاپن با خود برد؟

تقریباً همه ساکنان بین‌المللی در ژاپن واجد شرایط هستند تا اعضای خانواده را همراه خود به ژاپن ببرند. زمانی که وضعیت اقامت شما کاملاً مشخص شد می‌توانید برای آوردن اعضای درجه‌یک خانواده‌تان درخواست دهید.

آیا با مهاجرت به ژاپن می‌توان پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟

یک مقیم ژاپن پس از پنج سال زندگی در این کشور ممکن است واجد شرایط درخواست شهروندی شود. فرد با حداقل سالانه ۲۹۰ روز زندگی در ژاپن، رفتار درست، صحبت روان به زبان ژاپنی و ادغام کامل در جامعه این کشور ممکن است واجد شرایط دریافت تابعیت و درنتیجه پاسپورت ژاپنی شود.

شرایط سنی مهاجرت به ژاپن چیست؟

بین ۱۸ تا ۳۰ سالگی بهترین شرایط است. البته متقاضیان برخی کشورها باید بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن داشته باشند. مگر در مواردی که مقامات ذی‌صلاح ژاپن با افزایش محدودیت سنی تا ۳۰ سال موافقت کنند.