کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرت آگاه، دلسوز و با‌تجربه منطقی‌ترین راه برای صرفه‌جویی در وقت، هزینه و همچنین کاهش احتمال شکست خوردن در پروسه مهاجرت است. یک وکیل مهاجرتی خوب می‌تواند به بهترین شکل شما را در امر مهاجرت راهنمایی کرده و بسیاری از اقدامات مربوط به این پروسه را به دقت انجام دهد. از‌این‌رو با‌توجه به اهمیت کمک گرفتن از یک وکیل خوب در امر مهاجرت، در این مطلب قصد داریم به‌طور مفصل به مهم‌ترین سوالات کاربران در‌خصوص وکيل مهاجرتی پاسخ دهیم. برای اطلاع از وظایف وکلای مهاجرت و مزایای همکاری با آن‌ها و همچنین ویژگی‌های یک وکیل خوب و هزینه همکاری با وکیل مهاجرتی، با ما همراه باشید.

وکیل مهاجرت

وکیل مهاجرت چه کسی است؟

وکیل مهاجرت چه کسی است؟

سؤالی که از همان ابتدا برای افراد مطرح می‌شوداین است که وکیل مهاجرت چه کسی است؟. وکیل مهاجرتی در‌واقع حقوقدانی است که به قوانین مهاجرت و قوانین بین‌المللی به‌خوبی آگاه است. این شخص پرونده‌های مهاجرتی و اقامتی را به گونه‌ای پیگیری می‌کند که فرآیند مهاجرت برای متقاضیان راحت‌تر، سریع‌تر و بی‌درد‌سر‌تر باشد. به بیان ساده، وکیل مهاجرتی شخصی است که راه‌و‌چاه را به شما نشان می‌دهد، مسیر مهاجرت را برایتان هموار می‌سازد و تمام امور اداری و تشریفاتی مربوط به مهاجرت را برای شما انجام می‌دهد.

وکیل مهاجرت چه می‌کند؟

در بخش قبل راجع‌به ماهیت شغل وکیل مهاجرت توضیح دادیم. همچنین به‌صورت ساده و مختصر راجع‌به کاری که این شخص حقوقی انجام می‌دهد، سخن گفتیم. در این بخش می‌خواهیم به‌طور مفصل به پاسخ سؤال کار وکیل مهاجرت چیست؟ بپردازیم.

 • مشاوره حقوقی و انتخاب بهترین راه برای مهاجرت

  در مرحله اول، وکیل مهاجرت با‌توجه به شرایط، پتانسیل‌ها، خواسته‌های شما و همچنین اطلاعاتی که در خصوص قوانین تابعیت، اخذ شهروندی، اخذ ویزا، اخذ پاسپورت، قوانین بین الملل، شرایط زندگی اتباع خارجی در سایر کشورها، پروسه مهاجرت به کشورهای گوناگون، بهترین راه برای مهاجرت را به شما پیشنهاد می‌دهد. در این مرحله موکل و وکیل باید به نتیجه‌ای مشترک برسند و خدمات و هزینه وکالت نیز مشخص شود.

 • انعقاد قراردادی شفاف برای انجام کار‌ها

  در مرحله بعد، قرار‌دادی شفاف و مشخص در‌خصوص تمامی اقداماتی که وکیل مهاجرت قصد دارد به وکالت از موکل خود انجام دهد، توسط وی تنظیم می‌شود. مفاد قرار‌داد باید توسط موکل به‌طور کامل مطالعه و تأیید شود. سپس مراحل انعقاد قرار‌داد انجام می‌شود.

 • جمع‌آوری مدارک و ارسال آن‌ها برای سفارت

  وکیل مهاجرتی وظیفه دارد که تمامی مدارک، اسناد و فرم‌های لازم را به‌صورت کامل جمع‌آوری کرده و برای سفارت ارسال کند. جزئیات روند این کار با‌توجه به نوع مهاجرت متفاوت است. به‌طور مثال وکیل مهاجرت تحصیلی علاوه‌بر مدارک مربوط به سفارت، باید تمامی مدارک و اسناد تحصیلی را جمع‌آوری کرده و به دانشگاه‌های مد‌نظر درخواست ارسال کند.

 • انجام تمامی اقدامات حقوقی، اداری و تشریفاتی

  وکیل مهاجرت تمام اقدامات لازم اعم از اقدامات حقوقی، اداری، تشریفاتی و… را از صفر تا صد انجام خواهد داد. در‌واقع تمامی اقدامات حقوقی، تشریفات لازم، مراحل اداری و… تا زمان گرفتن پذیرش و ارائه دعوتنامه، بر عهده وکیل است. از‌این‌رو وی باید به‌گونه‌ای این مراحل را انجام داده و پیگیری کند که در هیچ کدام از مراحل نیازی به انجام اقدامات دیگر توسط موکل نباشد.

 • پیگیری مراحل و مطلع کردن موکل از روند کار

  وکیل مهاجرت کاری می‌کند تا تمام مراحل به بهترین شکل انجام شود. وی تمام پیگیری‌های لازم را جهت اطلاع از وضعیت پرونده مهاجرتی موکل خود انجام می‌دهد. همچنین وکیل مهاجرتی باید موکل خود را از تمام جزئیات پرونده آگاه کرده و اطلاعات لازم را در اختیارش قرار دهد.

چرا باید وکیل مهاجرتی داشته باشیم؟

چرا باید وکیل مهاجرتی داشته باشیم؟

در ابتدا باید بگوییم که گرفتن وکیل مهاجرت برای پروسه مهاجرت، الزامی نیست؛ اما داشتن یک وکیل مهاجرتی با‌تجربه و خبره، مزایای زیادی برای متقاضیان به‌همراه دارد. در ادامه راجع‌به این مزایا توضیحات بیشتری خواهیم داد.

 • انتخاب بهترین راه برای مهاجرت

  گفتنی است که برای گرفتن ویزا و اقامت در کشور‌های مختلف، راه‌های متنوع و متفاوت بسیاری وجود دارد؛ از‌این‌رو ممکن است شما از همان ابتدا برای انتخاب بهترین راه دچار سردرگمی شوید. یک وکیل مهاجرت خوب با داشتن احاطه کامل به قوانین و برنامه‌های مهاجرتی کشور‌ها، بر‌اساس شرایط، رزومه کاری، مدارک تحصیلی شما بهترین، ساده‌ترین و سود‌مند‌ترین راه را به شما نشان می‌دهد.

 • سریع‌تر و راحت‌تر شدن پروسه مهاجرت

  برای پیمودن مسیر مهاجرت باید با قوانین بین‌المللی و قوانین مهاجرتی مربوط به سفارت‌ها آشنا باشید. آشنایی با این قوانین سخت و پیچیده برای شخصی که در این زمینه تخصصی ندارد، بسیار زمان‌بر است. یک وکیل مهاجرتی با اشراف کامل بر این قوانین می‌تواند به بهترین شکل شما را در این خصوص راهنمایی کرده و به شما کمک کند.

 • جمع‌آوری مدارک و اسناد لازم به‌صورت کامل و صحیح

  جمع‌آوری و ارائه مدارک از جمله مراحل پر‌چالش در پروسه مهاجرت است. بسیاری از افرادی که در این پروسه قدم بر‌می‌دارند به دلیل غلط یا ناقص بودن فرم‌ها، مدارک و اطلاعاتشان، بار‌ها ریجکت می‌شود. اینجاست که وکیل مهاجرت در زمینه جمع‌آوری و آماده‌سازی مدارک، فرم‌ها و اطلاعات لازم به شما کمک می‌کند.

 • بالا رفتن احتمال موفقیت پرونده و اخذ پذیرش

  وقتی شما از یک وکیل جهت مهاجرت که دانش و تجربه کافی داشته باشدکمک بگیرید، بسیاری از فرایند‌ها به بهترین شکل برای پرونده شما انجام می‌شود. در نتیجه احتمال موفقیت پرونده مهاجرتی شما و اخذ پذیرش بسیار بالا می‌رود.

 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها

  شاید تصور کنید که اگر تمام کار‌های پروسه مهاجرت را خودتان به تنهایی انجام دهید و از وکیل مهاجرت کمک نگیرید، هزینه‌های شما کمتر می‌شود؛‌ اما قدم گذاشتن در این مسیر بدون داشتن اطلاعات و تجربیات کافی باعث می‌شود که مجبور شوید مراحل مختلف را بار‌ها از اول تکرار کرده و هر‌بار هزینه‌ای مضاعف پرداخت کنید. همچنین به علت نداشتن تجربه و اطلاعات کافی، ممکن است به دام افراد کلاه‌بردار و سودجو بیفتید. در این حالت مجموع هزینه‌ها بسیار بیشتر شده و بخش قابل توجهی از وقت شما نیز صرف کسب اطلاعات و آزمون‌و‌خطا در این مسیر می‌شود. این در‌حالی است که با همراهی یک وکیل مهاجرت با‌تجربه، این پروسه با صرف حد‌اقل هزینه‌ها در کمترین زمان انجام می‌شود.

ویژگی‌های یک وکیل مهاجرت خوب و قابل‌ اعتماد چیست؟

ویژگی‌های یک وکیل مهاجرت خوب و قابل‌ اعتماد چیست؟

تنها زمانی می‌توانید از مزایای داشتن وکیل مهاجرت بهره‌مند شوید که وکیل شما دانش و احاطه کافی داشته و با‌تجربه و قابل‌اعتماد باشد. به همین سبب در این بخش می‌خواهیم در‌خصوص ویژگی‌های یک وکیل مهاجرتی خوب و قابل‌ اعتماد سخن بگوییم. همچنین همراه با این اطلاعات، شما را برای یافتن وکیلی مناسب و خبره برای پروسه مهاجرت، راهنمایی خواهیم کرد.

 • داشتن مجوز‌های معتبر برای انجام کار‌های حقوقی

  امروزه افراد کلاهبردار و سود‌جوبا تظاهر به امر وکالت، از متقاضیان مهاجرت کلاهبرداری می‌کنند. به همین سبب برای انجام پروسه مهاجرت، تنها مؤسسات و اشخاصی قابل‌ اطمینان هستند که دارای مجوز‌های قانونی و معتبر برای انجام کار‌های حقوقی باشند.

 • داشتن دانش و اطلاعات به‌روز

  قوانین مربوط به مهاجرت در کشور‌های مختلف و سفارتخانه‌ها همواره دستخوش تغییرات است؛ از‌این‌رو یک وکیل مهاجرت خوب نه‌تنها باید از تمامی قوانین آگاه بوده و تسلط کافی بر آن‌ها داشته باشد، بلکه باید دائما دانش خود را به‌روز کرده و از قوانین جدید مطلع باشد. این کار باعث می‌شود تا بتواند مراحل مختلف پروسه مهاجرت را با جدید‌ترین اطلاعات انجام دهد.

 • داشتن تجربه بالا

  پروسه مهاجرت و فرآیند‌های مربوط به آن بسیار پیچیده‌اند. به همین سبب برای مؤفقیت در این امر، تنها همراهی شخصی که تجربه کافی در رسیدگی به امور مهاجرت داشته باشد، کار‌ساز است. داشتن یک وکیل مهاجرت که سوابق درخشان و تجربه زیادی در زمینه مهاجرت دارد، شانس موفقیت پرونده شما را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

 • داشتن پرونده‌های مهاجرتی مؤفق در سوابق کاری خود

  به بیان ساده، سوابق وکلای مهاجرتی گویای میزان توانایی آن‌ها است. در‌واقع یک وکیل مهاجرت خوب کسی است که پرونده‌های مهاجرتی بسیاری را با موفقیت به سر‌انجام رسانده باشد. از‌این‌رو بررسی این امر به شما کمک می‌کند تا در انتخاب وکیل مهاجرتی خود، به‌درستی عمل کرده و شخصی مناسب را برای این کار انتخاب کنید.

 • داشتن مهارت ارتباطاتی قوی با سایر وکلای مهاجرت

  یک وکیل مهاجرت خوب سعی می‌کند تا با سایر وکلای مهاجرت بین‌المللی ارتباطی قوی داشته باشد. این کار باعث می‌شود تا اطلاعات و تجربیات وی افزایش یافته و در‌صورت نیاز در موارد خاص بتواند از سایر افراد فعال در این حوزه مشاوره و راهنمایی بگیرد. همچنین داشتن ارتباط با وکلای مهاجرت در سایر کشور‌ها باعث می‌شود تا از طریق آن‌ها از ریز‌ترین تغییرات در قوانین مربوط به مهاجرت در کشور‌های دیگر مطلع شود.

چگونه یک وکیل مهاجرت خوب و قابل اعتماد پیدا کنیم؟

روند این کار واضح است. شما باید راجع‌به وکلای مهاجرت تحقیق کنید. سوابق آن‌ها را بررسی کنید. از نتایج پرونده‌های مهاجرتی آن‌ها مطلع شوید. سعی کنید با موکلین قبلی آن‌ها ارتباط بر‌قرار کرده و میزان رضایت آن‌ها از همکاری با وکیل را بسنجید. البته تمامی این کار‌ها ممکن است بسیار وقت‌گیر و دشوار باشد؛ به همین سبب مراجعه به مؤسسات مهاجرتی قانونی برای یافتن وکیلی خبره و با‌تجربه بهترین راه است. در‌واقع اغلب مؤسسه‌های مهاجرتی برای کسب اعتبار و مؤفقیت بیشتر، در انتخاب وکیل مهاجرتی برای همکاری دقت بسیار بالایی به خرج می‌دهند. آن‌ها تنها وکلایی را در مجموعه خود گرد‌آوری کرده و با آن‌ها همکاری می‌کنند که علاوه‌بر دانش و تجربه بالا، در کار خود بسیار خبره و دقیق باشند؛ تا در‌نهایت بتوانند بهترین خدمات را به موکلین خود ارائه کرده، رضایت آن‌ها را جلب کنند و پرونده‌های مهاجرتی را با مؤفقیت به سر‌انجام برسانند.

هزینه وکیل مهاجرت چقدر است؟

هزینه وکیل مهاجرت چقدر است؟

از جمله سؤالات مهمی که برای متقاضیان مهاجرت مطرح می‌شود، این است که هزینه وکیل مهاجرت چقدر است؟ در ابتدا باید بگوییم با‌وجود اینکه که کانون وکلا تعرفه‌ای ثابت را برای انجام پرونده‌های مربوط به مهاجرت مشخص کرده است؛ اما هزینه اخذ وکیل مهاجرتی در عمل، با تعرفه مشخص شده از سوی کانون وکلا تفاوت بسیاری دارد. این هزینه بسته به عوامل مختلف متغیر است. به‌طور مثال کشور مد‌نظر برای مهاجرت، روش مهاجرت، شرایط پرونده موکل، بازه زمانی مد‌نظر برای مهاجرت، نوع قرار‌داد و خدماتی که از وکیل انتظار می‌رود از جمله عوامل تأثیرگذار در هزینه حق‌الوکاله برای پرونده مهاجرتی به شمار می‌آیند. همچنین میزان تجربه، تحصیلات، اعتبار و شهرت یک وکیل نیز در تعیین هزینه وکالت برای انجام پرونده مهاجرتی تأثیر‌گذار است.

جمع‌بندی و سوالات متداول

برای گرفتن وکیل مهاجرت چه هزینه ای باید بپردازیم؟

هزینه اخذ وکیل مهاجرتی بسته به عوامل مختلف همچون کشور مد‌نظر برای مهاجرت، روش مهاجرت، شرایط پرونده موکل، بازه زمانی مد‌نظر برای مهاجرت، نوع قرار‌داد، خدماتی که از وکیل انتظار می‌رود، میزان تجربه و اعتبار وکیل متغیر است.

مزایای داشتن یک وکیل مهاجرتی در چیست؟

از جمله مزایای داشتن یک وکیل مهاجرت خوب می‌توان به انتخاب بهترین راه برای مهاجرت، سریع‌تر و راحت‌تر شدن پروسه مهاجرت، جمع‌آوری مدارک و اسناد لازم به‌صورت کامل و صحیح، بالا رفتن احتمال مؤفقیت پرونده و اخذ پذیرش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها اشاره کرد.

وکیل مهاجرت چه وظایفی دارد؟

از جمله وظایف وکیل مهاجرت می‌توان به دادن مشاوره حقوقی و انتخاب بهترین راه برای مهاجرت، انعقاد قراردادی شفاف برای انجام کار‌ها، جمع‌آوری مدارک و اسناد و ارسال آن‌ها برای سفارت، انجام تمامی اقدامات حقوقی، اداری و تشریفاتی پروسه مهاجرت و پیگیری مراحل و مطلع کردن موکل از روند کار اشاره کرد.

یک وکیل مهاجرتی خوب چه ویژه‌گی‌هایی دارد؟

داشتن مجوز‌های معتبر برای انجام کار‌های حقوقی، داشتن دانش و اطلاعات به‌روز، داشتن تجربه بالا، داشتن پرونده‌های مهاجرتی موفق در سوابق کاری خود و داشتن مهارت ارتباطاتی قوی با سایر وکلای مهاجرت از جمله ویژگی‌های یک وکیل مهاجرتی خوب است.