کسانی که قصد دارند به روسیه مهاجرت کنند، بهتر است از قبل اطلاعاتی درباره روش‌های مهاجرت به این کشور، اسناد و مدارک موردنیاز، شرایط مهاجرت و هزینه‌ها داشته باشند.

یکی از کشورهایی که ایرانی‌ها در سال‌های اخیر علاقه دارند به آن مهاجرت کنند، روسیه است. برای مهاجرت به روسیه می‌توان از طریق روش تحصیلی، کاری یا تجاری اقدام کرد. هرکدام از این روش‌ها شرایط مخصوص به خود و مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله قصد داریم به جنبه‌های مختلف مهاجرت به روسیه بپردازیم.

شرایط مهاجرت به روسیه

سیاست مهاجرتی کشور روسیه، سیاستی لیبرال است و به افرادی که پنج سال در این کشور زندگی کنند و در آزمون زبان روسی قبول شوند، حق شهروندی اعطا می‌کند. روسیه برای دستیابی به توسعه از حضور مهاجران استقبال می‌کند و نگاه مثبتی به آن دارد. هدف از این سیاست، اسکان افراد در مناطق کم‌جمعیت کشور است. از جمله شرایط لازم برای مهاجرت به روسیه می‌توان به نداشتن سابقه کیفری، نداشتن بیماری مسری و آشنایی با زبان روسی اشاره کرد. 

شرایط مهاجرت به روسیه

راه‌ های مهاجرت به روسیه 

شهروندان خارجی که قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارند، می‌توانند با توجه به شرایط خود از سه روش تحصیلی، تجاری یا کاری یکی را انتخاب کنند. هرکدام از این روش‌ها به ویزای متفاوتی نیاز دارند. از میان روش‌های سه‌گانه مهاجرت به روسیه، اغلب افراد با پیدا کردن کار در یک شرکت محلی یا با افتتاح یک شرکت در خاک روسیه، به هدف خود می‌رسند. علاوه بر این‌ها شرایط ویژه‌ای وجود دارد که یک شهروند خارجی می‌تواند در کشور روسیه درخواست پناهندگی کند. با این حال در بیشتر موارد، مهاجرت کاری دلیل اصلی نقل‌مکان به روسیه است. در این شرایط، شرکت روسی که کارگر خارجی را استخدام می‌کند، فرایند دریافت کارت استخدام خارجی را انجام می‌دهد.

انواع ویزا برای ورود به روسیه و در ادامه مهاجرت به این کشور عبارت‌اند از:

 • ویزای گردشگری: نوعی ویزای یک‌بار ورود که تنها ۳۰ روز اعتبار دارد.
 • ویزای تجاری: نوعی ویزای یک‌بار ورود با اعتباری سه ماهه است.
 • ویزای خصوصی: این ویزا بر اساس دریافت دعوت‌نامه از طرف دوستان یا اقوام در روسیه صادر می‌شود و تا سه ماه اعتبار دارد. 
 • ویزای دانشجویی: این نوع ویزا بر اساس دعوت‌نامه دانشجویی از یک کالج یا دانشگاه در روسیه صادر می‌شود و اعتبار آن سه ماه است.  
 • ویزای کاری: اگر قصد دارید برای کار به روسیه مهاجرت کنید، برای برخورداری از این ویزا به دریافت دعوت‌نامه کاری از یک شرکت روسی نیاز خواهید داشت.

در فدراسیون روسیه، ویزا مدرکی است که به فرد اجازه می‌دهد برای مدت مشخصی در این کشور بماند و کار کند. ویزا حاوی تاریخ ورود و خروج، نام، جزئیات گذرنامه، هدف سفر و غیره است. اگر قصد مهاجرت به روسیه را دارید، انواع ویزاهایی را در نظر بگیرید که دولت محلی آن‌ها را ارائه می‌دهد و ببینید با توجه به شرایط‌تان باید برای کدام یک درخواست بدهید. در ادامه این ویزاها را با جزئیات بیشتری معرفی می‌کنیم.

ویزای گردشگری روسیه

راحت‌ترین ویزایی که می‌توانید از روسیه دریافت کنید، ویزای گردشگری است. این گزینه یک فرصت عالی برای کسانی است که به سفر و کشف بیشتر فرهنگ روسیه علاقه‌مند هستند. ویزای گردشگری تا ۳۰ روز اعتبار دارد و به‌سرعت صادر می‌شود. با ویزای گردشگری روسیه نمی‌توانید به فعالیت‌های تجاری یا کاری در این کشور بپردازید.

این ویزا را نمی‌توان تمدید کرد، به‌استثنای برخی شرایط ویژه که موردقبول مقامات رسمی قرار می‌گیرد. ویزای گردشگری فقط با دعوت از یک آژانس گردشگری روسیه صادر خواهد شد.  

ویزای گردشگری مهاجرت به روسیه

اقدامات لازم برای اخذ ویزای گردشگری

اعتبار گذرنامه متقاضی برای صدور ویزا ضروری است. اگر گذرنامه شما در روزی که قصد خروج از روسیه را دارید کمتر از شش ماه اعتبار داشته باشد، نمی‌توانید برای ویزای گردشگری کشور روسیه اقدام کنید. دریافت دعوت‌نامه پشتیبانی ویزا هم اهمیت دارد. از دو طریق می‌توانید این نامه را به دست آورید: ۱. از طریق شرکت تور یا خط کشتی کروز که با آن به روسیه سفر می‌کنید ۲. از هتلی که در آن قصد اقامت دارید. 

ویزای تجاری روسیه

اگر قصد دارید از طریق اخذ ویزای تجاری به روسیه مهاجرت کنید باید بدانید که به دارنده این ویزا اجازه ورود به فدراسیون روسیه و شرکت در فعالیت‌های مرتبط با چرخه تجاری کشور داده خواهد شد. ویزای تجاری روسیه ممکن است برای ۹۰ روز و برای یک، دو یا چندبار ورود معتبر باشد. ویزای چندبار ورود می‌تواند تا یک سال اعتبار داشته باشد.

اقدامات لازم برای اخذ ویزای تجاری 

روند درخواست ویزای تجاری روسیه آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد، سخت نیست. برای اطمینان از ثبت درخواست موفق ویزای تجاری روسیه، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید: 

 • دعوت‌نامه تجاری فراهم کنید. می‌توانید این دعوت‌نامه را از وزارت کشور، وزارت امور خارجه روسیه یا از یک سازمان یا شرکت مستقر در روسیه به دست بیاورید.
 • فرم درخواست آنلاین ویزای تجاری روسیه را تکمیل کنید. می‌توانید فرم را در سایت وزارت امور خارجه روسیه ببینید. 
 • در پایان هم مدارک درخواست خود را برای آن‌ها بفرستید.

ویزای خصوصی روسیه

ایرانی‌ها می‌توانند با ویزای خصوصی روسیه به‌دلایل شخصی مانند دیدار با دوستان یا اعضای خانواده وارد این کشور شوند. این ویزا می‌تواند یک‌بار ورود یا دوبار ورود باشد. ویزای خصوصی بر اساس دعوت‌نامه تکمیل و به متقاضی داده می‌شود. میزبان مسئول درخواست ویزا و ارسال دعوت‌نامه خواهد بود. او نیز باید یا شهروند روسیه محسوب شود یا اقامت این کشور را به دست آورده باشد. 

اگر برای تحصیلات قصد مهاجرت به روسیه را دارید و می‌خواهید از نزدیک با دانشگاه‌های روسیه آشنا شوید، این ویزا برای شما مناسب‌ترین گزینه است.

اقدامات لازم برای اخذ ویزای خصوصی 

اگر قصد دارید با ویزای خصوصی به روسیه سفر کنید باید این مراحل را پشت سر بگذارید:

 • دعوت‌نامه درخواست ویزای خصوصی روسیه را در دست داشته باشید. 
 • فرم درخواست ویزای خصوصی روسیه را تکمیل کنید. فرم را به صورت آنلاین از سایت kdmid.ru دانلود کنید. این تارنما، وب‌سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه است.
 • در پایان مطمئن شوید که مدارک خود را برای اخذ ویزای خصوصی تکمیل کرده‌اید. 

ویزای تحصیلی روسیه

یکی از روش‌های مهاجرت به روسیه دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. این نوع ویزا بر اساس دعوت‌نامه‌های وزارت کشور صادر می‌شود. ویزای تحصیلی می‌تواند یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود باشد. 

ویزای تحصیلی روسیه ۹۰ روز اعتبار دارد. این اعتبار می‌تواند توسط وزارت کشور تا یک سال تمدید شود. فرد متقاضی می‌تواند دعوت‌نامه ویزای تحصیلی را از وزارت کشور روسیه دریافت کند. علاوه بر این امکان دریافت دعوت‌نامه از وزارت امور خارجه یا خود دانشگاه نیز وجود دارد. 

ویزای کاری روسیه

فرد متقاضی برای مهاجرت کاری به روسیه باید پیشنهاد شغلی در این کشور داشته باشد. ویزای کار روسیه یک‌بار ورود است و تا ۹۰ روز اعتبار خواهد داشت. قابلیت تمدید برای این ویزا از طریق وزارت کشور روسیه تعریف شده است.

اقدامات لازم برای اخذ ویزای کاری روسیه  

برای مهاجرت کاری به روسیه نخست باید در این کشور کار پیدا کنید و کارفرما باید برای شما دعوت‌نامه‌ای تنظیم کند. مسئولیت ارسال دعوت‌نامه به وزارت کشور روسیه بر عهده کارفرما خواهد بود. نکته مهم دیگر بررسی اعتبار گذرنامه است. اعتبار گذرنامه نباید کمتر از شش ماه باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق کار

مدارک لازم برای مهاجرت به روسیه

مدارک لازم برای مهاجرت، با توجه به قصد و هدف شما از سفر می‌تواند کمی متفاوت باشد. در این بخش به مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای مهاجرت به روسیه خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که احتمال دارد شرایط لازم برای روادید از سفارتی به سفارت دیگر متفاوت اعلام شود.

 • گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 • داشتن دو صفحه خالی در گذرنامه برای ویزا و کارت مهاجرت
 • دو عکس تازه در اندازه گذرنامه 
 • فرم درخواست ویزای رسمی روسیه
 • دعوت‌نامه کاری (اگر قصد مهاجرت به روسیه از طریق کار را دارید.)
 • بیمه مسافرتی (اگر قصد دارید مدت طولانی‌تری در روسیه بمانید.)
 • گواهی پزشکی مبنی بر نداشتن بیماری (در صورت درخواست برای ویزای تجاری) 

هزینه مهاجرت به کشور روسیه 

هزینه مهاجرت به روسیه با توجه به تابعیت اشخاص و نوع ویزا متفاوت است. بخشی از هزینه‌های ثابت برای اخذ اقامت در کشور روسیه در ادامه می‌آیند:

پرداخت وظیفه دولتی

پرداخت وظیفه دولتی برای مجوز اقامت در روسیه برای مهاجران الزامی است. طبق آخرین قانون که در نوامبر ۲۰۱۹ لازم‌الاجرا شد، میزان هزینه دولتی برای صدور مجوز اقامت افزایش‌ یافت و در حال حاضر این مبلغ به پنج هزار روبل می‌رسد. 

هزینه آزمون زبان

قبل از مهاجرت به روسیه باید درمورد قبولی در آزمون مهارت زبان روسی، دانش تاریخ روسیه و اصول قانون‌گذاری، اطمینان حاصل کنید. هزینه این آزمون به‌طور متوسط بین سه هزار تا پنج هزار روبل برآورد می‌شود. 

هزینه پزشکی

کسانی که مایل‌اند مجوز اقامت در روسیه را دریافت کنند، باید هزینه‌های خاصی را در زمینه معاینات پزشکی متحمل شوند. به‌طور متوسط کل هزینه معاینه پزشکی با تمام اقدامات لازم بیش از شش هزار روبل نخواهد شد. 

سایر هزینه‌های مهاجرت به روسیه

علاوه بر هزینه‌های اصلی مربوط به اخذ مجوز اقامت، یک شهروند خارجی باید هزینه‌های اجباری دیگری را متحمل شود که به‌طور مستقیم هزینه مجوز اقامت در روسیه را افزایش می‌دهد. این موارد شامل پرداخت خدمات دفتر اسناد رسمی خواهد بود که برای تأیید ترجمه صحیح تمامی اسناد خارجی، مراجعه به آن ضروری است.  

هزینه مهاجرت به کشور روسیه

جمع‌بندی

روش‌های متفاوتی برای مهاجرت به روسیه وجود دارد؛ از جمله مهاجرت تحصیلی، کاری، تجاری و... . مهاجرت کاری پرطرف‌دارترین روش مهاجرت به کشور روسیه است. هزینه مهاجرت به این کشور با توجه به تابعیت افراد و نوع ویزای آن‌ها متفاوت خواهد بود. قبولی در آزمون موردتأیید دولت روسیه از شروط الزامی مهاجرت به این کشور اعلام شده است. در این آزمون از متقاضیان سؤالاتی درباره تاریخ، فرهنگ و قانون کشور روسیه پرسیده می‌شود. 

فرم مشاوره مهاجرت به روسیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

بهترین روش مهاجرت به روسیه کدام روش است؟

هر فرد با توجه به توانایی‌ها و شرایط خود می‌تواند روش مناسب برای مهاجرت به روسیه را انتخاب کند. 

فرایند مهاجرت به روسیه چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان فرایند مهاجرت به روسیه به نوع ویزای درخواستی افراد بستگی دارد. اما معمولاً ۱۰ روز زمان برای بررسی مدارک لازم است.

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به روسیه چیست؟

از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به روسیه می‌توان به آشنایی با زبان روسی، نداشتن سابقه کیفری و بیماری‌های مسری اشاره کرد. 

انواع روش های مهاجرت به روسیه کدام‌اند؟

انواع روش‌های مهاجرت به روسیه شامل روش تحصیلی، کاری و تجاری است. 

متوسط هزینه مهاجرت به روسیه چقدر است؟

هزینه‌های اداری مهاجرت به روسیه حدوداً ۲۰ هزار روبل است. 

آیا برای مهاجرت به روسیه به وکیل مهاجرت نیاز دارم؟

داشتن وکیل مهاجرت می‌تواند روند مهاجرت شما را تسریع و تسهیل کند. 

مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت به روسیه چیست؟

برای مهاجرت به روسیه به ارائه مدرک زبان نیازی نیست. شما باید در آزمون اداره مهاجرت شرکت کنید.

چه مدارکی برای مهاجرت به روسیه موردنیاز است؟

گذرنامه، دو عکس در اندازه گذرنامه و فرم درخواست ویزای رسمی روسیه مدارک موردنیاز برای مهاجرت به روسیه هستند.

آیا می‌توان اعضای خانواده را برای مهاجرت به روسیه با خود برد؟

با روش‌هایی مانند ثبت شرکت می‌توانید اعضای خانواده را نیز با خود همراه کنید. 

آیا با مهاجرت به روسیه می‌توان گذرنامه این کشو را دریافت کرد؟

بله. کسانی که به‌مدت پنج سال به‌صورت قانونی در این کشور زندگی کنند و در آزمون زبان و تاریخ روسی قبول شوند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند.