مهاجرت به اسپانیا فرصت‌های فراوانی را برای شروع زندگی جدید در کشوری پرجنب‌و‌جوش از نظر فرهنگی و مرفه از نظر اقتصادی ارائه می‌دهد. اسپانیا با تاریخ غنی، مناظر خیره‌کننده، شهرهای شلوغ و آب‌وهوای گرم مدیترانه‌ای خود محیطی دلپذیر برای تازه‌واردان است.

زندگی در کشور اسپانیا می‌تواند بسیار پررونق و هیجان‌انگیز باشد؛ به‌ویژه برای افرادی که به دنبال شروعی تازه هستند. سبک زندگی در اسپانیا مطابق میل بسیاری از مردم جهان است. به همین دلیل در حال حاضر حدود ۶ میلیون مهاجر در شهرهای مختلف اسپانیا زندگی می‌کنند. این مهاجران جذب آب‌وهوای آفتابی زیبا، سواحل نفس‌گیر و کیفیت بالای زندگی در اسپانیا شده‌اند. آیا به فکر بستن وسایل خود و مهاجرت به اسپانیا هستید، اما نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید؟ خواندن این مطلب به عنوان راهنمای مهاجرت به اسپانیا به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

شرایط مهاجرت به اسپانیا برای ایرانیان

در حال حاضر شرايط مهاجرت به اسپانیا برای شهروندان اتحادیه اروپا بسیار آسان‌تر است. اما شهروندان خارج از اتحادیه اروپا مانند ایرانیان باید قبل از ورود به کشور، درخواست ویزای اقامت موقت بدهند. با این مدرک، می‌توان برای یک دوره بین سه تا ۶ ماه یا بین ۶ ماه تا یک سال وارد اسپانیا شد.

ویزای اقامت موقت برای افرادی با قصد کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری یا خواهان ملحق شدن به خانواده خود در این کشور صادر می‌شود؛ ویزایی که در قالب یک کارت اقامت (Tarjeta de Residencia) ارائه خواهد شد و حداکثر یک سال اعتبار دارد. درنهایت باید اقامت موقت اسپانیا را برای پنج سال متوالی تمدید کرد و سپس می‌توان درخواست اقامت بلندمدت را ارائه داد.

یک فرد ایرانی برای کسب اقامت موقت اسپانیا باید حائز شرایط زیر باشد:

 • داشتن قصد مشخص و معتبر برای ورود به اسپانیا (کاری، تحصیلی، خانوادگی یا سرمایه‌گذاری)
 • اثبات توان مالی کافی یا داشتن اسپانسر شغلی یا خانوادگی در اسپانیا
 • سوابق کیفری پاک برای حداقل پنج سال گذشته
 • اثبات سلامت جسم و روان در آزمون‌های مختلف
 • عدم تشخیص متقاضی به‌عنوان تهدید برای امنیت ملی اسپانیا
 • بیمه درمانی خصوصی برای افراد غیرشاغل
 • عدم منع قانونی برای خروج از ایران
 • عدم منع قانونی برای ورود به اسپانیا

راه های مهاجرت به اسپانیا برای ایرانیان

همان‌طور که اشاره کردیم، اگر قصد دارید بیش از سه ماه در اسپانیا بمانید، باید برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنید. اکنون بیایید راه های مهاجرت به اسپانیا برای ایرانیان و نحوه دریافت آن‌ها را به‌صورت گام به گام بررسی کنیم. این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا شما باید تمام احتمالات را به‌طور کامل درک کنید تا بتوانید گزینه مناسب را برای خود برگزینید. سپس می‌توانید در مورد شرایط خاص برای گزینه انتخابی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اما قبل از بررسی روش های مهاجرت به اسپانیا اجازه دهید به این نکته نیز اشاره کنیم که دو قانون مهم برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد: هر قانون (رژیم مهاجرت عمومی و قانون کارآفرین) دارای ویزاهای متفاوتی هستند. درخواست برای هر ویزا تحت یک قانون یا دیگری روند متفاوتی دارد. مثلا ویزاهای تحت قانون کارآفرین را می‌توان مستقیما از کشور اسپانیا آغاز نمود. در حالی که درخواست صدور ویزاهای تحت رژیم مهاجرت عمومی، باید از کشور مبدا شروع شوند.

در ادامه راه های متفاوت مهاجرت به اسپانیا را معرفی می‌کنیم.

راه های مهاجرت به اسپانیا برای ایرانیان

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار می‌تواند کاملاً پیچیده و سخت شود. به همین دلیل، ما همیشه پیشنهاد می‌کنیم حتی‌المقدور یکی از گزینه‌های جایگزین آن را انتخاب کنید. در حال حاضر، انواع مختلفی از ویزای کار اسپانیا وجود دارند. این ویزاها با توجه به موقعیت، مشخصات حرفه‌ای و پیشنهاد کاری به افراد عرضه می‌شوند. هر کدام از ویزاهای زیر الزامات خاص خود را دارند و تا حدودی با هم متفاوت هستند.

۱. مجوز کار معمولی

درخواست برای دریافت مجوز کار معمولی باید از کشور مبدأ آغاز شود. البته کارفرمای شما در اسپانیا هم باید اجازه اقامت برای شما درخواست کند، زیرا نمی‌توان آن را مستقیماً از اسپانیا درخواست کرد. در حال حاضر، تنها چند موقعیت شغلی محدود برای این نوع مجوز کار وجود دارد (مشاغل موجود در فهرست کمبودها) که موفقیت در آن‌ها را واقعاً سخت می‌کند.

کارفرما باید مدارک لازم را از طرف متقاضی به مقامات مهاجرت اسپانیا ارائه کند. این اسناد شامل قرارداد کار، حقوق، مدت زمان استخدام و شرح وظایف است. همچنین کارفرما باید ثابت کند تمام تلاش خود را برای استخدام نیرو از داخل اتحادیه اروپا انجام داده ولی موفق نشده است.

مجوز کار معمولی برای مهاجرت به اسپانیا اجازه زندگی و کار در این کشور را تا دو سال اعطا می‌کند. البته در صورتی که از واجد شرایط بودن خارج نشوید، می‌توان آن را برای دو سال یا بیشتر هم تمدید کرد. این مجوز همچنین اجازه سفر آزادانه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می‌دهد.

دارنده مجوز کار معمولی ممکن است بتواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را هم به اسپانیا ببرد. به همسر و فرزندان، ویزای همراه داده می‌شود که آن‌ها را از حقوق و مزایایی مشابه با دارنده مجوز کار معمولی برخوردار می‌کند.

۲. جاب آفر (پیشنهاد شغلی)

فرآیند دریافت ویزای کار در اسپانیا با پیشنهاد شغلی در یک شرکت اسپانیایی شروع می‌شود. هنگامی که متقاضی پیشنهاد شغلی را دریافت کرد، شرکت باید درخواستی برای مجوز کار از طرف متقاضی به وزارت کار اسپانیا ارائه کند. سپس وزارتخانه بررسی می‌کند که آیا پیشنهاد شغلی با قوانین کار اسپانیا مطابقت دارد و آیا متقاضی دارای شرایط لازم هست یا خیر. در بیشتر موارد برای ایرانیان قرارداد کاری باید حداقل دوساله باشد.

پس از تأیید وزارت کار، متقاضی می‌تواند برای دریافت ویزای کاری خود به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری اسپانیا مراجعه کند. پروسه اخذ ویزای کار ممکن است تا سه ماه طول بکشد. دارنده این ویزا اجازه خواهد داشت تا حداکثر یک سال با امکان تمدید، در اسپانیا اقامت و کار کند. مهاجرت به اسپانیا از طریق پیشنهاد شغلی یک فرآیند ضروری برای احیای اقتصاد اسپانیا است.

اگر شما یک پیشنهاد شغلی به‌عنوان یک نیروی کار با صلاحیت و مهارت بالا دارید، روند دریافت اجازه اقامت می‌تواند زمانی شروع شود که در اسپانیا هستید. این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که پیشنهادی به‌عنوان مدیر یا هر موقعیت فنی دیگری دریافت می‌کنند و درآمد پیشنهادی به آن‌ها بیش از ۵۰ هزار یورو در سال است.

۳. ویزای انتقال درون شرکتی

ویزای انتقال درون شرکتی (ICT) به کارمندان شرکت‌های چندملیتی اجازه می‌دهد به شعبه شرکت خود در اسپانیا منتقل شوند. این ویزا به‌ویژه برای شرکت‌هایی مفید است که به جابه‌جایی کارمندان ماهر برای مأموریت‌های کوتاه‌مدت یا کار پروژه‌ای نیاز دارند. ویزای ICT امکان اقامت حداکثر سه سال را فراهم می‌کند که بنا به نیاز می‌توان آن را تمدید کرد.

برای کارمندان خارجی که می‌خواهند برای شرکت مادر خود در اسپانیا کار کنند، ویزای ICT ساده‌ترین راه برای مهاجرت به اسپانیا است. این ویزا به شرکت‌های چندملیتی اجازه می‌دهد کارکنان کلیدی خود را از دفتر مرکزی یا واحد تجاری خود در خارج از کشور، به شعبه اسپانیایی منتقل کنند.

البته قاعده و قوانین مختلفی برای این مسیر وجود دارد. به‌عنوان مثال شخص متقاضی باید سه ماه قبل از انتقال شرکت و تأسیس آن در اسپانیا، در شرکتی به‌عنوان مدیر، نیرو یا حتی کارآموز استخدام شود. هنگام درخواست ویزای ICT هم، کارمندان باید مدرکی مبنی بر اشتغال خود در شرکت مادر و نقش خود در آن ارائه دهند. ویزا معمولاً در عرض چند هفته اعطا می‌شود و افراد تحت تکفل کارمند را نیز پوشش می‌دهد. علاوه بر این، متقاضی ویزا نیازی به داشتن حداقل دستمزد مطابق با سایر ویزاهای کاری ندارد.

۴. کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا مجوزی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا با مهارت بالا است تا برای کار و اقامت در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقدام کنند. اسپانیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که این کارت را ارائه می‌کند. زیرا به متخصصان با مهارت بالا و استعدادهای بین‌المللی نیاز بیشتری دارد.

این برنامه مسیر را برای متخصصان خارجی هموار می‌سازد تا تخصص خود را به اقتصاد اسپانیا عرضه کنند. هدف از فرآیند مهاجرت با کارت آبی، ساده‌سازی و پیگیری سریع درخواست ویزا برای افراد بااستعداد بالا جهت کاریابی و اقامت در اسپانیا است.

اسپانیا با برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا می‌تواند نیروهای کار خارجی را در زمینه‌هایی مانند فناوری اطلاعات، مهندسی و مالی جذب کند. متقاضیان این طرح ملزم به داشتن مدرک تحصیلی عالی یا معادل آن، قراردادی برای استخدام با مهارت بالا در اسپانیا و مدرک بیمه درمانی کافی هستند. همچنین برای واجد شرایط بودن در برنامه کارت آبی باید آستانه حقوق مشخصی داشته باشند.

کارت آبی اتحادیه اروپا یک گزینه عالی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا است که خواهان مهاجرت به اسپانیا هستند. این کارت آبی به دارنده آن امکان می‌دهد در کشورهای پذیرنده طرح کارت آبی در اتحادیه اروپا کار کند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل یا ویزای دانشجویی، به شهروندان غیر اتحادیه اروپا مانند ایرانیان اجازه می‌دهد در این کشور تحصیل کنند. روند درخواست این نوع ویزا معمولاً ساده است و می‌توان آن را در ۶۰ روز اول اقامت خود به‌عنوان گردشگر در اسپانیا، به‌شکل مستقیم از این کشور درخواست کرد. البته این امکان برای ایرانیان وجود ندارد و آن‌ها باید پیش از درخواست ویزای تحصیلی، از اسپانیا خارج شوند و روند کار را از ایران آغاز کنند.

ویزای دانشجویی می‌تواند یک دروازه عالی برای ورود به اسپانیا و اخذ اقامت طولانی‌مدت یا حتی دائم در این کشور باشد. چراکه پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانید مجوز اقامت تحصیلی خود را به مجوز کار تبدیل کنید و از شرایط پیچیده اخذ ویزای کار در امان بمانید.

پس از به‌روزرسانی قوانین مهاجرتی اسپانیا در سال ۲۰۲۲، دانشجویان مقیم اسپانیا می‌توانند با ویزای تحصیلی خود تا ۳۰ ساعت در هفته و به‌صورت پاره‌وقت کار کنند.

۱. ویزای کاریابی

اگر پس از اتمام تحصیل خود نتوانستید شغلی در اسپانیا پیدا کنید، می‌توانید برای یک مجوز اقامت خاص با نام búsqueda de empleo به معنای مجوز اقامت کاریابی درخواست دهید. مجوز اقامت کاریابی به دانشجویان خارجی که در اسپانیا فارغ‌التحصیل شده‌اند، اجازه می‌دهد اقامت خود را به‌مدت دو سال تمدید کنند.

آن‌ها در این مدت می‌توانند کار مناسب پیدا کنند یا شرکت خودشان را راه‌اندازی کنند. فرد در زمان درخواست برای مجوز اقامت کاریابی باید تحصیلات خود را به پایان رسانده باشد. برای اخذ این ویزا می‌توان در بازه زمانی ۶۰ روز قبل از انقضای ویزای دانشجویی تا ۹۰ روز پس از آن اقدام کرد.

۲. ویزای کارآموزی

دانشجویان مقیم اسپانیا که دو سال از کسب مدرک کارشناسی یا مقاطع بالاتر آن‌ها گذشته باشد یا آن‌هایی که در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند وضعیت اقامت خود را از ویزای دانشجویی به ویزای کارآموزی انتقال دهند. این مجوز از طریق یک قرارداد کارآموزی با یک کارفرمای اسپانیایی معتبر به دست می‌آید.

قرارداد دوره کارآموزی باید کاملاً مرتبط با تحصیلات عالی فرد یا در همان محدوده باشد. پس از اتمام قرارداد کارآموزی، دانشجو می‌تواند درخواست اقامت کاری بدهد که درنهایت به کسب اقامت دائم و مهاجرت به اسپانیا ختم خواهد شد.

۳. ویزای تحقیقاتی

ویزای تحقیقاتی، نوع خاصی از مجوز اقامت است که برای محققان، دانشمندان یا اعضای هیئت‌علمی مناسب خواهد بود. این نوع از اقامت، مناسب کسانی است که خواهان کار در یک مرکز تحقیق و توسعه یا انجام تحقیقات علمی در اسپانیا هستند. در عین حال می‌تواند اساتید استخدام‌شده توسط دانشگاه‌ها یا مراکز آموزش عالی را هم شامل شود.

مجوز اقامت تحقیقاتی به‌مدت سه سال یا برای مدت قرارداد تحقیقاتی معتبر خواهد بود. این ویزا را می‌توان مستقیماً از اسپانیا یا کشور مبدأ درخواست کرد. اما روند درخواست باید توسط همان مؤسسه تحقیقاتی که به‌دنبال استخدام متقاضی است، آغاز شود. درخواست‌ها باید به‌صورت کاملاً آنلاین و از طریق سیستم الکترونیکی وزارت تأمین اجتماعی و مهاجرت اسپانیا ارسال شوند. توجه داشته باشید که ویزای تحقیقاتی را نمی‌توان به اقامت یا ویزای کاری تبدیل کرد. بنابراین قبل از درخواست برای هر ویزا به این نکته توجه کنید که قابل تبدیل به اقامت بلندمدت باشد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

بسیاری از روش‌های مهاجرت به کشور اسپانیا فرآیندهای خسته‌کننده و طولانی دارند و به اسناد و الزامات زیادی نیازمند هستند. برای جلوگیری از این وضعیت، مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری راه‌حل مناسبی خواهد بود؛ چون مجوز اقامت با سرمایه‌گذاری یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شروع زندگی در اسپانیا است، زیرا روند درخواست و پردازش آن سریع است و ظرف مدت کوتاه‌تری تکمیل می‌شود. همچنین به شما اجازه می‌دهد خانواده خود را هم در این برنامه بگنجانید و به اسپانیا ببرید.

پس از برآورده کردن شرایط، جمع‌آوری مدارک و ارسال درخواست خود به مقامات اسپانیایی، آن‌ها درخواست شما را بررسی می‌کنند. اجازه اقامت صادرشده تحت برنامه سرمایه‌گذاری در اسپانیا به شما امکان می‌دهد درمجموع تا پنج سال در اسپانیا بمانید. همچنین با آن می‌توانید آزادانه در منطقه شینگن سفر کنید. پس از گذشت پنج سال، ممکن است واجد شرایط دریافت اقامت دائم اسپانیا شوید.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

۱. ویزای طلایی

مهاجرت به اسپانیا از طریق ویزای طلایی به چهار دسته املاک، سرمایه‌گذاری تجاری، سپرده‌های بانکی و فعالیت‌های کارآفرینی تقسیم می‌شود. هر فرد بسته به شرایط خود می‌تواند یکی از این موارد را انتخاب کند. 

 • خرید املاک و مستغلات: در این روش به حداقل سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار یورو نیاز دارید. این خرید نباید از طریق یک وام یا رهن باشد، بلکه باید از دارایی واقعی خود فرد تهیه شود.
 • سرمایه‌گذاری‌های تجاری: در این روش به خرید حداقل یک میلیون یورو در سهام متعلق به شرکت‌های اسپانیایی یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های معمولی یا خطرپذیر نیاز دارید. راه دیگر، خرید حداقل دو میلیون یورو از اوراق قرضه دولت اسپانیا است.
 • سپرده‌های بانکی: باید حداقل یک میلیون یورو در نهادهای مالی اسپانیا سپرده‌گذاری کنید.
 • فعالیت‌های کارآفرینی: باید حداقل ۱۰ شغل در اسپانیا ایجاد کنید یا حداقل ۵۰۰ هزار یورو در یک پروژه تجاری سرمایه‌گذاری کنید.

درنهایت، برای تمدید ویزای طلایی خود کافی است یک بار در سال از اسپانیا دیدن کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند به پرداخت مالیات در این کشور نیاز نداشته باشید.

۲. ویزای کارآفرینی

با ویزای کارآفرینی اسپانیا می‌توانید یک شرکت در این کشور راه‌اندازی و هم‌زمان اقامت خود را هم دریافت کنید. کسب‌وکار مد نظر شما باید نوآورانه باشد، برای اسپانیا منافع اقتصادی داشته باشد و از فناوری سطح بالا استفاده کند. با این روش به‌راحتی می‌توانید یک ویزای سه ساله را برای مهاجرت به اسپانیا به دست آورید.

اگر هم شرکت شما معمولی باشد، می‌توانید از مجوز کار به‌عنوان یک فرد خوداشتغال استفاده کنید. زیرا برای اخذ ویزای کارآفرینی باید یک ایده کسب‌وکار کامل ارائه دهید؛ ایده‌ای که از قبل در بازار این کشور وجود نداشته باشد. از مهم‌ترین الزامات اخذ ویزای کارآفرینی، تدوین یک طرح تجاری مشخص با اشاره دقیق به نحوه تأمین مالی، نحوه عملکرد شرکت، برنامه بازاریابی و نحوه ایجاد اشتغال در اسپانیا است. وکلای مهاجرتی می‌توانند در تمام مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار در اسپانیا، کنار شما باشند.

۳. ویزای خودحمایتی یا بازنشستگی 

برخی افراد نمی‌خواهند در اسپانیا کار یا سرمایه‌گذاری کنند. اما دوست دارند بازنشستگی خود را در این کشور بگذرانند یا می‌خواهند برای یک سال در سراسر اسپانیا و اروپا سفر کنند. آن‌ها مایل هستند قبل از مهاجرت به اسپانیا و بدون انجام هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی، با زندگی در این کشور اروپایی آشنا شوند. در این صورت، بهترین گزینه برای آن‌ها ویزای بازنشستگی یا غیر سودآور خواهد بود که الزامات اخذ آن واقعاً ساده و به شرح زیر است:

 • یک بیمه درمانی خصوصی و معتبر
 • نشان دادن توانایی مالی با ارائه صورت حساب بانکی دارای حداقل ۲۸ هزار و ۸۰۰ یورو که با توجه به کشور مبدأ ممکن است افزایش یابد.
 • نشان دادن یک قرارداد اجاره خانه معتبر در کشور اسپانیا

برای دریافت این مجوز اقامت، دو گزینه درخواست از کشور مبدأ یا مستقیم از اسپانیا وجود دارد. درخواست از اسپانیا تنها با داشتن یک مجوز اقامت دیگر مثل ویزای دانشجویی امکان‌پذیر است. درواقع این مجوز اقامتی را نمی‌‌توان به‌عنوان یک توریست دریافت کرد. ویزای غیر سودآور، مطمئناً یکی از پر تقاضاترین روش‌ها برای مهاجرت به کشور اسپانیا است. زیرا شرایط درخواست آن ساده است و در عین حال مزایای زیادی هم دارد.

۴. ویزای دیجیتال نومد

اسپانیا به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت در جهان، اخیراً ویزای «دیجیتال نومد» را هم معرفی کرده است. این ویزا مخصوص افراد دورکار است که مایل هستند تا یک سال در اسپانیا زندگی و کار کنند. ویزای جدید به دیجیتال نومدها اجازه می‌دهد بدون نیاز به درخواست ویزای کاری سنتی یا دانشجویی، مدت بیشتری در اسپانیا بمانند.

متقاضیان باید ثابت کنند که خوداشتغال هستند یا برای شرکتی خارج از اسپانیا کار می‌کنند. همچنین باید مدرکی مبنی بر درآمد و بیمه درمانی ارائه دهند تا شرایط لازم را برای مهاجرت به اسپانیا برآورده کنند. پس از تأیید، دارندگان ویزای دیجیتال نومد می‌توانند در اسپانیا کار و زندگی کنند و از فرهنگ، مناظر و سبک زندگی غنی این کشور لذت ببرند.

این ویزا همچنین فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند تا با کارکنان دورکار در اسپانیا ملاقات کنند و شبکه دوستان خود را در اسپانیا گسترش دهند. روند درخواست ویزا هم ساده است و تا یک سال اعتبار دارد. این ویزا به دیجیتال نومدها زمان کافی می‌دهد تا از زندگی در اسپانیا لذت ببرند و شرایط مهاجرت دائمی خود را هموار سازند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد

مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد روشی است که در آن، فرد متولدشده در خاک اسپانیا، تابعیت این کشور را کسب می‌کند. این اصل با نام jus soli یا حق خاک شناخته می‌شود که به فرزندان متولدشده در قلمرو اسپانیا بدون توجه به ملیت والدین، تابعیت اعطا می‌کند. اسپانیا به‌دلیل نرخ بالای باروری جمعیت مهاجر، هرساله پذیرای تعداد زیادی اتباع خارجی جدید است.

با این حال، این شکل از حق شهروندی یک موضوع بحث‌برانگیز است. منتقدان استدلال می‌کنند که این تاکتیک مهاجرت تنها مهاجران را تشویق می‌کند برای زایمان به اسپانیا بیایند. عملی که آن را سوءاستفاده از دولت رفاهی اسپانیا می‌دانند. با این حال، حامیان این عمل معتقد هستند که این شکل از مهاجرت می‌تواند جامعه‌ای باثبات و متنوع ایجاد کند.

اجازه اقامت به‌عنوان یکی از اعضای خانواده شهروند اسپانیا معمولاً از طریق ازدواج رسمی با تبعه غیر اتحادیه اروپا ممکن می‌شود. اما والدین شهروند اسپانیا نیز می‌توانند از حق دریافت اقامت و کار در اسپانیا به‌عنوان بستگان فرزند بهره‌مند شوند.

در نهایت توجه کنید که ویزای مخصوص زایمان در اسپانیا وجود ندارد و وضع حمل باید در زمان دیگر ویزاها، مثل ویزای توریستی انجام شود. همچنین تابعیت فقط به فرزند اعطا می‌شود و به‌طور خودکار به والدین او اعطا نخواهد شد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

یکی از راه‌های مهاجرت به اسپانیا ازدواج با یک شهروند اسپانیایی است و تحت عنوان «ویزای پیوستن به خانواده» دسته‌بندی می‌شود. این فرآیند به اتباع غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد از طریق پیوستن به همسر، فرزندان یا والدین خود به این کشور مهاجرت کنند. البته فرد موردنظر باید شهروند اسپانیا یا مقیم قانونی این کشور باشد. تاکنون صدها هزار نفر توانسته‌اند با استفاده از این روش به خانواده‌های خود در اسپانیا بپیوندند.

تبعه غیر اتحادیه اروپا ابتدا باید رابطه خود را با شهروند اسپانیایی ثابت کند و اسنادی مانند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزند یا مدرک والدین را ارائه دهد. پس از آن، همسر فرد متقاضی باید برای اخذ ویزای ورود به اسپانیای او اقدام کند. همسر متقاضی که مقیم یا شهروند اسپانیا است باید از نظر مالی و محل اقامت، از متقاضی حمایت کند. همچنین باید مدارکی از یک سال رابطه آن‌ها ارائه شود تا از ازدواج صوری جلوگیری شود.

درخواست ویزای ازدواج معمولاً ظرف سه ماه بررسی می‌شود و پس از تأیید، شهروندان غیر اتحادیه اروپا می‌توانند به همسر خود در اسپانیا بپیوندند. پس از ورود، می‌توان برای اجازه اقامت اقدام کرد که معمولاً به‌مدت یک سال اعطا می‌شود. البته می‌توان آن را سالانه و به‌مدت پنج سال تمدید کرد تا زمانی که به اقامت دائم تبدیل شود. فرآیند مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج می‌تواند پیچیده و زمان‌بر باشد، اما یک مسیر عالی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا است.

مدارک لازم برای مهاجرت به اسپانیا

قبل از شروع فرآیند درخواست ویزا باید بدانید که برای کدام نوع ویزا درخواست می‌دهید و در کدام دسته قرار می‌گیرید. زیرا به‌عنوان مثال، روند درخواست و مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن اسپانیا با ویزای ملی اسپانیا (ویزای بلند‌مدت) متفاوت است.

مدارک لازم برای مهاجرت به اسپانیا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر

  این پاسپورت باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ موردنظر شما برای سفر معتبر باشد.

 • عکس

  به‌اندازه پاسپورت و در سه ماه گذشته گرفته شده باشد.

 • فرم درخواست ویزا

  باید تکمیل شود و امضا و تاریخ داشته باشد.

 • بلیت هواپیما

  ارائه بلیت یا رزرو پرواز با تاریخ و شماره به‌همراه زمان ورود.

 • اثبات اقامت

  رزرو هتل تأییدشده برای کل مدت اقامت شما.

 • گواهی بیمه مسافرتی

  برای تمام مدت سفر و پوشش هزینه‌های پزشکی.

 • اثبات تمکن مالی

  صورت‌حساب بانکی یا گردش مالی سه ماه گذشته خود یا حامی مالی که نشان دهد بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های اقامت خود در اسپانیا را دارید.

شما باید از شرایط و ضوابط نوع ویزای درخواستی خود کاملاً آگاه باشید. گام بعدی، تعیین وقت در سفارت یا کنسولگری اسپانیا است. می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین، تلفنی یا حضوری انجام دهید. قبل از رفتن به قرار ملاقات خود، تمام مدارک لازم را به‌همراه داشته باشید.

مدارک لازم برای مهاجرت به اسپانیا

هزینه مهاجرت به اسپانیا

اگر قصد سفر به اسپانیا را داشته باشید، ابتدا باید ویزا دریافت کنید. هزینه مهاجرت به اسپانیا با توجه به نوع ویزای موردنیاز، ملیت و مدت اقامت شما متفاوت خواهد بود. هزینه‌های صدور ویزا توسط کنسولگری و سفارت اسپانیا تعیین می‌شوند و ممکن است هر از چند گاهی تغییر کنند.

رایج‌ترین نوع ویزا برای بازدیدهای کوتاه‌مدت، ویزای شینگن است که به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز در یک دوره شش‌ماهه در اسپانیا و سایر کشورهای حوزه شینگن بمانید. در حال حاضر، هزینه ویزای شینگن ۸۰ یورو برای بزرگسالان و ۴۰ یورو برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله است. هزینه‌ای که برای صدور ویزاهای بلندمدت دریافت می‌شود نیز به همین شکل است.

البته انواع دیگر ویزا مانند ویزای دانشجویی، ویزای کاری و ویزای بلندمدت با توجه به مدت اقامت و هدف از بازدید، هزینه‌های اضافه هم دارند. علاوه بر هزینه‌های ویزا، ممکن است به پرداخت مخارج دیگری مانند خدمات بیمه نیز نیاز داشته باشید. به‌طور کلی، ضروری است که با کنسولگری اسپانیا در کشور مشورت کنید تا اطلاعات صحیحی را در مورد هزینه ویزا برای سفر خود به اسپانیا به دست آورید.

هزینه مهاجرت به اسپانیا

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا بسیار زیادند و آثار گوناگونی دارند. از یک طرف، اسپانیا فرهنگ مهمان‌نوازانه، هزینه زندگی نسبتاً پایین، آموزش سطح بالا و آب‌و‌هوای متعادل دارد. علاوه بر این، سیستم درمان این کشور یکی از بهترین‌ها در جهان محسوب می‌شود. همچنین با کسب شهروندی اسپانیا می‌توانید از پاسپورت قدرتمند این کشور برخوردار شوید. یادگیری زبان اسپانیایی هم از دیگر مزایای مهاجرت به این کشور است.

با این حال، اقتصاد اسپانیا در سال‌های اخیر با سطوح بالای بیکاری و بی‌ثباتی اقتصادی دست‌وپنجه نرم کرده است. همچنین موانع زبانی برای کسانی که اسپانیایی صحبت نمی‌کنند، چالش ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این، فرآیند مهاجرت به خودی خود می‌تواند دشوار و زمان‌بر باشد و شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای ویزا و اقامت وجود دارد.

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

مزایای مهاجرت به اسپانیا

مهم‌ترین مزایای مهاجرت به اسپانیا به شرح زیر هستند.

 • مراقبت‌های بهداشتی همگانی

  سیستم مراقبت‌های بهداشتی در اسپانیا توسط دولت تأمین می‌شود و در رتبه هفتم جهان قرار دارد. این کشور برای همه ساکنان از جمله مهاجران، پوشش بیمه یکسانی دارد.

 • فرصت‌های کاری

  اسپانیا یک کشور عالی برای افراد حرفه‌ای است که می‌خواهند در خارج از کشور کار کنند. همچنین چشم‌انداز وسیعی از فرصت‌های شغلی در صنایع خاص دارد و در بخش‌های متنوعی نیازمند نیروهای کار بسیار ماهر است.

 • هزینه‌های زندگی

  اسپانیا کشور گرانی برای زندگی نیست؛ اگرچه تفاوت‌هایی در مناطق مختلف این کشور وجود دارد، اما یک زن و شوهر با درآمد ماهانه ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار می‌توانند در اکثر شهرهای جنوب اسپانیا به‌راحتی زندگی کنند.

 • تنوع

  ترکیبی عالی از فرهنگ‌ها، سنت‌ها و باورهای مختلف در اسپانیا مشاهده می‌شود. این کشور از مهاجران خارجی استقبال می‌کند و به‌سرعت دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد.

 • تردد آزادانه در اتحادیه اروپا

  پس از اینکه مقیم اسپانیا شدید، حق تردد آزاد به ۲۶ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا را دارید. همچنین می‌توانید در هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا کار و زندگی کنید.

 • ایمنی

  اسپانیا به‌عنوان سی و هشتمین کشور امن در جهان شناخته می‌شود و نرخ جرم و جنایت نسبتاً پایینی دارد.

معایب مهاجرت به اسپانیا

مهم‌ترین معایب مهاجرت به اسپانیا به شرح زیر است.

 • بوروکراسی

  اسپانیا کشوری معروف به بوروکراسی بالا است و در صورت زندگی در آنجا با مدارک متعددی سروکار خواهید داشت. همچنین آماده باشید تا در صف‌های طولانی منتظر بمانید؛ زیرا گاهی اوقات فرآیندهای ساده اداری ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشند.

 • گرما

  اگرچه هوای آفتابی چیز خوبی است که اکثر مهاجران به آن علاقه دارند، اما گرمای زیاد در اسپانیا می‌تواند یک نقطه ضعف بزرگ باشد. در طول ماه‌های تابستان، گرما بسیار زیاد است؛ طوری که گاهی به سختی می‌توانید بیرون بروید.

 • موانع زبانی

  انگلیسی را باید محبوب‌ترین زبان در سراسر جهان دانست. اما همه افراد در اسپانیا انگلیسی نمی‌دانند. بنابراین برای برقراری ارتباط با مردم محلی آنجا به حداقل دانش از زبان اسپانیایی نیاز دارید.

فرم مشاوره مهاجرت به اسپانیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

بهترین راه برای مهاجرت به اسپانیا کدام روش است؟

راه های مهاجرت به اسپانیا متنوع‌اند؛ از جمله مهاجرت کاری، تحصیل در اسپانیا، ازدواج با یک شهروند اسپانیایی و سرمایه‌گذاری. هر شخص می‌تواند با توجه به اولویت‌ها و شرایط زندگی خود یکی را انتخاب کند. ممکن است ویزای تحصیلی برای شخصی با سن پایین و بودجه محدود بهترین روش محسوب شود اما برای متقاضی با سن بالاتر و بودجه چندصد هزار یورویی، روش مطلوبی به حساب نیاید. 

فرایند مهاجرت به اسپانیا چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان فرایند مهاجرت به اسپانیا به عوامل زیادی مانند دسته ویزا، کشور مبدأ و کامل بودن درخواست بستگی دارد. اما به‌طور کلی، این فرآیند ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به اسپانیا چیست؟

دریافت مجوز اقامت، سابقه کیفری پاک، داشتن یک پیشنهاد شغلی یا مدرکی دال بر تمکن مالی، مدرک تحصیلی و مهارت در زبان اسپانیایی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به اسپانیا هستند.

انواع روش‌های مهاجرت به اسپانیا کدام‌اند؟

انواع روش‌های مهاجرت به اسپانیا شامل ویزای طلایی سرمایه‌گذاری، ویزای غیر سودآور بازنشستگی، ویزای دانشجویی، ویزای کار و پیوستن به بستگان شهروند یا مقیم در این کشور است.

متوسط هزینه مهاجرت به اسپانیا چقدر است؟

متوسط هزینه مهاجرت به اسپانیا به عوامل متعددی مثل شهر موردنظر، هزینه ویزا، هزینه حمل‌ونقل، خریداری اقلام جدید، محل اقامت و سایر موارد غیرمنتظره بستگی دارد که بر این هزینه‌ها افزوده خواهند شد.

آیا برای مهاجرت به اسپانیا به وکیل مهاجرت نیاز دارم؟

استخدام وکیل مهاجرت اجباری نیست. اما اگر با شرایط مهاجرتی و مثلاً مسیرهای سرمایه‌گذاری این کشور آشنا نباشید، داشتن وکیل مطمئناً برای شما مفید خواهد بود.

مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت به اسپانیا چیست؟

داشتن مدرک زبان برای مهاجرت به اسپانیا الزامی است. معتبرترین گواهی‌نامه‌ها DELE (دیپلم اسپانیایی به‌عنوان زبان خارجی) و SIELE (سرویس بین‌المللی ارزیابی زبان اسپانیایی) هستند.

چه مدارکی برای مهاجرت به اسپانیا موردنیاز است؟

پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار، ویزا یا اجازه اقامت برای مقاصد کاری یا تجاری، بیمه درمانی، گواهی عدم سابقه کیفری و گواهی اقامت در اسپانیا از جمله مدارک موردنیاز برای مهاجرت به اسپانیا هستند.

آیا می‌توان اعضای خانواده را برای مهاجرت به اسپانیا با خود برد؟

بله، امکان همراهی اعضای خانواده برای مهاجرت به اسپانیا وجود دارد. دولت اسپانیا اجازه پیوستن به خانواده را برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که ویزای بلندمدت دارند، فراهم کرده است.

آیا با مهاجرت به اسپانیا می‌توان پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟

بله، اخذ پاسپورت اسپانیایی از طریق مهاجرت امکان‌پذیر است. برای واجد شرایط بودن، افراد باید حداقل ۱۰ سال در اسپانیا زندگی کرده باشند، بتوانند اسپانیایی صحبت کنند و آزمون زبان و فرهنگ را پشت سر بگذارند.

شرایط سنی مهاجرت به اسپانیا چیست؟

افرادی که با کار یا سرمایه‌گذاری به‌دنبال مهاجرت به اسپانیا هستند، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند. برای الحاق به خانواده نیز فرد باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد.