امکان مهاجرت به سوئد از روش‌های مختلف و مزایای زندگی در این کشور باعث شده هر سال هزاران نفر از سراسر دنیا برای کار، تحصیل و تجربه زندگی جدید وارد این کشور پیشرفته و اروپایی شوند.

احتمالاً شما نیز تصاویر زیادی از طبیعت خیره‌کننده کشور سوئد دیده‌اید و آمار‌های مختلفی از کم بودن نرخ جرم و جنایت در این کشور و همین‌طور افزایش هر ساله کیفیت و رفاه زندگی در سوئد شنیده‌اید. به دلایل مختلفی افراد از سراسر دنیا دوست دارند در این کشور زندگی کنند. برخی برای تفریح و برخی دیگر برای کار حرفه‌ای به این کشور به چشم یک سرزمین ایدئال نگاه می‌کنند. اگر قصد مهاجرت به سوئد را دارید، مطالعه این مطب به شما کمک می‌کند.

شرایط مهاجرت به سوئد

کشور سوئد همیشه یکی از بهترین‌ گزینه‌ها برای مهاجرت به اروپا بوده و ایرانیان بسیاری برنامه مهاجرت به این کشور را در سر دارند. از آنجا که روش‌های شروع زندگی جدید در این کشور متنوع است، معمولاً شرایط مهاجرت به سوئد برای افراد خارجی راحت بوده و هر فرد با توجه به شرایط و امکاناتی که دارد، می‌تواند در این راه اقدام کند. همچنین شرایط اجتماعی خوب و وجود دانشگاه‌های بسیار معتبر در سطح جهان باعث شده این کشور همیشه موردتوجه افرادی باشد که قصد دارند زندگی و تحصیل سطح بالایی داشته باشند. 

محدوده سنی برای روش‌های مختلف مهاجرت به سوئد از جمله تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و ازدواج، ۱۸ سال است. افراد زیر ۱۸ سال، فقط این امکان را دارند که به‌همراه خانواده مهاجرت کنند. موضوع مهم بعدی داشتن مدرک زبان است. برای مهاجرت تحصیلی با توجه به مقطع حداقل نمره آیلتس نیاز ۶ است. برای دیگر روش‌های مهاجرت مانند ازدواج و الحاق به خانواده به مدرک زبان نیاز نیست. در صورت دریافت ویزای کاری هم باید ضرورت ارائه مدرک آیلتس را از کارفرما جویا شوید. 

اگر می‌خواهید در این کشور امن و با موقعیت‌های شغلی متنوع زندگی کنید، کافی است به روش‌های مهاجرت به این کشور و شرایط هرکدام از این روش‌ها دقت کنید تا بتوانید یک نقشه راه روشن برای خود ترسیم کنید. 

راه های مهاجرت به سوئد

منبعForbes

راه‌ های مهاجرت به سوئد

همان‌طور که گفتیم مهاجرت به سوئد بین ایرانیان بسیار مرسوم است و طبق آمار رسمی ایرانی‌ها جزو ۱۰ کشور اولی هستند که به‌عنوان مهاجر در این کشور زندگی می‌کنند. در ادامه از مهم‌ترین راه‌های مهاجرت به سوئد خواهیم گفت.

مهاجرت به سوئد برای تحصیل

تحصیل در سوئد، یکی از سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است. تعداد بسیار زیادی از ایرانیان به‌واسطه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد توانسته‌اند اقامت این کشور را به دست آورند. از آنجا که سیستم آموزش و همین‌طور دانشگاه‌های برتر این کشور همیشه موردتوجه دانشجویان بین‌المللی هستند، دانشجویان ایرانی نیز این فرصت را غنیمت شمرده و از همین طریق اقدام به مهاجرت می‌کنند.

کافی است بتوانید در مقطع تحصیلی موردنظر خود یک استاد پیدا کنید که مایل به همکاری با شما باشد، تا شرایط تحصیل در این کشور را به دست آورید. از مزایای تحصیل در سوئد این است که بعد از اتمام تحصیل خود می‌توانید به‌مدت ۶ ماه در این کشور اقامت کرده و به دنبال کار بگردید.

در صورتی که شرکتی اسپانسر حضور شما در کشور سوئد شود، می‌توانید ویزای اقامتی خود را از ویزای تحصیلی به ویزای کاری تغییر داده و برای مدت طولانی‌تری در این کشور زندگی کنید. البته شما با داشتن ویزای تحصیلی هم اجازه کار کردن دارید و در صورتی که به زبان سوئدی نیز تسلط داشته باشید، مسیر کار و زندگی در این کشور برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود.

مهاجرت به سوئد برای کار

گرفتن ویزای کاری در همه کشورها سخت‌تر از سایر ویزاهاست. زیرا تنها راه شما برای ورود به کشور موردنظر از طریق کار، داشتن پیشنهاد شغلی است. شما می‌توانید با این روش به هر کشوری بروید اما مهاجرت به سوئد برای کار مزایای بسیاری دارد که باعث شده به یکی از بهترین گزینه‌ها در میان کشورهای اروپایی تبدیل شود.

این کشور بسیار مرفه است و سطح درآمد و زندگی حتی برای مهاجران نیز بسیار خوبی است. قانون‌مداری در سوئد حرف اول را می‌زند و می‌توانید بدون نگرانی از تبعیض نژادی در این کشور کار پیدا کنید. در صورتی که بتوانید به‌مدت چهار سال در این کشور اقامت داشته باشید و مالیات خود را به‌صورت منظم پرداخت کنید، می‌توانید اقامت دائم سوئد را دریافت کنید.

مهاجرت به سوئد برای سرمایه‌گذاری

اکثر سرمایه‌گذاران به‌دنبال پیدا کردن مکانی امن و از لحاظ اقتصادی باثبات برای سرمایه‌گذاری هستند. از آنجا که کشور سوئد از هر لحاظ وضعیت مساعدی دارد، بهتر است شما نیز به این گزینه فکر کرده و در صورت داشتن شرایط عمومی آن، از همین روش برای دریافت ویزای سوئد استفاده کنید. 

شما می‌توانید با خرید ملک، خرید سهام، ثبت شرکت یا کارآفرینی اجازه زندگی در این کشور را کسب کنید. با داشتن مبلغی در حدود ۱۰۰ هزار یورو می‌توانید شرکت خود را ثبت کرده و اقامت موقت سوئد را دریافت کنید. در نظر داشته باشید که باید حتماً برنامه کاری دقیقی داشته باشید و آن را در اختیار دولت این کشور قرار دهید تا بعد از بررسی‌های لازم آن را تأیید کنند. اگر شرکت شما چند سال فعالیت داشته و مالیات پرداخت کند، می‌توانید ویزای اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید.

مهاجرت به سوئد برای ازدواج

این روش از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت در بسیاری از کشورها از جمله سوئد است. اما باید بدانید که شرایط ازدواج و دریافت اقامت از طریق آن بسیار سخت‌گیرانه است و باید صبر زیادی داشته باشید. در ابتدا که درخواست خود را ثبت می‌کنید، اداره مهاجرت سوابق کیفری هر دو نفر را بررسی کرده و تنها در صورتی که هیچ مشکلی نداشته باشید، پرونده شما به جریان خواهد افتاد.

پس از آن شخصی که شهروندی سوئد را دارد باید ثابت کند که درآمد کافی به‌میزان حدوداً نه هزار کرون را دارد و می‌تواند از پس هزینه‌های زندگی هر دو نفر برآید. همچنین داشتن یک مکان مشخص برای زندگی دو نفر الزامی است. پس از آن یک اقامت موقت برای شخص خارجی صادر می‌شود که حدود دو سال اعتبار دارد. در این مورد هر دو نفر بارها ارزیابی می‌شوند تا مشخص شود این ازدواج کاملاً واقعی است. بعد از سه سال برای شخص متقاضی اقامت دائم صادر خواهد شد.

مهاجرت به سوئد

منبع: Business Insider

مدارک لازم برای مهاجرت به سوئد

با توجه به اینکه چه روش مهاجرتی را برای خود انتخاب کرده‌اید، نوع مدارک لازم برای مهاجرت به سوئد نیز متفاوت خواهد بود. اما به‌صورت کلی باید مدارک خاصی را آماده کرده و بعد با توجه به روش مهاجرتی، چند سند دیگر را نیز به آن‌ها اضافه کنید. این مدارک از این قرارند:

 • در ابتدا باید فرم اصلی مهاجرت به سوئد را با دقت پر کنید. در صورتی که این فرم اشکالی داشته باشد، ممکن است کل فرآیند مهاجرت شما با مشکل روبه‌رو شود.
 • باید پاسپورتی معتبر و با تاریخ انقضای حداقل سه تا شش ماه داشته باشید و اطلاعات شما باید در آن به‌درستی درج شده باشد.
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم، عکس بیومتریک است. در حال حاضر می‌توانید این عکس را در مراکز پلیس +۱۰ و همین‌طور خود سفارت تهیه کنید. نباید از زمان ثبت این عکس‌ شش ماه گذشته باشد.
 • باید مدارکی ارائه دهید که حاوی اطلاعاتی از زندگی آینده شما در کشور سوئد باشد: در چه مکانی سکونت خواهید داشت و برنامه سفر شما به چه شکل خواهد بود.
 • شما باید یک بیمه مسافرتی نیز همراه خود داشته باشید تا در صورت وقوع هرگونه مشکل، در کمترین زمان خدمات پزشکی موردنیاز را دریافت کنید. این بیمه باید در تمامی کشورهای حوزه شنگن معتبر باشد.

مدارک اضافی برای دانشجویان

در صورتی که قصد مهاجرت به سوئد برای تحصیل را دارید، باید نامه پذیرش دانشگاه و همین‌طور تمکن مالی برای پرداخت شهریه را به‌همراه داشته باشید. اگر از استاد خود فاند گرفته‌اید، باید به‌جای تمکن مالی، نامه بورسیه را به‌همراه داشته باشید.

مدارک اضافی برای ویزای کار

قرارداد کار امضاشده به زبان انگلیسی یا سوئدی یکی از مهم‌ترین مدارک در این نوع ویزا است. شغل شما باید توانایی پوشش دادن هزینه‌های زندگی شما را داشته باشد و شما نیز باید شرایط استخدامی مرسوم را داشته باشید. همچنین کارفرمای شما باید قبول کند که از همان ابتدا بیمه درمانی و بازنشستگی شما را پرداخت کند.

مدارک اضافی برای سرمایه‌گذاری

در صورتی که قصد راه‌اندازی شرکت داشته باشید، باید یک بیزینس پلن قوی داشته و به‌خوبی از آن دفاع کنید. همچنین تهیه یک پیش‌بینی اقتصادی مثبت از وضعیت شرکت شما در آینده می‌تواند به دریافت اقامت شما کمک زیادی کند.

هزینه مهاجرت به سوئد

هزینه‌های مهاجرت به سوئد به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • در ابتدا باید دقت داشته باشید که با چه شیوه‌ای می‌خواهید به این کشور مهاجرت کنید. در صورتی که دانشجو باشید، هزینه ثبت‌نام یا اگر می‌خواهید یک شرکت ثبت کنید، هزینه ثبت شرکت جزو مبالغی است که از همان ابتدا باید داشته باشید.
 • دسته دوم شامل هزینه‌های سفر شما خواهد شد. مواردی مانند بلیت هواپیما، بیمه مسافرتی، خرید لوازم سفر و موارد این‌چنینی که بسیاری از افراد اصلاً به آن‌ها فکر نمی‌کنند. هزینه‌های دسته دوم گاهی بیشتر از حد انتظار خواهد بود و باید از قبل درمورد تهیه این مبلغ فکر کرده باشید.
 • در نهایت هزینه‌های زندگی در سوئد است که با توجه به سبک زندگی شما و همین‌طور بودجه موردنظر می‌تواند متغیر باشد. به‌صورت کلی هزینه زندگی یک ماه برای یک نفر بدون اجاره خانه، در حدود ۸۵۰ یورو خواهد بود.

با جمع کردن تمامی این موارد می‌توانید به یک تخمین مناسب از هزینه مهاجرت به سوئد دست پیدا کنید.

امتیاز لازم برای مهاجرت به سوئد

برای اینکه بتوانید به کشور سوئد مهاجرت کنید، باید امتیاز مشخصی را کسب کرده باشید و تنها پس از اینکه شرایط شما از طرف اداره مهاجرت تأیید شد، اجازه حرکت به‌سمت مقصد خود را خواهید داشت. با توجه به اینکه کدام یک از راه‌های مهاجرت به سوئد را انتخاب کرده باشید، شرایط موردنیاز نیز فرق دارد. مثلاً برای تحصیل در این کشور شما هم باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنید و هم اینکه نشان دهید تمکن مالی مناسب را برای هزینه‌های مدت تحصیل خود دارید. همچنین داشتن مدرک زبان نیز اهمیت خاصی دارد.

پس اگر تمامی امتیازات لازم را کسب کرده باشید، به شما حق ورود داده می‌شود و می‌توانید اقامت موقت را به دست آورید. این شرایط برای تمام حالت‌های مهاجرت به سوئد صادق است و در تمام موارد باید پیش‌نیازهای لازم را برآورده کنید.

معایب و مزایای مهاجرت به سوئد

منبع:Scandification

مزایا و معایب مهاجرت به سوئد

مهاجرت به هر کشوری مزایا و معایب خاص خودش را دارد. در ادامه به بعضی از مزایا و معایب زندگی در سوئد برای مهاجران اشاره کرده‌ایم.

مزایای مهاجرت به سوئد

 • با ورود به این کشور اول از همه متوجه شرایط آب‌وهوایی فوق‌العاده آن خواهید شد. هوای سوئد بسیار تمیز است و آنجا احساس می‌کنید برای اولین بار در حال تنفس اکسیژن خالص هستید.
 • در سوئد بین درآمد و هزینه‌های زندگی شما تعادل خوبی وجود دارد و می‌توانید در کنار تأمین لوازم موردنیاز زندگی، پس‌انداز خوبی هم داشته باشید.
 • این کشور دانشگاه‌های خوبی دارد و می‌توانید از یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا استفاده کنید.
 • خدمات درمانی در این کشور در بالاترین حد است.
 • افراد زیادی در سوئد به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.
 • شما می‌توانید با هر یک از روش‌های مهاجرتی گفته‌شده به این کشور بروید و پس از مدتی اقامت دائم آن را به دست آورید.

معایب مهاجرت به سوئد

 • اگر از طرفداران هوای آفتابی هستید باید گفت که این کشور مقصدی ایدئال برای شما نخواهد بود.
 • نرخ مالیات‌ در این کشور بالاست.
 • افراد محلی معمولاً زیاد خونگرم نیستند.
 • در صورتی که به زبان سوئدی مسلط نباشید زندگی می‌تواند کمی سخت باشد و پیدا کردن کار برای شما به یک چالش تبدیل خواهد شد.

فرم مشاوره مهاجرت به سوئد

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

بهترین راه برای مهاجرت به سوئد کدام روش است؟

پاسخ به این سؤال بسته به شرایط شما و اینکه تا چه میزان می‌خواهید هزینه کنید، متفاوت خواهد بود. باید شرایط دقیق شما توسط کارشناس بررسی شده و سپس به آن پاسخ داد.

فرایند مهاجرت به سوئد چقدر طول می‌کشد؟

مهاجرت به سوئد و دریافت ویزای سوئد کار نسبتاً زمان‌بری است و نمی‌توان انتظار داشت به‌سرعت انجام شود. همچنین اینکه چه روشی را برای مهاجرت انتخاب کرده باشید روی زمان انتظار شما تأثیر خواهد گذاشت.

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به سوئد چیست؟

شما نباید هیچ‌گونه سوءسابقه کیفری داشته باشید و باید مدارک لازم برای درخواست خود را به‌صورت شفاف در اختیار کارمندان سفارت قرار دهید.

انواع روش های مهاجرت به سوئد کدام‌اند؟

شما می‌توانید به روش تحصیلی، کاری، ازدواج و سرمایه‌گذاری مانند خرید ملک یا ثبت شرکت به این کشور مهاجرت کنید.

متوسط هزینه مهاجرت به سوئد چقدر است؟

هزینه مهاجرت به سوئد بسته به اینکه چه روش مهاجرتی را انتخاب کرده باشید متفاوت خواهد بود. اما برای یک ماه زندگی در سوئد بدون در نظر گرفتن پول اجاره مسکن به ۸۵۰ یورو نیاز خواهید داشت.

آیا برای مهاجرت به سوئد به وکیل مهاجرت نیاز دارم؟

از آنجا که شرایط مهاجرتی به این کشور سخت‌تر از اکثر کشورها است و زمان زیادی نیز باید درگیر این فرایند باشید، بهتر است از یک وکیل مهاجرتی کمک بگیرید.

مدرک زبان موردنیاز برای مهاجرت به سوئد چیست؟

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های عادی این کشور را داشته باشید، باید مدرک زبان سوئدی داشته باشید. برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان داشتن نمره آیلتس یا تافل کافی خواهد بود. در کل بهتر است به زبان سوئدی هم تسلط کافی داشته باشید.

چه مدارکی برای مهاجرت به سوئد موردنیاز است؟

فرم مهاجرتی، پاسپورت معتبر و عکس بیومتریک از جمله مدارک موردنیاز برای مهاجرت به سوئد هستند.

آیا می‌توان اعضای خانواده را برای مهاجرت به سوئد با خود برد؟

در صورتی که ویزای شما بیش از ۶ ماه اعتبار داشته باشد، می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه خود ببرید.

آیا با مهاجرت به سوئد می‌توان پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟

بله، پس از چهار سال اقامت موقت و پرداخت منظم مالیات، می‌توانید در آزمون شهروندی شرکت کرده و پس از اخذ تابعیت، پاسپورت سوئدی دریافت کنید.

شرایط سنی مهاجرت به سوئد چیست؟

در صورتی که از طریق سرمایه‌گذاری یا ازدواج مهاجرت کنید، محدودیت سنی وجود نخواهد داشت. اما برای کار کردن باید بین ۱۸ تا ۴۱ سال سن داشته باشید. برای تحصیل نیز حداکثر سن برای مقطع دکترا ۳۵ سال است.