سرمایه گذاری خارج از کشور

امروزه سرمایه گذاری در خارج از کشور طرفداران بسیاری پیدا کرده است. چرا که روزانه شاهد تمایل افراد جهت سرمایه گذاری خارجی هستیم. اما سوال این است سرمایه گذاری چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ به طور کلی سرمایه گذاری زمانی اتفاق می‌افتد که فردی، مقداری پول را به کار یا چیز دیگری اختصاص داده و انتظار دارد پول بیشتر از سرمایه‌ی خود به عبارتی سود آن را دریافت نماید. پس می‌توان نتیجه گرفت سرمایه گذاری هایی که در خارج از کشور اتفاق می‌افتد به طور معمول، با هدف دریافت اقامت یا راه اندازی کسب‌وکار در کشوری که سود دهی بالا و خوبی دارد، انجام می‌گیرد.

سرمایه گذاری خارج از کشور

راهنمای کامل سرمایه‌ گذاری در خارج از ایران

یکی از روش‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی، سرمایه گذاری در خارج از کشور می‌باشد. البته گفتنی است که راه‌های سرمایه گذاری در خارج از کشور متفاوت است. بعضی از این راه‌ها باعث گرفتن اقامت کشور مقصد شده و در بعضی از راه‌ها تنها موجب دریافت سود ناشی از سرمایه گذاری می‌شود. به عنوان مثال شما نمی‌توانید با خرید هر نوع ملکی اقامت آن کشور را کسب کنید. امروزه کشورهای اروپایی دارای شرایط مطلوب سرمایه گذاری هستند. اقتصاد کشورهای اروپایی در جایگاه مناسبی است و سرمایه گذاری در این کشورها موجب افزایش سود علاوه بر سرمایه می‌شود. البته باید بیان کرد کشورهای اروپایی نیز بستر مناسبی را جهت رونق جریان اقتصادی خود، فراهم کرده اند.

امروزه با توجه به شرایط موجود، مبلغ سرمایه گذاری، تاثیر آن بر اقتصاد کشورها و همچنین مزایای هر یک از  راه‌های سرمایه گذاری در خارج، متفاوت است.

از عوامل مهم در سرمایه گذاری در خارج می‌توان به مالیات، نرخ تورم، امنیت و همچنین استانداردهای سرمایه گذاری اشاره کرد. به این علت که تورم، تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور مد نظر و همچنین ارزش مالی سرمایه گذاری شما دارد.

بعد از بررسی شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور، به ارزیابی سود و منافع سرمایه گذاری در کشور مقصد می‌پردازیم. در واقع سه اصل اساسی جهت سوددهی سرمایه گذاری خارجی به شرح ذیل است:

 • رعایت استانداردهای سرمایه گذاری
 • مشخص بودن مالیات
 • ثبات اقتصادی و اجتماعی (بالا نرفتن نرخ تورم)

جهت سرمایه گذاری در خارج از کشور، نیاز به اخذ ویزای سرمایه گذاری است. مدارک لازم جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری به شرح ذیل است:

 • ارائه مدارک هویتی و پاسپورت معتبر
 • گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه فرد متقاضی
 • اسناد ملکی فرد متقاضی
 • ارائه جواز کسب یا سهام شرکت طی دو سال اخیر
 • ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی و همچنین گردش حساب شخص متقاضی طی ۴ سال اخیر
 • ارائه گواهی آزمایش‌های پزشکی تایید شده توسط پزشک سفارت
 • سایر مدارک مورد نیاز سفارت.

تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا زبان مقصد ترجمه شده باشد و توسط دادگستری کل کشور و همچنین وزارت امور خارجه تایید شده باشد و پس از تایید به سفارت تحویل شود.

برخی از شرایط عمومی سرمایه گذاری در خارج از کشور: 

 • ارائه مدارکی که سابقه مدیریتی فرد متقاضی را اثبات کند.
 • تحصیلات مرتبط با نوع سرمایه گذاری اخذ ویزا را آسان‌تر می‌کند (در واقع فرد متقاضی باید بتواند جهت مدیریت کسب‌و‌کار در کشور مورد نظر ثابت کند).
 • در روش خرید سهام تجارت شخص متقاضی باید ۵۰ درصد از سهام را بخرد.
 • اکثر کشورهایی که در زمینه ی سرمایه گذاری خارجی فعالیت دارند،  افراد کمتر از ۵۵ سال را به عنوان فرد سرمایه گذار نمی پذیرند.
 • گردش مالی و سرمایه فرد متقاضی باید بالاتر از مبلغ سرمایه گذاری اعلام شده توسط سفارت و دولت کشور مقصد باشد. منظور از سرمایه تمامی اموال منقول و غیر منقول است.

بهترین کشورها برای سرمایه گذاری خارج از کشور کدامند ؟

بهترین کشورها برای سرمایه گذاری خارج از کشور کدامند ؟

افراد متقاضی باید قبل از هر گونه اقدامی جهت سرمایه گذاری در خارج از کشور، تحقیقات لازم در مورد کشورهایی که در این زمینه فعالیت می نمایند، انجام دهند. باید بین کرد از میان 200 کشوری که به جذب سرمایه گذاران خارجی می پردازند، برخی دارای شرایط بهتری بوده و انتخاب مناسب تری جهت سرمایه گذاری در خارج از کشور می باشد.

بهترین کشورها برای سرمایه گذاری در خارج، دارای شرایط زیر می باشند:

 • در ازای سرمایه گذاری، امتیازهایی چون اقامت دائم  و حق شهروندی به فرد سرمایه گذار بدهند.
 • در ازای سرمایه گذاری، امتیازهایی چون اقامت دائم  و حق شهروندی به فرد سرمایه گذار بدهند.
 • دارای نظام حقوقی و مالی سالم باشد.
 • حمایت قانونی از سرمایه گذار خارجی
 • کشور مقصد دارای ارزش پول ثابت باشد ( اقتصادی پویا و رو به رشد)
 • نرخ مصادره اموال پایین باشد.
 • تبعیض و نژاد پرستی در کشور مقصد وجود نداشته باشد.

راه های سرمایه گذاری در خارج از کشور

راه های سرمایه گذاری در خارج از کشور

راه‌های سرمایه گذاری در خارج از کشور متعدد و تعدادی از آن‌ها کم‌هزینه و تعدادی دیگر، بسیار پرهزینه است. به همین دلیل فرد متقاضی با توجه به شرایط مالی و بودجه‌ای که به او تعلق دارد می‌تواند یکی از راه‌های سرمایه گذاری در خارج را انتخاب نماید. در ذیل به بررسی راه‌های سرمایه گذاری ایرانیان در خارج از کشور و همچنین شرایط این روش‌ها خواهیم پرداخت.

شرایط سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در خارج از کشور

ثبت شرکت یکی از راه‌های سرمایه گذاری در خارج از کشور است. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت از چند طریق امکان پذیر است که هر کدام نیز شرایط مختص به خود را دارد. باید. برخی از کشورها، پس از ثبت شرکت و استخدام نیروی کار، به فرد متقاضی اقامت می‌دهند و در برخی از کشورهای دیگر فرد متقاضی با خرید سهام بعضی از کشورها می تواند اقامت دریافت کند. در حالتی دیگر نیز فرد متقاضی می‌تواند از طریق ثبت شرکت و همچنین فعالیت همسرش در آن شرکت نیز، اقامت دریافت کند. اما نکته ی حائز اهمیت این است که قبل از هر سرمایه گذاری، قوانین کشور مقصد را مطالعه کرده و از شرایط سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، اطلاعات لازم و کافی را بدست آورید.

شرایط سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و استارت آپ

کارآفرینی باعث می‌شود تا فرد متقاضی در کشور مقصد کسب‌وکاری ایجاد کرده و از آن کسب درآمد کند. فرد متقاضی از این طریق می‌تواند اقامت کشور مورد نظر را اخذ کند. برای سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و استارت آپ، فرد متقاضی باید ثابت کند که دارای طرح تجاری قوی است که با راه‌اندازی آن موجب ایجاد کار و استخدام نیروی کار محلی در آن کشور می‌شود و سودهی نیز به دنبال داشته باشد. افرادی که قصد راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار  جدید با هزینه کمتر دارند باید به دنبال ویزاهای استارت آپ که مبنای آن ارائه‌ی ایده‌های خلاقانه و اجرای آن در کشور مد نظر است، بروند.

شرایط سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در خارج از کشور

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک را می‌توان به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور شناخت. با رعایت تمامی شرایط سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، می‌توان در زمان کوتاه یا بلند به سود بسیار خوبی رسید. خرید ملک در بعضی کشورها سبب اخذ اقامت می‌شود اما در برخی دیگر منجر به اقامت نمی‌شود. در این صورت فرد متقاضی تنها از طریق اجاره‌دادن ملک خود کسب درآمد می‌کند و با سفر به آن کشور از ملک خود استفاده کند. همچنین با خرید ملک بیشتر از مبلغ تعیین شده در برخی از کشورها، تابعیت اعطا می‌شود.

شرایط سرمایه گذاری از طریق خود حمایتی

فرد متقاضی در سرمایه گذاری از طریق خود حمایتی  باید تمکن مالی خود را به دولت کشور مورد نظر اثبات کند. شخص متقاضی باید مبلغی را که کشور مقصد تحت عنوان هزینه استاندارد یک زندگی به صورت سالانه تعیین کرده است را به صورت نقدی در حساب خود یا اعضای خانواده خود داشته باشد. همچنین باید درآمد ثابت تعیین شده توسط کشور مقصد را در اختیار داشته باشد. پس از اثبات این موارد، شخص متقاضی موظف است مکانی را جهت زندگی در کشور مقصد تهیه کند و برای خود و خانواد‌ اش، بیمه درمانی اخذ کند. در نهایت پس از بررسی مدارک و اخذ تاییدیه، فرد متقاضی به همراه خانواده می‌تواند در کشور مقصد اقامت کند.

شرایط سرمایه گذاری از طریق فرانچایزها و رستوران های زنجیره ای

از دیگر روش های سرمایه گذاری در خارج از کشور، سرمایه گذاری از طریق فرانچایزها و رستوران‌های زنجیره ای است. از شرایط سرمایه گذاری از طریق فرانچایزها و رستوران های زنجیره ای می‌توان به تهیه مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری از این طریق اشاره کرد. البته این مبلغ در کشورهای مختلف متفاوت است. در بعضی از کشورها برای سرمایه گذاری از طریق فرانچایزرها، فرد در ابتدا باید اقامت کشور را بگیرد و در مرحله بعد جهت خرید فرانچایز اقدام کند.

از دیگر شرایط عمومی خرید فرانچایزها به هدف سرمایه گذاری در خارج از کشور، شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی است که توسط برندها و رستوران های زنجیره‌ای برگزار می‌شود. افراد بعد از خرید و راه‌انداری فرانچایز باید در محیط کاری حضور داشته باشند. در این روش سرمایه گذاری، در اختیار داشتن امکانات لازم و وسایل مربوطه جهت راه اندازی شعبه ی مورد نظر حائز اهمیت است.

شرایط سرمایه گذاری در هاستل ها در خارج از کشور

پرسودترین و همچنین کم‌ریسک‌ترین نوع سرمایه گذاری در خارج از کشور سرمایه گذاری در هاستل است. این سرمایه گذاری به نوعی زیر مجموعه‌ی سرمایه گذاری در املاک قرار است. هاستل‌ها، ساختمان‌هایی با اتاق‌های مجزا هستند که فقط با داشتن کد ورود قابل اجاره دادن به گردشگران و مسافران می‌باشند. از شرایط سرمایه گذاری در هاستل‌ها در خارج از کشور این است که می‌توانید هاستل خود را جهت اجاره در سایت‌های به خصوصی قرار داده و از آن درآمد بسیاری کسب کنید.

شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور با خرید اوراق قرضه دولتی

خرید اوراق قرضه دولتی، یکی از روش های سرمایه گذاری در خارج از کشور است. در واقع تنها عده‌ای خاص شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور از طریق خرید اوراق قرضه دولتی را دارند. در این نوع سرمایه گذاری افراد در ازای خرید اوراق قرضه دولتی سود دریافت می‌کنند. فرد پس از مدتی مشخص می‌تواند تمام اوراق قرضه‌ای که در اختیار دارد را بفروشد و همچنین سرمایه ی اولیه خود را پس بگیرد. نکته قابل ذکر این است که سرمایه گذرای از این روش، منجر به گرفتن اقامت در بعضی از کشورها نمی‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در خارج از کشور

مزایای سرمایه گذاری در خارج از کشور به خصوص کشورهای اروپایی متعدد بوده که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • امنیت بالا در سرمایه گذاری
 • اقتصاد پویا و رشد بالای اقتصاد
 • زیرساخت مناسب جهت سرمایه گذاری
 • حفظ ارزش سود سرمایه با وجود نوسانات بازار ارزی ایران
 • تامین مکان و مقدمات راه انداری فرانچایزها
 • اقامت برخی از سرمایه گذاری‌های خارجی
 • سطح بالای کیفیت زندگی
 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس و دانشگاه‌های کشورهای اروپایی

نکات مهمی که برای سرمایه گذاری در خارج از کشور باید بدانید

نکات مهمی که برای سرمایه گذاری در خارج از کشور باید بدانید

 • فرد متقاضی سرمایه گذاری باید قبل از انتقال سرمایه خود به کشور مقصد درمورد آن کشور و وضعیت سود و زیان کسب و کار مورد نظر از نزدیک آشنا شود.
 • فرد متقاضی سرمایه گذاری آمادگی دور شدن از کشور و زندگی در خارج از کشور را جهت مدیریت کسب و کار خود داشته باشد.
 • فرد سرمایه گذار باید به قوانین مربوط به سرمایه گذاری در خارج از کشور مسلط و کاملا آگاه باشد.
 • بهتر است فرد متقاضی سرمایه گذاری در ابتدا از بخش‌های کم‌ریسک شروع به فعالیت کند.
 • آگاهی از استانداردهای مربوط به سرمایه گذاری خارج از کشور
 • آگاهی از شاخص های اقتصادی تأثیرگذار

استانداردهای سرمایه گذاری در خارج از کشور

از موارد مهم و قابل ذکر، قبل از هر گونه اقدامی مبنی بر سرمایه گذاری در خارج از کشور، بررسی امنیت و وضعیت مربوط به استانداردهای سرمایه گذاری در خارج از کشور می‌باشد. چرا که رعایت نکردن استانداردهای سرمایه گذاری، باعث از بین رفتن سرمایه اولیه خواهد شد. در ادامه به بررسی برخی از استانداردهای سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.

 • ریسک مصادره اموال: نرخ ریسک مصادره در کشورهایی که سرمایه گذاری در آن‌ها از امنیت بالایی برخوردار است نزدیک به یک درصد می‌باشد. هر چه این عدد به ۷ نزدیک شود خطر مصادره اموال توسط دولت افزایش می‌یابد.
 • کنترل فساد: امنیت سرمایه گذاری در کشورهایی که از نفوذ فساد در سیستم‌های اداری و قضایی جلوگیری می‌کنند بیشتر است.
 • کیفیت نظارتی: توانایی دولت کشور مقصد در اجرای قوانین و پایبندی به آن‌ها است.

سرمایه گذاری در خارج از کشور و شاخص‌های اقتصادی تأثیر گذار بر آن

سرمایه گذاری در خارج از کشور و شاخص‌های اقتصادی تأثیر گذار بر آن

شاخص های اقتصادی تاثیرگذار از دیگر موارد مهم جهت مطالعه سرمایه گذاری در خارج از کشور است. در کشورهایی که شاخص اقتصادی پایدار و رو به رشدی دارند، سرمایه گذاری در آن‌ها منجر به سوددهی بیشتر و همچنین افزایش سرمایه می‌شود. شاخص‌های میزان تولید ناخالص، مالیات و تورم می توانند نقش تعیین کننده‌ای در سرمایه گذاری های خارج از کشور داشته باشند. در ادامه به بررسی یکی از این شاخص‌ها می‌پردازیم.

 • تولیدات ناخالص داخلی: میزان بالای تولید ناخالص داخلی در کشورها، سبب افزایش رشد اقتصادی آن کشور می گردد.
 • تورم: در کشورهای با ثبات اقتصادی، مقدار تورم پایین می‌باشد. کشورهای با نرخ تورم کمتر از ۳ از لحاظ اقتصادی در شرایط پایداری می‌باشند.
 • مالیات: بررسی مقدار مالیات بر درآمد از اقدامات ضروری برای سرمایه گذاری در خارج می‌باشد. چرا که نسبت نامتعادل مالیات دریافتی به درآمد حاصل از سرمایه گذاری، سودی که از سرمایه گذاری در خارج از کشور بدست می‌آید را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جمع‌بندی و سوالات متداول

برای سرمایه گذاری خارج از کشور چه ویزایی نیاز است؟

ویزای سرمایه گذاری

راه‌های سرمایه گذاری در خارج از کشور چیست؟

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و استارت آپ، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری از طریق خود حمایتی، سرمایه گذاری از طریق فرانچایزها و رستوران های زنجیره ای، سرمایه گذاری در هاستل ها در خارج از کشور، سرمایه گذاری در خارج از کشور از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

استانداردهای مربوط سرمایه گذاری در خارج از کشور چیست؟

ریسک مصادره‌ی اموال، کنترل فساد، کیفیت نظارتی

شاخص‌های اقتصادی تأثیر گذار در سرمایه گذاری در خارج از کشور چیست؟

تولیدات ناخالص داخلی، تورم، مالیات