کشور استرالیا اقتصاد قدرتمندی دارد. باتوجه‌به این موضوع، یکی از بهترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری در این کشور، ثبت شرکت در استرالیا است. با تاسیس شرکت در استرالیا، می‌توانید کسب‌و‌کارتان را در سطح بین‌المللی و در سراسر جهان گسترش دهید.

ثبت شرکت در استرالیا، باتوجه‌به سیستم حقوقی پیشرفته و نیروی کار ماهر و دسترسی به بازار جهانی، برای سرمایه‌گذاران ازجمله ایرانی‌ها گزینه مطلوب محسوب می‌شود. ثبت شرکت در استرالیا، انواع مختلفی دارد که هرکدام قوانین و شرایط خاص خودشان را دارند.

براساس قوانین ثبت شرکت استرالیا، متقاضیان راه‌اندازی کسب‌وکار، باید ساکن استرالیا باشند یا ۱ نماینده مقیم برای ثبت شرکت در این کشور داشته باشند. ناگفته نماند که با ثبت شرکت در استرالیا، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید؛ ولی برای کسب اقامت دائم ازطریق ثبت شرکت، باید مدت زمان و مراحلی را طی کنید.

قوانین ثبت شرکت در استرالیا

قوانین ثبت شرکت در استرالیا برای افراد خارجی، باتوجه‌به به نوع  ثبت شرکت متغیر است. ثبت شرکت در استرالیا  ۲ نوع دارد. نوع اول، ثبت شعبه از  شرکت خارجی در  استرالیا و نوع دوم تاسیس ۱ شرکت استرالیایی است.

 • ثبت شعبه از شرکت خارجی در استرالیا

برای ثبت‌نام به‌عنوان یک شرکت خارجی که می‌خواهد ۱شعبه در استرالیا راه‌اندازی کند، باید به کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC) درخواست دهید. برای درخواست ثبت‌ شرکتتان در این کمیسیون باید اطلاعاتی درمورد شرکت ارائه دهید؛ این اطلاعات عبارت‌اند از:

 • ارائه ۱ کپی تاییدشده از گواهی تاسیس و ۱ نسخه تاییدشده از اساس‌نامه ماهیت کسب‌وکار شرکت که کمتر از ۳ ماه از صدور آن گذشته باشد.
 • تعیین ۱ نماینده حقیقی یا حقوقی ساکن استرالیا که وکالت انجام کارهای اداری را ازطرف شرکت داشته باشد.
 • ارائه صورت‌های مالی، همراه با گزارش مدیریت
 • همه مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

افرادی که ساکن و مقیم استرالیا نیستند، فقط درصورتی می‌توانند شعبه شرکت مدنظرشان را ثبت کنند که حتما یکی از مدیران شرکت، مقیم استرالیا باشد. اگر شرکت فعالیت دولتی داشته باشد، ۲ تا ۳ نفر از مدیران باید مقیم این کشور باشند.

 • ثبت شرکت به‌عنوان ۱ شرکت استرالیایی

شرکت‌هایی که قصد فعالیت در خاک استرالیا دارند و شعبه ۱ شرکت خارجی نیستند، به ۲ صورت سهامی عام و سهامی خاص ثبت می‌شوند. اگر شرکت شما سهامی خاص است، حداقل یکی از مدیران باید مقیم استرالیا باشد و اگر شرکتتان سهامی عام است،  ۳ نفر از مدیران شرکت باید اقامت این کشور را داشته باشند.

 در این نوع ثبت شرکت، باید به کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC) درخواست دهید. پس از تاییدشدن درخواست شما برای تاسیس ۱ شرکت خارجی در استرالیا، فرایند ثبت شرکت آغاز می‌شود.

انواع شرکت در استرالیا

مهم‌ترین گام برای ثبت شرکت، آشنایی با روند کسب‌وکار انواع شرکت در استرالیا است؛ زیرا  انتخاب اشتباه نوع شرکت، مسیر سرمایه‌گذاری شما در این کشور را با مشکل مواجه می‌کند. به‌طور کلی ۴ نوع شرکت در استرالیا وجود دارند که ساختار آن‌ها بدین شرح است:

 • شرکت تجارت تک‌نفره (Sole Trader)

در این نوع شرکت، می‌توانید به‌عنوان ۱ تاجر مستقل، با نام خود یا ۱ نام تجاری، تجارت خود را شروع کنید. اگر برای معامله از نام تجاری استفاده می‌کنید، آن نام حتما باید در کمیسیون سرمایه‌گذاری اوراق بهادار استرالیا ثبت شده باشد. مالیات بر درآمد شرکت تجارت تک‌نفره، طبق نرخ مصوب دولت استرالیا مانند افراد حقیقی محاسبه می‌شود.

شرکت تجارت تک‌نفره به شماره کسب‌و کار استرالیا (ABN) نیاز دارد. با ثبت‌نام کردن در وبسایت کسب‌وکار استرالیا این شماره دراختیار شما قرار می‌گیرد. برای راه‌اندازی این نوع شرکت به شماره مالیاتی (TFN) هم نیاز دارید که این شماره را به‌صورت آنلاین ازطریق اداره مالیات استرالیا (ato.gov.au) می‌توانید دریافت کنید. اگر گردش مالی سالانه تاجر مستقل بیش از ۷۵ هزار دلار باشد، باید ۲۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند.

 • شرکت‌های تضامنی (Partnership)

در شرکت‌های تضامنی ۲ نفر یا بیشتر از ۲ نفر می‌توانند باهم شریک شوند و تجارتشان را راه بیندازند. درآمد حاصل از این نوع شرکت، بین شرکا به‌طور مساوی تقسیم می‌شود. شرکت‌های تضامنی با قرارداد مشارکتی ایجاد می‌شوند که حقوق و تعهدهای شرکا را مشخص می‌کند. شرکت تضامنی مشمول مالیات نیست، بلکه هرکدام از شرکا متناسب با سهم خود از درآمد خالص مشارکت، مالیات می‌پردازند و به‌طور تضامنی مسئول تعهدهای شرکت هستند. مشخصات شرکت‌های تضامنی ازاین‌قرارند:

 • شرکت‌های تضامنی می‌توانند با نام شخصی همه شرکا یا ۱ نام تجاری فعالیت کنند. اگر شرکت از نام تجاری استفاده می‌کند، آن نام تجاری حتما باید در کمیسیون سرمایه‌گذاری اوراق بهادار استرالیا ثبت شود.
 • شماره تجاری استرالیا (ABN) برای این نوع شرکت نیاز است.
 • این نوع شرکت به شماره پرونده مالیاتی نیاز دارد.
 • اگر گردش مالی سالانه شرکت، بیش از ۷۵ هزار دلار باشد، شامل پرداخت ۲۰ درصد مالیات بر خدمات می‌شود.
 • شرکت تضامنی باید سالانه اظهارنامه مالیاتی ارائه دهد؛ اما مالیات بر درآمد پرداخت نمی‌کند. هریک از شرکا نسبت‌به سهم خود از درآمد خالص شرکت، مالیات می‌پردازند؛ یعنی هر شریک باید اظهارنامه مالیات بر درآمد شخصی خود را هرسال ارائه دهد.

می‌توان گفت که شرکت‌های تضامنی استرالیا ساختار تجاری مطلوب دارند. البته با این شرط که شرکای تجاری با یکدیگر تفاهم داشته باشند یا ۱ تاجر مستقل به‌دنبال رشد تجارت خود از شرکت تجارت تک‌نفره به شرکت تضامنی باشد.

 شرکت‌های تراست (Trust)

شرکت‌های تراست در استرالیا نوعی شرکت سهامی خاص هستند که برای نگهداری و مدیریت دارایی به نفع اشخاص ثالث (beneficiaries) ایجاد می‌شوند؛ برای مثال، اعضای ۱ خانواده می‌توانند با سپردن دارایی‌ها و اموال خود به این نوع شرکت‌ها با آن‌ها وارد تجارت شده و سود خود را از درآمد شرکت دریافت کنند. شرکت‌های تراست به‌دلیل پیچیدگی‌های قانونی و مالیاتی برای سرمایه‌گذاران ایرانی مناسب نیستند. این شرکت‌ها شخصیت حقوقی مستقل دارند.

 • شرکت‌های مسئولیت محدود (Pty Ltd)

شرکت‌های مسئولیت محدود شخصیت حقوقی جداگانه دارند. این شرکت‌ها می‌توانند دارایی‌ها را به نام خود نگهداری کنند. این نوع ثبت شرکت در استرالیا بین متقاضیان خارجی ازجمله ایرانی‌ها بسیار پرطرفدار است. کلمه‌های (Pty Ltd) بعد از نام تجاری نشان می‌دهد که شرکت‌های مسئولیت محدود، به‌عنوان شخص حقوقی ثبت می‌شوند و  به‌صورت مستقل تجارت می‌کنند. مالکیت این نوع شرکت متعلق به سهام‌دارانش است و مدیران، امور روزمره شرکت را مدیریت می کنند. ویژگی‌های شرکت‌های مسئولیت محدود عبارت‌اند از:

 • سهام‌داران شرکت مسئولیت محدود هرگونه سود شرکت را به‌صورت سود سهام دریافت می‌کنند.
 • سهام‌داران می‌توانند مسئولیت شخصی خود را محدود کنند و به‌طورکلی درقبال بدهی‌های شرکت مسئولیتی ندارند؛ درعوض، مسئولیت مالی شرکت محدود به دارایی‌های شرکت خواهد بود.
 • گردش مالی سالانه بیش از ۷۵ هزار دلار در شرکت، شامل پرداخت ۲۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهد شد.

ویزای مورد نیاز برای ثبت شرکت در استرالیا

برای انتخاب درست نوع ویزای مورد نیاز برای ثبت شرکت در استرالیا، باید ابتدا نوع شرکتتان را مشخص کنید. اگر می‌خواهید در این کشور شرکت ثبت کنید، بهترین ویزا برای شما ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری است.

 • ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری (subclass 188)

ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری که به نام subclass 188 شناخته می‌شود، مناسب افرادی است که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار جدید در استرالیا را دارند. این نوع ویزا برای ایرانی‌ها گزینه مطلوب محسوب می‌شود. ویژگی‌های این نوع ویزا بدین شرح است:

 • با دریافت این ویزا می‌توانید به‌مدت ۵ سال در استرالیا زندگی کنید.
 • با گرفتن این ویزا می‌توانید کسب‌وکار قدیمی خود را در استرالیا ادامه داده یا شرکتی جدید تاسیس کنید.
 • با این ویزا می‌توانید خانواده درجه‌یک خود را به استرالیا ببرید.
 • با داشتن این ویزا بعد از ۲ سال کار مداوم در شرکتی که ثبت کرده‌اید، می‌توانید ویزای کاری خود را به ویزای subclass 888 تغییر داده و اقامت دائم استرالیا را دریافت کنید.

برای تبدیل ویزای ۱۸۸ به ۸۸۸ باید طی ۲ سال، حداقل ۲ نیروی کار را استخدام کرده باشید و درآمد سالانه ۳۰۰ دلاری داشته و حداقل ۲۰۰هزار دلار از ایران به شرکت خود منتقل کرده باشید.

شرایط مورد نیاز برای تایید ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری به‌شرح زیر است:  

 • تجربه ۳ سال کار مرتبط با شرکتی که در استرالیا ثبت می‌کنید.
 • ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل ۴٫۵
 • کمتر از ۵۵ سال داشته باشید.
 • سرمایه ۱ میلیون و ۲۵۰هزار دلاری تجاری و شخصی داشته باشید.

مراحل ثبت شرکت در استرالیا

 1. تعیین ساختار و نوع شرکت

در اولین قدم برای ثبت شرکت در استرالیا باید براساس نیارهای کاری و شرایط خود، نوع شرکتتان را انتخاب کنید. با مراجعه به وبسایت Business.gov.au می‌توانید برای انتخاب ساختار شرکتتان راحت‌تر تصمیم‌ بگیرید.

 1. نام‌گذاری شرکت

یکی از مهم‌ترین قوانینی که برای ثبت شرکت در استرالیا باید رعایت کنید، قوانین مربوط به نام‌گذاری شرکت است. شما باید نامی را برای شرکت خود انتخاب کنید که قبلا در کمیسیون (ASIC) ثبت نشده باشد. برای انتخاب اسم شرکت مدنظرتان، ابتدا در وبسایت رسمی کمیسیون asic.gov.au جست‌وجو کنید تا از تکراری نبودن آن نام مطمئن شوید. وبسایت رسمی کمیسیون به شما اجازه می‌دهد که قبل از ثبت شرکت، نامی که انتخاب کرده‌اید، در سامانه ثبت کنید.

 1. تعیین آدرس شرکت

شرکتتان برای دریافت مجوز کار و آغاز فعالیت، به ۱نشانی ثبت‌شده در استرالیا نیاز دارد، مگر اینکه  شرکتتان تک‌نفره (Sole Trader) باشد. کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا از این نشانی برای ارسال تمام مکاتبات رسمی استفاده می‌کند.

 1. تعیین نقش اعضای شرکت

برای ثبت شرکت باید حداقل ۱ مدیر، ۱  کارمند و ۱ منشی در شرکت کار کنند و همه بالای ۱۸ سال داشته باشند. داشتن رضایت‌نامه کاری برای همه اعضای شرکت الزامی است.

 1. ثبت‌نام در کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC)

همه شرکت‌ها بدون درنظر گرفتن ساختارشان باید به‌صورت آنلاین در این سامانه ثبت‌نام کنند.

 1. ثبت‌نام برای شماره مالیاتی (TFN)

برای ثبت شرکت در استرالیا به شماره مالیاتی نیاز دارید. شماره مالیاتی را می‌توانید از اداره پست استرالیا و همچنین به‌صورت آنلاین دریافت کنید.

 1. ثبت‌نام برای شماره کسب‌وکار استرالیا (ABN)

 برای شروع کسب‌وکار در استرالیا به شماره تجاری (ABN) نیاز دارید. شماره کسب‌وکار در استرالیا شماره ۱۱ رقمی منحصربه‌فرد است. شرکت‌های خارجی، بعد از دریافت مجوز از کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری استرالیا (ASIC) و دریافت شماره مالیاتی، می‌توانند برای گرفتن شماره کسب‌وکار اقدام کنند.

 1. افتتاح حساب بانکی در استرالیا

 بعد از ثبت شرکت، باید ۱ حساب بانکی جداگانه باز  کنید. برای افتتاح حساب بانکی، به گذرنامه معتبر و نشانی شرکت و شماره مالیاتی نیاز دارید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در استرالیا

برای ثبت شرکت در استرالیا، مدارکی را باید ارائه دهید تا بتوانید شرکت خود را ثبت کنید و کسب‌وکارتان را در کشور استرالیا شروع کنید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در استرالیا عبارت‌اند از:

 • مدارک مرتبط با شناسایی اعضای شرکت ازجمله گذرنامه و کارت شناسایی
 • اساس‌نامه ترجمه‌شده به شرکت
 • مدارک مربوط به نشانی شرکت (اجاره‌نامه و سند مالکیت)
 • نشانی محل زندگی متقاضی ثبت شرکت، در ایران و استرالیا
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • ارائه گواهی نداشتن سوءپیشینه مالی و کیفری
 • طرح مرتبط با کسب‌وکار شرکت Business Plan))
 • فرم درخواست ثبت شرکت
 • مدارک مربوط به ثبت نام تجاری شرکت در کمیسیون (ASIC)
 • مدارک اساس‌نامه شرکت

هزینه ثبت شرکت در استرالیا

هزینه ثبت شرکت در استرالیا باتوجه‌به نوع شرکتی که ثبت می‌کنید از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار استرالیا متغیر است. هزینه‌هایی که برای ثبت شرکت باید پرداخت شوند، عبارت‌اند از:

نوع شرکت در استرالیاهزینه به دلار استرالیا
شرکت‌های تضامنی (Partnership)۶۰۰
شرکت‌های تراست (Trust) ۵۰۰ تا ۱۵۰۰
شرکت‌های مسئولیت محدود (Pty Ltd)۵۷۶

برای ثبت شرکت‌های تضامنی باید ۶۰۰ دلار استرالیا پرداخت کنید. اگر برای انجام این کار از خدماتی مانند گرفتن وکیل استفاده کنید، ممکن است مجبور شوید ۵۰۰ تا ۲هزار دلار بیشتر از هزینه معمول ثبت شرکت پرداخت کنید.

  شرکت‌های مسئولیت محدود و شرکت‌های تضامنی، سالانه به‌ترتیب مبلغی حدود ۳۱۰ و ۱۴۴۰ دلار برای تجدید ثبت، پرداخت می‌کنند. شرکت تجارت تک‌نفره (Sole Trader) مبلغی را بابت انتخاب اسم به کمیسیون پرداخت می‌کند.

هزینه اجاره مکان شرکت بسیار اهمیت دارد. میزان اجاره در شهری مانند سیدنی حدود ۱۰۲۵ دلار در ماه خواهد بود.

مالیات ثبت شرکت در استرالیا

مالیات ثبت شرکت در استرالیا غیر از شرکت‌های تضامنی، براساس درآمد و سود حاصل از کار محاسبه می‌شود. نرخ مالیات شرکت‌ها در سال جاری، ۳۰ درصد است. همه شرکت‌ها اگر گردش مالی بالای ۷۵هزار دلار در سال داشته باشند، شامل پرداخت مالیات بر خدمات ۲۰ درصدی می‌شوند.

دریافت اقامت از طریق ثبت شرکت در استرالیا

دریافت اقامت از طریق ثبت شرکت در استرالیا از روش سرمایه‌گذاری و اخد ویزای سرمایه‌گذاری و نوآوری (subclass 188) امکان‌پذیر است. این ویزا برای اقامت کاری ۵ساله در خاک استرالیا کاربرد دارد و موقتی است. بعد از گذشت ۲ سال از راه‌اندازی کسب‌وکار موقت در استرالیا می‌توانید برای اخذ ویزای اقامت دائمی این کشور اقدام کنید. اگر همه شرایط اقامت دائم را داشته باشید، ویزای موقت شما به ویزای دائمی subclass 888 تبدیل خواهد شد.

مدت زمان ثبت شرکت در استرالیا

مدت زمان ثبت شرکت‌ در استرالیا  ۱ تا ۲ هفته کاری طول می‌کشد. این زمان باتوجه‌به کامل‌بودن مدارک مورد نیاز و اجاره مکان شرکت، متغیر است. ثبت آنلاین شرکت در استرالیا مانند روند ثبت شرکت افزوده آسان است. فقط در ۲۰ دقیقه می‌توانید مدارکتتان را بارگذاری  و فرم‌های ثبت آنلاین شرکت را تکمیل کنید.

مزایای ثبت شرکت در استرالیا

مزایای ثبت شرکت در استرالیا برای متقاضیان خارجی عبارت‌اند از:

 • مسئولیت شخصی محدود

با تاسیس شرکت با مسئولیت شخصی محدود، بدهی‌های شرکت از حساب شخصی شما برداشت نخواهد شد.

 • افزایش سرمایه

با تاسیس شرکت می‌توانید وام بگیرید یا با فروش سهام شرکت، سرمایه‌تان را افزایش دهید.

 • دریافت اقامت

با ثبت شرکت در استرالیا می‌توانید ویزای کاری موقت دریافت کنید و بعد از ۲ سال برای گرفتن اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

معایب ثبت شرکت در استرالیا

یکی از معایب ثبت شرکت در استرالیا، هزینه‌های آینده شرکت است. برای تجدید ثبت شرکت‌های تضامنی و مسئولیت محدود  باید سالانه مبلغی را پرداخت کنید. سود درآمد حاصل از فعالیت‎های شرکت، به‌علت وجود مالیات ۳۰ درصدی، برای ایرانی‌ها سود اندک‌ به‌نظر می‌رسد.

جمع‌بندی

ثبت شرکت در استرالیا برای افرادی که ساکن و مقیم استرالیا نیستند، امکان‌پذیر نیست. برای ثبت شرکت، باید حداقل یکی از مدیران مقیم استرالیا باشد. یکی از بهترین روش‌های ثبت شرکت برای ایرانی‌ها، ثبت شرکت‌های مسئولیت محدود است؛ زیرا تعهدهای شرکت برعهده شخص حقیقی نخواهد بود. هزینه ثبت شرکت باتوجه‌به نوع آن شرکت از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار استرالیا متغیر است. دریافت مجوز برای ثبت شرکت در استرالیا به معنی کسب اقامت دائم استرالیا نیست و فقط به‌مدت ۵ سال می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید؛ ولی بعد از گذشت ۲ سال از تاسیس شرکت، با داشتن شرایط کاری و شهروندی مناسب، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

فرم مشاوره ثبت شرکت در استرالیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

ثبت شرکت در استرالیا چقدر هزینه دارد؟

هزینه ثبت شرکت در استرالیا باتوجه‌به نوع شرکت، از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار استرالیا متغیر است.

ثبت شرکت در استرالیا چقد طول می‌کشد؟

زمان ثبت شرکت در استرالیا به کامل‌بودن مدارک و ساختار شرکت شما بستگی دارد. اگر همه مراحل را به‌درستی انجام داده باشید، ثبت شرکت ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد.

آیا با ثبت شرکت در استرالیا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

با ثبت شرکت در استرالیا می‌توانید اقامت موقت این کشور را دریافت کنید و بعد از گذشت ۲ سال با فراهم‌کردن شرایط و مدارک مورد نیاز، اقامت دائم این کشور را کسب کنید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در استرالیا چقدر است؟

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت‌ در استرالیا به‌طور دقیق تعیین نشده است؛ اما برای مثال، برای دریافت ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری باید سرمایه شخصی و تجاری شما حدود ۱ میلیون و ۲۵۰هزار دلار استرالیا باشد.

چه نوع شرکت هایی در استرالیا می‌توانیم ثبت کنیم؟

شرکت تجارت تک‌نفره، شرکت‌های تضامنی، شرکت‌های تراست و شرکت‌های مسئولیت محدود ازجمله شرکت‌هایی هستند که می‌توانید در استرالیا ثبت کنید. شرکت‌های مسئولیت محدود برای ایرانی‌ها بهترین نوع ثبت شرکت در استرالیا محسوب می‌شوند.

برای ثبت شرکت در استرالیا چه ویزایی باید بگیرم؟

بهترین نوع ویزا برای ثبت شرکت در استرالیا، ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری (subclass 188) است.