ثبت شرکت در کانادا یکی از روش‌های پرطرفدار برای مهاجرت به این کشور است که منجر به کسب اقامت دائم در این کشور می‌شود.

ثبت شرکت در کانادا از طریق استارت آپ مزایای زیادی برای متقاضی و خانواده‌اش دارد.استفاده از این روش معمولا به اقامت دائم یا PR منجر می‌شود. پرسشی که در اینجا برای متقاضیان مهاجرت پیش می‌آید این است که چگونه در این کشور شرکت شبت کنیم و این کار چه هزینه‌هایی دارد. برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها با ادامۀ این مقاله همراه باشید.

روش‌های ثبت شرکت در کانادا

روش‌های ثبت شرکت در کشور کانادا متنوع است که متقاضیان باید مطابق با میزان سرمایه، دانش، تجربه و مهارتی که دارند یکی از روش‌ها را انتخاب کنند. در ادامه مطلب این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

ثبت شرکت استارت آپ و نوآورانه در کانادا

یکی از روش‌های ثبت شرکت در کانادا ثبت شرکت استارت آپ است. ثبت این نوع شرکت طرفداران زیادی دارد و نیاز به یک ایدۀ جدید دارد. افرادی که قصد دارند این نوع شرکت را در کانادا به ثبت برسانند می‌توانند حداکثر با پنج‌نفر شریک شوند. هزینۀ راه‌اندازی این نوع شرکت نیز با توجه به بیزینس پلن شرکت بین ۵۰ تا ۱۰۰هزار دلار است. در این روش حتماً باید یک فرد کانادایی نیز استخدام شود.

ثبت شعبه شرکت در کانادا

ثبت شعبه شرکت در کانادا یا Intra Company Transfer یکی از روش‌های مهاجرت نیروی کار به کانادا است. اگر فرد ثابت کند که به وجود او در شعبه شرکت در کانادا نیاز است می‌تواند به روند گرفتن ویزای کار خود سرعت دهد. شعبه دوم شرکت در کانادا باید ثابت کند که وجود فرد در کانادا برای ادامه روند کاری شرکت الزامی است. یکی از شروط اصلی صدور این ویزا سابقه کار یک‌ساله و به‌مدت ۳۰ ساعت در هفته در شرکت موردنظر است. درواقع با ثبت نمایندگی شرکت در کانادا می‌توان نیروی کار شرکت را نیز به کانادا انتقال داد.


ثبت شرکت از طریق شرکت ایالتی در کانادا

یکی از روش‌های ثبت شرکت کانادا، روش شرکت ایالتی و ادغام در منطقه‌ای خاص است. برای انجام این کار ابتدا باید به اداره ثبت دولت استانی یا منطقه‌ای خود بروید. اگر قصد دارید فعالیت شرکت خود را در منطقه یا ایالت دیگر ادامه دهید باید شرکت خود را به‌عنوان یک شرکت فرامنطقه‌ای یا فرااستانی ثبت کنید. دریافت یک شماره تجاری فدرال کانادا و ثبت حساب برای مالیات بر درآمد شرکت، مرحله‌های بعدی است. گرفتن مجوزهای لازم از شهرداری، دولت فدرال یا استانی و ایجاد حساب‌های مالیاتی، حقوق‌ودستمزد و واردات‌وصادرات از دیگر مرحله‌های ثبت شرکت ایالتی در کانادا است.

ثبت شرکت از طریق فدرال در کانادا

یکی دیگر از روش‌های ثبت شرکت در کانادا ثبت شرکت فدرال است. این شرکت نیز الزاماتی دارد، ازجمله ۱- شماره تجاری فدرال؛ ۲- ایجاد حساب مالیات بر درآمد فدرال؛ ۳- ایجاد حساب‌های دیگر برای گرفتن مالیات‌های دیگر و حقوق‌ودستمزد؛ ۴- ثبت شرکت به‌صورت فرااستانی و فراایالتی.

ثبت شرکت در کانادا به روش برنامه Owner-Operator

نیروی کار خارجی از این طریق می‌تواند به کشور کانادا مهاجرت کند و فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در این کشور ادامه دهد. متقاضی در این روش، ۵۱درصد سهام یک شرکت را خریداری می‌کند و به‌عنوان شخصی خصوصی از طرف شرکت با استفاده از قانون LMIA به استخدام نیروی کار اقدام می‌کند. قوانین این روش ثبت شرکت در سراسر کانادا یکسان است و تنها در استان کبک متفاوت است.

LMIA قانونی است که اثر استخدام نیروی خارجی بر اقتصاد کانادا را بررسی می‌کند. این کلمه مخفف عبارت Labour Market Impact Assessment است و این ارزیابی را سازمان کار و امور توسعه انسانی انجام می‌دهد. اگر استخدام نیروی کار خارجی تأثیر خنثی یا مثبتی بر بازار کار کانادا داشته باشد با این استخدام موافقت می‌شود؛ اما اگر استخدام نیروی کار خارجی باعث شود فرصت شغلی شهروندان کانادایی از بین برود با این استخدام مخالفت می‌شود.

ویزای ثبت شرکت در کانادا وجود خارجی ندارد. متقاضی مهاجرت به کانادا ابتدا باید فرم LMIA را پر کند و به اداره کار کانادا درخواست دهد. درصورتی‌که فرم، مثبت یا خنثی باشد ویزای کار برای متقاضی صادر می‌شود و فرد می‌تواند برای کار به کانادا مهاجرت کند.

انواع شرکت در کانادا

انواع شرکت در کانادا به چند دسته تقسیم می‌شود. متقاضی ثبت شرکت در کانادا می‌تواند یکی از انواع شرکت در کانادا را انتخاب کند و آن را به ثبت برساند. در کانادا چهار نوع شرکت، مجوز فعالیت دارند و متقاضی برای شروع فعالیت و ثبت شرکت ابتدا باید بیزینس‌پلن قوی برای شرکت خود ارائه کند. درصورتی‌که این طرح تجاری تأیید شود فرد می‌تواند شرکت خود را در کانادا ثبت کند و فعالیتش را شروع کند. بهتر است قبل از هر نوع اقدام با چگونگی ثبت شرکت در کانادا آشنا شویم.

شرکت با مسئولیت محدود

یکی از انواع شرکت در کشور کانادا شرکت با مسئولیت محدود است. ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کانادا هزینه زیادی دارد و مالکان در این شرکت مسئول پرداخت بدهی‌های آن نیستند.

شرکت تعاونی

یکی از انواع شرکت در کانادا شرکت تعاونی است. در این شرکت مسئولیت افراد محدود است و تمامی اعضا سهم یکسانی در شرکت دارند.

شرکت با مالکیت شخصی

شرکت با مالکیت شخصی یکی از انواع شرکت در کانادا است که ثبت آن ساده است و گزارش مالیاتی ساده‌ای نیز دارد. یکی از معایب ثبت شرکت با مالکیت شخصی در کانادا این است که بانک‌های محدودی به این شرکت‌ها وام پرداخت می‌کنند.

شرکت مشارکتی

در این نوع شرکت، سودوزیان بین تمامی اعضای شرکت یکسان است. به‌عبارت‌دیگر، تمام اعضای شرکت در پرداخت بدهی دیگر اعضا سهیم هستند.

شرایط ثبت شرکت در کانادا

شرایط ثبت شرکت در کانادا با توجه به محل تأسیس شرکت و نوع آن متفاوت است. افرادی که قصد ثبت شرکت در کانادا را دارند می‌توانند با توجه به سابقه فعالیت و تحصیلات خود انواع شرکت را در شهرهای مختلف کانادا ثبت کنند. برای ثبت شرکت در کانادا خود صاحب بیزینس باید برای امور مدیریت شرکت حضور داشته باشد؛ یعنی نمی‌توان مدیریت شرکت را به عهده شخص دیگری گذاشت و صرفاً از یک کشور خارجی و دورادور بر کارها نظارت داشته باشید.

شرایط ثبت شرکت در کانادا به‌طورکلی به شرح زیر است:

 • استخدام پنج نفر نیروی کار کانادایی اجباری است
 • برای مدیر شرکت حداقل سن ۱۸ سال، برگه عدم سوءپیشینه و نبودن در شرایط ورشکستگی موارد اجباری هستند
 • صاحب شرکت باید حداقل ۵۱درصد از سهام شرکت را داشته باشد
 • فرد صاحب شرکت باید حداقل سه سال سابقه کار مدیریتی داشته باشد
 • ارائه نامه تمکن مالی برای نیازهای حداقل یک سال آینده شرکت الزامی است
 • ارائه بیزینس‌پلن یا طرح تجاری به اداره مهاجرت کانادا
 • در انتخاب اسم شرکت باید نامی مرتبط با نوع کسب‌وکار انتخاب کنید. این نام نباید تشابه اسمی با شرکت‌های شناخته شده و مطرح داشته باشد
 • در ثبت شرکت در کانادا، حضور مدیر شرکت الزامی است

از دیگر قوانین خرید شرکت در کانادا تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی، استخدام حداقل دو کانادایی در شرکت، داشتن سرمایۀ لازم برای فعالیت یک‌ساله، داشتن تأثیر مثبت در اقتصاد کانادا، سوددهی مناسب و داشتن رزومه مرتبط درزمینه فعالیت شرکت است.

ایده‌های مختلف ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت ساختمانی در کانادا می‌تواند یک ایده مناسب باشد. ساخت‌وساز در کانادا از رونق بالایی برخوردار است و یک شرکت ساختمانی می‌تواند سودهی مناسبی داشته باشد. شرکت‌های ساختمانی در کانادا می‌توانند ساختمان‌های جدیدی را احداث کنند یا ساختمان‌های قدیمی را بازسازی کنند. داشتن بیزینس‌پلن مشخص و یک طرح بازاریابی در موفقیت ثبت شرکت عمرانی در کانادا بسیار مؤثر است.

ثبت شرکت حمل‌ونقل در کانادا یکی دیگر از ایده‌های مناسب برای ثبت شرکت در کانادا و مهاجرت به این کشور است. حمل‌ونقل در تمامی کشورهای دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است و معمولاً با استقبال مهاجران روبه‌رو می‌شود. طبق قوانین ثبت شرکت در کانادا شرکت حمل‌ونقل باید نوع وسیله نقلیه و حجم آن‌ها و مسیر فعالیت را مشخص کند.

ثبت شرکت بازرگانی در کانادا یکی دیگر از روش‌های ثبت شرکت در کانادا است. طبق راهنمای ثبت شرکت در کانادا برای شرکت باید بیزینس‌پلن طراحی شود و تعیین نام شرکت و انتخاب نوع مالکیت تجاری نیز الزامی است. برای ثبت شرکت بازرگانی باید مجوزهای لازم را گرفت و طبق قوانین شرکتی هر استان عمل کرد.

ثبت شرکت دانش‌بنیان در کانادا نیز مانند ثبت انواع شرکت‌های دیگر است. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در زمینه‌های متنوعی فعالیت داشته باشند. برخی از این زمینه‌ها شامل تولید دارو و زمینه‌های پزشکی، ساخت کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن، تولید تجهیزات رادیو، تلویزیون و... است.

یکی از مزایای ثبت شرکت در کانادا گرفتن اقامت دائم این کشور است. افرادی که دنبال اقامت دائم در کانادا هستند می‌توانند بعد از طی دو سال از پنج سال اقامت در کانادا و پرداخت مالیات و بیمه برای اقامت دائم اقدام کنند. افرادی که شرکت استارت آپی تأسیس می‌کنند از همان ابتدا می‌توانند اقامت دائم داشته باشند.

مراحل ثبت شرکت در کانادا

متقاضی باید مرحله‌های ثبت شرکت در کانادا را به‌صورت کامل‌ و دقیق طی کند تا پس از طی مدت‌زمان قانونی، شرکت با موفقیت ثبت شود.

 • انتخاب نام رسمی و معتبر برای شرکت طبق قوانین کانادا
 • تدوین اساسنامه شرکت و مشخص‌شدن قوانین اداره شرکت
 • تمامی مدارک اوراق مبادلات و صورت‌جلسه‌های شرکت باید مهروموم شود
 • فرم‌های مربوط به شرکت تکمیل شود
 • هزینه ثبت شرکت پرداخت شود
 • گرفتن تمامی مجوزهای استانی و ایالتی و فدرال برای ثبت شرکت
 • افتتاح حساب برای شرکت و انجام امور بانکی مربوط به آن

مدارک لازم برای ثبت شرکت در کانادا

طبق قوانین ثبت شرکت در کانادا متقاضی برای ثبت شرکت باید مدارک زیر را ارائه کند:

 • ارائه مدارک شخصی
 • ارائه مدارک شناسایی و گذرنامه و مدارک مربوط به تأهل
 • بیزینس‌پلن برای ثبت شرکت
 • ارائه رزومه و سابقه فعالیت مرتبط
 • سوابق و مدارک تحصیلی
 • ارائه اظهارات بانکی

هزینه ثبت شرکت در کانادا

هزینه ثبت شرکت در کانادا به نوع شرکت ثبت‌شده و دیگر فعالیت‌های شخصی فرد بستگی دارد. شرکت‌ها در کانادا به سه شکل استانی و ایالتی و فدرالی ثبت می‌شوند. به‌طورکلی، هزینه ثبت شرکت در کانادا چندان بالا نیست و حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در کانادا در ایالت‌های مختلف کانادا متفاوت است.

هزینه و شرایط ثبت شرکت در کانادا با توجه به محل قرارگیری شرکت و نوع فعالیتی که خواهد داشت متفاوت است. هزینه ثبت شرکت در ایالت انتاریو کانادا ۳۶۰دلار، هزینه ثبت شرکت در ایالت آلبرتا ۴۵۰دلار، هزینه ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا ۳۵۰دلار و هزینه ثبت شرکت در ایالت کبک ۳۲۶دلار است.

برای اطلاعات بیشتر درباره ثبت شرکت در کانادا می‌توانید به سایت ثبت شرکت در کانادا سر بزنید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در کانادا

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در کانادا ۱۰۰هزار دلار است. این میزان سرمایه با توجه به نوع فعالیت شرکت و محل قرارگیری آن متفاوت است. شهرهای تورنتو، ونکوور، مونترال و کبک برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت شرایط خوبی دارند. مدت‌زمان ثبت شرکت ۲۰ تا ۳۰ روز کاری بعد از تأیید مدارک است.

میزان سرمایه برای ثبت شرکت در کانادا در ونکوور و تورنتو بیشتر از دیگر ایالت‌ها و ایالت کبک کمترین میزان سرمایه‌گذاری برای ثبت شرکت را دارد. اگر علاقه‌مند به ثبت شرکت در کانادا هستید بهتر است در ایالت کبک و با استفاده از برنامه کارآفرینی کبک اقدام کنید. این ایالت با داشتن شرایط آسان‌تر برای ثبت شرکت و درخواست سرمایه کمتر برای ایجاد شرکت، افراد زیادی را برای سرمایه‌گذاری به خود جذب کرده است.

 ثبت شرکت در کانادا و اقامت

ثبت شرکت در کانادا و اقامت، دو مقوله جدا از هم هستند. متقاضی ثبت شرکت در کانادا ابتدا باید ثابت کند که بیزینس و تجارت او برای اقتصاد کانادا مفید و تأثیرگذار است. صرفاً بعد از ثبت شرکت به افراد اقامت دائم داده نمی‌شود و تنها شرکت‌های استارت آپی می‌توانند بلافاصله بعد از ثبت شرکت اقامت دائم کسب کنند.

برای ثبت شرکت در کانادا باید مجوز فعالیت را از اداره فدرال کانادا بگیرید. قوانین تجارت کانادا به شکلی است که از شرکت‌های تازه تأسیس و کسب‌وکارهای جدید حمایت می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت کانادا مقصد مناسبی برای سرمایه‌گذاران است.

مزایای ثبت شرکت در کانادا

مزایا و معایب ثبت شرکت در کانادا یکی از مواردی است که سرمایه‌گذاران باید از آن آگاه باشند. ثبت شرکت در کانادا مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری مزایا و امتیازهایی دارد و درعین‌حال ممکن است معایبی به‌دنبال داشته باشد. اطلاع از هر دو جنبه این کار برای متقاضیان لازم و ضروری است.

مزایای ثبت شرکت در کانادا شامل:

 • پایین بودن میزان مالیات
 • امکان افتتاح حساب برای شرکت در بانک‌های کانادا
 • امکان گرفتن وام برای پیشبرد اهداف شرکت
 • دسترسی به نیروهای متخصص در کانادا
 • امکان به ارث رسیدن شرکت به ورثه بعد از فوت سهام‌داران اصلی شرکت
 • شرایط اقتصادی مناسب در کانادا و امنیت اقتصادی بالا
 • ثبت آسان شرکت در کانادا در مقایسه با دیگر کشورها

معایب ثبت شرکت در کانادا شامل:

 • بالا بودن میزان سرمایه شرکت با توجه به زمینه فعالیت شرکت
 • ثبت شرکت در کانادا به گرفتن اقامت دائم منجر نمی‌شود و زمان‌بر است
 • تنها افرادی که شرکت‌های استارت آپی در کانادا ثبت می‌کنند می‌توانند اقامت دائم بگیرند

جمع‌بندی و سوالات متداول

ثبت شرکت در کانادا چقدر هزینه دارد؟

 هزینه ثبت شرکت در کانادا شامل هزینه ثبت شرکت و سرمایه اولیه است. این هزینه با توجه به محل شرکت و نوع فعالیت آن متفاوت است و معمولاً بین ۳۰۰ تا ۵۰۰دلار هزینه دارد.

چگونه در کانادا شرکت ثبت کنیم؟

 برای ثبت شرکت در کانادا ابتدا باید ویزای کار کانادا را بگیرید؛ سپس با رفتن به اداره مهاجرت ایالت مربوطه می‌توانید یکی از انواع شرکت‌های کانادایی را ثبت کنید. بعد از تأیید درخواست می‌توانید فعالیت شرکت خود را شروع کنید.

مدارک موردنیاز ثبت شرکت در کانادا چیست؟

برای ثبت شرکت در کانادا به مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه مدیریت و اظهارات بانکی نیاز دارید. قبل از هر کاری باید در اداره مهاجرت کانادا فرم‌های مربوط به مشخصات شرکت خود را پر کنید.

آیا با ثبت شرکت در کانادا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

خیر. ثبت شرکت در کانادا به گرفتن اقامت دائم منجر نمی‌شود. متقاضی برای اقامت دائم باید از طریق ثبت شرکت استارت آپی و نوآورانه اقدام کند.