آلمان یکی از بزرگ‌ترین و باثبات‌ترین اقتصادهای تجاری جهان است. این کشور چهارچوب سیاسی و اقتصادی امن و بسیار پیشرفته دارد. دولت آلمان از سرمایه‌گذاران به‌طور قانونی و قدرتمند حمایت می‌کند تا بتوانند از حقوق و مالکیت صنعتی خود دفاع کنند. این کشور با داشتن نرخ ریسک پایین از دست رفتن سرمایه در کل جهان، به میزان زیادی، اطمینان خاطر را برای سرمایه‌گذاران خارجی به ارمغان می‌آورد. افراد می‌توانند با ثبت شرکت در آلمان، اقامت دائم این کشور را برای خود و خانواده‌شان بگیرند. آلمان در میان ده کشور برتر از لحاظ نوآوری در سراسر جهان قرار دارد. ما در این مقاله صفر تا صد ثبت شرکت در آلمان و تجارت در این کشور را آموزش می‌دهیم.

ثبت شرکت در خارج
پرچم آلمان

روش‌های ثبت شرکت در آلمان

روش‌های ثبت شرکت در آلمان

اولین گام هنگام راه‌اندازی یک تجارت در آلمان، ثبت تجارت یا همان شرکت است. فرایند ثبت‌نام با ثبت تجاری عمومی (Handelsregister) و دفتر تجارت محلی (Gewerbe/Ordnungsmat) آغاز می‌شود.

ثبت تجارت در آلمان اطلاعاتی دربارۀ کلیه روابط بین تاجران و شرکت‌های تجاری ارائه می‌دهد. تمام این اطلاعات، عمومی است و همه شرکت‌ها می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. ثبت شرکت اطلاعاتی دربارۀ نام شریکان، مدیرعامل، سهام سرمایه، محدودیت‌های بدهی، حل کردن مشکلات ورشکستگی یا برچیدگی و پایان یک شرکت ارائه می‌دهد.

روش‌های مختلفی برای ثبت شرکت در آلمان وجود دارد. برای این کار می‌توانید مسئولیت محدود یک شرکت را به عهده بگیرید؛ همچنین می‌توانید سهام یک شرکت را خریداری کنید. روش دیگر این است که به‌صورت انفرادی یک شرکت تأسیس کنید. یکی دیگر از روش‌های پرطرفدار برای ثبت شرکت در کشور آلمان این است که شعبه یک شرکت یا برندی که از پیش وجود دارد را در این کشور راه‌اندازی کنید. در ادامه، انواع شرکت در آلمان و اطلاعات مربوط به آن‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

انواع شرکت در آلمان

برای تأسیس و ثبت یک شرکت در آلمان باید بدانید که چند نوع شرکت در این کشور وجود دارند؛ همچنین باید تصمیم بگیرید که کدام شرکت برای شما مناسب است و برای ثبت همان شرکت اقدام کنید. شرکت‌هایی که در کشور آلمان به ثبت می‌رسند در زیر آمده‌اند:

شرکت GmbH

GmbH مخفف عبارت آلمانی Gesellschaft mit beschränkter Haftung به معنی «شرکت با مسئولیت محدود» است. شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که مسئولیت سهام‌داران به میزان سرمایه اولیه آن‌ها محدود می‌شود و سهام‌داران مسئولیتی در قبال بدهی‌های شرکت ندارند؛ بنابراین در صورت ورشکستگی شرکت هیچ اتفاقی برای دارایی‌های شخص سهام‌دار نمی‌افتد. تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت سهامی عام در این است که سهام شرکت سهامی خاص به عموم عرضه نمی‌شود و در بورس اوراق بهادار عمومی مورد معامله قرار نمی‌گیرد.

رایج‌ترین نوع شرکت در آلمان شرکت با مسئولیت محدود یا GmbH است. بر اساس قوانین آلمان، حداقل سرمایه موردنیاز برای راه‌اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود ۲۵هزار یورو است که نیمی از آن باید قبل از ثبت شرکت در Unternehmensregister (بستر مرکزی برای ذخیره داده‌های قانونی مرتبط با شرکت) در دسترس باشد. برای ثبت این شرکت باید حداقل یک سهام‌دار وجود داشته باشد. به‌این‌ترتیب، این کشور تضمین می‌کند که تنها کارآفرینان توانمند می‌توانند شرکت‌های جدید راه‌اندازی کنند. در طول دوره بین ایجاد و ثبت شرکت، فعالیت‌های تجاری احتمالاً آغاز می‌شوند و افراد شرکت‌کننده را شخصاً مسئول می‌کنند. شرکت تنها پس از ثبت‌نام فعال می‌شود. فعال شدن شرکت معمولاً تا سه هفته طول می‌کشد. در این مرحله سهام‌داران هیچ‌گونه مسئولیت شخصی نسبت به شرکت ندارند.

شرکت UG

شرکت (haftungsbeschränkt) یا به‌اختصار UG، شکل خاصی از شرکت GmbH است. به همین دلیل است که UG به‌عنوان Mini-GmbH نیز شناخته می‌شود. از زمانی که قانون آلمان برای مدرن کردن قانون شرکت‌های محدود خصوصی و سوءاستفاده‌ها در سال ۲۰۰۸ تصویب شد، بنیان‌گذاران توانستند از «نسخه لایت» ارزان‌قیمت GmbH لذت ببرند. تعداد سهام‌داران برای UG محدود نیست.به‌عنوان یک قاعده، حقوق و تعهدات سهام‌داران UG به‌صورت جداگانه بر اساس مشارکت تک‌تک سهام‌داران است، تا آنجا که حقوق و تعهدات هریک از سهام‌داران تا حدی بر اساس درصد سهام فردی آن‌ها تعیین می‌شود.حداقل سرمایه سهام برای شرکت UG یک یورو است. یکی از مزایای شرکت UG این است که وقتی ۲۵هزار یورو به دست آورد، به‌طور خودکار بدون هزینه اضافی به یک شرکت GmbH تبدیل می‌شود. این موقعیت برای شرکت‌هایی عالی است که هزینه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری اولیه زیاد را ندارند.

شرکت سهامی عام (AG)

شرکت سهامی عام (AG)

AG مخفف Aktiengesellschaft به معنی شرکت سهامی عام است. این نوع سهام شرکت به عموم عرضه می‌شود و در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود. مسئولیت سهام‌داران محدود به میزان سرمایه آن‌هاست. سهام‌داران مسئولیتی در قبال بدهی‌های شرکت ندارند و در صورت ورشکستگی شرکت، دارایی آن‌ها محفوظ می‌ماند. سهام‌داران AG در مجامع عمومی این شرکت‌ها که به‌طور منظم برنامه‌ریزی شده‌اند، بر سیاست‌های کنترلی نظارت دارند. هیئت‌مدیره در مورد کلیه امور عملیاتی تصمیم‌گیری می‌کند و هیئت نظارت آن‌ها را انجام می‌دهد. شرکت‌های سهامی عام آلمانی با حروف AG پس از نام شرکت مشخص می‌شوند. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آلمانی AG شامل موارد زیر هستند:

 • فولکس واگن (Volkswagen AG)
 • دایملر (Daimler AG)
 • بی ام و (BMW AG)

 شرکت مشارکتی (partnerships)

شرکت‌های مشارکتی دو نوع هستند: مشارکت عمومی oHG یا مسئولیت محدود KG. برای ثبت این شرکت‌ها باید حداقل دو شریک داشته باشید که یکی از آن‌ها می‌تواند یک شرکت GmbH باشد. این شرکت‌ها بیشتر برای شغل‌های کوچک و خانوادگی استفاده می‌شوند.

شرکت oHG

هنگامی‌که دو یا چند کارآفرین یا شرکت گرد هم می‌آیند تا تجارتی را تحت یک شرکت مشترک ایجاد کنند، می‌توانند یک مشارکت تجاری عمومی یا Handelsgesellschaft (OHG) ایجاد کنند. این ساختار تجاری برای فریلنسرها طراحی نشده است. همه سهام‌داران یک oHG به‌طور کامل در قبال دارایی‌های تجاری و خصوصی خود مسئول هستند.

شرکت KG

مانند OHG، مشارکت محدود یا Kommanditgesellschaft (KG) یک ساختار تجاری شراکتی است که در آن دو یا چند کارآفرین یا شرکت باهم متحد می‌شوند تا تجارتی را تحت یک شرکت واحد ایجاد کنند. KG تفاوت چشمگیری با oHG دارد که همیشه حداقل یک شریک کاملاً مسئول و حداقل یک شریک با مسئولیت محدود وجود دارد که سرمایه‌گذاری می‌کند؛ اما در مدیریت شرکت دخالت نمی‌کند. سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر مشارکت‌های KG با مسئولیت محدود را ترجیح می‌دهند.

شرکت با مالکیت انحصاری (sole proprietor)

ساده‌ترین و کم‌نظارت‌ترین نهاد تجاری در آلمان شرکت انحصاری است. این نوع شرکت را فردی به‌تنهایی تأسیس می‌کند. شخصی که این شرکت را ثبت می‌کند مسئولیت نامحدودی در قبال تمام بدهی‌های شرکت دارد. سود این شرکت مشمول نرخ مالیات بر درآمد فردی است.

شعبه

نوع دیگری از ثبت شرکت یا تجارت راه‌اندازی نمایندگی یا شعبه یک برند از قبل ایجاد شده است. برای مثال می‌توانید یک شعبه از مک‌دونالد را در کشور آلمان به ثبت برسانید. تنها کاری که باید برای ثبت این نوع شرکت انجام دهید این است که در دفتر تجارت محلی و ثبت تجاری ثبت‌نام کنید. شرکت مادر مسئولیت کامل شعبه در کلیه امور حقوقی و مالیاتی را بر عهده دارد.

شرایط ثبت شرکت در آلمان

برای ثبت شرکت در کشور آلمان باید یک سری شرایط داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. شرط دیگر این است که ممنوعیت انجام حرفه دلخواه خود را نداشته باشید. دادگاه‌ها بیشتر چنین ممنوعیتی را پس از ارتکاب جرائم جدی کیفری اعمال می‌کنند.

قبل از راه‌اندازی کسب‌وکارتان، باید فعالیت خود را به ثبت برسانید. می‌توانید این کار را در اداره تجارت (Gewerbeamt) یا اداره مالیات (Finanzamt) انجام دهید. باید مشخص کنید که آیا قصد دارید به‌صورت خوداشتغالی یا به‌عنوان شغل آزاد کار کنید. برای برخی از شغل‌ها باید ثابت کنید که سابقه کیفری ندارید.

شرکتی که تأسیس می­‌کنید هم باید برای کشور آلمان مزیت داشته باشد و باعث پیشرفت این کشور شود.

درنهایت هم باید مطمئن شوید که می‌توانید یک کسب‌وکار را اداره کنید. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید در آزمون‌های آنلاین مربوط به ثبت شرکت در آلمان شرکت کنید.

مراحل ثبت شرکت در آلمان

مراحل ثبت شرکت در آلمان

برای ثبت شرکت در آلمان، صاحب کسب‌وکار باید با یک دفتر اسناد رسمی تماس بگیرد تا فرم تأییدشده الکترونیکی را برای او بفرستد. برای شرکت‌هایی که ثبت آن‌ها بخشی از فرایند تأسیس است، مسئولیت محدود تنها پس از ثبت شرکت مؤثر خواهد بود. در اینجا مرحله‌های ثبت شرکت در آلمان را به‌ترتیب بیان می‌کنیم:

 • نوع شرکت مناسب خود را انتخاب کنید.

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، شرکت‌های مختلفی در آلمان وجود دارند. باید در ابتدا نوع شرکت مناسب با هدف‌های خود را انتخاب کنید. بعدازآن می‌­توانید فرایند ثبت شرکت را آغاز کنید.

 • برای شرکت خود یک نام انتخاب کنید.

هر شرکت برای ثبت شدن و شروع فعالیت باید یک اسم مناسب داشته باشد. باید یک اسم متناسب با فعالیت خود انتخاب کنید که تکراری هم نباشد.

 • هدف شرکت را مشخص کنید.

باید هدف‌های خود را از راه­‌اندازی شرکت در کشور آلمان مشخص کنید. بعد از پنج سال اگر به هدف‌های خود نرسیده باشید نمی­‌توانید اقامت کشور آلمان را بگیرید.

 • وقت دفتر اسناد رسمی بگیرید.

دفتر اسناد رسمی جایی است که کارهای مربوط به ثبت شرکت را انجام می‌دهد. برای این کار باید از قبل یک دفتر پیدا کنید و از آن وقت بگیرید.

 • اساسنامه شرکت را تهیه کنید.

هر شرکتی باید یک اساسنامه داشته باشد تا هدف تأسیس و برنامه‌های پیش رو در آن مشخص شوند. بدون اساسنامه راه‌اندازی یک شرکت کاملاً بی‌­معنی خواهد بود.

 • یک حساب بانکی تجاری باز کنید.

برای شرکت خود باید یک حساب باز کنید تا تمام هزینه‌ها از راه آن تأمین شود و درآمدها هم به این حساب واریز شوند.

 • فیش واریزی سرمایه را برای دفتر اسناد رسمی بفرستید.

هر نوع شرکتی برای شروع به کار به یک میزان سرمایه مشخص نیاز دارد. زمانی که این سرمایه را به حساب شرکت واریز کردید فیش آن را برای دفتر اسناد رسمی بفرستید.

 • هزینه دفتر اسناد رسمی را پرداخت کنید.

دفتر اسناد رسمی که کارهای مربوط به ثبت شرکت را انجام می‌دهد رایگان نیست و باید هزینه آن را نیز پرداخت کنید.

 • منتظر بمانید تا شرکت شما در Handelsregister ثبت شود.
 • یک مشاور مالیاتی پیدا کنید.

برای حساب‌وکتاب‌های مربوط به مالیات باید با یک مشاور مالیاتی صحبت کنید.

 • شرکت خود را بیمه کنید.

شما باید شرکتی که به ثبت می‌رسانید را بیمه کنید تا از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

 • یک سیستم حسابداری ایجاد کنید.

برای حسابرسی میزان درآمدها و دخل‌وخرج باید یک سیستم حسابداری قدرتمند داشته باشید که کمترین میزان خطا را داشته باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در آلمان

مدارک زیر برای ثبت شرکت در آلمان مورد نیاز است:

 • درخواست ثبت شرکت
 • گذرنامۀ معتبر
 • اساسنامه محضری (AOA)
 • مدارک شناسایی اعضای هیئت‌مدیره
 • فیش واریز سرمایه سهام
 • ویزای آلمان مدیران
 • نشانی محل دفتر شرکت
 • اطلاعات مربوط به سهام‌داران و مدیران
 • هرگونه اطلاعات دیگری که دفتر اسناد رسمی درخواست می‌کند

هزینه ثبت شرکت در آلمان

هزینه ثبت شرکت در آلمان

هزینه ثبت شرکت در آلمان به نوع شرکت بستگی دارد. این هزینه‌ها شامل گواهینامه‌های محضری و هزینه‌هایی است که دادگاه منطقه برای ثبت و انتشار شرکت در روزنامه فدرال (Bundesanzeiger) می‌گیرد. هزینه‌های اضافی برای دفتر اسناد رسمی وجود دارد. کلیه هزینه‌ها و حق‌الزحمه‌ها طبق قانون تعیین می‌شوند و به تعداد شریکان و سرمایه بستگی دارند.

در جدول زیر هزینه‌ها را با توجه به نوع شرکت را آورده‌ایم:

نوع شرکتهزینه ثبت
شرکت UG۱۱۶۹۰ یورو
شرکت AG۱۱۳۲۰ یورو
شعبه۱۴۸۳۰ یورو
شرکت GmbH۱۵۹۹۰ یورو
شرکت انحصاری۱۴۰۹۰ یورو

هزینه‌های شرکت در سال اول به ۴۹۵۰ یورو و هزینه‌های سالانه شرکت در سال دوم و پس‌ازآن به ۱۳۰۰ یورو می‌رسد. میانگین کل کارمزدها به ازای هر تعهد بالغ‌بر ۱۴۰۹۰ یورو است که شامل تأسیس شرکت، دفتر ثبت‌شده، برآورد هزینه‌های دولتی و حساب بانکی می‌شود.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در آلمان

حداقل میزان سرمایه مشخصی برای ثبت یک شرکت در آلمان وجود ندارد. این موضوع به نوع شرکت بستگی دارد. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم حداقل سرمایه سهام برای شرکت UG یک یورو است؛ یعنی شما می‌توانید با یک یورو شرکتی را ثبت کنید؛ اما این شرکت خیلی پایدار نخواهد بود.

ثبت شرکت در آلمان و اقامت

ثبت شرکت در آلمان دریافت اجازه اقامت را تضمین نمی‌کند. تنها رعایت کردن برخی الزامات مهم می‌تواند شما را در رسیدن به این موضوع یاری دهد. اگر بتوانید شرکت خود را در آلمان به ثبت برسانید اقامت سه ساله می‌گیرید. بعدازاینکه کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کردید و شرکت شما به ثبات رسید، بعد از پنج سال اقامت دائم کشور آلمان را می‌گیرید. این اقامت برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال فرد نیز در نظر گرفته می‌شود.

مزایای ثبت شرکت در آلمان

ثبت شرکت در آلمان مزایای زیادی دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شفافیت

آلمان از شفاف‌ترین کشورهای جهان در حوزه تجارت است؛ یعنی همه‌چیز درزمینه تجارت در این کشور مشخص است و نقطه مبهمی وجود ندارد. سرمایه‌گذارانی که برای ثبت شرکت در آلمان اقدام می‌کنند، روند ثبت شرکت را کاملاً ساده می‌بینند. به‌علاوه، دولت آلمان از شرکت‌های مختلف در این کشور حمایت می‌کند. نکته مهم دیگر این است که این کشور بین سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی هیچ فرقی نمی‌گذارد.

 • زیرساخت

امکانات زیرساختی در سطح کلاس جهانی در آلمان ارائه می‌شوند. یک سیستم مخابراتی پیشرفته در آلمان وجود دارد. جدای از این، امکانات حمل‌ونقل پرسرعت به شکل راه‌آهن و سایر اشکال زیرساختی در آلمان وجود دارند.

 • فساد کمتر

آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای با میزان فساد بسیار کم در جهان شناخته می‌شود. بر اساس شاخص شفافیت سال ۲۰۱۸، آلمان ازنظر فساد کم در رده بیستم کشورهای برتر جهان قرار دارد.

 • عدم کنترل ارز برای سرمایه‌گذاری خارجی

در آلمان هیچ‌گونه کنترل مبادله‌ای برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد. به همین دلیل شرکت‌ها و سازمان‌های خارجی مجاز به سرمایه‌گذاری در آلمان هستند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

ثبت شرکت در آلمان چقدر هزینه دارد؟

هزینه ثبت شرکت در آلمان به نوع شرکت بستگی دارد. برای مثال، حداقل سرمایه لازم برای تأسیس شرکت UG تنها یک یورو است؛ اما بهتر است برای ثبت شرکت در آلمان حداقل ۲۵هزار یورو سرمایه داشته باشید.

چگونه در آلمان شرکت ثبت کنیم؟

برای ثبت شرکت در آلمان در ابتدا یک نوع شرکت مناسب انتخاب کنید. بعدازآن باید برای شرکت خود یک نام غیرتکراری انتخاب کنید و فرم مربوط به ثبت شرکت را از دفتر اسناد رسمی بگیرید.

مدارک موردنیاز ثبت شرکت در آلمان چیست؟‌

برای ثبت شرکت در آلمان به مدارک زیر نیاز دارید:

 • فرم درخواست ثبت شرکت
 • گذرنامه
 • مدارک شناسایی تمام سهام‌داران
 • اساسنامه شرکت
 • فیش واریز سرمایه سهام

آیا با ثبت شرکت در آلمان می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بعد از ثبت شرکت در آلمان اقامت سه ساله به شما داده می‌شود. در صورت موفقیت شرکت بعد از پنج سال فعالیت در این کشور اقامت دائم می‌گیرید.