مالتا کشور کوچک اروپایی است که نرخ بیکاری اندک و فرصت‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری دارد. ثبت شرکت در مالتا گزینه مناسبی برای فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری در این کشور است و فرایند آن بین ۱ تا ۲ هفته زمان می‌برد.

ثبت شرکت در مالتا به‌دلیل موقعیت استراتژیک و چهارچوب‌های قانونی مناسب و محیط تجاری مطلوب، گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان بین‌المللی محسوب می‌شود. مالتا به اروپا و آفریقا و خاورمیانه دسترسی دارد و کشوری ایدئال برای ورود شرکت‌هایی است که به‌دنبال حضور در اتحادیه اروپا و بازارهای جهانی هستند.

مالتا با فضای سیاسی پایدار و قوانین مالیاتی مقرون‌به‌صرفه و عادلانه، بستری حمایتی برای ثبت شرکت‌های مختلف و کارآفرینی و رشد اقتصادی فراهم می‌کند. نرخ بیکاری کم این کشور نشان‌دهنده اقتصاد پویا و شرایط مناسب برای کسب‌وکارهای مختلف است. سرمایه‌گذاران بین‌المللی با ثبت شرکت در مالتا در‌نهایت خواهند توانست تابعیت و شهروندی این کشور را اخذ کنند.

در این مقاله، شرایط ثبت شرکت در مالتا را توضیح می‌دهیم و انواع شرکت و ویزاهای این کشور را بررسی و به مدارک لازم برای اخذ ویزای آن اشاره می‌کنیم.

شرایط ثبت شرکت در مالتا

هر فرد خارجی می‌تواند به‌‌عنوان سرمایه‌گذار بین‌المللی در مالتا شرکت ثبت کند. برای ثبت شرکت در مالتا باید الزامات ویژه‌ای را در نظر بگیرید تا بتوانید بدون مشکل خاصی کسب‌وکارتان را راه‌اندازی و فعالیت اقتصادی خود را شروع کنید‌. شرایط ثبت شرکت در مالتا عبارت‌اند از:

بودجه کافی

بودجه و تمکن مالی کافی مهم‌ترین شرط ثبت شرکت در مالتا محسوب می‌شود؛ زیرا باید بتوانید هزینه ثبت درخواست و اجاره یا خرید دفتر و کارمندان شرکت را پرداخت کنید. برای برخی از شرکت‌ها در مالتا مانند شرکت با مشارکت عمومی و شرکت با مالکیت انحصاری، محدودیتی برای حداقل سرمایه اولیه وجود ندارد؛ اما در‌هر‌صورت باید بتوانید هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت را پرداخت کنید.

حساب بانکی

افتتاح حساب بانکی یکی از شرایط دیگر برای ثبت شرکت در مالتا است. برای این منظور، باید به یکی از بانک‌های مالتا مراجعه و برای تراکنش‌های مالی شرکتتان، حساب بانکی افتتاح کنید.

بیمه

برای ثبت شرکت در مالتا، بیمه‌کردن سرمایه و شرکت و کارمندان الزامی است. شرکت شما فقط درصورتی می‌تواند فعالیت خود را در مالتا آغاز کند که بیمه شده باشد.

مجوز استخدام

یکی دیگر از شرایط ثبت شرکت در مالتا، دریافت مجوز استخدام یا شماره (PE) است که طبق آن باید برای کارمندان شرکتتان اجازه استخدام و فعالیت بگیرید. بدون این مجوز شرکت شما اجازه نخواهد داشت در مالتا فعالیت کند.

دفتر شرکت

باید مکان مشخصی را به‌عنوان دفتر شرکت بخرید یا اجاره کنید. مکان قرارگیری شرکت باید تعیین و سندی نیز برای آن تنظیم شده باشد.

انواع شرکت در مالتا

انواع شرکت در مالتا متنوع‌اند که برای ثبت شرکت مدنظرتان، ابتدا باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. به‌منظور انتخاب نوع شرکت مدنظرتان، باید اطلاعات لازم درباره الزامات و شرایط آن را به‌دست آورید. انواع شرکت در مالتا بدین‌شرح‌اند:

شرکت با مسئولیت محدود عمومی

شرکت با مسئولیت محدود عمومی نوعی شرکت است که بخشی از مالکیت آن را می‌توانید به‌صورت سهام یا اوراق قرضه بفروشید و از این راه سرمایه موردنیاز خود را به‌دست آورید. برای راه‌اندازی این شرکت، حداقل به ۲ نفر شریک و حدود ۴۷هزار یورو سرمایه نیاز خواهید داشت. همچنین، ۲ نفر مدیر باید مسئولیت اداره شرکت با مسئولیت محدود عمومی را بر‌عهده داشته باشند و پیش از راه‌اندازی نیز، باید ۲۵درصد از سهام شرکت پرداخته شده باشد.

شرکت با مسئولیت محدود خصوصی

ثبت شرکت با مسئولیت محدود خصوصی نیازمند اساس‌نامه‌ای دقیق و حداقل ۱۲۰۰ یورو سرمایه اولیه است. مالکان و سهام‌داران این شرکت نمی‌توانند سهام یا اوراق قرضه آن را بفروشند و هریک به‌اندازه میزان سهام خود درقبال شرکت و مسائل آن مسئولیت دارند. این مسئولیت‌ها و جزئیات دیگر باید در اساس‌نامه دقیق ذکر شود. توجه کنید که به‌دلیل محدود‌بودن این شرکت، تعداد شرکا و کارمندان نباید بیشتر از ۵۰ نفر باشند.

شرکت با مشارکت عمومی

یکی دیگر از انواع شرکت در مالتا، شرکت با مشارکت عمومی یا شرکت تضامنی است که مسئولیت آن به‌طور مساوی بین شرکا تقسیم می‌شود. این یعنی تمام مالکان در‌برابر بدهی‌ها و مسائل دیگر شرکت به یک اندازه مسئول هستند. برای ثبت شرکت با مشارکت عمومی، به حداقل سرمایه اولیه نیاز نیست؛ اما باید حداقل ۲ نفر شریک مسئولیت آن را بر‌عهده بگیرند.

شرکت با مشارکت محدود

شرکت با مشارکت محدود در مالتا باید حداقل ۲ نفر سرمایه‌گذار داشته باشد که ۱ نفر از آن‌ها سهام‌دار اصلی باشد و تمام مسئولیت شرکت را بر‌عهده بگیرد. شرکای دیگری هم می‌توانند در این شرکت سرمایه‌گذاری کنند؛ اما مسئولیت آنان به میزان سرمایه‌شان محدود خواهد بود. برای این نوع شرکت نیز حداقل سرمایه اولیه‌ای تعیین نشده است.

ثبت شرکت با مالکیت انحصاری

شرکت با مالکیت انحصاری در مالتا همان‌طور‌که از نامش مشخص است، به اسم ۱ نفر ثبت می‌شود و تمام مالکیت و مسئولیت شرکت نیز با همان فرد است و باید شرکت را به‌تنهایی اداره کند. همچنین، تمام سود و زیان شرکت فقط متعلق به مالک آن خواهد بود. این شرکت نیز به حداقل سرمایه اولیه مشخصی احتیاجی ندارد.

ثبت شعبه

ثبت شعبه یکی دیگر از انواع شرکت در مالتا است که برای آن سرمایه اولیه‌ای تعیین نشده است. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند شعبه‌ای از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی را در مالتا افتتاح کنند؛ البته این شعبه‌ها همگی از قوانین شرکت اصلی پیروی می‌کنند و فرایندهای ویژه خود را دارند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در مالتا

برای ثبت شرکت در مالتا باید مدارک موردنیاز را آماده و ارائه کنید؛ اما پیش از هر اقدامی، وکیل معتبر و باسابقه باید صحت مدارکتان را تایید کند. مدارک لازم برای ثبت شرکت در مالتا ازاین‌قرارند:

 • اساس‌نامه
 • تفاهم‌نامه
 • تأییدیه واریز سرمایه
 • اسامی و مدارک شناسایی شرکا و مدیران
 • نام شرکت
 • نشانی دفتر شرکت

ویزا برای ثبت شرکت در مالتا

برای ثبت شرکت در مالتا، باید ویزای تجاری این کشور را دریافت کنید. این ویزا معمولا تا ۱ سال اعتبار دارد و مجوز اقامت و فعالیت تجاری شما در این کشور است. برای گرفتن ویزای ثبت شرکت در مالتا، باید مدارک موردنیاز را به کنسولگری یا سفارت مالتا ارائه دهید. مدارک لازم به‌منظور اخذ ویزا برای ثبت شرکت در مالتا عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه مسافرتی
 • اثبات تمکن مالی
 • اثبات محل اقامت
 • طرح تجاری (بیزینس پلن)

هزینه ثبت شرکت در مالتا

ثبت شرکت در مالتا علاوه‌بر تمکن مالی و سرمایه اولیه، هزینه‌های جانبی دیگری دارد. هزینه درخواست ثبت شرکت در مالتا بسته به نوع شرکت و میزان سرمایه و روش ثبت‌نام، بین ۱۰۰ تا ۲۲۵۰ یورو است. گفتنی است که هزینه درخواست ثبت شرکت به‌صورت مجازی ارزان‌تر از ثبت کاغذی و حضوری است.

هزینه‌ حسابداری نیز به هزینه‌های درخواست ثبت شرکت اضافه می‌شود. این هزینه از ۱۶۰ یورو در ماه آغاز می‌شود و ممکن است شامل خدمات حسابداری و امور مالیاتی و مشاوره مالی شود.

مالیات ثبت شرکت ها در مالتا

مالیات ثبت شرکت ها در مالتا ۳ نوع است که پس از ثبت شرکت، باید در زمان مقرر پرداخت شوند. نرخ مالیات بر شرکت‌ها ۳۵‌درصد است و از سود حاصل از شرکت به‌دست می‌آید. مالیات بر ارزش افزوده (VAT) برای کالا و خدماتی است که شرکت ارائه می‌دهد و باید با نرخ ۱۸درصد پرداخت شود. مالیات مشارکت اجتماعی نیز مالیات مربوط به حق بیمه کارمندان است که شامل ۱۰درصد حقوق پایه هفتگی کارمندان می‌شوند.

مراحل ثبت شرکت در مالتا

فرایند ثبت شرکت در مالتا درمقایسه‌با دیگر کشورهای اروپایی آسان‌تر است؛ به‌همین‌دلیل، سرمایه‌گذاران خارجی زیادی این کشور را برای ثبت شرکت انتخاب می‌کنند. در‌ادامه، مراحل ثبت شرکت در مالتا را گام‌به‌گام توضیح می‌دهیم.

۱. پیش از هر اقدامی، باید نوع شرکت مدنظر خود را از میان انواع مختلف شرکت در مالتا انتخاب کنید. معیارهای انتخاب نوع شرکت برای هر فرد متفاوت است؛ اما به‌طور کلی، تعداد شرکا و میزان سرمایه و نوع‌ کسب‌وکار بر این انتخاب تاثیر می‌گذارند.

۲. درادامه، باید نامی خاص و جدید برای شرکتتان انتخاب کنید. نام شرکت باید تکراری یا توهین‌آمیز نباشد و معنای آن باید به نوع کسب‌وکار مربوط باشد.

۳. پس‌ازآن نوبت به تنظیم اساس‌نامه و تفاهم‌نامه شرکت می‌رسد. در تفاهم‌نامه باید اطلاعات ضروری و جزئیات سهام‌داران و مسئولیت آنان ذکر شود. ناگفته نماند که اطلاعات دیگر مانند نوع شرکت، نام شرکت، نشانی دفتر و میزان سرمایه نیز در تفاهم‌نامه آورده می‌شود. اساس‌نامه نیز شامل قوانین و مقررات شرکت است و به‌نوعی آیین‌نامه کسب‌وکارتان محسوب می‌شود.

۴. بعد از تنظیم اساس‌نامه و تفاهم‌نامه، باید حداقل سرمایه موردنیاز را به حساب شرکت واریز کنید. در‌صورتی‌که شرکت شما عمومی است، باید حداقل ۲۵‌درصد از سرمایه اولیه را در ابتدای تاسیس آن به حساب بانکی‌اش واریز کنید. اگر هم شرکتتان خصوصی باشد، این میزان به ۲۰‌درصد کاهش پیدا می‌کند. همچنین، تاییدیه واریز وجه به حساب بانکی شرکت را باید داشته باشید.

۵. در مرحله بعد، باید مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت را آماده و هزینه درخواست آن را پرداخت کنید. تمام مراحل ثبت شرکت در مالتا به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می‌گیرد. برای ثبت شرکت باید همه فرم‌های مربوط به ثبت‌نام را تکمیل کنید و مدارک اصلی مانند تاییدیه واریز سهام و تفاهم‌نامه و اساس‌نامه را ارائه دهید.

۶. پس از ثبت درخواست و پرداخت هزینه‌ها، اداره ثبت‌ شرکت‌ها در مالتا مدارک و درخواست شما را برای ثبت شرکت بررسی می‌کند. در‌صورتی‌که مدارکتان کامل و مشکل خاصی وجود نداشته باشد، درخواست شما تایید و گواهی ثبت‌ نام شرکت صادر می‌شود. گفتنی است که گواهی صادرشده مجوز فعالیت اقتصادی‌تان در مالتا است. این فرایند معمولا بین ۵ تا ۱۰ روز زمان می‌برد.

۷. درادامه، باید مجوز استخدام یا شماره (PE) را برای کارمندان خود دریافت کنید. این مجوز شماره‌ای است که تمام کارمندان و کارکنان شرکت باید داشته باشند تا به‌طور رسمی و قانونی در شرکتتان مشغول شوند. صدور هر شماره ۱ روز زمان می‌برد و تمام مراحل درخواست آن را به‌صورت آنلاین نیز می‌توانید انجام دهید.

۸. در مرحله آخر نام شرکت را در اداره مالیات کشور مالتا باید ثبت‌ کنید. برای ثبت شرکت در این کشور و پرداخت مالیات‌، باید به وبسایت مرتبط مراجعه و پس از تکمیل فرم درخواست، آن را ارسال کنید.

مدت زمان ثبت شرکت در مالتا

مدت زمان ثبت شرکت در مالتا، به‌ویژه برای ساکنان اتحادیه اروپا و افرادی که به ویزا و اجازه اقامت نیاز ندارند، چندان طولانی نیست. این افراد می‌توانند در مدت زمان کوتاهی درخواست ثبت شرکت بدهند و فعالیت تجاری‌شان را آغاز کنند.

ایرانیان و افراد خارج از اتحادیه اروپا در فرایند ثبت شرکت در مالتا ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه شوند که مدت زمان آن را افزایش می‌دهد. نوع و حوزه فعالیت شرکت نیز در تعیین مدت زمان صدور مجوز فعالیت شرکت تاثیرگذار است؛ اما به‌طور کلی و بدون در‌نظر‌گرفتن مسائل مربوط به ویزا، بین ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد تا شرکتتان در مالتا ثبت شود.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در مالتا

پس از ثبت شرکت در مالتا، می‌توانید اقامت کوتاه‌مدت و سپس اقامت دائم این کشور را به‌دست آورید. در ابتدا با راه‌اندازی کسب‌وکار خود، اجازه اقامت ۳‌ساله در مالتا به شما داده می‌شود. پس از گذشت این مدت، اگر شرکتتان به فعالیتش ادامه داده باشد، اجازه اقامت خود را برای ۵ سال دیگر می‌توانید تمدید کنید.

بعد از ۵ سال، امکان ارائه درخواست برای اخذ اقامت دائم مالتا وجود دارد و در‌صورت داشتن شرایط‌ لازم، پاسپورت این کشور به شما تعلق می‌گیرد. توجه کنید که مجوز اقامت برای خانواده‌تان هم صادر می‌شود. برای اخذ اقامت دائم، باید شرکت شما به‌طور کامل در مالتا ثبت شده باشد و حداقل ۲۵هزار یورو در آن سرمایه‌گذاری کرده باشید.

مزایای ثبت شرکت در مالتا

ثبت شرکت در مالتا با‌توجه‌به توافق‌نامه‌های اروپایی و عضویت در حوزه شنگن، مزیت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاران خارجی به‌دنبال دارد. مزایای شرکت در مالتا ازاین‌قرارند:

موقعیت استراتژیک

موقعیت استراتژیک مالتا در دریای مدیترانه دسترسی آسان به بازارهای اروپا و آفریقا و خاورمیانه را فراهم و این کشور را به مکانی ایدئال برای شرکت‌هایی تبدیل کرده است که به‌دنبال فعالیت‌های بین‌المللی هستند.

عضویت در اتحادیه اروپا

به‌دلیل عضویت در اتحادیه اروپا (EU)، شرکت‌های ثبت‌شده در مالتا از دسترسی به بازار واحد اتحادیه اروپا سود می‌برند. این مزیت به آن‌ها اجازه می‌دهد تا آزادانه با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تجارت کنند.

سیستم مالیاتی مطلوب

مالتا سیستمی مالیاتی با امکان بازپرداخت مالیات برای سهام‌داران فراهم کرده است و نرخ مالیاتی مناسبی هم دارد که کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است.

تشویق به سرمایهگذاری

کشور مالتا با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی، مشوق‌های سرمایه‌گذاری و کمک‌های مالی مختلفی ارائه می‌دهد؛ از‌جمله اعتبارات مالیاتی و کمک‌های بلاعوض و کمک‌های مالی برای پروژه‌های تحقیقاتی و اشتغال‌زایی.

چهارچوب قانونی قدرتمند

چهارچوب قانونی و نظارتی مالتا قدرتمند است و از حقوق سرمایه‌گذاران محافظت و بستر تجاری پایدار و پیش‌بینی‌شدنی را فراهم می‌کند.

معایب ثبت شرکت در مالتا

در‌حالی‌که سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در کشور مالتا مزایای بی‌شماری برای سرمایه‌گذاران خارجی به‌ارمغان می‌آورد، معایبی نیز دارد که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید تا بتوانید برای آینده خود به‌درستی تصمیم‌گیری کنید. معایب ثبت شرکت در مالتا بدین‌شرح‌اند:

هزینههای زیاد

هزینه‌های زندگی و تجارت در مالتا درمقایسه‌با سایر کشورهای اروپایی بیشتر است. قیمت املاک و مستغلات و هزینه نیروی کار و هزینه‌های خدمات نیز در این کشور سرسام‌آور است.

بازار محدود

با اینکه مالتا دسترسی به بازار یکپارچه اتحادیه اروپا را فراهم می‌کند، کشور جزیره‌ای کوچک با بازار داخلی محدود است. محدودیت بازار مشکلات مختلفی برای شرکت‌هایی ایجاد می‌کند که به‌دنبال افزایش فعالیت‌ها و رسیدن به رشد زیاد هستند.

فرایندهای اداری

مانند بسیاری از کشورها، مالتا فرایندهای اداری و الزاماتی قانونی دارد که فعالیت تجاری و اقتصادی را کُند می‌کند. دریافت مجوزها و تاییدیه‌ها از مقام‌های دولتی ممکن است به زمان و تلاش زیادی نیاز داشته باشد و زمان‌بندی پروژه را به تاخیر بیندازد.

رقابت زیاد

جذابیت مالتا به‌عنوان مقصد تجاری به افزایش رقابت در بخش‌های اصلی مانند خدمات مالی و گردشگری منجر شده است. سرمایه‌گذاران خارجی ممکن است با شرکت‌های داخلی و بین‌المللی مواجه شوند که برای به‌دست‌آوردن سهم بازار با یکدیگر دست‌وپنچه می‌کنند.

فرم مشاوره ثبت شرکت در مالتا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

مناسب‌ترین نوع ثبت شرکت در مالتا برای ایرانیان کدام است؟

شرکت با مسئولیت محدود عمومی مناسب‌ترین نوع شرکت در مالتا برای ایرانیان است.

ثبت شرکت در مالتا چقدر طول می‌کشد؟

ثبت شرکت در مالتا ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد.

آیا با ثبت شرکت در مالتا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بله، با ثبت شرکت در مالتا می‌توانید اجازه اقامت ۳‌ساله مالتا را بگیرید و پس‌از‌آن اجازه اقامتتان را برای ۵ سال دیگر تمدید کنید.

آیا با ثبت شرکت در مالتا می‌توانم پاسپورت این کشور را بگیرم؟

بله، با ثبت شرکت در مالتا و پس از ۵ سال اقامت دائم، در‌صورت داشتن شرایط لازم می‌توانید برای اخذ پاسپورت این کشور اقدام کنید.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در مالتا چیست؟

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود عمومی حدود ۴۷هزار یورو و برای شرکت با مسئولیت محدود خصوصی ۱۲۰۰ یورو است. برای ثبت شرکت‌های مشارکت محدود، مشارکت عمومی، مالکیت انحصاری و ثبت شعبه حداقل سرمایه مشخصی تعیین نشده است.