ثبت شرکت در روسیه به‌دلیل اقتصاد باثبات و پویا برای اغلب سرمایه‌گذاران سراسر دنیا جذاب است؛ اما مراحل و فرایند پیچیده‌ای دارد. با آگاهی از قوانین و شرایط موجود، می‌توان با دردسر کمتری در این کشور شرکت ثبت کرد.

ثبت شرکت در کشور روسیه ممکن است فرایندی پیچیده و دشوار باشد؛ اما این امر به‌دلایلی نظیر قدرت اقتصادی و فرصت‌های تجاری درخورتامل و برخورداری از قوانین و سیستم مالیاتی سودمند، همچنان برای شرکت‌های خارجی فرصتی مغتنم محسوب می‌شود.

در‌واقع، ثبت شرکت در روسیه فرایندی حقوقی و مدیریتی است که به‌موجب آن، شرکت در آنجا راه‌اندازی می‌شود. این فرایند به‌دلیل برخورداری از ساختار قانونی خاص خود، برای افراد ناآشنا با قوانین روسیه پیچیدگی‌های فراوانی دارد. بااین‌حال در‌صورت کسب اطلاعات جامع‌تر در این زمینه، برای سرمایه‌گذاران خارجی علاقه‌مند به کشف فرصت‌های تجاری در کشور مذکور یکی از راه‌‌های مطمئن و کم‌دردسر است.

در این مقاله، قصد داریم تا شما را با قوانین، شرایط، مراحل و مدارک لازم برای ثبت شرکت در روسیه آشنا و به مزایا و معایب این موضوع آشنا کنیم.

قوانین ثبت شرکت در روسیه

راه‌اندازی یا ثبت شرکت در روسیه به‌معنای احترام به قوانین این کشور است و به شناخت مقررات مرتبط به آن نیاز دارد. این امر شامل چندین اقدام استاندارد مانند تهیه پیش‌نویس اساس‌نامه و نمونه‌های امضا و برخی دیگر از فرم‌ها و مستندهای خاص است که به اداره ثبت شرکت در روسیه ارائه می‌شود.

درضمن، اسناد قبل از ارسال به دفتر ثبت تجاری روسیه، باید به زبان روسی ترجمه شوند. ثبت شرکت در این کشور به دفتر یا محل استقرار ثبت‌شده و حساب بانکی و حسابدار محلی نیز احتیاج دارد. بنابراین، برای داشتن برنامه‌ریزی صحیح و راه‌اندازی و ثبت شرکت تجاری در روسیه، باید قوانین مربوط به آن را در نظر گرفت و از تمامی آن‌ها پیروی کرد.

مهم‌ترین قوانین ثبت شرکت در روسیه عبارت‌اند از:

 • تایید نام قبل از ثبت شرکت

قبل از ثبت شرکت و بعد از انتخاب نوع آن، سازمان خدمات مالیاتی فدرال نام پیشنهادی را باید از‌نظر تکراری‌‌نبودن بررسی و تایید کند. بد نیست بدانید که این نام نباید علائم تجاری موجود یا قوانین مربوط به کلمات یا عبارات ممنوعه را نقض کند.

 • تعیین نشانی و سهام‌داران و مدیران شرکت

از دیگر قوانین مهم هنگام ثبت شرکت در روسیه، تعیین نشانی و سهام‌داران و مدیران شرکت است. این نشانی برای مکاتبه‌های رسمی و مقاصد قانونی استفاده خواهد شد. هر شرکت روسی می‌تواند سهام‌داران مقیم و غیرمقیم داشته باشد. تعداد سهام‌داران بسته به نوع شرکت ممکن است متفاوت باشد؛ اما حداقل ۱ نفر مدیر برای شرکت نیاز است. ناگفته نماند که محدودیتی برای تابعیت یا اقامت مدیران وجود ندارد.

 • اخذ گواهی دفتر اسناد رسمی

برخی از اسناد مانند اساس‌نامه ممکن است به اخذ گواهی دفتر اسناد رسمی احتیاج داشته باشند. اسناد محضری صحت امضاها را تایید و اعتبار سند را تضمین می‌کنند.

 • صدور و دریافت مجوزهای خاص

قبل از شروع و براساس ماهیت فعالیت‌های تجاری خود، ممکن است به دریافت مجوزهای خاصی نیاز داشته باشید که مهم‌ترین آن‌ها مجوز ثبت شرکت در روسیه است. این مجوزها برای صنایع مختلف، ازجمله مالی و مراقبت‌های بهداشتی و حمل‌ونقل ضروری است.

 • آشنایی با قوانین کار و مقررات استخدام

هنگام تاسیس شرکت در روسیه، آشنایی با قوانین کار و مقررات مربوط به استخدام اهمیت دارد. این قوانین بر قراردادهای کاری، شرایط کار، مزایای کارمندان و مراحل پایان کار نظارت می‌کنند. رعایت قوانین کار برای حفظ محیط کار سالم و سازنده بسیار مهم تلقی می‌شود.

 • حفاظت از حقوق مالکیت معنوی

حفاظت از حقوق مالکیت معنوی (IP) برای مشاغل فعال در کشور روسیه به‌دلایل مهمی اعم از حفاظت از اختراع‌ها و ابتکارها، حفاظت از علائم تجاری، پیشگیری از کپی‌برداری غیرمجاز، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و رقابتی‌بودن بازار بسیار حیاتی است. به‌واسطه اهمیت چنین ضرورت‌هایی می‌توان شرایط را برای حفاظت قانونی فراهم و از سوء‌استفاده یا نقض غیرمجاز جلوگیری کرد.

 • رعایت اصول حاکمیت شرکتی

شرکت‌های روسی به رعایت اصول حاکمیت شرکتی (Corporate Governance)، ازجمله برگزاری جلسه‌های منظم سهام‌داران و نگه‌داری سوابق دقیق و اطمینان از شفافیت در گزارش‌های مالی ملزم هستند. رعایت دستورالعمل‌های حاکمیت شرکتی به ایجاد اعتبار و اعتماد در بین ذی‌نفعان کمک می‌کند.

 • آگاهی از قوانین معاملات برون‌مرزی

در‌صورتی‌که شرکتتان قصد دارد در تجارت بین‌المللی یا معاملات برون‌مرزی شرکت کند، باید از مقررات گمرکی و فرایندهای واردات ‌و‌ صادرات و درمجموع، هرگونه محدودیت یا تحریم تجاری ‌اعمال‌پذیر آگاهی داشته باشید.

 • پیروی از تعهدها پس از ثبت شرکت در روسیه

پس از ثبت موفقیت‌آمیز شرکت خود در روسیه، باید از تعهدهای مستمر مختلفی مانند ارائه صورت‌های مالی سالانه و پرداخت مالیات و به‌روزرسانی جزئیات ثبت در‌صورت هرگونه تغییر در ساختار یا مالکیت شرکت پیروی کنید.

 • بررسی بازار محلی

بررسی کامل بازار و انجام تحقیقات در این زمینه و درک محیط کسب‌وکار محلی در روسیه بسیار مهم تلقی می‌شود. عواملی مانند ترجیحات مصرف‌کننده و رقابت و تفاوت‌های فرهنگی و منطقه‌ای ممکن است بر موفقیت کسب‌وکارتان تاثیرگذار باشند.

انواع شرکت در روسیه

روسیه یکی از کشورهای بزرگ جهان است و اقتصاد پویایی دارد. در این کشور، می‌توان انواع مختلفی از شرکت‌‌ها و نهادهای تجاری را ثبت کرد.

انواع شرکت در روسیه ازاین‌قرارند:

 • شرکت با مسئولیت محدود (LLC)
 • شرکت سهامی عام (JSC)
 • شرکت سهامی خاص (CJSC)
 • ثبت شرکت به‌صورت نمایندگی یا شعبه

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

شرکت با مسئولیت محدود (LLC) محبوب‌ترین نوع شرکت در روسیه به‌شمار می‌آید؛ زیرا روند ثبت ساده‌تری دارد و معمولا ۲ هفته به‌طول می‌انجامد. به‌همین‌دلیل، بهتر است ایرانی‌ها این نوع شرکت را در کشور مذکور ثبت کنند. حداقل ۱ نفر و حداکثر ۵۰ نفر سهام‌دار شرکت با مسئولیت محدود را می‌توانند با حداقل سرمایه اولیه‌ ۱۰هزار روبل تاسیس کنند.

نیمی از سرمایه را می‌توان هنگام ثبت و نیم دیگر را حداکثر ۳ ماه بعد از تاریخ تاسیس شرکت پرداخت کرد. زمانی‌که یکی از سهام‌داران بخواهد شرکت با مسئولیت محدود را ترک کند، رضایت بقیه سهام‌داران ضرورتی ندارد. در چنین شرایطی، مجمع عمومی شرکت با مسئولیت محدود روسیه تصمیم‌های اصلی و مدیرکل تصمیم‌های روزانه را اتخاذ می‌کند. درضمن، ممکن است در مواقع خاص هیئت‌مدیره و کمیته اجرایی تعیین شود. نکته مهم دیگر اینکه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به شریک روسی نیازی نیست و می‌تواند کاملا خارجی باشد.

شرکت سهامی عام (JSC)

شرکت سهامی عام (JSC) یا مشارکت عمومی در روسیه نوعی کسب‌وکار است که دو یا چند نهاد شرکتی یا افراد با حقوق و تعهدهای مساوی در واحد تجاری راه‌اندازی می‌کنند. این نوع از کسب‌وکار که به «شرکت باز» نیز شهرت دارد، براساس قرارداد مشارکتی تشکیل می‌شود. درصورت انحلال، زمانی‌که بودجه کافی برای پوشش مطالبه‌ها از کالاهای واحد تجاری وجود نداشته باشد، از دارایی‌های شخصی افراد برای پوشش مطالبات می‌توان استفاده کرد.

در شرکت سهامی عام، محدودیتی در تعداد سهام‌داران وجود ندارد. درصورتی‌که شرکت بیش از ۵۰ نفر سهام‌دار داشته باشد، مجمع عمومی و مدیرکل و هیئت‌مدیره تصمیم‌های عمده مدیریتی را اتخاذ می‌کنند. سهام این نوع شرکت را می‌توان به عموم انتقال داد و نیازمند حداقل سرمایه اولیه ۱۰۰هزار روبل است.

سرمایه شرکت‌های این‌چنینی در موافقت‌نامه تاسیس واحد تجاری اعلام می‌شود. بااین‌همه، حداقل نیمی از آن باید تا زمان مشارکت و نیم دیگر تا زمان تعیین‌شده در موافقت‌نامه تامین شود. نکته مهم اینکه برای ثبت شرکت سهامی عام به حدود ۶ ماه زمان نیاز است. این نوع شرکت نیز مانند شرکت با مسئولیت محدود به شریک روسی احتیاجی ندارد و می‌تواند ۱۰۰درصد خارجی باشد.

شرکت سهامی خاص (CJSC)

در شرکت سهامی خاص (CJSC) یا مشارکت خصوصی، سهام فقط به سهام‌داران شرکت اختصاص دارد و به‌صورت حداقل سهم انتقال‌دادنی است. این نوع شرکت حداقل به ۱ نفر سهام‌دار نیاز دارد و تعداد سهام‌دارانش نباید بیشتر از ۵۰ نفر باشد. سرمایه اولیه شرکت سهامی خاص ۱۰هزار روبل است و برای ثبت به حدود ۲ ماه زمان نیاز دارد. ناگفته نماند که در شرکت سهامی خاص به شریک روسی نیازی ندارید و شرکتتان می‌تواند کاملا خارجی باشد.

ثبت شرکت به‌صورت نمایندگی یا شعبه

در روسیه، اجازه ثبت شرکت به‌صورت نمایندگی یا شعبه را نیز خواهید داشت. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند طبق الزام‌های اداره ثبت دولتی روسیه و اعتبارنامه‌های صادر‌شده اداره بازرگانی این کشور دفترهای نمایندگی ثبت کنند. دفاتر نمایندگی یا شعبه برندی مناسب برای شرکت‌هایی هستند که می‌خواهند بدون انجام فعالیت‌های تجاری در روسیه، تنها در آنجا حضور داشته باشند و فعالیت‌های تجاری را به نمایندگی از شرکت مادر انجام دهند. برای ثبت شرکت به‌صورت نمایندگی یا شعبه، به حداقل ۱ نفر و حداکثر ۵ نفر عضو خارجی نیاز است؛ اما به سرمایه اولیه یا شریک روسی نیازی نیست.

 مدارک لازم برای ثبت شرکت به‌صورت نمایندگی یا شعبه در روسیه ازاین‌قرارند:

 • گواهی ثبت‌نام و اطلاعات مربوط به فعالیت‌های شرکت
 • گواهی وضعیت شرکت مادر
 • تصمیم قانونی ارائه‌شده شرکت مادر مبنی‌بر هدف افتتاح شعبه در روسیه
 • ارائه صورت‌حساب‌های بانکی مشمول اطلاعات مربوط به حساب‌های شرکت خارجی
 • شماره شناسایی مالیاتی
 • شماره ثبت شرکت

شرایط ثبت شرکت در روسیه

باید به این نکته توجه کرد که اطلاعات ارائه‌شده در این بخش نمایی کلی از روند ثبت شرکت در روسیه است و امکان دارد الزامات و مقررات بسته به شرایط و نوع شرکت ثبت‌شده متفاوت باشد. با اینکه روند ثبت شرکت در کشور روسیه پیچیدگی اندکی دارد، درنظرگرفتن جزئیات اولیه مهم است.

برخی از شرایط ثبت شرکت در روسیه بدین‌شرح‌اند:

سرمایه اولیه

قبل ‌از هرگونه اقدام برای ثبت شرکت در روسیه، سرمایه اولیه لازم است. سرمایه اولیه در‌واقع حداقل هزینه‌ یا میزان سرمایه‌گذاری است که باید برای ثبت شرکت در روسیه در نظر گرفته شود. این سرمایه که حدود۱۰هزار روبل تخمین زده می‌شود، براساس نوع و میزان گستردگی شرکت متغیر است و می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد.

طرح اقتصادی (بیزینس پلن)

طرح اقتصادی (بیزینس پلن) در‌واقع طرحی ضروری برای راه‌اندازی کسب‌وکار یا تجارت است که با اهداف اقتصادی کشور روسیه باید مطابقت داشته باشد. با طرح اقتصادی مناسب است که می‌توان نظر دولت روسیه را جلب کرد و تایید ثبت شرکت را گرفت.

مراحل ثبت شرکت در روسیه

روسیه یکی از بازارهای کسب‌وکار بزرگ جهان است و داشتن شرکت در این کشور می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای کسب‌وکارتان فراهم کند. ثبت شرکت در هر کشوری مراحل خاص خود را دارد که در روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. درادامه، به مراحل ثبت شرکت در روسیه اشاره می‌کنیم.

1.      مراجعه به سفارت روسیه

به سفارت روسیه در ایران مراجعه کنید و درخواست ثبت شرکت در روسیه را ارائه دهید. برای پیگیری درخواستتان نیز، باید به سفارت رجوع کنید.

2.      بررسی درخواست

اداره مهاجرت کشور روسیه درخواست شما را بررسی می‌کند. در این مرحله به‌منظور بررسی درخواست، این اداره با بخش مربوط به ثبت شرکت در کشور روسیه ارتباط برقرار می‌کند تا پس از بررسی، نتیجه را اعلام کند.

3.      ارائه پاسپورت معتبر

در این مرحله، ارائه پاسپورت روسیه یا سایر پاسپورت‌های معتبر و نیز طرح اقتصادی برای ثبت شرکت الزامی است.

4.      تنظیم و ارائه اساس‌نامه

پس از ارائه پاسپورت معتبر‌، نوبت به تنظیم و ارائه اساس‌نامه می‌رسد. اساس‌نامه یکی از اسناد اصلی شرکت و حاوی اطلاعات کامل درباره کسب‌وکاری است که قصد دارید آن را آغاز کنید. این اطلاعات شامل صاحبان شرکت و نام و ملیت آنان، جزئیاتی درباره فعالیت‌های آینده شرکت، اعضای هیئت‌مدیره، نام نماینده شرکت، اطلاعات مرتبط با حداقل سرمایه، نوع ساختار شرکت، اطلاعاتی درباره قوانین داخلی شرکت، حقوق هر‌یک از اعضای تشکیل‌دهنده و سایر اطلاعات مربوط به شرکت است.

5.      ثبت‌نام برای کمک‌های اجتماعی

پس از طی مراحل گفته‌شده، اگر قصد دارید برای شرکت خود در روسیه کارمند استخدام ‌کنید، باتوجه‌به هدف ثبت شرکت، ثبت‌نام برای کمک‌های اجتماعی الزامی است و باید بیمه اجتماعی صادر شود. به‌دنبال صدور بیمه، روند کار و فعالیت شرکت و معرفی آن آغاز می‌شود. در این فرایند، باید مدارک محل شرکت و معرفی اعضای آن را ارائه دهید.

6.      تعیین روند میزان مالیات

درادامه مراحل ثبت شرکت در روسیه، باید روند میزان مالیات و شرایط یا نوع نظام مالیاتی را برای شرکتتان تعیین کنید (سیستم آسان ۶درصد از درآمد و سیستم آسان ۱۵درصد از سود و سیستم قدیمی ۲۰درصد از سود).

7.      ثبت در روزنامه رسمی

پس از طی موفقیت‌آمیز مراحل یادشده، در‌نهایت شرکت مدنظرتان در روزنامه‌های رسمی ثبت می‌شود. بدین‌ترتیب، موفق به ثبت شرکت در روسیه خواهید شد.

نکات قابل توجه برای ثبت شرکت در روسیه

 • انتخاب و ارائه نام شرکت: انتخاب نام مناسب برای شرکت بسیار مهم است. نام شرکت باید در اداره ثبت شرکت در روسیه تایید و رزرو شود. این نام باید منحصربه‌فرد و با قوانین و مقررات روسیه سازگار باشد. به‌علاوه، نشانی و تلفن خود در ایران و شماره تلفنتان در روسیه را باید ارائه دهید.
 • تهیه مستندات ضروری: برای ثبت شرکت در روسیه، به تهیه مستنداتی نیاز دارید؛ ازجمله اسناد تاسیس شرکت مانند اساس‌نامه، اطلاعات مربوط به سهام‌داران و مدیران، اثبات نشانی و ثبت نمونه‌های امضا. گفتنی است که طی این فرایند حدود ۱ هفته طول می‌کشد.
 • افتتاح حساب بانکی: افتتاح حساب بانکی برای واریز حداقل سرمایه اولیه ضروری است. همچنین، باید مدرک سپرده را از بانک دریافت کنید.
 • پرداخت هزینه ثبت‌نام: هزینه ثبت‌نام را برای اسناد شرکت، فرم‌ها، گواهی تاسیس و... باید پرداخت و رسید آن را دریافت کنید.
 • ارائه اسناد مرتبط و اخذ شماره شناسایی مالیات‌دهنده: باید تمام اسناد مرتبط را به ثبت واحد خدمات مالیاتی فدرال یا مقام‌های مالیاتی محلی تحویل دهید تا شماره شناسایی مالیات‌دهندگان (INN) را اخذ کنید. ناگفته نماند که مراحل ثبت‌نام دولتی پس از ۷ روز کاری به‌اتمام خواهد رسید.
 • ثبت امضای بانکی و افتتاح حساب بانکی دائمی و درخواست مهر شرکت: مراحل آخر ثبت شرکت در روسیه شامل ثبت امضای بانکی و درخواست افتتاح حساب بانکی دائمی و درخواست مجوزها و مهر شرکت است. افتتاح حساب بانکی دائمی برای عملیات مالی آتی شرکت و مهر شرکت برای همه تراکنش‌های آینده ضروری خواهد بود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در روسیه

مدارک لازم برای ثبت شرکت در روسیه عبارت‌اند از:

 • اسناد هویتی (شناسنامه یا گذرنامه) و اسناد اقامتی متقاضیان خارجی
 • اسناد اقامتی و اطلاعات هویتی مدیران شرکت
 • سند تایید سرمایه اولیه شرکت و بیانیه بانکی مبنی‌بر واریز آن در حساب بانکی روسیه
 • سند تایید منشا سرمایه شرکت
 • سند تایید نشانی محل استقرار شرکت (قرارداد اجاره‌نامه یا عنوان دارایی)
 • تفاهم‌نامه یا اساس‌نامه شرکت
 • طرح اقتصادی (بیزینس پلن) شرکت

هزینه ثبت شرکت در روسیه

سرمایه اولیه موردنیاز برای ثبت شرکت در روسیه ۱۰هزار روبل است. این مبلغ برای ثبت و اجاره دفتر و سایر هزینه‌های اولیه شرکت در نظر گرفته می‌شود. بااین‌حال، این هزینه بسته به نوع و اندازه کسب‌وکار امکان دارد کاهش یا افزایش پیدا کند. در این مسیر، باید هزینه‌های مربوط به روند اقدام و درخواست ثبت شرکت را نیز در نظر گرفت که این امر به‌‌خودی‌خود مبلغی در‌حدود 370 روبل می‌شود.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در روسیه

برای شرکت خود باید سرمایه اولیه در نظر بگیرید و آن را تامین کنید. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در روسیه متغیر است و به نوع و وسعت شرکت بستگی دارد. به‌طور کلی، می‌توان حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در روسیه را ۱۰هزار روبل در نظر گرفت. به‌عنوان مثال، حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود (LLC) ۱۰هزار روبل تخمین زده می‌شود که آن را می‌توان به‌صورت نقدی یا غیر‌نقدی پرداخت کرد. همچنین، شرکت‌ سهامی عام (JSC) با حداقل سرمایه اولیه ۱۰۰هزار روبل و شرکت سهامی خاص (CJSC) با حداقل سرمایه اولیه ۱۰هزار روبل، نیازمند سرمایه بیشتری هستند و بخشی از سرمایه اولیه آن‌ها باید بابت مراحل ثبت‌نام پرداخت شود.

مالیات شرکت‌ ها در روسیه

حین فرایند ثبت شرکت در روسیه، نوع نظام مالیاتی برای آن تعیین می‌شود. درمجموع، در سیستم مالیاتی کشور روسیه میزان مالیات بر درآمد بین ۱۳ تا ۴۷درصد حقوق است که براساس شغل و درآمد فرد مشخص می‌شود. باوجوداین، نوع نظام مالیاتی شرکتی یا مالیات بر شرکت می‌تواند براساس سیستم ۲۰درصد از سود در نظر گرفته شود.

ثبت شرکت در روسیه و گرفتن اقامت

پس از ثبت شرکت در روسیه‌، در ابتدا اقامت ۱ساله برای متقاضی صادر خواهد شد و پس‌از‌آن، اقامتش ۳ سال تمدید می‌شود. ناگفته نماند که بعد از گذشت ۲ تا ۳ سال از ثبت شرکت‌، وی می‌تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. پس از اخذ اقامت دائم روسیه‌، امکان دریافت پاسپورت این کشور برای او فراهم می‌شود که این فرایند نهایتا ۱ سال طول می‌کشد.

مدت زمان ثبت شرکت در روسیه

کل فرایند ثبت شرکت در روسیه و گرفتن تاییدیه ثبت حدود ۳ ماه به‌طول می‌انجامد. بازه زمانی حدودی ثبت هرکدام از انواع شرکت‌ها در این کشور ازاین‌قرارند:

 • شرکت‌‌ با مسئولیت محدود (LLC): ۲ هفته
 • شرکت سهامی عام (JSC): ۶ هفته
 • شرکت مشارکت خصوصی (CJSC): ۸ هفته
 • ثبت شرکت به‌صورت نمایندگی یا شعبه: ۲ تا ۸ هفته

مزایای ثبت شرکت در روسیه

به‌واسطه اقتصاد رو‌به‌‌رشد روسیه، این کشور یکی از قطب‌های اصلی اقتصادی دنیا محسوب می‌شود. مزایای ثبت شرکت در روسیه به قرار زیر است:

 • با اخذ ویزا و اقامت در روسیه، می‌توانید به‌‌همراه خانواده خود در این کشور زندگی کنید.
 • با ثبت شرکت در روسیه به بازار بزرگ این کشور دسترسی خواهید داشت و فعالیت‌های تجاری شما شکل مناسب‌تری به خود خواهند گرفت.
 • امکان استخدام نیروی کار ارزان از مزیت‌های دیگر ثبت شرکت در روسیه است.
 • در روسیه برخی از شرکت‌ها مشمول معافیت‌های مالیاتی می‌شوند.

معایب ثبت شرکت در روسیه

ثبت شرکت در روسیه علاوه‌بر مزایا، معایب خاص خود را نیز دارد. برخی از معایب ثبت شرکت در روسیه عبارت‌اند از:

 • در زمان آغاز فعالیت و طی روند ثبت شرکت، ممکن است به‌واسطه ورود به کشوری غریب و تجربه زندگی تازه، زیان‌های مالی زیادی متحمل شوید.
 • ممکن است که در ابتدای فعالیت شرکتتان، به‌دلیل پروژه‌های کاری نامناسب بیشتر از پس‌‌انداز خود برای گرداندن شرکت خرج کنید. به‌همین‌دلیل، قبل از هر اقدامی باید همه جوانب کار را در نظر بگیرید تا با پرداخت هزینه‌هایی نظیر اجاره‌ محل زندگی یا دفتر کار با مشکل مالی مواجه نشوید.

جمع‌بندی

ثبت شرکت در روسیه امر بسیار مهمی است؛ چراکه امکان انجام فعالیت‌های تجاری قانونی، حفاظت از حقوق مالکیت معنوی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و دسترسی به بازارهای گسترده را فراهم می‌کند. همچنین، ثبت شرکت در این کشور با حداقل میزان سرمایه‌گذاری ۱۰هزار روبل و در انواع مختلف، ازجمله شرکت با مسئولیت محدود (LLC)، شرکت سهامی عام (JSC)، شرکت سهامی خاص (CJSC) و ثبت شرکت به‌صورت نمایندگی یا شعبه امکان‌پذیر است.

مهم‌ترین مراحل ثبت شرکت در روسیه تهیه مدارک مورد‌نیاز، ثبت شرکت در سازمان‌های ثبتی روسیه، دریافت کد مالیاتی، ثبت در سازمان مالیاتی و سایر سازمان‌های مرتبط با نوع فعالیت شرکت مدنظر است.

ازآنجاکه فرایند ثبت شرکت در روسیه ممکن است کمی پیچیده باشد، توصیه می‌کنیم که با متخصصان حقوقی یا مشاوران تجاری متبحر در‌زمینه قوانین شرکت‌های این کشور مشورت کنید‌. آنان براساس نیازهای خاص کسب‌وکارتان، می‌توانند مشاوره دقیق و تخصصی به شما ارائه دهند و از رعایت تمام مقررات و الزامات مرتبط و درست‌بودن فرایند ثبت شرکت مطمئن شوند.

فرم مشاوره ثبت شرکت در روسیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

ثبت شرکت در روسیه چقدر هزینه دارد؟

هزینه ثبت شرکت در روسیه به عوامل مختلفی ازجمله نوع و محل ثبت شرکت و هزینه‌های قانونی مربوط به فرایند مذکور بستگی دارد‌؛ اما به‌طور کلی، هزینه ثبت شرکت در روسیه حدود ۱۰هزار روبل براساس نوع و میزان گستردگی شرکت تخمین زده می‌شود.

شرایط لازم برای ثبت شرکت در روسیه چیست؟

برای ثبت شرکت در روسیه، باید به شرایط و مقررات مرتبط پایبند باشید. این شرایط شامل نوع شرکت و سرمایه اولیه و تهیه مدارک مورد‌نیاز و مجوزهای خاص هستند. ناگفته نماند که محل ثبت شرکت بر شرایط ثبت و روند اداری شرکت نیز تاثیرگذار است.

آیا با ثبت شرکت در روسیه می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بله، ثبت شرکت در روسیه یکی از راه‌هایی است که شرایط را برای دریافت اقامت این کشور فراهم می‌کند. این روند با صدور اقامت موقت ۱‌ساله و سپس ۳ساله آغاز می‌شود. پس از گذشت ۲ تا ۳ سال از ثبت شرکت‌، می‌توان برای اخذ اقامت دائم روسیه اقدام کرد.

نرخ مالیات شرکت‌ها در روسیه چقدر است؟

حین طی فرایند ثبت شرکت در روسیه، نوع نظام مالیاتی برای آن تعیین می‌شود. در سیستم مالیاتی کشور روسیه، میزان مالیات بر درآمد بین ۱۳ تا ۴۷درصد حقوق است که براساس شغل و درآمد فرد مشخص می‌شود. مالیات بر درآمد شرکت نیز ممکن است براساس سیستم ۲۰درصد از سود در نظر گرفته شود.