ثبت شرکت در قبرس جنوبی به‌دلیل موقعیت استراتژیک این کشور، فرصتی عالی برای سرمایه‌گذاران است. قرارگرفتن میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، معافیت‌های مالیاتی برای کارآفرینان و کیفیت بالای زندگی از مزایای ثبت شرکت در قبرس جنوبی است.

ثبت شرکت در قبرس جنوبی روش مناسبی برای دریافت اقامت برای ایرانیان است که روندی ساده و سریع دارد. قبرس جنوبی جزو کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود؛ به‌عبارت دیگر، شرکت‌های ثبت‌شده در این کشور می‌توانند کاملا آزادانه در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا، خدمات و محصولات خود را ارائه دهند و به بازارهای جهانی دسترسی کامل داشته باشند.

قبرس جنوبی به‌دلیل قرارگرفتن بین قاره‌های آسیا و اروپا، مزایای زیادی برای تجارت دارد و مانند پلی تجاری بین این قاره‌ها عمل می‌کند. مالیات کم و بهره‌بردن از بازار اروپا، این کشور را به یکی از مقاصد مناسب برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار تبدیل کرده است.

شرایط ثبت شرکت در قبرس جنوبی

ثبت شرکت در قبرس جنوبی شرایط خاصی دارد که درادامه، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • تعداد سهام‌داران و مدیران

برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی، حداقل به یک مدیر نیاز دارید که خوشبختانه، هیچ محدودیتی برای ملیت یا محل اقامت مدیر وجود ندارد. همچنین، برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی باید حداقل یک سهام‌دار داشته باشید؛ ملیت یا محل سکونت سهام‌دار مهم نیست، اما نباید سهام شرکت دیگری را نیز داشته باشد.

 • منشی شرکت

برای شرکت‌هایی که در قبرس ثبت می‌شوند، داشتن یک منشی الزامی است. به‌دلیل مسائل مالیاتی، بهتر است منشی در قبرس مستقر باشد.

 • دفتر ثبت‌شده و نماینده محلی

برای تاسیس شرکت سهامی محدود در قبرس جنوبی، باید دفتر ثبت‌شده داشته باشید و یک نماینده محلی تعیین کنید. این کار برای اطمینان از دریافت تمامی اسناد و اطلاعیه‌های رسمی انجام می‌شود.

انواع شرکت در قبرس جنوبی

 • شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود، رایج‌ترین نوع شرکت در قبرس است که برای تاسیس آن، الزام خاصی برای داشتن حداقل سرمایه اولیه وجود ندارد. مسئولیت اعضا نیز براساس ارزش سهامشان متفاوت خواهد بود. تعداد سهام‌داران با سهام غیرقابل‌انتقال نیز می‌تواند از ۱ تا ۵۰ نفر باشد.

 • شرکت سهامی عام با مسئولیت محدود

شرکت سهامی عام با مسئولیت محدود را با حداقل سرمایه اولیه ۲۵ هزار و ۶۰۰ یورو و ۷ سهام‌دار می‌توان تاسیس کرد. سهام این نوع شرکت قابل‌انتقال است.

 • شرکت خارجی (Foreign Company)   

شرکت‌های خارجی می‌توانند شعبه، نمایندگی و همچنین شرکت‌های زیرمجموعه در قبرس جنوبی تاسیس کنند.

 • شرکت‌های تضامنی (Partnerships)

در قبرس جنوبی ۲ نوع شرکت تضامنی وجود دارد: شرکت‌های تضامنی عمومی (General Partnership) و شرکت‌های تضامنی مسئولیت محدود (Restricted Partnership). هر دو نوع این شرکت‌ها به حداقل ۲ و حداکثر ۲۰ شریک نیاز دارند و به‌عنوان نهاد تجاری مجزا از مالکان خود شناخته نمی‌شوند.

 • مالکیت انفرادی (Sole Proprietorship)

مالکیت انفرادی ساده‌ترین شکل ثبت شرکت برای افرادی است که به‌تنهایی و بدون شریک فعالیت می‌کنند. تاسیس شرکت‌های مالکیت انفرادی، هیچ الزامی برای داشتن سرمایه اولیه مشخص ندارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاران ایرانی است.

دلایل برتری ثبت این نوع شرکت برای ایرانیان عبارت‌اند از:

 • هزینه ثبت پایین: راه‌اندازی مالکیت انفرادی درمقایسه با سایر اشکال کسب‌وکار، ازنظر هزینه بسیار به‌صرفه‌تر است؛ البته مالکیت‌های انفرادی ملزم به ثبت مالیات بر ارزش ‌افزوده و رعایت قوانین و مقررات مربوطه هستند و درصورتی‌که گردش مالی سالانه‌شان از ۷۰ هزار یورو بیشتر شود، تهیه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده الزامی خواهد بود.
 • فرایند ثبت آسان:  راه‌اندازی مالکیت انفرادی در قبرس جنوبی، کاغذبازی و بروکراسی اداری پیچیده‌ای ندارد.
 • سرعت تایید درخواست‌ها: درخواست‌های مربوط به راه‌اندازی کسب‌وکار و امور مالیاتی مالکیت‌های انفرادی سریع‌تر تایید می‌شوند.
 • مدیریت ساده‌تر سوابق مالی: به‌دلیل نبود سهام‌دار یا هیئت مدیره، مدیریت سوابق مالی در مالکیت‌های انفرادی ساده‌تر است.
 • کنترل کامل بر کسب‌وکار: در مالکیت انفرادی، مالک از کنترل کامل بر کسب‌وکار خود برخوردار است.
 • بهره‌برداری از تمامی سود: با راه‌اندازی مالکیت انفرادی در قبرس جنوبی، مالک می‌تواند از تمامی سود کسب‌وکار خود بهره‌برداری کند.
 • حمایت‌های دولتی: ازآنجایی‌که بیشتر مالکیت‌های انفرادی، کسب‌وکارهای کوچک یا متوسط به‌شمار می‌روند، دولت قبرس جنوبی طرح‌ها و وام‌های ویژه‌ای را برای حمایت از این نوع کسب‌وکارها ارائه می‌دهد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی

سرمایه‌گذارانی که قصد دارند کسب‌وکار خود را در قبرس جنوبی راه‌اندازی کنند، باید اطلاعات زیر را در اداره ثبت شرکت‌های قبرس جنوبی(Cyprus Trade Register)  ارائه دهند:

 • تاییدیه نام شرکت و سندی که نشان می‌دهد نام انتخابی را می‌توان برای شرکت ‌استفاده کرد.
 • اساسنامه شرکت که حاوی قوانین داخلی، اسناد، اهداف شرکت و سهم‌بندی مالکیت است.
 • فرم حاوی اطلاعات اولیه و کلی شرکت (فرمHE1 )
 • فرم حاوی آدرس فیزیکی دفتر رسمی شرکت در قبرس جنوبی (فرم HE2)
 • فرم مشخصات مدیران و دبیر قانونی (فرم HE3)
 • فهرست مدیران منتخب در شرکت‌های سهامی عام (فرم HE5)
 • پاسپورت با حداقل ۳ سال اعتبار
 • گواهی اشتغال به کار
 • طرح تجاری سودآور
 • گواهی نداشتن سوءپیشینه

 درصورتی‌که شرکت سهامی عام باشد، فهرستی از نام کارمندانی که به‌عنوان مدیر انتخاب شده‌اند، در فرم (HE5) ذکر می‌شود.

ویزا برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی

تاسیس شرکت در قبرس جنوبی، راهی هموار برای اخذ ویزای کاری در این کشور ایجاد می‌کند. دریافت ویزای کار برای مدیران اجرایی، هیئت‌مدیره، مدیران میانی شرکت و سایر پرسنل کلیدی که تخصص آنان به‌راحتی در قبرس جنوبی در دسترس نیست، امکان‌پذیر است.

شرایط افرادی که می‌توانند به‌عنوان کارکنان شرکت، ویزای کاری دریافت کنند، عبارت‌اند از:

مدیران اجرایی

 • شامل مدیران مشاور، شرکا، مدیران کل و غیره
 • دریافت حقوق سالانه ۴۱ هزار یورو یا بیشتر
 • تعداد ویزای کار برای این عناوین شغلی، حداکثر ۵ مورد است.
 • این دسته از افراد از محدودیت‌های مربوط به مدت اقامت در کشور معاف‌اند.

مدیران میانی

 • حقوق سالانه برای مدیران میانی باید تقریبا بین ۲۰ هزار تا ۴۱ هزار یورو باشد.
 • تعداد ویزای کار تحت این عنوان ۱۰ مورد است.

کارکنان

 • شامل هرگونه موقعیت شغلی فنی، دفتری یا سرپرستی می‌شود که در ۲ دسته اول قرار نمی‌گیرد.
 • شرکت‌ها زمانی می‌توانند این افراد را استخدام کنند که گزینه مناسبی برای استخدام افراد از داخل قبرس جنوبی وجود نداشته باشد.
 • صدور مجوز فقط درصورتی مجاز است که به‌طور واضح مشخص شود، هیچ پرسنلی در قبرس جنوبی نمی‌تواند نیازهای فنی یا مهارتی شرکت را برآورده ‌کند.

برای دریافت ویزای کار ازطریق ثبت شرکت، بیشتر سهام شرکت باید متعلق به فرد یا شرکت خارج از قبرس جنوبی باشد. این گزینه برای شرکت‌هایی که سهم مالکیت خارجی آن‌ها کمتر از ۵۰ درصد است، هم‌چنان دردسترس خواهد بود؛ البته، تنها در شرایطی که ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در شرکت، معادل ۱۷۱ هزار یورو یا بیشتر باشد. همچنین داشتن دفتر فیزیکی مناسب برای شرکت در قبرس جنوبی الزامی است.

هزینه ثبت شرکت در قبرس جنوبی

هزینه ثبت شرکت در قبرس جنوبی برای شرکتی با سرمایه اسمی ۱۰۰۰ یورو، تقریبا ۱۳۰۰ یورو به‌همراه مالیات بر ارزش ‌افزوده (VAT) است. درصورتی‌که مشتری بخواهد اسناد شرکت به انگلیسی ترجمه شود، هزینه اضافی حدود ۳۰۰ یورو به‌همراه مالیات بر ارزش ‌افزوده باید پرداخت شود.

براساس قانون قبرس جنوبی، تمامی شرکت‌های ثبت‌شده در این کشور ملزم به پرداخت عوارض دولتی به مبلغ ۳۵۰ یورو هستند. این عوارض باید تا سی‌ام ژوئن هرسال پرداخت شود. درصورت تأخیر در پرداخت عوارض، جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد برای پرداخت تا سی‌ویکم آگوست و ۳۰ درصد برای پرداخت تا پایان سال برای شرکت درنظر گرفته می‌شود.

چنانچه عوارض دولتی در وقت تعیین‌شده پرداخت نشود، اداره ثبت شرکت‌های قبرس جنوبی ممکن است نام شرکت را از فهرست شرکت‌های ثبت‌شده در این کشور حذف کند.

مالیات شرکت ها در قبرس جنوبی

نرخ مالیات‌ بر درآمد شرکت‌ها در قبرس جنوبی یکی از کم‌ترین نرخ‌های مالیاتی در اتحادیه اروپا است؛ به این معنی که سود خالص شرکت‌های دارای قبرس جنوبی، پس از اعمال معافیت‌ها و کسورات مجاز، مشمول مالیات با نرخ ثابت ۱۲٫۵ درصد می‌شود.

مراحل ثبت شرکت در قبرس جنوبی

 1. انتخاب نام

ابتدا باید نامی برای شرکت انتخاب کنید که قبلا استفاده نشده باشد. نام شرکت نباید گمراه‌کننده و توهین‌آمیز باشد. برای بررسی نام انتخابی خود می‌توانید به سایت اداره ثبت شرکت‌های قبرس جنوبی مراجعه کنید.

 1. تعیین سهام‌داران

حداقل یک سهام‌دار حقیقی یا حقوقی برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی لازم است. هیچ محدودیتی برای تابعیت سهام‌داران وجود ندارد. همچنین اطلاعات سهام‌داران، شامل نام، آدرس و میزان سهام آن‌ها باید در اسناد ثبت شرکت ذکر شود.

 1. انتخاب مدیران

حداقل یک مدیر حقیقی یا حقوقی برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی لازم است. مدیر می‌تواند از هر ملیتی باشد و به اقامت در قبرس جنوبی نیازی ندارد. اطلاعات مدیران، شامل نام، آدرس و سوابق آن‌ها باید در اسناد ثبت شرکت ذکر شود.

 1. تعیین آدرس دفتر ثبت‌شده

برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی باید آدرسی فیزیکی برای شرکت تهیه کنید که در‌دسترس عموم باشد. آدرس برای دریافت مکاتبات رسمی ازجمله مدارک قانونی و اطلاعیه‌های دولتی استفاده می‌شود.

 1. تهیه تفاهم‌نامه و اساسنامه

تفاهم‌نامه و اساسنامه، اسنادی رسمی‌اند که اهداف، ساختار و قوانین شرکت را مشخص می‌کنند و سهام‌داران و مدیران شرکت باید این اسناد را امضا و مهر کنند. میزان سرمایه سهام نیز باید در تفاهم‌نامه و اساسنامه شرکت ذکر شود.

 1. تعیین سرمایه سهام

حداقل سرمایه سهام قانونی برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی وجود ندارد؛ بااین‌حال، سرمایه سهام باید برای فعالیت‌های تجاری شرکت کافی باشد.

 1. افتتاح حساب بانکی

افتتاح حساب بانکی برای واریز سرمایه سهام و انجام تراکنش‌های مالی شرکت ضروری است. مدارک مربوط به ‌حساب بانکی باید به اداره ثبت شرکت‌های قبرس جنوبی ارائه شود.

 1. ثبت‌نام در اداره مالیات

شرکت را باید در اداره مالیات قبرس جنوبی ثبت کنید و شماره شناسایی مالیاتی (TIN) دریافت کنید. این شماره برای پرداخت مالیات و سایر تعهدات مالیاتی شرکت استفاده خواهد شد. اگر گردش مالی سالانه شرکت از ۱۵ هزار و ۶۰۰ یورو فراتر رود، باید برای مالیات بر ارزش‌ افزوده (VAT) در اداره مالیات قبرس جنوبی ثبت‌نام کنید.

 1. ثبت‌نام در بیمه اجتماعی

کارمندان شرکت را باید در خدمات بیمه اجتماعی (SIS) قبرس جنوبی ثبت‌نام کنید. این امر برای اطمینان از آن است که آن‌ها از مزایای بیمه اجتماعی مانند بیمه درمانی، بازنشستگی و بیکاری برخوردارند.

 1. ارائه مدارک

همه مدارک لازم شامل فرم درخواست، مدارک هویتی سهام‌داران و مدیران، تفاهم‌نامه و اساسنامه، مدارک حساب بانکی، مدارک ثبت‌نام در اداره مالیات و مدارک مربوط به مجوزهای کسب‌وکار و بیمه اجتماعی را به اداره ثبت شرکت‌های قبرس جنوبی ارائه دهید.

مدت زمان ثبت شرکت در قبرس جنوبی

به‌طور معمول، ثبت شرکت در قبرس جنوبی حدود ۸ تا ۱۰ روز طول می‌کشد؛ بااین‌حال، با انتخاب نام شرکت از فهرست نام‌هایی که از قبل تایید شده‌اند، می‌توان زمان ثبت را به ۳ تا ۵ روز کاری کاهش داد. همچنین، شرکت‌هایی در قبرس جنوبی وجود دارند که از قبل ثبت شده‌اند؛ به این معنی که می‌توانید بلافاصله پس از تکمیل مراحل اداری، فعالیت خود را آغاز کنید. این گزینه، سریع‌ترین روش برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی است.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در قبرس جنوبی

یکی از روش‌های دریافت مجوز اقامت دائم در قبرس جنوبی، راه‌اندازی کسب‌وکار است. برای این کار باید حداقل ۳۰۰ هزار یورو در یک شرکت قبرسی سرمایه‌گذاری کنید و حداقل برای ۵ نفر فرصت شغلی ایجاد نمایید.

همچنین، داشتن مدارک تمکن مالی ضروری است. باید ثابت کنید که برای تامین مخارج زندگی خود و خانواده‌تان، از منابع مالی خارج از قبرس جنوبی استفاده خواهید کرد. بعد از گذشت ۵ سال از ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری و گرفتن اقامت کاری، می‌توانید برای دریافت تابعیت قبرس جنوبی نیز اقدام کنید.

مزایای ثبت شرکت در قبرس جنوبی

 • نرخ پایین مالیات بر شرکت‌ها
 • دسترسی به بازار اتحادیه اروپا
 • موقعیت استراتژیک بین اروپا، آسیا و آفریقا
 • استفاده گسترده از زبان انگلیسی در تجارت
 • نیروی کار ماهر و زیرساخت با کیفیت بالا

معایب ثبت شرکت در قبرس جنوبی

 • محدودیت در فعالیت‌های تجاری خاص: ثبت برخی از فعالیت‌های تجاری خاص، مانند بانکداری و بیمه در قبرس جنوبی با محدودیت‌هایی همراه است.
 • نظارت بیشتر از حد مقامات دولتی: قبرس جنوبی تا حدودی به‌عنوان بهشت مالیاتی شناخته می‌شود و آمار کلاهبرداری مالیاتی در این کشور بالا رفته است؛ به‌همین‌دلیل، شرکت‌های ثبت‌شده در این کشور ممکن است بیش‌ازپیش، تحت‌نظارت مقامات دولتی و سخت‌گیری آنان قرار بگیرند.

فرم مشاوره ثبت شرکت در قبرس جنوبی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

‌سوالات متداول

مناسب‌ترین نوع ثبت شرکت در قبرس جنوبی برای ایرانیان کدام است؟

مناسب‌ترین نوع ثبت شرکت در قبرس جنوبی برای ایرانیان به شرایط آنان بستگی دارد؛ بااین‌حال، یکی از بهترین روش‌ها برای ایرانیان ثبت شرکت‌های مالکیت انفرادی است.

ثبت شرکت در قبرس جنوبی چقدر طول می‌کشد؟

ثبت شرکت در قبرس جنوبی به ۸ تا ۱۰ روز کاری نیاز دارد.

آیا با ثبت شرکت در قبرس جنوبی می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بله. درصورتی می‌توان اقامت قبرس جنوبی را ازطریق ثبت شرکت گرفت که ۳۰۰ هزار یورو در یک شرکت سرمایه‌گذاری کرده باشید.

آیا با ثبت شرکت در قبرس جنوبی می‌توانم پاسپورت این کشور را بگیرم؟

بعد از گذشت ۵ سال از ثبت و فعالیت شرکت، می‌توانید برای دریافت پاسپورت قبرس جنوبی اقدام کنید.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در قبرس جنوبی چیست؟

برای ثبت شرکت سهامی عام در قبرس جنوبی، به سرمایه اولیه به میزان حداقل ۲۵ هزار یورو نیاز است. ثبت باقی شرکت‌ها به سرمایه اولیه مشخصی نیاز ندارد.