ثبت شرکت در اسپانیا یکی از روش‌های محبوب برای مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. مالیات کم و سیاست‌های اقتصادی مناسب و امکان اخذ اقامت موقت و دائم این کشور پس از ثبت شرکت، باعث جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی به اسپانیا می‌شود.

کشور اسپانیا با آب‌وهوای عالی و فرهنگ بی‌نظیر خود همیشه مقصد محبوبی برای سفر و مهاجرت ایرانیان بوده است. در سال‌های اخیر، باتوجه‌به سیاست‌های تجاری مشوق سرمایه‌گذاران خارجی، اقبال به سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در اسپانیا بیشتر شده است.

روش‌های مختلفی برای ثبت شرکت در اسپانیا وجود دارند که بسته ‌به شرایط و تجربه کاری خود، می‌توانید یکی از آن‌ها را برای فعالیت اقتصادی و دریافت اقامت این کشور انتخاب کنید. نکته مهم این است که با ثبت شرکت در اسپانیا، می‌توانید اقامت موقت و دائم این کشور را به‌راحتی به‌دست آورید.

در این مقاله، انواع شرکت‌‌ها در اسپانیا و قوانین و شرایط و مدارک لازم برای ثبت آن‌ها را توضیح می‌دهیم و پس از مرور مراحل ثبت شرکت در اسپانیا، مزایا و معایب آن را بیان می‌کنیم.

قوانین ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا مستلزم آگاهی و پیروی از قوانین خاص و رویه‌های حقوقی متفاوتی است. با آگاهی از این قوانین، می‌توانید این فرایند را آسوده‌تر طی و بدون مواجهه با مشکلات اساسی، شرکتتان را ثبت کنید.

به‌طور کلی، قوانین ثبت شرکت در اسپانیا برای شهروندان و سرمایه‌گذاران بین‌المللی تفاوت زیادی قائل نیست؛ بنابراین، مقررات آن بیشتر به نوع شرکت مدنظرتان بستگی دارد.

قوانین ثبت شرکت در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • برای ثبت شرکت در اسپانیا حداقل یک مدیر نیاز است.
 • تمام شرکت‌ها باید در اداره ثبت اسپانیا ثبت شوند.
 • شرکت‌ها برای فعالیت اقتصادی در اسپانیا در حداقل تعداد سهام‌داران محدودیتی ندارند.

انواع شرکت در اسپانیا

انواع شرکت در اسپانیا اغلب براساس نوع مالکیت دسته‌بندی می‌شوند. مالکیت انحصاری، مسئولیت محدود، شرکت سهامی و مالکیت عام برخی از این‌ها شرکت هستند که هرکدام قواعد و ضوابط خاص خود را دارند. در‌ادامه، انواع شرکت در اسپانیا را معرفی و بررسی می‌کنیم.

شرکت مستقل یا با مالکیت انحصاری (Sole Proprietorship)

شرکت مستقل یا با مالکیت انحصاری (Sole Proprietorship) که در زبان اسپانیایی به آن «Autónomo» گفته می‌شود، رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوع شرکت برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی است؛ زیرا این امکان را فراهم می‌کند تا با حداقل سرمایه، کسب‌وکار مستقل خود را در اسپانیا راه‌اندازی کنید. تمام مسئولیت شرکت با مالکیت انحصاری، بر‌عهده شخص شماست و خودتان برای شرکت تصمیم‌گیری می‌کنید. ثبت شرکت مستقل در اسپانیا برای مشاغل کوچک، مانند تجارت‌های نه‌چندان عظیم و مشاغل آزاد و فریلنسری مناسب است.

شرکت با چند شریک (Partnership)

ثبت شرکت با چند شریک (Partnership) یکی دیگر از شرکت‌هایی است که محبوبیت زیادی در میان سرمایه‌گذاران دارد. برای ثبت این نوع شرکت، به یک یا چند شریک نیاز دارید تا فعالیتتان را آغاز کنید. برای این کار ابتدا باید در اداره مالیات اسپانیا ثبت‌نام و در‌صورت نیاز، مجوز لازم را دریافت کنید. شرکت با چند شریک مناسب کسب‌وکارهایی است که به تخصص و مهارت بیشتری احتیاج دارند؛ اما شرکا ترجیح می‌دهند ساختار شرکت نیمه‌رسمی باشد.

شرکت با مسئولیت محدود (Limited Liability Company)

شرکت با مسئولیت محدود (Limited Liability Company) که در اسپانیایی به «Sociedad Limitada» شناخته می‌شود، نزد سرمایه‌گذاران داخلی اسپانیا و خارجی محبوب است. در این نوع شرکت، هیچ‌کدام از سرمایه‌گذاران مسئولیت شخصی در‌قبال آن ندارند و ضرر آن‌ها به میزان سرمایه‌گذاری‌شان در شرکت محدود می‌شود.

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در اسپانیا، تمام شرکا باید اساس‌نامه و قوانین و مقررات شرکت را باتوجه‌به قانون دولت اسپانیا تدوین و امضا کنند. پس‌از‌آن، شرکا باید گواهی ثبت تجاری و شماره شناسایی مالیاتی (NIF) را دریافت کنند. سرمایه اولیه شرکت نیز باید به حساب بانکی اشتراکی واریز و گواهی سپرده دریافت شود.

دفاتر نمایندگی یا شعبه (Branch Office)

دفتر نمایندگی یا شعبه (Branch Office) یکی از انواع ساختار تجاری در اسپانیا است که به شرکت خارجی اجازه می‌دهد تا بدون ثبت شرکت مستقل در اسپانیا و فقط از‌طریق دریافت نمایندگی، در این کشور فعالیت کند. هیئت‌مدیره یا روسای شعبه اصلی شرکت باید نماینده‌ای قانونی تعیین کنند تا مسئولیت مدیریت امور شعبه را در اسپانیا برعهده بگیرد. برای فعالیت تجاری از‌طریق دفاتر نمایندگی در اسپانیا، شرکت اصلی باید در اداره ثبت تجاری اسپانیا ثبت‌نام و شماره شناسایی مالیاتی (NIF) ویژه آن را دریافت کند.

شرکت سهامی عام (Public Limited Company)

شرکت سهامی یا سهامی عام (Public Limited Company) در اسپانیا به «Sociedad Anónima» شهرت دارد و شرکتی است که سهام آن به‌صورت عمومی در بازار سهام اسپانیا معامله می‌شود. در شرکت‌های سهامی، علاوه‌بر پرداخت مالیات شرکت، باید سود سهام جداگانه پرداخت شود و مسئولیت آن مستقیما بر‌عهده مدیران و روسای شرکت است.

ساختار تجاری شرکت سهامی عام معمولا برای کسب‌وکارهای بزرگ نیازمند سرمایه هنگفت استفاده می‌شود؛ زیرا در این حالت، می‌توانند سرمایه مدنظر را از‌طریق فروش سهام به‌دست بیاورند. برای ثبت این نوع شرکت، سهام‌داران باید اساس‌نامه شرکت را تدوین و امضا کنند تا پس از ثبت تجاری در اسپانیا، بتوانند شماره مالیاتی (NIF) را دریافت کنند. علاوه‌بر‌این، حساب‌های سالانه شرکت سهامی باید در دفتر ثبت شرکت در اسپانیا ثبت شوند.

شرکت مشارکت محدود (Limited Partnership)

شرکت با مشارکت محدود (Limited Partnership) که در اسپانیا با نام «Sociedad Comanditaria» شناخته می‌شود، نوعی ساختار تجاری است که در آن ۲ نوع شراکت عمومی و محدود شکل می‌گیرد. در شراکت محدود، شرکا سرمایه لازم شرکت را فراهم می‌کنند؛ اما در‌قبال بدهی‌ها و تعهدهای شرکت مسئولیتی برعهده ندارند. درمقابل، در شراکت عمومی شرکا سرمایه‌‌گذاری نمی‌کنند و تنها مسئولیت اداره شرکت و بدهی‌ها و تعهدها را روی دوششان است.

شرکت مشارکت محدود با سهام دولتی (Limited Partnership with Shares)

شرکت مشارکت محدود با سهام دولتی (Limited Partnership with Shares) در زبان اسپانیایی به «Sociedad Comanditaria por Acciones» شناخته می‌شود. این شرکت ویژگی‌های شرکت با مشارکت محدود و شرکت سهامی عام را دارد و تمام شرکا باید اساس‌نامه آن را تنظیم و امضا کنند. پس‌از‌آن، شرکت را باید در دفاتر ثبت تجاری اسپانیا ثبت کنید. برای ثبت شرکت با مشارکت محدود در اسپانیا، شرکتتان باید نامی با عبارت «Sociedad Comanditaria por Acciones» یا مخفف «S.C.A» داشته باشد تا بتوانید فعالیت خود را آغاز کنید.

شرکت اجتماعی با ساختار اقتصادی (Economic Interest Grouping)

شرکت اجتماعی با ساختار اقتصادی (Economic Interest Grouping) نوعی شرکت است که در آن ۲ یا چند شرکت در پروژه یا فعالیت تجاری مشترک، با یکدیگر همکاری می‌کنند. این شرکت با نام «Agrupación de Interés Económico» یا «AIE» در اسپانیا شناخته می‌شود و برای ثبت آن، باید ۲ یا چند شرکت با یکدیگر قرارداد امضا کنند. در این قرارداد، اهداف هرکدام و منابع و مسئولیت‌های آن‌ها مشخص می‌شود.

شرکت اروپایی (European Company)

شرکت‌های اروپایی (European Company) که در اسپانیا به نام «Societas Europaea» یا (SE) شناخته می‌شوند، نوعی ساختار تجاری ویژه کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. این شرکت‌ها ویژه کسب‌وکارهایی است که در چند کشور عضو اتحادیه اروپا فعالیت می‌کنند و قوانین یکسان و مشترکی دارند تا فرایند تجارت آسان‌تری داشته باشند. برای ثبت شرکت اروپایی در اسپانیا، ابتدا باید شرکت هلدینگ سهامی عام یا خاص ایجاد کنید و آن شرکت اساس‌نامه شرکت اروپایی را تدوین و تنظیم کند.

شرایط ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا شرایط ویژه‌ای دارد که باتوجه‌به نوع شرکت و الزامات قانونی آن‌، ممکن است برای هر شرکتی متفاوت باشد. با‌این‌حال، شرایطی کلی برای ثبت شرکت در اسپانیا وجود دارند که شامل بیزینس پلن یا طرح تجاری و سابقه کاری و سرمایه موردنیاز است. بیزینس پلن طرح تجاری جامعی است که هدف‌ها و فعالیت‌ها و پیش‌بینی‌های مالی شرکتتان را مشخص می‌کند.

افزون‌بر بیزنس پلن، در حوزه‌ای که می‌خواهید شرکت خود را ثبت کنید، باید سابقه کاری واقعی و سرمایه کافی داشته باشید. با ارائه گواهی تمکن مالی به‌ارزش 50هزار یورو و بیزینس پلن و رزومه‌کاری‌تان به سفارت اسپانیا، می‌توانید برای دریافت مجوز ثبت شرکتتان اقدام کنید. پس از تایید مدارک، سفارت مجوز ثبت شرکت را صادر می‌کند.

مراحل ثبت شرکت در اسپانیا

برای ثبت شرکت در اسپانیا، باید مراحل خاصی را طبق ساختار قانونی این کشور طی کنید. پس از طی‌کردن تمام مراحل، شرکتتان در اسپانیا ثبت می‌شود و فعالیت تجاری خود را می‌توانید در این کشور آغاز کنید.

مراحل ثبت شرکت در اسپانیا ازاین‌قرارند:

۱. دریافت شماره شناسایی

اولین و مهم‌ترین مرحله برای ثبت شرکت در اسپانیا این است که به‌عنوان فرد غیربومی برای شرکت خود شماره شناسایی دریافت کنید. اگر شخصا برای فعالیت تجاری در اسپانیا اقدام می‌کنید، باید برای شماره شناسایی خارجی یا «NIE» درخواست بدهید و اگر به فرد دیگر برای انجام این کار وکالت داده‌اید، باید برای شماره شناسایی مالیاتی یا «NIF» درخواست بدهید.

این شماره‌های شناسایی به سرمایه‌گذاران خارجی امکان می‌دهد تا در اسپانیا حساب بانکی داشته باشند. فرایند دریافت «NIF» و «NIE» بسیار ساده است و آن را ازطریق سفارت اسپانیا می‌توانید دریافت کنید. درصورت حضور در کشور اسپانیا، با مراجعه به اداره‌های پلیس این کشور، می‌توانید شماره‌های شناسایی را اخذ کنید.

۲. تایید نام شرکت

پس از دریافت شماره شناسایی برای شرکت خود، باید نام آن را در اداره ثبت شرکت‌های اسپانیا (Registro Mercantil) تایید کنید. در این مرحله، باید فهرستی شامل ۳ نام برای شرکت انتخاب کنید. اداره ثبت این نام‌ها را براساس اولویتتان بررسی می‌کند و در‌صورتی‌که شرکتی دیگر با نام مدنظر شما در اسپانیا وجود نداشته باشد، نام شرکت را تایید و گواهی منحصربه‌فرد‌بودن نام شرکت را صادر می‌کند.

۳. افتتاح حساب بانکی

مرحله بعدی افتتاح حساب بانکی به نام شرکت است. باید حساب بانکی برای شرکتتان باز و حداقل سرمایه موردنیاز را به آن واریز کنید. این میزان سرمایه برای انواع شرکت‌های اسپانیا متفاوت است. معمولا برای شرکتی با مسئولیت محدود، باید حداقل 6هزار یورو و برای شرکت سهامی، باید ۳هزار یورو سرمایه داشته باشید و به حساب بانکی شرکت واریز کنید. سپس رسید واریز را در مهلت تعیین‌شده به دفتر ثبت شرکت‌ها در اسپانیا ارائه دهید.

۴. تدوین اساس‌نامه

در این مرحله، باید اساس‌نامه شرکت تدوین شود که شامل تعیین سهام‌داران و وظایف و سهم هریک از آنان است. ابتدا سهام‌داران و مدیر شرکت را تعیین کنید. هنگام تعیین سهام‌داران شرکت و تدوین اساس‌نامه، باید درصد سهم هر سهام‌دار با جزئیات و به‌صورت قانونی مکتوب شود.

در قوانین اسپانیا، ۲ نوع مدیر شرکت وجود دارد. در نوع اول، مدیر شرکت به حقوق یا مجوز کار نیاز ندارد و تنها وظیفه‌اش این است که سالی یک‌ مرتبه دفترهای حسابرسی شرکت را امضا کند. در این صورت، باید حداقل یک کارمند دیگر نیز داشته باشید. در نوع دوم، مدیر شرکت در اسپانیا فردی با وظایف کاری تعریف‌شده است که در این صورت، به استخدام کارمند دیگری نیاز ندارید.

۵. ثبت اسناد در دفتر اسناد رسمی

پس از تدوین اساس‌نامه، باید به یکی از دفترهای اسناد رسمی اسپانیا مراجعه کنید تا تمام اسنادتان رسمیت پیدا کند. در این مرحله، سرمایه‌گذاران و سهام‌داران و مدیران شرکت رسما مشخص می‌شوند. برای ثبت اسناد در دفتر اسناد رسمی، علاوه‌بر مدارک و اسناد، باید نشانی معتبری در اسپانیا را برای دفتر شرکت خود معرفی و حوزه فعالیتتان را کامل و شفاف مشخص کنید.

این مرحله از ثبت شرکت در اسپانیا معمولا 21 روز زمانی می‌برد و درنهایت، شماره مالیات بر ارزش افزوده موقت برایتان در نظر گرفته می‌شود. با این شماره می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید.

۶. دریافت کد شناسایی مالیاتی (CIF)

مرحله بعد مراجعه به سازمان مالیاتی و دریافت کد شناسایی مالیاتی (CIF) است. برای این کار باید به اداره مالیات اسپانیا (Agencia Tributaria) مراجعه کنید تا اسناد شرکت مهر اداره مالیاتی را داشته باشد و ثبت شود و کد شناسایی مالیاتی (CIF) را بتوانید دریافت ‌کنید.

برای دریافت کد مالیاتی (CIF)، ابتدا باید فرم درخواست آن را از وبسایت اداره مالیاتی اسپانیا بردارید و تکمیل کنید. پس‌از‌آن همراه با شماره شناسایی NIE، به سازمان مالیاتی مراجعه و کد مالیاتی ویژه شرکتتان را دریافت کنید.

۷. ثبت‌نام در تامین اجتماعی و بیمه حوادث

آخرین مرحله برای ثبت شرکت در اسپانیا، ثبت‌نام در سیستم تامین اجتماعی و بیمه حوادث شغلی این کشور است. برای این کار به اداره تامین اجتماعی منطقه مدنظر خود بروید و شرکت را رسما در سیستم ثبت کنید. سپس برای شرکتتان بیمه حوادث شغلی در نظر بگیرید.

فراموش نکنید که مراحل ثبت شرکت در اسپانیا حدود ۱۰ تا 16 ماه زمان می‌برد. در این مدت، کشور اسپانیا باید تایید کند که بیزینس پلن شما حداقل برای یک فرد اسپانیایی می‌تواند شغل ایجاد کند. پس از این مراحل، می‌توانید فعالیت شرکت خود را در اسپانیا شروع کنید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا

برای ثبت شرکت در اسپانیا، به ۲ سری مدارک مختلف نیاز خواهید داشت. سری اول مدارک برای مجوز ثبت شرکت در اسپانیا ازطریق سفارت این کشور و سری دوم پس از دریافت مجوز و ورود به اسپانیا برای آغاز به کار شرکت شما است.

مدارک لازم مرحله اول ثبت شرکت در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی و گذرنامه)
 • گواهی تمکن مالی ۵۰هزاریورویی
 • رزومه ‌کاری
 • بیزینس پلن
 • گواهی تاییدیه پزشکی
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه

مدارک لازم مرحله دوم ثبت شرکت در اسپانیا بدین‌شرح‌اند:

 • گواهی تایید نام شرکت
 • اساس‌نامه
 • اسناد تاسیس شرکت
 • مدارک سهام‌داران و مدیران شرکت
 • گواهی تاییدیه حساب بانکی با حداقل ۳هزار یورو موجودی
 • گواهی شماره شناسایی NIF یا NIE
 • رسید پرداخت هزینه‌های ثبت
 • مجوز تجاری شهرداری
 • اسناد مرتبط با تامین اجتماعی

هزینه ثبت شرکت در اسپانیا

هزینه ثبت شرکت در اسپانیا معمولا به نوع شرکت مدنظرتان بستگی دارد. این هزینه‌ها شامل هزینه ثبت در دفتر اسناد رسمی و ثبت تجاری و دریافت گواهی نام شرکت است که بین ۱۵۰۰ تا ۲هزار یورو تخمین زده می‌شود. هزینه‌های گفته‌شده به‌علاوه سرمایه اولیه شرکت است که باید به حساب شرکت در یکی از بانک‌های اسپانیایی واریز شود. ناگفته نماند که هزینه دریافت گواهی تمکن مالی و اجاره یا خرید دفتر برای شرکت و هزینه‌های سفارت و سفر به اسپانیا را نیز باید در نظر بگیرید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در اسپانیا

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا بسته به نوع شرکت مدنظرتان متفاوت است. به‌عنوان مثال، برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل به ۵۵۰ یورو به‌همراه ۳هزار یورو سرمایه اولیه نیاز دارید. این در حالی است که حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی ۷۵۰ یورو به‌همراه ۶۰ هزار یورو است.

اگر قصد دارید نمایندگی یا شعبه شرکت را در اسپانیا ثبت کنید، به سرمایه اولیه نیاز نخواهید داشت. تنها باید شرکت اصلی در کشور مبدا معتبر باشد و هیئت‌مدیره آن رسما برای ثبت شعبه در اسپانیا تصمیم بگیرند.

مالیات شرکت ها در اسپانیا

مالیات شرکت ها در اسپانیا مالیات شرکتی (IS) است که به نهادهای واجد‌شرایط مالیات در اسپانیا تعلق می‌گیرد. اگر شرکت خود را طبق قوانین این کشور راه‌اندازی کنید و در یکی از شهرهای اسپانیا دفتر ثبت‌شده داشته باشید، باید مالیات پرداخت کنید. نرخ مالیات عمومی برای شرکت‌های اسپانیا ۲۵ درصد است.

شرکت‌های تازه‌تاسیس برای ۲ سال اول فعالیت خود، تنها ۱۰درصد باید مالیات پرداخت کنند. نکته دیگر اینکه تمام شرکت‌های اسپانیا باید اظهارنامه مالیاتی خود را بعد از ۶ ماه به اداره مالیات این کشور ارائه دهند.

ثبت شرکت در اسپانیا و گرفتن اقامت

با ثبت شرکت در اسپانیا، می‌توانید ویزا و اقامت این کشور را دریافت کنید. پس از ثبت درخواست خود در سفارت اسپانیا و دریافت مجوز ثبت شرکت، ویزای یک‌ساله این کشور برایتان صادر می‌شود. با گذشت ۱ ‌سال و طی مراحل ثبت شرکت، می‌توانید فعالیت اقتصادی‌تان را آغاز کنید. در‌صورت فعالیت مستمر شرکت و پرداخت به‌موقع حقوق کارمندان و مالیات، تا ۵ سال امکان تمدید ویزای شما وجود دارد.

پس از ۵ سال اقامت در اسپانیا و فعالیت اقتصادی در این کشور، اقامت دائم اسپانیا را می‌توانید دریافت کنید. پس از ۱۰ سال نیز، می‌توانید برای شهروندی و دریافت پاسپورت این کشور درخواست دهید. در‌صورت تمدید ویزای شما، امکان دریافت ویزا و اقامت دائم همسر و فرزندان کوچک‌تر از ۱۸ سالتان نیز وجود دارد.

براساس قوانین جدید، نوع دیگری از ویزا به نام ویزای استارتاپی ایجاد شده است که به شما اجازه می‌دهد ۲ سال در اسپانیا اقامت کنید. این ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که پروژه استارتاپی نوآورانه‌ای در گروه صنایع مهم اسپانیا مانند انرژی سبز و بیوتکنولوژی داشته باشند.

اجازه اقامت در اسپانیا ازطریق ثبت شرکت از روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

 • راه‌اندازی شرکت جدید
 • سرمایه‌گذاری مشترک
 • فعالیت به‌عنوان زیرمجموعه شرکت اسپانیایی
 • خوداشتغالی یا کسب‌وکار انفرادی
 • افتتاح دفتر نمایندگی

مزایای ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا باتوجه‌به موقعیت استراتژیک و سیاست‌های تجاری این کشور مزایای گوناگونی دارد. ازجمله مزایای ثبت شرکت در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • دسترسی به بازارهای اتحادیه اروپا: عضویت اسپانیا در اتحادیه اروپا به شرکت‌های این کشور اجازه می‌دهد تا بازار خود را محدود به اسپانیا ندانند و از بازار متنوع اتحادیه اروپا بهره ببرند.
 • اقتصاد پویا: اسپانیا چهاردهمین اقتصاد بزرگ جهان و چهارمین اقتصاد مهم اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. این کشور عضو بزرگ‌ترین بازار تجاری جهان است که موجب دسترسی آسان آن به تعداد زیادی از کسب‌وکارها و بازرگان‌ها و سرمایه‌گذارهای بین‌المللی می‌شود.
 • زیرساخت‌های مناسب: در سال‌های اخیر، زیرساخت‌های اسپانیا بهبود درخور‌توجهی پیدا کرده است. با سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در اسپانیا، می‌توانید از صنعت فناوری وسیع و اینترنت پرسرعت و فناوری پیشرفته مخابراتی این کشور بهره ببرید.
 • تشویق به سرمایه‌گذاری خارجی: دولت اسپانیا سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را تشویق می‌کند و سیاست‌های متنوعی برای تسهیل فرایند ثبت شرکت و اقامت و ویزای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته است.
 • سیستم مالیاتی آنلاین: آژانس مالیات اسپانیا (STA) سیستمی کاملا آنلاین راه‌اندازی کرده است که در آن می‌توانید تمام امور مالیاتی خود را به‌صورت آنلاین انجام دهید. همین موضوع باعث صرفه‌جویی در وقت برای ثبت شرکت در اسپانیا می‌شود.

معایب ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا مانند فعالیت اقتصادی در هر کشور دیگری معایب خاص خود را دارد. شماری از معایب ثبت شرکت در اسپانیا ازاین‌قرارند:

 • زبان اسپانیایی: با اینکه بیشتر شهروندان اسپانیا به زبان انگلیسی مسلط‌اند، برای دسترسی به بازار گسترده‌تر و زندگی در این کشور و دریافت اقامت آنجا، باید به زبان اسپانیایی نیز مسلط باشید.
 • فرایندهای اداری: فرایندهای اداری در اسپانیا ممکن است پیچیده و زمان‌بر باشند و برای شما که شهروند این کشور محسوب نمی‌شوید، مشکلاتی ایجاد کند.
 • نرخ بیکاری زیاد: اسپانیا در دوره‌هایی نرخ بیکاری زیادی را تجربه کرده که همین مسئله ممکن است بر بازار کار این کشور تاثیر بگذارد و رقابت میان کارگران ماهر را افزایش دهد.
 • نوسان‌های اقتصادی: اسپانیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی با مشکلات اقتصادی متفاوتی، از‌جمله رکود اقتصادی مواجه بوده است. این نوسان‌های اقتصادی ممکن است بر فعالیت و رشد کسب‌وکار تاثیر بگذارد.

جمع‌بندی

انواع مختلفی از شرکت‌ها در ساختار اقتصادی اسپانیا وجود دارند که بسته به انگیزه و سابقه کاری و اهدافتان، می‌توانید یکی از آن‌ها را برای شروع فعالیت اقتصادی در این شرکت انتخاب کنید. شرکت مستقل با مالکیت انحصاری، شرکت با چند شریک، شرکت با مسئولیت محدود، شعب یا دفاتر نمایندگی، شرکت‌های اروپایی، شرکت سهامی عام و خاص و شرکت اجتماعی با ساختار اقتصادی، از‌جمله انواع شرکت در اسپانیا هستند.

شرایط ثبت شرکت در اسپانیا شامل داشتن سابقه کاری مرتبط و بیزنیس پلن و گواهی تمکن ۵۰ هزار‌یورویی است که در مرحله اول باید به سفارت اسپانیا ارائه شود تا مجوز ثبت شرکت را به‌دست آورید. پس از صدور مجوز ثبت شرکت، به شما و خانواده‌تان ویزای ۱‌ساله اسپانیا تعلق می‌گیرد که با آن می‌توانید به این کشور بروید و مراحل ثبت شرکتتان را آغاز کنید.

دریافت شماره شناسایی، تایید نام شرکت، افتتاح حساب بانکی، تدوین اساس‌نامه، ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی، دریافت کد شناسایی مالیاتی و ثبت‌نام در تامین اجتماعی و بیمه حوادث مراحلی است که برای ثبت شرکت در اسپانیا باید به‌ترتیب طی کنید.

با ثبت رسمی شرکت و آغاز فعالیت اقتصادی خود در اسپانیا، درصورت فعالیت مستمر و پرداخت به‌موقع حقوق کارمندان و مالیات، می‎توانید ویزای ۱‌ساله خود و خانواده‌تان را برای ۵ سال تمدید کنید. پس از ۵ سال فعالیت مستمر در اسپانیا، برای اقامت دائم این کشور می‌توانید درخواست دهید. بعد از گذشت ۱۰ سال نیز، امکان اخذ شهروندی و پاسپورت اسپانیا برای شما فراهم می‌شود.

فرم مشاوره ثبت شرکت در اسپانیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

ثبت شرکت در اسپانیا چقدر هزینه دارد؟

ثبت شرکت در اسپانیا به‌استثنای سرمایه اولیه، بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو هزینه دارد.

شرایط لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا چیست؟

شرایط لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا، داشتن بیزینس پلن یا طرح تجاری و سرمایه اولیه و رزومه‌ کاری مرتبط است.

آیا با ثبت شرکت در اسپانیا می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بله، با ثبت شرکت در اسپانیا ابتدا می‌توانید اقامت موقت ۵‌ساله و پس‌از‌آن اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در اسپانیا چقدر است؟

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا ۳۰۰۰ یورو است.

مالیات شرکت‌ها در اسپانیا چقدر است؟

مالیات عمومی شرکت‌‌ها در اسپانیا ۲۵ درصد است.