سرمایه گذاری در فنلاند یکی از روش‌های اخذ اقامت و تابعیت این کشور است که طرفداران خاص خود را دارد. کشور فنلاند به‌دلیل اقتصاد قدرتمند و پررونقش، یکی از مقاصد ایدئال برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی محسوب می‌شود.

قرارگیری فنلاند در منطقه استراتژیک اسکاندیناوی و نزدیکی به روسیه و بازارهای در حال ‌گسترش اروپای شمالی، موجب شده است تا اقتصاد پیشرفته و سودآوری داشته باشد. همچنین، رفاه اقتصادی و اجتماعی و استانداردهای مطلوب زندگی فنلاند را به یکی از کشورهای محبوب برای سرمایه‌گذاران خارجی و متقاضیان مهاجرت تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در فنلاند یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است. ثبت شرکت و کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار جدید ازجمله روش‌های زیرمجموعه سرمایه گذاری در فنلاند محسوب می‌شوند که نیازمند حداقل ۳۵۰هزار یورو سرمایه اولیه هستند. اقتصاد کشور فنلاند بیشتر بر حوزه تولید، به‌ویژه در صنایع چوب، فلزات، مهندسی، مخابرات و الکترونیک، متمرکز است. نکته مهم این است که با خرید ملک در فنلاند، نمی‌توان اقامت این کشور را به‌دست آورد.

در این مقاله، درباره روش‌های سرمایه گذاری در فنلاند، هزینه‌ها، اخذ اقامت و دیگر اطلاعات تکمیلی مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد.

شرایط سرمایه گذاری در فنلاند

سرمایه گذاری در فنلاند روش‌های مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها شرایط ویژه خود را دارند؛ اما برای سرمایه‌گذاری و کسب سود در این کشور‌، چند شرط عمومی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان اجازه سرمایه‌گذاری در این کشور را پیدا کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد.

شرایط سرمایه گذاری در فنلاند عبارت‌اند از:

 • حداقل ۲۱ سال و حداکثر ۶۰ سال سن
 • نداشتن ممنوعیت برای ورود به کشور فنلاند
 • حداقل ۳۵۰هزار یورو سرمایه اولیه
 • سرمایه‌گذاری با هدف راه‌اندازی کسب‌وکار سودآور و پررونق برای اقتصاد فنلاند
 • اثبات تهدیدنکردن نظم و سلامت و امنیت عمومی فنلاند
 • پاسپورت معتبر

راه های سرمایه گذاری در فنلاند

راه‌ های سرمایه گذاری در فنلاند متنوع‌اند‌؛ اما سرمایه‌گذاران فقط با کمک برخی از روش‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند اقامت و تابعیت فنلاند را اخذ کنند. برای مثال، خرید ملک و سرمایه‌گذاری در بورس ازجمله روش‌هایی است که با کمک آن‌ها نمی‌توان اقامت و تابعیت فنلاند را گرفت. درادامه، راه‌ های سرمایه گذاری در فنلاند را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق ثبت شرکت

بهترین و رایج‌ترین راه سرمایه گذاری در فنلاند ثبت شرکت در این کشور است که با استفاده از آن سرمایه‌گذاران می‌توانند اقامت و شهروندی فنلاند را دریافت کنند. ناگفته نماند که این امکان فقط برای تاسیس شرکت فراهم است و با خرید سهام شرکت فعال در فنلاند، نمی‌توان اقامت این کشور را گرفت.

به‌طور کلی، ۳ نوع شرکت در فنلاند وجود دارند که افراد برای تاسیس آن‌ها می‌توانند اقدام کنند:

 • شرکت با مسئولیت محدود که صاحب‌ امتیاز و مدیر آن ۱ نفر است و به حداقل ۲۵۰۰ یورو سرمایه اولیه نیاز دارد
 • شرکت سهامی عام که حداقل ۴ نفر مالک دارد و می‌توان سهامش را خریدوفروش کرد
 • تاسیس شعبه‌ای از شرکتی فعال در کشور مبدا در فنلاند

در مرحله اول برای سرمایه گذاری ازطریق ثبت شرکت در فنلاند، سرمایه‌گذاران باید فرم‌های مرتبط را تکمیل و به وزارت بازرگانی این کشور ارسال کنند. در این فرم‌ها، باید اطلاعات متفاوتی مانند اطلاعات شخصی و نوع شرکت و درآمد پیش‌بینی‌شده برای آن ذکر شود. سپس آنان باید هماهنگی‌های لازم را با وزارت امور خارجه انجام و طرح تجاری (بیزینس ‌پلن) خود را برای اخذ مجوزهای موردنیاز به دولت فنلاند ارائه دهند.

هنگام ثبت‌ درخواست، سرمایه‌گذاران باید مبلغی به‌عنوان پیش‌پرداخت به دولت فنلاند بپردازند که مالیات بر درآمد محسوب می‌شود. اگر شرکت معاف از مالیات باشد، به پیش‌پرداخت هم نیاز نخواهد داشت. یکی از مزایای ثبت شرکت در فنلاند این است که به داشتن شریک اروپایی احتیاجی نیست و سرمایه‌گذاران می‌توانند مالک تمام سهام شرکت خود باشند.

در‌صورتی‌که ۳ سال از ثبت و فعالیت شرکت گذشته باشد، سرمایه‌گذاران می‌توانند برای اخذ اقامت دائم فنلاند اقدام کنند. پس از ۵ سال اقامت دائم در این کشور، آنان می‌توانند درخواست خود را برای گرفتن شهروندی و پاسپورت فنلاند ثبت کنند.

پیش از هر اقدامی، علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در فنلاند باید از اصول و قوانین ثبت شرکت در این کشور مطلع باشند و طبق آن‌ها برای شرکتشان نام مناسبی انتخاب کنند. درادامه، آنان باید در فرم‌های موردنیاز اطلاعات شخصی و میزان سرمایه‌شان را ذکر کنند. یکی از مدارک لازم برای ثبت شرکت در فنلاند، مدرک تحصیلی است که افراد باید آن را ترجمه رسمی کنند و ارائه دهند.

درنهایت برای اثبات تمکن مالی، سرمایه‌گذاران باید پرینت حساب بانکی خود را ارائه دهند. حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود خصوصی ۲۵۰۰ یورو و برای شرکت با مسئولیت محدود عمومی ۸۰هزار یورو است.

برای ثبت شرکت ازطریق راه‌اندازی شعبه شرکتی دیگر در فنلاند، سرمایه‌گذاران باید اثبات کنند که سرمایه‌گذاری‌شان برای اقتصاد فنلاند سودآور است.

سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق کارآفرینی

سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق کارآفرینی با راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلف امکان‌پذیر است. کارآفرینی خصوصی، شرکت با مسئولیت محدود، مشارکت عمومی، مشارکت محدود، شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی و تعاونی ازجمله انواع کسب‌وکارها در کشور فنلاند هستند که می‌توان ازطریق هرکدام از آن‌ها اقدام کرد. باوجوداین، کارآفرینی خصوصی (LLC) بهترین مدل سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق کارآفرینی برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود.

کارآفرینی خصوصی برای سرمایه‌گذارانی گزینه مناسبی است که قصد دارند در فنلاند سرمایه‌گذاری و تابعیت این کشور را دریافت کنند. هزینه ثبت کسب‌وکار برای کارآفرینی خصوصی بسیار کمتر از مدل‌های دیگر است و تنها باید ۷۵ یورو برای ثبت آن پرداخت کرد. ناگفته نماند که حداقل سرمایه مشخصی برای کارآفرینی خصوصی در فنلاند تعیین نشده است.

یکی از معایب مدل کارآفرینی خصوصی در فنلاند، تصمیم‌گیری و مسئولیت انحصاری برای مالک شرکت است؛ بنابراین در‌صورت بروز مشکلات مالی یا ورشکستگی، مالک باید تمام مشکلات مالی را با وجوه شخصی خود رفع کند.

سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق خرید ملک

سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق خرید ملک یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در فنلاند است که به‌واسطه آن نمی‌توان اقامت دائم یا پاسپورت این کشور را اخذ کرد. با‌این‌حال، خرید ملک روش مناسبی برای سرمایه گذاری در فنلاند محسوب می‌شود؛ زیرا هیچ منعی برای خارجیان وجود ندارد و می‌تواند سود زیادی داشته باشد.

نکته مهم این است بیشتر ملک‌ها، به‌ویژه ساختمان‌های مسکونی در فنلاند، دولتی هستند و دولت در فروش املاک و مستغلات نقش مهمی ایفا می‌کند. بهترین شهر برای سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق خرید ملک‌ هلسینکی، پایتخت این کشور است؛ زیرا با‌توجه‌به جمعیت زیاد این شهر، آپارتمان‌های کوچک می‌توانند بسیار سودآور باشند.

اگر سرمایه‌گذاران بخواهند در فنلاند ملک بخرند و بین ۱۸ تا ۳۰ سال داشته باشند، با شرایط خاصی از مالیات معاف می‌شوند. علاوه‌بر هزینه ملک، هر آپارتمان هزینه شارژ نیز دارد که براساس متراژ‌ آن مشخص می‌شود. برای خرید مسکن باید هزینه‌هایی مانند هزینه ثبت درخواست، وکیل، مالیات و هزینه دفتر اسناد رسمی را نیز پرداخت کرد.

میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهرهای فنلاند حدود ۴۴۲۰ یورو است؛ اما خانه‌های ویلایی و بزرگ کمی گران‌تر هستند و به صرف هزینه بیشتری نیاز دارند. گفتنی است که دولت فنلاند برای خرید ملک به دارندگان اقامت دائم یا شهروندی این کشور وام می‌دهد.

سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق سهام و اوراق قرضه

سرمایه گذاری در فنلاند ازطریق سهام و اوراق قرضه نیز مانند خرید ملک به اخذ اقامت و تابعیت منجر نمی‌شود؛ اما برای سرمایه‌گذاران سودآور خواهد بود. دولت فنلاند برای تامین بودجه مالی خود اوراق قرضه صادر و معمولا آن‌ها را به‌واسطه شرکت‌های بانکداری و سرمایه‌گذاری عرضه می‌کند.

اوراق قرضه درآمد و نرخ بهره ثابتی دارد که دولت آن‌ها را تضمین می‌کند. برای سرمایه‌گذاری ازطریق اوراق قرضه دولتی، افراد باید حداقل بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو سرمایه اولیه داشته باشند. با‌این‌حال، ممکن است بسته به نوع اوراق قرضه و شرایط بازار، مقدار سرمایه اولیه تغییر کند.

سرمایه‌گذاری در بازار سهام یا بورس یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در فنلاند است. متقاضیان سرمایه‌گذاری در بورس فنلاند ابتدا باید حساب پس‌انداز برای خود افتتاح و از میان خدماتSaver  و Investor، بسته خدمات مناسب خود را انتخاب کنند. بسته Saver به‌معنای پس‌انداز است و درصورت نیاز، می‌توان از آن برداشت کرد. بسته Investor طولانی‌مدت است و سود بیشتری می‌دهد؛ اما تا زمان تعیین‌شده، امکان دسترسی به آن وجود ندارد.

در مرحله بعد، سرمایه‌گذاران باید شرکت‌های مدنظر خود را با دقت بررسی کنند و یک یا چند شرکت را برای شروع فعالیت خود در نظر بگیرند. برای سرمایه‌گذاری ازطریق سهام، افراد بهتر است چند شرکت را انتخاب کنند تا سبد سرمایه‌گذاری متنوع‌تری داشته باشند.

ویزا برای سرمایه گذاری در فنلاند

با سرمایه گذاری در فنلاند، می‎توان ویزای این کشور را دریافت کرد. سرمایه‌گذاران در ابتدا باید مراحل اولیه سرمایه‌گذاری را طی کنند و پس از اینکه دولت فنلاند درخواستشان را تایید کرد، برای ویزای این کشور اقدام کنند. درادامه، اقامت موقت ۱ساله فنلاند برای آنان صادر می‌شود. پس از این مدت در‌صورت ادامه فعالیت و رسیدن به سودآوری، آنان می‌توانند برای تمدید اقامتشان درخواست دهند. فراموش نکنید که ویزای سرمایه گذاری فنلاند را باید ازطریق سفارت یا کنسولگری این کشور پیگیری کرد.

هزینه سرمایه گذاری در فنلاند

هزینه سرمایه گذاری در فنلاند به تصمیم شخصی و شرایط اقتصادی سرمایه‌گذاران بستگی دارد. به‌طور کلی، حداقل سرمایه اولیه موردنیاز برای سرمایه گذاری در فنلاند ۳۵۰هزار یورو است. هزینه‌های جانبی ثبت‌ درخواست، مالیات، درخواست ویزا و اقامت نیز شامل هزینه سرمایه گذاری در فنلاند می‌شوند که بسته به شرایط متفاوت‌اند.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در فنلاند

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در فنلاند شامل مدارک موردنیاز برای ویزا و مدارک درخواست سرمایه‌گذاری در این کشور می‌شوند.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در فنلاند عبارت‌اند از:

 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • پاسپورت معتبر
 • حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی
 • رزومه کاری با حداقل ۳ سال سابقه فعالیت مرتبط
 • طرح تجاری (بیزنس پلن)
 • تمکن مالی

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در فنلاند

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در فنلاند، تنها ازطریق ثبت شرکت و کارآفرینی ممکن است و با خرید ملک و خرید سهام و اوراق قرضه نمی‌توان ویزای این کشور را دریافت کرد. پس از گرفتن ویزای فنلاند، افراد کارت بیومتریک با اثرانگشت خود و عکس دیجیتالی دریافت می‌کنند.

اجازه اقامت موقت سرمایه گذاری در فنلاند ۱ساله است. سرمایه‌گذاران ۳ ماه پیش از اتمام مدت اعتبار اقامتشان، باید برای تمدید ویزا اقدام کنند. آنان می‌توانند اجازه اقامت موقت خود را حداکثر ۴ مرتبه تمدید کنند. پس از ۴ سال کار و زندگی مداوم در این کشور، سرمایه‌گذاران واجد‌شرایط اخذ اقامت دائم شناخته خواهند شد و پس‌از‌آن نیز در‌صورت داشتن شرایط شهروندی، می‌توانند تابعیت فنلاند را بگیرند.

قوانین سرمایه گذاری در فنلاند

پیش از هر اقدامی باید قوانین سرمایه‌گذاری در فنلاند را بررسی کرد و برای شروع فعالیت اطلاعات کافی را به‌دست آورد. هریک از روش های سرمایه گذاری در فنلاند، قوانین خاص خود را دارند؛ اما به‌طور کلی، محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی در این کشور وجود ندارد. سرمایه‌گذاران در ابتدا باید درخواست سرمایه‌گذاری خود را به وزارت بازرگانی فنلاند ارائه و پس‌از‌آن با وزارت خارجه هماهنگی لازم را انجام دهند.

مزایای سرمایه گذاری در فنلاند

فنلاند اقتصاد پویا و پررونقی دارد و یکی از کشورهای اروپایی پیشرفته و توسعه‌یافته محسوب می‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در فنلاند عبارت‌اند از:

 • اقتصاد پایدار

اقتصاد باثبات و توسعه‌یافته مهم‌ترین مزیت کشور فنلاند محسوب می‌شود. در این کشور، فرایندهای مالی به‌درستی پیش می‌روند و نرخ فساد اندک است و نیروی کار ماهر به‌اندازه کافی وجود دارند. این ثبات اقتصادی محیط مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و رشد کسب‌وکارها فراهم می‌کند.

 • مرکز نوآوری

فنلاند به نوآوری، اقتصاد مبتنی‌بر فناوری، اکوسیستم استارتاپی پررونق و تمرکز بر تحقیق‌و‌توسعه مشهور است. سرمایه‌گذاران می‌توانند از فرصت‌های متنوع در بخش‌های فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی و مراقبت‌های بهداشتی برای سرمایه‌گذاری در این کشور استفاده کنند.

 • دسترسی به بازارهای اروپایی

کشور فنلاند به‌عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و منطقه یورو، دسترسی سرمایه‌گذاران به بازار بزرگ و پررونق اروپا با بیش از ۵۰۰میلیون نفر مصرف‌کننده را فراهم می‌کند.

 • زیرساخت‌های مناسب

زیرساخت‌های مناسب از‌جمله شبکه‌های حمل‌و‌نقل پیشرفته و سیستم‌های مخابراتی قوی و امکانات بهداشتی و آموزشی عالی، از دیگر مزایای کشور فنلاند است. این امکانات فعالیت‌های تجاری و کیفیت زندگی شهروندان را بهبود می‌بخشند.

 • نیروی کار تحصیلکرده

فنلاند از نیروی کار تحصیل‌کرده و ماهر بسیاری برخوردار است و تاکید فراوانی بر آموزش و یادگیری مادام‌العمر می‌کند. بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند به متخصصان و نیروی کار حرفه‌ای در صنایع مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اخذ اقامت و تابعیت

یکی از مزایای اصلی سرمایه گذاری در فنلاند، اخذ اقامت و تابعیت این کشور است؛ البته از تمام روش‌های سرمایه‌گذاری نمی‎‌توان اقامت و شهروندی فنلاند را گرفت. ثبت شرکت و کارآفرینی در فنلاند، ازجمله روش‌هایی هستند که به دریافت اقامت و تابعیت این کشور منجر می‌شوند.

 • کیفیت زندگی

فنلاند با بهره‌مندی از امنیت روزافزون، سیستم‌های درمانی و بهداشتی کم‌نظیر، امکانات آموزشی پیشرفته و پایداری محیطی فراوان همواره در بین کشورهای برتر جهان ازنظر کیفیت زندگی قرار می‌گیرد. با سرمایه‌گذاری در این کشور، سرمایه‌گذاران همراه با خانواده‌شان می‌توانند از زندگی نسبتا بی‌دغدغه و تعادل بین کار و زندگی سالم برخوردار شوند.

معایب سرمایه گذاری در فنلاند

سرمایه گذاری در فنلاند علاوه‌بر مزایای بسیارش، معایبی نیز دارد که سرمایه‌گذاران باید به آن‌ها توجه کنند تا برای سرمایه‌گذاری در این کشور بتوانند با آگاهی کامل تصمیم‌گیری کنند. معایب سرمایه گذاری در فنلاند بدین‌شرح‌اند:

 • بازار داخلی کوچک

فنلاند در‌مقایسه‌با اقتصادهای بزرگ‌تر، بازار داخلی نسبتا کوچکی دارد که ممکن است فرصت‌های سرمایه‌گذاری را محدود کند. سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال رشد سریع یا دسترسی گسترده به بازار هستند، ممکن است باعث محدودتر‌شدن بازار فنلاند شوند.

 • دسترسی محدود به سرمایه

اکوسیستم نوآوری فنلاند بسیار فعال است؛ اما دسترسی به سرمایه برای کسب‌وکارهای کوچک در‌مقایسه‌با دیگر مراکز جهانی محدودیت‌هایی دارد. ازاین‌رو، ممکن است سرمایه‌گذاران در تامین بودجه کافی برای سرمایه‌گذاری‌های مربوط به کارآفرینی با مشکلاتی مواجه شوند.

 • هزینه فراوان زندگی

هزینه‌های زندگی در فنلاند بسیار زیاد است؛ به‌ویژه در شهرهای بزرگ مانند هلسینکی که می‌تواند بر هزینه‌های عملیاتی کسب‌وکار و حقوق کارکنان و هزینه‌های کلی تأثیر بگذارد.

 • مشکلات فصلی

فنلاند زمستان‌های طولانی و تاریک و تابستان‌های کوتاهی دارد که ممکن است روی برخی صنایع و فعالیت‌های تجاری تاثیر منفی بگذارد.

 • تنوع کم صنایع

اقتصاد و صنایع فنلاند به‌شدت به صنایع خاصی مانند فناوری و جنگلداری و تولید وابسته است. وابستگی بیش‌از‌حد به بخش‌های خاص می‌تواند کسب‌وکارها را درمعرض خطرهای مرتبط با رکود اقتصادی یا تغییر در تقاضای جهانی قرار دهد.

 • یادگیری زبان فنلاندی

زبان فنلاندی زبان رسمی تجارت و زندگی روزمره کشور فنلاند محسوب می‌شود که ممکن است برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی ناآشنا با این زبان مشکلاتی به‌وجود آورد. با اینکه بسیاری از مردم فنلاند به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، موانع زبانی احتمال دارد بر ارتباطات و روابط تجاری سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارد.

فرم مشاوره سرمایه گذاری در فنلاند

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در فنلاند چقدر است؟

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در فنلاند ۳۵۰هزار یورو است.

آیا با سرمایه گذاری در فنلاند می‎توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

بله، با سرمایه گذاری در فنلاند می‌توانید اقامت دائم و موقت این کشور را بگیرید.

آیا با سرمایه گذاری در فنلاند می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

بله، با سرمایه‌گذاری در فنلاند و پس از گذشت ۴ سال از اخذ اقامت دائم، می‌توانید تابعیت این کشور را دریافت کنید.

بهترین راه سرمایه گذاری در فنلاند چیست؟

ثبت شرکت بهترین راه سرمایه گذاری در فنلاند است.