فرانسه به‌عنوان یکی از ۱۰ قدرت اقتصادی جهان، از مقاصد جذاب برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. این کشور با وضع قوانین و سیاست‌های جدید، به جذب سرمایه‌گذاران خارجی کمک کرده است.

فرانسه هفتمین اقتصاد بزرگ جهان و سومین اقتصاد بزرگ در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. این کشور دارای برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه انرژی، بیمه، خطوط هوایی، لوازم‌آرایشی و لوکس است. این ویژگی‌ها فرانسه را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد سرمایه‌ گذاری در اروپا و جهان تبدیل کرده‌اند. کسانی که به‌دنبال سرمایه‌ گذاری در این کشور هستند، گزینه‌های متعددی پیش روی خود دارند. در این مقاله، ما به روش‌های سرمایه‌ گذاری در فرانسه و همچنین مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

امنیت سرمایه‌ گذاری در فرانسه

 کشور فرانسه به عنوان یکی از قدرتمندترین قطب‌های اقتصادی جهان از سرمایه‌ گذاری خارجی استقبال می‌کند و فضای تجاری و سیاسی امنی دارد. با سیاست‌هایی که امانوئل مکرون پس از انتخاب شدن در سال ۲۰۱۷ در پیش گرفت، بار دیگر اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد فرانسه افزایش یافت.

فرانسه جمعیتی تحصیل‌کرده، مدارس تجاری درجه یک و نیروی کار مستعدی دارد. این کشور، بازارهای مالی پیچیده دارد و دولت آن از مالکیت معنوی به‌صورت جدی حمایت‌ می‌کند. فرانسه همچنین به داشتن خطوط ریلی پرسرعت، بنادر دریایی، شبکه‌های جاده‌ای و زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی شناخته‌شده است.

افزایش سرمایه‌ گذاری خارجی در فرانسه هم برای دولت فرانسه و هم برای شهرها و ایالت‌های آن، اهمیت بالایی دارد. شرکت‌های خارجی مستقر در فرانسه ۲۱٪ از صنعت، ۲۰٪ از حوزه‌ تحقیق و توسعه (R&D) و ۳۰٪ از صادرات فرانسه را تشکیل می‌دهند. فرانسه با اقتصاد بزرگ خود مکانی امن برای سرمایه‌ گذاری است.

امنیت سرمایه گذاری در فرانسه

مزایای سرمایه‌ گذاری در فرانسه

در پاسخ به این پرسش که «آیا سرمایه‌ گذاری در فرانسه خوب است؟» باید گفت فرانسه یکی از ۱۰ قدرت برتر اقتصادی جهان است. همچنین این کشور جاذبه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران خارجی دارد؛ از جمله:

 • موقعیت جغرافیایی استراتژیک در مرکز اروپای غربی
 • بخش خدمات توسعه‌یافته (از جمله گردشگری)
 • پایگاه صنعتی وسیع و ظرفیت تولید کشاورزی قدرتمند
 • زیرساخت‌های پیشرو و خدمات عمومی باکیفیت
 • نیروی کار ماهر و مولد (فرانسه از نظر بهره‌وری ساعتی رتبه دوم را در اروپا دارد) با جمعیتی پویا
 • برخورداری از محیط تجاری مناسب برای سرمایه‌ گذاری و یک چارچوب قانونی پایدار و شفاف
 • داشتن اقتصادی متنوع مملو از طیف وسیعی از بازیگران از شرکت‌های چندملیتی بزرگ تا استارتاپ‌هایی با فناوری پیشرفته

شرایط سرمایه‌ گذاری در فرانسه

فرانسه از سرمایه‌ گذاری خارجی استقبال می‌کند. در شرایط اقتصادی کنونی، دولت فرانسه سرمایه‌ گذاری خارجی را وسیله‌ای برای ایجاد مشاغل بیشتر می‌داند. مقررات سرمایه‌ گذاری این کشور ساده هستند و طیف وسیعی از مشوق‌های مالی برای سرمایه‌گذاران خارجی در دسترس‌اند. نظرسنجی از سرمایه‌گذاران آمریکایی در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که آن‌ها نسبت به سرمایه‌ گذاری در فرانسه بسیار خوش‌بین هستند.

فرانسه یکی از کشورهایی است که کمترین محدودیت را برای سرمایه‌ گذاری خارجی دارد. به‌استثنای چند مورد در بخش‌های خاص، هیچ محدودیت قانونی برای مالکیت خارجی شرکت‌ها وجود ندارد. مؤسسات خارجی حق تأسیس و مالکیت شرکت‌های تجاری و مشارکت در کلیه اشکال فعالیت‌های سودمند را دارند.

به یاد داشته باشید که دولت فرانسه در ازای هر سرمایه‌ گذاری غیرفعالی، حق اقامت دائم اعطا نمی‌کند. این به این معنی است که اگر می‌خواهید اقامت این کشور را به دست بیاورید، فرانسه از شما می‌خواهد در اقتصاد این کشور مشارکت فعال داشته باشید.

روش‌های سرمایه‌ گذاری در فرانسه

برای سرمایه‌ گذاری در فرانسه روش‌های مختلفی وجود دارد. فرصت‌های سرمایه‌ گذاری در فرانسه عبارت‌اند از:

 • سرمایه‌ گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌ گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌ گذاری از طریق کارآفرینی
 • سرمایه‌ گذاری از طریق خرید اوراق قرضه
 • سرمایه‌ گذاری از طریق تمکن مالی
 • سرمایه گذاری از طریق راه اندازی استارتاپ

در ادامه به تشریح هرکدام از این روش‌ها می‌پردازیم.

روش های سرمایه گذاری در فرانسه

سرمایه‌ گذاری در فرانسه از طریق ثبت شرکت

راه‌اندازی یک شرکت در فرانسه در مقایسه با سایر حوزه‌های قضایی در اتحادیه اروپا، نسبتا ساده‌تر است. فرانسه از راه‌اندازی شرکت و آغاز کار تجاری در این کشور استقبال می‌کند و همین باعث شده به مقصد مطلوب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان تبدیل شود.

 • شرکتی که شما از آن به‌عنوان زمینه‌ای برای دریافت اجازه اقامت دائم استفاده خواهید کرد، لازم نیست کاملا متعلق به شما باشد.
 • الزامات اساسی و هزینه سرمایه‌ گذاری در فرانسه در این مرحله عبارت‌اند از:
 • باید حداقل ۳۰۰ هزار یورو در دارایی‌های مشهود یا نامشهود شرکت سرمایه‌ گذاری شود.
 • باید حداقل ۱۰ درصد از مالکیت رسمی شرکت به اشتراک گذاشته شود.
 • این شرکت باید حداقل ۵۰ شهروند فرانسوی را ظرف چهار سال از تاریخ سرمایه‌ گذاری اولیه، استخدام کند.
 • همچنین متقاضی اقامت در فرانسه باید حداقل ۳۰ درصد از سهام شرکت را در اختیار داشته باشد.

توجه: حداقل مبلغ سرمایه‌ گذاری در فرانسه برای اقامت با سرمایه‌ گذاری در استارتاپ جدید به ۳۰ هزار یورو و درمورد شرکت نوآورانه فناوری نیز به ۲۰ هزار یورو کاهش یافته است. مشروط بر اینکه سایر شرایط همان‌طور باشند که در بالا ذکر شد.

سرمایه‌ گذاری در فرانسه از طریق خرید ملک

از آنجایی که قانون کشور فرانسه مالکیت را یک حق انسانی می‌داند، نگرانی برای سرمایه‌ گذاری در ملک و املاک وجود نخواهد داشت. از مزایای سرمایه‌ گذاری در فرانسه روی ملک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ۲۲ درصدی ارزش ملک در ۱۰ سال
 • داشتن ۹۰ میلیون گردشگر در سال
 • ۶% متوسط بازده ناخالص اجاره در سال
 • تضمین حقوق مالکیت
 • برابری همه در برابر قانون
 • داشتن ملک در بیست و سومین کشور دارای کمترین فساد در جهان (پیش از ایالات‌متحده، اسپانیا و ایتالیا)

مراحل خرید ملک در فرانسه

خرید ملک در فرانسه معمولا بین هشت تا ۱۶ هفته طول می‌کشد. از لحظه امضای قرارداد اولیه با فروشنده تا انتقال کامل مبلغ به آن‌ها و اخذ قرارداد محضری، یک تا دو ماه زمان می‌برد. به‌علاوه، تشخیص مورد سرمایه‌ گذاری ایدئال نیز زمان‌بر خواهد بود.

علاوه بر پرداخت کامل قیمت ملک جدید خود، هزینه‌های زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • کارمزد نماینده املاک تا هشت درصد
 • حق تمبر حدود ۶ درصد
 • هزینه‌های دفتر اسناد رسمی تا چهار درصد
 • ۲۵۰ یورو برای بررسی ارزش‌گذاری و یک درصد هزینه ترتیب اثر (برای کسانی که درخواست وام مسکن دارند. مالیات زمین از یک تا سه درصد متغیر است.)
 • قوانین سرمایه‌ گذاری در فرانسه به خارجی‌ها اجازه نمی‌دهد با خرید ملک صرف‌نظر از قیمت آن، مجوز اقامت بگیرند. اما صاحبان املاک می‌توانند به‌راحتی ویزای بازدیدکننده خود را دریافت یا تمدید کنند. برای آن‌ها:
 • روند درخواست بدون دردسر و سریع‌تر خواهد بود.
 • زمان پردازش بسیار کوتاه‌تر است.
 • تمدید ویزا تقریبا خودکار خواهد بود.

سرمایه گذاری در فرانسه از طریق خرید ملک

سرمایه‌ گذاری در فرانسه از طریق کارآفرینی

انواع مختلفی از ویزای کارآفرینی وجود دارد که هرکدام سرمایه‌گذار متفاوتی را هدف قرار می‌دهند. فرانسه در حال حاضر، ویزای کارآفرینی را به آن دسته از صاحبان مشاغل خارجی اعطا می‌کند که به «میزان کافی» در کسب‌وکارهای نوآورانه سرمایه‌ گذاری کنند.

طبق ویزای کارآفرین فرانسه، متقاضیان ملزم به راه‌اندازی کسب‌وکار در فرانسه هستند. آن‌ها باید حداقل مبلغ ۳۰ هزار یورو سرمایه‌ گذاری کنند. همچنین در این روش سرمایه‌گذاران باید یک پروژه اقتصادی خلاقانه ارائه دهند. پروژه‌ آن‌ها باید از یک مؤسسه عمومی شناخته‌شده تأییدیه دریافت کند.

با راه‌اندازی کسب‌وکار نوآورانه‌ای که منافع اقتصادی کشور فرانسه را تضمین کند، می‌توانید برای ویزای فناوری فرانسه اقدام کنید. همان‌طور که در بخش سرمایه‌ گذاری از طریق ثبت شرکت توضیح داده شد، در این مورد نیز باید بتوانید برای افراد محلی اشتغال ایجاد کنید. طبق اعلام دولت فرانسه با سرمایه‌ گذاری خاص در بخش‌های زیر می‌توانید شانس خود را برای دریافت اقامت فرانسه افزایش دهید:

 • مد و فشن
 • صنایع سنگین
 • فرهنگ و آموزش
 • رسانه و علوم زیستی

سرمایه‌ گذاری در فرانسه از طریق تمکن مالی

می‌توان گفت بهترین سرمایه‌ گذاری در فرانسه استفاده از روش قانون تمکن مالی است. با دریافت مجوز اقامت، افراد مستقل از نظر مالی می‌توانند حق زندگی در فرانسه، سفر بدون ویزا در اتحادیه اروپا، دریافت مراقبت‌های پزشکی و امکان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را در شرایطی برابر با دیگر شهروندان این کشور تجربه کنند.

برای دریافت این نوع اقامت شما باید درآمد قانونی در خارج از فرانسه داشته باشید. در این صورت امکان دریافت کارت اقامت به‌مدت ۱۲ ماه و سپس تمدید سالانه آن تا پنج سال وجود خواهد داشت. حداقل مبلغ سرمایه‌ گذاری در فرانسه برای اقامت از طریق تمکن مالی، تأمین ۲۰۵۱۲ یورو در سال برای هر کدام از اعضای خانواده است. الزام دیگر این است که شما باید برای هر یک از اعضای خانواده خود بیمه درمانی دریافت کنید. همچنین باید متعهد شوید که در فرانسه کار نخواهید کرد و در طول سال، ۱۸۳ روز را باید در فرانسه اقامت داشته باشید.

میزان حداقل درآمد سالانه در فرانسه در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۲۰۵۱۲ یورو در سال است. میزان درآمد با اسنادی مانند قرارداد کاری که میزان حقوق ماهانه را نشان دهد، تأییدیه کسب‌وکار یا سپرده در یک بانک فرانسوی یا بین‌المللی احراز می‌شود.

افراد مستقل از نظر مالی، به دانش زبان فرانسه نیاز ندارند. این شرط وقتی نیاز است که متقاضی بخواهد اقامت دائم یا شهروندی دریافت کند.

سرمایه‌‌گذاری در فرانسه از طریق خرید اوراق قرضه

یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌ گذاری در فرانسه خرید اوراق قرضه است. در این روش، متقاضی باید حداقل ۱۰ میلیون دلار برای اخذ اقامت فرانسه سرمایه‌ گذاری کند. ریسک سرمایه‌ گذاری در این روش پایین است، چون معمولا حمایت دولتی وجود دارد. برای این سرمایه‌ گذاری به مدرک خاصی نیاز نیست.

سرمایه‌ گذاری در فرانسه از طریق خرید اوراق قرضه

سرمایه گذاری از طریق راه اندازی استارتاپ

طبق آمارهای منتشر شده هنوز فرصت های بسیاری برای سرمایه‌ گذاری در فرانسه از طریق استارتاپ وجود دارد. در گزارش اخیر وضعیت اکوسیستم فناوری فرانسه، الکساندر دیوز، سرمایه‌گذار Eurazeo، خاطر نشان کرده است: "در ماه‌ های اخیر، تنها تعداد انگشت شماری از شرکت ‌های برجسته فرانسوی اخراج‌ های بزرگی را اعلام کرده‌ اند و شرکت ‌های سرمایه گذار فرانسوی (French VC firms) در سال ۲۰۲۲، حدود ۴٫۳ میلیارد یورو سرمایه گذاری داشته اند که تنها به اندازه سر انگشت کمتر از ۴٫۴ میلیارد یورو سرمایه صرف شده در سال ۲۰۲۱ است." به گفته دیوز، سرمایه گذاری در مراحل اولیه و سری A فرانسه، همچنان رقابتی است. گزارش روکسان وارزا، مدیر پردیس استارتاپی پاریس Station F، نیز فرصت های بی شمار سرمایه ‌گذاری در فرانسه از طریق استارتاپ را تایید می کند. سرمایه جمع آوری شده برای شرکت های متصل به پردیس نزدیک به ۱ میلیارد یورو در سال ۲۰۲۲ بوده است که تقریبا دو برابر سال قبل است.

برای سرمایه گذاری در فرانسه از طریق استارتاپ، برنامه ویزای فناوری فرانسه (French Tech Visa ) با عنوان سرمایه گذار خارجی (Business investor) معرفی شده است.

متقاضیان سرمایه گذاری در فرانسه از طریق استارتاپ و ویزای فرانسه با عنوان "سرمایه گذار خارجی" باید در زمینه تجاری فرانسه شخصا قصد سرمایه گذاری داشته باشند یا از طریق شرکتی که با آنها همکاری می‌ کنند، اقدام کرده باشند. همچنین می‌توانند از طریق شرکتی که مالکیت حداقل ۳۰ درصد سهام آن را دارند، اقدام کنند.

مدارک لازم برای سرمایه‌ گذاری در فرانسه

مدارک لازم برای دریافت ویزای Investor یا سرمایه‌گذار فرانسه عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست ویزا
 • فتوکپی شناسنامه
 • فتوکپی پاسپورت
 • مدرک اقامت
 • سه عکس جدید با پس‌زمینه سفید
 • مدرک کارشناسی ارشد یا مدرکی که حداقل پنج سال تجربه حرفه‌ای فرد را تأیید کند
 • گواهی پرداخت مالیات در کشور مبدأ
 • در صورت لزوم، مدرکی مبنی بر توانایی خود در انجام کار مورد‌نظر

مدارک لازم برای ویزای کارآفرینی

برای ویزای کارآفرینی به‌عنوان مؤسس شرکت باید مدارک زیر ارائه شوند:

 • مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک حداقل پنج سال سابقه حرفه‌ای در زمینه‌ای مشابه با هدف موردنظر
 • حداقل سرمایه‌ گذاری ۳۰ هزار یورو در شرکت
 • طرح تجاری ملموس و تفصیلی، اطلاع‌رسانی بودجه و مراحل تدوین آن
 • اثبات تأمین حداقل منابع مالی معادل SMIC که سالانه مبلغ ۲۰۵۱۲ یورو است
 • مدارک لازم برای ویزای فناوری فرانسه (Tech)

سرمایه‌ گذاری در فرانسه برای اخذ تابعیت

پاسپورت فرانسوی را نمی‌توان با سرمایه‌ گذاری دریافت کرد؛ اما این کشور برنامه اعطای مجوز اقامت دارد. سرمایه‌گذاران بالای ۱۸ سال با منبع درآمد رسمی و بدون سابقه کیفری می‌توانند در برنامه دریافت مجوز اقامت شرکت کنند و برای اعضای خانواده خود هم اقامت بگیرند. اعضای خانواده شامل همسر، شریک زندگی بدون ثبت ازدواج و فرزند زیر ۱۸ سال می‌شود. یک مزیت برای اعضای خانواده برخورداری از حق زندگی، کار و تحصیل در فرانسه، مسافرت در اتحادیه اروپا و دریافت خدمات پزشکی است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌ گذاری در یکی از سه روش زیر، مجوز اقامت فرانسه را به دست بیاورند:

 • از ۳۰۰ هزار یورو: سرمایه‌ گذاری در یک شرکت نوپا
 • از ۳۰ هزار یورو: شروع یک کسب‌وکار جدید
 • از ۲۰ هزار یورو: ایجاد یک استارتاپ نوآورانه

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت فرانسه، ویزای تمکن مالی است. با سرمایه‌ گذاری در فرانسه می‌توانید کارت اقامت چهار ساله دریافت کنید. پس از آن، در صورت ادامه کسب‌وکار سرمایه‌گذار و حفظ مشاغل در آن، وضعیت می‌تواند تمدید شود.

سرمایه گذاری در فرانسه برای اخذ تابعیت

معایب و مشکلات سرمایه‌ گذاری در فرانسه

 • همان‌طور که بحران بدهی اتحادیه اروپا نشان داده است، پیوندهای پولی این کشور با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، خطرات جدی ایجاد کرده‌اند.
 • فرانسه سومین عضو بزرگ اتحادیه اروپا است؛ به این معنی که ممکن است مسئول تأمین مالی بخش‌ زیادی از کمک‌های اقتصادی باشد. در طول بحران بدهی‌های مستقل اروپا، این مسئولیت بسیار آشکار شد.
 • فرانسه گرایش‌های شدید سوسیالیستی دارد که ممکن است برخی از کسب‌وکارها را از رقابت بازدارد. به‌عنوان مثال، این کشور دارای ۳۵ ساعت کار در هفته و سن بازنشستگی ۶۲ سال است که ارقام کمتر از بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دیگر است.

‌ موانع اصلی جذب سرمایه‌ گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد فرانسه تداوم نرخ مالیات شرکت‌ها و هزینه‌های نسبتا بالای نیروی کار است.

جمع‌بندی

کشور فرانسه یکی از ۱۰ اقتصاد برتر جهان به حساب می‌آید. به‌دلیل حمایت‌های دولتی، سرمایه‌ گذاری در این کشور از امنیت بالایی برخوردار است. روش‌های سرمایه‌ گذاری در فرانسه عبارت‌اند از ثبت شرکت، خرید ملک، کارآفرینی، تمکن مالی و اوراق قرضه. با سرمایه‌ گذاری در این کشور نمی‌توان به‌طور مستقیم تابعیت فرانسه را کسب کرد؛ اما می‌توان مجوز اقامت چهار ساله قابل‌تمدید گرفت. بهترین روش دریافت اقامت با سرمایه‌ گذاری در فرانسه تمکن مالی است که از طریق آن می‌توان برای اعضای خانواده نیز اقامت گرفت.

فرم مشاوره سرمایه‌گذاری در فرانسه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در فرانسه چقدر است؟

در فرانسه می‌توان با ۲۰ هزار یورو در قالب ایجاد یک استارتاپ نوآورانه سرمایه‌گذاری کرد.

ارزان‌ترین راه سرمایه‌گذاری در فرانسه کدام است؟

ارزان‌ترین راه سرمایه‌گذاری در فرانسه، راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور است. شما با ۲۰ هزار یورو می‌توانید در راه‌اندازی یک استارتاپ سرمایه‌گذاری کنید.

آیا اقامت با سرمایه‌گذاری در فرانسه امکان‌پذیر است؟

بله سرمایه‌گذاران می‌توانند کارت اقامت چهار ساله دریافت کنند که قابل‌تمدید است.

بهترین راه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در فرانسه کدام است؟

بهترین راه اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، برنامه خودحمایتی است.

بهترین روش سرمایه‌گذاری در فرانسه برای اخذ تابعیت کدام است؟

در فرانسه اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری وجود ندارد. اما افراد می‌توانند با دریافت مجوز اقامت و تمدید آن، به‌مرور تابعیت فرانسه را به دست بیاورند.

با استفاده از کدام روش سرمایه‌گذاری در فرانسه می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

با همه روش‌های سرمایه‌گذاری می‌توان مجوز اقامت این کشور را دریافت کرد. اما بهترین روش استفاده از برنامه خودحمایتی است.