کشور پرتغال یکی از کشورهای اروپایی است که امکان گرفتن اقامت و تابعیت را به سرمایه‌گذاران خارجی می‌دهد. برنامه ویزای طلایی این کشور برای سرمایه گذاری در پرتغال بین سرمایه‌گذاران بین‌المللی بسیار محبوب است.

برای سرمایه گذاری در کشور پرتغال می‌توان از دو روش ویزای طلایی و تمکن مالی اقدام کرد. سرمایه‌گذاری برای ویزای طلایی مخصوص افراد خارج از اتحادیه اروپا است و به سه روش انجام می‌شود. این روش‌ها عبارت‌اند از: انتقال سرمایه، خرید ملک و تجارت. با این روش‌ها فرد می‌تواند پس از پنج سال اقامت، برای درخواست شهروندی و پاسپورت پرتغال اقدام کند. در این مطلب روش‌ها و شرایط سرمایه‌گذاری در پرتغال را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم.

شرایط سرمایه گذاری در پرتغال

دلایل مختلفی برای سرمایه گذاری در پرتغال برای اخذ تابعیت وجود دارد. سرمایه گذاری خارجی در این کشور به‌دلیل دسترسی آزاد به بازارهای کلیدی، منابع انسانی ماهر، هزینه‌های نیروی کار رقابتی و زیرساخت‌های برتر در حال گسترش است. 

برای سرمایه گذاری در پرتغال فرد باید فاقد سوءسابقه کیفری باشد. به‌علاوه، متقاضی نباید بدهی مالیاتی به کشور پرتغال داشته باشد. شرط آخر نیز قبول‌ شدن در آزمون زبان پرتغالی است. 

با سرمایه گذاری در کشور پرتغال می‌توان اقامت این کشور و پس از آن، تابعیت آن را دریافت کرد. برای سرمایه گذاری در پرتغال می‌توان از دو طریق اقدام کرد: روش اول سرمایه گذاری برای دریافت ویزای طلایی این کشور است و روش دوم سرمایه گذاری از طریق تمکن مالی است. 

در روش سرمایه گذاری برای ویزای طلایی، متقاضی باید حداقل به‌مدت پنج سال سرمایه گذاری خود را حفظ کند. او باید در سال اول، حداقل هفت روز را در کشور پرتغال سپری کند، سپس در هر دوره دو‌ساله بعدی حداقل ۱۴ روز را در پرتغال بگذراند.

شرایط سرمایه گذاری در پرتغال

روش های سرمایه گذاری در پرتغال

همان‌طور که گفتیم برای سرمایه گذاری در پرتغال متقاضیان دو راه پیش رو دارند؛ روش اول دریافت ویزای طلایی و روش دوم تمکن مالی است. 

سرمایه گذاری از طریق ویزای طلایی

در این روش سرمایه گذاری، متقاضی باید از میان سه روش اصلیِ انتقال سرمایه، خرید ملک و تجارت، یک روش را انتخاب کند. 

انتقال سرمایه

سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری خصوصی یا صندوق‌های سرمایه گذاری خطرپذیر، راهی مناسب برای اخذ اقامت پرتغال و افزایش سرمایه است. صندوق‌های مربوطه را کارشناسان شرکتی که توسط سازمان نظارتی کشور (CMVM) تأیید شده‌اند، مدیریت می‌کنند. پس از سرمایه گذاری، یک مدیر، انتقال سرمایه به سرمایه گذاری‌های صندوق در استارت‌آپ‌ها یا پروژه‌های متوسط با پتانسیل رشد قوی را انتخاب و مدیریت می‌کند.  

برای سرمایه گذاری در پرتغال از طریق انتقال سرمایه می‌توانید از میان طیف وسیعی از بخش‌ها، از جمله انرژی، صنعت، فناوری و املاک و مستغلات، یک گزینه را انتخاب کنید. میزان سرمایه گذاری در این روش به ترتیب زیر است:

حداقل ۱٫۵ میلیون یورو انتقال سرمایه به‌ حساب بانکی پرتغال یا سرمایه گذاری‌های تأییدشده۵۰۰ هزار یورو برای تملک صندوق سرمایه گذاری یا واحدهای صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر با سررسید حداقل پنج سال و با حداقل ۶۰ درصد پورتفوی سرمایه گذاری در شرکت‌هایی با دفتر ثبت‌شده در قلمرو ملی۵۰۰ هزار یورو برای فعالیت‌های تحقیقاتی نهادهای دولتی یا خصوصی که بخشی از سیستم علمی و فناوری ملی هستند، یا ۴۰۰ هزار یورو سرمایه گذاری در مناطق کم‌تراکم* از نظر جمعیت۲۵۰ هزار یورو برای حمایت از تولیدات هنری یا بازیابی یا نگهداری میراث‌ فرهنگی ملی، یا ۲۰۰ هزار یورو در مناطق کم‌تراکم از نظر جمعیت

مناطق کم‌تراکم از نظر جمعیت به مناطقی گفته می‌شود که کمتر از ۱۰۰ نفر در هر کیلومترمربع آن زندگی می‌کنند یا تولید ناخالص داخلی سرانه آن کمتر از ۷۵ درصد از میانگین ملی باشد. 

خرید ملک

خرید ملک در پرتغال برای دریافت اقامت، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری است. بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی برای اخذ اقامت پرتغال و در نهایت شهروندی، از این روش استفاده می‌کنند.

پرتغال با بازار پررونق املاک و اجاره بالا، مکانی ایدئال برای سرمایه‌گذاران خارجی به‌ حساب می‌آید. بسیاری از مهاجران با هدف گردشگری، داشتن خانه دوم یا مقصدی برای بازنشستگی، در این کشور ملک می‌خرند. همچنین به‌دلیل وضعیت اقتصادی امن و باثبات، سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال سود پایدار میان‌مدت و بلندمدت هستند، جذب پرتغال می‌شوند. 

شرایط سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در پرتغال به شرح زیر است:

خرید ملکِ حداقل ۵۰۰ هزار یورویی (املاک مسکونی محدود به مناطق داخلی تعیین‌شده است) یا ۴۰۰ هزار یورویی در مناطق کم‌تراکم از نظر جمعیتخرید ملکِ حداقل ۳۵۰ هزار یورویی با هدف نوسازی املاک مسکونی قدیمی‌تر از ۳۰ سال یا در منطقه بازسازی شهری، شامل هزینه بازسازی (املاک مسکونی محدود به مناطق داخلی تعیین‌شده است) یا ۲۸۰ هزار یورو در مناطق کم‌تراکم از نظر جمعیت

تجارت

یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در کشور پرتغال سرمایه گذاری در کسب‌وکار است. شرایط این نوع سرمایه گذاری به ترتیب زیر است:

 • ایجاد حداقل ده شغل جدید یا هشت شغل جدید در مناطق کم‌تراکم از نظر جمعیت
 • داشتن ۵۰۰ هزار یورو برای ادغام یا افزایش سرمایه شرکتی که در پرتغال ثبت شده است
 • ایجاد یا حفظ حداقل پنج شغل دائمی برای مدت سه سال

سرمایه گذاری از طریق تمکن مالی

سرمایه گذاری در پرتغال از طریق تمکن مالی یا ویزای D۷، برای خارجیانی که استقلال مالی دارند، مناسب است. این گزینه فقط برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا اعمال می‌شود. در این روش، کسانی که می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی خود در پرتغال بربیایند، می‌توانند مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند. 

ویزای D۷ به متقاضیان واجد شرایط و اعضای خانواده آن‌ها حق زندگی، کار و تحصیل در پرتغال را می‌دهد و امکان سفر بدون ویزا در منطقه شنگن را برای آن‌ها فراهم می‌کند.منبع درآمد متقاضی اهمیتی ندارد. منبع مالی می‌تواند از طریق بازنشستگی، سود سهام، بهره، حق امتیاز، حقوق ناشی از کار از راه دور یا درآمد حاصل از اجاره یک ملک باشد.حداقل درآمد موردنیاز به حداقل دستمزد در پرتغال بستگی دارد. در سال ۲۰۲۳، این مبلغ ۷۶۰ یورو در ماه است. الزامات درآمدی نیز بسته به تعداد افراد تحت تکفل متقاضی، متفاوت هستند.

این الزامات عبارت‌اند از:  

 • متقاضی اصلی باید ۱۰۰ درصد حداقل دستمزد را که شامل ۷۶۰ یورو در ماه یا ۹۱۲۰ یورو در سال است داشته باشد. این مبلغ برای همسر یا والدین متقاضی برای هر نفر ۳۸۰ یورو در ماه یا ۴۵۶۰ یورو در سال است. مبلغ موردنیاز برای فرزندان وابسته نیز ۳۰ درصد حداقل دستمزد برای هر نفر یعنی ۲۲۸ یورو در ماه یا ۲۷۳۶ یورو در سال در نظر گرفته شده است. 
 • دارنده ویزای D۷ باید حداقل ۱۸۳ روز در سال را در پرتغال بگذراند تا وضعیت اقامت او حفظ شود. متقاضی باید مسکنی را که خود و خانواده‌اش در آن زندگی می‌کنند، اجاره یا خریداری کند.علاوه بر هزینه اجاره ملک، متقاضی باید برای آب و برق نیز هزینه بپردازد. قبوض آب و برق باید شامل نام هر متقاضی باشد که برای کل فرآیند ضروری است. 

روش های سرمایه گذاری در پرتغال

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در پرتغال

کشور پرتغال برای تأیید درخواست شهروندی از شما می‌خواهد که به‌مدت پنج سال به‌طور متوسط هفت روز از سال را در این کشور بگذرانید. برای درخواست شهروندی، چند پیش‌نیاز وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • نداشتن سابقه کیفری نداشتن مشکلات مالیاتی در کشور پرتغال
 • قبول‌ شدن در آزمون زبان پرتغالی
 • مدارک موردنیاز نیز شامل موارد زیر می‌شود:
 • فرم درخواست پر شده
 • گذرنامه، شناسنامه یا گواهی تولد از کشور مبدأ
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اجازه اقامت پرتغال
 • گواهی قبولی در آزمون زبان پرتغالی (CIPLE)
 • سندی از SEF که ثابت کند حداقل پنج سال در پرتغال اقامت داشته‌اید

الزامات زبان پرتغالی برای دریافت شهروندی پرتغال

برای دریافت شهروندی پرتغال باید آزمون زبان پایه CIPLE را در سطح A۲ بگذرانید. این آزمون را می‌توان برای کودکان زیر ۱۰ سال تطبیق داد. کودکان بین ۱۰ تا ۱۸ سال تا زمانی که در یک مدرسه پرتغالی درس می‌خوانند، از آزمون معاف هستند. 

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در پرتغال

مراحل سرمایه گذاری در پرتغال

همان‌طور که گفته شد، از دو طریق تمکن مالی و ویزای طلایی می‌توان برای سرمایه گذاری در پرتغال و دریافت اقامت اقدام کرد. در ادامه، مراحل سرمایه گذاری در هرکدام از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم. 

مراحل سرمایه گذاری برای ویزای طلایی 

مراحل اخذ ویزای طلایی پرتغال شامل هفت مرحله اجباری می‌شود که مستلزم مراجعه اجباری به این کشور است. برای رسیدن به موفقیت‌آمیزترین، سریع‌ترین و بهترین نتیجه، توصیه می‌شود از پشتیبانی قانونی با کیفیت بالا استفاده کنید. مراحل سرمایه گذاری با ویزای طلایی عبارت‌اند از :

۱. مشاوره و بررسی اولیه

سرمایه‌گذار مشاوره دقیق دریافت می‌کند و با توجه ‌به هدف خود، یک روش سرمایه گذاری را انتخاب می‌کند. 

۲. انتخاب موضوع سرمایه گذاری 

بسته به گزینه سرمایه گذاری انتخاب‌شده، به سرمایه‌گذار کمک می‌شود تا یک مورد را برای سرمایه گذاری در املاک، بانک، شرکت، صندوق یا پروژه انتخاب کند.

۳. سفر به پرتغال

این مرحله برای انجام برخی اقدامات که فقط به‌صورت حضوری قابل‌انجام هستند، ضروری است؛ از جمله ثبت شماره مالیات فردی، افتتاح حساب بانکی و صدور وکالت‌نامه برای یک وکیل در پرتغال.

۴. تحقق شرط سرمایه گذاری 

بسته به گزینه سرمایه گذاری انتخاب‌شده، متقاضی باید با کمک یک وکیل در پرتغال، قرارداد خریدوفروش منعقد کند، سپرده بانکی را انتقال دهد، پول را به صندوق انتخاب‌شده یا برنامه علمی منتقل کند، یا سایر معاملات مالی موردنظر را انجام دهد.

۵. جمع‌آوری اسناد و ارسال درخواست

سرمایه‌گذار یک بسته جداگانه از اسناد را برای درخواست جمع‌آوری می‌کند و وکلا اسناد را ترجمه می‌کنند، محضری می‌کنند و آن‌ها را به SEF (خدمات مهاجرت پرتغال) ارسال می‌کنند.

۶. ارائه داده‌های بیومتریک در پرتغال

همه متقاضیان -اعم از سرمایه‌گذار و اقوام ذکرشده در درخواست- باید شخصاً اسناد اصلی و داده‌های بیومتریک را در پرتغال تحویل دهند.

۷. تأیید و دریافت کارت‌های اجازه اقامت

پس از بررسی مدارک و رسیدگی به درخواست، متقاضیان اجازه اقامت در پرتغال را دریافت می‌کنند.

مراحل سرمایه گذاری از طریق تمکن مالی

دریافت ویزای D۷ معمولاً بیش از چهار ماه طول می‌کشد و این مراحل را باید سپری کرد: 

 1. باز کردن شماره مالیاتی در پرتغال: این کار ممکن است توسط پروکسی و بدون حضور فیزیکی متقاضیان انجام شود. 
 2. خرید یا اجاره ملک در پرتغال: برای اینکه شخص برای ویزای D۷ واجد شرایط باشد باید مدرک اقامت طولانی‌مدت در پرتغال ارائه دهد.
 3. افتتاح حساب بانکی: این مرحله برای متقاضی اصلی اعمال می‌شود. متقاضی اصلی در صورت داشتن مجوز اقامت، اقامت دائم یا تابعیت این کشور می‌تواند به کنسولگری پرتغال در یک کشور دیگر مراجعه کند. 
 4. ورود به کشور با ویزای ملی D۷: اعتبار این ویزا چهار ماه است.
 5. ارسال درخواست مجوز اقامت متقاضی به SEE 8، ارسال درخواست مجوز اقامت اعضای خانواده متقاضی به SE F

هزینه سرمایه گذاری در پرتغال

برای سرمایه گذاری در پرتغال پرداخت برخی هزینه‌ها الزامی است. هزینه ویزای طلایی پرتغال به شرح زیر است:

هزینه‌های درخواست اولیه

 • هزینه‌های قانونی درخواست ویزای طلایی برای یک متقاضی مجرد پنج هزار تا هشت هزار یورو است. وابستگان کمتر از ۱۸ سال می‌توانند به‌صورت رایگان در برنامه گنجانده شوند.
 • هزینه‌های اضافی درخواست ویزای طلایی برای وابستگان ۱۸ ساله و بالاتر، بین ۵۰۰ تا دو هزار یورو خواهد بود. برای کودکان هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. 

هزینه‌های قانونی تمدید

 • هزینه‌های قانونی تمدید ویزای طلایی: برای یک متقاضی مجرد هزار تا ۲۵۰۰ یورو
 • هزینه‌های اضافی: برای افراد تحت تکفل ۱۸ سال به بالا ۵۰۰ تا دو هزار یورو (برای کودکان هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.)

توجه: بسته به سرمایه گذاری‌ای که می‌خواهید انجام دهید و استخدام وکیل برای انجام مراحل درخواست، ممکن است هزینه‌های اضافی اعمال شوند.

سرمایه گذاری در پرتغال و گرفتن اقامت

سرمایه گذاری در پرتغال و گرفتن اقامت

همان‌طور که گفتیم هر فرد بزرگسالی که سابقه کیفری نداشته باشد و اهل کشورهای اتحادیه اروپا نباشد، می‌تواند از طریق سرمایه گذاری برای دریافت اقامت پرتغال اقدام کند. نام این ویزای سرمایه گذاری ویزای طلایی پرتغال است.

معمولاً بین سه تا شش ماه طول می‌کشد تا کارت اقامت شما تأیید و کارت شما صادر شود. پس از صدور ویزای طلایی، کارت اقامت شما دو سال اعتبار خواهد داشت.

هنگامی که سرمایه گذاری خود را انجام دادید و ویزای طلایی پرتغال را دریافت کردید، پنج سال طول می‌کشد تا واجدشرایط درخواست شهروندی شوید. پیش از درخواست شهروندی باید در آزمون زبان پرتغالی شرکت کنید. پس از درخواست شهروندی، تقریباً شش ماه طول می‌کشد تا تابعیت پرتغال را دریافت کنید.

تابعیت دوگانه در پرتغال

پرتغال اجازه تابعیت مضاعف را می‌دهد. این بدان معنا است که برای به‌ دست‌ آوردن ملیت پرتغالی، نیازی نیست وضعیت تابعیت اصلی خود را لغو کنید. با این‌ حال باید با کشور مبدأ خود چک کنید و ببینید آیا کشور شما تابعیت مضاعف را مجاز می‌داند یا خیر. 

جمع‌بندی و سوالات متداول

مدت‌زمان گرفتن اقامت با سرمایه گذاری در کشور پرتغال چقدر است؟

گرفتن اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری بین سه تا شش ماه طول می‌کشد.

بهترین روش سرمایه گذاری در پرتغال کدام روش است؟

بهترین روش سرمایه گذاری در پرتغال سرمایه گذاری از طریق خرید ملک است. 

آیا با سرمایه گذاری در پرتغال می‌توانم پاسپورت این کشور را بگیرم؟

بله. در سرمایه گذاری ویزای طلایی می‌توانید پس از پنج سال اقامت برای دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام کنید. 

حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در پرتغال چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه گذاری برای ویزای طلایی ۲۸۰ هزار یورو است. 

فرم مشاوره سرمایه گذاری در پرتغال

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند