کشور روسیه سعی دارد سرمایه‌گذاران بیشتری را با تسهیل قوانین مربوط به سرمایه‌گذاری جذب کند. آگاهی از روش‌های سرمایه‌ گذاری در روسیه می‌تواند مسیر را برای متقاضیان هموارتر کند.

کشور روسیه یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. در این کشور پتانسیل‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. دولت تلاش کرده است تا با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران خارجی آن‌ها را از سراسر جهان به‌سوی خود بکشاند. اگر شما هم قصد سرمایه گذاری در روسیه را دارید باید پیش از هر اقدامی با قوانین و شرایط این کار آشنا شوید. در این مطلب همه آنچه را که نیاز دارید بدانید، آمده است. 

امنیت سرمایه ‌گذاری در روسیه

دولت روسیه در سال‌های اخیر همواره تلاش کرده است تا با ارائه مشوق‌های مختلف، سرمایه‌گذاران خارجی را به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند کند. کشور روسیه می‌کوشد به بسیاری از کنوانسیون‌های بین‌المللی در زمینه امنیت سرمایه‌گذاری پایبند بماند. در این بین می‌توان به کنوانسیون شناسایی و اجرای آرای داوری خارجی و کنوانسیون سازمان ملل متحد درمورد قراردادهای بیع بین‌المللی کالا اشاره کرد.

امنیت سرمایه گذاری در روسیه

مزایای سرمایه‌ گذاری در روسیه

از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، روسیه کشوری لبریز از فرصت برای کارآفرینان بوده است. این فرصت‌ها همچنان در حال رشد هستند. دولت روسیه به‌طور مداوم برای تشویق سرمایه‌گذاران خارجی که به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی از سرمایه‌گذاری منصرف شده‌اند، ابتکارات جدیدی را ارائه می‌کند. این بدان معنا است که در حال حاضر راه‌اندازی یک تجارت موفق در روسیه نسبت به قبل از سال ۲۰۱۴ آسان‌تر شده. حتی می‌توان گفت سرمایه‌ گذاری در روسیه آسان‌تر از سرمایه‌گذاری در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته مانند فرانسه، ژاپن و سوییس است. 

فرصت‌های سرمایه ‌گذاری در سراسر روسیه

بیشتر مردم در زمان بررسی مکان‌های تجاری در روسیه فقط به مسکو و سنت پترزبورگ فکر می‌کنند. با این حال مناطق بسیاری در روسیه وجود دارد که سرشار از منابع هستند؛ چراکه دولت روسیه فعالانه برای بازاریابی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در همه نقاط کشورش تلاش می‌کند. 

مناطق ویژه اقتصادی (SEZ)

دولت روسیه برای تشویق شرکت‌های داخلی به فعالیت بیشتر و همچنین جذب شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری، مناطقی را به‌عنوان مناطق ویژه اقتصادی در نظر گرفته است. این مناطق به ساکنان و فعالان تجاری به مدت ۴۹ سال امتیازاتی در زمینه موارد مالیاتی و گمرکی اعطا می‌کند. روسیه در حال حاضر دارای ۱۸ منطقه ویژه اقتصادی فدرال (SEZ) است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند در مناطق ویژه اقتصادی در حوزه‌های تولیدات صنعتی، فناوری و نوآوری، گردشگری و تفریحات و لجستیک فعالیت کنند. برای فعالیت در هرکدام از این حوزه‌ها، مناطق ویژه‌ای در روسیه مشخص شده‌اند.

اقتصاد دیجیتال پررونق

صنعت فناوری روسیه در حال حاضر از توجه زیاد دولت بهره می‌برد. کرملین قصد دارد با بهبود رقابت جهانی و امنیت ملی این کشور، نام تجاری روسیه را به‌عنوان یک اقتصاد دیجیتال تغییر دهد. نه‌تنها صنعت فناوری در حال حاضر در مسیر پیشرفت گام برمی‌دارد، بلکه آینده روشنی را نیز نوید می‌‌دهد. زیرا روسیه از سال ۲۰۱۷ چهارمین رتبه جهان را به‌عنوان صادرکننده فارغ‌التحصیلان STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) در اختیار خود گرفته است. 

سرمایه گذاری در روسیه

محیطی دوستانه برای مشاغل خارجی

روسیه به‌طور کلی در زمینه تجارت خارجی مکانی بسیار د‌لپذیر شناخته می‌شود. «قانون سرمایه‌گذاری خارجی» تضمین می‌کند که با شرکت‌های خارجی منعطف‌تر از شرکت‌های داخلی رفتار شود و حق کسب درآمد و سود از سرمایه‌گذاری‌های آن‌ها در روسیه به‌صورت تضمین‌شده حفظ خواهد شد. علاوه بر این دولت به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تقریباً در هر حوزه‌ اقتصادی، از شرکت‌های بیمه گرفته تا شرکت‌های رسانه‌ای، سرمایه‌گذاری کنند. با این حال در زمان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مهم استراتژیک مانند صنایع هسته‌ای و دفاعی محدودیت‌هایی وجود دارد.

فرصت‌های جدید از طریق تحریم‌ها

اگرچه عبارت «تحریم‌ اقتصادی» ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما برای سرمایه‌گذاران خارجی راه‌های زیادی وجود دارد تا با وجود تحریم‌های روسیه بتوانند از فرصت‌های اقتصادی این کشور پهناور بهره ببرند. در واقع دولت روسیه اغلب به‌طور فعال مشوق این موضوع است.

دولت روسیه قصد دارد واردات را کاهش دهد و با تشویق تولید صنعتی محلی، به خودکفایی برسد. بنابراین مشوق‌های متعددی مانند پروژه‌های سرمایه‌گذاری منطقه‌ای را اجرا کرده است. کسانی که توانایی تولید کالای باکیفیت در روسیه را داشته باشند از مزایای مالیاتی زیادی برخوردار خواهند بود. این برنامه برای آن دسته از بازرگانان خارجی که به‌دنبال پر کردن شکاف در بازار به‌دلیل کاهش واردات هستند، فرصت مناسبی برای سودآوری است.

شرایط سرمایه‌ گذاری در روسیه

برای سرمایه‌ گذاری در روسیه شرایط سخت‌گیرانه‌ای وجود ندارد. از شروط سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توان به نداشتن سابقه کیفری متقاضی و قانونی بودن سرمایه او اشاره کنیم. وزارت توسعه اقتصادی روسیه یک برنامه سرمایه‌گذاری تهیه کرده است که طی آن سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون روبل ویزای طلایی این کشور را دریافت کنند.  

اگرچه سرمایه‌گذاری‌ خارجی در حوزه‌های گسترده‌ای از تجارت روسیه مجاز شمرده می‌شود، اما سرمایه‌گذاران خارجی به‌دلیل مسائل استراتژیک نمی‌توانند به چند صنعت دسترسی داشته باشند یا در صورت دسترسی، محدودیت‌های خاصی برای آن‌ها اعمال می‌شود. این صنایع عبارت‌اند از:

 • فعالیت‌های مرتبط با استخراج منابع معدنی 
 • صنعت هوافضا
 • فعالیت‌های نظامی

ویزای سرمایه ‌گذاری در روسیه

با ویزای سرمایه‌ گذاری روسیه اتباع خارجی می‌توانند نخست اقامت این کشور را دریافت کرده و سپس برای شهروندی اقدام کنند. شرایط عمومی برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری در روسیه عبارت است از:

 • سرمایه‌گذاری تجاری حدود ۶۰۰ هزار دلار یا کسب‌وکاری که حداقل ۱۷۱ هزار دلار در سال سوددهی داشته باشد
 • ارائه یک طرح تجاری هدفمند
 • ارائه اطلاعات درباره منابع سرمایه‌گذاری

 یادآوری می‌کنیم که پروسه اخذ این ویزا تقریباً ۶ ماه زمان می‌برد و پس از آن متقاضیان از تصمیم نهایی در این زمینه مطلع خواهند شد.  

ویزای سرمایه گذاری در روسیه

روش های سرمایه‌ گذاری در روسیه

برای سرمایه‌ گذاری در روسیه روش‌های مختلفی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • سرمایه‌گذاری حداقل ۱۵ میلیون روبل (۲۴۶ هزار دلار) در شرکت‌های موجود در بازار روسیه: متقاضی باید شرکتی را انتخاب کند که حداقل سه سال در بازار فعال بوده باشد و حداقل ۲۵ کارگر محلی را استخدام کند.
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۱۵ میلیون روبل (۲۴۶ هزار دلار) در یک شرکت جدید در روسیه: درمورد شرکت‌های خارجی، سرمایه‌گذاری باید حداقل ۵۰ میلیون روبل (۸۲۰ هزار دلار) باشد.
 • سرمایه‌گذاری در املاک به‌ارزش ۳۰ میلیون روبل (۴۹۲ هزار دلار): شرط این است که حداقل به‌مدت سه سال مالک این املاک باشید و پس از آن برای اقامت در روسیه اقدام کنید.
 • سرمایه‌گذاری در شرکت‌های انحصاری در روسیه: علاقه‌مندان باید ۱۰ میلیون روبل (۱۶۴ هزار دلار) سرمایه‌گذاری کنند. علاوه بر این متقاضی باید حداقل ۱۰ کارگر محلی را به استخدام شرکت دربیاورد.
 • سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی به‌ارزش ۳۰ میلیون روبل (۴۹۲ هزار دلار): این اوراق باید سه سال پیش از زمان ارائه درخواست اجازه اقامت در روسیه خریداری شده باشند.

مدارک لازم برای سرمایه ‌گذاری در روسیه

مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای سرمایه‌ گذاری در روسیه به ‌این ‌ترتیب است:

 • مدرک معتبر از بیمه درمانی و پزشکی متقاضی
 • اسناد و مدارک رسمی و دارای اعتبار در زمینه عدم سوءپیشینه متقاضی 
 • ارائه مدرک مجاز دال بر قانونی بودن وجوه متقاضی برای استفاده در سرمایه‌گذاری تجاری
 • کپی مجاز گذرنامه متقاضی و اعضای خانواده او
 • مدرک معتبر گواهی ازدواج متقاضی و همسر (در صورت وجود)
 • کپی مجاز اصل شناسنامه متقاضی
 • طرح تجاری مفصل (در صورتی که سرمایه‌گذاری در زمینه شروع یک کسب‌وکار در روسیه باشد.)

سرمایه‌گذاری در روسیه برای اخذ تابعیت

ویزای طلایی روسیه در ابتدای سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد و هدف آن اعطای شهروندی و پاسپورت روسی به سرمایه‌گذاران است. شهروندی از طریق سرمایه‌ گذاری در روسیه برنامه‌ای است که هدفش جذب کسانی است که می‌خواهند تجارت خود را در این کشور توسعه دهند و در ازای آن تابعیت روسیه را دریافت کنند. روش و میزان سرمایه‌گذاری برای ویزای طلایی روسیه را در بخش روش‌های سرمایه‌ گذاری در روسیه به‌صورت کامل معرفی کردیم و توضیح دادیم.

یکی دیگر از جنبه‌های مهمی که علاقه‌مندان به شهروندی از طریق سرمایه‌ گذاری در روسیه باید آن را در نظر بگیرند، درخواست ویزا برای اعضای خانواده است. سرمایه‌گذارانی که واجد شرایط دریافت ویزای طلایی در روسیه هستند می‌توانند برای همسر، فرزندان، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه‌های خود نیز درخواست دهند. می‌توان گفت که تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری در روسیه می‌تواند تا پنج نسل از خانواده‌ها را شامل شود. 

سرمایه گذاری در روسیه برای اخذ تابعیت

معایب و مشکلات سرمایه‌ گذاری در روسیه

درست است که دولت‌مردان روسیه قوانین تشویقی مختلفی برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته‌اند، اما نباید فراموش کرد که سرمایه‌گذاری در این کشور معایبی نیز دارد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات برای سرمایه‌ گذاری در روسیه اعمال تحریم‌های گسترده علیه دولت روسیه است. این موضوع باعث می‌شود در موارد خاصی برای سرمایه‌گذاران مشکلاتی به وجود بیاید. 

آن دسته از سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در زمینه تأسیس یا همکاری با شرکت‌های تولیدی در روسیه فعالیت کنند، به‌دلیل تحریم‌ها ممکن است در زمینه تأمین مواد اولیه خارجی با مشکل مواجه شوند. 

سرمایه‌ گذاری در روسیه و اخذ اقامت

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم افراد می‌توانند با سرمایه‌ گذاری در روسیه اقامت موقت این کشور را دریافت کنند. مدت‌زمان اقامت موقت را یک سال در نظر گرفته‌اند و بعد از آن فرد می‌تواند برای دریافت اقامت دائم روسیه درخواست دهد. 

برای درخواست اقامت دائم ممکن است از متقاضیان آزمونی با محتوای دانش زبان و تاریخ روسی گرفته شود. برگزاری آزمون از سرمایه‌گذاران هنوز به‌صورت رسمی تصویب نشده است و بحث و گفت‌وگو درباره ضرورت آن بین قانون‌گذاران ادامه دارد. 

جمع‌بندی

دولت روسیه در سال‌های اخیر برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی قوانین مختلفی را وضع کرده است. از ابتدای سال ۲۰۲۳ ویزای طلایی روسیه راه‌اندازی شد که به سرمایه‌گذاران اجازه اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور را می‌دهد. حداقل میزان سرمایه برای سرمایه‌ گذاری در روسیه باید ۱۰ میلیون روبل (۱۶۴ هزار دلار) باشد و برای سرمایه‌گذاری در خرید املاک نیز ۳۰ میلیون روبل (۴۹۲ هزار دلار) نیاز است. 

مشاوره سرمایه گذاری در روسیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

حداقل مبلغ سرمایه ‌گذاری در روسیه چقدر است؟

حداقل مبلغ سرمایه‌ گذاری در روسیه ۱۰ میلیون روبل (۱۶۴ هزار دلار) است. 

ارزان‌ترین راه سرمایه‌ گذاری در روسیه کدام است؟

سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی شرکت، ارزان‌ترین راه سرمایه‌ گذاری در روسیه است که به ۱۰ میلیون روبل (۱۶۴ هزار دلار) سرمایه نیاز دارد.  

بهترین راه سرمایه‌ گذاری در روسیه کدام است

بهترین راه سرمایه‌گذاری در روسیه با توجه به شرایط و توانایی‌های هر فرد متفاوت است. ساده‌ترین راه، خرید ملک در روسیه است که به ۳۰ میلیون روبل (۴۹۲ هزار دلار) سرمایه نیاز دارد. 

آیا اقامت با سرمایه ‌گذاری در روسیه امکان‌پذیر است؟

بله، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این کشور نخست اقامت موقت و پس از یک سال اقامت دائم دریافت کنند. 

با استفاده از کدام روش سرمایه‌ گذاری در روسیه می‌توانم اقامت این کشور را بگیرم؟

برای دریافت اقامت روسیه می‌توان از طریق چهار روش اقدام کرد: سرمایه‌گذاری در یک شرکت فعال، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاری در تأسیس شرکت و سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی.  

از چه روش هایی می‌توانم در روسیه سرمایه‌ گذاری کنم؟

روش‌های سرمایه‌ گذاری در روسیه شامل سرمایه‌گذاری در املاک، سرمایه‌گذاری در یک شرکت فعال، سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی و سرمایه‌گذاری در تأسیس یک شرکت انحصاری می‌شود. 

بهترین سرمایه‌ گذاری در روسیه چیست؟

خرید ملک یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در روسیه به‌ حساب می‌آید. 

آیا با سرمایه‌ گذاری در روسیه می‌توانم تابعیت این کشور را بگیرم؟

بله، دولت روسیه از ابتدای سال ۲۰۲۳ طرح ویزای طلایی این کشور را راه‌اندازی کرده است که بر اساس آن افراد از طریق سرمایه‌گذاری می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند.