هزینه زندگی در خارج از کشور

زندگی در خارج از کشور تصمیمی نیست که همه افراد قصد عملی کردن آن را داشته باشند. برخی از مردم توانایی خروج از کشوری که در آن زندگی می‌کنند را ندارند و از زندگی کردن در یک کشور غریبه هراسانند. اما در این میان، برخی دیگر از افراد به زندگی کردن در خارج از کشور علاقه‌مند هستند. بیشتر مردم به دلیل رونق بخشیدن به کسب و کار خود و یا ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع درباره زندگی خارج از کشور، هزینه زندگی در خارج و سوالاتی که در ذهن شما بوجود آمده است، پاسخ دهیم.

هزینه زندگی خارج از کشور

زندگی در خارج از کشور چگونه است ؟‌

با وجود اینکه می‌توان امروزه زندگی ایرانیان در خارج از کشور را در گوشه و کنار دنیا مشاهده کرد، اما باز هم نمی‌توان به راحتی مهاجرت را قضاوت کرد. زندگی در خارج از کشور نیازمند تامین منابع مالی و هزینه‌های مختلف زندگی است. در کشوری که مردمانش به زبان مختلف صحبت می‌کنند، قطعاً مشکلاتی برای برقراری ارتباط خواهید داشت. بنابراین قبل از اینکه به کشور خارجی مهاجرت کنید، به خوبی درباره فرهنگ مردم و شرایط زندگی در خارج از کشور تحقیق کنید.

در سراسر کره زمین کشورهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند برای زندگی شما بسیار جذاب باشند. در طی سال‌های اخیر، معمولاً در هر قاره یک یا دو کشور بسیار مورد توجه علاقمندان قرار گرفته و میزان مهاجرت در طی سال به آن کشور‌ها بسیار بالا بوده است. در این قسمت قصد داریم تا این کشورهای مهم را در هر قاره معرفی و بررسی کنیم. البته بستگی دارد که شما برای چه هدفی به آن کشورها مهاجرت می‌کنید. به عنوان مثال، زندگی دانشجویی در خارج از کشور زیاد هم آسان نیست. معمولاً اگر کاری داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید از پس مخارج آن بر بیایید.

زندگی در خارج از کشور چگونه است ؟‌

بهترین کشورها برای زندگی در خارج ازکشور

اولین کشوری که برای مهاجرت به شما معرفی می‌کنیم، کشور دانمارک است. اقتصاد کشور دانمارک بسیار قوی است. شما نه تنها می‌توانید در این کشور سرمایه‌گذاری کنید، بلکه می‌توانید با امنیت کامل اقامت این کشور را دریافت کرده و در آن زندگی کنید. محیط زندگی کشور دانمارک بسیار جذاب است. طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای این کشور می‌تواند هر کسی را برای زندگی جذب کند.

دومین کشور فنلاند است. این کشور سیستم آموزشی بسیار قوی دارد. بنابراین اگر شما قصد دارید که ادامه تحصیل بدهید، می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید چون هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور بسیار پایین است. 

کشور بعدی که قصد معرفی آن را داریم، کشور سوئیس است. حتما همه شما از آب و هوای بسیار زیبای کشور سوئیس مطلع هستید. طبیعت فرازمینی این کشور برای هر کسی جالب است. علاوه بر این، امکان زندگی با درآمد خوب و امنیت بالا نیز برای شما فراهم است‌.

کشور بعدی کشور فرانسه است، کشور هنرمندان و شاعران بزرگ، فرهنگ مردم فرانسه با آمیخته شدن در هنر سبب می‌شود که این کشور برای شما به محیطی بسیار دلپذیر تبدیل شود. علاوه بر این کشورهایی که نام بردیم، کشورهای آلمان، استرالیا، آمریکا، کانادا، مالزی، امارات می‌توانند محیط مناسبی برای مهاجرت شما و خانواده‌تان باشد.

ارزانترین کشورها برای زندگی در خارج

یکی از موضوعات مهمی که حتماً قبل از مهاجرت باید بررسی کنید، هزینه زندگی در خارج از کشور است. خوشبختانه امروز کشورهایی وجود دارند که با هزینه‌های کمتری می‌توانند شرایط را برای مهاجرت شما فراهم کنند. در این قسمت قصد داریم تا برخی از ارزان‌ترین کشورها برای زندگی را معرفی کنیم. بدیهی است که شما برای پرداخت هزینه کمتر باید کشور‌هایی را انتخاب کنید که میزان مهاجرت به آنها کمتر است. معمولاً کشورهای غربی به دلیل اینکه بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند، هزینه زندگی در آنها نیز بالاتر است. در این میان کشورهایی مثل کشور پاکستان در قاره آسیا می‌تواند محل مناسبی برای مهاجرت شما باشد. کشورهای دیگر مثل هند، قرقیزستان، افغانستان و سوریه نیز گزینه‌هایی مناسب با هزینه‌های کم هستند. سختی‌های زندگی در خارج از کشور بسیار زیاد است بنابراین انتخاب مکان مناسب با هزینه‌ی کم، کاری عاقلانه است.

میزان حقوق و درآمد در خارج از کشور

برای پاسخ دادن به این سوال که آیا زندگی در خارج از کشور خوب است؟ ابتدا باید میزان حقوق و درآمد خود را در خارج از کشور بررسی کنید. حتی اگر دانشجو باشید، باید مقداری پول را از طرف خانواده یا یکی از نزدیکان خود دریافت کنید. نداشتن درآمد زندگی در خارج از کشور بسیار سخت خواهد بود. بنابراین یکی از راه‌های زندگی در خارج از کشور داشتن درآمد و حقوق مناسب است. نکته اینجاست که شما باید بررسی کنید که قصد دارید به کدام کشور بروید، زیرا یک کشور حقوق خود را بر حسب یورو و کشور دیگر بر حسب دلار به شما پرداخت می‌کند. در این جا ما میزان درآمد بر حسب ساعت در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا که میزان مهاجرت به آن کشورها بسیار زیاد است را برای شما بیان می‌کنیم.

به عنوان مثال در کشور آمریکا، میزان درآمد تقریباً مناسب است. برای ۱ ساعت کمترین حقوق حدود ۷/۲۵ دلار است. داشتن درآمد مناسب از مزایای زندگی در خارج از کشور است، مثلاً در کشور کانادا میزان حقوق زنان حدود ۲۶/۹۲ دلار در ساعت و حقوق مردان حدود ۳۱/۰۵ دلار در ساعت است که این میزان حقوق معمولاً هر ساله افزایش پیدا می‌کند. درآمد برای افرادی که به صورت نیمه وقت کار می‌کنند، در حدود ۱۸ دلار است. این میزان حقوق بر حسب هر ساعت به افراد پرداخت می‌شود. در سایر کشورهای اروپایی نیز شما می‌توانید به طور میانگین برای هر ساعت از ۳۰ یورو تا ۹۰ یورو درآمد داشته باشید.

هزینه زندگی در خارج از کشور

بدون شک یکی از مشکلات زندگی در خارج از کشور تامین هزینه زندگی است. میزان هزینه زندگی در خارج در کشورهای مختلف متفاوت است و به عوامل زیادی مثل اقتصاد آن کشور، شرایط کاری و بودجه دولتی بستگی دارد. هزینه‌های زندگی می‌تواند شامل خرید مواد غذایی، خرید خانه، اجاره خانه، خرید پوشاک و لباس، هزینه‌های مربوط به رفت و آمد، هزینه‌های مربوط به تحصیل، هزینه‌های مربوط به درمان و بیمه و سایر موارد شود.

پرداخت تمام هزینه‌ها، نیاز به داشتن درآمد مناسب در خارج از کشور دارد. برای اینکه بتوانید در کشورهای خارجی خوب زندگی کنید و از پس مخارج خود بر بیایید، باید با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید و شغلی هر چند کوچک و با درآمد کم برای خود دست و پا کنید. در کشور‌های اروپایی به طور معمول ماهانه حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه‌های زندگی خواهید داشت. برای این مقدار هزینه شما حداقل باید یک شغل با درآمد متوسط داشته باشید. در کشور آمریکا معمولاً هزینه‌ها آنقدر‌ها هم زیاد نیست. به عنوان مثال، به دلیل این که دامپروری در این کشور بسیار رواج دارد و مرغ مثل قیمت میوه و سایر وسایل پایین است. هزینه‌های مربوط به زندگی برای یک فرد تنها از ۱۵۰  تا ۲۰۰ دلار در ماه است.

هزینه غذا در خارج از کشور

در بسیاری از کشورهای آمریکایی هزینه تامین غذا پایین است زیرا گوشت، مرغ، میوه و حبوبات در یک رنج قیمتی قرار دارند. اما قیمت خرما در این کشور چند برابر قیمت‌های مواد گوشتی است. در کشور‌های معروف دیگری مانند کانادا نیز وضعیت به همین شکل است. تنها قیمت مواد خوراکی در کشور کانادا پایین است. در بسیاری از کشورهای اروپایی شما بایدحدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار به صورت ماهانه برای تامین غذای خود کنار بگذارید.

هزینه زندگی در خارج از کشور

هزینه حمل و نقل در خارج از کشور

هزینه مربوط به حمل و نقل در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی و کشورهای آسیایی بالا است. به عنوان مثال در هندوستان شما باید کرایه زیادی برای حمل و نقل بدهید. معمولاً عموم مردم در این کشورها از مترو برای جابه جایی استفاده می‌کنند تا مجبور به پرداخت کرایه‌های بسیار زیاد برای تاکسی نباشند. در کشورهای عربی این مقدار بسیار زیاد است. در یکی از کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی نیز هزینه مربوط به تاکسی‌ها زیاد بوده و به همین دلیل اغلب مردم با اتوبوس جابه‌جا می‌شوند. 

هزینه حمل و نقل در خارج از کشور

هزینه مسکن در خارج از کشور

زندگی در خارج از کشور بدون داشتن یک سقف برای زندگی امکان پذیر نیست. افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور می‌روند معمولاً از خوابگاه برای زندگی استفاده می‌کنند. اگر برای داشتن یک شغل و یا کسب‌و‌کار قصد مهاجرت دارید، اول از همه باید به فکر مسکن خود باشید. مسکن در مهاجرت امر بسیار مهمی است زیرا هنگام دریافت ویزا سفارت کشور مقصد به آن توجه ویژه‌ای می‌کند. دریافت مسکن چه خرید باشد و چه اجاره، در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است و نمی‌توان تک ‌تک کشورها را بررسی کرد. با این وجود شما باید یک مقدار قابل توجهی را برای هزینه مسکن خود کنار بگذارید. به عنوان مثال، برای اجاره یک آپارتمان در اوکلاهاما باید تقریبا ۹۴۴ دلار در ماه بپردازید.

هزینه تحصیل در خارج از کشور

یکی از مزایای زندگی در خارج از کشور که اغلب افراد را به سمت خود جذب می‌کند، ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها و بهترین کشور‌ها و امکانات عالی است. این موضوع می‌تواند یکی از مشکلات زندگی در خارج از کشور نیز به شمار آید، زیرا به همان میزان هزینه زندگی و تحصیل در خارج از کشور بالا خواهد بود. اما در صورتی که شما از طرف دانشگاه که در آن تحصیل می‌کنید بورسیه تحصیلی شده باشید، در این صورت نیازی به پرداخت هزینه مسکن نخواهید داشت. با این حال بسیاری از افراد قصد دارند که با دریافت پذیرش در مراکز آموزشی مراحل مهاجرت خود را هر چه سریع‌تر پیش ببرند. این افراد باید بدانند که قبل از هر چیزی هزینه تحصیل در خارج از کشور به دو عامل بستگی دارد، اولین عامل نوع دانشگاهی که در آن پذیرفته می‌شوند، دومین عامل کشوری که در آن زندگی می‌کنید. هزینه حمل و نقل، تحصیل و شهریه خوابگاه می‌تواند جزئی از هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور باشد. هزینه‌های شما در یک کشور خارجی برای ادامه تحصیل شامل موارد زیر است :

  • هزینه‌های مربوط به خوابگاه
  • هزینه‌های مربوط به درمان بیماری‌ها و خدمات پزشکی
  • هزینه‌های مربوط به شهریه دوره زبانی که دانشگاه برای شما برگزار می‌کند
  • هزینه های حمل و نقل

در ادامه برخی از هزینه‌های تحصیل مربوط به تعدادی از دانشگاه‌ها و کشورهای معروف جهان را برای شما بیان می‌کنیم تا با این قیمت‌ها بیشتر آشنا شوید. به عنوان مثال کشور کانادا یکی از کشورهایی است که اغلب داوطلبان قصد ادامه تحصیل در آن را دارند. میانگین شهریه‌ و هزینه‌های که یک دانشجو باید در کانادا بپردازد، برابر با ۳۰ هزار دلار است. البته هر چقدر رشته‌ها ساده‌تر انتخاب شود، به همان میزان شهریه کمتر خواهد شد. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی یا داروسازی بیشتری شهریه و رشته‌های علوم انسانی کمترین شهریه را دارند. به عنوان مثال افرادی که در رشته دندانپزشکی و پزشکی تحصیل می‌کنند، باید از ۱۴ هزار تا ۲۱ هزار دلار پرداخت کنند و افرادی که در رشته‌های مدیریت تحصیل می‌کنند، از ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار برای هزینه تحصیل پرداخت می‌کنند. در کشور اتریش باید به طور میانگین ۷۰۰ یورو برای شهریه خوابگاه‌ها و بعد دانشگاه پرداخت کنید. در کشور بلژیک میزان این هزینه‌ها کمتر است و در کل سال تحصیلی می‌توانید با پرداخت ۴ هزار دلار تحصیل کنید.

مزایا و معایب زندگی در خارج از کشور

اولین سوالی که به ذهن همه افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند ممکن است برسد، این است که آیا از زندگی در خارج از کشور راضی هستید؟ پاسخ این افراد به مسائل مختلفی بستگی دارد و شما نباید برای مهاجرت شرایط خود را با شرایط این افراد مقایسه کنید. زندگی در خارج از کشور مزایا و معایب خاص خود را دارد. بدیهی است که سفر به کشوری که تاکنون در آن زندگی نکرده‌اید و ارتباط با افرادی که اصلاً نمی‌شناسید پیچیده و مشکل است. اما به همان میزان در صورتی که جایگاه و کسب و کار برای شما موفقیت آمیز باشد، در آینده شما تاثیر چشمگیری می‌گذارد. در این قسمت ما قصد داریم درباره مزایا و معایب زندگی در خارج از کشور برای شما توضیح دهیم.

هزینه تحصیل در خارج از کشور

مزایای زندگی در خارج از کشور

هجوم بسیاری از افراد برای مهاجرت به کشورهای خارجی در طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که مزایای زندگی در خارج از کشور بسیار زیاد است. اما زندگی در خارج از کشور زمانی می‌تواند برای فرد سودمند باشد که فرد بتواند با تلاش و دانستن اهداف خود جایگاه خود را در آن کشور خارجی پیدا کند. وگرنه نتیجه آن کاملاً معکوس خواهد بود.

یکی از مزایای زندگی در خارج از کشور رسیدن به اهداف خود در آن کشور خارجی است. قصد شما ممکن است از مهاجرت ادامه تحصیل و یا پیدا کردن یک شغل مناسب باشد که با مهاجرت می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

از مزیت‌های دیگر زندگی در خارج از کشور این است که بسیاری از کشورها به شما اجازه سرمایه‌گذاری می‌دهند. بنابراین شما می‌توانید با داشتن سرمایه کم در این کشور کسب و کار خود را راه بیندازید و یک کارآفرین بسیار موفق در آن کشور باشید.

از دیگر مزیت‌های زندگی در خارج از کشور این است که بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشکلات اقتصادی و مالی قصد مهاجرت دارند. با مهاجرت شما می‌توانید تمامی مشکلات مالی خود را رفع کنید. این اتفاق تنها در صورتی می‌افتد که شما قبل از مهاجرت درباره شغلی که قصد کار در آن را دارید، تحقیق کرده و منبع مطمئنی را در آن کشور برای کار کردن پیدا کنید وگرنه برای پیدا کردن کار با مشکل مواجه خواهید شد.

داشتن امنیت بیشتر، یکی دیگر از مزیت‌ها است که معمولاً شامل همه افراد برای مهاجرت نمی‌شود‌. برخی از افراد در کشورهایی زندگی می‌کنند که ناامنی در آن کشورها بسیار زیاد است. این دسته از مردم می‌توانند با مهاجرت به کشورهای مطمئن‌تر و با امنیت بیشتر زمینه آرامش را برای خود و زندگی خانواده خود فراهم کنند.

یکی از مهمترین مزایایی که زندگی کردن در خارج از کشور می‌تواند برای شما داشته باشد، پیدا کردن استقلال است که می‌تواند معضل بسیاری از جوانان باشد. با زندگی در خارج از کشور شما می‌توانید از استقلال کافی برخوردار شوید و مشکلی برای چرخاندن زندگی خود نداشته باشید. شما می‌توانید با زندگی در یک کشور خارجی در بهترین رشته‌ها تحصیل کنید و موفقیت‌های چشمگیری از لحاظ علمی به دست بیاورید.

معایب زندگی در خارج از کشور

زندگی در خارج از کشور علاوه بر اینکه با مزایای زیادی همراه است، می‌تواند دارای معایبی نیز باشد. یکی از معایب زندگی در خارج از کشور این است که برخی از افراد پس از مهاجرت معمولاً دچار مشکلات روحی و افسردگی می‌شوند. به جای اینکه آرامش روحی برای این افراد ایجاد شود، به دلیل دوری از محیط زندگی و خانواده استرس و اضطراب برای آنها ایجاد می‌شود. یکی از معایب دیگری که زندگی در خارج از کشور می‌تواند برای فرد داشته باشد این است که برخی از افراد نمی‌توانند با فرهنگ کشور مقصد خود را سازگار کنند.

فرهنگ مردم همه جهان با یکدیگر متفاوت است و بعضی از مردم قدرت هماهنگ شدن با این فرهنگ را نخواهند داشت. پیدا کردن شغل در یک کشور خارجی تنها راه رسیدن به موفقیت نیست، بلکه ماندگار شدن و ارتقاء در آن شغل است که می‌تواند باعث موفقیت شود. به همین دلیل برخی از افراد پس از اینکه یک کسب و کار یا شغل در کشور خارجی راه اندازی می‌کنند، پس از مدتی به علت فشار کاری و سختی‌های کار آن را رها کرده و به کشور خود باز می‌گردند که این موضوع نیز یکی دیگر از معایب زندگی در خارج از کشور است.

 

جمع‌بندی و سوالات متداول

چطور می‌توانم خارج از کشور زندگی کنم؟

شما ابتدا باید هدف خود از زندگی در خارج را تعیین کرده مانند شغل یا تحصیل و سپس با انتخاب بهترین کشور متناسب با شرایط خود برای دریافت بورسیه یا اخذ اقامت آن کشور اقدام کنید.

بهترین کشورها برای زندگی در خارج کدامند ؟

کشورهایی مثل آمریکا، آلمان، کانادا، استرالیا و فرانسه می‌توانند محل مناسبی برای مهاجرت باشند.

هزینه‌های تقریبی زندگی در خارج از کشور چقدر است؟

هزینه زندگی در کشورهای مختلف متفاوت است اما به طور کل ماهانه ۵۰۰ یورو یا ۲۵۰ دلار برای یک فرد تنها هزینه زندگی وجود خواهد داشت که اگر هزینه اجاره و شهریه را به آن اضافه کنیم این مقدار افزایش می‌یابد.

مشکلات زندگی در خارج از کشور چیست؟

افسردگی و مشکلات روحی، عدم امنیت و فشارهای مالی می‌تواند از مشکلات زندگی در خارج از کشور باشند.

سایر هزینه‌های زندگی در خارج