مجارستان عضو اتحادیه اروپا است و بخشی از منطقه شینگن به شمار می‌رود. همچنین نفوذ فرهنگی و اقتصادی خوبی در جهان دارد. هزینه زندگی در مجارستان با توجه به مراقبت‌های بهداشتی همگانی و آموزش متوسطه بدون شهریه کاملا مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

مجارستان به دلیل آداب‌و‌رسوم منحصربه‌فرد و تاریخ جالب خود شهرت دارد. بوداپست، دبرسن، سگد و میسکولک مراکز مهم اقتصادی، فرهنگی و صنعتی مجارستان هستند. این شهرها به‌ویژه پس از رشد سریع در حوزه فناوری فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را ارائه می‌دهند. هزینه زندگی در مجارستان با دستمزدهای بسیار خوب در این کشور کاملا پوشش داده می‌شود. مجارستان در سالیان اخیر سیستم آموزشی و مراقبت‌های بهداشتی خود را به طور مداوم ارتقا داده است. زیرساخت‌های برجسته و سبک زندگی لذت‌بخش، از دیگر نقاط برجسته کیفیت زندگی در مجارستان هستند.

هزینه زندگی در مجارستان

درست است که مجارستان از هر نظر بسیار ارزان نیست، اما برای افرادی که می‌خواهند یک زندگی خوب و ارزان در اروپای مرکزی داشته باشند، مقصد بسیار مناسبی است. متوسط هزینه زندگی در مجارستان نسبت به سایر نقاط اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا کمتر است و به راحتی می‌توان هزینه‌ها را به نصف کاهش داد.

اگر از پایتخت مجارستان، بوداپست خارج شوید و در یک شهر کوچک‌تر زندگی کنید، قیمت‌ها بسیار کاهش می‌یابند. قیمت اجاره، مواد غذایی، رستوران‌ها و نوشیدنی‌ها در پایتخت مجارستان ۱۰ تا ۳۵ درصد بیشتر از سایر نقاط است. البته دستمزدها در خارج از پایتخت کمتر هستند، اما این ضرر احتمالی با هزینه کمتر زندگی جبران می‌شود. 

هزینه زندگی در مجارستان

نرخ تورم در مجارستان و بررسی قدرت خرید

تورم مجارستان در کل سال ۲۰۲۲ حدود ۱۴٫۵ درصد بود که البته میانگین تمامی اقلام مصرفی ازجمله کالاها و خدمات است. اما اگر نگاه دقیق‌تری بیندازیم، در می‌یابیم که قیمت برخی اقلام در مجارستان به شدت افزایش یافته است.

 • برق، گاز و سایر سوخت‌ها: ۵۵٫۵ درصد
 • مواد غذایی: ۴۵ درصد
 • نان، تخم‌مرغ، پنیر و سایر محصولات لبنی: بالای ۸۰ درصد
 • کالاهای بادوام: ۱۳٫۶ درصد
 • خودرو: ۲۴٫۱ درصد
 • تجهیزات پخت‌وپز: بالای ۲۰ درصد
 • مبلمان: حدود ۲۰ درصد

قیمت خدمات نیز به طور کلی افزایش حدود ۹٫۵ درصدی را نشان می‌دهد، اگرچه به طور قابل توجهی کمتر از کالاها است. همچنین برخی از بخش‌های خدمات از افزایش بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها برخوردار بوده‌اند.

 • کرایه تاکسی: ۳۰ درصد
 • تعمیر و نگهداری وسایل خانه و نقلیه: حدود ۲۳ درصد
 • بلیت‌های تفریحی عمومی: ۲۲ درصد
 • خدمات مراقبت شخصی: تقریبا ۱۸ درصد

تحلیلگران انتظار دارند تورم مجارستان در نیمه اول سال ۲۰۲۳ به بالاترین حد خود برسد و بالای ۲۰ درصد باقی بماند. البته ممکن است در نیمه دوم سال جاری کاهش یابد و تا پایان سال ۲۰۲۳ به حدود ۱۰ درصد برسد. موسسه تعادل مجارستان (Egyensúly Intézet) انتظار دارد تورم سالانه ۲۰۲۳ حدود ۱۷٫۵ درصد باشد.

حقوق مشاغل در مجارستان

حداقل دستمزد ماهانه برای سال ۲۰۲۳ در مجارستان ۲۳۲ هزار فورینت (HUF) یا ۶۸۲٫۹۳ دلار تعیین شده است. این حداقل دستمزد از ۱ ژانویه ۲۰۲۳ قانونی شد و به مرحله اجرا درآمده است. زمان رسمی کار در مجارستان ۸ ساعت در ۵ روز هفته (شنبه و یکشنبه تعطیل) در نظر گرفته می‌شود.

حداقل دستمزد در مجارستان توسط دولت این کشور تعیین می‌شود و هیچ کارفرمایی حق ندارد کمتر از آن را به نیروهای کار خود بپردازد. کارفرمایانی که حداقل دستمزد را پرداخت نمی‌کنند، ممکن است توسط دولت مجارستان مجازات و جریمه شوند.

به طور کلی، میانگین حقوق خالص ماهانه (پس از کسر مالیات) در مجارستان ۹۴۰٫۰۱ دلار است. با این میزان از دستمزد به راحتی می‌توان هزینه زندگی در مجارستان را به خوبی پوشش داد.

سطح تجربه، مهم‌ترین عامل تعیین حقوق در کشور مجارستان است. طبیعتا هر چقدر سال‌های کاری فرد بیشتر باشند، دستمزد او هم بالاتر می‌رود. به طور کلی، کارمندانی که بین دو تا پنج سال تجربه دارند، به طور متوسط ۳۲ درصد بیشتر از تازه‌کاران و جوانان در تمام صنایع و رشته‌ها درآمد دارند. با رسیدن به مرز ۱۰ سال کار، حقوق فرد ۲۱ درصد افزایش می‌یابد. افرادی هم که از مرز کار ۱۵ سال گذشته‌اند، ۱۴ درصد دیگر افزایش حقوق خواهند داشت.

هزینه های زندگی در مجارستان

بیشترین بخش از بودجه یک مجارستانی به طور متوسط در بازار مواد غذایی صرف می‌شود. البته این امر در اکثر کشورهای جهان هم رایج است. زیرا مردم مایل به خوردن غذاهای تازه و باکیفیت هستند. دومین بخش بزرگ هزینه های زندگی در مجارستان برای کسانی است که خانه یا آپارتمان شخصی ندارند. هر مجار به طور متوسط ۲۱٫۱ درصد از درآمد خود را به صاحب‌خانه‌ها می‌پردازد.

مابقی درآمد افراد نیز صرف هزینه‌های آموزش، رفت و آمد، مراقبت از کودکان، تفریح و مراقبت‌های بهداشتی خواهد شد. به طور سنتی کمترین پول در مجارستان برای کفش و لباس خرج می‌شود. البته قبوض آب و برق هم گران به نظر می‌رسند، زیرا ۷٫۴ درصد از درآمد مردم را به خود اختصاص می‌دهند. در بخش‌های بعدی سعی می‌کنیم بخش‌های مختلف و اساسی هزینه زندگی در مجارستان را با ارائه آمار و ارقام مورد بررسی قرار دهیم. 

انواع هزینه زندگی در مجارستان

هزینه مسکن در مجارستان

آپارتمان‌ها در مجارستان را می‌توان مستقیما از صاحب‌خانه اجاره کرد یا قرارداد اجاره رسمی را از طریق آژانس به ثبت رساند. هزینه مسکن در مجارستان اغلب برای مسافران یا مهاجران بالاتر از بومی‌های این کشور تعیین می‌شود. بنابراین قیمت خانه‌ها نسبتا بالا به نظر می‌رسد. البته این هزینه‌ها با پرداخت حقوق مناسب به افراد ماهر کاملا جبران خواهند شد.

اجاره آپارتمان (۱ خواب) در مرکز شهر

۴۶۱ دلار و هشتاد و یک سنت

اجاره آپارتمان (۱ خواب) در حاشیه شهر

۳۴۶ دلار و سی وسه سنت

اجاره آپارتمان (۳ خواب) در مرکز شهر

۷۹۳ دلار و سی و سه سنت

اجاره آپارتمان (۳ خواب) در حاشیه شهر

۵۹۳ دلار و شصت و چهار سنت

قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر

۳ هزار و پنحاه و نه دلار و نود و سه سنت

قیمت هر مترمربع آپارتمان در حاشیه شهر

۲ هزار و دویست و نه دلار و چهل و هشت سنت 

هزینه غذا و پوشاک در مجارستان

شهرهای بزرگی مانند بوداپست بازارهای مرکزی بسیار مرتب و منظمی دارند که معمولا اجناس را با قیمت‌های مقرون به صرفه‌تری ارائه می‌دهند. بنابراین هزینه غذا و پوشاک در مجارستان می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشد. بازارهای محصولات محلی و کشاورزی را هم در هر شهر و روستای مجارستان پیدا خواهید کرد.

همچنین بسیاری از بازارها در مجارستان یکشنبه‌ها باز هستند که برای اکثر اروپا معمول نیست. چشیدن غذاهای ملی مجارستان نیز جالب و هیجان‌انگیز خواهد بود. رستوران‌های مجارستانی غذاهای ملی بسیار خوشمزه و سالمی دارند.

مجارستان برای خرید لباس و کفش بسیار محبوب است، زیرا فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز خرید مدرن معمولا قیمت‌های بسیار پایین‌تری نسبت به فروشگاه‌های مد روز و بوتیک‌ها دارند. بنابراین اگر بودجه زیادی ندارید، بهتر است به چنین جاهایی بروید. جدول زیر قیمت مواد غذایی و پوشاک اساسی و نمایی کلی از هزینه زندگی در مجارستان را به شما ارائه می‌دهد.

شیر معمولی (۱ لیتر)

۱٫۰۵ دلار

قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۱٫۳۲ دلار

برنج سفید (۱ کیلوگرم)

۱٫۶۵ دلار

تخم‌مرغ معمولی (۱۲ عدد)

۲٫۶۰ دلار

پنیر محلی (۱ کیلوگرم)

۱۱٫۲۱ دلار

فیله مرغ (۱ کیلوگرم)

۵٫۰۵ دلار

گوشت گاو یا معادل گوشت قرمز (۱ کیلوگرم)

۱۱٫۱۲ دلار

سیب (۱ کیلوگرم)

۱٫۵۱ دلار

موز (۱ کیلوگرم)

۱٫۶۸ دلار

پرتقال (۱ کیلوگرم)

۱٫۷۳ دلار

گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم)

۳٫۲۴ دلار

سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم)

۱٫۰۸ دلار

پیاز (۱ کیلوگرم)

۱٫۱۱ دلار

کاهو (۱ سر)

۱٫۱۹ دلار

یک وعده غذا (رستوران ارزان‌قیمت)

۸٫۸۶ دلار

سه وعده غذا برای دو نفر (رستوران میان رده)

۴۱٫۳۵ دلار

یک همبرگر در مک‌دونالد (یا غذای فوری معادل آن)

۵٫۹۱ دلار

کاپوچینو (معمولی)

۱٫۸۸ دلار

کوکاکولا یا پپسی (بطری ۰.۳۳ لیتری)

۱٫۲۴ دلار

آب (بطری ۰.۳۳ لیتری)

۱٫۰۲ دلار

یک شلوار جین

۷۲٫۹۷ دلار

یک پیراهن تابستانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

۳۳٫۱۶ دلار

یک جفت کفش ورزشی نایک

۸۰٫۶۸ دلار

یک جفت کفش چرم مردانه

۸۴٫۳۵ دلار

هزینه رفت و آمد در مجارستان

هزینه رفت و آمد در مجارستان با حمل‌و‌نقل عمومی بسیار ارزان و قابل اعتماد است. شما می‌توانید از اتوبوس، مترو، قطار، هواپیما و تراموا برای رفت‌و‌آمد در این کشور استفاده کنید. کارت حمل‌و‌نقل ماهانه ارزان است و تخفیف‌های زیادی برای بچه‌ها، دانشجویان و افراد بازنشسته وجود دارد. هزینه پایین حمل‌و‌نقل عمومی در این کشور می‌تواند هزینه زندگی در مجارستان را در سطح بسیار خوبی نگه دارد. 

بلیت یک طرفه (حمل‌و‌نقل محلی)

۱٫۰۳ دلار

کارت حمل‌و‌نقل ماهانه (قیمت معمولی)

۲۸٫۰۶ دلار

شروع خط تاکسی (تعرفه عادی)

۲٫۹۵ دلار

تاکسی یک کیلومتر (تعرفه عادی)

۱٫۱۸ دلار

تاکسی یک ساعت انتظار (تعرفه عادی)

۱۷٫۷۲ دلار

بنزین (یک لیتر)

۱٫۶۱ دلار

فوکلس واگن گلف Trendline (یا خودروی مشابه)

۲۵ هزار و صد و هفت دلار و چهل و دو سنت 

تویوتا کرولا سدان Comfort (یا خودروی مشابه)

۲۵ هزار و سیصد و یک دلار و شصت و شش سنت 

هزینه درمان و بیمه در مجارستان

کیفیت مراقبت‌های پزشکی در مجارستان بسیار خوب است و مراقبت‌های دندانپزشکی هم در سطح عالی هستند. به‌گونه‌ای که بسیاری از اروپایی‌ها برای انجام کارهای دندانپزشکی یا دریافت خدمات پزشکی خوب و با هزینه کم به مجارستان می‌روند. مثلا قیمت خدمات دندانپزشکی که در ایالات متحده به راحتی می‌تواند معادل ۹۸۰ دلار باشد، در مجارستان بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار خواهد بود. ویزیت دندانپزشک حدود ۲۵ دلار است و عکس‌برداری اشعه ایکس هم تقریبا همین قدر هزینه دارد. 

ساکنان قانونی مجارستان به مراقبت‌های بهداشتی عمومی رایگان یا یارانه‌ای دسترسی دارند. اما بسیاری از مهاجران برای دسترسی سریع‌تر یا ویزیت توسط پزشکان انگلیسی‌زبان در مراکز خصوصی از جیب خود پول می‌پردازند. 

مراقبت‌های بهداشتی در مجارستان به طور کلی رایگان هستند. اما بیماران در هزینه برخی خدمات مانند خرید داروها، مراقبت‌های دندانپزشکی و توانبخشی مشارکت می‌کنند. افراد غیر مجارستانی که بیمه نیستند، در شرایط اضطراری یا حاد، حق دریافت خدمات بهداشتی ضروری را دارند. اطلاعات بیشتر درباره هزینه درمان و بیمه در مجارستان را در جدول زیر مشاهده کنید.

هزینه بیمه درمانی پایه در هر ماه

۲۴٫۷ دلار

هزینه بیمه درمانی کامل در هر ماه

۵۰ دلار

هزینه ورزش و تفریح در مجارستان

مجارستان کشوری پر از دریاچه‌هاست، بنابراین ورزش‌های آبی زیادی را همراه با ورزش‌های سنتی برای تناسب‌اندام ارائه می‌دهد. مکان محبوب دیگر در مجارستان، یک استراحتگاه آبگرم است. مانند هر کشور اروپایی دیگری، مجارستان سالن‌های کنسرت، تئاتر، موزه‌ها، رستوران‌ها و کلوب‌هایی دارد که می‌توانید اوقات فراغت خود را در آن‌ها سپری کنید. جدول زیر می‌تواند نمایی کلی از هزینه ورزش و تفریح در مجارستان را در اختیار شما بگذارد.

باشگاه تناسب‌اندام، هزینه ماهانه برای یک بزرگسال

۴۳٫۲۴ دلار

اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته)

۱۱٫۹۵ دلار

بلیت سینما (اکران‌های بین‌المللی) یک صندلی

۶٫۳۵ دلار

هزینه تحصیل در مجارستان

برای بومیان این کشور کاملا رایگان است؛ اما مهاجران باید هزینه‌هایی را برای تحصیل فرزندان خود بپردازند.

پیش‌دبستانی یا مهدکودک، تمام روز، خصوصی، یک کودک (ماهانه)

۳۱۰٫۰۵ دلار

مدرسه ابتدایی بین‌المللی، یک کودک (سالانه)

۸ هزار و سی دلار و شصت و دو سنت 

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

مجارستان و مخصوصا بوداپست به دلیل ارائه آموزش عالی با کیفیت بالا و هزینه‌های بسیار مقرون به صرفه شناخته می‌شود. این یکی از دلایل اصلی است که باعث می‌شود سالانه بیش از ۲۸ هزار دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل به یکی از دانشگاه‌های مجارستان بروند.

با این حال، قبل از تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بهتر است یک نمای کلی از هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان داشته باشید. در این صورت می‌توانید یک برنامه خوب برای تخصیص بودجه ماهانه خود و پوشش هزینه زندگی در مجارستان در طول تحصیل خود تهیه کنید. با توجه به مخارج مختلف زندگی دانشجویی در مجارستان، جدول زیر یک ایده مختصر درباره هزینه‌ها به شما ارائه می‌دهد.

شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی (دوره کارشناسی و ارشد)

۱۳۰۰ تا ۵۵۰۰ دلار

شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی (مدارک پزشکی و دندانپزشکی)

۱۳هزار تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ دلار

شهریه سالانه دانشگاه‌های خصوصی (دوره کارشناسی و ارشد)

۲ هزار تا ۷ هزار دلار

هزینه اقامت ماهانه در خوابگاه‌های دانشگاهی

۱۱۰ دلار

هزینه اقامت ماهانه در خوابگاه‌های خصوصی

۲۲۰ دلار

هزینه ماهانه اجاره اتاق و آپارتمان اشتراکی

۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف مجارستان

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف مجارستان نشان می‌دهد که هزینه‌ها بسته به ایالت و شهر شما متفاوت هستند. به طور کلی، هزینه زندگی در مراکز شهری بزرگ مانند بوداپست بالاتر از مناطق شهری کوچک و روستایی این کشور خواهد بود. 

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف مجارستان

ارزانترین شهرهای مجارستان برای زندگی

ارزانترین شهرهای مجارستان برای زندگی به شرح زیر هستند. هزینه زندگی به صورت ماهانه و با دلار آمریکا در نظر گرفته شده است. همچنین شهرها از ارزانترین به گرانترین رتبه‌بندی شده‌اند.

 • ایگر: ۶۹۷ دلار
 • هدمزواسرحلی: ۶۹۶ دلار
 • میسکولک: ۶۷۳ دلار
 • سکسزارد: ۶۷۰ دلار
 • ناگیکانیزا: ۶۶۷ دلار
 • دوناجواروس: ۶۶۶ دلار
 • گودولو: ۶۶۴ دلار
 • بکسسابا: ۶۵۵ دلار
 • باجا: ۶۵۰ دلار
 • کاپوسوار: ۶۳۴ دلار
 • نییرگیهازا: ۶۲۹ دلار
 • اوزد: ۶۲۲ دلار
 • سولنوک: ۶۰۳ دلار

گرانترین شهرهای مجارستان برای زندگی

گرانترین شهرهای مجارستان برای زندگی به شرح زیر هستند. هزینه زندگی به صورت ماهانه و با دلار آمریکا در نظر گرفته شده است. همچنین شهرها از گرانترین به ارزانترین رتبه‌بندی شده‌اند.

 • بوداپست: ۱۰۷۰ دلار
 • دونکشی: ۸۰۷ دلار
 • واک: ۷۵۳ دلار
 • دبرسن: ۷۵۱ دلار
 • سومبتلی: ۷۴۸ دلار
 • ارد: ۷۳۷ دلار
 • گیور: ۷۲۹ دلار
 • وزپرم: ۷۲۶ دلار
 • سیگلد: ۷۲۴ دلار
 • زالاگرسگ: ۷۱۶ دلار
 • سوپرون: ۷۱۳ دلار
 • سیگتسنتمیکلوس: ۷۰۳ دلار
 • بودافوک-تتنی: ۷۰۲ دلار
 • تاتابانیا: ۷۰۱ دلار
 • موسونماگیاروار: ۷۰۳ دلار
 • سالگوترجان: ۷۰۸ دلار

هزینه متوسط ماهانه زندگی در مجارستان برای یک خانواده دو نفره

هزینه متوسط ماهانه زندگی در مجارستان برای یک خانواده دو نفره بدون اجاره خانه حدود ۱۱۲۱ دلار است. در کل، هزینه‌های ماهانه زندگی یک نفر در مجارستان بدون اجاره خانه ۶۴۷٫۶ دلار (۲۱۹۵۶۰٫۲ فوت) تخمین زده می‌شود. هزینه زندگی یک خانوار در مجارستان به طور متوسط ۳۹٫۳ درصد کمتر از ایالات متحده خواهد بود. نرخ اجاره نیز در مجارستان به طور متوسط ۷۲٫۸ درصد کمتر از ایالات متحده است. 

متوسط ماهانه هزینه زندگی در مجارستان برای یک خانواده دو نفره

جمع‌بندی

در ابتدای سال ۲۰۲۳، هزینه زندگی در مجارستان کمی گران‌تر از مکزیک، ۱۱ درصد ارزان‌تر از پرتغال و ۲۶ درصد ارزان تر از جمهوری چک است. شما به راحتی می‌توانید با نصف هزینه‌های لازم در انگلستان، کانادا و آمریکا در مجارستان زندگی کنید. همه این‌ها باعث شده‌اند هر ساله مهاجران بیشتری نقل مکان به این کشور عضو در اتحادیه اروپا را مد نظر قرار دهند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان، بسته به سبک زندگی و نوع محل اقامت آنها بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار متغیر خواهد بود. هزینه شهریه تحصیل در مجارستان بسته به رشته و دانشگاه تا حدودی متفاوت است. اما به جرات می‌توان گفت میانگین شهریه سالانه شما بین پنج هزار تا هفت هزار و ۵۰۰ دلار خواهد بود.

آیا هزینه زندکی در مجارستان بالاست؟

هزینه زندگی در مجارستان به سبک زندگی شما بستگی دارد، اما می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. شما می‌توانید با فقط ۳۰ دلار در روز به حمل‌و‌نقل عمومی و غذاهای ساده اما خوشمزه مجارستانی دسترسی داشته باشید.

هزینه زندگی در مجارستان برای یک خانواده دو نفره چقدر است؟

هزینه زندگی در مجارستان برای یک خانواده دو نفره بدون احتساب اجاره خانه حدود ۱۱۲۱ دلار است. اگر اجاره خانه را هم به مخارج اضافه کنید، این مخارج به ۱۵۰۰ دلار در ماه خواهد رسید.

ارزانترین و گرانترین شهرها برای زندگی در مجارستان کدامند؟

ارزانترین و گرانترین شهر ها برای زندگی در مجارستان به ترتیب سگد و بوداپست هستند. پایتخت مجارستان در فهرست ۲۷۴ شهرهای گران جهان قرار دارد. این در حالی است که شهر سگد در رتبه ۳۱۱ به سر می‌برد.

مبلغ مورد نیاز برای زندگی راحت در مجارستان چقدر است؟

مبلغ مورد نیاز برای زندگی راحت در مجارستان برای یک خانواده چهار نفره، بدون احتساب اجاره خانه ۲۲۴۲ دلار در هر ماه است. یک نفر با ۶۴۷٫۶ دلار در هر ماه بدون احتساب اجاره خانه می‌تواند زندگی راحتی در مجارستان داشته باشد.