مالزی یک کشور بسیار زیبا در جنوب شرقی آسیا است که به خاطر فرهنگ متنوع، مناظر خیره‌کننده و غذاهای لذیذ خود شهرت دارد. با این حال، درک هزینه زندگی در مالزی برای افراد خواهان مهاجرت به این کشور بسیار مهم است.

هزینه زندگی در مالزی مطمئنا به محل زندگی، سبک زندگی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. اما به طور کلی، هزینه های زندگی در مالزی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر در منطقه، نسبتا پایین است. در این راهنما به بررسی عوامل کلیدی و موثر بر هزینه‌ها و کیفیت زندگی در مالزی ازجمله مسکن، غذا، حمل‌و‌نقل، مراقبت‌های بهداشتی و غیره می‌پردازیم. درک این عوامل به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا مالزی مکان مناسبی برای زندگی، کار یا تحصیل شما خواهد بود یا خیر.

هزینه زندگی در مالزی

متوسط هزینه زندگی در مالزی به عواملی مانند موقعیت مکانی، سبک زندگی و تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. طبق برآوردهای اخیر، یک فرد مجرد می‌تواند با حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ رینگیت (۴۵۰ تا ۵۵۰ دلار) در ماه زندگی مناسبی در مالزی داشته باشد. این در حالی است که یک خانواده چهار نفره باید حدود هفت هزار تا ۹ هزار رینگیت (۱۵۰۰ تا دو هزار دلار) در ماه هزینه کند. هزینه های اصلی زندگی در مالزی شامل اقامت، غذا، حمل‌و‌نقل، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش خواهد بود.

به طور کلی، هزینه زندگی یک فرد در مالزی از کشورهای همسایه مانند سنگاپور و تایلند کمتر است. با این حال، مکان و سبک زندگی فرد اهمیت بسیار زیادی دارند. رعایت برخی نکات مانند یافتن مسکن مقرون به صرفه، آشپزی در خانه به جای بیرون غذا خوردن، استفاده از حمل و نقل عمومی و استفاده از تخفیف‌های فروشگاه‌ها مهم است. همچنین بهتر است بودجه خود را تقسیم کنید و تا آخر ماه به آن پایبند باشید تا از هزینه‌های غیرضروری جلوگیری شود.

نرخ تورم، قدرت خرید و دستمزد مشاغل از مهم‌ترین متغیرهای اقتصادی هستند که بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارند. در ادامه مطلب به بررسی آخرین اطلاعات درباره این شاخص‌ها در مالزی خواهیم پرداخت. 

هزینه زندگی در مالزی

نرخ تورم در مالزی و بررسی قدرت خرید

نرخ تورم در مالزی طی ۶۱ سال گذشته بین ۱٫۱- تا ۱۷٫۳ درصد در تغییر بوده است. به طور کلی، نرخ تورم در مالزی از سال ۱۹۶۰ تا سال ۲۰۲۱ به طور متوسط سه درصد در هر سال بوده است که تورم بسیار پایینی به شمار می‌رود. درمجموع، افزایش قیمت‌ها ظرف ۶۱ سال اخیر ۴۷۷٫۸۳ درصد بوده است. یعنی کالایی که در سال ۱۹۶۰ قیمت آن ۱۰۰ رینگیت بوده است، در ابتدای سال ۲۰۲۳ با قیمت ۵۷۷ رینگیت عرضه می‌شود.

در مارس ۲۰۲۳، ۱۰ ایالت مالزی توانستند افزایش کمتری را از سطح تورم ملی ۳٫۴ درصدی به ثبت برسانند و کمترین تورم با ۲٫۱ درصد در کداه بود. انتظار می‌رود نرخ تورم در مالزی تا پایان چهار ماهه اول سال ۲۰۲۳ به ۳٫۷۵ درصد برسد. نرخ تورم مالزی در سال ۲۰۲۴ حدود ۳٫۲۵ درصد و در سال ۲۰۲۵ حدود ۳٫۰۰ درصد پیش‌بینی می‌شود.

هزینه‌های واقعی خانوارها در مالزی در سال ۲۰۲۳ با پنج درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۲ به ۱٫۱ تریلیون رینگیت خواهد رسید. این نرخ حدود ۱۱٫۸ درصد نسبت به رشد سالانه در سال ۲۰۲۲ کاهش می‌یابد و به یک مسیر عادی مشابه با ارقام قبل از همه‌گیری باز می‌گردد. کاهش فشارهای تورمی نیز از بالا رفتن قدرت خرید مصرف‌کننده حمایت می‌کند. نرخ تورم در مالزی و بررسی قدرت خرید نشان می‌دهد که هزینه زندگی در مالزی دچار نوسانات غیرعادی نمی‌شود. 

هزینه زندگی در مالزی و نرخ تورم

حقوق مشاغل در مالزی

متوسط حقوق مشاغل در مالزی بعد از کسر مالیات ۸۸۲٫۳۸ دلار آمریکا (آوریل ۲۰۲۳) است. این میزان به طور قابل توجهی کمتر از میانگین حقوق سایر کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده، هنگ کنگ، کره جنوبی، سنگاپور و بریتانیا است. به همین دلیل، مالزی یکی از محبوب‌ترین مقاصد برون‌سپاری کارها و راه‌اندازی کسب‌و‌کار در آسیای جنوب شرقی به شمار می‌رود. به طور کلی، یک فرد شاغل با متوسط حقوق، به خوبی می‌تواند از عهده پرداخت هزینه زندگی در مالزی برآید.

میانگین درآمد در شهرهای بزرگ مالزی (مرتب شده از بیشترین به کمترین میزان درآمد) به شرح زیر است.

  • کوالالامپور (Kuala Lumpur) - ۱۲۵۱٫۵۲ دلار
  • پتالینگ جایا (Petaling Jaya) - ۱۰۷۶٫۰۹ دلار
  • سوبانگ جایا (Subang Jaya) - ۱۰۳۶٫۸۸ دلار
  • شاه عالم (Shah Alam) - ۸۸۱٫۸۷ دلار
  • ایپوه (Ipoh) – ۸۷۵٫۶۱ دلار
  • جوهور بهرو (Johor Bahru) – ۸۴۶٫۵۳ دلار
  • کلنگ (Klang) – ۶۲۷٫۷۳ دلار
  • کوتا کینابالو (Kota Kinabalu) - ۵۲۳٫۱۱ دلار
  • آمپانگ (Ampang) – ۵۱۷٫۴۳ دلار
  • کوچینگ (Kuching) - ۴۳۵٫۳۰ دلار

هزینه های زندگی در مالزی

اما هزینه های زندگی در مالزی چه مواردی را شامل می‌شود و هرکدام چه میزان از درآمد ماهانه یک فرد را به خود اختصاص می‌دهند. البته اکثر مردم، چه مجرد، چه یک زوج یا یک خانواده با بودجه ثابت، می‌خواهند تمام امکانات رفاهی را بدون هزینه‌های بالا داشته باشند. اما ما تلاش می‌کنیم به صورت واقع‌بینانه به مسئله نگاه کنیم و هزینه‌های ضروری و متوسط را مد نظر قرار دهیم. 

هزینه زندگی در مالزی

هزینه مسکن در مالزی

هزینه مسکن در مالزی یکی از مواردی است که بیشترین درصد هزینه زندگی در مالزی را به خود اختصاص می‌دهد. متوسط هزینه اجاره و خرید آپارتمان در مراکز و حاشیه شهرهای مالزی در جدول زیر آمده است.

اجاره آپارتمان (۱ خواب) در مرکز شهر

۳۷۳٫۵۰ دلار

اجاره آپارتمان (۱ خواب) در حاشیه شهر

۲۵۴٫۵۷ دلار

اجاره آپارتمان (۳ خواب) در مرکز شهر

۶۶۴٫۲۲ دلار

اجاره آپارتمان (۳ خواب) در حاشیه شهر

۴۲۸٫۰۳ دلار

قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر

۱۸۱۷٫۱۹ دلار

قیمت هر مترمربع آپارتمان در حاشیه شهر

۱۰۵۵٫۱۶ دلار

هزینه غذا و پوشاک در مالزی

هزینه غذا و پوشاک در مالزی به عوامل مختلفی مانند محل زندگی، نوع غذا و پوشاک و محل خرید بستگی دارد. با این حال، هزینه غذا و پوشاک در مالزی نسبت به بسیاری از کشورها، تا حدودی مقرون به صرفه است. به طور متوسط هزینه صبحانه، ناهار، شام و میان وعده هر فرد حدود ۵ تا ۱۰ دلار خواهد بود.

اگر در مراکز فروش، فودکورت یا غرفه‌های خیابانی محلی غذا بخورید، برای هر وعده غذایی باید حدود ۱ تا ۵ دلار بپردازید. این مکان‌ها اغلب مقرون به صرفه هستند و طیف گسترده‌ای از غذاهای خوشمزه محلی را ارائه می‌دهند. اگر ترجیح می‌دهید در رستوران‌های متوسط غذا بخورید، برای هر وعده غذایی حدود ۵ تا ۱۰ دلار لازم دارید. جدول زیر شامل مواد غذایی و پوشاک اساسی است و نمایی کلی از هزینه زندگی در مالزی را به شما ارائه می‌دهد.

شیر معمولی (۱ لیتر)

۱٫۵۸ دلار

قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۰٫۸۰ دلار

برنج سفید (۱ کیلوگرم)

۱٫۱۷ دلار

تخم‌مرغ معمولی (۱۲ عدد)

۱٫۵۲ دلار

پنیر محلی (۱ کیلوگرم)

۱۱٫۳۴ دلار

فیله مرغ (۱ کیلوگرم)

۴٫۰۳ دلار

گوشت گاو یا معادل گوشت قرمز (۱ کیلوگرم)

۷٫۵۳ دلار

سیب (۱ کیلوگرم)

۲٫۳۱ دلار

موز (۱ کیلوگرم)

۱٫۱۹ دلار

پرتقال (۱ کیلوگرم)

۲٫۳۶ دلار

گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم)

۱٫۱۸ دلار

سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم)

۰٫۷۸ دلار

پیاز (۱ کیلوگرم)

۰٫۹۳ دلار

کاهو (۱ سر)

۰٫۸۶ دلار

یک وعده غذا (رستوران ارزان قیمت)

۲٫۶۹ دلار

سه وعده غذا برای دو نفر (رستوران میان رده)

۱۷٫۹۴ دلار

یک همبرگر در مک دونالد (یا فست فود معادل آن)

۳٫۷۰ دلار

کاپوچینو (معمولی)

۲٫۶۰ دلار

کوکاکولا یا پپسی (بطری ۰.۳۳ لیتری)

۰٫۶۲ دلار

آب (بطری ۰.۳۳ لیتری)

۰٫۳۵ دلار

یک شلوار جین

۴۹٫۸۵ دلار

یک پیراهن تابستانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

۲۶٫۵۵ دلار

یک جفت کفش ورزشی نایک

۶۴٫۵۹ دلار

یک جفت کفش چرم مردانه

۵۹٫۷۷ دلار

هزینه رفت و آمد در مالزی

اکثر مهاجران زمانی که به مالزی می‌رسند، ماشین می‌خرند. قیمت هاچبک‌های چهار درب کوچک و استاندارد ساخت مالزی از ۶ هزار دلار شروع می‌شود. اسکوترها نیز محبوب هستند و یک اسکوتر ۱۵۰ سی‌سی هوندا فقط دو هزار دلار قیمت دارد. موتورسیکلت محبوب وسپا نیز چهار هزار دلار قیمت دارد.

قیمت بنزین و گاز در جایگاه‌های سوخت مالزی به لطف طرح یارانه سخاوتمندانه سوخت که توسط دولت مالزی به اجرا گذاشته می‌شود، جزء پایین‌ترین قیمت‌ها در جهان است. مثلا پر کردن باک وسپا فقط پنج دلار هزینه دارد. افراد می‌توانند با استفاده از سیستم حمل‌و‌نقل عمومی مالزی که بسیار خوب است، نیز رفت‌و‌آمد کنند. از زمان پایان کووید، قیمت حمل و نقل عمومی افزایش یافته است، اما هنوز هم هزینه زندگی در مالزی را در سطح خوبی نگه می‌دارد.

بلیت یک طرفه (حمل‌و‌نقل محلی)

۰٫۶۷ دلار

کارت حمل‌و‌نقل ماهانه (قیمت معمولی)

۲۰٫۰۷ دلار

شروع خط تاکسی (تعرفه عادی)

۰٫۹۰ دلار

تاکسی یک کیلومتر (تعرفه عادی)

۰٫۶۷ دلار

تاکسی یک ساعت انتظار (تعرفه عادی)

۴٫۴۸ دلار

بنزین (یک لیتر)

۰٫۴۶ دلار

فوکلس واگن گلف Trendline (یا خودروی مشابه)

۳۵۸۷۰٫۴۲ دلار

تویوتا کرولا سدان Comfort (یا خودروی مشابه)

۲۸۰۸۷٫۱۱ دلار

هزینه درمان و بیمه در مالزی

هزینه مراقبت‌های بهداشتی در مالزی به قدری پایین است که تعداد کمی از مهاجران بیمه درمانی دارند و اکثر مردم ترجیح می‌دهند هزینه‌ها را از جیب خودشان پرداخت کنند. تقریبا همه پزشکان و کادر درمان مالزی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند که درک مسائل و برخورد با بیماران خارجی را آسان می‌سازد. مراقبت‌های بهداشتی در مالزی در سطح بالایی قرار دارد و از ارزش استثنایی برخوردار است.

هزینه درمان و بیمه در مالزی به سن فرد، خطرات سلامتی، نوع پوشش و شرایط بیمه انتخابی شما بستگی دارد. این هزینه می‌تواند به طور متوسط از ۲۲ تا بیش از ۶۷ دلار در ماه متغیر باشد. هنگام انتخاب بیمه درمانی در مالزی باید به یاد داشته باشید که برخی از بیمه‌نامه‌ها شرایط پزشکی از قبل موجود را پوشش نمی‌دهند. بنابراین قبل از خرید باید بیمه‌نامه را دقیق بررسی کنید یا از نماینده بیمه بپرسید.

هزینه بیمه درمانی پایه در هر ماه

۲۲ دلار

هزینه بیمه درمانی کامل در هر ماه

۶۷ دلار

هزینه ورزش و تفریح در مالزی

هزینه ورزش و تفریح در مالزی را نمی‌توان دقیقا اندازه‌گیری کرد. زیرا تفریحات بسیار گوناگونی وجود دارد و سلیقه‌های افراد نیز کاملا متفاوت هستند. اما در جدول زیر سعی کردیم هزینه سه مورد از تفریحات و ورزش‌های رایج را جمع‌آوری کنیم.

باشگاه تناسب‌اندام، هزینه ماهانه برای یک بزرگسال

۳۳٫۳۳ دلار

اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)

۵٫۳۶ دلار

بلیت سینما (اکران‌های بین‌المللی) یک صندلی

۳٫۸۱ دلار

هزینه تحصیل در مالزی

هزینه تحصیل در مالزی شامل تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی است که مطابق با جدول زیر محاسبه خواهد شد.

پیش‌دبستانی یا مهدکودک، تمام روز، خصوصی، یک کودک (ماهانه)

۱۶۳٫۴۰ دلار

مدرسه ابتدایی بین‌المللی، یک کودک (سالانه)

۶۰۲۸٫۴۴ دلار

هزینه زندگی دانشجویی در مالزی

هزینه زندگی دانشجویی در مالزی شامل شهریه و محل اقامت خواهد بود. سایر هزینه‌ها مانند غذا، پوشاک و غیره با سایر شهروندان در مالزی یکسان خواهند بود. جدول زیر یک نمای کلی از هزینه زندگی در مالزی به عنوان دانشجو را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی (دوره کارشناسی)

۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار

شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی (دوره کارشناسی ارشد)

۵۵۰ تا ۴۵۰۰ دلار

شهریه سالانه برخی از مدارک پزشکی

حداکثر ۳۰۰۰۰ دلار

شهریه دانشگاه‌های خصوصی (دوره کارشناسی)

۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار

شهریه دانشگاه‌های خصوصی (دوره کارشناسی ارشد)

۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

اقامت در خوابگاه‌های دانشگاهی (ماهانه)

۷۰ تا ۲۸۰ دلار

اجاره اتاق و آپارتمان اشتراکی

۱۰۰ تا ۷۵۰ دلار

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف مالزی

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف مالزی نشان می‌دهد که هزینه‌ها بسته به ایالت و شهر شما می‌توانند بسیار متفاوت باشند. به طور کلی، هزینه زندگی در مراکز شهری بزرگ مانند کوالالامپور و پنانگ بالاتر از مناطق روستایی این کشور خواهد بود. در اینجا، هزینه استاندارد زندگی در مالزی به تفکیک ایالت، از پایین‌ترین به بالاترین طبقه‌بندی شده است.

توجه به این نکته مهم است که این رتبه‌بندی‌ها بر اساس یک زندگی متوسط و عادی است. بنابراین بسته به سبک زندگی فرد در هر شهر یا ایالت خاص می‌تواند کاملا متفاوت باشد. در عین حال، هزینه زندگی در مالزی می‌تواند در اثر نوسانات در عوامل اقتصادی مانند تورم و نرخ ارز تغییر کند. 

مقایسه هزینه زندگی در مالزی در شهرهای مختلف

ارزان‌ترین شهرهای مالزی برای زندگی

• ساراواک (۴۵۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه) - ساراواک یکی از ایالت‌های واقع در جزیره بورنئو مالزی است. این شهر به خاطر فرهنگ‌های متنوع و مناظر طبیعی خیره‌کننده‌اش شناخته شده است. هزینه زندگی در ساراواک به طور کلی کمتر از سایر مناطق در شبه‌جزیره مالزی برآورد می‌شود.

• صباح (۴۵۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه) - صباح نیز در جزیره بورنئو قرار گرفته است. این ایالت به دلیل زیبایی و طبیعت‌گردی فوق‌العاده خود در سطح دنیا شهرت خوبی دارد. به طور کلی، هزینه زندگی در صباح کمتر از ایالت‌های توسعه یافته‌تر شبه‌جزیره مالزی است.

• جوهور (۴۵۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه) - جوهور در جنوب مالزی قرار دارد و با چندین بندر و فرودگاه مهم خود به عنوان یکی از مراکز اصلی حمل‌و‌نقل این کشور به شمار می‌رود. هزینه زندگی در جوهور می‌تواند در برخی مناطق بالاتر از حد معمول باشد؛ اما به طور کلی، کمتر از شهرهای گران‌تر مانند کوالالامپور، پنانگ و سلانگور است.

گران‌ترین شهرهای مالزی برای زندگی

• سلانگور (۶۷۰ تا ۱۱۰۰ رینگیت در ماه) – سلانگور را باید از توسعه‌یافته‌ترین مناطق مالزی به حساب آورد. چندین شهر و شهرستان بزرگ ازجمله شاه عالم، سوبانگ جایا و پتالینگ جایا در این ایالت واقع شده‌اند. به طور کلی، هزینه زندگی در سلانگور بالاتر از اکثر ایالت‌های مالزی است، اما این هزینه‌ها بسته به مناطق خاص متفاوت هستند.

• پنانگ (۷۸۰ تا ۱۳۸۰ دلار در ماه) - پنانگ یک مقصد گردشگری محبوب در مالزی به شمار می‌رود. این منطقه، اقتصاد پر رونقی دارد که همین موضوع به هزینه‌های نسبتا بالای زندگی در آن انجامیده است. هزینه مسکن و حمل‌و‌نقل در پنانگ می‌تواند به طرز شگفت‌آوری بالا باشد.

• کوالالامپور ( یک هزار تا ۱۵۰۰ دلار در ماه) - بالاترین هزینه زندگی در مالزی مطمئنا به پایتخت این کشور یعنی کوالالامپور اختصاص دارد. هزینه مسکن، حمل‌و‌نقل و غذا به خصوص در مناطق مرفه‌تر این شهر بسیار بالا خواهد بود.هزینه متوسط ماهانه زندگی در مالزی برای یک خانواده دو نفره

هزینه متوسط ماهانه زندگی در مالزی برای یک خانواده دو نفره

حدود ۱۵۰۰ دلار در ماه خواهد بود. یک زوج می‌توانند با این پول به خوبی در این کشور زندگی کنند. اجاره خانه در یک ساختمان مرتفع و مدرن با استخر، سالن بدنسازی، نگهبانی ۲۴ ساعته، پارکینگ سرپوشیده و محل باربکیو مشترک فقط ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه هزینه دارد.

اگر علاقه‌ای به زندگی در یک آپارتمان کنار ساحل با منظره دریا ندارید، می‌توانید یک مکان دو یا سه خواب را با قیمتی در حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه اجاره کنید. به این ترتیب، یک زوج با کمتر از هزار دلار بودجه در ماه به راحتی می‌توانند زندگی خوبی در مالزی داشته باشند. البته این هزینه‌ها در کوالالامپور با توجه به دو برابر بودن دستمزدها تقریبا دو برابر خواهند بود. بنابراین یک زوج برای زندگی خوب در مرکز مالزی به ۲۵۰۰ دلار در ماه نیاز دارند.

جمع‌بندی

هزینه زندگی در مالزی نسبت به اکثر کشورهای پیشرفته پایین‌تر است، اما استاندارد کیفی خوبی را هم ارائه می‌دهد. به طور کلی، دستمزدها در مالزی با هزینه‌ها تناسب دارند و نرخ تورم نیز بسیار پایین است. همه این‌ها قدرت خرید خوبی را برای شهروندان مالزیایی به همراه دارد. لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ویزاگرد در میان بگذارید یا با ما تماس بگیرید.

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در مالزی برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در مالزی برای دانشجویان حدود ۵۰ تا ۹۰۰ دلار در هر ماه است. دانشجویان بین‌المللی در مالزی فقط مجاز به کار پاره‌وقت تا ۲۰ ساعت در تعطیلات میان‌ترم یا پایان ترم هستند. آنها برای اینکه بتوانند به صورت پاره‌وقت کار کنند، باید به موسسه مهاجرت مالزی برای دریافت مجوز کار مراجعه کنند.

آیا هزینه زندگی در مالزی بالاست؟

طبق داده‌های سال ۲۰۲۲، هزینه زندگی در مالزی به طور متوسط ۴۳٫۴۷ درصد کمتر از بریتانیا و ۵۱٫۷۴ درصد کمتر از ایالات متحده است. جای تعجب نیست که چهار نفر از پنج نفر (۷۸ درصد) از مهاجرانی که در کوالالامپور زندگی می‌کنند، از هزینه زندگی در مالزی راضی هستند. میزان رضایت مهاجران در سطح جهان حدود ۴۳ درصد است.

هزینه زندگی در مالزی برای یک خانواده دو نفره چقدر است؟

میانگین هزینه زندگی در مالزی برای یک خانواده دو نفره شامل مواردی ازجمله اجاره، آب و برق، غذا و حمل‌و‌نقل از ۸۰۰ تا ۳۰۴۵ دلار در ماه متغیر است. مالزی در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، هزینه و کیفیت زندگی پایین‌تری دارد.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در مالزی کدامند؟

الور سه تار، جوهور بهرو و کوتا بهارو ارزان‌ترین‌ها هستند و کوالالامپور، جورج تاون، مالاکا، ایپوه و کوتا کینابالو گران‌ترین‌ها به شمار می‌روند. کوالالامپور اکنون در رتبه ۱۸۸ گران‌ترین شهرهای جهان قرار دارد و گران‌ترین شهر مالزی محسوب می‌شود.

مبلغ مورد نیاز برای زندگی راحت در مالزی چقدر است؟

مالزی کشور بزرگی است، بنابراین بیان هزینه قطعی زندگی در آنجا کمی دشوار است. زیرا این هزینه بسته به قسمتی از مالزی که می‌خواهید در آن ساکن شوید، بسیار متفاوت خواهد بود؛ به علاوه، به مجرد بودن یا داشتن خانواده بستگی دارد. با این حال، شما می‌توانید با حدود ۸۰۰ دلار در ماه زندگی خوبی در آنجا داشته باشید.