خیلی‌ها پرتغال را به‌دلیل آب‌و‌هوای خوب، اقتصاد رو به رشد و از همه مهم‌تر، هزینه پایین زندگی به‌عنوان مقصد مهاجرتی انتخاب می‌کنند. هزینه‌های زندگی در پرتغال کمتر از سایر کشورهای اروپایی است و با درآمد متوسط هم می‌توان زندگی خوبی در این کشور داشت.

پرتغال در حاشیه غربی اروپا قرار دارد و به‌دلیل تاریخی بودن، داشتن سواحل زیبا و شهرهای پرجنب‌وجوشش در جهان مشهور است. این کشور هر ساله شاهد انبوهی از گردشگران و مهاجران است که به‌دنبال تفریح و زندگی در مکانی ایده‌آل هستند. اما آنچه بیشتر مردم را به مهاجرت به پرتغال تشویق می‌کند، هزینه پایین زندگی آن نسبت به کشورهای شمالی مانند انگلستان، آلمان و فرانسه است. با این حال، هزینه زندگی در پرتغال بر اساس سبک زندگی افراد متغیر خواهد بود. اگر قصد مهاجرت به این کشور خوش آب‌وهوا را دارید، در این مطلب به‌طور کامل در مورد هزینه های زندگی در پرتغال می‌گوییم.

هزینه زندگی در پرتغال

پرتغال کشوری است که در اروپای غربی کمترین هزینه‌های زندگی را دارد. طبق آمار وبسایت Numbeo، متوسط هزینه زندگی در پرتغال ۳۳٫۳ درصد کمتر از فرانسه و ۳۱٫۸۹ درصد ارزان‌تر از آلمان است. با این حال، هزینه زندگی بسته به سبک زندگی شما متفاوت خواهد بود، پس باید به میزان درآمد، وضعیت مالی و عادات خرج کردن خود توجه داشته باشید. میانگین حقوق خالص در ماه پس از کسر مالیات حدود ۱۰۱۶ یورو است. اگر هزینه‌های خود را مدیریت کنید، این امکان را دارید که حتی با درآمد کم هم در پرتغال زندگی کنید. اکثر مردم این کشور با کمتر از ۸۷۵ یورو در ماه زندگی خود را مدیریت می‌کنند.

نرخ تورم در پرتغال و بررسی قدرت خرید

پس از بازگشت قوی اقتصاد پرتغال در اوایل سال ۲۰۲۳، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال تضعیف شد و پس از آن دوباره افزایش خواهد یافت. پیش‌‌بینی می‌شود که تورم در این کشور کاهش یابد، اگرچه انتظار می‌رود تعدیل دستمزدها در بحبوحه افزایش اشتغال، فشار را بر قیمت خدمات بدون تغییر نگه دارد. پیش‌‌بینی می‌شود پس از کاهش تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ به ۰٫۴ درصد، کسری بودجه عمومی به ۰٫۱ درصد در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ حل شود.

پس از اینکه تورم پرتغال به بالاترین سطح تاریخی خود در سه ماهه ۲۰۲۲ رسید که حدود ۱۰٫۲ درصد بود، این عدد در سه ماهه اول ۲۰۲۳ به ۸٫۴ درصد کاهش پیدا کرده است. این کاهش عمدتاً ناشی از کاهش قیمت انرژی بود، در حالی که قیمت مواد غذایی همچنان بالاست. با هدایت شاخص قیمت انرژی، مواد غذایی و کالاهای غیرصنعتی پیش‌بینی می‌شود تورم کاهش بیشتری داشته باشد. به‌طور کلی، برای سال ۲۰۲۳ تورم ۵٫۱ درصد و برای سال ۲۰۲۴ تورم ۲٫۷ درصد پیش‌بینی می‌شود. بنابراین می‌توان گفت در آینده نزدیک قدرت خرید مردم در پرتغال بیشتر خواهد شد.

هزینه زندگی در پرتغال

حقوق مشاغل در پرتغال

میانگین حقوق ماهانه پرتغال حدود ۱۰۱۶ یورو در ماه است. جالب است بدانید که میانگین حقوق در پرتغال به میزان قابل توجهی کمتر از ایالات متحده است. حداقل درآمد در آمریکا تقریباً ۳۸۹۶ یورو در ماه است. کارفرمایان پرتغالی باید بین ۲۲ تا ۳۴ درصد حقوق کارکنان را به‌عنوان سهم تأمین اجتماعی پرداخت کنند. خود کارمندان ۱۱ درصد بیمه تأمین اجتماعی می‌پردازند. در جدول زیر به دستمزد برخی از مشاغل در پرتغال اشاره می‌کنیم.

مشاغل

دستمزد ماهانه

مدیران عامل

۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو

فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسان

۲۰۰۰ یورو

مهندسی

 ۱۸۰۰ یورو

معمار

 ۱۶۰۰ یورو

بازاریاب

۱۶۰۰ یورو

معلمان

 ۱۵۰۰ یورو

کارگران حوزه گردشگری، هتل‌داری و رستوران‌داری

۱۱۰۰ یورو

طراحان

 ۱۱۰۰ یورو

پزشکان

 ۱۷۰۰ یورو

کارکنان اداری

 ۱۱۰۰ یورو

پرسنل خدمات (پیشخدمت، صندوق‌دار، پیک، باربر و راننده)

 ۹۱۳٫۷ یورو

کارگران در زمینه کشاورزی

 ۱۰۱۱٫۴ یورو

هزینه های زندگی در پرتغال

هزینه‌های زندگی در پرتغال بر اساس عوامل مختلف مانند هزینه خوراک ماهانه، اجاره خانه، رفت‌وآمد، درمان و پزشکی و سایر موارد تعیین می‌شود. در ادامه به جزئیات مربوط به هزینه‌های زندگی در پرتغال در ‌بخش‌های مختلف می‌پردازیم.

هزینه مسکن در پرتغال

وقتی به یک کشور جدید نقل‌مکان می‌کنید، اولین اولویت شما محل اقامت خواهد بود. به‌دلیل هزینه کم مسکن در پرتغال، بسیاری از مردم خرید ملک را انتخاب بهتری نسبت به اجاره می‌دانند. شما می‌توانید آپارتمان‌های مناسب و راحتی را با اجاره ماهانه ۵۰۰ یورو در مناطق شهری پرتغال پیدا کنید. همچنین با ۴۰۰ یورو در ماه می‌توانید املاک بیرون از شهر (حومه) را اجاره کنید.

میانگین نرخ هر متر مربع در مرکز شهر ۲۸۹۷ یورو و در خارج از مرکز شهر ۱۹۳۵ یورو است. بازار املاک و مستغلات در پرتغال معمولاً باثبات است و پس از بحران مالی در سال ۲۰۱۲ و تورم سال‌های کووید-۱۹ در حال رشد است. اگر خانه خوبی را در یک منطقه خوب سرمایه‌گذاری کنید، شانس بالایی برای دریافت بازده سرمایه‌گذاری خود دارید. قیمت کامل خرید و اجاره ملک در پرتغال طبق جدول زیر است.

ملک

قیمت

اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر

۷۷۹ یورو

اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در بیرون شهر

۵۹۴ یورو

اجاره ماهانه آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر

۱۳۲۳ یورو

اجاره ماهانه آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر

۹۸۱ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر

۲۸۹۷ یورو

قیمت هر متر مربع آپارتمان در بیرون شهر

۱۹۳۵ یورو

هزینه غذا و پوشاک در پرتغال

هزینه غذا و پوشاک در پرتغال

خوردن غذا در بیرون از خانه در پرتغال با قیمت کم امکان‌پذیر است. شما به‌راحتی می‌توانید دو بار در هفته در بیرون از منزل غذا بخورید. پرتغال به‌خاطر غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه خود در جهان شناخته می‌شود. شما می‌توانید در این کشور از خوردن غذاهای باکیفیتی لذت ببرید که معمولاً در کشورهای دیگر مانند فرانسه گران‌تر هستند. یک وعده غذای معمولی در پرتغال ۲۰ یورو است.

هزینه مواد غذایی هم در پرتغال بسیار مناسب است، به‌خصوص اگر از محصولات محلی بسیار تازه و باکیفیت خرید کنید. در ادامه قیمت برخی مواد غذایی آمده است.

اقلام خوراکی

قیمت

شیر (۱ لیتر)

۰٫۸۲ یورو

قرص نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۱٫۲۳ یورو

برنج سفید (۱ کیلوگرم)

۱٫۱۶ یورو

تخم مرغ (۱۲ عدد)

۲٫۳۵ یورو

پنیر محلی (۱ کیلوگرم)

۸٫۳ یورو

فیله مرغ (۱ کیلوگرم)

۶٫۱۲ یورو

سیب (۱ کیلوگرم)

۱٫۷۵ یورو

موز (۱ کیلوگرم)

۱٫۲۰ یورو

گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم)

۱٫۸۶ یورو

سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم)

۱٫۱۴ یورو

آب (بطری ۱٫۵ لیتری)

۰٫۵۷ یورو

پرتغال به‌خصوص در شهرهای بزرگ مملو از مراکز خرید است. همچنین بوتیک‌های زیادی در مراکز شهری وجود دارند که می‌توانید انواع لباس، شلوار و کفش را با قیمت مناسب از آن‌ها تهیه کنید. اگر به‌سراغ برندهای مشهور بروید، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. در ادامه قیمت برخی از اقلام پوشاک در پرتغال آمده است.

پوشاک

قیمت

شلوار جین

۷۲٫۵۲ یورو

لباس تابستانی

۳۰٫۱۴ یورو

کفش نایکی

۶۶٫۷۶ یورو

کفش چرمی

۷۷۷ یورو

هزینه رفت و آمد در پرتغال

هزینه بنزین در پرتغال کمی گران است و هر لیتر آن حدود ۱٫۸۷ یورو قیمت دارد. با این حال، یک خودرو مدل تویوتا کرولا حدود ۲۸ هزار و ۵۰۲ یورو است که در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر محسوب می‌شود. هزینه بلیت یک‌طرفه در حمل‌ونقل محلی ۱٫۷۰ یورو و کارت سفر ماهانه فقط ۴۰ یورو است.

هزینه تاکسی هر یک کیلومتر برابر با ۰٫۷۰ یورو است، اگرچه شرکت‌های کرایه خودرو آنلاین مانند اوبر و بولت حتی کرایه‌های ارزان‌تری هم می‌گیرند. بر اساس سایت راه‌آهن پرتغال، بلیت قطار بین شهری از لیسبون به پورتو، حدود ۲۹٫۴۴ تا ۳۵٫۹۹ یورو هزینه دارد.

هزینه رفت و آمد در پرتغال

هزینه درمان و بیمه در پرتغال

در پرتغال دو نوع سیستم مراقبت بهداشتی وجود دارد: مراقبت‌های بهداشتی عمومی و مراقبت‌های بهداشتی خصوصی. مراقبت‌های بهداشتی عمومی برای همه شهروندان و ساکنان قانونی (دارندگان ویزای تحصیلی، ویزای کاری و سایر انواع ویزاها) تقریباً رایگان است، اما برای مراجعه به پزشک خانواده، اورژانس یا انجام معاینه باید هزینه کمی بپردازید. این هزینه‌ها می‌تواند از ۵ تا ۴۰ یورو متغیر باشند.

مراقبت‌های بهداشتی خصوصی در پرتغال گران‌تر از سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی هستند و شما باید به‌طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ یورو برای ویزیت دکتر بپردازید. بیمه درمانی خصوصی بسته به نوع بیمه متفاوت است. انواع مختلفی از طرح‌های بیمه درمانی در پرتغال وجود دارند و باید نوعی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای شما است. متوسط قیمت بیمه خصوصی حدود ۴۰۰ یورو در سال است. یک طرح بیمه کامل‌تر (که شامل همه درمان‌ها است) حدود هزار یورو در سال قیمت دارد.

هزینه ورزش و تفریح در پرتغال

پرتغال کشوری فعال و پرجنب‌وجوش است و مردم اهل ورزش و تفریح کردن هستند. در پرتغال پارک‌هایی به نام «Parque Ambiental» وجود دارند که برای فعالیت‌های تفریحی مانند پیاده‌روی، پارکور، دوچرخه‌سواری و سایر فعالیت‌ها عالی هستند. اگر اهل سینما باشید، این کشور سینماهای زیادی دارد که در آن‌ها فیلم‌های انگلیسی‌زبان را به زبان اصلی و با زیرنویس پرتغالی نشان می‌دهند. در جدول زیر می‌توانید هزینه بعضی خدمات ورزشی و سرگرمی در پرتغال را ببینید.

نوع فعالیت

قیمت

باشگاه فیتنس (ماهانه)

۳۴٫۳۵ یورو

تنیس (یک ساعت اجاره)

۱۱٫۳۰ یورو

سینما

۷ یورو

هزینه‌های زندگی در پرتغال

هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال

مقدار هزینه زندگی در پرتغال برای دانشجویان بین‌المللی بستگی به شهری دارد که در آن درس می‌خوانند. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ‌تر و معروف مانند لیسبون بیشتر از شهرهای دیگر است. هزینه زندگی شامل غذا، مسکن، رفت‌وآمد، وسایل تحصیل، تفریحات و سایر موارد می‌شود. به‌طور کلی، متوسط هزینه زندگی دانشجویی ۵۰۰ یورو تا ۸۰۰ یورو در ماه است. هزینه‌های زندگی دانشجویی در پرتغال طبق جدول زیر است:

عوامل

هزینه ماهانه

اجاره مسکن

۱۵۰ یورو تا ۳۰۰ یورو خوابگاه

۲۰۰ یورو تا ۵۰۰ یورو اتاق مشترک

مواد غذایی

۱۵۰ یورو تا ۲۵۰ یورو

رفت‌وآمد

۲۰ یورو تا ۴۰ یورو

بیمه سلامت

۲۰ یورو تا ۵۰ یورو

متفرقه (کتاب و لوازم تحریر)

۱۰۰ یورو تا ۳۰۰ یورو

هزینه تحصیل در پرتغال

آموزش ابتدایی در مدارس دولتی برای شهروندان و مهاجران تا ۹ سالگی به‌صورت رایگان ارائه می‌شود. همچنین دروس به زبان پرتغالی تدریس می‌شوند. اگر مدارس خصوصی را انتخاب کنید، باید شهریه بپردازید. مدارس خصوصی از ابتدایی تا دبیرستان ماهانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو از شما دریافت می‌کنند. این مبلغ شامل هزینه ثبت‌نام و هزینه کتاب نمی‌شود. مدارس بین‌المللی در پرتغال به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند که هزینه آن سالانه حدود ۷۵۰۰ یورو است.

دانشگاه‌های دولتی هم در مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی، شهریه کمتری دارند. با این حال، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هر دو به دانشجویان آموزش با کیفیت بالا ارائه می‌دهند. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد معمولاً بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی متفاوت است. از سوی دیگر، دانشگاه‌های خصوصی معمولاً شهریه‌های بالاتری دارند و هزینه‌های آن از ۹۰۰۰ یورو تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ یورو در هر سال تحصیلی متغیر است.

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف پرتغال

زندگی در پرتغال آرزوی بسیاری از مردم در سراسر جهان است. اما برخلاف تصور عموم، برای خوب زندگی کردن در این کشور به پول هنگفت نیاز نیست! شما حتی می‌توانید با هزینه‌های متوسط نیز در پرتغال زندگی خوبی داشته باشید. هرچند هزینه زندگی در پرتغال رابطه مستقیمی با شهری دارد که در آن زندگی می‌کنید. در ادامه ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای پرتغال را معرفی می‌کنیم.

ارزان‌ترین شهرهای پرتغال برای زندگی

  • کاستلو برانکو: شهر کاستلو برانکو در مرکز پرتغال و نزدیک مرز اسپانیا قرار دارد. کاستلو برانکو شهری سنتی و فرهنگی است که عمده‌فروشی و خرده‌فروشی بخش اقتصادی اصلی شهر را تشکیل می‌دهد. میانگین هزینه زندگی در کاستلو برانکو حدود ۷۰۰ یورو در ماه است.
  • فیگویرا دافوز: این شهر تاریخی سواحل نقره‌ای پرتغال را زیبا کرده است. فیگویرا دافوز تنها ۵۰ کیلومتر از کویمبرا، ۲۰۰ کیلومتر تا لیسبون و ۱۴۰ کیلومتر با پورتو فاصله دارد. این شهر به‌دلیل اهمیت تاریخی‌اش، یکی از شهرهای اصلی برای بازدید در منطقه سنترو است. میانگین هزینه زندگی در فیگویرا دافوز حدود ۷۸۰ یورو در ماه است.
  • سانتاری: این شهر به‌اندازه یک ساعت رانندگی با لیسبون فاصله دارد. در واقع، این شهر یک گزینه ارزان در نزدیکی لیسبون و شهری توسعه‌یافته است که فرصت‌های شغلی خوبی دارد. میانگین هزینه زندگی در سانتاری حدود ۸۴۱ یورو در ماه است.
  • ویزئو: این شهر در مرکز پرتغال قرار دارد و یکی از معروف‌ترین شهرهایی است که با پول کم می‌توان زندگی خوبی در آن داشت. این شهر حدود ۱۳۰ کیلومتری پورتو قرار دارد. خیابان‌های شهر آرام و تمیز هستند. ویزئو همچنین شهری تاریخی محسوب می‌شود. میانگین هزینه زندگی در ویزئو حدود ۸۹۰ یورو در ماه است.
  • ویانا دو کاستلو: این شهر از زیباترین شهرهای پرتغال محسوب می‌شود که در منتهاالیه شمال این کشور قرار دارد. وینا دو کاستلو به‌عنوان مروارید منطقه مینهو شناخته می‌شود. ساکنان ویانا دو کاستلو از سواحل زیبا، سرسبزی طبیعت و بناهای تاریخی‌اش لذت بسیار می‌برند. میانگین هزینه زندگی در ویانا دو کاستلو حدود ۹۰۰ یورو در ماه است.

هزینه زندگی دانشجویی در پرتغال

گران‌ترین شهرهای پرتغال برای زندگی

  • لیسبون: لیسبون گران‌ترین شهر پرتغال است. خرید ملک در مناطق مختلف لیسبون فقط برای کسانی امکان‌پذیر است که پول زیادی دارند. سبک زندگی آرام، زندگی شبانه پرجنب‌وجوش و فرصت‌های شغلی فراوان، لیسبون را به مهم‌ترین شهر پرتغال تبدیل کرده است. میانگین هزینه زندگی در لیسبون حدود ۲۰۰۰ یورو در ماه است.
  • آلگاروه: از بین تمام شهرهای پرتغال، آلگاروه شهری برای مهاجران ثروتمند است که به‌دنبال خانه‌های آفتابی و لوکس هستند. این منطقه در جنوب پرتغال است که به‌خاطر سواحل خیره‌کننده و جامعه بزرگ مهاجران انگلیسی‌زبانش معروف است. در واقع، این منطقه بیشترین درصد جمعیت خارجی را در پرتغال دارد. میانگین هزینه زندگی در آلگاروه حدود ۱۹۰۰ یورو در ماه است.
  • پورتو: این شهر در منطقه شمالی پرتغال قرار دارد که با جنگل‌های معتدل و آب‌وهوای سرد شناخته می‌شود. پورتو در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر بازار املاک و مستغلات بوده است. هر کسی که می‌خواهد در پورتو زندگی کند باید بودجه کافی برای زندگی در این شهر گران‌قیمت را داشته باشند. میانگین هزینه زندگی در پورتو حدود ۱۸۰۰ هزار یورو در ماه است.
  • ستوبال: شهر ستوبال در کنار آب‌وهوای گرم و نزدیکی به پایتخت، یک منطقه اعیانی در پرتغال است. این شهر برای افرادی که می‌خواهند در مکانی ساکت و باکیفیت زندگی کنند، ایده‌آل است. میانگین هزینه زندگی در ستوبال حدود ۱۷۰۰ یورو در ماه است.
  • فارو: یکی دیگر از شهرهایی که خرید ملک در آن نسبتاً گران است، فارو نام دارد. این شهر در جنوبی‌ترین منطقه آلگاروه و در جنوب پرتغال قرار گرفته است. افراد ثروتمند این شهر را به‌خاطر زندگی شبانه هیجان‌انگیز، استراحتگاه‌های ساحلی زیبا و زمین‌های گلف آن دوست دارند. میانگین هزینه زندگی در فارو حدود ۱۵۰۰ هزار یورو در ماه است.

هزینه متوسط ماهانه زندگی در پرتغال برای یک خانواده دونفره

یک زوج با درآمد متوسط می‌توانند با ۱۷۰۰ یورو در ماه در شهرهای کوچک‌تر پرتغال زندگی کنند. اگر یک زوج در لیسبون زندگی و کار کنند، هزینه ماهانه آن‌ها ۲۰۰۰ یورو به بالا خواهد بود. افراد مجرد با ۱۲۰۰ یورو در ماه در پورتو یا لیسبون و حتی کمتر در شهرهای کوچک‌تر پرتغال به‌راحتی از پس مخارج زندگی برمی‌آیند. یک زوج با درآمد بالاتر از ۳۰۰۰ یورو در ماه می‌توانند در پرتغال زندگی لوکسی داشته باشند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در پرتغال برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی دانشجویی ۵۰۰ یورو تا ۸۰۰ یورو در ماه است. با این حال، هزینه زندگی به دانشگاه، مقطع تحصیلی و سبک زندگی دانشجو بستگی دارد.

آیا هزینه زندگی در پرتغال بالاست؟

پرتغال نسبت به آلمان، فرانسه و انگلستان کشور ارزان‌تری است. هزینه زندگی در پرتغال ۳۳٫۳ درصد کمتر از فرانسه و ۳۱٫۸۹ درصد ارزان‌تر از آلمان است..

هزینه زندگی در پرتغال برای یک خانواده دونفره چقدر است؟

هزینه یک خانواده دونفره در پرتغال و در شهری مثل لیسبون ماهانه ۲۰۰۰ یورو به بالا است.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در پرتغال کدام‌اند؟

ارزان‌ترین شهرهای پرتغال برای زندگی شامل کاستلو برانکو، فیگویرا دافوز، سانتاری، ویزئو و ویانا دو کاستلو هستند. گران‌ترین شهرهای پرتغال برای زندگی هم لیسبون، آلگاروه، پورتوف ستوبال و فارو هستند.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در پرتغال چقدر است؟

با درآمد بالاتر از ۳۰۰۰ یورو در ماه می‌توانید در پرتغال زندگی لوکسی داشته باشید.