کشور روسیه جزو کشورهای اروپایی است که هزینه زندگی در آن چندان بالا نیست. آگاهی از عوامل تأثیرگذار بر هزینه‌های زندگی در این کشور می‌تواند به کسانی کمک کند که قصد مهاجرت دارند.

روسیه یکی از کشورهایی است که در سال‌های اخیر ایرانیان زیادی برای مهاجرت به آن اقدام کرده‌اند. دولت این کشور همواره تلاش کرده است با وجود فراز و نشیب‌های مختلف سیاسی‌اش ارزش پول ملی خود را حفظ کند تا هزینه زندگی در این کشور همراه با رشد تورم افزایش پیدا نکند. در این مطلب قصد داریم به جنبه‌های مختلف هزینه زندگی در روسیه بپردازیم.

هزینه زندگی در روسیه

کشور روسیه یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان است که از شرق اروپا تا آسیای شمالی امتداد دارد. این کشور پس از فروپاشی شوروی تلاش کرده است تا از طریق ارتباط با دنیای آزاد به‌سوی توسعه و رونق اقتصادی بیشتر حرکت کند. 

هزینه زندگی متناسب با مکان و نحوه زندگی در روسیه بسیار متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال، شهرها و روستاهایی در این کشور گسترده وجود دارند که محصولات کشاورزی ارگانیک و مخصوص به خود را پرورش می‌دهند. به همین دلیل مردم ساکن در چنین مناطقی هزینه کمتری برای خوردوخوراک خود پرداخت می‌کنند. 

بالاترین هزینه زندگی در روسیه به شهرهای بزرگ آن مانند مسکو و سنت پترزبورگ اختصاص دارد که هزینه هر فرد ماهانه نزدیک به هزار دلار می‌رسد.  

زندگی در روسیه

نرخ تورم در روسیه و بررسی قدرت خرید

در سال ۲۰۲۲ کشور روسیه از نظر اقتصادی به‌عنوان پنجمین کشور اقتصادی بزرگ اروپا و یازدهمین کشور اقتصادی بزرگ دنیا شناخته شد. کسب این جایگاه با پیشرفت در زمینه تولید ناخالص داخلی کشور ارتباط نزدیکی دارد. 

پس از آغاز جنگ و اجرای تحریم‌های گسترده در روسیه با سقوط ارزش روبل، قدرت خرید مردم نیز به‌سرعت کاهش یافت. دولت پس از سیر نزولی ارزش پول ملی توانست با اجرای سیاست‌های حمایتی ارزش روبل را به‌مرور بازگرداند و به این ترتیب رشد تورم افسارگسیخته نیز تا حدودی متوقف شد. در سال ۲۰۲۲ نرخ تورم سالانه این کشور از ۱۶/۷ درصد به ۱۷/۸ درصد افزایش پیدا کرد که این نرخ در واقع بالاترین میزان تورم را از سال ۲۰۰۲ تاکنون نشان می‌دهد. 

حقوق مشاغل در روسیه

طیف حقوق در روسیه از ۲۵ هزار و ۸۴۷ روبل تا ۱۱۵ هزار و ۹۶۱ روبل در ماه را در بر می‌گیرد. این حداقل دستمزد طبق قانون این کشور نیست. بلکه کمترین رقم گزارش‌شده در نظرسنجی حقوق را نشان می‌دهد که بین هزاران شرکت‌کننده و متخصص در سراسر کشور انجام شده است.

میانگین حقوق 

متوسط حقوق در روسیه ۹۴ هزار و ۹۰۰ روبل در ماه است به این معنا که نیمی از جمعیت (۵۰ درصد) کمتر از ۹۴ هزار و ۹۰۰ روبل درآمد دارند، در حالی‌ که درآمد نیمی دیگر بالاتر از این عدد است.

هزینه های زندگی در روسیه

هزینه‌ های زندگی در روسیه

روسیه را باید جزو کشورهایی دانست که هزینه زندگی در آن معقول و به‌صرفه است. حداکثر نرخ مالیات بر درآمد در این کشور ۱۵ درصد است و مهاجران می‌توانند سبک زندگی مناسبی را در پیش بگیرند. 

هزینه مسکن در روسیه

مسکن مهم‌ترین عامل اثرگذار در هزینه زندگی در روسیه به‌ شمار می‌رود. در کشور روسیه هزینه آپارتمان‌های داخل شهر با خانه‌های خارج از شهر تفاوت دارند. هزینه اجاره ملک در روسیه به‌ویژه در مسکو می‌تواند رقابتی و گران‌تر باشد.

بسیاری از آپارتمان‌های شهری در بلوک‌های مرتفع با ورودی مشترک، راه‌پله و آسانسور هستند. قیمت یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز مسکو را ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار روبل باید در نظر گرفت. قیمت‌ها در خارج از مرکز شهر به‌طور متوسط ۴۰ هزار روبل را نشان می‌دهند.

هزینه غذا و پوشاک در روسیه

در شهرهای بزرگ روسیه امکان انتخاب گسترده‌ای برای غذا خوردن در بیرون از خانه وجود دارد. در رستوران‌های این کشور می‌توانید غذاهای معمولی روسی، غذاهای اوکراینی یا قفقازی و همچنین غذاهای آسیای مرکزی و کره‌ای را امتحان کنید. 

یک وعده غذایی در یک رستوران معمولی حدود ۸۰۰ روبل برای یک نفر هزینه دارد، در حالی ‌که میزان هزینه لازم برای تهیه یک وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط تا ۳۰۰۰ روبل هم می‌رسد. قیمت برخی از اقلام ضروری خوراکی در کشور روسیه به شرح زیر است:

 • یک لیتر شیر: ۷۵ روبل 
 • نان سفید تازه: ۴۸ روبل 
 • یک کیلوگرم برنج: ۹۶ روبل
 • یک کیلوگرم سیب: ۱۰۹ روبل

هزینه لباس در روسیه

برخلاف بسیاری از هزینه‌های زندگی، قیمت لباس در روسیه به سایر نقاط اروپا شباهت دارد. خرید یک شلوار جین در این کشور حدود ۶۵۰۰ روبل تمام می‌شود، در حالی‌ که برای خرید یک لباس از فروشگاه‌های زنجیره‌ای حدود ۳۵۰۰ روبل باید پرداخت کنید. یک جفت کفش رسمی نیز حدوداً ۷۰۰۰ روبل قیمت دارد. این هزینه‌ها در اکثر شهرهای بزرگ روسیه تقریباً یکسان است. 

هزینه رفت و آمد در روسیه

اکثر شهرهای روسیه امکان استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی خوبی از جمله تراموا، ترالی‌بوس، مارشوتکی (مارشروتی، تاکسی یا مینی‌بوس مسیریاب) و اتوبوس را فراهم کرده‌اند. شهرهای بزرگ نیز سیستم قطار شهری را در اختیار شهروندان خود قرار داده‌‌اند. برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی در مسکو می‌توان دو گزینه را انتخاب کرد:

 • بلیت همه‌کاره: این نوع بلیت برای همه روش‌های حمل‌ونقل معتبر خواهد بود. قیمت بلیت تک‌سفره مساوی با ۶۰ روبل، دو سفره ۱۲۰ روبل، بلیت روزانه ۲۴۰ روبل و بلیت سه‌روزه ۴۵۵ روبل است.   
 • کارت ترویکا: این کارت که برای همه روش‌های حمل‌ونقل می‌توان ‌از آن استفاده کرد ۵۰ روبل اعتبار دارد و می‌توان با شارژ آن به اعتبارش افزود. 

در شهرهای دیگر روسیه نیز می‌توانید بلیتی برای سفر با مترو خریداری کنید. این بلیت‌ها را می‌توان در شهر سنت پترزبورگ با قیمت ۳۶ روبل، در یکاترینبورگ با ۲۸ روبل و در نیژنی نوود گورود با قیمت ۲۶ روبل خرید. در برخی از شهرها به بعضی از شهروندان مخصوصاً شهروندان سال‌خورده خدمات حمل‌ونقل رایگان ارائه می‌شود.  

حمل و نقل خصوصی در روسیه

حمل‌ونقل خصوصی در روسیه

یکی دیگر از عوامل مؤثر در شکل‌گیری هزینه زندگی در روسیه به حمل‌و‌نقل شهری مربوط می‌شود. کرایه ماشین و تاکسی معمولاً حدود یک ‌و ‌نیم برابر نرخی است که در یک مسیر معمولی اتوبوس باید پرداخت. روسیه چندین برنامه و اپلیکیشن برای گرفتن تاکسی دارد. به‌عنوان مثال تاکسی یاندکس در مسکو بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. 

هزینه درمان و بیمه در روسیه

کشور روسیه برای بزرگ‌سالان و کودکان در تمام زمینه‌های پزشکی خدمات ارائه می‌دهد. هزینه درمان در روسیه نسبت به دیگر نقاط اروپا یا ایالات‌متحده بار بسیار کمتری بر دوش شهروندان می‌گذارد. در این کشور می‌توانید خدمات فوریت‌های پزشکی را رایگان دریافت کنید. 

برای هر کمک پزشکی دیگری باید یک بیمه‌نامه سلامت داشته باشید (در روسیه این نوع بیمه‌نامه معمولاً DMS نامیده می‌شود). برای مراجعه به کلینیک‌های غیردولتی هزینه درمان به‌صورت آزاد حساب می‌شود.  

هزینه بیمه‌نامه سلامت

هزینه بیمه‌نامه‌ درمانی به میزان خدمات (تماس با پزشک، مراقبت‌های سرپایی، بستری در بیمارستان و راه‌حل‌های دندان‌پزشکی) بستگی دارد. هزینه بیمه‌نامه پزشکی خصوصی ۷۵۰۰ تا ۲۰ هزار روبل است. از سال ۲۰۱۶ برای خارجی‌ها ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ روبل به‌عنوان جریمه غیبت بیمه سلامت در نظر گرفته‌اند.

هزینه‌های درمانی خصوصی 

مراقبت‌های درمانی خصوصی در روسیه به‌تازگی در شهرهای بزرگ‌تر مثل مسکو و سنت پترزبورگ رشد چشم‌گیری یافته‌اند. برای استفاده از امکانات درمان خصوصی باید یک بیمه درمانی خصوصی در اختیار داشته باشید. 

شرکت‌های خصوصی زیادی در زمینه ارائه بیمه‌نامه در روسیه فعالیت می‌کنند که درمان‌هایی همچون مراقبت‌های دندان‌پزشکی، مراقبت‌های تخصصی و درمان‌های سلامت روان را پوشش می‌دهند. معمولاً باید هزینه‌ها را بپردازید و سپس بازپرداخت آن را از بیمه مطالبه کنید.

پنج درصد از مردم روسیه و اکثر مهاجران مراقبت‌های درمانی خصوصی را ترجیح می‌دهند. بد نیست برخی از هزینه‌های درمانی این کشور را مرور کنیم: 

 • ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ روبل برای مشاوره با پزشک عمومی 
 • ۱۲ هزار تا ۵۷ هزار روبل برای درمان خصوصی
 • ۴۰۰۰ روبل برای معاینه دندان
 • ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ روبل برای یک شب اقامت در بیمارستان خصوصی

هزینه ورزش و تفریح در روسیه

میانگین هزینه مراکز تناسب اندام در روسیه را می‌توان از ۱۷۰۰ تا ۴۵۰۰ روبل در مسکو تا ۱۵۰۰ و ۳۴۰۰ روبل در سایر مناطق آن برآورد کرد. بلیت برای یک ماه استخر در شهر مسکو ۳۰۰ تا ۵۰۰ روبل و در دیگر مناطق کمتر از این میزان خواهد بود. 

بسیاری از دانشگاه‌ها سالن‌های ورزشی، استخر و مراکز ورزشی مخصوص به خود دارند که در آن‌ها خدمات ارزان‌تر از شهر ارائه می‌شوند و دانشجویان هم می‌توانند به‌طور رایگان از این امکانات استفاده کنند. یک جفت کفش ورزشی در شهر مسکو حدود ۶۵۰۰ روبل قیمت دارد. 

تفریحات دیگر مانند بلیت سینما حدوداً ۴۵۰ روبل است. برای سرگرمی‌های دیگر مانند بلیت موزه‌ها و جاذبه‌های دیدنی این کشور برای هر نفر در روز به‌طور میانگین باید ۱۰۹۵ روبل در نظر گرفت.  

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به‌صورت تمام‌وقت تقریباً ۲۴۰ تا ۲۶۰ هزار روبل در سال است. حداقل این مبلغ ۱۲۲ هزار و ۵۰۰ روبل و حداکثر آن ۸۸۰ هزار روبل در سال است. هزینه تحصیل تمام‌وقت در مقطع کارشناسی ارشد به‌طور متوسط ۲۶۰ تا ۲۸۰ هزار روبل در سال خواهد بود. حداقل هزینه تحصیل در این مقطع ۱۴۷ هزار و حداکثر ۴۶۰ هزار روبل در سال محاسبه می‌شود. 

تحصیل در مقطع دکترا می‌تواند حداقل سه سال طول بکشد. هزینه تحصیل در این مقطع تحصیلی در روسیه بین ۲۸۰ هزار تا ۳۰۰ هزار روبل در سال متغیر است. حداقل هزینه برای درس خواندن در این مقطع ۷۹ هزار و ۳۰۰ روبل و حداکثر نیز ۴۱۳ هزار روبل در سال برآورد می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

به‌طور میانگین هزینه‌ زندگی در روسیه برای یک دانشجو ماهانه ۲۵ هزار روبل خواهد بود. به‌غیر از هزینه تحصیل عمده هزینه‌های ماهانه دانشجویی در روسیه شامل موارد زیر می‌شود: 

 • خوابگاه: ۳۰۰۰ روبل
 • غذا: ۸۰۰۰ روبل 
 • حمل‌ونقل: ۵۰۰ روبل 
 • اینترنت و موبایل: ۸۰۰ روبل
 • ورزش و سرگرمی: ۳۰۰۰ روبل 

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه

در نظرسنجی کیفیت زندگی مرسر در سال ۲۰۱۹، مسکو رتبه ۱۶۷ و سنت پترزبورگ رتبه ۱۷۴ را در بین شهرهای موردارزیابی کسب کردند. هزینه زندگی در مسکو ۵۹ درصد ارزان‌تر از نیویورک، ۴۷ درصد ارزان‌تر از پاریس و ۳۸ درصد ارزان‌تر از مونیخ است. 

 • یک فرد مجرد ساکن در مسکو ماهانه بدون احتساب اجاره خانه حدود ۴۹ هزار و ۱۲۱ روبل هزینه دارد. بودجه لازم برای یک خانواده چهارنفره بدون اجاره خانه ۱۷۱ هزار و ۹۴۹ روبل در ماه برآورد می‌شود. 
 • مجموع هزینه‌های ماهانه برای یک فرد مجرد ساکن سنت پترزبورگ بدون اجاره خانه به ۴۶ هزار و ۱۶۹ روبل می‌رسد. هزینه‌های ماهانه برای یک خانواده چهارنفره نیز بدون اجاره خانه حدود ۱۶۱ هزار و ۴۱۶ روبل خواهد بود.
 • یک فرد مجرد برای زندگی در شهر سوچی روسیه باید ۴۱ هزار روبل و یک خانواده چهارنفره باید ۱۵۱ هزار روبل در ماه بپردازند.   

ارزانترین شهرهای روسیه برای زندگی

ارزان‌ترین شهرهای روسیه برای زندگی

عمده هزینه یک فرد در روسیه مربوط به اجاره خانه و خوردو‌خوراک است. ولژسکی ارزان‌ترین شهر روسیه از نظر اجاره خانه شناخته می‌شود. در این شهر می‌توان یک اتاق را با مبلغ ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ روبل اجاره کرد. هزینه اجاره آپارتمان از ۶۰۰۰ روبل به بالا است.

گرانترین شهرهای روسیه برای زندگی

شهر مسکو به‌عنوان پایتخت کشور بالاترین هزینه زندگی را در بین شهرهای روسیه دارد. نظرسنجی‌ها اغلب از مسکو به‌عنوان یکی از گران‌ترین شهرهای اروپا یاد می‌کنند. بر اساس گزارش بانک یو بی اس سوئیس، مسکو و سنت پترزبورگ در سال جاری در بین ۵۰ شهر گران‌قیمت جهان جای گرفته‌اند. از میان ۷۷ شهر با هزینه‌های زندگی بالا سنت پترزبورگ در رتبه ۵۱ و مسکو در رتبه ۵۴ قرار دارد.  

هزینه متوسط ماهانه زندگی در روسیه برای یک خانواده دو نفره

متوسط هزینه ماهانه زندگی در روسیه برای یک خانواده دونفره

هزینه زندگی برای یک خانواده دونفره در کشور روسیه ماهانه ۷۶ هزار روبل است، البته اگر اجاره خانه را در نظر نگیریم. این هزینه برای یک فرد مجرد ۴۳ هزار و ۶۰۶ روبل است. برای زندگی راحت یک خانواده دونفره در روسیه به ۲۰۰ هزار روبل در ماه نیاز خواهد بود.  

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در روسیه برای دانشجویان چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در روسیه برای دانشجویان ماهانه در حدود ۲۵ هزار روبل است. 

آیا هزینه زندگی در روسیه بالاست؟

در کل هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با کشورهای مطرح اروپایی چندان بالا نیست. 

هزینه زندگی در روسیه برای یک خانواده دونفره چقدر است؟

هزینه زندگی برای یک خانواده دو نفره در روسیه، ماهانه ۷۶ هزار روبل بدون احتساب اجاره خانه برآورد شده است.

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در روسیه کدام‌ند؟

گران‌ترین شهرها در روسیه مسکو و سنت پترزبورگ و ارزان‌ترین شهر نیز ولژسکی است. 

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در روسیه چقدر است؟

یک خانواده دونفره در روسیه برای یک زندگی راحت حدودا به ۲۰۰ هزار روبل در ماه نیاز دارند.