سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی با اقتصاد بسیار قوی و آینده روشن است. هزینه زندگی در سوئد، هرچند نسبت به کشورهای توسعه‌یافته تقریباً زیاد است اما به همان نسبت هم کیفیت زندگی در آن بالا است.

سوئد یکی از کشورهای سطح بالای اروپایی و هم‌مرز با فنلاند و نروژ است. این کشور به طبیعت فوق‌العاده زیبا و بالا بودن هزینه‌های زندگی در آن، شناخته می‌شود. البته سوئد هشتمین کشور با بالاترین میزان درآمد سرانه در جهان است. همچنین این کشور از نظر مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، کیفیت زندگی، توسعه انسانی و آزادی‌های مدنی هم رتبه بسیار بالایی دارد. همه این موارد بالا بودن هزینه‌ زندگی در سوئد را توجیه می‌کند و به همین دلیل است که این کشور یکی از محبوب‌ترین مقاصد بین مهاجران است.

هزینه زندگی در سوئد

جدیدترین آمار از هزینه زندگی در سوئد در سال ۲۰۲۲ منتشر شده است که شامل هزینه مسکن، قیض‌های ماهانه، غذا و پوشاک می‌شود. هزینه مسکن با توجه به شهر محل سکونت متغیر است اما به‌طور متوسط با ۳۰۰ هزار کرون می‌توانید در سوئد صاحب خانه شوید. هزینه‌ای که برای قبض‌های آب، برق، گاز و سرمایش باید بپردازید در حدود ۹۰۱ کرون در ماه است. هزینه خرید لباس‌های تابستانی از فروشگاه‌های متوسط و زنجیره‌ای حدود ۳۶۰ کرون می‌شود. اگر هم در منزل آشپزی کنید، هزینه غذای دو نفر بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کرون در ماه است. چنانچه گفتیم درست است که هزینه‌های زندگی در سوئد بالاست اما باید به این نکته هم توجه کرد که سرانه درآمد سالانه افراد هم در این کشور نرخ بالایی دارد. متوسط درآمد سالانه در سوئد، ۵۴۰ هزار کرون است. به‌صورت کلی متوسط هزینه زندگی برای یک ماه بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار کرون می‌شود. 

نرخ تورم در سوئد و بررسی قدرت خرید

نرخ تورم قیمت مصرف‌کننده در سوئد در طی ۶۲ سال گذشته بین ۰/۵ تا ۱۳/۷ درصد متغیر بوده است. نرخ تورم این کشور در سال ۲۰۲۲ در حدود ۸/۴ درصد بود. بر همین مبنا، درصد افزایش قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی در حدود ۱۹/۷ درصد، کالاهای خانگی ۱۱/۹ درصد، هزینه مسکن و قبوض ۱۶/۴ درصد و حمل‌ونقل ۳ درصد است. 

حقوق مشاغل در سوئد

حقوق مشاغل در سوئد، به‌طور دقیق به سابقه کاری فرد، میزان تحصیلات و شرکتی که در آن کار می‌کند، بستگی دارد. البته می‌توان به‌طور میانگین حقوقی را برای هر شغل عنوان کرد. در جدول زیر میانگین درآمد افراد به صورت ماهانه براساس ردیف‌های شغلی آمده است.

مهندس شبکه

۴۰ هزار کرون

وکیل

۸۸ هزار کرون

حسابدار

۳۳ هزار کرون

تحلیلگر مالی

۵۷ هزار کرون

طراح گرافیک

۳۰ هزار کرون

مهندس هوافضا

۶۰ هزار کرون

مدیر پروژه

۶۰ هزار کرون

مهندس عمران

۴۱ هزار کرون

مهندس برق

۴۴ هزار کرون

مهندس مکانیک

۴۳ هزار کرون

مدیر اجرایی

۱۰۸ هزار کرون

سرآشپز

۲۸ هزار کرون

دندانپزشک

۱۰۷ هزار کرون

برنامه‌نویس

۴۵ هزار کرون

هزینه زندگی در سوئد

منبع: Prospects

هزینه های زندگی در سوئد

بررسی دقیق و همه‌جانبه هزینه‌ها قبل از مهاجرت، بسیار مهم است. اگر اطلاعات کافی درمورد هزینه‌ها نداشته باشید، ممکن است بعد از مهاجرت با مشکلات جدی مواجه شوید. برای اینکه برآورد دقیقی نسبت به هزینه های زندگی در سوئد داشته باشید باید تصویر روشنی از بخش‌های مختلف یعنی هزینه مسکن، پوشاک و مواد غذایی داشته باشید. بعد از آن نوبت به محاسبه هزینه‌های درمان، تفریح، حمل‌ونقل و تحصیل می‌رسد.

هزینه مسکن در سوئد

هزینه مسکن در سوئد بیشترین سهم را در بودجه شما به خود اختصاص می‌دهد. با نگاهی کلی هم می‌توان گفت که زندگی در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ نسبت به حومه و شهرهای کوچک هزینه بیشتری دارد. در بررسی هزینه مسکن چند عامل مهم مؤثر هستند؛ از جمله شهر، محله، متراژ و امکانات خانه.

ویژگی‌های خانه

محل

هزینه اجاره ماهانه

آپارتمان سه‌خوابه

مرکز شهر

۱۴ هزار کرون

آپارتمان سه‌خوابه

حومه شهر

۱۰ هزار کرون

آپارتمان یک‌خوابه

مرکز شهر

۹ هزار کرون

آپارتمان یک‌خوابه

حومه شهر

۷ هزار کرون

به هزینه‌های مسکن، باید هزینه قبض‌ها را هم اضافه کنید. تنها در صورتی می‌توانید این هزینه را نادیده بگیرید که در خوابگاه سکونت داشته باشید که همراه اجاره ماهانه، هزینه‌ قبض‌ها هم دریافت می‌شود. در غیر این صورت هزینه قبض آب، برق، گاز، زباله و کولر برای یک خانه ۸۵ مترمربعی ماهانه حدود ۹۰۰ کرون می‌شود. اینترنت ADSL هم ماهانه بدون ترافیک ۳۰۸ کرون خواهد بود.

هزینه غذا و پوشاک در سوئد

هزینه غذا، بستگی به این دارد که قصد داشته باشید تمام وعده‌ها را خودتان آشپزی کنید یا به رستوران بروید. هزینه پختن غذا در خانه، بسیار کمتر از خریدن آن از رستوران است اما با توجه به شرایط و اوقات فراغت ممکن است امکان پخت‌وپز در منزل را نداشته باشید.

هزینه هر وعده در رستوران

یک وعده غذا در یک رستوران‌ زنجیره‌ای مانند مک دونالد برای هر نفر

۹۰ کرون

سه وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط

۸۰۰ کرون

سه وعده غذا در یک رستوران ارزان برای هر نفر

۱۲۰ کرون

هر فنجان کاپوچینو

۴۰ کرون

نوشیدنی کوکا یا پپسی، بطری یک‌نفره

۲۰ کرون

برای بررسی هزینه پخت‌وپز در خانه، نمی‌توان به‌صورت کلی عددی را تخمین زد زیرا بستگی به این دارد که چه غذاهایی بپزید. با این حال، با بررسی قیمت مواد اولیه می‌توان یک برآورد کلی از هزینه‌ها به دست آورد. به‌عنوان مثال یک بطری آب معدنی یک‌نفره در رستوران ۱۸ کرون هزینه دارد اما اگر به‌جای آن یک بطری ۱/۵ لیتری آب معدنی از فروشگاه بخرید، هزینه آن ۱۵ کرون خواهد بود.

هزینه‌ مواد اولیه خوراکی

نان سفید تازه (۵۰۰ گرمی)

۲۵ کرون

برنج (یک کیلوگرم)

۲۸ کرون

تخم مرغ (۱۲ عدد)

۳۵ کرون

شیر (یک لیتر)

۱۴ کرون

فیله مرغ (یک کیلوگرم)

۱۰۳ کرون

بیف (یک کیلوگرم)

۱۶۷ کرون

پیاز (یک کیلوگرم)

۱۳ کرون

سیب (یک کیلوگرم)

۲۹ کرون

پرتقال (یک کیلوگرم)

۲۶ کرون

گوجه‌فرنگی (یک کیلوگرم)

۳۷ کرون

سیب‌زمینی (یک کیلوگرم)

۱۴ کرون

 هزینه رفت‌و‌آمد در سوئد

اگر در روزهای کاری یک ماه، با اتوبوس یا قطار به محل کار رفت‌وآمد داشته باشید، حدوداً ۸۰۰ کرون هزینه آن می‌شود. این در صورتی است که روزهای تعطیل از وسایل حمل‌ونقل استفاده نکنید. علاوه بر این خرید یک تویوتا کرولا جدید و اتومبیل‌های مشابه آن هم ۲۵۰ هزار کرون هزینه دارد. بنابراین می‌توان گفت که رفت‌وآمد با وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌صرفه‌تر است.

بلیت یک‌سفره

۳۵ کرون

یک لیتر بنزین

۲۰ کرون

هزینه های زندگی در سوئد

منبع: Work For You

هزینه درمان و بیمه در سوئد

هزینه درمان در سوئد بسته به اینکه به پزشک عمومی مراجعه کنید یا خصوصی، متفاوت است. با این حال هزینه مراجعه به اورژانس بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کرون و در صورت نیاز به بستری شدن، هزینه شما حداکثر روزانه ۱۰۰ کرون می‌شود. البته به‌صورت کلی مراقبت‌های درمانی در سوئد رایگان است و شما فقط باید هزینه دارو را بپردازید.

مراجعه به مراکز بهداشتی

۱۰۰ تا ۳۰۰ کرون

متخصص زنان و زایمان

۲۰۰ تا ۳۵۰ کرون

ویزیت اورژانس

۲۰۰ تا ۴۰۰ کرون

کشیدن دندان

۱۰۰۰ کرون

کشیدن دندان‌هایی با ریشه عمیق

۱۷۰۰ کرون

البته اگر تحت پوشش بیمه باشید، بیش از ۹۰ درصد هزینه‌ها توسط دولت پرداخت می‌شود. شما سالانه ۱۰۰۰ کرون بیشتر بابت بیمه نمی‌پردازید که ماهانه فقط ۹۰ کرون می‌شود.

هزینه ورزش و تفریح در سوئد

ورزش و تفریح از بخش‌های مهم زندگی مردم در سوئد است. در جدول زیر چند مورد از این هزینه‌ها را می‌بینید:

باشگاه ورزشی ماهانه

۳۰۰ کرون

تنیس یک ساعت در روز

۲۶۰ کرون

بلیت سینما

۱۵۰ کرون

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد به تفکیک مقطع تحصیلی را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

تحصیل در مدارس بین‌المللی

۳۰ هزار تا ۳۰۰ هزار کرون

تحصیل در مقطع کارشناسی

۸۰ هزار تا ۳۰۰ هزار کرون

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

۹۰ هزار تا ۳۴۰ هزار کرون

توجه کنید که تحصیل در دانشگاه با توجه به رشته و نوع دانشگاه هزینه بسیار متفاوتی خواهد داشت. از طرفی تحصیل در مقطع دکترا، رایگان است و دانشجو از طرف دانشگاه حقوق ماهانه هم دریافت می‌کند.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد برای دانشجویان بین‌المللی چند بخش دارد:

  • هزینه‌های اقامت
  • هزینه غذا
  • هزینه رفت‌وآمد

این موارد با فرض این است که در دوران دانشجویی به‌سراغ تفریحات گران‌قیمت و سفر نروید. اگر برای زندگی در دوران دانشجویی خوابگاه را انتخاب کنید ماهانه بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ کرون هزینه دارد. این در حالی است که اگر یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر اجاره کنید باید ماهانه ۸۷۰ کرون بپردازید. این گزینه در صورتی صرفه اقتصادی دارد که بتوانید خانه را با فرد دیگری به‌صورت اشتراکی اجاره کنید.

هزینه‌های خورد و خوراک هم کاملاً مشابه جدول هزینه مواد اولیه خوراکی است. در صورتی که در خوابگاه اقامت داشته باشید، هزینه‌های حمل‌ونقل خاصی نخواهید داشت زیرا فاصله خوابگاه‌ها تا دانشگاه کم است. اگر بتوانید از همان ابتدای شروع تحصیل، مشغول به کار شوید، بخشی از هزینه‌ زندگی خود را پوشش می‌دهید.

هزینه زندگی داتشجویی در سوئد

منبع: BBC

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف سوئد

برای اینکه تصویر روشن‌تری از هزینه زندگی در سوئد داشته باشیم، باید شهرهای مختلف را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم. البته وقتی به قصد تحصیل به سوئد مهاجرت می‌کنید، گزینه‌های زیادی پیش روی شما نیست. چون فقط برخی از شهرها، دانشگاه‌های بین‌المللی بزرگ دارند. با این حال بعد از پایان تحصیل و هنگام کار و زندگی می‌توانید در شهرهای کوچک‌تر هم سکونت کنید.

ارزانترین شهرهای سوئد برای زندگی

در ادامه ارزان‌ترین شهرهای سوئد را که جزو مناسب‌ترین گزینه‌ها برای مهاجرت هستند، بررسی می‌کنیم.

  • نورکوپینگ (Norrkoping): ارزان‌ترین شهر در سوئد، نورکوپینگ است که هزینه ماهانه زندگی در آن بین ۱۱ تا ۱۲ هزار کرون است. این شهر فاصله کمی تا استکهلم دارد، به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای کسانی است که در پایتخت شاغل هستند. از این شهر با قطار حدود یک ساعت با استکهلم فاصله دارید.
  • اوسترشوند (Ostersund): زندگی در شهر اوسترشوند تقریباً ۵۰ درصد ارزان‌تر از استکهلم است. بنابراین با زندگی در این شهر می‌توانید پس‌انداز قابل‌توجهی داشته باشید. در اطراف این شهر دریاچه‌ها و جنگل‌های زیبایی وجود دارد که برای اوقات فراغت، گزینه مناسبی هستند. در صورتی که فریلنسر یا دورکار هستید، پیشنهاد می‌کنیم در شهرهایی مشابه اوسترشوند زندگی کنید.
  • گوتنبرگ (Gothenburg): گوتنبرگ دومین شهر مهم سوئد و رقیب جدی استکهلم است. اگر به‌جای زندگی در شهرهای کوچک به‌دنبال زندگی در شهری بزرگ و نسبتاً شلوغ هستید، گوتنبرگ گزینه مناسبی برای شما است. در این شهر با وجود بهره‌مندی از امکانات شهرهای بزرگ، هزینه کمتری هم می‌پردازید.
  • اوپسالا (Uppsala): شهر اوپسالا انتخاب دیگری برای علاقه‌مندان به شهرهای بزرگ و نزدیک به پایتخت اما با هزینه کم است. این شهر در ۷۰ کیلومتری شمال استکهلم قرار دارد و دسترسی بسیار راحتی به شهر و فرودگاه اصلی این کشور دارد. با زندگی در شهر اوپسالا ماهانه ۲۴۰۰ تا ۳۶۰۰ کرون در مقایسه با زندگی در استکهلم پس‌انداز می‌کنید. 

گرانترین شهرهای سوئد برای زندگی

یکی از شهرهای گران سوئد استکهلم است. این شهر به‌عنوان پایتخت، بالاترین سطح امنیت، رفاه و آزادی را به ساکنان خود ارائه می‌دهد. شهرهای گران سوئد از این قرارند:

  • استکهلم (Stockholm): استکهلم بزرگ‌ترین شهر سوئد با جمعیت دو میلیون نفری است. این شهر به‌ مناظر دیدنی‌اش مشهور است. دلیل دیگر شهرتش این است که علاوه بر پایتخت کشور، پایتخت فرهنگی و مالی اسکاندیناوی است. این شهر به‌تنهایی یک‌سوم از تولید ناخالص داخلی سوئد را به خود اختصاص داده است. هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در شهر استکهلم ۱۵ هزار کرون در ماه است. 
  • اوربرو (Orebro): اوربرو شهر کوچکی با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب سوئد است. دلیل شهرت اوربرو، بخش مرکزی آن است که بناهای قدیمی و تاریخی دارد. هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در این شهر ۱۱ هزار کرون در ماه است. به‌طور متوسط صرف یک وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران در اوربرو حدود ۹۰۰ کرون هزینه خواهد داشت.
  • لینشوپینگ (Linkoping):‌ لینشوپینگ شهری در جنوب سوئد با جمعیت ۱۵۰ هزار نفر است. این شهر به‌دلیل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی بزرگ و تکنولوژی پیشرفته‌اش شناخته‌شده است. برنامه‌ریزی شده که تا سال ۲۰۲۵ این شهر کاملاً بدون کربن باشد. هزینه اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در لینشوپینگ ماهانه ۶ هزار کرون است.
شهرهای سوئد

منبع: Sweden.se

متوسط هزینه ماهانه زندگی در سوئد برای یک خانواده دو نفره

متوسط هزینه ماهانه زندگی در سوئد برای یک خانواده دو نفره، به شهر محل زندگی بستگی دارد. به‌عنوان مثال هزینه ماهانه یک خانواده دو نفره در شهر استکهلم حدوداً ۱۸ هزار کرون می‌شود. این در حالی است که هزینه زندگی برای همین دو نفر در شهر گوتنبرگ در حدود ۱۲ هزار، در شهر نورکوپینگ ۱۰ هزار و در شهر اوسترشوند ۸ هزار کرون می‌شود. البته باید این را هم در نظر بگیرید که اغلب مردم در سوئد، غذا را در خانه می‌خورند و غذا خوردن در رستوران فعالیتی لوکس محسوب می‌شود. پس این برآورد هزینه‌ براساس پخت‌وپز غذا در منزل است. 

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان چقدر است؟

اگر در خوابگاه زندگی کنید متوسط هزینه زندگی ۸ تا ۱۳ هزار کرون است. 

آیا هزینه زندگی در سوئد بالاست؟

هزینه زندگی در سوئد نسبت به کشورهای دیگر بالا است اما با توجه به درآمد مردم، هزینه‌ها قابل‌پرداخت است.

هزینه زندگی در سوئد برای یک خانواده دو نفره چقدر است؟

با فرض زندگی در پایتخت، یک خانواده دو نفره ماهانه حدود ۱۸ هزار کرون هزینه خواهد داشت.‌

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در سوئد کدام‌اند؟

ارزان‌ترین شهر سوئد نورکوپینگ و گران‌ترین شهر آن استکهلم است.

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در سوئد چقدر است؟

برای یک زندگی راحت در سوئد ماهانه حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار کرون نیاز دارید.