ترکیه یکی از کشورهایی است که به‌دلیل هزینه‌های پایین زندگی، مهاجران زیادی را به‌سوی خود جذب می‌کند. بسیاری از ایرانیان نیز تمایل دارند پیش از مهاجرت، از هزینه‌ زندگی در ترکیه آگاه شوند.   

ترکیه یکی از کشورهای توریستی منطقه است که مهاجران زیادی را به‌سوی خود می‌کشاند. این کشور زیبا که مانند پلی اروپا و آسیا را به هم وصل کرده، در سال‌های اخیر پذیرای ایرانیان زیادی بوده است. در این مطلب قصد داریم به‌صورت کامل از جزئیات هزینه زندگی در ترکیه مطلع شویم. بنابراین در ادامه مواردی چون هزینه مسکن، خوراک، حمل‌ونقل، تحصیل و غیره را بررسی می‌کنیم. 

هزینه زندگی در ترکیه

میزان هزینه‌ها نسبت به کیفیت زندگی در ترکیه می‌تواند متفاوت باشد. یکی از عوامل تأثیرگذار بر هزینه زندگی در ترکیه تعداد نفرات خانواده است. خانواده‌هایی که فرزندان زیر ۱۶ سال دارند، به‌طور طبیعی متحمل هزینه‌های سنگین تحصیلی می‌شوند، در حالی که این اتفاق برای یک فرد مجرد نمی‌افتد.

دومین عامل، سبک زندگی شما است. داشتن اتومبیل یا صرف وعده‌های غذایی بیرون از خانه می‌تواند هزینه‌ها را افزایش دهد. در نهایت، هزینه زندگی در ترکیه از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. مثلاً هزینه زندگی در شهرهایی مانند استانبول و آنتالیا به مراتب گران‌تر از دیگر شهرهای ترکیه است. 

نرخ تورم در ترکیه و بررسی قدرت خرید

ترکیه در سال اخیر با تورم شدیدی روبه‌رو شد. هزینه اصلی مصرف‌کننده در ترکیه در دسامبر ۲۰۲۲ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۱٫۹۳ درصد افزایش یافت. این به این معنی است که قدرت خرید مردم در یک سال، ۵۰ درصد کاهش یافت. البته دولت سیاست‌هایی را برای مبارزه با تورم اتخاذ کرده است تا جلوی این تورم افسارگسیخته را بگیرد. 

حقوق مشاغل در ترکیه

میانگین حقوق ماهانه در ترکیه حدود ۷۸۳۰ لیر ترکیه (۴۲۰٫۰۸ دلار آمریکا) است. این رقم شامل مزایای دریافتی کارکنان مانند کمک‌هزینه‌ها، خدمات پزشکی و حمل‌ونقل می‌شود. میانگین حقوق ماهانه حاکی از آن است که ۵۰ درصد از کارکنان در ترکیه بیش از ۷۸۳۰ لیر در ماه و ۵۰ درصد دیگر کمتر از ۷۸۳۰ لیر در ماه درآمد دارند.

میانگین دستمزد در شهرهای مختلف ترکیه

میانگین دستمزد یک کارمند در ترکیه می‌تواند بر اساس شهری که در آن زندگی می‌کند، متفاوت باشد. میانگین حقوق در شهرهای مختلف ترکیه به ترتیب زیر است:

شهرمیانگین حقوق در سال
استانبول۴۸ هزار و ۳۷۷ دلار
ازمیر۴۰ هزار و ۵۴۲ دلار
آنکارا۳۸ هزار و ۷۸۰ دلار
قونیه۳۷ هزار و ۷۰۲ دلار
بورسا۳۵ هزار و ۴۵۰ دلار

متوسط حقوق در ترکیه بر اساس مشاغل

در این بخش نگاهی به متوسط حقوق مشاغل مختلف در کشور ترکیه می‌اندازیم. 

مشاغلمتوسط حقوق به لیر ترکیهدلار
اطلاعات و ارتباطات۷۴۹۲۹۶۵
امور مالی و بیمه۶۵۵۹۸۴۵
آموزش۵۲۸۰۶۸۰
فعالیت‌های حرفه‌ای، علمی و فنی۴۸۸۸۶۳۰
معدن و استخراج معادن۴۷۴۶۶۱۰
فعالیت‌های هنری۴۵۷۲۵۹۰
تأمین برق، گاز، بخار و تهویه مطبوع۴۵۲۲۵۸۰
مدیریت آب، فاضلاب و پسماند۴۴۸۴۵۷۵
بهداشت و مددکاری اجتماعی۴۴۲۹۵۷۰
حمل‌ونقل و انبارداری۴۰۵۴۵۲۰
ساخت‌وساز۳۶۴۲۴۷۰
تجارت عمده و خرد۳۵۱۴۴۵۰
خریدوفروش املاک و مستغلات۳۴۱۹۴۴۰
ساخت‌وساز۳۳۲۴۴۳۰
خدمات اداری۳۹۹۹۳۸۵
اسکان و پذیرایی۲۸۷۲۳۷۰
سایر خدمات۳۸۰۷۴۹۰

هزینه‌ های زندگی در ترکیه

ترکیه از نظر هزینه زندگی در بین ۱۹۷ کشور رتبه ۱۸۷ را دارد و در رتبه‌بندی بهترین کشور برای زندگی در جایگاه ۶۶‌ قرار دارد. در ادامه به هزینه‌های مسکن، خوراک، حمل‌و‌نقل و ورزش و تفریحات در این کشور می‌پردازیم.  

موارد مختلف هزینه زندگی در ترکیه

هزینه مسکن در ترکیه

بیشترین هزینه زندگی در ترکیه مربوط به هزینه اجاره مسکن است. اگر می‌خواهید آپارتمانی عادی (نه در سواحل دریای اژه یا مدیترانه) اجاره کنید، برای یک آپارتمان دو‌اتاقه باید از چهار هزار تا شش هزار لیر ترکیه در ماه (۲۰۰ تا ۳۳۰ یورو) اجاره پرداخت کنید. 

هزینه زندگی در ترکیه برای مسکن

در استانبول، یک آپارتمان یک‌اتاقه در حومه شهر حداقل ۳۵۰۰ لیر (۱۸۰ یورو) قیمت دارد. هرچه آپارتمان به مرکز نزدیک‌تر باشد، قیمت‌ها بالاتر می‌رود. اجاره یک آپارتمان در قلب استانبول می‌تواند تا ۱۰۰ هزار لیر (۵۲۰۰ یورو) در ماه هزینه داشته باشد.

برای شارژ ماهانه شامل هزینه برق، آب، گاز، تلفن، اینترنت و تلویزیون باید هزینه متوسط ۱۲۵۰ لیر (۶۵ یورو) را در نظر گرفت. میانگین قیمت کرایه خانه در ترکیه به ترتیب زیر است:

اجاره ماهانهمیانگین قیمت
آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر۴۴۵۳ لیر
آپارتمان یک‌خوابه دور از مرکز شهر۲۷۴۰ لیر
آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر۸۰۰۹ لیر
آپارتمان سه‌خوابه دور از مرکز شهر۴۹۹۱ لیر

هزینه غذا و پوشاک در ترکیه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه زندگی هر شخص هزینه خوردوخوراک است. غذا در ترکیه معمولاً تازه و مقرون‌به‌صرفه است. می‌توانید خوراکی‌ها را از سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای یا بازارهای محلی بخرید. بودجه غذا برای یک خانواده دونفره بزرگ‌سال ۲۸۰۰ لیر (۱۴۵ یورو) در ماه است. جدول اقلام غذایی در ترکیه به ترتیب زیر است:

خوراکیمیانگین قیمت
شیر یک لیتری۱۳٫۷۱ لیر
نان سفید۷ لیر
تخم مرغ (۱۲ عددی)۲۳٫۷۸ لیر
پنیر یک کیلویی۸۵٫۵۸ لیر
فیله مرغ یک کیلویی۶۶٫۶۳ لیر
آب یک و نیم لیتری۴٫۶۱ لیر

هزینه‌ دیگر خوراکی‌ها عبارت‌ است از:

 • هزینه ناهار در یک رستوران ارزان‌قیمت یا غذای فوری برای هر نفر: تقریباً ۴۰ لیر (دو یورو)
 • شام دونفره در یک رستوران متوسط: ۳۰۰ لیر (۱۵ یورو)
 • چای، قهوه و دسر در کافه، سه بار در هفته: ۳۵۰ لیر (۱۸ یورو)

هزینه حمل‌ونقل در ترکیه

سیستم حمل‌ونقل عمومی در ترکیه شامل تراموا، اتوبوس، مترو و کشتی می‌شود. هزینه بلیت سفر در استانبول ۶۰۲ لیر (۳۱ یورو) در ماه و هزینه یک لیتر سوخت ۲۲ لیر (۱٫۱ یورو) است. نگهداری و بیمه ماشین نیز ۱۲۵۰ لیر (۶۵ یورو) در ماه هزینه دارد.

هزینه درمان و بیمه در ترکیه

خدمات پزشکی و درمانی در ترکیه کیفیت بالایی دارند و پزشکان طبق استانداردهای اروپایی کار می‌کنند. در این کشور، داشتن بیمه اجباری است. برای بیمه دولتی باید ماهانه ۵۸۰ لیر (۳۰ یورو) پرداخت کرد. هزینه مشاوره با پزشک، ۱۵۰ لیر (۸ یورو) است.

هزینه ورزش و تفریح در ترکیه

 • اشتراک ماهانه سالن بدن‌سازی: ۳۸۰ لیر
 • اجاره زمین تنیس یک ساعت در هفته: ۲۱۷ لیر
 • بلیت سینما: ۵۸ لیر 
 • بلیت تئاتر (تئاترهای دولتی): ۹ تا ۱۵ لیر
 • بلیط اپرا یا باله دولتی: ۲۰ تا ۲۵ لیر
 • کنسرت گروه موسیقی محلی: ۲۵ لیر
 • کنسرت گروه موسیقی پاپ: ۵۰ تا ۱۰۰ لیر
 • بلیت مسابقه فوتبال: ۲۰ تا ۲۰۰ لیر

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

متوسط هزینه زندگی در ترکیه به‌عنوان یک دانشجو بین ۴۳۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است. این میزان در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در جهان، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. متوسط هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی و عادات خرج کردن شخص افزایش یا کاهش می‌یابد.

هزینه تحصیل در ترکیه

یکی دیگر از موارد تعیین‌کننده در هزینه زندگی در ترکیه هزینه‌های مربوط به تحصیل است. در ترکیه بسیاری از دانشگاه‌ها بر اساس رتبه‌بندی آکادمیک جهانی فهرست شده‌اند و هزینه‌های کلی شهریه و زندگی تحصیلی بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. دانشگاه‌های این کشور به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و شهریه دانشگاه‌های خصوصی به مراتب گران‌تر است.  

هزینه زندگی در ترکیه برای تحصیل

شهریه دانشگاه‌های دولتی

به‌طور کلی، هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی بین سه هزار تا ۲۱ هزار لیر ترکیه (بین ۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار آمریکا) در سال است. هزینه ثبت‌نام یا درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی ترکیه بین صفر تا ۱۵۰ دلار است. هزینه‌ تحصیل در مقطع دکتری نیز بین سه هزار تا ۳۵ هزار لیر ترکیه (بین ۱۵۰ تا ۲۱۰۰ دلار آمریکا) در سال با توجه به رشته، متفاوت است. شهریه برخی رشته‌های برتر در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به ترتیب زیر است: 

 • رشته‌های اقتصاد، مدیریت، ارتباطات: ۳ هزار تا ۱۲ هزار لیر ترکیه (۲۰۰ تا ۸۰۰ دلار) 
 • رشته‌های مهندسی (علوم کامپیوتر، عمران، مکانیک و...): ۵ هزار تا ۲۱ هزار لیر ترکیه (۳۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار) 
 • رشته حقوق: ۳ هزار تا ۲۰ هزار لیر ترکیه (۲۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار) 
 • رشته پزشکی: ۲۰ هزار تا ۶۰ هزار لیر ترکیه (۱۲۰۰ تا ۳۶۰۰ دلار) 
 • رشته دندانپزشکی: ۱۴ هزار تا ۴۰ هزار لیر ترکیه (۸۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار)
 • رشته داروسازی: ۱۴ هزار تا ۴۰ هزار لیر ترکیه (۸۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار)
 • رشته پرستاری: ۴ هزار تا ۱۰ هزار لیر ترکیه (۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار) 

شهریه دانشگاه‌های خصوصی

هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی بین دو هزار تا ۲۱ هزار و ۲۰۰ دلار در سال متغیر است. هزینه ثبت‌نام یا درخواست برای تحصیل در این مقاطع در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بین صفر تا ۲۰۰ دلار است. هزینه‌های تحصیل در مقطع دکتری نیز با توجه به رشته تحصیلی بین ۱۲۰۰ دلار تا ۲۵ هزار و ۲۰۰ دلار در سال است. شهریه برخی رشته‌های برتر در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به ترتیب زیر است:

 • رشته‌های اقتصاد، مدیریت، ارتباطات: ۲۲۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار
 • رشته‌های مهندسی (علوم کامپیوتر، عمران، مکانیک و...): ۲۷۰۰ تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار 
 • رشته حقوق: ۴ هزار تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار
 • رشته پزشکی: ۸۵۰۰ تا ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار
 • رشته دندانپزشکی: ۸۵۰۰ تا ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار
 • رشته داروسازی: ۸۵۰۰ تا ۱۸ هزار و ۵۰۰ دلار
 • رشته داروسازی: ۳۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار

هزینه‌های خوابگاه دانشجویی

در حین تحصیل در ترکیه می‌توان از بین انواع اقامتگاه‌ها یکی را انتخاب کرد. برخی از آن‌ها مقرون‌به‌صرفه هستند و برخی دیگر آسایش و راحتی بیشتری دارند. هزینه اقامتگاه‌های مختلف برای دانشجویان در ترکیه از این قرار است:

 • خوابگاه‌های دولتی: ۲۶ تا ۴۱ دلار در ماه
 • اجاره آپارتمان: ۷۳ تا ۳۰۵ دلار در ماه بسته به مکان و اندازه آپارتمان

در مورد زندگی در آپارتمان باید هزینه آب و برق را هم در نظر گرفت که ۵۴ تا ۸۰ دلار ماهانه به هزینه‌های زندگی اضافه می‌کند.

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه با توجه به شهر یا منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید و همچنین سبک زندگی عمومی شما متغیر است. اما برای اینکه از هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف ایده‌ای داشته باشید، در اینجا میانگین هزینه زندگی در ترکیه بر اساس شهر آورده شده است: 

مقایسه هزینه زندگی در ترکیه در شهرهای مختلف

آنکارا

یکی از کلان‌شهرهای بزرگ ترکیه به حساب می‌آید. در آنکارا، هزینه ماهانه یک خانواده چهارنفره بدون احتساب اجاره خانه به‌صورت تخمینی حدود ۲۲ هزار و ۲۶۲ لیر (۱۲۴۰ دلار) است. این هزینه برای یک فرد مجرد در حدود ۶۳۲۶ لیر (۳۵۲ دلار) برآورد می‌شود.

آنتالیا

بسیاری از گردشگرانی که از آنتالیا دیدن می‌کنند، به‌قدری تحت‌تأثیر زیبایی‌های طبیعی آن قرار می‌گیرند که آرزو می‌کنند برای همیشه در آنجا زندگی کنند. این شهر یکی از شهرهای توریستی مهم ترکیه است. در آنتالیا هزینه ماهانه یک خانواده چهارنفره بدون احتساب اجاره خانه، به‌صورت تخمینی در حدود ۲۲ هزار و ۲۷۴ لیر (۱۲۴۰ دلار) برآورد می‌شود. این هزینه برای یک فرد مجرد در حدود ۶۴۴۴ لیر (۳۵۹ دلار) است.

بورسا

بورسا یکی دیگر از شهرهای زیبای کشور ترکیه است. نزدیکی آن به استانبول و اجاره بسیار کمتر، آن را به شهری پرطرفدار برای زندگی تبدیل کرده است. در بورسا، هزینه تخمینی ماهانه برای یک خانواده چهارنفره بدون احتساب اجاره خانه، حدود ۳۰ هزار و ۴۱۸ لیر (۱۶۹۴ دلار) برآورد می‌شود. این هزینه برای یک نفر در حدود ۸۷۰۷ لیر (۴۸۵ دلار) است.

استانبول

هزینه زندگی در استانبول در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه، بسیار بیشتر است. این شهر که بزرگ‌ترین کلان‌شهر اروپا محسوب می‌شود، به‌دلیل برخورداری از تاریخ و فرهنگی غنی و همچنین رشد اقتصادی، بسیار محبوب است. در استانبول، هزینه تخمینی ماهانه برای یک خانواده چهارنفره بدون محاسبه اجاره خانه ۲۵ هزار و ۷۸۹ لیر (۱۴۳۶ دلار) برآورد می‌شود. این هزینه برای یک نفر در حدود ۷۲۷۱ لیر (۴۰۵ دلار) است. هزینه زندگی در استانبول برای دانشجویان از حداقل بودجه ۷۳۲۶ لیر (۴۰۰ دلار) شروع می‌شود.

ازمیر

یکی دیگر از شهرهای مطرح ترکیه، ازمیر است. آب‌وهوای ازمیر در تمام طول سال، معتدل و باطراوت است و زندگی در این شهر مزایای بسیار زیادی دارد. در ازمیر هزینه تخمینی ماهانه برای یک خانواده چهارنفره بدون محاسبه اجاره خانه در حدود ۲۳ هزار و ۵۶۴ لیر (۱۳۱۲ دلار) است. این هزینه برای یک فرد مجرد حدود ۶۷۰۲ لیر (۳۷۳ دلار) برآورد می‌شود.

ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

هزینه زندگی مقدار پولی است که برای حفظ استانداردهای معین زندگی از جمله مسکن، غذا، مالیات و مراقبت‌های بهداشتی لازم است. این هزینه معمولاً برای مقایسه سطح زندگی در شهرها و شهرک‌های مدرن با سایر مکان‌ها مانند مناطق روستایی به کار گرفته می‌شود. هزینه زندگی به‌طور قابل‌توجهی بر رشد ثروت شخصی تأثیر می‌گذارد، زیرا در حالی که مقدار کمی دستمزد برای زندگی در یک شهر کوچک کافی است، حقوق بالا برای زنده ماندن در یک کلان‌شهر ارزان کفایت نمی‌کند. هزینه زندگی در ترکیه در برخی شهرها می‌تواند بسیار بالا و در برخی شهرها پایین باشد. ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی شامل موارد زیر می‌شوند:

سانلی‌اورفا

اورفا که با نام سانلی‌اورفا نیز شناخته می‌شود، شهری در جنوب شرقی ترکیه است که حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر از نظر فرهنگی غنی است و جمعیت ترک، کرد و عرب دارد. میانگین هزینه زندگی در اورفا ۳۴۹ دلار آمریکا است که آن را در میان دو درصد شهرهای ارزان‌قیمت جهان قرار می‌دهد. این شهر از مجموع ۹۲۹۴ شهر در سراسر جهان رتبه‌ ۹۰۲۸ را دارد و از مجموع ۱۲۸ شهر ترکیه در جایگاه ۱۱۱ قرار گرفته است. در این شهر، حقوق معمولی پس از کسر مالیات، ۴۲۶ دلار آمریکا است که برای پرداخت ۱٫۲ ماه هزینه زندگی، کافی خواهد بود.

شهر اورفا در تابستان بسیار گرم است و دمای آن اغلب از ۴۰ درجه سانتی‌گراد فراتر می‌رود. در ماه‌های تابستان میزان بارش در این شهر کم است. زمستان‌های اورفا معتدل و مرطوب همراه با یخبندان و بارش‌های متناوب است و بهار و پاییز دلپذیر و البته خشکی دارد.

کایسری

کایسری یک شهر صنعتی مهم در استان آناتولی مرکزی ترکیه است. این شهر در حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و میانگین هزینه زندگی در آن ۳۳۱ دلار آمریکا است. کایسری در میان یک درصد از کم‌هزینه‌ترین شهرهای جهان قرار دارد و از مجموع ۹۲۹۴ شهر در سراسر جهان رتبه ۹۱۰۹ را دارد و از ۱۲۸ شهر در بین شهرهای ترکیه در جایگاه ۱۲۱ قرار گرفته است.

حقوق معمولی پس از کسر مالیات در این شهر ۳۴۲ دلار آمریکا است که برای پرداخت هزینه‌های زندگی یک ماه کافی خواهد بود. کایسری در لیست قابل‌قبول‌ترین شهرهای جهان برای زندگی رتبه ۶۷۰۱ و در لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی در رتبه ۴۵ قرار دارد.  

هزینه زندگی در ترکیه در کایسری

قونیه

قونیه، که قبلاً به نام ایکونیوم شناخته می‌شد، یک شهر مهم در جنوب مرکزی ترکیه است که در مرز جنوب غربی فلات آناتولی مرکزی قرار دارد. این شهر هفتمین شهر بزرگ ترکیه با جمعیت بیش از ۲٫۲ میلیون نفر است.

میانگین هزینه زندگی در قونیه ۳۸۴ دلار آمریکا است که آن را در رده چهار درصد از کم‌هزینه‌ترین شهرهای جهان قرار می‌دهد. دستمزد معمولی پس از کسر مالیات در این شهر، ۴۲۳ دلار آمریکا است که هزینه‌های زندگی ۱٫۱ ماه را پوشش می‌دهد. قونیه رتبه ۶۷۱۴ را در لیست قابل‌قبول‌ترین شهرهای جهان برای زندگی و رتبه ۴۷ را در لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی از آن خود کرده است.

مرسین

مرسین مرکز استان مرسین ترکیه است. این شهر نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد. مرسین یک مرکز اقتصادی حیاتی برای ترکیه است و بزرگ‌ترین بندر این کشور محسوب می‌شود. متوسط هزینه زندگی در مرسین ۴۰۱ دلار آمریکا است که آن را در رده پنج درصد از ارزان‌ترین شهرهای جهان قرار می‌دهد.

دستمزد معمولی پس از کسر مالیات در شهر مرسین ۳۴۹ دلار آمریکا است که هزینه زندگی ۰٫۹ ماه را پوشش می‌دهد. این شهر رتبه ۵۷۴ در لیست قابل‌قبول‌ترین شهرهای جهان برای زندگی و رتبه ۱۵ در لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را دارد. 

گران‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

حدس اینکه هزینه زندگی در ترکیه در کدام شهرها بیشتر است، چندان دشوار نیست. گران‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی استانبول، آنتالیا، آنکارا، ازمیر و بورسا هستند. هزینه زندگی در این شهرها به‌دلیل کلان‌شهر بودن، بیشتر از دیگر نقاط ترکیه است. 

متوسط هزینه ماهانه زندگی در ترکیه برای یک خانواده دونفره

تا اینجا از هزینه اقلام و موارد مختلف برای زندگی در ترکیه آگاه شدیم. با توجه به مجموع هزینه‌ها می‌توان گفت متوسط هزینه ماهانه زندگی در ترکیه برای یک خانواده دونفره چیزی در حدود ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار لیر (۵۴۰ تا ۸۰۰ دلار) است. 

جمع‌بندی

ترکیه یکی از کشورهایی است که هزینه زندگی در آن، مقرون‌به‌صرفه است. میانگین حقوق ماهانه در ترکیه در حدود ۴۲۰ دلار است. شهرهای استانبول، آنتالیا، ازمیر، آنکارا و بورسا جزو گران‌ترین و شهرهای سانلی‌اورفا، کایسری، قونیه و مرسین جزو ارزان‌ترین شهرهای ترکیه محسوب می‌شوند. هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده دونفره بین ۵۴۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه است. 

جمع‌بندی و سوالات متداول

متوسط هزینه زندگی در ترکیه برای دانشجویان چقدر است؟

یک دانشجو در ترکیه می‌تواند با بودجه ۴۳۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه زندگی راحتی داشته باشد. 

آیا هزینه زندگی در ترکیه بالا است؟

هزینه‌ های زندگی در ترکیه به‌دلیل تورم افزایش شدیدی پیدا کرده‌اند. اما هزینه زندگی در برخی از شهرهای ترکیه هنوز مناسب است. 

هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده دونفره چقدر است؟‌

هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده دونفره در حدود ۵۴۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه است. 

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرها برای زندگی در ترکیه کدام‌اند؟

ارزان‌ترین شهرهای ترکیه شامل سانلی‌اروفا، کایسری، قونیه و مرسین هستند. از گران‌ترین شهرهای ترکیه نیز می‌توان به استانبول، آنتالیا، آنکارا، ازمیر و بورسا اشاره کرد. 

مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت در ترکیه چقدر است؟

تعریف زندگی راحت بین افراد مختلف، متفاوت است اما همان‌طور که اشاره شد، هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده دونفره چیزی در حدود ۵۴۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه است. 

متوسط هزینه زندگی در ترکیه در یک ماه چقدر است؟

میانگین هزینه زندگی در ترکیه برای یک خانواده ۴ نفره در ماه تقریبا ۱۴۲۰ دلار بدون اجاره خانه و مسکن است. هزینه زندگی در ترکیه برای یک نفر به صورت متوسط ۴۰۷ دلار در ماه است. هزینه زندگی در ترکیه ۸۱ درصد کمتر از هزینه زندگی در کشورهای آمریکایی و اروپایی است.