می‌توانید با درخواست و دریافت اقامت دائم که به شما اجازه می‌دهد به‌طور نامحدود در استرالیا بمانید، اقامت استرالیا را به دست آورید. انواع گزینه‌های دیگر شامل ویزاهای اقامت بلندمدت و کوتاه‌مدت هستند.

افراد دارای ویزا یا اقامت استرالیا کسانی هستند که می‌توانند به‌طور موقت یا نامحدود در استرالیا زندگی و کار کنند. این افراد شهروند استرالیا محسوب نمی‌شوند اما این امکان را دارند که پس از برآورده کردن شرایط اقامت، به شهروند این کشور هم تبدیل شوند. امروزه راه‌های مختلفی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

انواع اقامت استرالیا

اقامت کشور استرالیا به دارندگان ویزای مقیم در این کشور اعطا می‌شود. استرالیا چند برنامه مهاجرتی مانند مسیر خانواده، مسیر کار، مسیر تجاری، مسیر واجد شرایط ویژه و مسیر کودک دارد. سه برنامه اول محبوب‌ترین نوع مهاجرت هستند و دو برنامه دوم متقاضیان کمتری دارند.

برای اینکه خارجی‌ها بتوانند اقامت دائم کشور استرالیا را دریافت کنند، باید شرایط خاصی داشته باشند. بعضی از ویزاهای استرالیا به اخذ اقامت دائم منجر می‌شوند. به‌طور کلی ویزاهای زیر به شما امکان اخذ انواع اقامت استرالیا را می‌دهند و راه‌ گرفتن اقامت استرالیا از آن‌ها می‌گذرد.

ویزاهای مسیر خانوادگی

 • ویزای همسر (مهاجر) - سابکلاس ۱۰۰
 • ویزای همسر - سابکلاس ۸۰۱
 • ویزای والدین - سابکلاس ۱۰۳
 • ویزای مشارکتی والدین - سابکلاس ۱۴۳
 • ویزاهای کمکی والدین سالمند
 • ویزای خویشاوند جامانده
 • ویزای بستگان وابسته به سن
 • ویزای مراقبتی
 • ویزای کودک
 • ویزای پذیرش - سابکلاس ۱۰۲
 • ویزای یتیم خویشاوند - سابکلاس ۱۱۷، سابکلاس ۸۳۷

ویزاهای مسیر کار

 • ویزای منطقه‌ای ماهر - سابکلاس ۸۸۷، سابکلاس ۱۸۹، سابکلاس ۱۹۱
 • ویزای نامزد ماهر - سابکلاس ۱۹۰
 • ویزای طرح مهاجرت تحت حمایت منطقه‌ای - سابکلاس ۱۸۷
 • ویزای طرح پیشنهادی کارفرما - سابکلاس ۱۸۶

ویزاهای تجاری و سرمایه‌گذاری

 • ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری تجاری - سابکلاس ۸۸۸
 • ویزای مالک تجاری - سابکلاس ۸۹۰
 • ویزای استعدادهای تجاری - سابکلاس ۱۳۲

سایر ویزاها

 • ویزای ویژه بشردوستانه جهانی - سابکلاس ۲۰۲
 • ویزای حفاظتی - سابکلاس ۸۶۶
 • ویزای رده پناهندگی
 • ویزای استعدادهای درخشان - سابکلاس ۱۲۴
 • ویزای استعدادهای جهانی - سابکلاس ۸۵۸

کارت اقامت استرالیا

دارندگان کارت اقامت استرالیا در واقع ساکنان این کشور هستند که ویزای دائم دارند اما شهروند استرالیا محسوب نمی‌شوند. افرادی که این کارت را دریافت می‌کنند، ممکن است بتوانند به‌طور نامحدود در استرالیا بمانند.

اگر شما یکی از ویزاهای ذکرشده در این مطلب را دارید، قبل از سفر یک کارت مهاجرتی استرالیا برای شما صادر می‌شود. هنگامی که در استرالیا هستید، می‌توانید از این کارت برای دسترسی به خدمات دولتی استفاده کنید. اما کارت مهاجرتی استرالیا موقت است و مقدمه‌ای برای اخذ کارت اقامت دائم این کشور به‌شمار می‌رود. 

کارت اقامت استرالیا

شرایط گرفتن اقامت استرالیا

در اکثر مواقع قبل از درخواست اقامت دائم باید ویزای موقت را در همان دسته مهاجرتی داشته باشید. با این حال، در برخی از انواع ویزاهای مسیر خانوادگی باید به‌طور هم‌زمان برای ویزای موقت و ویزای اقامت دائم اقدام کنید.

به‌عنوان مثال، می‌توانید هم‌زمان برای ویزای موقت همسر (سابکلاس ۸۲۰) و ویزای دائمی خود (سابکلاس ۸۰۱) درخواست دهید. زیرا ویزای موقت به شما اجازه می‌دهد تا زمان بررسی ویزای دائم به‌صورت آزادانه در استرالیا زندگی کنید.

اگر مشکلی در درخواست شما و شرایط اقامت استرالیا وجود نداشته باشد، باید ویزای دائم خود را بلافاصله پس از دریافت ویزای موقت دریافت کنید. با این حال، اگر بلافاصله اقامت دائم خود را دریافت نکنید، ممکن است بررسی درخواست ویزای دائم شما دو سال یا بیشتر طول بکشد.

روش های اخذ اقامت استرالیا

روش‌های زیادی وجود دارد که افراد می‌توانند با کمک آن‌ها به استرالیا وارد شوند و اقامت دائم آن را دریافت کنند. در ادامه تنها به برخی از روش‌های اخذ و دریافت اقامت استرالیا اشاره می‌کنیم.

۱. ویزای نامزد ماهر (سابکلاس ۱۹۰)

ویزای نامزد ماهر سابکلاس ۱۹۰ یک ویزای دائمی است. این مسیر ویزا به شما اجازه می‌دهد تا به‌طور نامحدود در استرالیا بمانید و اقامت دائم خود را در روز اعطای ویزا دریافت کنید. این یک ویزای امتیازی است و متقاضی آن باید از طریق برنامه SkillSelect برای درخواست ویزا دعوت شود. برای اطلاع از اینکه آیا واجد شرایط مهاجرت به استرالیا هستید یا خیر، لطفاً همین حالا فرم ارزیابی آنلاین رایگان ما را پر کنید.

۲. ویزای نامزدی کارفرما (سابکلاس ۱۸۶)

کارگران ماهر ممکن است واجد شرایط دریافت اقامت دائم استرالیا برای زندگی و کار در این کشور به‌طور نامحدود باشند. اخذ ویزای سابکلاس ۱۸۶ مستلزم این است که فرد توسط یک کارفرمای استرالیایی تأییدشده نامزد شود. به‌طور کلی سه مسیر اقامت موقت، ورود مستقیم و توافق برای این ویزا وجود دارد.

۳. طرح مهاجرت حمایت‌شده منطقه‌ای

ورود به این مسیر ویزا مستلزم آن است که متقاضی توسط یک کارفرمای استرالیایی تأییدشده برای کار در مناطق مختلف استرالیا نامزد شود. این مناطق شامل گلدکاست، بریزبن، نیوکاسل، سیدنی، پرت، ولونگونگ یا ملبورن نمی‌شوند.

۴. ویزای کارگر مستقل ماهر

کارگران ماهر خارجی که تخصص آن‌ها در فهرست مشاغل ماهر استرالیا قرار دارد، ممکن است واجد شرایط ویزای سابکلاس ۱۸۹ باشند. این ویزا مستلزم تکمیل ارزیابی مهارت‌ها از سوی متقاضی است. همچنین «ویزای ماهر با حمایت خانواده» نیز در این دسته قرار دارد. این ویزا نیز به ارزیابی مهارت‌ها می‌پردازد، اما به یک خویشاوند خونی نزدیک و دارای اقامت استرالیا در مناطق مشخص‌شده هم نیاز دارد.

۵. ویزای همسر (سابکلاس ۱۰۰ و ۸۰۱)

اگر همسر شما استرالیایی باشد یا مقیم این کشور باشد، در این صورت ممکن است واجد شرایط اخذ اقامت دائم کشور استرالیا باشید. برای پیوستن به همسر خود در استرالیا با این نوع ویزا باید درخواست خود را ارائه دهید.

۶. ویزای والدین (سابکلاس ۱۴۳ و ۸۶۴)

ویزای والدین (سابکلاس ۱۴۳) و ویزای مشارکتی والدین (سابکلاس ۸۶۴) به والدین اجازه می‌دهد تا در استرالیا زندگی کنند؛ به این شرط که ۵۰ درصد یا بیشتر فرزندان آن‌ها شهروند استرالیا، مقیم دائم استرالیا یا شهروند نیوزلند باشند.

۷. ویزای کودک (سابکلاس ۱۰۱ و ۸۰۲)

این ویزاها برای کودکانی صادر می‌شود که شهروندان استرالیایی یا مقیم دائم از آن‌ها برای زندگی در این کشور حمایت می‌کنند. گروه دیگری که می‌توانند از این ویزا استفاده کنند ساکنان دائم استرالیا هستند که در خارج از کشور فرزندی به دنیا آورده‌اند. ویزای کودک برای کودکان بیولوژیکی و فرزندخوانده هم اعمال می‌شود. با این حال کودک باید قبل از اینکه والدین شهروند استرالیا، مقیم دائم یا شهروند نیوزلند واجد شرایط شوند، به فرزندی پذیرفته شده باشد.

۸. ویزای بازگشت مقیم

ویزای بازگشت مقیم، مخصوص آن دسته از ساکنان دائمی است که ویزای پنج‌ساله «اقامت دائم» آن‌ها منقضی شده است یا در شرف انقضا قرار دارد. همچنین شهروندان سابق استرالیا که از وضعیت شهروندی خود صرف‌‌نظر کرده‌اند نیز می‌توانند برای ویزای بازگشت مقیم درخواست دهند. پر کردن فرم تغییر محل اقامت استرالیا برای این دسته از افراد ضروری است.

۹. اقامت دائم پس از تحصیل در استرالیا

دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل به استرالیا می‌روند، معمولاً مایل هستند تا با درخواست اقامت دائم استرالیا به زندگی در آنجا ادامه دهند. خوشبختانه آن‌ها این گزینه را دارند که از طریق برنامه SkillSelect برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند. آن‌ها می‌توانند برای ویزاهای زیر درخواست دهند:

 • ویزای مستقل ماهر
 • ویزای نامزدی کارفرما
 • ویزای منطقه‌ای حمایت‌شده

آن‌ها باید مهارت‌های خود را در یک آزمون امتیاز اقامت استرالیا ارزیابی کنند و در صورت واجد شرایط بودن، دعوت‌نامه‌ای برای درخواست ویزا دریافت خواهند کرد. افرادی که از طریق آزمون امتیازی واجد شرایط نمی‌شوند یا شرایط SkillSelect را به دست نمی‌آورند، می‌توانند با ادامه تحصیل به زندگی در این کشور ادامه دهند یا درخواست خود را برای هر یک از ویزاهای موقت ارائه کنند.

اگر آن‌ها بتوانند مدت اقامت خود در استرالیا را افزایش دهند، مهارت‌ها و مدارکی را کسب خواهند کرد که به آن‌ها کمک می‌کند تا به اقامت دائم استرالیا دست یابند.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت استرالیا

حداقل امتیاز لازم برای برآورده کردن شرایط ویزای روابط عمومی استرالیا ۶۵ امتیاز است. هرچه امتیاز بیشتری کسب کنید، شانس دعوت شدن شما برای دریافت ویزای روابط عمومی استرالیا بیشتر می‌شود. کسب امتیاز ۸۰ تا ۸۵ می‌تواند شما را واجد شرایط دریافت سریع‌تر یک دعوت‌نامه روابط عمومی کند.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت استرالیا به شرح زیر است:

 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست ویزای دائم
 • اثبات پرداخت هزینه‌های پایه
 • عکس‌های هویتی که اخیراً گرفته‌شده
 • کد ملی و مدارک هویتی
 • گواهی عدم سوءپیشینه از پلیس
 • اسناد مدنی
 • اثبات توان و ثبات مالی
 • بیمه سلامت
 • دعوت‌نامه کتبی کارفرما یا خانواده (در صورت وجود)
 • رعایت الزامات رفتار خوب
 • امضا کردن اعلامیه ارزش‌های استرالیا 

مدارک لازم برای گرفتن اقامت استرالیا

هزینه اخذ اقامت استرالیا

هزینه اخذ اقامت استرالیا متناسب با نوع ویزایی که در ابتدا درخواست می‌دهید متفاوت خواهد بود.

 • هزینه ویزای دائمی جریان خانواده (Family Stream)، سابکلاس ۸۰۱: هفت هزار و ۷۱۵ دلار استرالیا (AUD)
 • ویزاهای دائمی مسیر تجاری، سابکلاس‌های ۸۸۸، ۸۹۳ و ۸۹۱: دو هزار و ۴۵۰ الی دو هزار و ۲۹۰ دلار استرالیا (AUD)

هزینه اقامت استرالیا از طریق برنامه مهاجرت کاری ممکن است با توجه به شرایط شخصی متقاضی تغییر کند. به‌علاوه مسیر‌های مختلفی در دسته ویزای کاری موجود است که هزینه آن‌ها بر اساس نوع ویزای درخواستی متفاوت خواهد بود.

مزایای اقامت استرالیا

استرالیا از شاخص توسعه انسانی عالی و کیفیت زندگی بالایی برخوردار است. به همین دلیل همواره به‌عنوان یکی از مطلوب‌ترین و بهترین کشورها برای زندگی‌ در بین کشورهای جهان می‌درخشد. استرالیا کشوری برای پرورش فرصت‌های شخصی و حرفه‌ای است. این کشور سیستم مراقبت بهداشتی عالی، سیستم آموزشی با کیفیت بالا، مناظر فوق‌العاده و آب‌وهوای دلپذیر را توامان دارد.

بنابراین جای تعجب نیست که استرالیا مهاجران و کارگران ماهر بسیاری را به خود جذب می‌کند. به‌طور کلی مزایای اقامت استرالیا بسیارند، اما در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایای اقامت استرالیا

۱. حق زندگی نامحدود در استرالیا

اخذ اقامت دائم استرالیا به شما این امکان را می‌دهد که به‌طور نامحدود در این کشور بمانید. زیرا دوره اولیه پنج ساله را می‌توان به‌‌دفعات نامحدود تمدید کرد. مثلاً می‌توان از ویزای بازگشت اقامت به‌عنوان روشی برای تمدید اقامت دائم خود استفاده کرد.

۲. حمایت از اعضای خانواده

شما به‌عنوان یک مقیم دائم می‌توانید از اعضای خانواده حمایت کنید تا با انواع خاصی از ویزاها به استرالیا وارد شوند. این امر ممکن است منوط به برآورده کردن شرایط خاص اقامت و درآمد باشد. بنابراین ابتدا باید مطمئن شوید که شرایط حمایت مالی از آن‌ها را دارید یا خیر. 

۳. بهره‌مندی از مدیکر

پس از تسلیم درخواست ویزای دائمی خود، واجد شرایط ثبت‌نام در مدیکر (Medicare) و دسترسی به پوشش بهداشتی آن می‌شوید. پوشش بیمه مدیکر شامل خدماتی همچون درمان رایگان در بیمارستان‌های دولتی، دسترسی به خدمات و داروهای یارانه‌ای، بیمه درمانی ارزان‌تر و صورت‌حساب انبوه می‌شود.

۴. بهره‌مندی از سنترلینک

ساکنان دائمی که دو سال از اقامت آن‌ها می‌گذرد، واجد شرایط دسترسی به سیستم رفاه اجتماعی استرالیا یا همان سنترلینک (Centrelink) هستند. این طرح شامل کمک‌هزینه‌های تأمین اجتماعی و سایر کمک‌های مرتبط با بیماری، بیکاری و تحصیل می‌شود.

۵. کمک مالی به خانه اولی‌ها

ساکنان دائمی واجد شرایط دریافت کمک‌هزینه خانه اول به‌مبلغ ۱۰ هزار دلار خواهند بود. در صورتی که ارزش خرید اولین خانه، واحد آپارتمان یا خانه شهری شما ۷۵۰ هزار دلار یا کمتر باشد می‌توانید از این طرح استفاده کنید.

۶. وام دانشجویی آموزش عالی

برخلاف دانشجویان بین‌المللی و دارندگان ویزای موقت، ساکنان دائمی از طریق برنامه‌های وام آموزش عالی (HELP) به حمایت مالی دسترسی دارند. در اصل، این طرح به‌عنوان وام برای دانشجویانی عمل می‌کند که در یک دانشگاه دولتی ثبت‌نام کرده‌اند. وام دانشجویی آموزش عالی به شما این امکان را می‌دهد که وام هزینه تحصیل بگیرید و تنها زمانی که از آستانه بازپرداخت اجباری ۴۶ هزار و ۶۲۰ دلار فراتر رفتید، شروع به تسویه وام خود کنید.

۷. مسیر شهروندی

اقامت استرالیا راه روشنی را برای دریافت شهروندی استرالیا باز می‌کند. البته برای کسانی که به‌مدت چهار سال در استرالیا اقامت داشته‌اند و حداقل یکی از آن سال‌ها به‌عنوان مقیم دائم بوده‌اند. شهروندی استرالیا در مقایسه با اقامت دائم شامل مزایای بیشتری می‌شود؛ از جمله حق رأی، سفر آسان و ورود مجدد به کشور، ورود به مشاغل دولتی و دفاعی، محافظت در برابر اخراج و دسترسی به یکی از قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان. گذرنامه استرالیا به شما اجازه می‌دهد بدون ویزا به تقریباً ۱۸۱ کشور دنیا سفر کنید.

۸. کودکان استرالیایی

کودکان ساکنان دائم این کشور، به‌طور خودکار تابعیت استرالیا را از طریق تولد دریافت می‌کنند. این کار دسترسی فوری به تمام مزایای فوق و موارد دیگر را برای آن‌ها فراهم خواهد کرد.

جمع‌بندی

اخذ اقامت استرالیا معمولاً از مسیر دریافت ویزاهای موقت کاری، تحصیلی، خانوادگی و... می‌گذرد. البته برخی از ویزاهای دائمی را می‌توان بدون درخواست برای ویزاهای موقت دریافت کرد. در هر صورت اخذ اقامت دائم کشور استرالیا می‌تواند مقدمه‌ای برای دریافت شهروندی این کشور باشد. متخصصان مهاجرتی ویزاگرد در خدمت شما هستند تا مشاوره‌های لازم را در این زمینه در اختیارتان قرار دهند.

فرم مشاوره اقامت در استرالیا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت استرالیا چیست؟

ویزای مستقل ماهر (سابکلاس ۱۸۹) یک مسیر تقریباً آسان و مبتنی بر امتیاز برای گرفتن اقامت استرالیا است. این ویزا به کارمندان خارجی داده می‌شود که واجد شرایط هستند و قصد کار و اقامت در استرالیا را دارند. برای به دست آوردن آن باید مهارتی داشته باشید که در فهرست مشاغل ماهر استرالیا ذکر شده باشد.

آیا گرفتن اقامت استرالیا با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

کودکانی که در استرالیا متولد می‌شوند با گواهی تولد صادرشده در این کشور، به‌طور خودکار شهروند استرالیا یا مقیم دائم آن نمی‌شوند. برای اخذ شهروندی استرالیا، حداقل یکی از والدین باید در زمان تولد کودک شهروند استرالیا یا مقیم دائم این کشور باشد.

حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت استرالیا چقدر است؟

افراد مایل به سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت استرالیا به حداقل ۱٫۵ میلیون دلار استرالیا نیاز دارند. برای ایالت‌های محبوب مانند NSW و VIC مبلغ بالاتری نیاز است.

آیا گرفتن اقامت استرالیا از طریق خرید ملک امکان‌پذیر است؟

خرید ملک در استرالیا به‌طور خودکار شما را برای اقامت دائم این کشور واجد شرایط نمی‌کند. با این حال، اکثر ایالت‌های استرالیا از یک سیستم مبتنی بر امتیاز برای ارزیابی اینکه آیا به شما اقامت بدهند یا خیر، استفاده می‌کنند. اما در برخی از ایالت‌ها، خرید ملک و زندگی در این کشور به پرونده اقامت استرالیا شما کمک می‌کند.