روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت کانادا وجود دارد و شما می‌توانید اقامت موقت و دائم این کشور را از طریق روشی که مناسب با شرایطتان است دریافت کنید. کانادا به ‌عنوان یکی از دوستانه‌ترین مکان‌های روی زمین شناخته می‌شود و به‌دلیل مزایای زیادی که زندگی در این کشور به همراه دارد افراد زیادی و به‌ خصوص ایرانیان به دنبال اخذ اقامت کانادا هستند.در ادامه این مطلب انواع اقامت در کانادا، شرایط اقامت در کانادا و مزایا و معایب اقامت در این کشور را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

اقامت در کانادا
پرچم کانادا
مشاوره رایگان

انواع اقامت در کانادا

انواع اقامت کانادا

منبع: CIC news

انواع اقامت در کانادا به دو دسته تقسیم می‌شود: اقامت دائم و اقامت موقت. روش‌های مختلفی برای دریافت هر یک از این دو نوع اقامت وجود دارد که در ادامه بیشتر آنها را بررسی می‌کنیم. به ‌صورت خلاصه اقامت موقت کانادا یکی از وضعیت‌های مهاجرتی در کانادا است که در صورت دریافت آن می‌توانید برای مدت محدودی در این کشور بمانید. این نوع اقامت از آن جهت با اقامت دائم تفاوت دارد که افراد در صورت دریافت اقامت دائم کانادا با هیچ محدودیتی برای ماندن در این کشور مواجه نخواهند بود و می‌توانند برای زمانی نامحدود در این کشور اقامت داشته باشند. در بخش‌های بعدی هر یک از این دو نوع روش اقامت کانادا را با هم بررسی خواهیم کرد.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

منبع: matthewjeffery

به کسی مقیم کانادا گفته می‌شود که با مهاجرت به این کشور اقامت دائم کاناد را دریافت کرده باشد. اقامت دائم کانادا با شهروندی این کشور تفاوت دارد و تمام افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند شهروند کشورهای دیگری هستند. در کل شش روش برای دریافت اقامت دائم در کانادا وجود دارد که در زیر می‌توانید این روش‌ها را مشاهده کنید:

 • اقامت از طریق سرمایه گذاری در کانادا
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق کار در کانادا
 • اقامت از طریق تحصیل
 • اقامت از طریق تولد فرزند در کانادا
 • اقامت از طریق پناهندگی

زمانی که شخصی با استفاده از هر یک از روش‌های مذکور اقامت دائم کانادا را دریافت کرد واجد شرایط دریافت کارت اقامت دائم کانادا (PR card) خواهد شد. این کارت نشان دهنده وضعیت اقامت دائم فرد در کانادا است و می‌توان برای سفر کردن در داخل و خارج از کشور از آن استفاده کرد. درخواست‌ها برای دریافت کارت اقامت دائم به اداره مهاجرت، اداره پناهندگی و اداره شهروندی کانادا (IRCC) ارسال می‌شود.

 افراد برای حفظ اقامت دائم خود باید یک سری شرایط خاص مانند الزام اقامت را رعایت کنند. الزام اقامت بر مبنای حضور فیزیکی فرد در کانادا برای یک مدت معین است. الزام اقامت در کانادا برای افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند مستلزم آن است که این اشخاص حداقل به ‌مدت ۷۳۰ روز در یک دوره پنج ساله به‌صورت فیزیکی در کانادا اقامت داشته باشند یا تحت یکی از چند مورد از استثناهای مربوط به این قانون قرار بگیرند.

مزایای اقامت دائم کانادا

از جمله مزایای اقامت دائم کانادا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دسترسی به خدمات بهداشتی و اجتماعی کانادا
 • حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از کشور کانادا
 • افراد مقیم این کشور تحت حفاظت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی‌های کانادا قرا می‌گیرند
 • امکان ورود و خروج از مرز کانادا با استفاده از کارت اقامت دائم کانادا یا مدارک سفر اقامت دائم کانادا (PRTD)
 • امکان ارائه درخواست برای دریافت شهروندی کانادا بعد از برآورده کردن شرایط لازم

روش‌های مهاجرتی زیادی وجود دارد که متقاضیان با استفاده از آنها می‌توانند اقامت دائم کانادا را به‌دست بیاورند. در ادامه این مطلب با هر یک از روش‌های دریافت اقامت کانادا بیشتر آشنا خواهید شد.

اقامت موقت کانادا

اقامت موقت کانادا

منبع: kahanelaw

همانطور که اشاره شد اقامت موقت کانادا به معنای ماندن در این کشور برای یک دوره زمانی محدود است. اتباع خارجی که اقامت موقت دریافت می‌کنند باید در طول اقامت خود از شرایط و قوانینی که توسط افسران مهاجرت کانادا اعمال شده است پیروی کنند. این شرایط و قوانین شامل موارد زیر هستند:

 • مدت زمانی که فرد ممکن است در کانادا بماند
 • فرد فقط در صورتی می‌تواند در کانادا کار کند که مجاز به انجام این کار باشد
 • فرد فقط در صورتی می‌تواند در کانادا تحصیل کند که مجاز به انجام این کار باشد

در کل سه نوع یا «سطح» اقامت موقت وجود دارد که عبارتند از:

 • اقامت توریستی
 • اقامت برای کار
 • اقامت تحصیلی

شرایط اقامت در کانادا

نمایی از شهر تورنتو کانادا

منبع: hmgimmigration

روش‌های زیادی برای دریافت اقامت کانادا وجود دارد و با توجه به روشی که برای این کار استفاده می‌کنید شرایط اقامت در کانادا هم می‌تواند متفاوت باشد. هر یک از روش‌های دریافت اقامت مستلزم رعایت قوانینی است که توسط IRCC (سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) اعمال می‌شود. بنابراین قبل از اینکه درخواست خود را ارسال کنید باید بررسی کنید که آیا واجد شرایط دریافت اقامت از طریق روش مورد نظر خود هستید یا نه.

همچنین به خاطر داشته باشید که اگر اقامت موقت دارید هم می‌توانید تحت شرایطی اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. برای مثال اگر در کانادا در حال تحصیل هستید یا مجوز کار دارید به راحتی می‌توانید اقامت دائم خود را از طریق برنامه اقامتی که مناسب شما است دریافت کنید.

شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان

ایرانی‌ها هم می‌توانند از میان گزینه‌های متنوعی که برای گرفتن اقامت کانادا پیش رویشان قرار دارد یکی از این موارد را انتخاب کنند. برخی از برنامه‌های ارائه اقامت دائم کانادا شامل خرید ملک در کانادا، ازدواج، تحصیل، ثبت شرکت و تولد فرزند است. ما تمام این گزینه‌های ذکر شده را در ادامه با جزئیات کامل توضیح خواهیم داد.

هزینه اقامت کانادا

پول رایج کانادا

منبع: thecanadianencyclopedia

یکی سؤالات مهمی که افراد در فرآیند دریافت اقامت با آن مواجه می‌شوند هزینه اقامت کانادا است. قبل از هر چیز باید بدانید که کانادا کشور بزرگی است و هزینه زندگی در استان‌ها و ایلات‌های مختلف آن با هم متفاوت است. حتی در سطح یک شهر هم محله‌ها و منطقه‌های مختلف می‌توانند هزینه‌های متفاوتی را برای شما به همراه داشته باشند.

هزینه‌های زندگی در کانادا نسبت به برخی از شهرهای گران قیمت جهان مانند نیویورک خیلی ارزانتر هستند و در مقایسه با چنین شهرهایی می‌توانید نسبت به هزینه‌های اقامت در کانادا خوش‌بین باشید. یکی از ارزانترین مناطق کانادا برای زندگی استان کبک است که هزینه‌ها در آن نسبت به شهرهای گرانتری مثل تورنتو ماسب هستند.

از دیگر مسائلی که بر روی هزینه‌های زندگی تأثیر می‌گذارد سبک زندگی و انتظارات مردم است؛ برای مثال مسائلی مانند اینکه شما انتخاب می‌کنید هر روز یک وعده غذای خیلی خوب میل کنید یا یک غذای آماده را از فروشگاه به خرید، با اتوبوس رفت و آمد می‌کنید یا پول بنزین ماشین خودتان را می‌دهید تأثیر زیادی بر هزینه‌های زندگی دارند. اما اگر می‌خواهید یک دید کلی نسبت به میانگین هزینه‌های زندگی در این کشور داشته باشید می‌توانید جدول زیر را در نظر بگیرید.

کالا / خدماتهزینه‌ها به دلار
قیمت خرید هر متر مربع ساختمان در مرکز شهر۶۰۷.۴۲۲

هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۱۳۸.۱۲۹
هزینه ماهانه برق، آب، گاز و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان بالای ۸۰ متری۱۶.۷۶۵
هزینه خرید بلیت یک طرفه برای وسائل نقلیه عمومی۳.۲۵
هزینه تاکسی در ترافیک معمولیشروع از ۴ دلار
خرید یک کیلوگرم برنج۳.۷۵
خرید تخم مرغ معمولی بسته ۱۲ عددی۳.۶۵
صرف غذا در یک رستوران ارزان۱۸.۰۰

اقامت کانادا با کمترین هزینه

هر روشی را که برای اقامت انتخاب کنید شامل یک سری هزینه‌ها می‌شود. اما چطور می‌توانید اقامت کانادا با کمترین هزینه را دریافت کنید؟ در واقع یکی از ارزانترین راه‌های دریافت اقامت دائم روش اقامت در کانادا از طریق کار است. با این حال هزینه سایر روش‌ها هم تا حد زیادی به تمایلات شما بستگی دارد؛ برای مثال اگر قصد دارید از طریق تحصیل در کانادا اقامت این کشور را دریافت کنید، هزینه‌های اقامت شما به شرایط دانشگاهی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

به جز هزینه‌های مربوط به روش‌های مختلف، یک سری هزینه ثابت هم وجود دارند که مهاجران، پناهندگان و شهروندان کانادا (IRCC) باید پرداخت کنند. این هزینه‌های کارمزد پردازش دولتی را با اکثر درخواست‌ها باید ارسال کنید. این هزینه‌ها بدون توجه به ملیت، کشور مبدا و یا اصل و نسب شما ثابت هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هزینه اقامت دائم
 • هزینه اقامت موقت
 • هزینه‌های بیومتریک

مدارک لازم برای اقامت کانادا

مدارک لازم برای اقامت در کانادا

منبع: readersdigest

اگر دارای اقامت موقت کانادا نیستید و می‌خواهید برای دریافت اقامت دائم درخواست بدهید، مدارک لازم برای اقامت کانادا شامل موارد زیر هستند:

 • ارائه مدارک شناسایی
 • ارائه گواهی سلامتی فیزیکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ثبت درخواست اقامت دائم
 • پرداخت هزینه ثبت درخواست
 • انجام دادن معاینه‌های پزشکی
 • ارائه مدرک زبان (بر اساس استانداردهای لازم روش دریافت اقامت مورد نظر)
 • ارائه سند ازدواج یا طلاق
 • مدارک مربوط به سوابق شغلی
 • مدرکی که اثبات می‌کند توانایی مالی زندگی در کانادا را برای ۶ ماه آینده دارید
 • ارائه عکس جدید
 • مدارک مربوط به فرزندان

البته ممکن است با توجه به روشی که برای دریافت اقامت این کشور انتخاب می‌کنید به مدارک بیشتری هم نیاز داشته باشید. اما اگر همین حالا هم اقامت موقت کانادا را دارید و می‌خواهید اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید، به مدارک زیر نیاز پیدا خواهید کرد:

 • باید ثابت کنید ۷۳۰ روز از ۵ سال گذشته را در کانادا حضور داشته‌اید
 • مدارک مربوط به پرداخت بیمه در زمان اقامت
 • مدارک مربوط به پرداخت مالیات در زمان اقامت
 • ارائه گواهی سوء پیشینه
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی

اقامت در کانادا بدون مدرک زبان

آیا امکان اقامت در کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؟ بله، اما در این صورت گزینه‌های شما محدود خواهند شد. کشور کانادا دو زبان رسمی دارد؛ انگلیسی و فرانسوی. اگر قصد دریافت اقامت دائم کانادا را دارید باید به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشید. اما اگر می‌خواهید بدون مدرک زبان اقامت بگیرید فقط می‌توانید اقامت موقت این کشور را دریافت کنید. دو گزینه برای دریافت اقامت موقت کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد:

 • اقامت توریستی
 • اقامت کاری

دلیلش هم این است که به‌عنوان یک فرد مقیم کانادا باید به‌اندازه کافی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید که بتوانید با کارفرماها، همسایه‌ها، دکتر و افراد دیگر ارتباط برقرار کنید. اگر نمره خوبی در آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی بیاورید شانس بیشتری برای دریافت اقامت کانادا خواهید داشت. آزمون‌های معتبر برای دریافت اقامت این کشور شامل IELTS، CELPIP، TEF یا TCF هستند.

مدت زمان گرفتن اقامت کانادا

مدت زمان اخذ اقامت کانادا

منبع: settler

در کل از زمانی که IRCC یک پکیج درخواست کامل را از افرادی که واجد شرایط اقامت دائم هستند دریافت می‌کند، فرآیند پردازش کارت‌های اقامت دائم حدود ۴۵ روز طول می‌کشد. نتیجه درخواست‌هایی که برای تمدید کارتهای PR ارسال می‌شوند بعد از ۱۰۴ روز اعلام می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات به‌روزرسانی شده مربوط به زمان پردازش درخواست‌ها را بر روی سایت IRCC پیدا کنید.

با وجود این بسیاری از مردم بعد از ارائه درخواست متوجه شدند امکان دارد فرآیند پردازش درخواست‌های کارت PR تا چند ماه هم طول بکشد. بنابراین قبل از ارائه درخواست باید مدت زمانی که درخواست شما پردازش می‌شود را هم در نظر بگیرید.

اقامت کانادا از طریق خرید ملک

متأسفانه در حال حاضر امکان دریافت اقامت کشور کانادا از طریق خرید ملک وجود ندارد. با این حال حتی اگر شما مقیم کانادا نباشید هم هیچ محدودیتی برای خرید ملک در این کشور ندارید و می‌توانید به‌عنوان یک فرد خارجی در کانادا خانه بخرید. با این حال اگر قصد دارید بیش از شش ماه در این کشور بمانید لازم است برای دریافت اقامت در کانادا از طریق روش‌های دیگری که در ادامه ذکر خواهند شد اقدام کنید.

شرایط اقامت کانادا از طریق خرید ملک

برای افراد خارجی که قصد خرید ملک در کانادا را دارند محدودیت‌های خیلی کمی وضع شده است. خارجی‌ها می‌توانند هر نوع ملکی از جمله خانه‌های لوکس، تجاری، مزارع اسب سواری، تاکستان‌ها و غیره را خریداری کنند.

توجه داشته باشید که قبل از ارائه پیشنهاد برای خرید ملک منابع مالی خود را به یک بانک کانادایی انتقال دهید زیرا بسته به کشور مقصد ممکن است انتقال پول حدود دو هفته طول بکشد. از آنجایی که املاک موجود در فهرست فروش در کمتر از دو هفته به فروش می‌رسند، بهتر است قبل از اینکه فرآیند جستجو به دنبال ملک مناسب را انتخاب کنید از انتقال منابع مالی خود مطمئن شوید. یکی دیگر از شرایط اقامت کشور کانادا از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور این است که بعد از خرید خانه و قبل از بستن قرارداد باید یک بیمه پیدا کنید.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق خرید ملک

برای خرید ملک در کانادا به‌عنوان یک فرد غیر مقیم در این کشور به یک سری مدارک نیاز پیدا خواهید کرد. مدارک لازم برای اخذ اقامت در کانادا از طریق خرید ملک شامل موارد زیر هستند:

 • مشخص کردن ملیت خریدار
 • ارائه مشخصات مربوط به سن خریدار
 • ارائه مدرک زبان (در صورتی که این مدرک را ندارید لزومی به ارائه آن نیست)
 • ذکر مشخصات و آدرس محل سکونت افراد فامیل یا آشنا خریدار در کانادا (در صورتی که فرد در این کشور آشنایی داشته باشد)
 • ارائه سوابق تحصیلی

هزینه اقامت کانادا از طریق خرید ملک

هزینه خرید ملک در برخی از شهرهای کانادا را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • قیمت خرید ملک در ونکوور: ۱۰۳۶.۰۰۰ دلار
 • قیمت خرید ملک در تورنتو: ۸۷۰.۰۰۰ دلار
 • قیمت خرید ملک در اوتاوا: ۴۷۹.۰۰۰ دلار
 • قیمت خرید ملک در مونترال: ۴۳۵.۰۰۰ دلار
 • قیمت خرید ملک در کلگری: ۴۱۰.۰۰۰ دلار
 • قیمت خرید ملک در هلیفکس: ۳۳۱.۰۰۰ دلار
 • قیمت خرید ملک در رجاینا: ۲۵۴.۰۰۰ دلار
 • قیمت خرید ملک در فردریکتون: ۱۹۸.۰۰۰ دلار

هزینه‌های خرید ملک در کانادا فقط شامل قیمت خانه نمی‌شود. هزینه اقامت کانادا از طریق خرید ملک موارد زیر را هم در بر می‌گیرد:

 • قیمت خرید
 • مالیات انتقال ملک یا زمین که در هر استان متفاوت است
 • هزینه‌های احتمالی تعیین قیمت ملک توسط بانک
 • هزینه‌های بازرسی خانه
 • بیمه خانه
 • هزینه مربوط به انتقال پول به خارج از کشور

اقامت کانادا از طریق ازدواج

اقامت کانادا از طریق ازدواج یکی از ساده‌ترین روش‌های اخذ اقامت در کانادا محسوب می‌شود. این روش مخصوص افرادی است که با یک شهروند کانادا یا فردی که اقامت دائم این کشور را دارد ازدواج می‌کنند. در این حالت همسر کانادایی فرد اسپانسر او خواهد شد، به این معنی که از شریک زندگی خود برای آمدن به کانادا و اقامت دائم در این کشور حمایت مالی خواهد کرد. کانادا برای با هم بودن خانواده‌ها اهمیت زیادی قائل است و به همین دلیل هم درخواست‌های اسپانسری همسر در اولویت درخواست‌های اقامت قرار می‌گیرد.

شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج

اگر یک شهروند یا مقیم کانادا هستید در صورت داشتن یک سری شرایط خاص می‌توانید از همسر یا شریک زندگی خود برای زندگی در کانادا حمایت مالی کنید. شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج شامل موارد زیر هستند:

 • سن متقاضی حداقل باید ۱۸ سال باشد.
 • متقاضی باید در کانادا زندگی کند یا زمانی که همسر یا شریک زندگی او اقامت دائم کاناد را دریافت کرد قصد برگشت به این کشور را داشته باشد.
 • متقاضی باید توانایی و تمایل تأمین نیازهای مالی اولیه همسر یا شریک زندگی خود را به‌مدت سه سال داشته باشد.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ازدواج

اگر ازدواج کرده‌اید و قصد دارید اسپانسر همسر خود شوید، باید مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ازدواج را به ‌صورت زیر تهیه کنید:

 • ارائه پرسشنامه ارزیابی اطلاعات مربوط به رابطه و حمایت مالی
 • سند ازدواج
 • دعوتنامه و عکس‌های مراسم عروسی
 • گواهی تولد یا سوابق فرزندخواندگی برای فرزندان مشترک شما و همسرتان
 • مدرک ثبت ازدواج نزد یک مقام دولتی

حداقل دو مورد از مدارک زیر هم باید ارائه شوند:

 • مدرکی دال بر اینکه شما و همسرتان دارایی مشترک دارید
 • حساب‌های بانکی مشترک
 • قبض‌های آب و برق که به نام هر دو شما باشد
 • کپی شناسنامه‌های صادر شده توسط دولت
 • بیمه ماشین
 • فیش حقوقی یا فرم‌های مالیاتی که ثابت کنند شما یک آدرس یکسان دارید

هزینه اقامت کانادا از طریق ازدواج

هزینه‌های بررسی درخواست حمایت مالی از همسر در کانادا را در ادامه آورده‌ایم. اگر از همسر خود حمایت مالی می‌کنید و او فرزندی تحت تکفل خودش دارد، برای هر یک از فرزندانی که در برنامه اسپانسری گنجانده می‌شوند مبلغ ۱۵۰ دلار اضافی پرداخت می‌شود. هزینه اقامت کانادا از طریق ازدواج شامل موارد زیر است:

 • هزینه حمایت مالی: ۷۵ دلار
 • هزینه بررسی درخواست متقاضی اصلی: ۴۷۵ دلار
 • هزینه دریافت حق اقامت دائم: ۵۰۰ دلار
 • هزینه آزمایش‌های بیومتریک: ۸۵ دلار
 • هزینه کل: ۱۱۳۵ دلار

اقامت کانادا از طریق تحصیل

یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که متقاضیان و به ‌ویژه ایرانیان برای دریافت اقامت در کانادا استفاده می‌کنند، اقامت کانادا از طریق تحصیل است. سیستم آموزشی کانادا در تمام جهان شناخته شده است و سالانه افراد زیادی برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. در کل اگر قصد دارید یک مجوز اقامت تحصیلی دریافت کنید باید قبل از اینکه به کانادا بروید درخواست خود را ارسال کنید. بعضی از افراد می‌توانند از داخل کانادا هم درخواست خود را ارسال کنند و در برخی موارد می‌توانید در زمان ورود به کانادا درخواست خود را ارائه دهید.

شرایط اقامت کانادا از طریق تحصیل

دانشجوهایی که اقامت موقت کانادا را دریافت کرده‌اند بعد از فارغ التحصیلی می‌توانند مجوز اقامت دائم این کشور را بگیرند. خوشبختانه روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد و دانشجوهایی که در این کشور فارغ التحصیل می‌شوند اجازه دارند تا حداکثر ۳ سال در کانادا اقامت کنند و در این مدت به دنبال کار بگردند. سپس بعد از دریافت اقامت کاری می‌توانند درخواست اقامت دائم ارسال کنند.

از جمله شرایط اقامت کانادا از طریق تحصیل این است که یکی از والدین دانش آموزان زیر ۱۲ سالی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند می‌توانند همراه فرزند خود در این کشور بمانند. علاوه بر این دانشجویان بالای ۱۸ سالی که مشغول تحصیل در دانشگاه‌های معتبر هستند می‌توانند برای همسر خود مجوز کار در این کشور را دریافت کنند.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تحصیل

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تحصیل را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

 • نامه پذیرش از یکی از مؤسسات آموزشی معتبر (DLI) که قرار است در آن تحصیل کنید
 • ارائه مدارکی تعیین هویت مانند پاسپورت، شناسنامه و...
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه مدارکی که ثابت می‌کند توانایی مالی زندگی در کانادا را دارید
 • ارائه ریز نمرات دوره تحصیلی قبلی (توجه داشته باشید که معدل شما باید بالای ۱۲ باشد)
 • مدارکی که ثابت می‌کند در کانادا محلی برای اقامت دارید
 • ارائه رزومه کاری (در صورت وجود) و مدارک تحصیلی

هزینه اقامت کانادا از طریق تحصیل

در مقایسه با سایر کشورهای جهان هزینه اقامت کانادا از طریق تحصیل مقرون‌به‌صرفه است. هزینه شهریه دانشگاه‌ها و برنامه‌های مختلف تحصیلی کانادا با هم متفاوت است اما به‌صورت میانگین باید چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار در سال شهریه پرداخت کنید. هزینه‌های مسکن، غذا و سایر هزینه‌های زندگی هم به مکانی که برای زندگی انتخاب کرده‌اید و نیازهای شما بستگی دارد اما احتمالاً این هزینه‌ها چیزی حدود ۱۵ هزار دلار در سال می‌شود.

اقامت کانادا از طریق استارتاپ

اقامت کاناد از طریق استارتاپ یکی از روش هایی است که در ابتدا ممکن است دشوار به نظر برسد، با این حال برای اخذ اقامت از طریق مراحل کمی وجود دارد و در صورتی که شما یک ایده کاری خلاقانه و خوب داشته باشید می‌توانید از طریق برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید. سپس باید یک بیزینس پلن برای طرح خود ارائه دهید، توجه داشته باشید که طرح شما باید قابل اجرا باشد پس قبل از اینکه بیزینس پلن خود را ارائه دهید و هزینه‌های بیشتری روی آن سرمایه گذاری کنید باید طرح را آزمایش کنید.

از جمله مزایای این طرح می‌توانید به این اشاره کنیم که در صورت پذیرفته شدن بیزنس پلن شما از همان ابتدای ورود به کانادا اقامت دائم دریافت خواهید کرد و می‌توانید خانواده خود را هم با خود ببرید. همچنین با استفاده از این طرح حتی اگر نمره مدرک زبان شما کم باشد هم مشکلی ایجاد نمی‌شود.

شرایط اقامت کانادا از طریق استارتاپ

همانطور که گفتیم شرایط اقامت کانادا از طریق استارتاپ خیلی ساده است و در صورتی که بیزینس پلن شما توسط دولت کانادا پذیرفته شود می‌توانید همراه با خانواده خود در این کشور اقامت کنید. علاوه بر این دیگر لازم نیست برای اخذ اقامت کسی را استخدام کنید. زمانی که درخواست شما برای دریافت اقامت از طریق استارتاپ در جریان است می‌توانید برای اخذ ویزای موقت کار درخواست دهید و در این مدت هم در کانادا اقامت داشته باشید.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق استارتاپ

برای اینکه بتوانید از این طریق اقامت دریافت کنید کافی است در چهار مورد واجد شرایط باشید. مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق استارتاپ شامل موارد زیر است:

 • داشتن یک کسب و کار واجد شرایط
 • داشتن نامه حمایت از یکی از سازمان‌های تعیین شده
 • داشتن مدرک زبان مورد نظر
 • قبل از اینکه کسب و کار شما در کانادا به درآمدزایی برسد باید برای اقامت و زندگی در این کشور پول کافی داشته باشید

هزینه اقامت کانادا از طریق استارتاپ

هزینه اقامت کانادا از طریق استارتاپ به موارد زیادی مانند هزینه پیاده سازی بیزینس پلن، تبلیغات و... بستگی دارد. همچنین هزینه‌های مربوط به درخواست اقامت به تعداد اعضای خانواده شما که قرار است همراهتان به کانادا بیایند هم بستگی دارد و این هزینه از ۱۳ هزار تا ۳۴ هزار دلار متفاوت است.

اگر سرمایه‌گذار شما یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر باشد حداقل مبلغی که باید در شرکت شما سرمایه‌گذاری کند ۲۰۰ هزار دلار است. اما اگر سرمایه‌گذار شما یکی از شرکت‌های مربوط به سرمایه‌گذاران فرشته باشد باید حداقل ۷۵ هزار دلار در استارتاپ شما سرمایه‌گذاری کند.

اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

اتباع خارجی که تمایل دارند برای راه اندازی یک کسب و کار به کانادا بروند می‌توانند با برنامه اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت این کار را انجام دهند. این برنامه در دسته بندی کارآفرین‌ها و خود اشتغال‌ها قرار می‌گیرد. اغلب مواقع به این دسته بندی مجوز کار Owner-Operator گفته می‌شود. برای اخذ اقامت از این روش می‌توانید چهار نوع شرکت در کانادا ثبت کنید؛ شرکت‌های مالکیت انفرادی، شرکتهای مشارکتی، شرکت‌های مسئولیت محدود و شرکتهای تعاونی.

از جمله مزایای این روش می‌توانیم به عدم نیاز به مدارک تحصیلی دانشگاهی مرتبط، مالکیت صددرصدی کسب و کار و ارائه ویزا کار برای همسر و تحصیل رایگان برای فرزندان زیر ۱۸ سال اشاره کنیم.

شرایط اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ایالت‌های مختلف کانادا شرایط متفاوتی دارد اما برخی از شرایط اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت شامل موارد زیر هستند:

 • اقدام برای ثبت شرکت از طریق برنامه کارآفرینی کانادا
 • اثبات اینکه در سه سال گذشته مدیر یک کسب و کار بوده‌اید
 • امضای تعهدنامه ای که در آن متعهد به راه اندازی شرکت در کانادا می‌شوید. در این تعهدنامه باید مواردی مانند نوع شرکت، مکان تأسیس آن و مدت زمان شرکت هم تعیین شوند
 • معرفی یک کارمند تمام وقت به غیر از اعضا خانواده
 • تعهد برای انجام تمامی تعهداتی که در رابطه با شرکت داده‌اید در طول سه سال
 • ارائه مدرک تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان معتبر

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • مدرک هویتی که نشان دهد متقاضی بالای ۱۸ سال سن دارد
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارکی که ثابت کند متقاضی در گذشته ورشکسته نشده باشد
 • داشتن سابقه مدیریتی حداقل سه ساله

هزینه اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

هزینه اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت در ایالت‌های مختلف کانادا متفاوت است و به نوع کسب و کاری که می‌خواهید راه بیندازید هم بستگی دارد. همچنین اگر می‌خواهید شرکت خود را در ایالت‌های ونکور یا تورنتو ثبت کنید به سرمایه بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد. در کل می‌توان گفت میانگین سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در کانادا حدود ۷۰ تا ۲۰۰ هزار دلار است.

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

در حال حاضر کانادا یکی از معدود کشورهای توسعه‌یافته در جهان است که به کودکان متولد شده در خاک این کشور اقامت بدون قید و شرط اعطا می‌کند. اگر فرزند شما در کانادا متولد شود تابعیت این کشور را دریافت می‌کند. حتی اگر والدین این فرزند مقیم کانادا نباشند هم این کودک به‌صورت خودکار شهروند کانادا می‌شود. برخی از حقوق و امتیازات اقامت کانادا از طریق تولد فرزند شامل موارد زیر است:

 • حق اقامت و سفر به کانادا بدون نیاز به ویزا
 • برخورداری از مزایایی مانند تحصیل رایگان
 • اگر یکی از والدین این کودک تصمیم بگیرد همراه با فرزندش در کانادا بماند در صورتی که واجد شرایط باشد می‌تواند ویزای موقت توریستی، تحصیلی یا کاری دریافت کند

شرایط اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

توجه داشته باشید که بر اساس شرایط اقامت کانادا از طریق تولد فرزند والدین این کودک هیچ امتیاز خاصی برای اخذ اقامت دائم کانادا دریافت نخواهند کرد. با این حال فرزندانی که در کانادا متولد می‌شوند شهروندان کانادایی هستند و هر زمان که بخواهند می‌توانند به کانادا مهاجرت کرده و زندگی بهتری داشته باشند.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تولد فرزند شامل موارد زیر هستند:

 • باید برنامه تولد فرزند خود را ارائه دهید
 • اگر سابقه سلامتی و بیماری‌های کودک را در اختیار دارید باید آن را ارائه دهید
 • ارائه کارت‌های بیمه، بهداشت و سلامت
 • باید شماره بیمه اجتماعی هم ارائه شود

هزینه اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

هزینه اقامت کانادا از طریق تولد فرزند به هزینه‌های بیمارستان و قیمت سایر مواردی که متقاضی ترجیح می‌دهد بستگی دارد. برای مثال ممکن است هزینه زایمان طبیعی با سزارین متفاوت باشد. کشور کانادا هیچ الزام خاصی برای صرف هزینه‌های معین برای اخذ اقامت از طریق تولد فرزند ندارد و شما با توجه به تمایلات خود می‌توانید سرمایه لازم را جهت تولد فرزند خود در خاک کانادا تعیین کنید.

سریعترین راه اقامت در کانادا

مهاجرت به کانادا کار ساده‌ای نیست و برای ارائه یک درخواست موفق باید مراحل زیادی را پشت سر بگذارید. همچنین فرآیند پردازش درخواست شما ممکن است چندین ماه طول بکشد. اما اگر سریعترین راه اقامت در کانادا را بدانید شانس خود را برای اخذ اقامت این کشور بالا می‌برید. در ادامه سریعترین روش‌های اخذ اقامت کشور کانادا را می‌توانید مشاهده کنید:

 • دریافت اقامت از طریق اکسپرس اینتری: این برنامه‌ای است که امکان زندگی و کار را برای مهاجران به‌ عنوان یک کارمند با مهارت فراهم می‌کند.
 • دریافت اقامت از طریق ازدواج و حمایت مالی خانوادگی
 • اخذ اقامت از طریق برنامه نامزدی استانی (PNP): این یکی از محبوب‌ترین راه‌های اخذ اقامت در کانادا است و توسط استان‌های کانادا مانند آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا و... ارائه می‌شود.
 • دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در کشور کانادا

ارزانترین راه اقامت در کانادا

از میان تمام راه‌های اخذ اقامت کشور کانادا که تا اینجا ذکر کردیم ارزانترین راه اقامت در کانادا دریافت ویزای کاری این کشور است. هزینه بررسی درخواست اقامت کاری در کانادا برای هر نفر شامل ۱۰۰ دلار است (البته بدون توجه به هزینه‌های زندگی در این کشور). یکی دیگر از روش‌های کم هزینه برای اقامت در این کشور از طریق تحصیل است. اگر هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی را در نظر نگیریم، هزینه بررسی درخواست اقامت تحصیلی در کانادا برای هر نفر برابر با ۱۵۰ دلار است.

مزایای اقامت در کانادا

کشور کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان برای مهاجران است و به ‌دلیل مزایای خوبی که ارائه می‌دهد هر سال مهاجران زیادی برای دریافت اقامت این کشور درخواست می‌دهند. در ادامه می‌توانید چند مورد از مزایای اقامت در کانادا را مشاهده کنید:

 • استانداردهای بالای زندگی در کانادا
 • امکان استفاده از فرصت‌های شغلی فوق العاده
 • خدمات درمانی بسیار ارزان و با کیفیت نسبت به سایر کشورها
 • کانادا یک کشور چند فرهنگی است و مردم کانادا به ‌دلیل اینکه در یک کشور مهاجرپذیر زندگی می‌کنند دیدگاه خوبی نسبت به مهاجران دارند
 • امنیت بسیار بالا

معایب اقامت در کانادا

حالا که مزایای زندگی در کانادا را بیان کردیم بهتر است نگاهی هم به معایب زندگی در این کشور بیندازیم. از جمله معایب اقامت در کانادا موارد زیر هستند:

 • هزینه بالای زندگی در شهرهای کانادا، ونکور و تورنتو گران‌ترین شهرهای کانادا هستند.
 • افراد مقیم این کشور باید مالیات بالایی پرداخت کنند، با این حال با توجه به خدمات دولتی مانند دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت جهانی این هزینه‌ها ارزشش را دارد
 • آب و هوای خیلی سرد در فصل زمستان

فرم ارزیابی و مشاوره اقامت در کاناد

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چطور اقامت کانادا بگیریم؟

با توجه به مواردی که ذکر شد برای دریافت اقامت کشور کانادا باید ابتدا یکی از روش‌های اخذ اقامت این کشور را که با شرایط شما مناسب است انتخاب کنید، مدارک مورد نیاز این روش را تهیه کرده و با توجه به تمامی موارد لازم درخواست خود را ارائه دهید.

اقامت کانادا چقدر هزینه دارد؟

هزینه اقامت در کانادا با توجه به روشی که برای اقامت در این کشور انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. اما از جمله ارزانترین روش‌های اقامت کشور کانادا می‌توانیم به اقامت کاری و اقامت تحصیلی اشاره کنیم.

اخذ اقامت کانادا چقدر طول می‌کشد ؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا اقامت کانادا را دریافت کنید بستگی به روشی دارد که برای اقامت در این کشور انتخاب می‌کنید. اما این پروسه معمولاً حدود چند ماه طول می‌کشد.

چگونه اقامت دائم کانادا را بگیریم؟

اقامت از طریق سرمایه گذاری در کانادا، اقامت از طریق ازدواج اقامت از طریق کار در کانادا، اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق تولد فرزند در کانادا، اقامت از طریق پناهندگی.

انواع اقامت کانادا کدامند؟

انواع اقامت کانادا شامل اقامت موقت و اقامت دائم هستند. علاوه بر شش روشی که برای اقامت دائم ذکر شد، سه روش هم برای اخذ اقامت موقت کانادا وجود دارد که شامل: اقامت توریستی، اقامت کاری و اقامت تحصیلی می‌شود.

برای اخذ اقامت کانادا از چه روش‌هایی می‌توان اقدام کرد؟

برای اخذ اقامت کانادا روش‌های زیادی پیش روی ایرانیان وجود دارد و متقاضیان باید با توجه به شرایط خود یکی از این روش‌ها را که تحت دسته‌بندی‌های اقامت موقت و اقامت دائم قرار می‌گیرند انتخاب کنند.