رویای کانادا همه مهاجران در اقصی نقاط جهان را مجذوب خود کرده است که با دریافت اقامت کانادا به واقعیت تبدیل می‌شود. اخذ اقامت کانادا می‌تواند به معنای تحصیل، کار و زندگی در کشوری باشد که به مهاجرپذیر بودن، امنیت بالا، دانشگاه‌های معتبرف بازار کار پرتفاضا، زیبایی‌های طبیعی و بسیاری مزایای دیگر مشهور است.

طبق بسیاری از نظرسنجی‌ها و گزارش‌های جهانی، کانادا یکی از بهترین کشورها برای زندگی و کار است. این کشور در سال‌های اخیر تعداد زیادی از مهاجران را به خود جذب کرده و همچنان قصد دارد برای سال‌ها آینده نیز به استقبال خیل عظیمی از مهاجران برود. کانادا با نگرش چند فرهنگی خود نسبت به مهاجران جدید، توانسته فضایی را در سراسر کشور ایجاد کند که در آن هر فردی با هر قومیتی در شرایطی عادلانه و محترمانه در حال زندگی است. بنابراین، اگر قصد مهاجرت و گرفتن اقامت کانادا را دارید، اکنون یک فرصت طلایی در اختیار دارید. در این مطلب به‌طور کامل در مورد شرایط اقامت در کانادا، انواع روش‌های مهاجرتی، هزینه‌ها، مدارک و نحوه گرفتن اقامت کانادا صحبت می‌کنیم.

شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان

ایرانیانی که به کانادا سفر می‌کنند، باید قبل از ورود به این کشور ویزای اقامت موقت داشته باشند. ویزای اقامت موقت شامل مجوز تحصیل و اجازه کار برای ایرانیان است که از طریق سفارت کانادا در آنکارای صادر می‌شود. فرم‌های درخواست را می‌توان در این دفتر دریافت کرد یا از وب‌سایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) دانلود کرد. متقاضیان می‌توانند درخواست‌های خود را شخصاً از طریق پست معمولی یا از طریق پیک ارسال کنند.

پیشنهاد می‌شود که درخواست‌ها حداقل یک ماه قبل از تاریخ عزیمت ارسال شوند. پس از تائید، متقاضیان باید برای ارائه اصل گذرنامه و هرگونه مدارک پشتیبان به دفتر ویزا مراجعه کنند. اگرچه ویزای اقامت موقت ممکن است اعطا شود، اما ورود به کانادا را تضمین نمی‌کند. ایرانیانی که از کانادا بازدید می‌کنند، همچنان باید درخواست‌های افسر ویزا در مورد واجد شرایط بودن برای اقامت موقت را برآورده کنند.

شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان شامل موارد زیر هستند:

 • متقاضی باید به افسر ویزا اطمینان دهد که پس از اتمام مدت اقامت خود از کانادا خارج خواهد شد.
 • ارائه مدرکی مبنی بر تمکن مالی (فیش حقوقی یا صورتحساب بانکی) برای حمایت از خود و هر یک از اعضای خانواده در طول اقامت در کانادا ضروری است.
 • متقاضی باید افسر ویزا را قانع کند که خطر امنیتی برای کانادا ندارد.
 • متقاضی ممکن است نیاز به ارائه گواهی ترخیص پلیس داشته باشد تا سابقه جنایی آنها بررسی شود.
 • متقاضی ممکن است نیاز به تکمیل معاینه پزشکی داشته باشد تا شواهد و مدارکی را از شرایط سلامتی خود ارائه دهد.
 • اگر بازدیدکننده موردنظر قصد دارد برای مدت کمتر از شش ماه تحصیل کند، مجوز لازم ندارد.
 • متقاضی باید تمام مدارک موردنیاز ویزا ازجمله فرم درخواست تکمیل‌شده، پاسپورت معتبر، دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت و مشخصات بیومتریک (اثرانگشت) را آماده کند.
 • هر یک از اعضای خانواده باید فرم درخواست جداگانه را پر کنند. بااین‌حال، درخواست‌ها ممکن است با هم ارسال شوند. جمع هزینه همه درخواست‌ها تحت یک مبلغ کلی پرداخت خواهد شد.
 • هزینه‌های پردازش درخواست ویزا غیرقابل استرداد هستند.

نکته: ایرانیانی که به کانادا سفر می‌کنند، این امکان را خواهند داشت از سفارت ایران در اتاوا، انتاریو، کانادا برای کمک جهت دریافت ویزا استفاده کنند

شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان

اقامت دائم کانادا

به کسی مقیم کانادا گفته می‌شود که با مهاجرت به این کشور اقامت دائم کاناد را دریافت کرده باشد. اقامت دائم کانادا با شهروندی این کشور تفاوت دارد و تمام افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند شهروند کشورهای دیگری هستند. در کل شش روش برای دریافت اقامت دائم در کانادا وجود دارد که در زیر می‌توانید این روش‌ها را مشاهده کنید:

 • اقامت از طریق سرمایه گذاری در کانادا
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق کار در کانادا
 • اقامت از طریق تحصیل
 • اقامت از طریق تولد فرزند در کانادا
 • اقامت از طریق پناهندگی

زمانی که شخصی با استفاده از هر یک از روش‌های مذکور اقامت دائم کانادا را دریافت کرد واجد شرایط دریافت کارت اقامت دائم کانادا (PR card) خواهد شد. این کارت نشان دهنده وضعیت اقامت دائم فرد در کانادا است و می‌توان برای سفر کردن در داخل و خارج از کشور از آن استفاده کرد. درخواست‌ها برای دریافت کارت اقامت دائم به اداره مهاجرت، اداره پناهندگی و اداره شهروندی کانادا (IRCC) ارسال می‌شود.

 افراد برای حفظ اقامت دائم خود باید یک سری شرایط خاص مانند الزام اقامت را رعایت کنند. الزام اقامت بر مبنای حضور فیزیکی فرد در کانادا برای یک مدت معین است. الزام اقامت در کانادا برای افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند مستلزم آن است که این اشخاص حداقل به ‌مدت ۷۳۰ روز در یک دوره پنج ساله به‌صورت فیزیکی در کانادا اقامت داشته باشند یا تحت یکی از چند مورد از استثناهای مربوط به این قانون قرار بگیرند.

مزایای اقامت دائم کانادا

از جمله مزایای اقامت دائم کانادا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دسترسی به خدمات بهداشتی و اجتماعی کانادا
 • حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از کشور کانادا
 • افراد مقیم این کشور تحت حفاظت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی‌های کانادا قرا می‌گیرند
 • امکان ورود و خروج از مرز کانادا با استفاده از کارت اقامت دائم کانادا یا مدارک سفر اقامت دائم کانادا (PRTD)
 • امکان ارائه درخواست برای دریافت شهروندی کانادا بعد از برآورده کردن شرایط لازم

روش‌های مهاجرتی زیادی وجود دارد که متقاضیان با استفاده از آنها می‌توانند اقامت دائم کانادا را به‌دست بیاورند. در ادامه این مطلب با هر یک از روش‌های دریافت اقامت کانادا بیشتر آشنا خواهید شد.

اقامت دائم کانادا

منبع: matthewjeffery

اقامت موقت کانادا

همانطور که اشاره شد اقامت موقت کانادا به معنای ماندن در این کشور برای یک دوره زمانی محدود است. اتباع خارجی که اقامت موقت دریافت می‌کنند باید در طول اقامت خود از شرایط و قوانینی که توسط افسران مهاجرت کانادا اعمال شده است پیروی کنند. این شرایط و قوانین شامل موارد زیر هستند:

 • مدت زمانی که فرد ممکن است در کانادا بماند
 • فرد فقط در صورتی می‌تواند در کانادا کار کند که مجاز به انجام این کار باشد
 • فرد فقط در صورتی می‌تواند در کانادا تحصیل کند که مجاز به انجام این کار باشد

در کل سه نوع یا «سطح» اقامت موقت وجود دارد که عبارتند از:

 • اقامت توریستی
 • اقامت برای کار
 • اقامت تحصیلی

اقامت موقت کانادا

منبع: kahanelaw

راه های گرفتن اقامت کانادا

بیش از ۱۰۰ روش مختلف برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. به همین دلیل، مسیر همه افراد به سمت مهاجرت به کانادا منحصربه‌فرد خواهد بود. یکسری از مهاجران برای تحصیل به کانادا می‌روند و گروهی دیگر برای کار یا سرمایه‌گذاری به خاک این کشور پا می‌گذارند. بنابراین انتخاب نوع برنامه مهاجرتی به نیازهای فعلی شما بستگی دارند.

اگر قصد دارید یک مدرک تحصیلی معتبر دریافت کنید، باید خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر کانادا آماده کنید. اگر هم قصد کار در کانادا را دارید، باید سوابق شغلی و تحصیلی خود را ارائه دهید. درهرصورت، در ادامه به روش‌های اخذ اقامت کانادا می‌پردازیم:

اقامت کانادا از طریق کار

حدود پنج میلیون کانادایی تا سال ۲۰۳۵ بازنشسته می‌شوند و دولت کانادا قصد دارد از نیروهای کار ماهر برای مهاجرت و پر کردن موقعیت‌های شغلی خالی بهره ببرد. از همه نیروهای کار ماهر دعوت می‌شود تا درخواست خود را در اسرع وقت ارسال کنند تا این فرصت را از دست ندهند. چندین مسیر مهاجرتی به کانادا وجود دارند که می‌توانید برای به دست آوردن شغل موردنظر خود و دریافت اقامت از آنها استفاده کنید. در ادامه به مهم‌ترین راه‌های دریافت اقامت کانادا از طریق کار اشاره می‌کنیم:

۱- اکسپرس اینتری (Express Entry)

اکسپرس انتری یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت کاری برای اتباع خارجی است که مایل به زندگی و کار در کانادا هستند. اکسپرس انتری یک سیستم آنلاین است که به درخواست نیروهای کار ماهر رسیدگی می‌کند. نامزدهای واجد شرایط با استفاده از یک سیستم مبتنی بر امتیاز، در استخر اکسپرس اینتری رتبه‌بندی می‌شوند. پس از دریافت دعوت‌نامه برای درخواست (ITA)، حداکثر ۶۰ روز به شما فرصت داده می‌شود تا درخواست خود را ارسال کنید. در صورت داشتن مدارک کامل ممکن است این پروسه شش ماه یا بیشتر طول بکشد.

همه برنامه‌های اکسپرس اینتری نیاز به تجربه کاری و ارزیابی مهارت‌های زبانی انگلیسی یا فرانسوی دارند. معیارهای زبان کانادایی (CLBs) سطح مهارت زبان را بر اساس نتایج ارزیابی طبقه‌بندی می‌کند. بیایید سایر الزامات را بررسی کرده و برنامه‌های اکسپرس انتری را با هم مقایسه کنیم:

برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)

مهارت‌های زبانی موردنیاز برای این برنامه نمره CLB هفت است. علاوه بر این، شما باید حداقل یک سال سابقه کار مداوم در یکی از گروه‌های شغلی اصلی (NOC) در ۱۰ سال گذشته داشته باشید. این گروه‌ها می‌توانند شامل مشاغل مدیریتی (نوع مهارت ۰)، مشاغل حرفه‌ای مانند مهندسی (نوع مهارت A) مشاغل فنی و ماهر مانند لوله‌کشی (مهارت نوع B) باشند. FSWP به پیشنهاد شغلی یا جاب آفر نیاز ندارد، اما برای یک پیشنهاد شغلی معتبر امتیاز اضافی به متقاضی می‌دهد. همچنین در این برنامه داشتن مدرک دیپلم الزامی است.

راه‌های گرفتن اقامت کانادا

برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)

مهارت‌های زبانی موردنیاز در برنامه تجارت ماهر فدرال نمره CLB پنج برای اسپیکینگ و لیسنینگ است. همچنین نمره CLB چهار برای ریدینگ و رایتینگ ضروری است. داشتن تجربه کاری حداقل دو سال در پنج سال گذشته در گروه شغلی مشاغل فنی و ماهر (سطح مهارت نوع B) الزامی است.

کلاس تجربه کانادا (CEC)

متقاضی ملزم به داشتن تجربه کاری در یکی از گروه‌های شغلی نوع مهارت ۰، A و B است. تفاوت اصلی این برنامه با دو برنامه دیگر این است که متقاضی باید یک سال تجربه کاری در سه سال گذشته داشته باشد. علاوه بر این، داشتن مهارت‌های زبانیCLB  هفت برای گروه‌های شغلی ۰ یا A و نمرهCLB  پنج برای مهارت نوع B ضروری است.

۲- برنامه‌های نامزد استانی (PNP)

شرایط لازم برای ورود به برنامه‌های نامزد استانی (PNPs) به استان و منطقه بستگی دارد. هر کدام از برنامه‌های استانی گروه‌های خاصی از نیروهای کار را هدف قرار می‌دهند. از مهم‌ترین برنامه‌های نامزد استانی در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامه نامزد مهاجرت آلبرتا (AINP)
 • برنامه نامزدهای استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP)
 • برنامه نامزدهای استانی مانیتوبا (MPNP)
 • برنامه نامزدهای استانی نیوبرانزویک (NB PNP)
 • برنامه نامزدهای استانی نیوفاندلند و لابرادور (NL PNP)
 • برنامه نامزدی مناطق شمال غربی (NTNP)
 • برنامه نامزدهای استانی نوا اسکوشیا (NS PNP)
 • برنامه نامزد مهاجرت انتاریو (OINP)
 • برنامه نامزد استانی جزیره پرنس ادوارد (PEI PNP)
 • برنامه نامزد مهاجرت ساسکاچوان (SINP)
 • برنامه نامزد یوکان (YNP)

۳- برنامه مهاجرتی نیروهای ماهر استان کبک

وزارت مهاجرت اختصاصی کبک در سال ۱۹۶۸ راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون این استان همچنان با قدرت بالای به فرآیندهای مهاجرتی خود ادامه می‌دهد. اگر می‌خواهید برای کار و اخذ اقامت دائم به کبک مهاجرت کنید، در این استان چندین نوع برنامه مهاجرتی وجود دارند که می‌توانید یکی را انتخاب کنید.

فرانسه تنها زبان رسمی کبک است و مهاجران باید مهارت زبان فرانسوی خود را ارائه دهند.  بااین‌حال، اگر هم فرانسوی بلد نباشید، ممکن است همچنان برای مهاجرت انتخاب شوید. پس دانستن زبان فرانسه فقط شانس شما را به مقدار کمی افزایش دهد. این استان بر اساس نیازهای اقتصادی و جمعیتی خود به سراغ کاندیدهای واجد شرایط می‌رود. کاندیداها می‌توانید از طریق موارد زیر وارد برنامه مهاجرتی نیروهای ماهر استان کبک شوند:

 • برنامه کارگران ماهر کبک (QSWP)
 • برنامه تجربه کار کبک (PEQ)

اقامت کانادا از طریق خوداشتغالی

اقامت کانادا از طریق خوداشتغالی

نامزدهای برنامه اقامتی از طریق خوداشتغالی باید بتوانند سهم مهمی در زندگی فرهنگی یا ورزشی کانادا ایفا کند. داوطلبان علاقه‌مند باید حداقل نمره قبولی تحت معیارهای انتخاب برنامه را کسب کنند تا بتوانند به‌عنوان یک فرد خوداشتغال برای مهاجرت در نظر گرفته شوند. برای این برنامه هیچ شرط حداقلی تنظیم‌شده وجود ندارد. بااین‌حال، متقاضیان خوداشتغال باید نشان دهند که بودجه کافی برای اقامت در کانادا را دارند. شرایط لازم برای این برنامه عبارت‌اند از:

 • یک تبعه خارجی ابتدا باید تعریف دولت کانادا از یک فرد خوداشتغال را داشته باشد تا واجد شرایط ارزیابی شود. فرد خوداشتغال به فردی گفته می‌شود که تجربه خوداشتغالی در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی را دارد.
 • فعالیت مربوط شامل حداقل دو سال تجربه خوداشتغالی یا شرکت در سطح کلاس جهانی در فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی است که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) تعریف‌شده است.

زمینه‌های هنری، فرهنگی و ورزشی که تحت برنامه افراد خوداشتغال هستند، عبارت‌اند از:

 • کتابداران
 • محافظان و متصدیان
 • آرشیوداران
 • نویسندگان
 • ویراستاران
 • روزنامه‌نگاران
 • ترمینولوژیست‌ها و مترجمان
 • تهیه‌کنندگان و کارگردانان
 • طراحان رقص و مشاغل مرتبط
 • رهبران ارکستر، آهنگساز و تنظیم‌کننده
 • نوازندگان و خوانندگان
 • رقصنده‌ها
 • بازیگران و کمدین‌ها
 • نقاشان، مجسمه‌سازان و دیگر هنرمندان تجسمی
 • عکاسان
 • اپراتورهای فیلم و دوربین فیلم‌برداری
 • تکنسین‌های گرافیک
 • تکنسین‌های پخش
 • تکنسین‌های ضبط صدا و تصویر
 • سایر مشاغل فنی و هماهنگ‌کننده در فیلم‌های سینمایی
 • گویندگان و سایر صداوسیما
 • مجریان تلویزیون و رسانه
 • طراحان گرافیک و تصویرگران
 • طراحان داخلی و دکوراتورهای داخلی
 • تئاتر، مد و دیگر طراحان خلاق
 • الگوسازان (محصولات نساجی، چرم و خز)
 • ورزشکاران
 • مسئولان و داوران ورزشی
 • مربیان ورزشی و تناسب‌اندام

اقامت کانادا از طریق خرید ملک

متأسفانه در حال حاضر امکان دریافت اقامت کشور کانادا از طریق خرید ملک وجود ندارد. با این حال حتی اگر شما مقیم کانادا نباشید هم هیچ محدودیتی برای خرید ملک در این کشور ندارید و می‌توانید به‌عنوان یک فرد خارجی در کانادا خانه بخرید. با این حال اگر قصد دارید بیش از شش ماه در این کشور بمانید لازم است برای دریافت اقامت در کانادا از طریق روش‌های دیگری که در ادامه ذکر خواهند شد اقدام کنید.

مدارک لازم خرید ملک در کانادا

برای خرید ملک در کانادا به‌عنوان یک فرد غیر مقیم در این کشور به یک سری مدارک نیاز پیدا خواهید کرد. مدارک لازم برای اخذ اقامت در کانادا از طریق خرید ملک شامل موارد زیر هستند:

 • مشخص کردن ملیت خریدار
 • ارائه مشخصات مربوط به سن خریدار
 • ارائه مدرک زبان (در صورتی که این مدرک را ندارید لزومی به ارائه آن نیست)
 • ذکر مشخصات و آدرس محل سکونت افراد فامیل یا آشنا خریدار در کانادا (در صورتی که فرد در این کشور آشنایی داشته باشد)
 • ارائه سوابق تحصیلی

هزینه خرید ملک در کانادا

هزینه خرید ملک در برخی از شهرهای کانادا را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • قیمت خرید ملک در ونکوور: ۱۰۳۶ هزار دلار
 • قیمت خرید ملک در تورنتو: ۸۷۰ هزار دلار
 • قیمت خرید ملک در اوتاوا: ۴۷۹ هزار دلار
 • قیمت خرید ملک در مونترال: ۴۳۵ هزار دلار
 • قیمت خرید ملک در کلگری: ۴۱۰ هزار دلار
 • قیمت خرید ملک در هلیفکس: ۳۳۱ هزار دلار
 • قیمت خرید ملک در رجاینا: ۲۵۴ هزار دلار
 • قیمت خرید ملک در فردریکتون: ۱۹۸ هزار دلار

هزینه‌های خرید ملک در کانادا فقط شامل قیمت خانه نمی‌شود. هزینه اقامت کانادا از طریق خرید ملک موارد زیر را هم در بر می‌گیرد:

 • قیمت خرید
 • مالیات انتقال ملک یا زمین که در هر استان متفاوت است
 • هزینه‌های احتمالی تعیین قیمت ملک توسط بانک
 • هزینه‌های بازرسی خانه
 • بیمه خانه
 • هزینه مربوط به انتقال پول به خارج از کشور

مدت زمان اخذ اقامت کانادا

منبع: settler

اقامت کانادا از طریق ازدواج

اقامت کانادا از طریق ازدواج یکی از ساده‌ترین روش‌های اخذ اقامت در کانادا محسوب می‌شود. این روش مخصوص افرادی است که با یک شهروند کانادا یا فردی که اقامت دائم این کشور را دارد ازدواج می‌کنند. در این حالت همسر کانادایی فرد اسپانسر او خواهد شد، به این معنی که از شریک زندگی خود برای آمدن به کانادا و اقامت دائم در این کشور حمایت مالی خواهد کرد. کانادا برای با هم بودن خانواده‌ها اهمیت زیادی قائل است و به همین دلیل هم درخواست‌های اسپانسری همسر در اولویت درخواست‌های اقامت قرار می‌گیرد.

شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج

اگر یک شهروند یا مقیم کانادا هستید در صورت داشتن یک سری شرایط خاص می‌توانید از همسر یا شریک زندگی خود برای زندگی در کانادا حمایت مالی کنید. شرایط اقامت کانادا از طریق ازدواج شامل موارد زیر هستند:

 • سن متقاضی حداقل باید ۱۸ سال باشد.
 • متقاضی باید در کانادا زندگی کند یا زمانی که همسر یا شریک زندگی او اقامت دائم کاناد را دریافت کرد قصد برگشت به این کشور را داشته باشد.
 • متقاضی باید توانایی و تمایل تأمین نیازهای مالی اولیه همسر یا شریک زندگی خود را به‌مدت سه سال داشته باشد.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ازدواج

اگر ازدواج کرده‌اید و قصد دارید اسپانسر همسر خود شوید، باید مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ازدواج را به ‌صورت زیر تهیه کنید:

 • ارائه پرسشنامه ارزیابی اطلاعات مربوط به رابطه و حمایت مالی
 • سند ازدواج
 • دعوتنامه و عکس‌های مراسم عروسی
 • گواهی تولد یا سوابق فرزندخواندگی برای فرزندان مشترک شما و همسرتان
 • مدرک ثبت ازدواج نزد یک مقام دولتی

حداقل دو مورد از مدارک زیر هم باید ارائه شوند:

 • مدرکی دال بر اینکه شما و همسرتان دارایی مشترک دارید
 • حساب‌های بانکی مشترک
 • قبض‌های آب و برق که به نام هر دو شما باشد
 • کپی شناسنامه‌های صادر شده توسط دولت
 • بیمه ماشین
 • فیش حقوقی یا فرم‌های مالیاتی که ثابت کنند شما یک آدرس یکسان دارید

هزینه اقامت کانادا از طریق ازدواج

هزینه‌های بررسی درخواست حمایت مالی از همسر در کانادا را در ادامه آورده‌ایم. اگر از همسر خود حمایت مالی می‌کنید و او فرزندی تحت تکفل خودش دارد، برای هر یک از فرزندانی که در برنامه اسپانسری گنجانده می‌شوند مبلغ ۱۵۰ دلار اضافی پرداخت می‌شود. هزینه اقامت کانادا از طریق ازدواج شامل موارد زیر است:

 • هزینه حمایت مالی: ۷۵ دلار
 • هزینه بررسی درخواست متقاضی اصلی: ۴۷۵ دلار
 • هزینه دریافت حق اقامت دائم: ۵۰۰ دلار
 • هزینه آزمایش‌های بیومتریک: ۸۵ دلار
 • هزینه کل: ۱۱۳۵ دلار

اقامت کانادا از طریق تحصیل

یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که متقاضیان و به ‌ویژه ایرانیان برای دریافت اقامت در کانادا استفاده می‌کنند، اقامت کانادا از طریق تحصیل است. سیستم آموزشی کانادا در تمام جهان شناخته شده است و سالانه افراد زیادی برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. در کل اگر قصد دارید یک مجوز اقامت تحصیلی دریافت کنید باید قبل از اینکه به کانادا بروید درخواست خود را ارسال کنید. بعضی از افراد می‌توانند از داخل کانادا هم درخواست خود را ارسال کنند و در برخی موارد می‌توانید در زمان ورود به کانادا درخواست خود را ارائه دهید.

شرایط اقامت کانادا از طریق تحصیل

دانشجوهایی که اقامت موقت کانادا را دریافت کرده‌اند بعد از فارغ التحصیلی می‌توانند مجوز اقامت دائم این کشور را بگیرند. خوشبختانه روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد و دانشجوهایی که در این کشور فارغ التحصیل می‌شوند اجازه دارند تا حداکثر ۳ سال در کانادا اقامت کنند و در این مدت به دنبال کار بگردند. سپس بعد از دریافت اقامت کاری می‌توانند درخواست اقامت دائم ارسال کنند.

از جمله شرایط اقامت کانادا از طریق تحصیل این است که یکی از والدین دانش آموزان زیر ۱۲ سالی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند می‌توانند همراه فرزند خود در این کشور بمانند. علاوه بر این دانشجویان بالای ۱۸ سالی که مشغول تحصیل در دانشگاه‌های معتبر هستند می‌توانند برای همسر خود مجوز کار در این کشور را دریافت کنند.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تحصیل

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تحصیل را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

 • نامه پذیرش از یکی از مؤسسات آموزشی معتبر (DLI) که قرار است در آن تحصیل کنید
 • ارائه مدارکی تعیین هویت مانند پاسپورت و شناسنامه
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه مدارکی که ثابت می‌کند توانایی مالی زندگی در کانادا را دارید
 • ارائه ریز نمرات دوره تحصیلی قبلی (توجه داشته باشید که معدل شما باید بالای ۱۲ باشد)
 • مدارکی که ثابت می‌کند در کانادا محلی برای اقامت دارید
 • ارائه رزومه کاری (در صورت وجود) و مدارک تحصیلی

هزینه اقامت کانادا از طریق تحصیل

در مقایسه با سایر کشورهای جهان هزینه اقامت کانادا از طریق تحصیل مقرون‌به‌صرفه است. هزینه شهریه دانشگاه‌ها و برنامه‌های مختلف تحصیلی کانادا با هم متفاوت است اما به‌صورت میانگین باید چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار در سال شهریه پرداخت کنید. هزینه‌های مسکن، غذا و سایر هزینه‌های زندگی هم به مکانی که برای زندگی انتخاب کرده‌اید و نیازهای شما بستگی دارد اما احتمالاً این هزینه‌ها چیزی حدود ۱۵ هزار دلار در سال می‌شود.

اقامت کانادا از طریق راه اندازی استارتاپ

اقامت کاناد از طریق استارتاپ یکی از روش هایی است که در ابتدا ممکن است دشوار به نظر برسد، با این حال برای اخذ اقامت از طریق مراحل کمی وجود دارد و در صورتی که شما یک ایده کاری خلاقانه و خوب داشته باشید می‌توانید از طریق برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید. سپس باید یک بیزینس پلن برای طرح خود ارائه دهید، توجه داشته باشید که طرح شما باید قابل اجرا باشد پس قبل از اینکه بیزینس پلن خود را ارائه دهید و هزینه‌های بیشتری روی آن سرمایه گذاری کنید باید طرح را آزمایش کنید.

از جمله مزایای این طرح می‌توانید به این اشاره کنیم که در صورت پذیرفته شدن بیزنس پلن شما از همان ابتدای ورود به کانادا اقامت دائم دریافت خواهید کرد و می‌توانید خانواده خود را هم با خود ببرید. همچنین با استفاده از این طرح حتی اگر نمره مدرک زبان شما کم باشد هم مشکلی ایجاد نمی‌شود.

شرایط اقامت کانادا از طریق استارتاپ

همانطور که گفتیم شرایط اقامت کانادا از طریق استارتاپ خیلی ساده است و در صورتی که بیزینس پلن شما توسط دولت کانادا پذیرفته شود می‌توانید همراه با خانواده خود در این کشور اقامت کنید. علاوه بر این دیگر لازم نیست برای اخذ اقامت کسی را استخدام کنید. زمانی که درخواست شما برای دریافت اقامت از طریق استارتاپ در جریان است می‌توانید برای اخذ ویزای موقت کار درخواست دهید و در این مدت هم در کانادا اقامت داشته باشید.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق استارتاپ

برای اینکه بتوانید از این طریق اقامت دریافت کنید کافی است در چهار مورد واجد شرایط باشید. مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق استارتاپ شامل موارد زیر است:

 • داشتن یک کسب و کار واجد شرایط
 • داشتن نامه حمایت از یکی از سازمان‌های تعیین شده
 • داشتن مدرک زبان مورد نظر
 • قبل از اینکه کسب و کار شما در کانادا به درآمدزایی برسد باید برای اقامت و زندگی در این کشور پول کافی داشته باشید

هزینه اقامت کانادا از طریق استارتاپ

هزینه اقامت کانادا از طریق استارتاپ به موارد زیادی مانند هزینه پیاده سازی بیزینس پلن، تبلیغات و... بستگی دارد. همچنین هزینه‌های مربوط به درخواست اقامت به تعداد اعضای خانواده شما که قرار است همراهتان به کانادا بیایند هم بستگی دارد و این هزینه از ۱۳ هزار تا ۳۴ هزار دلار متفاوت است.

اگر سرمایه‌گذار شما یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر باشد حداقل مبلغی که باید در شرکت شما سرمایه‌گذاری کند ۲۰۰ هزار دلار است. اما اگر سرمایه‌گذار شما یکی از شرکت‌های مربوط به سرمایه‌گذاران فرشته باشد باید حداقل ۷۵ هزار دلار در استارتاپ شما سرمایه‌گذاری کند.

اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

اتباع خارجی که تمایل دارند برای راه اندازی یک کسب و کار به کانادا بروند می‌توانند با برنامه اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت این کار را انجام دهند. این برنامه در دسته بندی کارآفرین‌ها و خود اشتغال‌ها قرار می‌گیرد. اغلب مواقع به این دسته بندی مجوز کار Owner-Operator گفته می‌شود. برای اخذ اقامت از این روش می‌توانید چهار نوع شرکت در کانادا ثبت کنید؛ شرکت‌های مالکیت انفرادی، شرکتهای مشارکتی، شرکت‌های مسئولیت محدود و شرکتهای تعاونی.

از جمله مزایای این روش می‌توانیم به عدم نیاز به مدارک تحصیلی دانشگاهی مرتبط، مالکیت صددرصدی کسب و کار و ارائه ویزا کار برای همسر و تحصیل رایگان برای فرزندان زیر ۱۸ سال اشاره کنیم.

شرایط اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ایالت‌های مختلف کانادا شرایط متفاوتی دارد اما برخی از شرایط اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت شامل موارد زیر هستند:

 • اقدام برای ثبت شرکت از طریق برنامه کارآفرینی کانادا
 • اثبات اینکه در سه سال گذشته مدیر یک کسب و کار بوده‌اید
 • امضای تعهدنامه ای که در آن متعهد به راه اندازی شرکت در کانادا می‌شوید. در این تعهدنامه باید مواردی مانند نوع شرکت، مکان تأسیس آن و مدت زمان شرکت هم تعیین شوند
 • معرفی یک کارمند تمام وقت به غیر از اعضا خانواده
 • تعهد برای انجام تمامی تعهداتی که در رابطه با شرکت داده‌اید در طول سه سال
 • ارائه مدرک تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان معتبر

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • مدرک هویتی که نشان دهد متقاضی بالای ۱۸ سال سن دارد
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارکی که ثابت کند متقاضی در گذشته ورشکسته نشده باشد
 • داشتن سابقه مدیریتی حداقل سه ساله

هزینه اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

هزینه اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت در ایالت‌های مختلف کانادا متفاوت است و به نوع کسب و کاری که می‌خواهید راه بیندازید هم بستگی دارد. همچنین اگر می‌خواهید شرکت خود را در ایالت‌های ونکور یا تورنتو ثبت کنید به سرمایه بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد. در کل می‌توان گفت میانگین سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در کانادا حدود ۷۰ تا ۲۰۰ هزار دلار است.

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

در حال حاضر کانادا یکی از معدود کشورهای توسعه‌یافته در جهان است که به کودکان متولد شده در خاک این کشور اقامت بدون قید و شرط اعطا می‌کند. اگر فرزند شما در کانادا متولد شود تابعیت این کشور را دریافت می‌کند. حتی اگر والدین این فرزند مقیم کانادا نباشند هم این کودک به‌صورت خودکار شهروند کانادا می‌شود. برخی از حقوق و امتیازات اقامت کانادا از طریق تولد فرزند شامل موارد زیر است:

 • حق اقامت و سفر به کانادا بدون نیاز به ویزا
 • برخورداری از مزایایی مانند تحصیل رایگان
 • اگر یکی از والدین این کودک تصمیم بگیرد همراه با فرزندش در کانادا بماند در صورتی که واجد شرایط باشد می‌تواند ویزای موقت توریستی، تحصیلی یا کاری دریافت کند

شرایط اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

توجه داشته باشید که بر اساس شرایط اقامت کانادا از طریق تولد فرزند والدین این کودک هیچ امتیاز خاصی برای اخذ اقامت دائم کانادا دریافت نخواهند کرد. با این حال فرزندانی که در کانادا متولد می‌شوند شهروندان کانادایی هستند و هر زمان که بخواهند می‌توانند به کانادا مهاجرت کرده و زندگی بهتری داشته باشند.

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

مدارک لازم برای اقامت کانادا از طریق تولد فرزند شامل موارد زیر هستند:

 • باید برنامه تولد فرزند خود را ارائه دهید
 • اگر سابقه سلامتی و بیماری‌های کودک را در اختیار دارید باید آن را ارائه دهید
 • ارائه کارت‌های بیمه، بهداشت و سلامت
 • باید شماره بیمه اجتماعی هم ارائه شود

هزینه اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

هزینه اقامت کانادا از طریق تولد فرزند به هزینه‌های بیمارستان و قیمت سایر مواردی که متقاضی ترجیح می‌دهد بستگی دارد. برای مثال ممکن است هزینه زایمان طبیعی با سزارین متفاوت باشد. کشور کانادا هیچ الزام خاصی برای صرف هزینه‌های معین برای اخذ اقامت از طریق تولد فرزند ندارد و شما با توجه به تمایلات خود می‌توانید سرمایه لازم را جهت تولد فرزند خود در خاک کانادا تعیین کنید.

سریعترین راه اقامت در کانادا

مهاجرت به کانادا کار ساده‌ای نیست و برای ارائه یک درخواست موفق باید مراحل زیادی را پشت سر بگذارید. همچنین فرآیند پردازش درخواست شما ممکن است چندین ماه طول بکشد. اما اگر سریعترین راه اقامت در کانادا را بدانید شانس خود را برای اخذ اقامت این کشور بالا می‌برید. در ادامه سریعترین روش‌های اخذ اقامت کشور کانادا را می‌توانید مشاهده کنید:

 • دریافت اقامت از طریق اکسپرس اینتری: این برنامه‌ای است که امکان زندگی و کار را برای مهاجران به‌ عنوان یک کارمند با مهارت فراهم می‌کند.
 • دریافت اقامت از طریق ازدواج و حمایت مالی خانوادگی
 • اخذ اقامت از طریق برنامه نامزدی استانی (PNP): این یکی از محبوب‌ترین راه‌های اخذ اقامت در کانادا است و توسط استان‌های کانادا مانند آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا و... ارائه می‌شود.
 • دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در کشور کانادا

ارزانترین راه اقامت در کانادا

از میان تمام راه‌های اخذ اقامت کشور کانادا که تا اینجا ذکر کردیم ارزانترین راه اقامت در کانادا دریافت ویزای کاری این کشور است. هزینه بررسی درخواست اقامت کاری در کانادا برای هر نفر شامل ۱۰۰ دلار است (البته بدون توجه به هزینه‌های زندگی در این کشور). یکی دیگر از روش‌های کم هزینه برای اقامت در این کشور از طریق تحصیل است. اگر هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی را در نظر نگیریم، هزینه بررسی درخواست اقامت تحصیلی در کانادا برای هر نفر برابر با ۱۵۰ دلار است.

انواع اقامت کانادا

منبع: CIC news

هزینه گرفتن اقامت کانادا

هزینه‌های مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در حال حاضر هر دو سال یک‌بار برای کلیه درخواست‌های اقامت موقت و دائم تغییر می‌کند. هزینه‌های اقامت کانادا که در جدول زیر آورده‌اند، در ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ تدوین شده‌اند:

هزینه اقامت موقت کانادا

ویزای توریستی یک‌بار ورود

۱۰۰ دلار کانادا

ویزای توریستی چندبار ورود

۱۰۰ دلار کانادا

ویزای بازدیدکننده برای هر خانواده (یک هزینه برای هر خانواده ۵ نفره یا بیشتر)

۵۰۰ دلار کانادا

تمدید مجوز اقامت در کانادا به‌عنوان توریست (مقیم موقت)

۱۰۰ دلار کانادا

مجوز کار

۱۵۵ دلار کانادا

مجوز تحصیل

۱۵۰ دلار کانادا

دیگر مجوزهای اقامت موقت

۲۰۰ دلار کانادا

هزینه اقامت دائم کانادا از طریق خانواده

درخواست حمایت مالی (در هر برنامه)

۷۵ دلار کانادا

درخواست‌کننده اصلی

۴۹۰ دلار کانادا

اگر متقاضی اصلی کمتر از ۱۹ سال سن داشته باشد و شامل فرزند تحت تکفل اسپانسر، فرزندی که باید به فرزندخواندگی گرفته شود و برادر، خواهر، خواهرزاده، برادرزاده یا نوه یتیم نباشد.

۷۵ دلار کانادا

همسر یا شریک زندگی قانونی متقاضی اصلی

۵۷۰ دلار کانادا

یکی از اعضای خانواده متقاضی اصلی که کمتر از ۲۲ سال سن دارد و همسر یا شریک زندگی مشترک نیست، یا یکی از اعضای خانواده متقاضی اصلی که ۲۲ سال یا بیشتر دارد و به دلیل شرایط جسمی یا روحی قادر به تأمین مالی خود نیست.

۱۵۵ دلار کانادا

هزینه اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه‌گذاری و خوداشتغالی

متقاضی اصلی

۱۶۵۰ دلار

همسر یا شریک زندگی قانونی متقاضی اصلی

۸۵۰ دلار کانادا

یکی از اعضای خانواده متقاضی اصلی که کمتر از ۲۲ سال سن دارد و همسر یا شریک زندگی مشترک نیست، یا یکی از اعضای خانواده متقاضی اصلی که ۲۲ سال یا بیشتر دارد و به دلیل شرایط جسمی یا روحی قادر به تأمین مالی خود نیست.

۲۳۰ دلار کانادا

هزینه اقامت دائم کانادا از طریق برنامه‌های مهاجرت کاری

متقاضی اصلی

۸۵۰ دلار کانادا هزینه پردازش + ۵۱۵ دلار کانادا حق هزینه اقامت دائم= ۱۳۶۵ دلار کانادا

همسر یا شریک زندگی قانونی متقاضی اصلی

۸۵۰ دلار کانادا هزینه پردازش + ۵۱۵ دلار کانادا حق هزینه اقامت دائم= ۱۳۶۵ دلار کانادا

یکی از اعضای خانواده متقاضی اصلی که کمتر از ۲۲ سال سن دارد و همسر یا شریک زندگی مشترک نیست، یا یکی از اعضای خانواده متقاضی اصلی که ۲۲ سال یا بیشتر دارد و به دلیل شرایط جسمی یا روحی قادر به تأمین مالی خود نیست.

۱۵۰ دلار کانادا

دولت کانادا علاوه بر هزینه‌های معمول رسیدگی به درخواست ویزا، یک هزینه بابت پردازش بیومتریک نیز دریافت می‌کند. کارکنان مرکز درخواست ویزا مجاز (VAC) پس از پرداخت هزینه بیومتریک، از متقاضیان اثرانگشت و عکس بیومتریک می‌گیرند.

هزینه بیومتریک

هر متقاضی

۸۵ دلار کانادا

درخواست دونفره برای زوج

۸۵ دلار کانادا

گروه‌هایی متشکل از سه یا بیشتر

۲۵۵ دلار کانادا

هزینه‌های پردازش برنامه باید به دلار کانادا پرداخت شوند. متقاضی اصلی و همسر او حقوقی باید این هزینه‌ها را در هر زمانی قبل از صدور ویزای مهاجرتی کانادا بپردازند.  علاوه بر هزینه درخواست مهاجرت به کانادا، ممکن است هزینه‌های مربوط به معاینات پزشکی (صورت لزوم)، ترجمه مدارک به فرانسوی یا انگلیسی و ارزیابی برای معادل‌سازی مدارک توسط یک نهاد معتبر کانادایی  را بپردازید.

هزینه گرفتن اقامت کانادا

اقامت کانادا با کمترین هزینه

هر روشی را که برای اقامت انتخاب کنید شامل یک سری هزینه‌ها می‌شود. اما چطور می‌توانید اقامت کانادا با کمترین هزینه را دریافت کنید؟ در واقع یکی از ارزانترین راه‌های دریافت اقامت دائم روش اقامت در کانادا از طریق کار است. با این حال هزینه سایر روش‌ها هم تا حد زیادی به تمایلات شما بستگی دارد؛ برای مثال اگر قصد دارید از طریق تحصیل در کانادا اقامت این کشور را دریافت کنید، هزینه‌های اقامت شما به شرایط دانشگاهی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

به جز هزینه‌های مربوط به روش‌های مختلف، یک سری هزینه ثابت هم وجود دارند که مهاجران، پناهندگان و شهروندان کانادا (IRCC) باید پرداخت کنند. این هزینه‌های کارمزد پردازش دولتی را با اکثر درخواست‌ها باید ارسال کنید. این هزینه‌ها بدون توجه به ملیت، کشور مبدا و یا اصل و نسب شما ثابت هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هزینه اقامت دائم
 • هزینه اقامت موقت
 • هزینه‌های بیومتریک

پول رایج کانادا

منبع: thecanadianencyclopedia

مدارک لازم برای اقامت کانادا

هر برنامه مهاجرتی اعم از موقت یا دائم شامل یکسری مدارک هستند که متقاضی باید دریافت کند. هر متقاضی که مدارک را با اطلاعات نادرست ثبت کند یا تعدادی از مدارک را ارائه ندهد، درخواست او توسط IRCC رد خواهد شد. این اقدام ممکن است یک ممنوعیت پنج ساله برای متقاضی جهت دریافت اقامت دائم ایجاد کند. ازاین‌رو، عاقلانه است که تمامی مدارک را به‌موقع تحویل دهید. به‌طورکلی، مدارک لازم برای اقامت کانادا عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر (حداقل ۶ ماه اعتبار)
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • پرداخت هزینه ثبت درخواست
 • گواهی ازدواج یا طلاق (در صورت وجود)
 • ارائه عکس جدید
 • مدارک مربوط به سوابق شغلی
 • ارائه گواهی سلامتی فیزیکی
 • مدارک پزشکی (تائید سلامتی)
 • ارائه گواهی سوءپیشینه
 • مدارک مربوط به فرزندان
 • مدارک تحصیلی
 • سوابق شغلی
 • حضور ۷۳۰ روز از پنج سال گذشته برای اقامت موقت

اقامت در کانادا بدون مدرک زبان

آیا امکان اقامت در کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؟ بله، اما در این صورت گزینه‌های شما محدود خواهند شد. کشور کانادا دو زبان رسمی دارد؛ انگلیسی و فرانسوی. اگر قصد دریافت اقامت دائم کانادا را دارید باید به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشید. اما اگر می‌خواهید بدون مدرک زبان اقامت بگیرید فقط می‌توانید اقامت موقت این کشور را دریافت کنید. دو گزینه برای دریافت اقامت موقت کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد:

 • اقامت توریستی
 • اقامت کاری

دلیلش هم این است که به‌عنوان یک فرد مقیم کانادا باید به‌اندازه کافی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید که بتوانید با کارفرماها، همسایه‌ها، دکتر و افراد دیگر ارتباط برقرار کنید. اگر نمره خوبی در آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی بیاورید شانس بیشتری برای دریافت اقامت کانادا خواهید داشت. آزمون‌های معتبر برای دریافت اقامت این کشور شامل IELTS، CELPIP، TEF یا TCF هستند.

مدارک لازم برای اقامت در کانادا

منبع: readersdigest

مدت زمان گرفتن اقامت کانادا

در کل از زمانی که IRCC یک پکیج درخواست کامل را از افرادی که واجد شرایط اقامت دائم هستند دریافت می‌کند، فرآیند پردازش کارت‌های اقامت دائم حدود ۴۵ روز طول می‌کشد. نتیجه درخواست‌هایی که برای تمدید کارتهای PR ارسال می‌شوند بعد از ۱۰۴ روز اعلام می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات به‌روزرسانی شده مربوط به زمان پردازش درخواست‌ها را بر روی سایت IRCC پیدا کنید.

با وجود این بسیاری از مردم بعد از ارائه درخواست متوجه شدند امکان دارد فرآیند پردازش درخواست‌های کارت PR تا چند ماه هم طول بکشد. بنابراین قبل از ارائه درخواست باید مدت زمانی که درخواست شما پردازش می‌شود را هم در نظر بگیرید.

مدت زمان گرفتن کارت PR کانادا

زمان پردازش فعلی برای دریافت کارت اقامت دائم کانادا تقریباً چهار تا ۶ هفته است. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) درخواست‌های زیر را به‌عنوان «فوری» قلمداد می‌کند و ممکن است زمان پردازش کمتری را برای آنها در نظر بگیرید:

 • مرگ یا بیماری یکی از اعضای خانواده
 • صفر برای کار یا تجارت
 • برآوردن الزامات کارفرما برای ادامه کار

درخواست‌های فوری باید شامل یک درخواست رسمی برای فوریت و همچنین مستندات مربوط به سه شرط فوق باشد. بدین معنا که شما باید مدارک ثابت کنید که نیاز به پردازش فوری دارد.

مزایای اقامت در کانادا

کشور کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان برای مهاجران است و به ‌دلیل مزایای خوبی که ارائه می‌دهد هر سال مهاجران زیادی برای دریافت اقامت این کشور درخواست می‌دهند. در ادامه می‌توانید چند مورد از مزایای اقامت در کانادا را مشاهده کنید:

 • استانداردهای بالای زندگی در کانادا
 • امکان استفاده از فرصت‌های شغلی فوق العاده
 • خدمات درمانی بسیار ارزان و با کیفیت نسبت به سایر کشورها
 • کانادا یک کشور چند فرهنگی است و مردم کانادا به ‌دلیل اینکه در یک کشور مهاجرپذیر زندگی می‌کنند دیدگاه خوبی نسبت به مهاجران دارند
 • امنیت بسیار بالا

معایب اقامت در کانادا

حالا که مزایای زندگی در کانادا را بیان کردیم بهتر است نگاهی هم به معایب زندگی در این کشور بیندازیم. از جمله معایب اقامت در کانادا موارد زیر هستند:

 • هزینه بالای زندگی در شهرهای کانادا، ونکور و تورنتو گران‌ترین شهرهای کانادا هستند.
 • افراد مقیم این کشور باید مالیات بالایی پرداخت کنند، با این حال با توجه به خدمات دولتی مانند دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت جهانی این هزینه‌ها ارزشش را دارد
 • آب و هوای خیلی سرد در فصل زمستان

فرم مشاوره اخذ اقامت کانادا

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چطور اقامت کانادا بگیریم؟

با توجه به مواردی که ذکر شد برای دریافت اقامت کشور کانادا باید ابتدا یکی از روش‌های اخذ اقامت این کشور را که با شرایط شما مناسب است انتخاب کنید، مدارک مورد نیاز این روش را تهیه کرده و با توجه به تمامی موارد لازم درخواست خود را ارائه دهید.

اقامت کانادا چقدر هزینه دارد؟

هزینه اقامت در کانادا با توجه به روشی که برای اقامت در این کشور انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. اما از جمله ارزانترین روش‌های اقامت کشور کانادا می‌توانیم به اقامت کاری و اقامت تحصیلی اشاره کنیم.

اخذ اقامت کانادا چقدر طول می‌کشد ؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا اقامت کانادا را دریافت کنید بستگی به روشی دارد که برای اقامت در این کشور انتخاب می‌کنید. اما این پروسه معمولاً حدود چند ماه طول می‌کشد.

چگونه اقامت دائم کانادا را بگیریم؟

اقامت از طریق سرمایه گذاری در کانادا، اقامت از طریق ازدواج اقامت از طریق کار در کانادا، اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق تولد فرزند در کانادا، اقامت از طریق پناهندگی.

انواع اقامت کانادا کدامند؟

انواع اقامت کانادا شامل اقامت موقت و اقامت دائم هستند. علاوه بر شش روشی که برای اقامت دائم ذکر شد، سه روش هم برای اخذ اقامت موقت کانادا وجود دارد که شامل: اقامت توریستی، اقامت کاری و اقامت تحصیلی می‌شود.

برای اخذ اقامت کانادا از چه روش‌هایی می‌توان اقدام کرد؟

برای اخذ اقامت کانادا روش‌های زیادی پیش روی ایرانیان وجود دارد و متقاضیان باید با توجه به شرایط خود یکی از این روش‌ها را که تحت دسته‌بندی‌های اقامت موقت و اقامت دائم قرار می‌گیرند انتخاب کنند.

با PR کانادا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

نه‌تنها شهروندان کانادایی با پاسپورت کانادایی به سفر بدون ویزا دسترسی خواهند داشت، بلکه افرادی که اقامت دائم کانادا دارند، می‌توانند از وضعیت خود برای دسترسی به بیش از ۳۰ کشور بدون ویزا استفاده کنند.

کانادا بعد از چند سال اقامت دائم می‌دهد؟

برای دریافت کارت PR باید تعهدات اقامت را انجام دهید. شما باید حداقل ۷۳۰ روز در پنج سال گذشته به‌طور فیزیکی در کانادا حضور داشته باشید.