اگر کارآفرین، سرمایه گذار، دانشجو یا نیروی کار ماهر هستید، این امکان را خواهید داشت که با دریافت اقامت فرانسه در یکی از بهترین و منحصر‌به‌فردترین کشورهای جهان زندگی و کار کنید.

همه ما نام و آوازه کشور فرانسه را شنیده‌ایم و همیشه علاقه داشتیم حداقل یک‌بار هم که شده بتوانیم دست معشوق خود را بگیریم و زیر برج ایفل عاشقانه قدم بزنیم. ما ممکن است به دلایل مختلف مانند تحصیل یا سرمایه‌گذاری به زندگی در فرانسه فکر کنیم؛ اما برای ورود به خاک این کشور به مجوز اقامت فرانسه نیاز داریم. «اقامت فرانسه» به ما اجازه می‌دهد بتوانیم در این کشور بمانیم و برای مدت زمانی طولانی زندگی و کار کنیم. ما در ویزاگرد به شما کمک می‌کنیم درباره شرایط و راه‌های اخذ کارت اقامت فرانسه اطلاعات خود را افزایش دهید و به این منظور، مدارک مورد نیاز خود را تکمیل کنید.

اقامت در خارج
پرچم فرانسه
مشاوره رایگان

انواع اقامت در فرانسه

اخذ اجازه اقامت فرانسه برای تمامی خارجی‌هایی که قصد دارند بیش از سه ماه در فرانسه اقامت کنند، اجباری است. بدون اجازه اقامت فرانسه، فرد نه تنها به عنوان مقیم قانونی فرانسه در نظر گرفته نمی‌شود؛ بلکه به بسیاری از خدمات و کمک‌های دولتی دسترسی نخواهد داشت. در ادامه به انواع اقامت در فرانسه اشاره می‌کنیم.

اقامت موقت فرانسه

با توجه به شرایط شخصی شما، چندین راه برای اقامت (موقت و دائم) وجود دارد که همه آن‌ها با ویزای طولانی مدت امکان‌پذیر هستند. با ویزای اقامت طولانی مدت یک ساله روند اقامت شما آغاز می‌شود. این ویزا می‌تواند برای کار، تحصیل، پیوستن همسر یا یکی اعضای خانواده شما صادر شود. ویزای طولانی مدت شما حداکثر باید سه ماه پس از این که به فرانسه وارد شدید، تأیید شود.

ویزای اقامت طولانی معادل مجوز اقامت شما است. این ویزا باید قبل از ورود شما به فرانسه در کشور محل اقامت یا شهروندی شما، درخواست شود؛ سپس این امکان برایتان فراهم می‌شود که برای مجوز اقامت موقت خود اقدام کنید. فرآیند درخواست اقامت موقت را می‌توانید به صورت آنلاین انجام دهید.

اقامت موقت فرانسه

کارت اقامت موقت یک ساله

اولین مجوز اقامت موقت که «Carte de Séjour» نام دارد، فقط برای یک سال اعتبار دارد. این مجوز به همسر و اعضای خانواده اعطا می‌شود. درخواست اولین کارت اقامت موقت فرانسه باید ظرف دو ماه پس از پایان اعتبار ویزای طولانی مدت (visa de long séjour) شما ارسال شود. کل فرآیند درخواست شما در فرانسه انجام می‌شود و شما نیازی به بازگشت به کشور خود ندارید. برای این درخواست باید مراحلی را که در ادامه ذکر می‌شود، طی کنید. 

 • از شما خواسته می‌شود که تعدادی از اسناد ضروری را ارسال کنید (بسیاری از مدارک را قبلاً برای ویزای اصلی اقامت طولانی مدت ارسال کرده‌اید؛ اما باید دوباره اسناد را ارسال کنید).
 • هزینه درخواست ۲۲۵ یورو را بپردازید.
 • برای دریافت اولین کارت اقامت موقت خود باید در مصاحبه‌ای در استان محلی خود شرکت کنید تا اسناد و اطلاعات بیومتریک خود را ارائه دهید.

undefined

کارت اقامت موقت چند ساله

کارت اقامت موقت چند ساله «Carte de séjour pluriannuelle»، دومین مجوز اقامتی است که باید برای آن درخواست بدهید؛ این کارت معمولا برای چهار سال اعتبار دارد؛ اما در شرایط خاصی ممکن است مدت اعتبار آن بیشتر شود؛ به عنوان مثال، کارت موقت برای ویزای دانشجویی به اندازه طول دوران تحصیل ارائه می‌شود.

روند اخذ ویزای موقت چند ساله، مانند کارت اقامت موقت یک ساله شماست و می‌توانید مراحل دریافت آن را به صورت آنلاین انجام دهید. برای اخذ این کارت باید دو ماه قبل از انقضای کارت یک ساله خود اقدام کنید. برای دریافت این ویزا مجدداً از شما خواسته می‌شود اسنادی ارائه دهید که ثابت کند وضعیت شما تغییر نکرده است؛ سپس باید در یک قرار ملاقات برای مصاحبه در استان محلی خود شرکت کنید.

پس از تأیید درخواست شما، احتمالاً یک «récépissé» برایتان صادر می‌شود. «récépissé» سندی است که ثابت می‌کند برای تمدید درخواست داده‌اید؛ علاوه بر این، حتی اگر اعتبار کارت یک ساله‌تان تمام شود، این سند به عنوان مدرک اقامت شما شناخته می‌شود. توجه کنید که اگر وضعیت شما به هر طریقی تغییر کرده باشد، به احتمال زیاد نیاز است که اسناد جدیدی ارائه دهید.

اقامت دائم فرانسه

اقامت دائم فرانسه

آخرین مرحله دریافت اقامت در فرانسه، در خواست اقامت دائم (Carte de séjour resident) است؛ شما می‌توانید ظرف سه ماه پس از انقضای کارت اقامت موقت چند ساله خود، برای آن درخواست دهید. برای درخواست کارت اقامت دائم باید حداقل پنج سال (متوالی) در فرانسه زندگی کرده باشید. این مدت زمان برای همسر یا اعضای خانواده یک تبعه فرانسوی به سه سال کاهش می‌یابد.

کارت اقامت دائم فرانسه به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. روند اخذ مجوز دائم مانند اولین کارت اقامت موقت شما است و می‌توانید فرآیند ارائه درخواست را به صورت آنلاین انجام دهید. برای این درخواست، مجددا از شما خواسته می‌شود اسنادی ارائه دهید که ثابت کند وضعیت شما تغییری نکرده است؛ همچنین باید برای مصاحبه در استان محلی خود شرکت کنید. با توجه به نوع مجوز اقامت، ممکن است از شما اسناد اضافی برای اثبات ادغام در جامعه فرانسه (integration into French society) و همچنین مهارت‌های زبان فرانسوی خواسته شود.

به یاد داشته باشید دریافت اقامت دائم فرانسه مسیر طولانی دارد و برای دریافت آن، باید خود را برای صرف حداقل سه سال زمان و مقدار زیادی کاغذ بازی آماده کنید؛ زمان صرف شده، هزینه‌های مربوطه و الزامات واجد شرایط بودن همه با توجه به وضعیت شخصی شما تعیین می‌شود؛ برای مثال، یک بازنشسته، یک نیروی کار جوان، یک دانشجو یا همسر یک تبعه فرانسوی، شرایط متفاوتی برای دریافت اقامت دائم دارند؛ با این حال، مراحل اصلی تقریبا در همه روش‌ها مشابه است. 

راه‌های اقامت در فرانسه

«چگونه اقامت فرانسه بگیریم؟» شما برای دریافت اقامت فرانسه می‌توانید از راه‌های مختلف اقدام کنید. راه های معمول برای زندگی و اقامت در فرانسه به شرح زیر هستند.

اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری با عنوان «Talent Passport» شناخته می‌شود. اقامت از طریق این روش برای همه افراد بالای ۱۸ سال که سابقه کیفری ندارند امکان‌پذیر است؛ همچنین برای دریافت این ویزا می‌تونید از راه‌های زیر اقدام کنید:

 1. راه‌اندازی یک کسب و کار یا استارت آپ
 2. سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت
 3. سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک

حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت برابر با ۴ هزار یورو و از طریق خرید ملک ۹۰ هزار یورو است. مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری از راه استارت آپ یا راه‌اندازی کسب و کار نیز به ترتیب ۲۰ هزار یورو و ۳۰ هزار یورو خواهد بود.

راه‌های اقامت در فرانسه

اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

برای اخذ اقامت خود حمایتی فرانسه باید ثابت کنید که توانایی پرداخت کلیه هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده‌تان را دارید. شما تنها باید سرمایه خود را در بانکی در فرانسه ذخیره کنید و نیازی به سرمایه گذاری در ملک یا تاسیس شرکت جدید ندارید.

متقاضی اصلی برای اخذ خود حمایتی باید ۴۰ هزار یورو در حساب بانکی خود در ایران داشته باشد. همسر متقاضی نیز باید اثبات کند ۲۰ هزار یورو در حساب بانکی خود یا حساب متقاضی دارد؛ همچنین متقاضی اصلی باید حداقل یک‌بار با ویزای توریستی به فرانسه سفر کرده باشد تا بتواند برای درخواست اقامت خود حمایتی اقدام کند.

اخذ اقامت فرانسه از طریق تحصیل

اکثر دانشجویان بین‌المللی برای تکمیل برنامه تحصیلی سه تا چهار ساله خود، با ویزای اقامت طولانی فرانسه تحصیل می‌کنند. یک دانشجو پس از اتمام تحصیلات خود باید طبق قوانین مهاجرتی، فرانسه را ترک کند؛ با این حال، اگر متقاضی بتواند شغلی با حقوق مناسب پیدا کند، می‌تواند برای اقامت ۱۰ ساله درخواست دهد.

دولت فرانسه به اتباع خارجی اجازه می‌دهد در صورت پنج سال زندگی در فرانسه، برای اقامت و شهروندی فرانسه درخواست دهند؛ همچنین اگر به مدت دو سال سابقه تحصیل در فرانسه داشته باشند، تعهد پنج ساله اقامت به دو سال کاهش می‌یابد.

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج  

اگر با یک شهروند فرانسوی ازدواج کنید، پس از گذشت چهار سال (یا بیشتر) از ازدواج‌تان، می‌توانید برای تابعیت فرانسه درخواست دهید. اگر در خارج از کشور زندگی می‌کنید، باید برای ثبت ازدواج و عروسی به یکی از دفتر‌های ثبت احوال فرانسه مراجعه کنید. 

اگر با همسرتان در خارج از کشور زندگی می‌کنید، بازه زمانی درخواست‌ها تا پنج سال افزایش می‌یابد؛ البته اگر نتوانید ثابت کنید که به همراه همسر خود به طور مداوم در فرانسه زندگی کرده‌اید، این بازه زمانی، برای شما نیز، به مدت پنج سال به طول می‌انجامد.

اخذ اقامت فرانسه از طریق کار

اخذ اقامت فرانسه از طریق کار

شرایط دریافت ویزای کار در فرانسه، با توجه به کشور مبدا تعیین می‌شود. انواع مختلفی از ویزاها و مجوزهای کار وجود دارند که می‌توانید برای آن‌ها درخواست کنید؛ ویزای کار کوتاه مدت برای نیروهای کاری صادر می‌شود که قصد دارند کمتر از ۹۰ روز در فرانسه کار کنند. هزینه این ویزا ۶۰ یورو خواهد بود.

اگر می‌خواهید بیش از ۹۰ روز در فرانسه کار کنید، باید برای ویزای طولانی مدت درخواست دهید. اگر بخواهید برای خانواده خود هم ویزا بگیرید، باید ۹۹ یورو برای دریافت ویزای کار بپردازید.

اخذ اقامت فرانسه از طریق تولد

کودکانی که در خاک فرانسه متولد می‌شوند، در سن ۱۸ سالگی تابعیت فرانسه دریافت می‌کنند؛ حتی اگر والدین آنها شهروند غیر فرانسوی باشند. این قانون مشروط بر این است که خانواده در زمان تولد فرزند خود در فرانسه حضور داشته باشد و از ۱۱ سالگی کودک به طور مداوم و بدون وقفه بیش از شش ماه در فرانسه زندگی کرده باشد. اگر  این شرایط را داشته باشید، کودک شما می‌تواند از سن ۱۶ سالگی درخواست اقامت و تابعیت فرانسه کند یا منتظر بماند تا در ۱۸ سالگی به طور خودکار این وضعیت را دریافت کند.

شرایط گرفتن اقامت فرانسه

حقیقت این است که فرآیند درخواست اقامت دائم زمان می‌برد و شما باید حجم زیادی از مدارک را جمع آوری کنید. شما باید سعی کنید شواهدی ارائه دهید که چه کسی هستید، چه چیزی به کشور می‌آورید (دستاورد شخصی یا مالی) و چه چیزی ندارید (مانند سابقه کیفری).

شما باید یک پرونده برای اقامت و شهروندی فرانسه تشکیل دهید که با تمام اسناد پشتیبانی مورد نیاز ارسال شود. اگر تمام مدارک مورد نیاز را تهیه نکنید، ریجکت می‌شوید. از زمان صدور تمام مدارک باید کمتر از یک سال سپری شده باشد؛  برای مثال، گواهی تولدی که ۲۰ سال از صدور آن گذشته است، اعتبار ندارد.

تمام مدارک باید به زبان فرانسه ترجمه شوند. برخی از مدارک نیز باید توسط مترجم مورد تایید دادگاه، انجام شود؛ همچنین باید کلیه شرایط لازم برای نوع اقامت خود را مهیا کنید (در بخش راه‌های اخذ اقامت فرانسه توضیح داده شده است).

شرایط گرفتن اقامت فرانسه

مدارک لازم برای اقامت فرانسه

برای زندگی طولانی مدت در فرانسه به اجازه اقامت دائم نیاز دارید. شما باید ظرف دو ماه پس از ورود به خاک فرانسه به استان یا شعبه‌ای که به محل زندگی‌تان نزدیک است، مراجعه کنید و مدارک خود را ارائه دهید.در ادامه مدارک مورد نیاز برای این درخواست ذکر شده‌اند.

 • مدارک هویتی معتبر متقاضی و همسر (شناسنامه یا کارت ملی)
 • گذرنامه با کپی از صفحات اصلی
 • دو نسخه از فرم درخواست اداره مهاجرت فرانسه (OFFI)
 • چهار قطعه عکس گذرنامه
 • گواهی تولد
 • گواهی ازدواج (در سه ماه گذشته اخذ شده باشد)
 • تایید سکونت
 • گواهی بیمه درمانی
 • قرارداد استخدام
 • اثبات مالی
 • عدم سابقه کیفری
 • رسید پرداخت هزینه دولتی به مبلغ ۲۵۰ یورو

مراحل اخذ اقامت فرانسه

اگر ویزای طولانی مدت دارید، در سه ماه اول پس از ورود به قلمرو فرانسه، باید آن را به عنوان مجوز اقامت دائم تأیید کنید. فرآیند اعتبار سنجی مجوز اقامت دائم به شرح زیر است:

 • بعد از دریافت ویزا از سفارت فرانسه کشور محل اقامت خود، یک فرم OFII به شما داده می‌شود.
 • باید فرم OFII را تکمیل کنید و از طریق ایمیل به اداره مهاجرت فرانسه شهر ارسال کنید؛ همچنین از صفحات گذرنامه خود (اطلاعات شناسایی و مهر ورود) اسکن بگیرید و در ایمیل ارسالی ضمیمه کنید. 
 • بلافاصله پس از دریافت ایمیل، اداره مهاجرت فرانسه یک برگه پرداخت به آدرس محل زندگی شما در فرانسه ارسال می‌کند تا هزینه را پرداخت کنید.
 • در ادامه برای انجام قرار ملاقات پزشکی و مصاحبه در اداره مهاجرت فرانسه، یک نامه دریافت خواهید کرد.

در طول بازدید و مصاحبه با اداره مهاجرت فرانسه باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت و ویزا
 • مدارک مربوط اقامت‌تان در فرانسه (قبض اجاره، اجاره‌نامه، قبض آب، برق، و گواهی اقامت)
 • یک شناسه عکس‌دار
 • تمبرهای مالیاتی کاغذی با گواهی پرداخت آنلاین
 • گواهی مبنی بر ویزیت پزشکی

در پایان فرآیند اعتبار سنجی، اداره مهاجرت فرانسه یک برچسب و یک تاریخ به پاسپورت دارنده ویزا الصاق می‌کند؛ این برچسب به عنوان تایید قانونی مجوز اقامت در قلمرو فرانسه (برای یک دوره خاص) تلقی می‌شود.

مدارک لازم برای اقامت فرانسه

هزینه گرفتن اقامت فرانسه

در ادامه هزینه گرفتن اقامت فرانسه، ذکر شده است؛ البته هزینه‌های اعلام شده زیر فقط به عنوان مرجع گنجانده شده‌اند، این هزینه‌ها ممکن است تغییر کنند.

 • درخواست ویزای طولانی مدت: ۹۹ یورو
 • اعتبار ویزای طولانی مدت: ۲۰۰ یورو قابل پرداخت در عرض سه ماه پس از ورود شما به فرانسه
 • هزینه کارت اقامت موقت یک ساله: ۲۲۵ یورو (۲۰۰ یورو مالیات و ۲۵ یورو حق تمبر)
 • هزینه کارت اقامت موقت چند ساله: ۲۲۵ یورو (۲۰۰ یورو مالیات و ۲۵ یورو حق تمبر)
 • هزینه کارت اقامت دائم فرانسه: ۲۲۵ یورو (۲۰۰ یورو مالیات و ۲۵ یورو حق تمبر)

توجه داشته باشید که لیست بالا بدون درنظر گرفتن هزینه‌های اضافی بیمه درمانی و اثبات مالی (برای برخی از ویزاها) و همچنین هزینه ترجمه مدارک رسمی به زبان فرانسوی اعلام شده است.

قوانین اقامت در فرانسه

برای اجازه اقامت باید در داخل فرانسه درخواست دهید. اگر ویزای طولانی مدت فرانسه شما با عبارت «carte de séjour à sollicite» مشخص شده است، باید ظرف دو ماه پس از ورودتان به فرانسه، به مقامات محلی، درخواست خود را ارائه دهید؛ در حالی که اگر ویزای فرانسه شما با عبارت «CESEDA R.۳۱۱-۳» مشخص شده باشد، باید به محض ورود به فرانسه با اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFFI) تماس بگیرید.

پس از اخذ موفقیت‌آمیز ویزای طولانی مدت فرانسه در کشور محل اقامت خود، حق ورود به فرانسه و اقامت در این کشور را به دست می‌آورید؛ اما ممکن است در زمان ورود به خاک فرانسه، مجوز اقامت شما نیاز به تایید داشته باشد. اقامت موقت فرانسه در واقع ویزای طولانی مدت فرانسه خواهد بود. این اقامت به شکل مهر یا برچسب در پاسپورت شما ثبت می‌شود و به شما اجازه می‌دهد حداکثر یک سال وارد خاک فرانسه شوید و در این کشور اقامت کنید.

شما می‌توانید پس از پنج سال اقامت در فرانسه، برای کارت اقامت دائم اقدام کنید. این یک ویزای اقامت دائم ۱۰ ساله قابل تمدید است که به شما امکان می‌دهد در فرانسه زندگی کنید. دلیل اقامت شما ممکن است کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج یا تولد فرزند باشد. اگر بیش از دو سال متوالی فرانسه را ترک کنید، حق اقامت دائم خود را از دست خواهید داد؛ البته در صورت طلاق یا فوت همسر شهروند اتحادیه اروپا، می‌توانید مجوز خود را حفظ کنید.

هزینه گرفتن اقامت فرانسه

مدت زمان صدور اقامت فرانسه

صدور کارت اقامت فرانسه ممکن است بسته به نوع اقامت، بین شش ماه تا یک سال به طول انجامد. به طور کلی، مدت زمان صدور اقامت به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع اقامت (موقت یا دائمی)
 • روش اقامت (سرمایه گذاری، تحصیلی)
 • مدت زمان لازم برای تهیه مدارک و اسناد
 • شرایط شخصی و مالی متقاضی
 • وضعیت ارتباطی دیپلماتیک کشورها

نکته: اداره مهاجرت فرانسه برای بررسی درخواست شهروندی، به ۱۸ ماه تا دو سال زمان نیاز دارد. اگر تصمیم مثبت باشد، متقاضی گواهی تابعیت دریافت می‌کند و سپس برای گذرنامه اقدام می‌کند. هزینه پردازش پاسپورت ۱۵۵ یورو است.

کلام آخر

اجازه اقامت سندی است که حق شما برای اقامت در فرانسه را توجیه می‌کند. از آن جایی که تنوع مجوزهای اقامتی زیاد هستند، باید برای مجوزی اقدام کنید که مطابق با شرایط فعلی و آینده شما باشد. برای دریافت اقامت فرانسه می‌توانید از طریق سرمایه گذاری، تحصیل، کار، خودحمایتی، ازدواج و تولد فرزند اقدام کنید. هر یک از راه‌های گرفتن اقامت فرانسه به شرایط و مدارک خاصی نیاز دارد. اگر همه مراحل را به درستی طی کنید، اقامت خود را دریافت می‌کنید. اما اگر هنوز از خود می‌پرسید: «اقامت در فرانسه چگونه است؟» توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با گروه مشاوره ویزاگرد تماس بگیرید.

فرم مشاوره اخذ اقامت فرانسه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

روش های گرفتن اقامت فرانسه چه راه‌هایی است؟

برای دریافت اقامت فرانسه می‌توانید از طریق سرمایه گذاری، خرید ملک، تحصیل، کار، خودحمایتی، ازدواج و تولد فرزند اقدام کنید.

گرفتن اقامت فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به نوع مجوز اقامت، ممکن است بین ۶ ماه تا یک سال برای دریافت اقامت به زمان نیاز باشد. برای شهروندی فرانسه نیز بین ۱۸ تا دو سال زمان نیاز است.

هزینه اخذ اقامت فرانسه چقدر است؟

درخواست ویزای طولانی مدت ۹۹ یورو است و هزینه کارت اقامت موقت و دائم برابر با ۲۲۵ یورو (۲۰۰ یورو مالیات و ۲۵ یورو حق تمبر) خواهد بود.