اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری یکی از روش‌های دریافت اقامت دائم این کشور است؛ بنابراین با انتخاب برنامه مهاجرتی خود و صرف هزینه آن می‌توانید برای همیشه در کشور کانادا اقامت کنید.

اقامت سرمایه گذاری کانادا شامل روش‌ها و برنامه‌های مهاجرتی مختلفی می‌شود. می‌توانید از طریق ثبت شرکت، ایجاد یک استارت‌آپ، سرمایه‌گذاری در استان کبک، دریافت ویزای خوداشتغالی یا برنامه کارآفرینی اقامت این کشور را کسب کنید. در این مقاله ابتدا هریک از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم؛ سپس به این پرسش پاسخ می‌دهیم که برای اقامت در کانادا چقدر سرمایه لازم است و چه مدارکی را باید ارائه دهید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری
پرچم کانادا
مشاوره رایگان

روش های اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

روش‌های اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری متنوع است تا افراد با شرایط و امکانات مختلف بتوانند آینده خود را در این کشور بسازند. نکته مهم در این بخش این است که تفاوتی ندارد از کدام روش اقدام کنید؛ در هر صورت اقامت دائم کانادا (Permanent Resident) را دریافت می‌کنید. در ادامه هریک از این روش‌ها را جداگانه توضیح می‌دهیم تا با شرایط و ضوابط آن‌ها آشنا شوید.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک

برنامه اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک روشی برای کسب اقامت دائم کشور کانادا است. این برنامه را هم دولت فدرال و هم دولت‌های استانی برای پذیرش مهاجران جدید پشتیبانی می‌کنند.در این برنامه اقامتی سه دسته از مهاجران تجاری وجود دارند:

 • سرمایه‌گذاران کبک
 • کارآفرینان کبک
 • کارگران ماهر کبک

شما این اجازه را دارید تا در یکی از این برنامه‌ها شرکت کنید و پس از فرستادن درخواست، امکان تغییر برنامه خود را ندارید.

درصورتی‌که مایل باشید تا وارد برنامه کارگر ماهر (Skilled Worker) کبک شوید، باید با اداره مهاجرت کبک و فقط به زبان فرانسوی تماس بگیرید. اداره مهاجرت، درخواستی برای شما می‌فرستد که شامل فرم درخواست گواهی انتخابی است که باید آن را تکمیل کنید و بفرستید.

برای اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک باید حتماً قصد زندگی در این استان را داشته باشید. شما به‌عنوان سرمایه‌گذار باید مبلغ ۸۰۰هزار دلار را در شبکه معاملاتی کانادا (CDN) سرمایه‌گذاری کنید و علاوه بر این یک‌میلیون‌وششصدهزار دلار نیز دارایی خالص داشته باشید.

برای اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه کارآفرینی کبک باید قصد زندگی در این استان را داشته باشید، همچنین دارایی خالص شما برابر با ۳۰۰هزار دلار باشد.

دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

منبع: evisaimmigration

ثبت شرکت در کانادا

یکی دیگر از روش‌های اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، ثبت شرکت در این کشور است. شما برای راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا چهار راه پیش روی خود دارید:

 1. راه‌اندازی و ثبت یک شرکت از ابتدا
 2. خرید یک کسب‌وکار عملیاتی
 3. خرید سهام یک تجارت فعال (حداقل ۳۳ درصد سهام یا بیشتر)
 4. خرید حق امتیاز

به‌طورکلی، مبلغ لازم برای ثبت شرکت در کشور کانادا از ۱۰۰هزار دلار کانادا تا ۳۵۰هزار دلار است. باتوجه‌به اهداف شخصی و مالی شما نیز می‌تواند بیشتر هم باشد. برای مثال، کسب‌وکاری که سود خالص ۱۰۰هزار دلاری در سال برای مالک آن ایجاد می‌کند؛ چیزی در حدود ۵۰۰هزار دلار هزینه اولیه دارد.

استارت‌آپ در کانادا

برای دریافت اقامت دائم از طریق معرفی استارت‌آپ در کانادا باید سراغ کسب‌وکاری بروید که جدید است و طرح دقیقی هم دارد. این کسب‌وکار شما برای اینکه از سوی دولت کانادا پذیرفته شود، لازم است تا واجد شرایط باشد:

 • گروه سرمایه‌گذاری انجل: در گام اول باید یک گروه سرمایه‌گذاری انجل تأیید کنند که حداقل ۷۵هزار دلار در کسب‌وکار شما سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته این امکان وجود دارد که دو یا چند گروه به‌صورت هم‌زمان روی بیزینس شما سرمایه‌گذاری کنند. گروه سرمایه‌گذاری انجل یا فرشته به سرمایه‌گذاران خصوصی و ثروتمندی گفته می‌شود که تأمین مالی بیزینس‌های کوچک را در ازای دریافت سهام متمرکز انجام می‌دهند.
 • صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر: یک یا چند صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر باید تأیید کنند که حداقل ۲۰۰هزار دلار در کسب‌وکار شما سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 • انکوباتور تجاری: یک انکوباتور تجاری تأیید کند که شما را در برنامه تجاری خود می‌پذیرد. واژه انکوباتور به‌معنای دستگاه‌هایی است که نوزادان زودرس را در آن نگهداری می‌کردند. این واژه در حوزه کسب‌وکار به برنامه‌هایی گفته می‌شود که از استارت‌آپ‌ها حمایت می‌کنند تا بتوانند در مراحل اولیه رشد کسب‌وکار با هزینه کمتری شکل بگیرند.

کارآفرینی در کانادا

یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، کارآفرینی در کانادا است. برای شرکت در این برنامه میزان سرمایه لازم بین ۵۰۰ تا ۹۰۰هزار دلار کانادا است که علاوه بر این هزینه‌هایی مانند بررسی پرونده ویزا، سرمایه‌گذاری و هزینه‌هایی از این دست را هم شامل می‌شود.

این برنامه در حال حاضر از سوی دولت متوقف شده و هیچ مهاجری را نمی‌پذیرد. بنابراین بعد از بازگشایی مجدد باید بررسی شود؛ زیرا ممکن است برخی از شرایط آن تغییر کند.

خوداشتغالی در کانادا

ویزای خوداشتغالی کانادا به افرادی تعلق می‌گیرد که در حوزه‌های هنری یا ورزشی حداقل دو سال سابقه کاری مرتبط داشته باشند. علاوه بر این حتماً باید مدرک آیلتس خود را با حداقل نمره ۵.۵ کسب کرده باشید. ارائه تمکن مالی سه‌هزار دلاری برای تأمین برخی هزینه‌های زندگی نیز اجباری است.

این برنامه یک سیستم امتیازدهی برای متقاضیان در نظر گرفته که حداقل ۳۵ نمره از ۱۰۰ نمره را باید کسب کنید. در این سیستم امتیازدهی مواردی مانند تجربه کاری، تحصیلات مرتبط، سن، مهارت‌ زبان‌های خارجی و معیار انطباق‌پذیری بررسی می‌شوند.

 1. تجربه کاری: در زمینه تجربه کاری حداقل دو سال سابقه لازم است که اگر این مدت به پنج سال افزایش پیدا کند؛ بیشترین امتیاز آن یعنی ۳۵ را دریافت می‌کنید.
 2. سطح تحصیلات: در این بخش هیچ حداقل امتیازی وجود ندارد؛ اما حداکثر آن ۲۵ است و شامل داشتن مدارک تحصیلات عالی؛ یعنی فوق‌لیسانس و دکترا می‌شود.
 3. سن: سن متقاضی اگر در بازه ۲۱ تا ۴۹ سال باشد، بیشترین امتیاز؛ یعنی ۱۰ را کسب می‌کنید.
 4. زبان خارجی: داشتن مهارت زبان‌های خارجی در انگلیسی یا فرانسوی که آزمون‌های رسمی مانند آیلتس یا TFC آن را اثبات کنند هم امتیاز خود را دارد. در این بخش حداکثر امتیاز ۲۴ است.
 5. معیار انطباق‌پذیری: این معیار برای افراد متأهل است و شامل بررسی تحصیلات، مهارت زبان‌های خارجی و تجربه زندگی در کانادا همسر متقاضی است و حداکثر امتیاز آن ۶ خواهد بود.

شرایط اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری باید بتوانید شرایط مورد نیاز آن را تأمین کنید و اساساً اثبات کنید که ویژگی‌های لازم برای کار و زندگی در این کشور را دارید. در ابتدا مطالعه زبان انگلیسی در حد متوسط مورد نیاز است تا با افراد و سازمان‌ها و کارمندان خود بتوانید ارتباط برقرار کنید. در وهله بعدی داشتن تجربه کار مدیریتی برای پیشبرد کسب‌وکار لازم است. بهترین کار، استناد به مدارک بیمه و جواز کسب است. همچنین برای ارائه اسناد تمکن مالی خود می‌توانید به بانک بروید و از آنجا گواهی تمکن مالی بخواهید یا اینکه از اسناد ملکی استفاده کنید.

فراموش نکنید که انجام مهاجرت به هر روشی سختی‌های خود را دارد و ممکن است گاهی پیچیده شود. از آنجا که اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری با مبالغ بالاتری نسبت به روش‌های دیگر در ارتباط است، خوب است که از افراد آگاه یا کسانی که یک بار این مسیر را طی کرده‌اند کمک بگیرید یا از وکیلان باتجربه استفاده کنید. شرایط بخصوص و دقیق هر ایالت نیز در قسمت‌های بالا به تفضیل توضیح داده شده و می‌توانید برای مقایسه میزان سرمایه مورد نیاز، به آن بخش‌ها مراجعه کنید.

شرایط اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

منبع: cicnews

مدارک لازم برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

از آنجا که شما در نقش یک مدیر و سرمایه‌گذار وارد خاک کانادا می‌شوید، نیاز است که برخی مدارک و شواهد لازم برای اثبات داشتن شرایط یک سرمایه‌گذار را به دولت ارائه دهید. مهم‌ترین مدارک لازم در زیر فهرست شده است؛ اما باید در نظر داشته باشید این مدارک و شرایط ممکن است در هر استان متفاوت باشد و بهتر است که برای آگاهی از مدارک لازم اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری به روش‌های موجود در هر استان نیز توجه کنید.

 • داشتن سابقه کار مرتبط در سمت مدیریت کسب‌وکار از جمله مهم‌ترین مدرک لازم برای ارائه به‌عنوان یک سرمایه‌گذار است. طول مدتی که باید به‌عنوان یک مدیر در کشور مبدأ در حال کار کردن بوده باشید، حداقل دو سال و ممکن است حتی تا پنج سال نیز مورد نیاز باشد. در نظر داشته باشید که سابقه کار شما به‌طور مثال سه سال، باید حتماً در طول پنج سال گذشته از زمان فرستادن درخواست اقامت شما باشد
 • ارائه مدارک هویتی کامل مانند گذرنامه‌ها و شناسنامه خود و افراد خانواده. همین‌طور ارائه هرگونه مدرک مرتبط مانند مدرک تحصیلی دانشگاهی یا دوره‌های آموزشی مرتبط با کار نیز بی‌تأثیر نخواهد بود
 • مدارک نشان‌دهنده سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی شما. در بسیاری از موارد سطح خاصی از زبان مدنظر نیست و تنها لازم است حداقل مهارت‌های لازم را داشته باشید؛ اما مدرکی برای نمایش هر مقدار از مهارت در زبان خارجی مورد نیاز است
 • حداقل مقدار سرمایه‌ای که به‌عنوان دارایی باید به دولت نشان دهید تا بتوانند حرف شما را برای تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار خارجی باور کنند. این مقدار برای هر ایالت متفاوت است و از ۵۰۰هزار دلار کانادا تا دومیلیون دلار کانادا متغیر است
 • حداقل مقداری که به‌عنوان یک فرد تازه‌وارد لازم است در کسب‌وکار مورد نظر سرمایه‌گذاری کنید. معمولاً این رقم بین ۱۰۰ تا ۳۰۰هزار دلار کانادا است و باتوجه‌به ایالت مورد نظر، منطقه تجاری و مواردی از این دست تعیین می‌شود
 • گواهی‌ها و مدارک سلامت برای خود و دیگر اعضای خانواده برای ورود به خاک کانادا که نشان‌دهنده وضعیت جسمی و روحی مناسب شما باشد
 • گواهی عدم سوءپیشینه در کشور مبدأ خود

هزینه اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

هزینه اقامت سرمایه گذاری کانادا باتوجه‌به استان و برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. کمترین هزینه‌ای که به کمک آن می‌توانید اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری را به دست بیاورید، مبلغ سه‌هزار دلار است که جزئی از برنامه خوداشتغالی است. این سه‌هزار دلار هم کمک‌هزینه زندگی شما در طول سال است.

برای ثبت شرکت در شهرهای حاشیه‌ای و کم‌جمعیت از ۱۰۰هزار دلار تا ۳۵۰هزار دلار برای شما هزینه خواهد داشت. درصورتی‌که بخواهید از طریق سرمایه گذاری در کبک اقدام کنید، باید مبلغ دومیلیون دلار سرمایه داشته باشید.

هزینه اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

منبع: wise

مزایا و معایب اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

نام کشور کانادا به‌عنوان یکی از مقاصد مهم و جذاب برای مهاجرت همیشه بر زبان ایرانیان بوده و در حال حاضر نیز این کشور میزبان جمع بسیار زیادی از هم‌وطنان ما است. با وجود اینکه محبوبیت کانادا بر هیچ‌کس پوشیده نیست، ممکن است این پرسش برای شما پیش بیاید که چرا کشوری که به سرد بودن نیز شهرت دارد، تا این اندازه برای مردم ایران جذاب است و چطور اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری برای عده‌ای به‌عنوان اصلی‌ترین روش سفر معرفی شده است. بررسی مزایا و معایب اقامت سرمایه گذاری کانادا می‌تواند به پرسش‌های شما به‌خوبی پاسخ دهد.

مزایای سرمایه گذاری در کانادا

مهم‌ترین مزیتی که باعث شده است مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری محبوب شود این است که به داشتن مهارت خاصی نیاز ندارد. برای کسب اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، نیازی نیست مدرک تحصیلی بالا یا مدارک زبان با سطح مهارت خاصی داشته باشید، تنها کافی است در کاری سابقه کار و سرمایه کافی برای انجام آن داشته باشید. مهارت‌های زبان شما نیز تنها در این سطح مورد نیاز است که کارهای روزمره خود را انجام دهید.

توجه داشته باشید که شما در این روش در نقش یک سرمایه‌گذار وارد این کشور می‌شوید و مزایایی که برای سرمایه‌گذاران وجود دارد، شامل حال شما نیز می‌شود. باتوجه‌به سیاست‌های کشور کانادا نیروی کار جوان و تحصیل‌کرده و کاربلد از سراسر دنیا به این کشور وارد شده و ازاین‌رو شانس بیشتری برای موفقیت در کسب‌وکار خود خواهید داشت. از طرفی دستمزد کارگران و نیروهای زبده کمتر از آمریکا است و هزینه کمتری برای شما دربردارد.

ازجمله موارد دیگری که افراد را به رفتن ترغیب می‌کند،‌ خدمات تحصیل رایگان فرزندان تا ۱۸ سال است. بعد از اقدام برای کسب ویزا از طریق سرمایه گذاری،‌ خود و خانواده شما اقامت دائم دریافت می‌کنید و می‌توانید تا آخر عمر از شرایط زندگی عالی در کانادا و فرصت‌های شغلی و تحصیلی مناسب برای فرزندان خود بهره‌مند شوید. کانادا کشوری است که واحد پولی آن پشتوانه قوی دارد، بازار سهام آن رو‌به‌رشد و سیستم مالی و سیاسی آن سالم و بدون فساد است. به‌طور خلاصه مزایای این روش شامل موارد زیر است:

 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی و زبان
 • وجود نیروی کار ماهر و ارزان‌تر
 • برخورداری از خدمات بیمه و تحصیلات رایگان
 • دریافت اقامت دائم
 • واحد پول قوی و سیستم مالی بدون فساد

معایب سرمایه گذاری در کانادا

ممکن است در کنار مزایای گفته شده، بسیاری از افراد متوجه نکاتی شوند که برای آن‌ها مهاجرت به کانادا با روش سرمایه گذاری کمی سخت به‌نظر برسد. سرمای هوای این کشور و دور بودن آن از ایران، دو عامل اصلی است که بسیاری از آن ناراحت هستند. درصورتی‌که تحمل این دمای پایین را ندارید یا اینکه می‌خواهید به‌طور مرتب بین این دو کشور در رفت‌وآمد باشید، باید در انتخاب کشور مقصد خود تجدیدنظر کنید.

ازجمله موارد دیگر و اساسی که برای بسیاری از افراد روش سرمایه گذاری را با مشکل روبه‌رو می‌کند، هزینه‌های بالا و نیاز به وجود سرمایه مالی در ابعاد وسیع است که شخص باید در کشور مبدأ آن را ثابت کند. همان‌طور که در تیترهای بالا نیز به این ارقام اشاره شد، ممکن است بسیاری از مردم توانایی پرداخت این هزینه‌ها را نداشته باشند و وجود کشورهای دیگر با رقم‌های معقول‌تر برای کسب اقامت با ویزای سرمایه‌گذاری، گزینه کانادا را کمی در تردید فرو می‌برد.

مورد بعدی این است که کشور کانادا برای سرمایه گذاری در شرکت‌های خصوصی کمی سختگیری دارد و باید مراحل بیشتری را برای حل شدن این موضوع پشت سر بگذارید. از طرفی تعداد روش‌هایی که می‌توان به‌عنوان سرمایه‌گذار به کانادا وارد شد، نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است و ازاین‌رو ممکن است برخی افراد را دچار تردید کند. به‌طورکلی معایب کسب اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • سرمای هوا و دور بودن از ایران
 • نیاز به سرمایه زیاد برای سرمایه‌گذاری
 • عدم تنوع کافی در روش‌های کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری
اقامت از طریق سرمایه گذاری

اقامت سرمایه گذاری سایر کشورها

جمع‌بندی و سوالات متداول

برای گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری چقدر سرمایه نیاز دارم؟

حداقل سرمایه لازم برای گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در شهرهای کم‌جمعیت‌تر ۱۰۰هزار دلار است.

دریافت اقامت سرمایه گذاری کانادا بعد از چه مدت امکان‌پذیر است؟

معمولاً بین ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشد تا به‌عنوان سرمایه‌گذار، مجوز کار در کانادا را بگیرید و برای اخذ اقامت دائم هم یک تا دو سال دیگر زمان لازم است.

شرایط گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری چیست؟

شرایط لازم برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری؛ داشتن سابقه مدیریتی و تأمین هزینه‌های مالی و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی است.

آیا برای گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری محدودیت سنی وجود دارد؟

برنامه اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری محدودیت سنی ندارد و با هر سنی اگر بتوانید تأمین هزینه‌های مالی آن را انجام دهید، دریافت اقامت امکان‌پذیر است.