اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه‌گذاری می‌تواند به شما کمک کند که سرمایه خود را حفظ کنید و در عین حال راه را برای کار و زندگی به‌همراه خانواده در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان به روی شما باز می‌کند.

سرمایه‌گذاران خارجی به سرمایه‌ گذاری در لهستان علاقه دارند. چراکه کشورهای اروپایی مدرن از جمله لهستان، سیاست فعالی را برای تشویق خارجی‌ها جهت سرمایه‌ گذاری در کشور خود دارند. سرمایه‌ گذاری در لهستان می‌تواند به دریافت اقامت این کشور بینجامد. همین موضوع چشم‌اندازهای روشنی را از لحاظ زندگی و کار در لهستان، پیش روی سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری در ادامه می‌تواند فرصت مناسبی برای اخذ تابعیت یا ویزای سرمایه‌ گذاری باشد. در این مطلب به‌طور کامل درمورد شرایط و مدارک لازم برای اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری صحبت می‌کنیم.

روش‌‌ های اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری

شرایط اقتصادی لهستان بسیار باثبات است. این کشور در سال ۲۰۲۲ به‌عنوان بیست و دومین اقتصاد برتر جهان شناخته شد. سرمایه‌گذاران خارجی که می‌خواهند از طریق سرمایه‌‌گذاری به لهستان نقل‌مکان کنند، این امکان را دارند که یکی از انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری قانونی را انتخاب کنند. هر کدام از این سرمایه‌ گذاری‌ها مزایایی را به کارآفرینان ارائه می‌دهند. انواع سرمایه‌ گذاری در لهستان شامل موارد زیر است:

 • سرمایه‌ گذاری در توسعه شرکت‌ها و اقتصاد کشور (استارتاپ و خرید اوراق بهادار)
 • ایجاد کسب‌وکار شخصی (سرمایه‌ گذاری در املاک یا ثبت شرکت)

انواع ساختارهای تجاری در لهستان شامل شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت‌های سهامی، شرکت‌های تضامنی، مشارکت با مسئولیت محدود، شعب یا شرکت‌های تابعه است.

ویزای استارتاپ روش دیگری برای اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری است. برای اخذ اقامت از طریق سرمایه‌ گذاری در لهستان از طریق ویزای استارتاپ، یک کارآفرین باید کسب‌وکار خود را تحت شرایط خاصی راه‌اندازی کند. متقاضی باید برای ایجاد یک شرکت جدید که عضو هیئت مدیره آن است، درخواست دهد. همچنین ایده کسب‌وکار باید بر اساس یک طرح تجاری نوآورانه باشد. حداقل مبلغ موردنیاز برای برنامه ویزای استارتاپ، ۱۲۰۰ یورو است. کارآفرینی باید از طریق ایجاد مشاغل جدید به اقتصاد لهستان کمک کند. علاوه بر این، به سرمایه‌گذار مجوز کار نیز اعطا می‌شود تا به‌عنوان مدیر در شرکت فعالیت کند.

روش‌های اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه‌ گذاری لهستان چیست؟

اکثر کشورهای اروپایی شرایط قانونی برای سرمایه‌ گذاری را فراهم می‌کنند و به سرمایه‌گذار خارجی اجازه می‌دهند تا ویزای سرمایه‌ گذاری (حق اقامت دائم) را درخواست کند. کسی که ویزای سرمایه‌ گذاری داشته باشد می‌تواند پس از مدتی تابعیت خود را دریافت کند.

پس از اخذ ویزای سرمایه‌ گذاری در لهستان، سرمایه‌گذار و تمام خانواده او (همسر و فرزندان) حق دارند به این کشور مهاجرت کنند. همچنین همه اعضای خانواده پس از چند سال حق دارند برای ثبت شهروندی لهستان درخواست دهند. این به این معناست که این افراد به آموزش، پزشکی و استانداردهای زندگی اروپایی دسترسی خواهند داشت و از همه مهم‌تر به بازار اروپا متصل خواهند شد و امکان صادرات محصولات به کشورهای دیگر برای آن‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

قوانین سرمایه‌ گذاری در لهستان برای متقاضیان خارجی

با سرمایه‌گذاران خارجی در لهستان مطابق قانون آزادی اقتصادی رفتار می‌شود. طبق این قانون، لهستان هیچ تبعیضی علیه سرمایه‌گذاران خارجی قائل نمی‌شود. این قوانین و مقررات برای سرمایه‌گذارانی از کشورهای زیر قابل‌اجرا است:

 • کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین
 • کشورهای خارج از منطقه اقتصادی اروپا

سرمایه‌گذاران خارجی در لهستان باید از قوانین و مقررات خاصی که برای استخدام و اخراج کارمندان در لهستان اعمال می‌شوند آگاهی داشته باشند. قانون کار لهستان دستورالعمل‌های موردنیاز برای مدیریت رابطه بین کارفرما و کارمند را ارائه می‌دهد. هنگام استخدام خارجی‌ها مقررات ویژه‌ای در لهستان اعمال می‌شود. از جمله خرید املاک و مستغلات برای خارجی‌ها در لهستان در صورت داشتن مجوز برای کسب مالکیت امکان‌پذیر است.

هنگام فعالیت در بخش‌های تجاری خاص سایر مجوزهای ویژه هم موردنیاز هستند. برای مثال، خارجی‌ها برای خرید ملک باید شرایط زیر را داشته باشند تا بتوانند مجوز دریافت کنند:

 • داشتن قومیت یا ریشه‌های لهستانی
 • ازدواج با یک شهروند لهستانی
 • داشتن اجازه اقامت یا محل سکونت برای کمتر از پنج سال
 • داشتن کسب‌وکار در لهستان

شرایط اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری

متقاضیان می‌توانند در بخش‌های مختلف اقتصادی سرمایه‌ گذاری کنند. حتی املاک و مستغلات می‌تواند سرمایه‌ گذاری پرسودی باشد. فرد خارجی پنج سال بعد از داشتن مجوز موقت می‌تواند برای اقامت دائم لهستان اقدام کند. پس از گذشت سه سال از اقامت دائم، یک فرد خارجی می‌تواند بنا به صلاحدید دولت برای شهروندی لهستان درخواست دهد. سرمایه‌گذارانی که بیش از یک میلیون یورو در اقتصاد لهستان سرمایه‌ گذاری کرده‌اند، این امکان را دارند که به‌سرعت تابعیت خود را دریافت کنند.

شرایط لازم برای اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری از این قرار است:

 • متقاضی می‌تواند بدون اقامت فیزیکی در لهستان صاحب یک شرکت در این کشور شود؛ اما برای اداره شرکت به مجوز کار لهستانی نیاز است.
 • متقاضی باید یک تجارت سودآور در لهستان داشته باشد و بر این اساس مالیات بپردازد.
 • سرمایه‌گذار باید به‌طور مداوم در لهستان زندگی کرده باشد و کمتر از ۱۰ ماه در خارج از کشور باشد.
 • متقاضی اقامت از طریق سرمایه‌ گذاری در لهستان باید منبع درآمد ثابتی داشته باشد (۱۵ هزار یورو).

مدارک لازم برای اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

مدارک لازم برای اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری

لیست مدارک موردنیاز برای درخواست گرفتن اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست تکمیل و امضا‌شده
 • پرداخت هزینه درخواست
 • پاسپورت با اعتبار صدور ۱۰ ساله و با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخ عزیمت به لهستان
 • یک عکس بیومتریک رنگی با ابعاد ۳۵×۴۵ میلی‌متر که در شش ماه گذشته گرفته شده
 • اثبات دارایی‌ کافی و تمکن مالی برای ماندن در لهستان (۳۰ هزار یورو)
 • بیمه مسافرت پزشکی معتبر برای تمام مدت اقامت در منطقه شینگن

هزینه اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری

سرمایه‌گذاران خارجی برای افتتاح یک تجارت در لهستان، پس از معرفی صندوق مجاز و پرداخت ۵۰۰ یورو (هزینه ایجاد یک شرکت)، اجازه دارند یک دوره یک‌ساله در لهستان اقامت داشته باشند. پس از آن باید به‌طور مداوم نتایج فعالیت‌های تجاری خود را به دولت ارائه دهند چون بر اساس آن درمورد تمدید مجوز اقامت آن‌ها تصمیم گرفته می‌شود.

در سرمایه‌ گذاری در سهام، با اینکه حداقل محدودیت سفارش خرید سهام وجود ندارد، بهتر است بلوک سهام با حداقل ارزش ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا خریداری شود. برای سرمایه‌ گذاری از طریق خرید ملک در لهستان هم به سه هزار دلار آمریکا تا دو میلیون دلار آمریکا نیاز است. همچنین برای ثبت شرکت باید حداقل ۱۰۰ هزار یورو هزینه کرد.

هزینه اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

مزایا و معایب اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

لهستان اقتصادی قوی دارد که بحران بدهی اروپا را پشت سر گذاشته و همچنان نرخ رشد بالایی دارد. بر اساس برآوردهای اقتصاددانان، انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی این کشور البته با سرعت کم ادامه یابد. بانک جهانی می‌گوید اقتصاد لهستان از تنوع خوبی برخوردار است و در مقایسه با سایر اقتصادهای اروپایی، کمترین آسیب‌پذیری‌ها را از همه‌گیری کووید ۱۹ داشته است.

دولت لهستان برای آزادسازی اقتصاد این کشور و اصلاح بسیاری از بخش‌های عمومی تلاش کرده‌ است. سرمایه‌گذاران بین‌المللی در منطقه یورو باید با تأثیر پول رایج بر عملکرد سهام و اوراق قرضه مبارزه کنند. با این حال، ارز مستقل لهستان به این کشور کمک کرده تا بحران‌ها را پشت سر بگذارد و موفق باشد.

از مزایای اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • می‌توانید بدون ویزا به کشورهای منطقه شینگن سفر کنید.
 • این امکان را دارید که برای شهروندی لهستان اقدام کنید.
 • می‌توانید بدون وجود محدودیت سنی برای دریافت اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری اقدام کنید.
 • می‌توانید در محدوده‌ی لهستان هر نوع فعالیت تجاری را انجام دهید.
 • این امکان را دارید که از سیستم آموزشی رایگان و حق درخواست برای بورسیه استفاده کنید.
 • در مواقع اضطراری می‌توانید از خدمات درمانی رایگان استفاده کنید.
 • برای سفرهای ریلی در لهستان می‌توانید از ۳۷ درصد تخفیف استفاده کنید.
 • می‌توانید به‌صورت رایگان از همه مناطق لهستان دیدن کنید.
 • می‌توانید از اعضای خانواده خود دعوت کنید تا با شما در لهستان زندگی کنند.

سرمایه‌ گذاری در لهستان با توجه به نرخ‌ رشد اقتصادی بالای این کشور جذاب به نظر می‌رسد، اما سرمایه‌گذاران باید ریسک‌های زیادی را هم که در سرمایه‌ گذاری وجود دارد در نظر بگیرند. از معایب سرمایه‌ گذاری در لهستان می‌توان به این موضوع اشاره کرد که اقتصاد لهستان تا حد زیادی به آلمان وابسته است. آلمان تقریباً ۲۷ درصد از صادرات و ۲۱ درصد از واردات لهستان را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است.

سیاست لهستان پس از به قدرت رسیدن حزب قانون و عدالت در سال ۲۰۱۵ اندکی بی‌ثبات شده است. پس از به دست گرفتن کنترل دادگاه قانون اساسی و تلویزیون‌های عمومی، این حزب بسیاری را در اتحادیه اروپا نگران کرده است. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، لهستان را از نظر بار مقررات دولتی، سختی بازار کار و روند کند پروسه‌های اداری در رتبه پایین قرار داده است.

کلام آخر

مهاجرت به لهستان از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که در این میان اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه‌ گذاری می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها باشد. برای سرمایه‌ گذاری می‌توانید از طریق ثبت شرکت، خرید ملک یا خرید اوراق قرضه اقدام کنید که هر کدام شرایط مخصوص به خود را دارند. اعتبار مجوز اقامت موقت لهستان حداکثر سه ساله است. اگر بعد از سه سال همچنان شرایط اولیه را برآورده کنید، می‌توانید مجوز موقت خود را تمدید کنید. و پس از پنج سال اقامت موقت در لهستان می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم مشاوران ما در ویزاگرد تماس بگیرید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

اقامت سرمایه گذاری سایر کشورها

جمع‌بندی و سوالات متداول

برای گرفتن اقامت لهستان از طریق سرمایه‌گذاری چقدر سرمایه نیاز دارم؟

برای اقامت لهستان از طریق سرمایه‌گذاری به حداقل حدود ۱۵ هزار یورو درآمد سالانه نیاز است. این مبلغ برای این است که متقاضی بتواند هزینه اقامت لهستان را پرداخت کند.

دریافت اقامت سرمایه‌گذاری لهستان بعد از چه مدت امکان‌پذیر است؟

این کار تنها از طریق ثبت شرکت و پس از گذشت پنج سال از فعالیت شرکت و پرداخت مالیات امکان‌پذیر است.

شرایط گرفتن اقامت لهستان از طریق سرمایه‌گذاری چیست؟

متقاضی باید یک تجارت سودآور با درآمد ثابت در حدود ۱۵ هزار یورو در لهستان داشته باشد و بر این اساس مالیات بپردازد.

آیا برای گرفتن اقامت لهستان از طریق سرمایه‌گذاری محدودیت سنی وجود دارد؟

برای سرمایه‌گذاری در لهستان محدودیت سنی وجود ندارد و این از مزایای دریافت اقامت لهستان از طریق سرمایه‌گذاری است.

بهترین روش سرمایه‌گذاری در لهستان برای اخذ اقامت این کشور کدام است؟

شما از طریق ثبت شرکت می‌توانید فرآیند سرمایه‌گذاری را با سرعت بیشتری طی کنید. مبلغ لازم برای این کار ۱۰۰ هزار یورو است.