قبل از اقامت در لهستان  آشنایی با شرایط و مدارک اقامت لهستان بهتر است بدانیم که در سرشت هر انسانی میل به سفر و دیدن مکان‌های جدید و آشنایی با جاذبه‌ها و کشور‌های دیگر قرار داده شده است و هر انسان نیار دارد اطلاعات تکمیلی مانند نوع اقامت و شرایط اقامت در کشور‌های دیگر را داشته باشد تا بسته به سلیقه و شرایط خود کشور مناسب را برای سفر و اقامت انتخاب کند. حال شما را با شرایط اقامت و قوانین کشور لهستان اشنا می‌کنیم تا بیشتر با این کشور اشنا شوید.

اقامت در لهستان
پرچم لهستان
مشاوره رایگان

راهنمای کامل اقامت در لهستان

راهنمای کامل اقامت در لهستان

لهستان یا Poland بعنوان ششمین اقتصاد بزرگ اروپا با پایتخت ورشو و با جمعیت حدود ۳۹ میلیون به دلیل قرار داشتن در بین کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن و به دلیل استفاده از سیستم و مزایای یکپارچه این اتحادیه از سال ۲۰۰۴ رشد چشمگیری را شاهد بوده است. با پیشرفت لهستان در یک دهه اخیر و توسعه صنعتی و اقتصادی، نیاز روز افزون به نیروی کار خارجی باعث ورود مهاجران و مهاجرت به لهستان از سایر کشورها برای کار و زندگی شده است.

کشور لهستان بر خلاف دیگر کشورها به دنبال اخبار‌ و نوسانات نیست و مردم لهستان در آرامش کامل به دور از حواشی به زندگی روزمزه خود می‌رسند و پیش از قبل به دنبال پیشرفت خود و کشور خود هستند. مردمان کشور لهستان مردمانی بسیار خونگرم و مهمان‌نواز هستند و برای مهاجران احترام و ارزش قائل می‌شوند، بدون آنکه برای مهاجران محدودیت‌های سنگینی قرار دهند.

شرایط اقامت در کشور لهستان به چه صورت است؟

هر کشور نوع اقامت و شرایط اقامت متفاوتی دارد و نوع پذیرش مهمان هر کدام با یکدیکر فرق دارد حال شما را با شرایط اقامت لهستان آشنا می‌کنیم. برای اخذ اقامت و تابعیت لهستان در اولین قدم بعد از مهاجرت به این کشور باید به شهرداری شهر محل سکونت خود و اداره پلیس مهاجرت مراجعه کنید و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • تکمیل فرم درخواست اقامت
 • چند قطعه عکس پرسنلی
 • ارائه پاسپورت معتبر همراه با کپی
 • ارائه یک دعوت نامه کاری از کارفرمای لهستانی
 • اسناد مربوط به اثبات تمکن مالی شما برای زندگی در کشور لهستان

اقامت دائم در لهستان

اگر شما قصد سفر به لهستان و گرفتن اقامت دائم لهستان را دارید، باید از طریق روش‌هایی که در ادامه به آنها می‌پردازیم، ویزای بلند مدت تایپ D شنگن را از کنسولگری این کشور دریافت کرده و برای مدتی طولانی و حتی دائمی به این کشور مهاجرت کنید. در ادامه روش‌های مهاجرت همراه با مدت زمان دائمی شدن اقامت گفته شده است.

اقامت موقت در لهستان

در صورتی که موفق به دریافت ویزای توریستی لهستان شوید، تنها قادر هستید تا برای مدت زمان کم و محدودی (حداکثر ۳۰ روز) در حوزه شنگن و اروپا حضور داشته باشید و باید پیش از اتمام اعتبار ویزا به کشور مبدا برگردید. این در حالی است که امکان تمدید اعتبار ویزا از داخل لهستان برای شما وجود ندارد و محدودیت‌های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. از این رو شما باید هدف خود را برای مهاجرت به کشور لهستان تعیین کرده و با رزرو وقت سفارت و ترجمه و آماده سازی مدارک ویزا، برای اخذ مجوز ورود و حضور بلند مدت در این کشور اروپایی اقدام کنید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که امکان تمدید ویزای توریستی شینگن وجود ندارد و نمی‌توان آن را به انواع دیگر ویزا از جمله ویزای کار لهستان و یا ویزای تحصیلی در کشور لهستان تبدیل کرد. در ادامه در روش‌های مهاجرت و اقامت، مدت زمان اقامت موقت هر کدام گفته شده است.

معرفی انواع روش‌های اخذ اقامت لهستان

معرفی انواع روش‌های اخذ اقامت لهستان

ما دو نوع اقامت در هر کشور داریم که یکی اقامت موقت و دیگری اقامت دائم است زمانی که شما به کشوری سفر می‌کنید و قصد اقامت در آنجا را دارید ابتدا به شما اقامت موقت می‌دهند و با انجام دادن یک سری مراحل موفق به اخذ اقامت دائم می‌شوید.

اقامت لهستان از طریق ثبت شرکت

یکی از راه‌های اخذ اقامت در لهستان شروع یک کسب و کار نوین در آن کشور است که این نوع اخذ اقامت تنها به مدت سه ماه زمان می‌برد و بعد از سه ماه و با ثبت شرکت در لهستان می‌توانید برای فرزندان و یا افراد زیر۱۸ سال اقامت بگیرید و فرزندان و افراد بالای ۱۸ سال را در شرکت مشغول به کار کنید.

اقامت از طریق ثبت شرکت پس از سه ماه، در ۵ سال اول به صورت موقت است که طی یک سال به یک سال باید آن را تمدید کرد و پس از 5 سال شما موفق به اخذ اقامت دائم در کشور لهستان می‌شوید.

برای دریافت اقامت لهستان هر فرد خارجی مجاز است طبق قوانین، شرکتی را در کشور لهستان راه اندازی کند و به تنهایی و فقط با یک سهامدار به ثبت برساند و آن را اداره کند. به افراد متأهل پیشنهاد می‌‌شود که شرکت را با دو یا سه نفر به ثبت برسانند. حداقل سرمایه قانونی، برای سرمایه‌گذاری در ثبت شرکت ۱۵ هزار یورو بوده است. در صورتی که شرکت جهت اجرای پروژه‌هایی نیاز به وام بانکی داشته باشد، باید به نسبت ارزش پروژه اقدام به افزایش سرمایه کند.

نکته قابل توجه این است که هنگام ثبت شرکت و شروع کسب کار می‌توانید افراد بومی را استخدم کنید و برای پیشرفت افراد خود آن را با شرکت‌های دیگر جا به جا کنید.

اقامت لهستان از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت لهستان برای کسانی که به سرعت نیاز به دریافت اقامت دارند، از طریق ازدواج است. شما با ازدواج با یک فرد لهستانی موفق می‌شوید که به سرعت اقامت موقت را دریافت کنید و با در اختیار گذاشتن مدارک به دست سفارت لهستان موفق به گرفتن اقامت دائم شوید.

زمانی که شما با فردی در کشور لهستان ازدواج می‌کنید، چون آن فرد مقیم آن کشور است شما نیز می‌توانید با تحویل دادن مدارک خود و فردی که با آن ازدواج کردید به سفارت لهستان پس از سه سال موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور بشوید اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که ازدواج شما سوری و صرفا برای اخذ اقامت نباشد زیرا در صورتی که معلوم شود اقامت شما باطل می‌شود و از سوی دولت کشور لهستان مجازات سنگینی در پی خواهید داشت.

جالب است بدانید یکی از اقامت‌های لهستانی تضمین شده ازدواج با فردی لهستانی است.

اقامت لهستان از طریق تحصیل

امروزه اکثر کشور‌ها بورسیه آن‌ها با تعداد محدود و شرایط بسیار سخت انجام می‌گیرد که افراد معدودی موفق به کسب اقامت از طریق بورسیه در آن کشور‌ها می‌شود، اما امروزه کشور لهستان با محدودیت‌های کمی‌که قرار داده است راه بورسیه را از طریق تحصیل را آسان تر کرده است و شما می‌توانید به راحتی در این کشور بورسیه شوید.

لهستان یکی از کشورهای علمی‌دنیا می‌ باشد که سالانه دانشجویان بسیاری را از سرتا سر دنیا بورسیه می‌ کند. یکی از روش‌‌های بسیار خوب برای دانشجویان با استعداد که خواهان دریافت اقامت لهستان می‌‌باشند، دریافت اقامت از طریق تحصیل در لهستان است. دانشگاه‌‌های لهستان جزء دانشگاه ‌های بسیار معتبر در اروپا می‌‌باشند و این دانشگاه‌‌ها تنها دانشجویان که در درس استعداد بالایی دارند یا به عبارتی دیگر جز هوش برتر‌ها می‌باشند را می‌پذیرند که معمولاً دانشجویانی که از ایران انتخاب می‎شوند برای مقطع ‌های کارشناسی ارشد و دکتری می‌‌باشد و کمتر پیش می‌‌آید که از دانشجویان کارشناسی کسی بورسیه شود.

مدت زمان اخذ اقامت دائم در کشور لهستان از طریق تحصیل به مدت ده سال است و پس از تحصیل به صورت اقامت موقت در لهستان موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور می‌شوید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور شامل

 • فرم درخواست برای اقامت
 • پاسپورت معتبر
 • نامه رسمی‌پذیرش از دانشگاه یا موسسه معتبر
 • رزومه کوتاه
 • مدارک مربوط به زبان
 • داشتن بودجه لازم برای زندگی در لهستان
 • بیمه سلامت
 • یک قطعه عکس

جالب است بدانید یکی از اقامت‌های لهستانی تضمین شده تحصیلات تکمیلی و به صورت کامل است.

اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری

برای گرفتن اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری فرد متقاضی مهاجرت به اروپا با انتقال پول به صورت قانونی و منبعی مشخص و پرداخت مالیات‌‌های مربوطه اقدام به سرمایه گذاری در صنعت و یا خرید ملک در لهستان می‌‌کند. حداقل و یا حداکثری در قانون برای مبلغ سرمایه گذاری وجود ندارد، اما حداقل این مبلغ باید بالای ۲۵۰٫۰۰۰ یورو برای شرط دریافت اقامت لهستان باشد. مورد مهم در مورد این نوع دریافت اقامت این مطلب است که در این روش به فرد متقاضی و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال ویزای مولتی داده می‌شود و آنها دارای کارت اقامت نیستند، این ویزا بعد از ۳ تا ۹ سال می‌‌تواند به کارت اقامت موقت و پس از دوره گذر دوره موقت، بعد از سه سال به اقامت دائم لهستان تبدیل شود.

نکته قابل توجه این جاست که اقامت از طریق سرمایه گذاری با شرایط سخت و هزینه‌های بالایی رو به رو است و به جای اقامت با سرمایه گذاری اقامت با تاسیس شرکت در این کشور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اقامت لهستان از طریق کار

اقامت از طریق استخدام یکی از سخت ترین نوع اقامت است زیرا استخدام اتباع خارجی در آن جا به صورت محدود است و کمتر کسی موفق به اخذ اقامت از طریق استخدام می‌شود اما اگر در شرکت‌هایی باشد که از سمت افراد کشور خودتان زده شده باشد به راحتی موفق به استخدام در نهایت اخذ اقامت می‌شوید. این مجوز اقامت موقت است که به شما اجازه می‌‌دهد تا مدت سه سال در لهستان اقامت و کار کنید. برای اینکه شما بتوانید در لهستان کار کنید، کارفرمای آینده شما نیاز به درخواست مجوز کار برای شما دارد.

بنابراین اخذ اقامت موقت شما بیش از یک سال و نهایت تا سه سال است و در صورتی که کارفرمای شما مجوز کار را صادر کرد می‌توانید اقامت خود را طولانی تر کنید تا موفق به اخذ اقامت دائم شوید.

اقامت لهستان از طریق خرید ملک

زمانی که شما ملکی در کشور لهستان خریداری کنید سبب رشد اقتصاد آن‌ها می‌شوید از این کشور لهستان یکی از راه‌های اخذ اقامت موقت و دائم را از طریق خرید ملک قرار داده است که اینطور هم کمک به رشد اقتصادی کشورشان شده هم راهی برای اخذ اقامت است.

شما با خرید ملک در کشور لهستان می‌توانید آن را به یک شرکت تجاری و یا سبب به وجود امدن یک کسب کار شوید که پس از 5 سال اخذ اقامت موقت شما موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور می‌شوید.

شما با خرید ملک و شروع کسب و کار در آن ملک در کشور لهستان می‌توانید افراد بومی‌را در شرکت استخدام کنید و یا با کارمندان خود جا به جا کنید.

اقامت لهستان از طریق تمکن مالی

یکی از ساده ترین روش‌های مهاجرت به لهستان تمکین مالی است که با اثبات آن می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان اقامت لهستان را دریافت کنید. این روش برای افرادی مناسب است که سرمایه زیادی دارند و یا بازنشسته هستند. با دریافت این ویزا می‌توانید خانواده خودتان را نیز به همراه خودتان به این کشور منتقل کنید.

در این روش فقط باید به دولت لهستان ثابت کنید که توانایی تقبل هزینه‌های خود و خانواده‌تان را دارید. اگر شما دارای سپرده بانکی بالایی هستید با ارائه گواهی و ضمانت‌نامه بانکی به کنسولگری لهستان می‌توانید درخواست خودتان را برای دریافت اقامت تمکن مالی این کشور ارسال کنید.

معمولا گواهی تمکین ابتدا بصورت یک ساله صادر می‌شود که در صورت نیاز تمدید می‌شود. نکته مهمی که باید در این رابطه بدانیداین است که هنگام دریافت اقامت از طریق تمکین شما حق کار کردن در این کشور را ندارید. در صورتی که قصد مهاجرت دارید باید مراحل اثبات و احراز هویت شما مورد بررسی قرار بگیرد که می‌توان به سود بانکی، سود سهام خریداری شده شرکت‌های داخلی، داشتن سند ملکی یا تجاری و یا ارائه سند حقوق بازنشستگی اشاره کرد.

شما با این کار به عنوان شهروند در آن کشور شناخته می‌شوید نه به عنوان فردی مهاجر. جالب است که در این روش شما باید حداقل ۶ ماه از سال را در داخل خاک کشور حضور داشته باشید. شما به اتفاق خانواده می‌توانید از تمامی‌حقوق شهروندی لهستان مانند تحصیل رایگان و بیمه در طول اقامت بهره‌مند شوید.

نکته قابل توجه این است که یکی دیگر از روش‌های اقامت لهستانی تضمینی با آسان ترین روش و سریع ترین روش اقامت تمکن مالی در کشور لهستان است.

مزایای اقامت دائم در کشور لهستان

مزایای اقامت دائم در کشور لهستان

 • محیط بین‌المللی

  به دلیل موقعیت مناسب و اقتصاد رو به رشد، بسیاری از شرکت ‌های بین المللی وارد لهستان می‌ شوند. شرکت‌‌های مختلف سعی می‌‌کنند دفاتر یا حتی دفتر مرکزی خود را در این کشور بنا کنند. افراد خارج از لهستان و همچنین لهستانی‌‌ها اکنون بیش از هر زمان دیگری فرصت کار در یک فضای بین المللی را دارند و این یکی از مزایای مهاجرت و اقامت در لهستان است.

 • اقتصاد

  اقتصاد لهستان طی چند سال گذشته رشد بالایی داشته و این روند صعودی تاکنون ادامه دارد. در نتیجه، شرکت ‌ها بیشتر سرمایه گذاری می‌کنند و هر روز مشاغل مختلف جدید ایجاد می‌‌شود. افراد می‌‌توانند از این فرصت برای رشد مهارت‌‌ها و دانش خود استفاده کنند.

 • نرخ بیکاری پایین

  به طور کلی نرخ بیکاری در کشور لهستان پایین است. در سال ‌های اخیر، نرخ بیکاری در لهستان به طور مداوم کاهش یافته و در حال حاضر در حدود ۳.۹ درصد است. بعلاوه، پیش بینی ‌ها نشان می‌‌دهد که نرخ بیکاری طی چند سال آینده در حدود ۴٪ باقی خواهد ماند. البته این شرایط در همه ‌ی شهر‌های لهستان نیست ؛ اما در جنوب این کشور نرخ بیکاری بسیار کم است و شما می‌ توانید از بین شرکت‌‌های مختلف بزرگ یا کوچک، تولیدی یا خدماتی، لهستانی یا خارجی یک شغل متناسب با مهارت خود انتخاب کنید.

 • افزایش حقوق

  دستمزد در لهستان کم است ؛ اما هزینه زندگی نیز بسیار زیاد نیست (حداقل به اندازه شهرهای اروپایی دیگر نیست). نکته خوب این است که حقوق مشاغل مختلف در لهستان هر ساله در حال رشد بوده و در ابتدای هر سال افزایش حقوق وجود دارد. بنابراین با توجه به این روند صعودی حقوق در لهستان، تورم پایین و هزینه‌ ی زندگی کم، این کشور از نظر حقوق و مزایا برای اقامت بسیار مناسب است.

 • زیرساخت‌‌های کاملاً پیشرفته

  این کشور دارای بزرگراه‌‌های پیشرفته، فرودگاه ‌های مجهز، بنادر دریایی، قطار و … است. شهر‌های لهستان همه خدمات و سرگرمی‌مورد نیاز یک انسان را ارائه می‌ دهند؛ اما زندگی در روستا نیز راحت است و همه امکانات عمومی‌برای زندگی عادی وجود دارد. علاوه بر این، ترافیک در مقایسه با اروپای غربی بسیار کم است.

هزینه اخذ اقامت در لهستان چقدر است؟

 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در لهستان باید 15000€ (یورو) است.
 • برای سرمایه‌ گذاری در کشور لهستان با استناد به یک منبع قانونی حداقل مبلغ 250000€ (یورو) سرمایه نیاز است.
 • زندگی در لهستان معمولا ماهانه 700$ تا 1500$ (دلار آمریکا) برای یک نفر هزینه به همراه دارد و در لهستان به راحتی می‌توان کشور ارزان‌تری در قیاس با مجارستان و آلمان دانست.  

برای تمدید اقامت در لهستان چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

زمانی که شما از طریق روش‌های گفته شده قصد اقامت داشته باشید، کافیست مدارک را پیش سفارت ایران در لهستان ببرید و آن را تمدید کنید. در صورتی که ویزای شما توریستی از نوع شنگن باشد امکان تمدید ویزا و اعتبار آن در لهستان وجود ندارد و باید مدت زمان را از قبل تعیین کنید.

مشاوره برای اخذ اقامت لهستان

مشاوره برای اخذ اقامت لهستان

امروزه در اغلب سایت‌ها و یا مکان‌هایی که مختص به بورسیه است و همچنین سفارت‌ها می‌توانند منبع خوبی برای مشاوره گرفتن در حوزه اقدامات برای اخذ اقامت در لهستان باشند و اطلاعات تکمیلی و مدارک مورد نیاز را در اختیار شما گذاشته و سبب می‌شود تا از راه‌های قانونی به این کشور سفر کرده و قدامات برای اقامت در کشور لهستان را دریافت کنید. مشاورین ما در ویزاگرد آماده ارائه مشاوره برای اخذ اقامت لهستان به شما هستند.

فرم ارزیابی و مشاوره اقامت در لهستان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

چگونه اقامت لهستان بگیریم؟

با ثبت یک شرکت، از طریق خرید ملک، از طریق تمکن مالی، از طریق بورسیه تحصیلی و استخدام شغلی می‌توانید اقامت بگیرید.

هزینه های اخذ اقامت در لهستان به صورت تقریبی چقدر است؟

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در لهستان باید ۱۵۰۰ یورو است. حداقل سرمایه برای سرمایه‌ گذاری در کشور لهستان که لازم است که با استناد به یک منبع قانونی به اثبات برسد، حداقل مبلغ۲۵۰۰۰۰ یورو است. زندگی در لهستان معمولا ماهانه۷۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا برای یک نفر هزینه به همراه دارد و لهستان را حتی می‌توان کشور ارزان‌تری در مقابل مجارستان و آلمان دانست. 

آیا اخذ اقامت لهستان از طریق تحصیلی امکان پذیر است؟

بله. کشور لهستان یکی از کشورهایی است که بیشترین آمار بورسیه را به خود اختصاص داده است و آمار بالای بورسیه متعلق به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است. آمار بورسیه در مقطع کارشناسی در این کشور بسیار پایین است.

بهترین و ساده ترین روش برای اخذ اقامت لهستان کدام است؟

بهترین و ساده‌ترین روش٬ تمکن مالی است که افراد در هر سن حتی بازنشستگی، زمانی که بودجه مالی کافی را دارا باشند، زیرا باید به کشور لهستان ثابت شود که توانایی تقبل هزینه‌ها را دارید و در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید هم برای خودتان هم برای تمامی اعضای خانواده اقامت بگیرید.