اگر ایده نوآورانه‌ای برای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار جدید دارید، می‌توانید برای دریافت اقامت فرانسه از طریق استارتاپ اقدام کنید.

راه‌اندازی کسب‌وکار و اقامت در فرانسه، یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا، آرزوی بسیاری از افراد است. یکی از راه‌های رسیدن به این آرزو، دریافت ویزای استارتاپ فرانسه است. شما می‌توانید با داشتن یک ایده نوآورانه برای راه‌اندازی یک بیزینس جدید، آینده روشنی برای خود در این کشور رقم بزنید. ما در این مقاله از ویزاگرد قصد داریم با معرفی شرایط و مراحل اقامت فرانسه از طریق استارتاپ شما را در این مسیر راهنمایی کنیم.

شرایط اقامت استارتاپی فرانسه چیست؟

اگر به‌دنبال دریافت اقامت فرانسه هستید، ویزای تجاری (Business Visa) یا ویزای فناوری (Tech Visa) فرانسه موقعیت مناسبی را برای کارآفرینان جوان در این کشور فراهم می‌کند. انواع مختلفی از کسب‌وکارها برای این برنامه واجد شرایط هستند، اما به‌طور کلی ایده تجاری شما باید نوآورانه، رقابتی و بین‌المللی باشد تا شانس موفقیت بیشتری داشته باشید. همچنین استارتاپی که راه‌اندازی می‌کنید باید مشاغل جدیدی را برای شهروندان فرانسه ایجاد کند.

هدف از ایجاد ویزای استارتاپ فرانسه این است که افراد خوش‌فکر و بااستعداد را در زمینه‌های مختلف، به اکوسیستم استارتاپی فرانسه جذب کنند. هر سال افراد مستعد زیادی از سراسر جهان برای دریافت ویزای استارتاپ فرانسه راهی این کشور می‌شوند، بنابراین شما هم می‌توانید یکی از این افراد باشید.

شرایط اقامت فرانسه از طریق استارتاپ:

 • داشتن منبع مالی برابر با ۱۹ هزار یورو در سال 
 • رعایت شرط سنی حدکثر ۴۰ سال برای فرد اصلی 
 • همراه داشتن تائیدیه‌ پروژه توسط یکی از سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی فرانسه مانند مقامات ملکی، دولت مرکزی یا شرکت‌های عمومی
 • داشتن پروژه‌ای با ایده نوآورانه و تجاری

برای دریافت اقامت استارتاپی فرانسه به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه نیاز ندارید. همچنین افراد متقاضی این ویزا نیازی به داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارند و افراد دیپلمه هم می‌توانند برای آن درخواست دهند.

انواع ویزای استارتاپ فرانسه

سه مدل ویزای استارتاپ فرانسه وجود دارد که به‌اصطلاح «Talent Passport» نامیده می‌شوند. با دریافت هرکدام از این ویزاها می‌توانید ایده تجاری خود را در فرانسه راه‌اندازی کنید. در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 1. ویزای بنیان‌گذاران استارتاپ‌های شناخته‌شده در سطح جهانی که توسط مرکز رشد و شتاب‌دهنده‌های فرانسه انتخاب می‌شوند.
 2. ویزای کارمندان بین‌المللی که توسط شرکت‌های فرانسوی استخدام شده‌اند و وزارت اقتصاد فرانسه آن‌ها را تأیید کرده است.
 3. ویزای سرمایه‌گذاران بین‌المللی که قصد دارند استارتاپ خود را در فرانسه تأسیس کنند، که احتمالاً شما هم در این گروه قرار می‌گیرید.

ویزای استارتاپ فرانسه

منبع: EU Startups

مراحل اقامت در فرانسه از طریق استارتاپ

حالا که با شرایط دریافت ویزای این کشور آشنا شدید، وقت آن است که ببینیم مراحل اقامت فرانسه از طریق استارتاپ چیست. فقط قبل از اینکه به‌سراغ توضیحات اصلی برویم، باید این نکته را بگوییم که رعایت مراحل گفته‌شده به شما کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر ویزای خود را دریافت کنید. بنابراین مطلب را به‌طور کامل مطالعه کرده و در صورت نیاز، سؤالات خود را با ما مطرح کنید.

 • برای ارزیابی واجد شرایط بودن به انکوباتور یا مرکز رشد مراجعه کنید. نامه‌ پشتیبانی که صادر می‌شود باید در قالب مناسب، دارای تاریخ و توسط شخص مجاز امضا شده باشد. این شخص مجاز هم حتماً باید موردتأیید مرکز تکنولوژی فرانسه (French Tech) باشد.
 • فرم‌های درخواست را تکمیل و مدارک مورد نیاز را هم فراهم کنید.
 • ایده استارتاپی خود را به مرکز تشخیص نوآوری ارائه کنید تا بررسی شود. پس از اینکه نامه‌ پشتیبانی و پذیرش توسط انکوباتور انتخابی امضا شد، کسب‌وکار استارتاپی شما از طرف اداره‌ی اشتغال فرانسه تأیید می‌شود. برای دریافت تأییدیه هم باید انکوباتور، نامه را به این اداره ارسال کند. در نهایت هم اداره‌ اشتغال، تأییدیه‌ رسمی را به سفارت این کشور ارسال می‌کند.
 • پس از دریافت درخواست، انکوباتور یا همان مرکز رشد، نامه را برای متقاضی ارسال می‌کند.
 • این نامه‌ شناسایی را به پرونده‌ی درخواست ویزای استارتاپ فرانسه‌ی خود ضمیمه کنید و پس از آن درخواست ویزا را به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور محل اقامت خود، ارائه دهید.
 • کنسولگری فرانسه به متقاضیانی که درخواستشان تأیید شده و وابستگان آن‌ها، Talent Passport سه‌ماهه اعطا می‌کند. شما و افراد خانواده باید ظرف مدت سه ماه وارد خاک این کشور شوید.
 • اداره‌ مهاجرت این کشور، کارت اقامت چهارساله را برای شما صادر می‌کند.

مراحل اقامت استارتاپی فرانسه

منبع: DataXcentric

مدارک لازم برای اقامت فرانسه از طریق استارتاپ

جهت دریافت اقامت استارتاپی فرانسه در کمترین زمان، باید همه‌ مدارک لازم را از قبل تهیه کرده و در زمان مشخص‌شده به سفارت ارائه دهید. هرگونه نقص در مدارک یا اشتباه در آماده‌سازی آن‌ها، روال بررسی پرونده‌ شما را طولانی‌تر می‌کند یا اینکه ریسک ریجکت شدن را بالا می‌برد. بهتر است در زمان تهیه‌ مدارک از یک فرد باتجربه یا مؤسسه‌ مهاجرتی معتبر راهنمایی بگیرید. در زیر لیستی از مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ اقامت فرانسه از طریق استارتاپ را مشاهده می‌کنید.

 • مدارک شناسایی شما و دیگر افراد خانواده
 • پاسپورت معتبر که مدت زمان قابل‌توجهی از اعتبار آن باقی مانده باشد
 • مدارک ازدواج و اسناد تولد فرزندان
 • عکس پاسپورتی رنگی از همه‌ افراد خانواده
 • مدارک مربوط به سطح زبان فرانسوی (قبلاً گفتیم که برای راه‌اندازی استارتاپ به سطح خاصی از زبان نیاز نیست ولی شما باید مدرکی ارائه دهید که نشان بدهد زبان شما در چه سطحی است.)
 • فرم آماده‌شده جهت درخواست اقامت بلندمدت فرانسه
 • رسید بانکی از پرداخت هزینه‌های ویزای فرانسه
 • نامه‌ی تأییدشده از یک مرکز رشد در فرانسه (انکوباتور) که شرکت شما را به‌عنوان شرکتی دارای یک فناوری نوآورانه تأیید کند
 • مدارک عدم سوءپیشینه از کشور مبدا
 • مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی
 • مدارک اثبات راه‌اندازی یک شرکت یا وجود یک شرکت که ۳۰ درصد سهام آن به نام شما است
 • تعهدنامه‌ی اشتغال به کارآفرینی برای مدت چهار سال در خاک کشور فرانسه
 • تعهدنامه‌ در راستای اثبات سرمایه‌گذاری چهارساله در بخش استارتاپی با حداقل سرمایه‌ ۳۰۰ هزار یورو

مدارک لازم برای ویزای استارتاپ فرانسه

منبع: Disfold

هزینه‌‌های اقامت استارتاپی فرانسه

راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید در کشور فرانسه به‌عنوان استارتاپ، چالش‌های خاص خودش را دارد. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، هزینه‌هایی است که در این مسیر باید پرداخت کنید. هزینه‌ها به دو بخش کلی تقسیم می‌شوند؛ یکی هزینه‌های مربوط به خود استارتاپ و شخص شماست و دیگری هزینه‌ی اقامت استارتاپی فرانسه. درباره‌ موضوع اول باید مواردی مانند هزینه‌ تأمین و ترجمه‌ اسناد را در نظر داشته باشید. همچنین آماده‌سازی بیزینس‌پلن و کمک گرفتن از یک تیم متخصص نیز هزینه‌بر است. مجموع این هزینه‌ها از قبل، قابل پیش‌‌بینی نیست و بسته به نوع استارتاپ، متفاوت است.

دسته‌ دوم، هزینه‌های دولتی اقامت استارتاپی فرانسه است. هزینه‌ صدور ویزای استارتاپی فرانسه ۹۹ یورو خواهد بود. اگر بخواهید همسر خود را نیز از این طریق همراه خود ببرید، باید مبلغی برابر با ۲۲۵ یورو بیشتر پرداخت کنید و برای هریک از فرزندان نیز باید ۹۹ یوروی دیگر بپردازید. بعد از دریافت ویزای استارتاپ فرانسه، می‌توانید برای اقامت بلندمدت فرانسه درخواست دهید. هزینه‌ این کار ۲۲۵ یورو است. در صورتی که اجازه‌ اقامت بلندمدت را نیز کسب کرده باشید، باید ۲۰۰ یورو به‌عنوان مالیات و ۲۵ یورو به‌عنوان حق تمبر اقامت به اداره‌ مهاجرت و شهروندی فرانسه پرداخت کنید.

در صورتی که بخواهید مدتی طولانی در فرانسه اقامت داشته باشید، باید بتوانید مدارک لازم را جهت ارائه به سفارت تهیه کنید. اخذ اقامت فرانسه از طریق استارتاپ نیازمند اثبات تمکن مالی از جانب شما است. با تهیه‌ مدارک مالی، مانند سپرده‌ بانکی یا حواله و حتی اوراق قرضه، می‌توانید به دولت فرانسه نشان دهید که حداقل به‌اندازه‌ یک سال زندگی در این کشور سرمایه دارید و می‌توانید اوضاع مالی خانواده‌ی خود را کنترل کنید. این مبلغ هرساله با توجه به حداقل میزان درآمد در فرانسه مشخص می‌شود و برای سال ۲۰۲۲، تمکن مالی ۱۹ هزار و ۷۴۷ یورو اعلام شده است.

فرم مشاوره اقامت استارتاپی فرانسه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند
اقامت استارتاپی کشورها

اقامت استارتاپی کشورها

جمع‌بندی و سوالات متداول

مهاجرت استارتاپی فرانسه مناسب چه کسانی است؟

این روش مناسب افرادی است که ایده استارتاپی نوآورانه‌ای دارند و می‌توانند هزینه‌های آن را هم پوشش دهند. 

حداقل مدرک زبان برای مهاجرت استارتاپی فرانسه چیست؟

هیچ مدرک زبانی اعم از انگلیسی یا فرانسه برای مهاجرت استارتاپی نیاز نیست. 

آیا امکان گرفتن اقامت دائم فرانسه از طریق استارتاپ وجود دارد؟

بله، یکی از روش‌های دریافت اقامت دائم فرانسه، اخذ ویزای استارتاپ فرانسه است. 

اخذ اقامت فرانسه از طریق استارتاپ چقدر طول می‌کشد؟

اگر از طریق ویزای استارتاپ وارد فرانسه شوید، اقامت این کشور را به‌مدت پنج سال دریافت می‌کنید. در پایان سال پنجم، اقامت ۱۰ ساله‌ی این کشور را دریافت خواهید کرد که می‌توانید در ادامه این اقامت را به اقامت دائم تبدیل کنید.

پرچم فرانسه

سایر خدمات فرانسه