پادشاهی سوئد یک کشور کوچک اسکاندیناوی با جمعیت ۱۰ میلیون نفر است. این کشور مکانی عالی برای زندگی راحت با بهترین امکانات آموزشی و رفاهی است. همین‌ها باعث شده مهاجران زیادی این مقصد را برای زندگی انتخاب کنند. 

اگر می‌خواهید در سوئد بمانید، باید مجوز اقامت در آن را داشته باشید. مهاجران معمولاً باید شغلی در سوئد داشته باشند تا بتوانند در آنجا زندگی کنند. اما راه‌های دیگری هم برای به دست آوردن اقامت این کشور عضو اتحادیه اروپا وجود دارد. اصلی‌ترین راه‌های کسب اقامت کشور سوئد اقامت تحصیلی، کاری، پیوستن به اعضای خانواده مقیم در سوئد و سرمایه‌گذاری هستند. در این مطلب از ویزاگرد به این سؤال که چگونه می‌توان اقامت سوئد را گرفت، پاسخ خواهیم داد و شما را با جنبه‌های مختلف روند اخذ اقامت این کشور آشنا خواهیم کرد.

مجوز اقامت سوئد

سوئد برای هر کسی که بخواهد در این کشور کار و تحصیل کند یا به خانواده خود در آنجا بپیوندد یا بیش از سه ماه (۹۰ روز) در این کشور بماند، اجازه اقامت صادر می‌کند. البته تنها در صورتی می‌توانید برای اجازه اقامت سوئد درخواست دهید که تمام شرایط موردنیاز را داشته باشید. اجازه اقامت در سوئد باید قبل از ورود به این کشور دریافت شود. اگر به شما اجازه اقامت اعطا شده باشد، کارت اقامت نیز دریافت خواهید کرد.

این کارت، مدرکی است که نشان می‌دهد شما اجازه دارید در سوئد زندگی، کار و تحصیل کنید. کارت اقامت یک تراشه کامپیوتری درون خود دارد که حاوی اثر انگشت و عکس شما است. هنگام مراجعه به سازمان‌های دولتی یا خدمات درمانی، همیشه باید این کارت اقامت را همراه داشته باشید.

کارت اجازه اقامت حاوی اطلاعاتی درمورد نوع مجوز اقامت و نیز اعتبار کارت، به‌همراه اطلاعات هویتی شما است. این کارت فقط سه سال اعتبار دارد، اما مدت اعتبار کارت مجوز اقامت طولانی‌مدت در اتحادیه اروپا پنج سال است. 

مجوز اقامت سوئد

۱. عکس و اثر انگشت

از همه افرادی که قصد دریافت اقامت سوئد را دارند، باید عکس گرفته شود. همچنین به‌جز کودکان زیر شش سال که نیازی به گرفتن اثر انگشت ندارند، از بقیه افراد بیومتریک گرفته می‌شود. کسی که به‌دلایل فیزیکی مانند صدمات دائمی به انگشتان نمی‌تواند انگشت‌نگاری شود، نیازی به ارائه بیومتریک ندارد.

اثر انگشت و عکس شما فقط روی تراشه کارت اقامت ذخیره خواهد شد، نه جای دیگری. به همین دلیل، هر بار که به صدور کارت اقامت جدید نیاز داشته باشید، باید دوباره از شما عکس و اثر انگشت گرفته شود. برای صدور کارت اقامت، هزینه‌ای جز هزینه درخواست مجوز دریافت نمی‌کنند.

برای صدور ویزای ورودی سفر به سوئد باید در اسرع وقت به سفارت یا کنسولگری سوئد مراجعه کنید تا عکس و اثر انگشت از شما گرفته شود. البته همه سفارت‌ها امکاناتی برای عکاسی و گرفتن اثر انگشت ندارند. بنابراین قبل از رفتن به آنجا، از وب‌سایت سفارت یا کنسولگری کل اطلاعات بیشتر را دریافت کنید.

۲. صدور کارت اقامت

پس از اینکه در سفارت یا کنسولگری کل از شما عکس و اثر انگشت گرفتند، در صورت پذیرش درخواست، برای شما کارت صادر خواهد شد. تولید کارت و ارسال آن به سفارت یا کنسولگری کل چهار هفته طول می‌کشد. از سفارت یا کنسولگری سؤال کنید که کارت را برای شما می‌فرستند یا برای تحویل گرفتن آن باید خودتان به آنجا بروید.

اگر عکس و انگشت‌نگاری شما در آژانس مهاجرت سوئد صورت گرفته باشد، احتمالاً کارت اقامت ظرف یک یا دو هفته به آدرس منزل شما ارسال می‌شود. زمان شروع اقامت شما معمولاً سه ماه پس از زمان صدور کارت خواهد بود. این امکان وجود ندارد که کارت شما سریع‌تر از این ساخته شود و به دست شما برسد. 

۳. ظاهر کارت اقامت

کارت اقامت سوئد با ظاهر جدید در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ معرفی شد. البته کارت‌هایی که قبل از آن تاریخ صادر شده‌اند، نیازی به تعویض ندارند. اعتبار کارت اقامت شما تا زمانی خواهد بود که در خود کارت درج شده است یا حداکثر تا پنج سال ادامه خواهد داشت. هنگامی که تصمیم گرفتید مجوز اقامت خود را تمدید کنید یا زمانی که کارت فعلی شما منقضی شد، کارت جدید برای شما ارسال خواهد شد.

۴. اطلاعات روی کارت اقامت

کارت اقامت سوئد حاوی اطلاعاتی درمورد نوع مجوز، مدت اعتبار کارت، اطلاعات شخصی شما و موارد دیگر است. در پشت برخی از کارت‌ها، عبارت «مجاز به کار» (به سوئدی "Får arbeta") وجود دارد. این عبارت به‌شکل مستقیم نشان می‌دهد که شما حق کار در سوئد را هم دارید. اما اگر مجوز اقامت شما کاری باشد، نیازی نیست که در پشت کارت شما، عبارت «مجاز به کار» درج شده باشد. این عبارت برای کودکان ۱۶ ساله نیز در صورت لزوم گنجانده می‌شود.

حتماً بررسی کنید که نام شما روی کارت اقامت با نام موجود در گذرنامه شما کاملاً یکسان باشد. اگر نام درج‌شده روی کارت اقامت شما اشتباه باشد، برای تصحیح آن باید با در دست داشتن پاسپورت خود به آژانس مهاجرت یا سفارت سوئد مراجعه کنید. اگر نام خود را تغییر دادید، ابتدا باید با اداره مالیات سوئد که مسئول ثبت‌احوال است، تماس بگیرید تا نام جدید شما را ثبت کند. سپس برای دریافت کارت اقامت جدید به آژانس مهاجرت مراجعه کنید.

۵. سایر موارد

اگر کارت اقامت سوئد خود را گم کردید یا اگر به سرقت رفت، ابتدا باید این موضوع را به پلیس گزارش دهید. سپس باید برای ثبت عکس، اثر انگشت و صدور کارت جدید به آژانس مهاجرت سوئد مراجعه کنید. یک کپی از گزارشی را که از پلیس دریافت کرده‌اید، چه در زمان گزارش چه پس از آن، به‌همراه داشته باشید.

هنگام سفر هم باید پاسپورت را همراه با کارت اقامت خود داشته باشید. زیرا کارت به‌تنهایی نمی‌تواند به‌عنوان سند هویتی برای مسافرت به کار برود. اگر هم مدت زیادی منتظر دریافت کارت اجازه اقامت خود بوده‌اید، دلیل آن ممکن است این باشد که کارت به اداره مهاجرت بازگردانده شده است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در آژانس مهاجرت، یک آدرس اشتباهی برای شما ثبت شده باشد. 

شرایط گرفتن اقامت سوئد

در ژوئیه ۲۰۲۱، در شرایط گرفتن اقامت سوئد بازنگری شد. از آن تاریخ به بعد، متقاضیان دریافت اقامت کشور سوئد باید شرایط جدیدی را رعایت کنند. این الزامات جدید که برای همه، صرف‌نظر از نوع مجوز اقامت آن‌ها اعمال می‌شود، عبارت‌اند از:

 • شرایط لازم برای اجازه اقامت را برآورده کنید (این شرایط ممکن است بر اساس نوع مجوز درخواست‌شده، متغیر باشد).
 • برای دریافت اقامت سوئد، باید شرایط لازم برای تمدید اقامت موقت را داشته باشید. اگر شرایط لازم برای اجازه اقامت دائم را ندارید، می‌توانید اقامت موقت دائمی دریافت کنید.
 • مجوز اقامت بدون وقفه را برای یک دوره زمانی خاص داشته باشید (این مدت زمان ممکن است بر اساس نوع مجوز درخواست‌شده، متغیر باشد).
 • قبل از گرفتن مجوز اقامت دائم سوئد باید سه سال اقامت موقت داشته باشید. افراد خوداشتغال و پناهندگان سهمیه‌ای دارای مجوز اقامت، از این شرط مستثنا هستند.
 • درآمد کافی برای تأمین مالی خود در طول اقامت داشته باشید.
 • در طول دوره اقامت خود، یک زندگی موجه داشته باشید. اداره مهاجرت سوئد روش زندگی قبلی شما را بررسی می‌کند تا واجد شرایط بودن یا نبودن شما کاملاً مشخص شود. 

شرایط گرفتن اقامت سوئد

روش های اخذ اقامت سوئد

بسته به دلیل مهاجرت شما به سوئد، اجازه اقامت شما می‌تواند موقت یا دائم باشد. اما به‌طور کلی چهار روش‌ برای اخذ اقامت سوئد وجود دارد:

۱) اجازه اقامت برای کار

۲) اجازه اقامت برای تحصیل

۳) اجازه اقامت برای پیوستن به خانواده

۴) اجازه اقامت با سرمایه‌گذاری

۱. اجازه اقامت برای کار

اجازه اقامت در سوئد با هدف کار، برای آن دسته از افرادی صادر می‌شود که مجوز کار در این کشور را گرفته باشند. افراد شاغل در سوئد در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند:

 • در یک دوره اقامت هفت‌ساله در سوئد، به‌مدت چهار سال استخدام شده باشند.
 • درآمد کافی برای گذراندن امور خود به‌عنوان کارمند یا خوداشتغال را داشته باشند.
 • فقط برای همان کارفرما و همان موقعیت شغلی کار کنند که برای آن درخواست داده‌اند.

۲. اجازه اقامت برای تحصیل

افرادی که برای تحصیل بیش از سه ماه در یک مؤسسه آموزش عالی سوئد پذیرفته شده باشند، می‌توانند برای دریافت اقامت سوئد اقدام کنند. درخواست برای این مجوز باید قبل از ورود به سوئد ارائه شود و پذیرفته شود. شرایط لازم برای دریافت اجازه اقامت تحصیلی در این کشور به شرح زیر است:

 • متقاضی باید پاسپورت معتبر داشته باشد.
 • باید در یک رشته تحصیلی تمام‌وقت و حضوری پذیرفته شود.
 • باید بتواند توان مالی خود را برای زندگی در این کشور اثبات کند.
 • قبل از ارسال درخواست باید شهریه تحصیلی را بپردازد.
 • در نهایت باید بیمه درمانی داشته باشد.

مجوز اقامت برای تحصیل در سوئد به افراد اجازه می‌دهد تا پس از اتمام تحصیلات خود، در این کشور دنبال کار بگردند.

۳. اجازه اقامت برای پیوستن به خانواده

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که خواهان پیوستن به اعضای خانواده خود در کشور سوئد هستند هم می‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند. شرایط لازم برای دریافت اقامت سوئد از طریق پیوستن به خانواده به شرح زیر است:

 • شخص یا اشخاصی که متقاضی قرار است با آن‌ها در سوئد زندگی کند، باید درآمد کافی برای حمایت از او داشته باشند.
 • شخص یا اشخاصی که قرار است با آن‌ها در سوئد زندگی کند، باید خانه‌ای به اندازه کافی بزرگ و استاندارد برای اقامت او داشته باشند.
 • به‌طور کلی، هر مقیم سوئد می‌تواند از خود و اعضای خانواده خود برای اخذ اقامت این کشور حمایت کند.
 • اقوام نزدیک باید ظرف سه ماه از تاریخی که اجازه اقامت به فرد مورد حمایت آن‌ها داده شده است، برای مجوز اقامت اقدام کنند.

۴. اجازه اقامت با سرمایه‌گذاری

شما می‌توانید با کمک به توسعه کشور سوئد از طریق سرمایه‌گذاری، اجازه اقامت دائم در این کشور را دریافت کنید. افراد ثروتمند با بودجه موردنیاز می‌توانند درخواست خود را برای ویزای طلایی ارائه دهند و به‌طور خودکار شرایط اخذ اقامت سوئد از طریق تمکن مالی را به دست آورند. حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت سوئد ۲۰۰ هزار کرون سوئد برای سرمایه‌گذار اصلی، ۱۰۰ هزار کرون برای آوردن همسر و ۵۰ هزار کرون دیگر به‌ازای هرکدام از فرزندان است. مثلاً یک خانواده پنج نفری به ۴۵۰ هزار کرون برای سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت سوئد

برای دریافت مجوز اقامت در سوئد باید درخواست خود را همراه با مدارک لازم به سفارت این کشور ارسال کنید. این درخواست را می‌توان به‌صورت کاغذی و همچنین الکترونیکی ارسال کرد. پرداخت را می‌توان با کارت اعتباری ویزا یا مستر کارت انجام داد. هنگام درخواست حضوری هم می‌توان هزینه را به صندوق‌دار پرداخت کرد. مدارک لازم برای گرفتن اقامت سوئد به شرح زیر است:

 • فرم درخواست برای صدور مجوز اقامت
 • پاسپورت بین‌المللی یا گذرنامه و فتوکپی آن‌ها
 • مدارک هویتی معتبر از کشور مبدا
 • دو قطعه عکس زمینه سفید
 • ارائه سند پرداخت هزینه اقامت سوئد
 • گواهی ترخیص پلیس از کشور مبدا
 • اثبات داشتن توانایی مالی لازم
 • بیمه درمانی (بیش از ۳۰ هزار یورو)
 • قرارداد استخدام یا پذیرش از دانشگاه

شما و تمام اعضای خانواده‌تان باید داده‌های بیومتریک خود را ارسال کنید. یادتان نرود که رسید تأیید پرداخت را به مجموعه اسناد ارسالی خود پیوست کنید. در روز مصاحبه باید بدون تأخیر و سر وقت حاضر شوید. در صورت تأخیر، مدارک شما بدون ملاحظه به اداره مهاجرت بازگردانده می‌شوند. پاسخ درخواست شما در اسرع وقت به شما ایمیل خواهد شد. اگر نتیجه مثبت باشد، می‌توانید کارت مجوز اقامت را شخصاً یا با وکالت دریافت کنید. 

مدارک لازم برای گرفتن اقامت سوئد

هزینه اخذ اقامت سوئد

جدول زیر هزینه اخذ اقامت سوئد به روش‌های مختلف را نشان می‌دهد.

روش اخذ اقامت

هزینه

مجوز اقامت کاری یا به‌منظور پیوستن به خانواده برای افرادی که حداقل ۱۸ سال سن دارند

۲۰۰ یورو

مجوز اقامت کاری یا به‌منظور پیوستن به خانواده برای افراد کمتر از ۱۸ سال

۱۰۰ یورو

مجوز اقامت برای اهداف تحصیلی

۱۵۰ یورو

مجوز اقامت برای مقاصد کاری

۲۰۰ یورو

مجوز اقامت برای بازدید (بزرگسالان)

۱۵۰ یورو

مجوز اقامت برای بازدید (کودکان)

۷۵ یورو

دلایل ریجکتی اقامت سوئد

اگر متقاضی شرایط لازم را نداشته باشد، درخواست او توسط وکلای اداره مهاجرت سوئد بررسی و رد می‌شود. سپس تصمیم آن‌ها به‌صورت کتبی به متقاضی اعلام خواهد شد. همچنین ممکن است اقامت کشور سوئد به دلایل زیر از دست برود:

ترک سوئد بدون اطلاع قبلی

شما باید آژانس مهاجرت سوئد را از تصمیم خود برای ترک این کشور مطلع کنید تا بتوانید اجازه اقامت دائم خود را حفظ کنید. در این صورت، شما می‌توانید تا دو سال در خارج از کشور بمانید، آن هم بدون اینکه مجوز اقامت شما تحت‌تأثیر قرار گیرد. اگر پس از دو سال به سوئد بازنگردید، اداره مهاجرت سوئد می‌تواند اقامت شما را به‌صورت یک‌طرفه لغو کند.

ارائه اطلاعات غلط

فرض کنید در هنگام درخواست برای اخذ اجازه اقامت، هویت جعلی ارائه داده باشید یا درباره هر چیزی که مرتبط با اجازه اقامت شما است، دروغ بگویید؛ اما آژانس مهاجرت سوئد در آن زمان متوجه نشود. هر زمان که اطلاعات دروغ شما لو برود، اجازه اقامت دائم خود را از دست خواهید داد.

داشتن سابقه کیفری

اگر سابقه کیفری داشته باشید یا به جرمی محکوم شده باشید، ممکن است از سوئد اخراج شوید. آژانس مهاجرت همچنین اجازه اقامت شما را پس می‌گیرد، حتی اگر برای چندین سال مجوز داشته باشید. 

دلایل ریجکتی اقامت سوئد

جمع‌بندی

سوئد برای زندگی، راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان و تحصیل، کشوری ایدئال است. بنابراین کسب اقامت در این کشور می‌تواند فرصت‌های زیادی مانند خرید ملک، امکانات پزشکی مناسب، امنیت اجتماعی بالا و موارد دیگر را نه‌تنها در سوئد، بلکه در سراسر قلمرو اتحادیه اروپا به روی شما باز کند. وکلای ما در ویزاگرد تمام تلاش خود را جهت اخذ اقامت سوئد برای شما انجام خواهند داد تا بتوانید رویاهای خود را در این کشور اروپایی دنبال کنید.

فرم مشاوره اخذ اقامت سوئد

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت سوئد چیست؟

راحت‌ترین راه گرفتن اقامت سوئد این است که یک کار در این کشور پیدا کنید و اجازه اقامت بگیرید. البته اجازه اقامت را می‌توان برای پیوستن به خانواده یا تحصیل در این کشور هم دریافت کرد. اما به‌طور کلی، یافتن کار در سوئد و حمایت شدن از طرف اعضای خانواده در این کشور، بهترین راه‌ها برای اخذ اقامت سوئد هستند.

آیا گرفتن اقامت سوئد با تولد فرزند امکان‌پذیر است؟

کودکانی که در سوئد به دنیا می‌آیند، تابعیتی مشابه با وضعیت والدین خود دریافت می‌کنند. اما اگر والدین کودک، شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشند، باید برای اجازه اقامت کودک درخواست دهند. بنابراین گرفتن اقامت سوئد با تولد فرزند به‌صورت خودکار امکان‌پذیر نیست.

حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت سوئد چقدر است؟

حداقل مبلغ موردنیاز سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت سوئد ۲۰۰ هزار کرون سوئد برای سرمایه‌گذار اصلی، ۱۰۰ هزار کرون برای آوردن همسر و ۵۰ هزار کرون دیگر به‌ازای هرکدام از فرزندان است. مثلاً یک خانواده پنج نفری به ۴۵۰ هزار کرون برای سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

آیا گرفتن اقامت سوئد از طریق خرید ملک امکان‌پذیر است؟

گرفتن اقامت سوئد از طریق خرید ملک مانند آن چیزی که در ترکیه رواج دارد، امکان‌پذیر نیست؛ اما هیچ محدودیت قانونی برای خرید ملک توسط یک خارجی در سوئد وجود ندارد. هنگامی که دو طرف برای معامله توافق کردند، انتقال نسبتاً سریع و بدون دردسر انجام می‌شود. بنابراین خرید خانه در سوئد می‌تواند کمک بزرگی برای ارائه اقامت به شما باشد.

اعتبار کارت اجازه اقامت سوئد چقدر است؟

اعتبار کارت اجازه اقامت سوئد سه سال است و امکان تمدید تا حداکثر پنج سال را هم دارد. پس از کسب مجوز اقامت سوئد به‌مدت پنج سال، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

چقدر طول می‌کشد تا اقامت موقت سوئد بگیرم؟

زمانی که تصمیم آژانس مهاجرت سوئد برای اعطای اجازه اقامت به شما مثبت بود، تولید کارت و ارسال آن به سفارت یا کنسولگری امکان دارد تا چهار هفته طول بکشد. اگر در آژانس مهاجرت از شما عکس گرفتند و انگشت‌نگاری هم صورت گرفت، کارت شما ظرف یک یا دو هفته به آدرس منزل شما ارسال می‌شود.

آیا با داشتن اجازه اقامت سوئد می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، فرد و اعضای خانواده او با داشتن اجازه اقامت سوئد می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. همچنین آن‌ها محدود به یک شغل یا کارفرما نیستند و می‌توانند آزادانه به‌دنبال شغل بگردند. البته اگر ویزای شما از طریق حمایت یک کارفرمای خاص به دست آمده باشد، باید برای همان کارفرما کار کنید.

آیا اقامت موقت سوئد تمدید می‌شود؟

بله، افرادی که می‌خواهند پس از پایان مدت اقامت موقت خود در سوئد به اقامت خود ادامه دهند، باید برای تمدید مجوز خود اقدام کنند. روند درخواست بستگی به نوع اقامتی دارد که در ابتدا برای آن درخواست داده‌اید. به خاطر داشته باشید که قبل از انقضای مدت اقامت موقت خود، باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید.