برای تحصیل در استرالیا باید شناخت خوبی نسبت به دانشگاه‌ها، رشته‌های محبوب، قوانین تحصیلی، هزینه‌های آموزشی، بورسیه‌ها و قوانین اقامت پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور داشته باشیم.

استرالیا به‌عنوان سومین مقصد محبوب تحصیلی پس از ایالات‌ متحده و انگلیس شناخته می‌شود. تحصیل در کشور استرالیا می‌تواند دسترسی به دانشگاه‌های برتر، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های دانشگاهی و فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی را فراهم کند. با تحصیل در رشته‌های پرتقاضا در استرالیا مانند پرستاری، مهندسی، حسابداری، معماری و کشاورزی می‌توانید احتمال دریافت اقامت دائم این کشور پس از فارغ‌التحصیلی را افزایش دهید. در این مطلب می‌خواهیم شما را با جنبه‌های مختلف تحصیل در استرالیا آشنا کنیم.

تحصیل در استرالیا

اگر تصمیم گرفته‌اید که در استرالیا تحصیل کنید، در آستانه آغاز یک سفر هیجان‌انگیز هستید. در استرالیا نه‌تنها تحصیلات خود را در کشوری که به‌ کیفیت بالای آموزش مشهور است ادامه خواهید داد، بلکه فرهنگ جدیدی را نیز تجربه خواهید کرد. همچنین وارد بازار کار تازه‌ای خواهید شد و دوستان جدیدی خواهید یافت.

استرالیا گزینه‌های متنوعی از رشته‌های تحصیلی را از طریق ۱۱۰۰ مؤسسه آموزشی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. هزینه‌های تحصیل در این کشور به مؤسسه و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. به‌طور تقریبی این هزینه‌ها عبارت‌اند از:

 • مدرسه: ۷۸۰۰ تا ۳۰ هزار دلار
 • آموزش زبان انگلیسی: ۳۰۰ دلار در هفته با توجه به مدت زمان دوره
 • آموزش‌وپرورش حرفه‌ای (گواهی‌نامه‌های I تا IV، دیپلم و دیپلم پیشرفته): ۴۰۰۰ تا ۲۲ هزار دلار
 • مدرک کارشناسی: ۱۵ هزار تا ۳۳ هزار دلار
 • مدرک کارشناسی ارشد: ۲۰ هزار تا ۳۷ هزار دلار
 • مدرک دکتری: ۱۴ هزار تا ۳۷ هزار دلار

مزایای تحصیل در استرالیا

مزایای تحصیل در استرالیا

تحصیل در کشور استرالیا مزایای زیادی دارد که در اینجا ۱۰ مورد از آن‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم:

۱. دانشگاه‌های باکیفیت

برای تحصیل در استرالیا دانشجویان بین‌المللی انتخاب‌های بسیار متنوعی دارند. ۴۳ دانشگاه در استرالیا فعالیت می‌کنند که شش تا از این دانشگاه‌ها در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شده‌اند.

۲. تنوع فرهنگی

در استرالیا فرهنگ‌های فراوانی وجود دارند که به شما فرصت آشنا شدن با آداب‌ورسوم جدید را می‌دهند. از جمله مزایای تحصیل و زندگی در جامعه چندفرهنگی آشنایی با جشن‌های بین‌المللی، زبان‌های متفاوت و غذاهای لذید است.

۳. مناسب برای تحصیل در هر رشته‌ای

از آنجایی‌ که دانشگاه‌های استرالیا در رتبه‌های برتر جهان قرار دارند، جای تعجب نیست که مدارک و رشته‌های مختلفی را ارائه دهند. چه در حال تحصیل در رشته مهندسی باشید و چه انگلیسی، پزشکی بخوانید یا ریاضیات، در استرالیا گزینه‌های مختلفی برای ادامه تحصیل پیش روی شما قرار دارد. 

۴. طبیعت زیبا

استرالیا به‌خاطر طبیعت متنوعش معروف است. در این کشور می‌توانید دشت‌های وسیع و حیوانات غیرمتعارف و زیبایی را ببینید. اگر به ساحل و دریا علاقه داشته باشید، هزاران کیلومتر ساحل بکر در استرالیا وجود دارد. در تعطیلات هم می‌توانید روی دیواره مرجانی غواصی کنید.

۵. دسترسی آسان به ویزای دانشجویی

اگر به‌دنبال دریافت ویزای دانشجویی هستید، استرالیا یک فرآیند ساده برای ویزای دانشجویی (زیر کلاس ۵۰۰) ارائه می‌دهد. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر پنج سال برای تحصیل در یک مؤسسه آموزشی معتبر در استرالیا بمانید. برای تأیید ویزا باید شرایطی مانند دریافت پذیرش از یک مؤسسه آموزشی و برخورداری از تمکن مالی داشته باشید. علاوه بر این، باید بیمه درمانی متناسب با مدت زمان حضور خود در استرالیا را نیز داشته باشید.

۶. امکان شرکت در کارآموزی

برخی از دانشگاه‌ها در استرالیا به دانشجویان خود دوره‌های کارآموزی یا فرصت‌های کاری ارائه می‌دهند. به‌ این‌ ترتیب می‌توانید زودتر با محیط کار آشنا شوید. در برخی موارد، این دوره‌های کارآموزی جزء سابقه کاری شما حساب خواهند شد.

۷. زندگی شهری پر جنب‌وجوش

دانشگاه‌های استرالیا هم در بخش‌های روستایی قرار دارند و هم در بخش‌های شهری. هر جایی که درس بخوانید، می‌توانید به‌راحتی به شهرهای مجاور سفر کنید. هر یک از این شهرها، تجربیات منحصربه‌فردی را در اختیار شما می‌گذارند؛ از سواحل دیدنی سیدنی گرفته تا بوتیک‌های خرید عجیب‌وغریب در ملبورن.

۸. حیات‌ وحش

استرالیا متنوع‌ترین حیات‌ وحش روی زمین را دارد. می‌توانید حیات وحش این کشور را هم در طبیعت مشاهده کنید و هم در پارک‌های حیات‌ وحش که در سراسر کشور دایر هستند.

۹. ارتباط آسان

از آنجایی‌ که استرالیایی‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، امکان ارتباط برقرار کردن با مردم محلی برای دانشجویان ساده‌تر می‌شود. با این‌ حال، تسلط بر لهجه عامیانه مردم استرالیا ممکن است کمی بیشتر طول بکشد!

۱۰. فرصت‌های کاری باورنکردنی

با اتمام دوره تحصیل در استرالیا ممکن است بخواهید در این کشور بمانید. استرالیا یک ویزای موقت فارغ‌التحصیلی (زیر کلاس ۴۸۵) دارد که به برخی از دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد در استرالیا بمانند و پس از فارغ‌التحصیلی به کار خود در این کشور ادامه دهند.

شرایط تحصیل در استرالیا

متقاضیان تحصیل در کشور استرالیا باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. مهم‌ترین شرط دریافت این ویزا که ویزای زیر کلاس ۵۰۰ (Subclass ۵۰۰) نام دارد، گرفتن پذیرش از یک دانشگاه یا مؤسسه معتبر است. در این بخش، سراغ پنج شرط لازم برای تحصیل در استرالیا می‌رویم. توجه داشته باشید که اگر یکی از این شرایط پنج‌گانه را نداشته باشید، نمی‌توانید در استرالیا تحصیل کنید.

۱.سن

برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا، حداقل سن ۶ سال است. اگر زیر ۱۸ سال هستید، ابتدا باید شرایط رفاهی خود را در استرالیا فراهم کنید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر، دانشجویان باید بالاتر از ۱۸ سال داشته باشند. دانش‌آموزان بین‌المللی قبل از اجرایی شدن توافق‌نامه رفاهی، اجازه ورود به استرالیا را ندارند. این یک ماده مندرج در ویزا است؛ در صورت رعایت نکردن، ویزای شما به‌طور کامل لغو می‌شود.

افراد زیر ۱۸ سال به این شرط می‌توانند در استرالیا تحصیل کنند که:

 • با والدین یا حامی قانونی خود به استرالیا بیایند.
 • یا با اقوام دارای صلاحیت خود زندگی کنند.
 • باید گواهی‌نامه‌های اقامتی و رفاهی را از مدرسه موردنظر دریافت کنند.

۲. تسلط به زبان انگلیسی

برای تحصیل در استرالیا باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید. دانشجویان بین‌المللی هنگام ورود به استرالیا ملزم به ارائه مدرکی دال بر توانایی زبان انگلیسی هستند و مدرک آیلتس، متداول‌ترین مدرک در استرالیا است.

بسته به شرایط هر دوره و مدرسه، سطح متفاوتی از نمره آیلتس موردنیاز خواهد بود. اگر نمره آیلتس کافی ندارید، نگران نباشید؛ چون دانشجویان بین‌المللی می‌توانند دوره‌های فشرده زبان انگلیسی یا English Language Intensive Course (ELICOS) را برای بهبود مهارت زبان خارجی خود بگذرانند. با این‌ حال معمولاً شرایط لازم برای تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در استرالیا داشتن حداقل نمره ۴٫۵ آیلتس، برای برنامه دیپلم و نمره ۵٫۵ تا ۷ برای دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. 

همچنین استرالیا برخی از گواهی‌نامه‌های انگلیسی دیگر مانند تافل، آزمون پیرسون آکادمیک انگلیسی (PTE) و کمبریج انگلیسی پیشرفته (CAE) را نیز به رسمیت می‌شناسد.

۳. عملکرد تحصیلی

برای تحصیل در کشور استرالیا، باید شرایط تحصیلی در این کشور را داشته باشید. به‌طور کلی شرایط اولیه پذیرش برای تحصیل در استرالیا به شرح زیر است:

 • دوره زبان انگلیسی: دانشجویان بین‌المللی ملزم به شرکت در آزمون تعیین سطح هستند.
 • دبیرستان: معدل و مدرک زبان انگلیسی
 • مقطع کارشناسی: فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، مدرک زبان انگلیسی
 • کارشناسی ارشد: مدرک کارشناسی، مدرک زبان انگلیسی
 • دکتری: مدرک کارشناسی ارشد، مدرک زبان انگلیسی

۴. توانایی مالی

توانایی مالی یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در استرالیا به حساب می‌آید. دانشجویان بین‌المللی باید اثبات کنند توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیلی خود از جمله شهریه، هزینه‌های زندگی و حمل‌ونقل را دارند. دانشجویان بین‌المللی ملزم هستند تمکن مالی خود را از طریق موارد زیر ثابت کنند:

 • اثبات توانایی پرداخت هزینه‌هایی مانند هزینه‌های زندگی، شهریه یک سال اول برای دانشجویان بین‌المللی و اعضای خانواده همراه
 • اثبات اینکه میانگین درآمد سالانه موردنیاز را خواهید داشت
 • ارسال فرم درخواست AASES (فقط برای دانشجویان تبادلی)
 • نامه حمایت از وزارت امور خارجه و تجارت و وزارت دفاع استرالیا

۵. ویزا

درخواست ویزا برای تحصیل در کشور استرالیا، یک شرط اجباری است. مدارکی که لازم است برای درخواست ویزا ارائه شود، از این قرار است:

 • پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • فرم ثبت‌نام
 • نامه پذیرش
 • اسپانسر و حامی برای افرادی که زیر ۱۸ سال (اطلاعات حامی و مدرک مالی او باید ارائه شوند.)
 • بیمه درمانی

طبق الزامات سفارت استرالیا، دانشجویان بین‌المللی باید درخواست ویزای خود را به‌صورت آنلاین بفرستند. دانشجویانی که مایل به درخواست ویزا هستند، باید به آدرس تعیین‌شده برای نمونه‌برداری بیومتریک مراجعه کنند.

هزینه تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان محسوب می‌شود که سالانه میزبان حدود ۵۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی است. با این‌ حال، متأسفانه این کشور یکی از گران‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان به شمار می‌آید و دانشجویان سالانه به ۲۱ هزار دلار استرالیا (۱۴ هزار و ۴۰۰ دلار آمریکا) برای هزینه‌های زندگی نیاز دارند. البته هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا با توجه به محل تحصیل، رشته تحصیلی و سطح تحصیلی بسیار متفاوت است.

شهریه و هزینه دوره برای دانشجویان بین‌المللی

سایت رسمی دولتی استرالیا شهریه‌های معمول سالانه دانشجویان بین‌المللی را به شرح زیر اعلام کرده است:

 • مدرک لیسانس: ۲۰ هزار دلار استرالیا (۱۳ هزار و ۶۷۵ دلار آمریکا) تا ۴۵ هزار دلار استرالیا (۳۰ هزار و ۷۶۹ دلار آمریکا).
 • مدرک کارشناسی ارشد: ۲۲ هزار دلار استرالیا (۱۵ هزار و ۴۵ دلار آمریکا) تا ۵۰ هزار دلار استرالیا (۳۴ هزار و ۱۹۲ دلار آمریکا).
 • مدرک دکتری: ۲۰ هزار دلار استرالیا (۱۳ هزار و ۶۷۵ دلار آمریکا) تا ۴۲ هزار دلار استرالیا (۲۸ هزار و ۷۲۱ دلار آمریکا).

این ارقام شامل رشته‌های پرهزینه‌ای مانند مدارک دامپزشکی یا پزشکی نمی‌شود که ممکن است هزینه بسیار بیشتری داشته باشند.

به‌طور کلی، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا به‌ازای واحدهای درسی محاسبه می‌شوند، نه سال تحصیلی. از آنجایی‌ که اغلب دانشجویان در طول تحصیل، ترکیبی از واحدهای رشته‌های مختلف را مطالعه می‌کنند، هزینه‌های تحصیلی هر نفر متفاوت خواهد بود. تحصیل در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه ملی استرالیا نیز کمی گران‌تر است.

ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای دانشجویی زیر کلاس ۵۰۰ که از یک جولای ۲۰۱۶ اجرایی شده است، به شما امکان اقامت تا پنج سال در طول دوره تحصیلی در استرالیا را می‌دهد. برای اقامت راحت، باید شرایط ویزای دانشجویی ذکرشده را رعایت کنید.

ویزای زیر کلاس ۵۰۰

با دریافت ویزای زیر کلاس ۵۰۰ می‌توانید از مزایای زیر برخوردار شوید:

 • می‌توانید در برنامه تحصیلی و دانشگاه موردنظر خود ثبت‌نام کنید.
 • می‌توانید اعضای نزدیک خانواده خود را نیز به استرالیا ببرید.
 • وابستگان می‌توانند برای دریافت مجوز سفر با متقاضی اصلی برای ویزای همراه درخواست دهند.
 • می‌توانید در داخل یا خارج از استرالیا از طریق یک پورتال آنلاین درخواست دهید.

موارد مهم پیش از درخواست ویزای تحصیلی استرالیا

 • باید در برنامه تحصیلی موردنظر خود در استرالیا ثبت‌نام کنید.
 • باید بیمه سلامت دانشجویان خارج از کشور (OSHC) داشته باشید.
 • باید برابر یا بیشتر از شش سال سن داشته باشید.
 • باید مدرکی ارائه دهید که ثابت کند ترتیبات رفاهی شما در استرالیا فراهم است (در صورتی که کمتر از ۱۸ سال سن دارید).

ویزای همراه تحصیلی در استرالیا

ویزای دانشجویی معمولاً به شما این امکان را می‌دهد که اعضای نزدیک خانواده را با خود به استرالیا ببرید. اعضای نزدیک خانواده یعنی:

 • همسر یا شریکی (از جمله شرکای هم‌جنس) که به‌مدت ۱۲ ماه با آن‌ها زندگی کرده‌اید.
 • فرزندان شما یا فرزندان شریک زندگی شما که زیر ۱۸ سال دارند یا هنوز در حال تحصیل مداوم هستند (یعنی در حال تحصیل در سطح A).

لطفاً توجه داشته باشید که حقوق کاری اعطاشده برای همراه، به دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارد:

 • اگر دانشجو در حال تحصیل در مقطع کارشناسی باشد، شریک همراه می‌تواند تا ۴۰ ساعت در هر دو هفته کار کند.
 • اگر دانشجو در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (درسی یا پژوهشی) یا مدرک دکتری باشد، شریک همراه از حقوق کاری کامل و نامحدود برخوردار خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل در استرالیا

مدارک لازم برای تحصیل در کشور استرالیا با توجه به مقطع تحصیلی و رشته دانشگاهی می‌تواند متفاوت باشد. به‌طور کلی هنگام درخواست ویزای تحصیلی استرالیا، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • مدرک ثبت‌نام (تأیید الکترونیکی از ثبت‌نام eCOE)
 • پاسپورت معتبر
 • هزینه درخواست ویزا
 • بیانیه ورود موقت (GTE)
 • مدارک تحصیلی و سابقه کار
 • مدارکی دال بر مهارت زبان انگلیسی (مانند نمره آزمون آیلتس)
 • مدارکی مبنی بر اثبات توانایی مالی (هزینه‌های تحصیل، زندگی، افراد تحت تکفل و بلیت رفت‌وبرگشت)
 • جزئیات بیمه‌نامه درمانی (OSHC)
 • عکس‌هایی در اندازه پاسپورت
 • اگر کمتر از ۱۸ سال سن دارید، باید مدارک دیگری مانند رضایت والدین را نیز ارائه دهید.

مدارک لازم برای تحصیل در استرالیا

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در استرالیا

مراحل مختلفی برای اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا وجود دارند که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. انتخاب رشته تحصیلی

دانشگاه‌های استرالیا طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را برگزار می‌کنند. از مهندسی تا پزشکی، از هنر تا علوم انسانی، می‌توانید به‌راحتی انتخاب کنید.

۲. انتخاب دانشگاه مناسب

از میان ۴۳ دانشگاه استرالیا، ۳۷ دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS قرار دارند. پس از تصمیم‌گیری درمورد رشته، کار بعدی این است که جست‌وجوی رشته‌های دانشگاه‌های برتر استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی را شروع کنید.

۳. چگونه درخواست کنیم؟

شروع فرآیند درخواست، بخش بسیار مهمی از روند است. اولین کاری که باید انجام دهید، تحقیق است و اینکه تمام اطلاعات موردنیاز جهت درخواست در دانشگاه‌های استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی را به دست آورید. در دو مرحله قبل، شما رشته و دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، اکنون زمان آن است که تمام جزئیات فرآیند پذیرش و پس از آن، فرآیند ویزا را بررسی کنید.

بسیار مهم است که درمورد دوره‌هایی که می‌خواهید برای آن‌ها درخواست دهید، درمورد الزامات، روند درخواست پیگیری و معیارهای واجد شرایط بودن تحقیق کنید. همین روند برای درخواست ویزا نیز باید طی شود. قبل از شروع درخواست، همیشه مطمئن شوید که آیا شرایط لازم را برای دوره‌ای که انتخاب کرده‌اید، دارید یا خیر.

۴. کجا باید درخواست داد؟

پاسخ کلی به این سؤال که «کجا باید درخواست داد؟» این است: در اینترنت و به‌صورت آنلاین. وب‌سایت‌هایی وجود دارند که برای انتخاب دانشگاه‌ و رشته‌ و همچنین درک مرحله به مرحله روند درخواست کمک می‌کنند. فرآیند درخواست در وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌های استرالیا انجام خواهد شد. روند درخواست را می‌توانید خودتان به‌تنهایی نیز انجام دهید.

۵. جمع‌آوری مدارک

در این مرحله باید مدارکی را که پیش‌تر ذکر شدند جمع‌آوری و ارسال کنید. وجود هرگونه نقص در مدارک می‌تواند در روند پذیرش شما اختلال ایجاد کند.

۶. سایر جزئیات مهم در روند پذیرش تحصیلی

جزئیات دیگری نیز وجود دارند که باید در روند درخواست پذیرش به آن‌ها توجه کنید.

الف) مهلت درخواست دانشگاه استرالیا

اکثر دانشگاه‌های استرالیا از فوریه یا جولای آغاز می‌شوند. مهلت درخواست برای دانشگاه‌های استرالیا به شرح زیر است:

دوره درخواست برای ترم اول، از اواخر اکتبر تا اواسط نوامبر است. برای ترم دوم، از اواسط ماه آوریل تا می می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید. با این‌ حال، پذیرش‌ها و مهلت‌های متفاوتی برای دوره‌های مختلف وجود دارد، بنابراین بهتر است همیشه درمورد تاریخ‌های دقیق با دانشگاه هماهنگ کنید.

ب) لیست دانشگاه‌های استرالیا بدون هزینه درخواست

سه دانشگاه در استرالیا هستند که هزینه‌ای بابت درخواست پذیرش دریافت نمی‌کنند:

 • دانشگاه چارلز داروین
 • دانشگاه باند
 • دانشگاه استرالیای جنوبی

هزینه‌های درخواست در دیگر دانشگاه‌ها، به طور معمول بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار استرالیا در نظر گرفته شده است.

۷. اقدام برای ویزای تحصیلی

پس از اینکه موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از سوی یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی معتبر شدید، می‌توانید پس از ثبت‌نام در وب‌سایت مهاجرت، فرم درخواست ویزای دانشجویی استرالیا را دریافت کنید. 

مراحل اخذ پذیرش جهت تحصیل در استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا

افراد زیر ۱۸ سال در بدو ورود به استرالیا باید قبل از صدور ویزا، شرایط اقامت و رفاه مورد تأیید را داشته باشند. دولت استرالیا برای اطمینان از ایمنی و رفاه دانش‌آموزان این قوانین را تنظیم کرده است.

کودکانی که شهروند استرالیا نیستند، همچنان می‌توانند در مدرسه‌ای در استرالیا ثبت‌نام کنند. با این‌ حال، هر دانش‌آموز باید شرایط ویزا را برآورده کند. برای اینکه به‌عنوان یک دانش‌آموز بین‌المللی در نظر گرفته شوید، باید تبعه‌ای خارج از کشور باشید که قصد دارد با ویزای معتبری که به شما امکان تحصیل در استرالیا را می‌دهد، به استرالیا بیاید. دانش‌آموزانی که ویزای دانشجویی ۵۰۰ یا ۵۷۱ دارند، می‌توانند از سال اول تا دوازدهم برای تحصیل در مدارس اقدام کنند.

شرایط تحصیل در مدارس استرالیا

در این بخش برخی از اسناد اجباری آمده‌اند که باید قبل از ثبت‌نام دانش‌آموز در مدارس، آن‌ها را به مؤسسات آموزشی نشان دهید:

 • اطلاعات شخصی
 • یک کپی گواهی‌شده از شناسنامه یا پاسپورت
 • جزئیات ویزا
 • مدارک اقامتی و رفاهی
 • جزئیات پوشش سلامت دانش‌آموز خارج از کشور (OSHC)
 • کپی‌های تأییدشده از گزارش‌های مدرسه برای دو سال گذشته
 • مدارکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی
 • ترجمه تأییدشده کلیه اسناد پشتیبانی که به زبان انگلیسی نیستند
 • روش پرداخت هزینه‌ها

اگر انگلیسی زبان اول دانش‌آموز نیست، می‌تواند به‌مدت ۱۲ ماه در یک برنامه فشرده انگلیسی ثبت‌نام کند.

هزینه‌های مدرسه برای دانش‌آموزان بین‌المللی بر اساس مدرسه و ایالت، متفاوت است. بسته به اینکه مدرسه انتخابی در چه ایالتی باشد، هزینه‌ها می‌توانند از ۱۷ هزار تا ۳۰ هزار دلار در سال در یک مدرسه خصوصی استرالیا متغیر باشند.

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

مدرک کارشناسی آمادگی اولیه برای کسب مشاغل حرفه‌ای و تحصیلات تکمیلی را فراهم می‌کند و شامل حداقل سه سال تحصیل تمام‌وقت است. برخی مؤسسات سیستمی سریع ارائه می‌دهند که به دانشجویان اجازه می‌دهد یک مدرک سه ساله را در دو سال به پایان برسانند. ورود به کارشناسی معمولاً مستلزم تکمیل مدرک تحصیلی دبیرستان استرالیا (۱۲ ساله) یا معادل آن در خارج از کشور یا یک دیپلم پیشرفته از بخش آموزش‌وپرورش حرفه‌ای (VET) است.

شرایط ورود به مقطع کارشناسی

ورود به اکثر دوره‌های آموزش عالی در استرالیا بسیار رقابتی است. علاوه بر شرایط تحصیلی مشخص‌شده برای هر سطح مدرک، متقاضیان باید شرایط سطح بالای زبان انگلیسی را نیز داشته باشند. برخی از دوره‌های آموزش عالی شرایط ورودی اضافی هم دارند؛ مانند دانش قبلی در موضوعات خاص، تجربه کاری یا تکمیل موفقیت‌آمیز آزمون، نمونه‌کارها یا مصاحبه.

تاریخ شروع دوره کارشناسی بسته به رشته متفاوت است. دوره‌های آموزش عالی معمولاً از اواخر فوریه تا اواسط نوامبر برگزار می‌شوند. سال تحصیلی در اغلب دانشگاه‌ها دو ترم است. برخی مؤسسات دوره‌های خود را بر اساس سیستم سه ماهه برگزار می‌کنند یا دوره‌های تابستانی را از دسامبر تا ماه فوریه برگزار می‌کنند. دانشجویان معمولاً در ژانویه یا فوریه ثبت‌نام می‌کنند؛ اما تاریخ درخواست معمولاً در پایان سال قبل است.

برخی از رشته‌های محبوب برای تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا عبارت‌اند از:

 • مهندسی علوم کامپیوتر
 • معماری
 • پرستاری
 • حسابداری
 • روانشناسی
 • علوم کشاورزی

  تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

در ۴۳ دانشگاه استرالیا امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. طول دوره کارشناسی ارشد در استرالیا بین یک تا دو سال است و سال تحصیلی نیز از فوریه تا نوامبر ادامه دارد.

ورود به اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد در استرالیا معمولاً به مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر و همچنین مهارت در زبان انگلیسی نیاز دارد. بسیاری از دانشگاه‌ها برای پذیرش نمره آیلتس می‌خواهند. اکثر دانشگاه‌ها نیز شرایطی مانند دانش قبلی در موضوعات خاص، تجربه کاری یا تکمیل موفقیت‌آمیز آزمون، نمونه‌کارها و مصاحبه دارند.

بهترین دانشگاه‌های استرالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کانبرا
 • دانشگاه نیوکاسل
 • دانشگاه سی کیو استرالیا
 • دانشگاه RMIT
 • دانشگاه استرالیای غربی

برخی از محبوب‌ترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد نیز عبارت‌اند از:

 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد پرستاری
 • کارشناسی ارشد در رشته مالی
 • کارشناسی ارشد حسابداری
 • کارشناسی ارشد در علوم محیطی

تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا

مدرک دکترا یا PHD شامل انتخاب یک تخصص و تحقیق درمورد موضوع مذکور است که نتیجه‌اش یا دستیابی به دانش جدید است یا تفسیر مجدد نظریه‌ها و رویکردهای قبلی. هدف این دوره، درک کامل رشته و متدولوژی‌های مربوط به آن است.

الزامات دقیق برای مدرک دکترا در سراسر جهان و از مؤسسه‌ای به مؤسسه دیگر، متفاوت هستند. اما معمولاً دانشجویان باید مدرک ممتاز یا مدرک کارشناسی ارشد با رتبه علمی بالا داشته باشند تا برای برنامه دکترا پذیرش شوند.

برای درخواست برنامه دکترا در یک دانشگاه استرالیا، دانشجو باید حداقل مدرک فارغ‌التحصیلی سه-چهار ساله کارشناسی را به‌همراه یک مدرک کارشناسی ارشد دو ساله داشته باشد. همچنین دانشجو باید نمره مهارت زبان انگلیسی بالایی داشته باشد. برای درخواست دوره، دانشجو همچنین به ارائه نامه‌های مرجع (Reference letters)، پروپوزال تحقیق و خلاصه (synopsis) نیاز دارد که در صورت قبولی، نامه تأیید پروپوزال را از دانشگاه دریافت می‌کند.

تکمیل یک دوره دکترای تمام‌وقت بین سه تا چهار سال و دوره دکتری پاره‌وقت احتمالاً تا ۶ سال زمان می‌برد. بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه کویینزلند
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه وسترن استرالیا
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه تکنولوژی سیدنی

بورسیه تحصیلی در استرالیا

در استرالیا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌شوند که شامل بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی است. در ادامه برنامه‌های بورسیه تحصیلی موجود برای دانشجویان بین‌المللی را معرفی می‌کنیم.

بورسیه‌های دولتی استرالیا

برخی از بورسیه‌های تحصیلی توسط دولت استرالیا به دانشجویان اعطا می‌شوند که در ادامه، با سه مورد از آن‌ها آشنا می‌شویم.

بورسیه‌های جوایز استرالیا (Australia Awards Scholarships)

بورسیه‌های جوایز استرالیا که پیش از این «بورسیه‌های توسعه استرالیا» (ADS) نام داشت، جوایز بلندمدتی هستند که از سوی وزارت امور خارجه و تجارت این کشور اعطا می‌شوند. این‌ بورسیه‌ها فرصت‌هایی را برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه، به‌ویژه کشورهای منطقه هند و اقیانوس آرام، فراهم می‌کنند تا در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تمام‌وقت در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش فنی استرالیا (TAFE) شرکت کنند. به‌طورکلی مزایای این بورس تحصیلی عبارت‌‌اند از: تأمین هزینه‌های تحصیل کامل، سفر هوایی برگشت، کمک‌هزینه‌های زندگی (CLE) و پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور (OSHC).

بورسیه‌های مقصد استرالیا (Destination Australia Scholarships)

دولت استرالیا برنامه بورسیه تحصیلی مقصد را ارائه می‌دهد که هدف آن، حمایت از دانشجویان استرالیایی و بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا است. بیش از هزار بورسیه تحصیلی ۱۵ هزار دلاری در سال برای حمایت از هزینه‌های تحصیل و زندگی به دانشجویان واجد شرایط در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می‌شود.

بورسیه‌های برنامه آموزشی تحقیقاتی استرالیا (RTP)

برنامه آموزش تحقیقاتی استرالیا به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا مدرک تحصیلی‌تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی را در استرالیا کسب کنند. بورسیه تحصیلی برای یک دوره دو ساله برای کارشناسی ارشد با مدرک تحقیقاتی یا دوره سه ساله برای دکترا با مدرک تحقیقاتی در دسترس است. این بورسیه، هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های پوشش سلامت را دربرمی‌گیرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاهی استرالیا

به غیر از دولت، دانشگاه‌های استرالیا نیز به دانشجویان واجد شرایط بورسیه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌کنند. در ادامه چند مورد را معرفی می‌کنیم.

بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی به برخی از داوطلبانی که واجد شرایط اخذ مدرک کارشناسی ارشد از این دانشگاه باشند، بورسیه بین‌المللی دانشگاه سیدنی (USydIS) را اعطا می‌کند. این بورسیه هزینه‌های تحصیل و کمک‌هزینه زندگی را تا سه سال با امکان تمدید یک ترم برای دانشجویان دکترا پوشش می‌دهد.

بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه مک کواری

بورسیه بین‌المللی معاونت دانشگاه مک کواری برای دانشجویان ممتاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در پردیس دانشگاه مک کواری نورث راید، در نظر گرفته شده است. مبلغ این بورسیه تحصیلی تا ۱۰ هزار دلار استرالیا متغیر است.

بورسیه دانشگاه گریفیث

دانشگاه گریفیث بورسیه‌ای را برای دانشجویان ممتاز که داوطلب تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند، در نظر گرفته است. این بورسیه ۵۰ درصد از شهریه را پوشش می‌دهد که در طول مدت برنامه از شهریه کسر می‌شود.

بورسیه‌های تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی دانشگاه ملبورن

بورسیه دانشگاه ملبورن، به دانشجویان تحقیقاتی داخلی و بین‌المللی موفق اعطا می‌شود. مزایای بورس تحصیلی شامل معافیت از شهریه، کمک‌هزینه زندگی، کمک‌هزینه حمل‌ونقل و پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور است.

بورسیه‌ دانشگاه آدلاید برای دانشجویان بین‌المللی

بورسیه بین‌المللی دانشگاه آدلاید به‌صورت رقابتی به دانشجویان ممتاز بین‌المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. این بورسیه ۵۰ درصد از شهریه دانشجویان را پوشش می‌دهد.

بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی بین‌المللی فلیندرز

بورسیه‌های تحقیقاتی بین‌المللی Flinders برای تحصیلات تکمیلی (FIPRS) به متقاضیان واجد شرایط جهت دریافت مدرک عالی تحقیقاتی تمام‌وقت در دانشگاه فلیندرز اعطا می‌شود. این بورسیه هزینه‌های تحصیل دانشجویان بین‌المللی، کمک‌هزینه زندگی، هزینه‌های حمل‌ونقل و بلیت هواپیما را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه چارلز داروین

دانشگاه چارلز داروین تعداد محدودی بورسیه تحصیلی ۲۵ تا ۵۰ درصدی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. دانشجویان باید سوابق علمی برتر داشته باشند و دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد را در CDU شروع کنند.

بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه UNSW

دانشگاه ساوث ولز طیف گسترده‌ای از بورسیه‌ها را به دانشجویان بین‌المللی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشدی اعطا می‌کند که می‌خواهند به‌صورت تمام‌وقت در این دانشگاه تحصیل کنند. بورسیه‌ها ممکن است شامل پرداخت شهریه و کمک به هزینه‌های مرتبط با تحصیل دانشجویان باشد.

بورسیه جهت تحصیل در استرالیا

کار و تحصیل در استرالیا

استرالیا مکانی فوق‌العاده برای کار به‌عنوان یک دانشجو است. شما می‌توانید حین تحصیل در این کشور کار کنید. یعنی هم درآمد اضافی کسب کنید، هم طعم فرهنگ محلی را بچشید. برای کار در حین تحصیل در استرالیا باید چند نکته را بدانید:

 • ساعات کاری: شما می‌توانید در حین تحصیل، در هر دو هفته تا ۴۰ ساعت و در تعطیلات، ساعات نامحدود کار کنید.
 • حفاظت در محل کار: شما در محل کار، از امنیتی برابر با کارکنان استرالیایی برخوردار خواهید بود.
 • حداقل دستمزد: بدون توجه به شغلی که انجام می‌دهید، حداقل نرخ دستمزد را دریافت خواهید کرد.
 • پشتیبانی قوی: شما به‌عنوان یک دانشجوی کارگر، حمایت دریافت خواهید کرد.

کارهای مناسب برای دانشجویان در استرالیا

در برخی از مشاغل، برای دانشجویان راحت‌تر کار به دست می‌آید. ساعات کاری انعطاف‌پذیر و تعداد زیاد فرصت‌ها در این صنایع باعث می‌شود دانشجویان به موارد زیر ترغیب شوند:

 • خرده‌فروشی؛ از جمله در سوپر مارکت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و بوتیک‌ها
 • پیش‌خدمتی؛ در کافه‌ها و رستوران‌ها
 • کشاورزی و میوه‌چینی؛ کار فصلی
 • خدمات؛ مراقبت از کودکان، مراقبت از سالمندان و نظافت
 • امور اداری و دفتری
 • تدریس خصوصی

کار در استرالیا پس از فارغ‌التحصیلی

اگر می‌خواهید پس از اتمام دوره تحصیلی خود در استرالیا بمانید، باید پیش از اتمام ویزای دانشجویی خود برای دریافت ویزای کاری جدید درخواست دهید. به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل می‌توانید برای موارد زیر اقدام کنید:

 • ویزای موقت فارغ‌التحصیل (زیر کلاس ۴۸۵) اگر مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری را به پایان رسانده باشید.
 • اقدام برای تأیید اقامت در استرالیا به‌عنوان یک کارگر حرفه‌ای.
 • نامزدی دولت ایالتی و قلمرو برای مهاجرت به‌عنوان نیروی کار ماهر و تجاری.

اقامت پس از تحصیل در استرالیا

زمانی که یک دانشجوی بین‌المللی در استرالیا فارغ‌التحصیل شود، بسته به مدرک تحصیلی خود می‌تواند ۱۸ ماه تا چهار سال در استرالیا بماند. متقاضیان برای اقامت در استرالیا به ویزای مهارتی موقت فارغ‌التحصیل (زیر کلاس ۴۸۵) نیاز دارند. دو نوع ویزای موقت فارغ‌التحصیل وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای جریان کار پس از تحصیل (Post-Study Work Stream Visa)
 • ویزای جریان کار فارغ‌التحصیل (The Graduate Work Stream Visa)

برای اخذ این ویزاها متقاضی باید در زمینه‌ای که قرار است در آن کار کند، فارغ‌التحصیل شده باشد. به‌عنوان مثال، اگر کسی فارغ‌التحصیل مدرک کارشناسی بازرگانی باشد، نمی‌تواند به‌عنوان یک تاجر کار کند. مشاغل واجد شرایط در لیست مشاغل ماهر استرالیا (Skilled occupation) ذکر شده‌اند.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیا

پس از انتخاب استرالیا به‌عنوان مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور، باید روی گام بزرگ بعدی خود تمرکز کنید که انتخاب رشته تحصیلی است. این کار ممکن است آسان به نظر برسد؛ اما به یاد داشته باشید که آینده شما در استرالیا به آن بستگی دارد. شما باید رشته‌ای را انتخاب کنید که بازار کار و آینده خوبی در استرالیا داشته باشد تا برای اخذ اقامت پس از فارغ‌التحصیلی به مشکل برنخورید. در این بخش، برخی از رشته‌های پرتقاضا و مناسب در استرالیا را به شما معرفی می‌کنیم.

حسابداری

وقتی صحبت از محبوب‌ترین یا پرتقاضاترین رشته در استرالیا می‌شود، حسابداری در صدر فهرست قرار دارد. مشاغل مختلف مرتبط با حسابداری در لیست کمبود تجارت استرالیا مشاغل موردنیاز استرالیا (MLTSSL) ذکر شده‌اند و این یعنی تقاضا برای متخصصان حسابداری، روزبه‌روز در حال افزایش است. اگر به حسابداری علاقه‌مند هستید و می‌خواهید در این زمینه شغلی موفق داشته باشید، مدرک حسابداری از یک مؤسسه استرالیایی می‌تواند طیف گسترده‌ای از گزینه‌های شغلی در استرالیا را پیش روی شما بگذارد. به‌علاوه، فارغ‌التحصیلی در رشته‌های حسابداری می‌تواند شما را به هدف اقامت دائم استرالیا نزدیک‌تر کند. میانگین حقوق یک حسابدار حرفه‌ای در استرالیا، حدود ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار دلار است.

پس از تکمیل برنامه حسابداری به‌راحتی می‌توانید برای موقعیت‌های مختلف شغلی مانند موارد زیر درخواست دهید:

 • خزانه‌دار شرکت
 • حسابدار مالیاتی
 • حسابدار عمومی
 • حسابدار مدیریت
 • حسابدار خبره
 • حسابرس خارجی
 • کارگزار بورس
 • مدیر ارشد مالی
 • حسابدار مالیاتی
 • مدیر توسعه کسب‌وکار
 • تحلیلگر داده
 • اقتصاددان
 • مشاور مدیریتی
 • بانکدار

در ادامه اسامی برترین مؤسسات استرالیایی برای تحصیل حسابداری و امور مالی آمده‌ است:

 • دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW Sydney)
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه ملی استرالیا (ANU)
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه کوئینزلند (UQ)
 • دانشگاه مک کواری
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه وسترن استرالیا (UWA)
 • دانشگاه فناوری سیدنی (UTS)
 • دانشگاه دیکین
 • دانشگاه صنعتی کوئینزلند (QUT)
 • دانشگاه RMIT
 • دانشگاه استرالیای جنوبی (UniSA)
 • دانشگاه ولونگونگ
 • دانشگاه چالس استورت
 • دانشگاه کرتین

پرستاری

یکی دیگر از مشاغل بسیار پرتقاضا در استرالیا، پرستاری است. به‌خصوص پس از شیوع کووید، تقاضا برای کارکنان بهداشت و درمان افزایش یافته است و پرستاری در حال حاضر، به‌عنوان یکی از مشاغل پرتقاضا در جهان شناخته می‌شود. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهند که تقاضا برای پرستاران در استرالیا به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت (با پیش‌بینی کمبود ۸۵ هزار پرستار تا سال ۲۰۲۵ یا ۱۲۳ هزار پرستار تا سال ۲۰۳۰ در شرایط فعلی). میانگین حقوق یک پرستار در استرالیا تقریباً ۷۳ هزار دلار در سال است.

برترین مؤسسات پرستاری در استرالیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه صنعتی سیدنی
 • دانشگاه دیکین
 • دانشگاه گریفیث
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه فناوری کوئینزلند
 • دانشگاه لا تروب
 • دانشگاه کرتین
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه کاتولیک استرالیا
 • دانشگاه نیوکاسل
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه وسترن سیدنی
 • دانشگاه کانبرا

مهندسی

مهندسی از دیگر رشته‌های مهم برای تحصیل در استرالیا است. کسب مدرک مهندسی از یک مؤسسه استرالیایی می‌تواند پس از اتمام تحصیل، فرصت‌های شغلی زیادی را در اختیار شما بگذارد. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که در این کشور کمبود مهندس برق، مهندس شیمی، مهندس الکترونیک، مهندس ارتباطات، مهندس مکانیک و مهندس صنایع وجود دارد. میانگین حقوق یک مهندس در استرالیا، نزدیک به ۱۱۰ هزار دلار در سال است.

مؤسسات برتر استرالیا برای تحصیل در رشته مهندسی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW)
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه ملی استرالیا (ANU)
 • دانشگاه کوئینزلند (UQ)
 • دانشگاه فناوری سیدنی (UTS)
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه RMIT
 • دانشگاه استرالیای غربی (UWA)

تجارت و مدیریت

کسب‌وکارها نقش مهمی در اقتصاد کشور استرالیا ایفا می‌کنند و در حال حاضر مدیریت در اغلب بخش‌های کسب‌وکار شامل منابع انسانی و بازاریابی و حسابداری موردنیاز است. مدرک مدیریت بازرگانی از یک مؤسسه استرالیایی مهارت‌های پیشرفته‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد که به شما کمک می‌کند یک سازمان را به‌طور مؤثر رهبری کنید. دوره مدیریت کسب‌وکار همچنین به شما کمک می‌کند مهارت‌های کلیدی در نظارت بر فعالیت‌های تجاری، عملکرد کارکنان و همچنین برنامه‌ریزی برای تمام جنبه‌های مهم کسب‌وکار را توسعه دهید. میانگین حقوق فارغ‌التحصیلان مدیریت بازرگانی در استرالیا حدود ۷۲ هزار دلار در سال است.

پس از اتمام دوره کسب‌وکار و مدیریت از دانشگاه استرالیا، می‌توانید گزینه‌های شغلی متنوعی مانند موارد زیر را انتخاب کنید:

 • مدیر توسعه کسب‌وکار
 • مدیریت ساخت‌وساز
 • کارآفرین
 • مدیر مالی
 • مدیر کل
 • مدیر فناوری اطلاعات
 • مدیر عملیات
 • مدیر تولید
 • مدیر پروژه
 • مدیر فروش
 • مدیر کسب‌وکار کوچک

برخی از مؤسسات آموزشی محبوب در استرالیا برای تحصیل در زمینه تجارت و مدیریت عبارت‌اند از:

 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه نیو ساوت ولز
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه صنعتی سیدنی
 • دانشگاه دیکین

علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

امروزه اغلب خدمات در جهان از طریق تکنولوژی انجام می‌شوند و متخصصان علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در اغلب کشورها جایگاه ویژه‌ای دارند. اگر به علم و فناوری علاقه‌مند هستید و می‌خواهید در این زمینه شغل موفقی داشته باشید، برنامه‌های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات مانند توسعه وب، شبکه و سیستم کامپیوتری، تجزیه‌وتحلیل تجارت و سیستم فناوری اطلاعات و ارتباطات، برنامه‌های کاربردی نرم‌افزار و برنامه‌نویسی را انتخاب کنید.

برخی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات عبارت‌اند از:

 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه نیو ساوت ولز
 • دانشگاه صنعتی سیدنی
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه موناش

خودرو (Automotive)

رشته محبوب دیگر برای تحصیل در استرالیا «خودرو» است. این رشته به شما کمک می‌کند دانش عمیقی درمورد مشکلات خودرو و نحوه رفع آن‌ها به دست آورید. شما می‌توانید هر گواهی‌نامه‌ای را در سطح برنامه کارشناسی ارشد انتخاب کنید. تکمیل دوره‌های خودرو از یک مؤسسه استرالیایی معتبر، فرصت‌های شغلی زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد می‌کند؛ زیرا تقاضای زیادی برای مهندسان خودرو ماهر در استرالیا وجود دارد. به‌ این‌ ترتیب، شانس شما در اخذ اقامت دائم استرالیا بالا خواهد رفت.

برخی از مؤسسات آموزشی محبوب در استرالیا برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو به شرح زیر است:

 • مؤسسه کنگان
 • دانشگاه ادیت کوان
 • TAFE کوئینزلند
 • دانشگاه RMIT
 • مدرسه هتلداری و آموزش آدلاید
 • مؤسسه باکستر
 • مؤسسه ترینیتی
 • دانشگاه سی کیو استرالیا

معماری

یکی دیگر از رشته‌های پرطرفدار و آینده‌دار در استرالیا، معماری است. در این کشور، تقاضای زیادی برای معماران حرفه‌ای وجود دارد. اتمام دوره معماری می‌تواند شانس شما را برای یافتن شغل موردنظر خود در استرالیا افزایش دهد.

برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در برنامه‌های معماری عبارت‌اند از:

 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه باند
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه کرتین
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه RMIT
 • دانشگاه گریفیث
 • دانشگاه تاسمانی (UTAS)

علوم کشاورزی

تمرکز اصلی رشته علوم کشاورزی بر جست‌وجوی فعالانه انواع روش‌ها و تکنیک‌ها برای افزایش عملکرد محصول، کاهش خطرات و تلفات ناشی از حشرات، افزایش بهره‌وری زمین‌های کشاورزی و توسعه کارآمدترین فناوری برای افزایش کیفیت غذا است. علاوه بر این، رشته علوم کشاورزی شامل بخش‌هایی از علوم اقتصادی و اجتماعی است که صرفاً در زمینه کشاورزی هستند.

دوره علوم کشاورزی بخشی از مسیر شغلی STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) است. پس از اتمام دوره علوم کشاورزی، گزینه‌های شغلی متنوعی مانند موارد زیر پش روی شماست:

 • جنگل‌داری
 • کشاورزی
 • کارشناس کشاورزی
 • مشاور کشاورزی
 • دانشمند کشاورزی
 • مشاور محیط زیست
 • مدیر محیط زیست
 • افسر حفاظت
 • اقتصاددان زمین

میانگین حقوق برای فارغ‌التحصیلان علوم کشاورزی در استرالیا حدود ۶۵ هزار دلار تا ۷۵ هزار دلار است.

برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل برنامه‌های علوم کشاورزی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه استرالیای غربی
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه نیو ساوت ولز
 • دانشگاه نیوکاسل
 • دانشگاه موناش

علم بیم‌سنجی (Actuarial Science)

علم بیم‌سنجی به‌معنای استفاده از روش‌های ریاضی، تحلیلی و آماری برای ارزیابی ریسک‌های موجود در بخش‌های مالی، بیمه و سایر بخش‌ها است. تکنیک‌های تحلیلی و یادگیری ماشینی پیشرفته به شناسایی ریسک‌ها و فرصت‌ها کمک می‌کنند تا بخش‌های مالی بتوانند بر اساس داده‌ها، تصمیمات حیاتی بگیرند و ریسک را به حداقل برسانند یا خنثی کنند. علم بیم‌سنجی روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود؛ زیرا صنایعی مانند بانکداری، بیمه، امور مالی و طرح‌های بازنشستگی به‌شدت به آن وابسته هستند.

برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته علوم بیم‌سنجی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه نیو ساوت ولز
 • دانشگاه مک کواری
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه کرتین

مدیریت گردشگری و هتلداری

استرالیا به‌دلیل برخورداری از سواحل زیبا و مناظر و شگفتی‌های طبیعی، صنعت گردشگری فوق‌العاده‌ای دارد. هر ساله هزاران نفر از سراسر جهان برای مقاصد گردشگری به این کشور می‌آیند.

به‌دلیل رشد روزافزون صنعت گردشگری در استرالیا، فرصت‌های شغلی زیادی در این حوزه برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد. بنابراین تحصیل در رشته مدیریت گردشگری و هتلداری، درهای صنعت گردشگری استرالیا را به روی شما باز می‌کند.

متوسط حقوق یک مدیر هتلداری در استرالیا ۷۳ هزار و ۷۱۲ دلار در سال است.

برخی از بهترین مؤسسات برای مطالعه برنامه مدیریت گردشگری و هتلداری شامل موارد زیر می‌شود:

 • دانشگاه گریفیث
 • مدرسه مدیریت هتل بین‌المللی کوه‌های آبی
 • دانشگاه ادیت کوان
 • دانشگاه لا تروب
 • کالج بین‌المللی مدیریت سیدنی (ICMS)
 • مدرسه بازرگانی کاپلان
 • TAFE NSW
 • Le Cordon Bleu

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیا

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در استرالیا

طبق معیار QS استرالیا ۳۶ دانشگاه با رتبه‌بندی بالا دارد. در این بخش با پنج دانشگاه برتر این کشور آشنا می‌شویم.

دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا در سال ۱۹۴۶ افتتاح شد. این مرکز در کانبرا، پایتخت استرالیا و مقر دولت قرار دارد. دانشگاه ملی ابتدا به‌عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی توسط پارلمان استرالیا ساخته شد. این دانشگاه از میان اساتید و فارغ‌التحصیلان خود شش برنده جایزه نوبل دارد و همچنین مدیریت آن نیز به عهده کسی است که برنده جایزه نوبل بوده است. برخی از دانشکده‌های موجود در دانشگاه ملی استرالیا به شرح زیر است:

 • دانشکده اقتصاد و بازرگانی
 • دانشکده مهندسی علوم کامپیوتر
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم ریاضی و فیزیک
 • دانشکده هنر

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی که در سال ۱۸۱۵ افتتاح شد، به‌عنوان اولین دانشگاه استرالیا شناخته می‌شود. تقریباً ۴۶ هزار دانشجو از ۱۳۴ کشور در این دانشگاه درس می‌خوانند. همچنین در این دانشگاه بیش از ۲۸۰ برنامه تبادل خارجی با بیش از ۳۰ کشور وجود دارد.

پنج نخست‌وزیر استرالیا در این دانشگاه حضور داشتند؛ از جمله ادموند بارتون که در سال ۱۹۰۱ در اولین انتخابات فدرال استرالیا پیروز شد. بیش از ۹۰ مرکز تحقیقاتی در این دانشگاه فعالیت می‌کنند و این دانشگاه از ۱۱ دانشکده تشکیل شده است؛ از جمله:

 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده مدیریت اقتصاد
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی و تکنولوژی
 • دانشکده روانشناسی

دانشگاه کوئینزلند

دانشگاه کوئینزلند حدود ۴۰ هزار دانشجو دارد که شامل ۱۲ هزار دانشجوی بین‌المللی از ۱۴۱ کشور می‌شود. این دانشگاه همچنین یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های دکتری استرالیا را دارد که حدود ۱۳ هزار و ۸۰۰ دانشجو در آن ثبت‌نام کرده‌اند. فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه کوئینزلند عبارت‌اند از یک برنده جایزه نوبل، برنده اسکار جفری راش و برونوین لیِ شاعر. این دانشگاه سه پردیس و ۴۰ سایت پژوهشی دارد. دانشکده‌های دانشگاه کوئینزلند عبارت‌اند از:

 • دانشکده تجارت، اقتصاد و حقوق
 • دانشکده مهندسی، معماری و IT
 • دانشکده بهداشت و علوم رفتاری
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم

دانشگاه موناش

دانشگاه موناش در سال ۱۹۵۸ تأسیس شد و بزرگ‌ترین دانشگاه استرالیا به حساب می‌آید. فارغ‌التحصیلان مشهور این دانشگاه نیک کیو موسیقیدان، پیتر کری رمان‌نویس برنده جایزه بوکر و دیوید ویلیامسون نمایشنامه‌نویس هستند. این دانشگاه به افتخار سر جان موناش، مهندس، رهبر نظامی و مدیر عمومی نام‌گذاری شد.

دانشگاه موناش پردیس‌های متعددی در سراسر ویکتوریا و استرالیا و همچنین پردیس‌های بین‌المللی در مالزی، ایتالیا، هند و چین دارد. این دانشگاه چندین کتابخانه در تمام محوطه‌های خود دارد که درمجموع بیش از ۳٫۲ میلیون کتاب را در خود جای داده‌اند. دانشجویان می‌توانند از بین بیش از شش هزار رشته در این دانشگاه انتخاب کنند. این دانشگاه بالاترین امتیاز را در رشته‌های زیر دارد:

 • مهندسی فناوری
 • شیمی
 • پزشکی و سلامت
 • بازرگانی و اقتصاد

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن در سال ۱۸۵۳ افتتاح شد و از لحاظ قدمت دومین دانشگاه کشور استرالیا محسوب می‌شود. پیتر دوهرتی برنده جایزه نوبل (فیزیولوژی و پزشکی)، اعضای انجمن سلطنتی، دیوید سولومون و دیوید بوگر همگی در ملبورن تدریس یا تحقیق می‌کنند.

این دانشگاه خانه ۴۷ هزار دانشجو و ۶۵۰۰ کارمند است و ۲۸۰ هزار فارغ‌التحصیل در سراسر جهان دارد. برخی از دانشکده‌های دانشگاه ملبورن استرالیا عبارت‌اند از:

 • دانشکده معماری، طراحی و ساخت
 • دانشکده هنر
 • دانشکده تجارت و اقتصاد
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده موسیقی و هنرهای زیبا
 • دانشکده پزشکی، دندان‌پزشکی و علوم بهداشت
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم کشاورزی و دامپزشکی

جمع‌بندی

استرالیا با برخورداری از سیستم آموزشی باکیفیت، اقتصاد پویا و طبیعت زیبا هر ساله میزبان حدود ۵۰۰ هزار دانشجو از سراسر جهان است. یک دانشجوی خارجی، سالانه به حدود ۲۱ هزار دلار استرالیا (۱۴ هزار و ۴۰۰ دلار آمریکا) برای تحصیل در این کشور نیاز دارد. دانشجویان برای تأمین این هزینه‌ها، هم می‌توانند از بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی استفاده کنند و هم در حین تحصیل کار کنند. تحصیل در رشته‌های موردنیاز استرالیا می‌تواند به فارغ‌التحصیلان برای اخذ اقامت دائم این کشور کمک کند.

فرم مشاوره تحصیل در استرالیا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در استرالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در استرالیا سالانه حدود ۲۱ هزار دلار استرالیا (۱۴ هزار و ۴۰۰ دلار آمریکا) است. 

 

آیا استرالیا کشور مناسبی برای تحصیل است؟

استرالیا سومین مقصد محبوب در جهان برای تحصیل است. ۳۶ دانشگاه این کشور همواره در رتبه‌بندی‌های جهانی، رتبه‌های بالایی را به خود اختصاص می‌دهند. 

آیا برای تحصیل در استرالیا به مدرک زبان آیلتس نیاز دارم؟

برای تحصیل در استرالیا باید مدارک آیلتس یا تافل یا پیرسون آکادمیک انگلیسی (PTE) یا کمبریج انگلیسی پیشرفته (CAE) داشته باشید. 

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در استرالیا می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بله. روش‌هایی برای دریافت اقامت استرالیا پس از اتمام تحصیل وجود دارد. انتخاب رشته مناسب و کسب موقعیت شغلی می‌تواند شانس شما را برای دریافت اقامت افزایش دهد. 

آیا هنگام تحصیل در استرالیا می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله. هر دانشجو می‌تواند در طول تحصیل ۴۰ ساعت در هر دو هفته و به‌میزان نامحدود در تعطیلات کار کند. 

برای تحصیل در استرالیا به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای تحصیل در استرالیا باید یکی از مدارک زبانِ آیلتس، تافل، PTE و CAE را ارائه کنید. 

شرایط سنی برای تحصیل در استرالیا چیست؟

افراد برابر یا بالای ۶ سال می‌توانند برای تحصیل در استرالیا اقدام کنند. 

آیا حین تحصیل در استرالیا می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله. دانشجویان می‌توانند اعضای نزدیک خانواده خود را از طریق ویزای همراه دانشجو به استرالیا بیاورند. 

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در استرالیا اقدام کنم؟

افراد می‌توانند در استرالیا برای گذراندن دوره زبان انگلیسی پیش از شروع تحصیل اقدام کنند. 

آیا می‌‌توانم از دانشگاه‌های استرالیا بورسیه بگیرم؟

بله. دریافت بورسیه از دانشگاه‌های استرالیا نسبت مستقیمی با موفقیت‌های علمی و تحصیلی شما دارد. بورسیه‌های متنوعی در استرالیا به دانشجویان ارائه می‌شوند. 

تحصیل در استرالیا چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا بین سه تا چهار سال، کارشناسی ارشد بین یک تا دو سال و دوره دکترا بین سه تا چهار سال زمان می‌برد. 

روش‌های پر کردن گپ تحصیلی برای تحصیل در استرالیا چیست؟

برای پر کردن گپ تحصیلی باید دلایل قانع‌کننده‌ای ارائه کنید. از جمله این دلایل می‌توان به ارائه رزومه کاری مرتبط، ارائه مقاله، تحصیل زبان و کسب نمره بالا و انجام پروژه‌های تحقیقاتی اشاره کرد.