تحصیل در کالج های ایتالیا یکی از فرصت‌های طلایی در زندگی هر کسی است. برای آشنایی با بهترین کالج های ایتالیا بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی در سال ۲۰۲۳ و روش ثبت‌نام در آن‌ها این مطلب را بخوانید. 

ایتالیا بیش از هر کشور دیگری در جهان آثار برجسته میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است. این جاذبه‌ها در کنار غذاهای معروف و تاریخ غنی ایتالیا باعث می‌شوند این کشور هر سال در میان پربازدیدترین کشورهای جهان قرار ‌گیرد. مهم‌تر از همه این‌ها ایتالیا، کشوری که دانشگاه بولونیا به‌عنوان اولین دانشگاه جهان را در دل خود جا داده، دانشگاه‌های تراز اولی دارد. زندگی و تحصیل در کشوری با غنای فرهنگی و تاریخی قطعاً تجربه‌ای بی‌نظیر است.  

تحصیل در کالج های ایتالیا

هر شهر بزرگ ایتالیا یک دانشگاه دارد که معمولاً بودجه آن را دولت تأمین می‌کند. با این حال، دانشگاه‌های خصوصی و مدارس عالی متعددی نیز در این کشور وجود دارند که به‌طور خاص بر آموزش و تحقیق در سطح تحصیلات تکمیلی تمرکز دارند.

به‌طور کلی تحصیل در کالج های ایتالیا به اخذ چهار نوع مدرک اصلی در سیستم آموزش عالی این کشور منجر خواهد شد. ابتدایی‌ترین این مدارک یک مقطع سه ساله است که معادل با لیسانس یا کارشناسی خواهد بود. این مدرک در ایتالیا با عنوان Laurea Magistrale شناخته می‌شود.

به دنبال آن امکان دو سال تحصیل اضافی با عنوان Laurea Magistrale a ciclo unico وجود دارد که معادل مدرک فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد ناپیوسته است. یک دوره پنج یا شش ساله هم وجود دارد که فقط در برخی از رشته‌ها از جمله پزشکی، معماری و حقوق برگزار می‌شود. این دوره شبیه به مدرک کارشناسی ارشد پیوسته است. زیرا هیچ فاصله‌ای بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود ندارد. سرانجام به مقطع Dottorato di ricerca می‌رسیم؛ یک برنامه تحصیلی در مقطع دکتری که عمدتاً در مدارس عالی که بخش تحصیلات تکمیلی دارند ارائه می‌شود.

آموزش عالی در کالج های ایتالیا

مزایای تحصیل در کالج های ایتالیا

اگر قصد دارید در یکی از رشته‌های هنر، مد یا معماری تحصیل کنید، بهترین مکان فلورانس، مهد رنسانس است. یا اگر بخواهید در رشته‌ تاریخ یا رشته‌های مربوط به حوزه تجارت‌ تحصیل کنید، رم، ونیز و میلان انتخاب خوبی‌اند. تحصیل در ایتالیا به‌معنای غوطه‌ور شدن در فرهنگ غنی این کشور اروپایی است. در اینجا به ۹ مورد از مزایای تحصیل در کالج های ایتالیا اشاره خواهیم کرد.

۱. فرهنگ ایتالیایی را تجربه کنید

ایتالیا با برخی از غنی‌ترین مجموعه‌های هنری، معماری، آشپزی و موسیقی در جهان بر فرهنگ جهانی تأثیر گذاشته است. تجربه تحصیل در ایتالیا به شما کمک می‌کند ضمن آشنایی با فرهنگ ایتالیایی، دیدگاه جهانی و فرهنگی خود را توسعه دهید. 

۲. از بین رشته‌های متنوع انتخاب کنید

هرچند تحصیل در کالج های ایتالیا به‌دلیل تنوع غذایی، مناظر، مکان‌های تاریخی و موزه‌های این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است، اما دلیل مهم‌تر وجود رشته‌های زیاد و متنوع در این کشور است. از مد، نویسندگی خلاق و هنرهای تجسمی گرفته تا ارتباطات، طراحی، زبان، پزشکی و معماری؛ هر رشته‌ای که بخواهید اینجا وجود دارد.

۳. آموزش با کیفیت بالا دریافت کنید

دانشجویان از سراسر جهان به ایتالیا می‌آیند تا از طریق یک لنز فرهنگی متفاوت به جهان نگاه کنند و درمورد رشته خود اطلاعاتی جامع به دست آورند. سیستم آموزشی ایتالیا قدمت زیاد و کیفیت بالایی دارد. این کشور برای صدها سال مرکز هنر، علم و آموزش عالی قلمداد می‌شد. مثلاً دانشگاه بولونیا، به‌عنوان قدیمی‌ترین کالج جهان در این کشور قرار دارد یا دانشگاه پادوآ، یکی از شناخته‌شده‌ترین کالج های ایتالیا در زمینه علوم پایه و مهندسی محسوب می‌شود.

۴. زبان ایتالیایی را فرا بگیرید

حتی اگر دانشجوی رشته زبان نیستید، یادگیری زبان‌های دیگر می‌تواند جهان شما را گسترش دهد. همچنین زبان دوم و سوم فرصت‌های شغلی شما را در زمینه‌هایی مانند روابط خارجی، گردشگری و بازاریابی گسترش می‌دهد. 

۵. غذاهای اصیل ایتالیایی بخورید

یکی از موارد هیجان‌انگیز درمورد تحصیل در خارج از کشور فرصت کشف غذاهای جدید است. در ایتالیا می‌توانید با کمک غذاهای اصیل ایتالیایی ذائقه خود را گسترده‌تر کنید. می‌توانیدبا خرید از بازارهای محلی ایتالیا درمورد غذاهای لذیذ محلی منطقه تحصیل خود تحقیق کنید و همچنین با آداب و رسوم غذا خوردن ایتالیایی‌ها آشنا شوید.

۶. از حمل‌ونقل ارزان بهره ببرید

ایتالیا ۱۰ هزار مایل خطوط ریلی، از جمله ۶۰۰ مایل قطار پرسرعت دارد که راحت‌ترین روش برای سفر در این کشور است. به‌عنوان مثال می‌توان در فلورانس سوار قطار شد و به‌راحتی به شهرهای کوچک‌تر مانند پیزا یا سیه‌نا رسید.

هزینه مسکن ممکن است در شهریه تحصیلی کالج های ایتالیا گنجانده شود. در غیر این صورت، هزینه‌های زندگی و تحصیل شما در این کشور می‌تواند به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد. اما زندگی در حاشیه یک شهر بزرگ و رفتن به کالج با قطار می‌تواند این هزینه‌ها را تا حد زیادی جبران کند. 

حمل‌ونقل ارزان برای تحصیل بهتر در کالج های ایتالیا

۷. انواع مناظر زیبا را کاوش کنید

با تحصیل در کالج های بین‌المللی ایتالیا می‌توانید تجربه یادگیری خود را عمیق‌تر کنید و با کاوش در حومه‌های دیدنی این کشور با مردم محلی آشنا شوید. مناظر طبیعی ایتالیا بسیار متنوع هستند و از سواحل آفتابی گرفته تا کوه‌های پوشیده از برف را شامل می‌شوند.

۸. در شهرهایی بسیار زیبا زندگی کنید

تاریخ ایتالیا در میدان‌های شهر، کلیساهای جامع، موزه‌ها، پارک‌ها و باغ‌های تاریخی آن تبلور می‌یابد. این کشور کلیساها و موزه‌های شگفت‌انگیزی دارد که مجسمه‌ها و نقاشی‌های مشهور جهانی را در خود جای داده‌اند. زندگی در شهرهای ایتالیا از فلورانس تا ونیز با سبک‌های معماری باستانی، رنسانس و مدرن تجربه‌ای بی‌نظیر است. 

۹. با تاریخ غنی ایتالیا آشنا شوید

مرکز شهر فلورانس جزو اولین میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. امروزه ایتالیا با ۵۸ مکان دیدنی و ۴۰ مکان دیگرِ در حال بررسی، رهبر جهانی در سایت‌های میراث جهانی یونسکو است. بنابراین با تحصیل در کالج های ایتالیا می‌توانید در تاریخ غنی این کشور غرق شوید.

شرایط تحصیل در کالج های ایتالیا

برای تحصیل در کالج های ایتالیا همانند سایر کشورهای جهان باید مدارک خاصی ارائه دهید. اگر تحصیلات متوسطه را در یکی از کشورهای امضاکننده کنوانسیون لیسبون با موفقیت به پایان رسانده باشید و واجد شرایط تحصیل در آموزش عالی باشید، ممکن است در آموزش عالی ایتالیا هم پذیرفته شوید.

اگر برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ایتالیا درخواست می‌دهید، باید مدرک کارشناسی یا معادل آن را داشته باشید. در صورتی هم که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری هستید، باید مدرک کارشناسی ارشد مربوطه را داشته باشید.

در برخی موارد از شما درخواست می‌شود که دوره‌های واجد شرایط بیشتری را برای برخی از رشته‌های تحصیلی رقابتی بگذرانید. همچنین شرایط کالج های ایتالیا ایجاب می‌کند که سطح دانش خود به زبان ایتالیایی یا انگلیسی را ثابت کنید.

الزامات زبان

طبق مقررات ایتالیا متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید دانشی کافی از زبان ایتالیایی به‌عنوان زبان معمول آموزش داشته باشند. به‌طور کلی شما باید با زبان ایتالیایی حداقل در سطح B۲ در طبقه‌بندی گذرنامه زبان Europass آشنا باشید.

اگر سطح دانش شما از زبان ایتالیایی با C۱ یا C۲ در طبقه‌بندی گذرنامه زبان Europass مطابقت داشته باشد از شرکت در آزمون زبان ایتالیایی معاف خواهید شد. اما اگر سطح دانش شما پایین‌تر باشد، باید در آزمون زبان ایتالیایی شرکت کنید. این آزمون را معمولاً مؤسسه‌ای که در آن تحصیل خواهید کرد در ماه سپتامبر برگزار می‌کند. 

اگر برنامه تحصیلی یا دوره شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود باید با ارائه نتایجی که در دوره‌های انگلیسی دریافت کرده‌اید، سطح تسلط خود به این زبان را ثابت کنید. حتماً با دانشگاه خود چک کنید که آیا تحصیلات انگلیسی شما برای برآورده کردن این شرایط کافی است یا خیر.

حداقل نمرات موردنیاز

دانشجویان متقاضی تحصیل در کالج های ایتالیا ممکن است بر اساس معدلی که در تحصیلات قبلی خود کسب کرده‌اند، رتبه‌بندی شوند. بنابراین، همیشه حداقل نمرات موردنیاز دانشگاه یا کالج موردنظر خود در رشته انتخابی را بررسی کنید.

امتحانات پذیرش

اگر پذیرش در دانشگاه در کشور شما منوط به قبولی در آزمون ورودی باشد و در آن شرکت نکرده باشید، در صورت تمایل به تحصیل در کالج های ایتالیا باید در آزمون پذیرش شرکت کنید. پس از دریافت اعلان درمورد پذیرش تحصیلی در ایتالیا، به شما اطلاع داده می‌شود که آزمون چه زمان و کجا برگزار خواهد شد.

مؤسسات آموزش عالی برای برخی برنامه‌های تحصیلی رقابتی مثل بهداشت و پزشکی، دامپزشکی، آموزش و معماری، آزمون‌ ورودی خاصی را برگزار می‌کنند. جهت اطلاع از تاریخ دقیق آزمون با مؤسسه موردنظر خود تماس بگیرید.

امتحانات پذیرش برای تحصیل در کالج های ایتالیا

مدارک لازم برای ثبت نام در کالج های ایتالیا

شرایط پذیرش در کشور ایتالیا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. بنابراین مواردی که ذکر می‌شود تنها شرایط عمومی است و بقیه شرایط خاص توسط مؤسسه آموزشی و بخش موردنظر شما اعلام می‌شود. مدارک لازم برای ثبت‌نام در کالج های ایتالیا شامل موارد زیر می‌شوند:

  • اصل و کپی از تمام صفحات گذرنامه
  • ویزای دانشجویی برای اقامت در ایتالیا
  • مدارک تحصیلی (دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد)
  • ریزنمرات دانشگاهی

لطفاً توجه داشته باشید که این اسناد باید توسط نهاد نظارتی کشوری که در آن به دست آمده (وزارت علوم در ایران) تأیید شده باشند. همچنین باید به‌طور رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند و بعد برای کالج های ایتالیا ارسال شوند.

هزینه کالج های ایتالیا

ایتالیا دانشجویان بین‌المللی را از طریق برنامه‌های مختلفی مانند سرمایه‌گذاری استعداد در ایتالیا (IYT) و بورسیه سالانه وزارت امور خارجه پشتیبانی می‌کند. دولت ایتالیا بیشتر هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی را متقبل می‌شود. به همین دلیل، ایتالیایی‌ها و دانشجویان بین‌المللی همگی شهریه خود را متناسب با درآمد خانواده خود پرداخت می‌کنند.

هزینه کالج های ایتالیا از معافیت کامل تا حدود ۵ هزار یورو در سال برای رشته‌‌های تخصصی است. همچنین در ایتالیا دانشگاه‌های بسیاری با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. به‌طور کلی هزینه کالج در ایتالیا نسبت به سایر نقاط اروپا و کشورهای پیشرفته کمتر است. اما توجه داشته باشید در حالی که می‌توان در برخی از دانشگاه‌های ایتالیا رایگان درس خواند، شهریه برخی دیگر از دانشگاه‌ها تا ۳۵ هزار یورو هم می‌رسد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به‌صورت میانگین برای دوره‌های کارشناسی بین ۹۰۰ تا ۴ هزار یورو و در مقطع کارشناسی ارشد تا ۳ هزار و ۵۰۰ یورو برای یک سال خواهد بود. همچنین دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی هستند. هزینه‌های زندگی در ایتالیا نیز به شهر محل سکونت‌تان بستگی دارد. اما بین ۷۰۰ تا هزار یورو در ماه متغیر است.

بهترین کالج های ایتالیا

ایتالیا برنامه‌های دانشگاهی با کیفیت بالا و فرصت‌های تحقیقاتی نوآورانه‌ای را برگزار می‌کند. ۴۲ کشور سیستم آموزشی ایتالیا را به رسمیت شناخته‌اند. به این معنی که مدرک تحصیلی در ایتالیا معادل مدارک تحصیلی در انگلستان، فرانسه، سوئد، دانمارک و دیگر کشورهاست. دانستن زبان ایتالیایی برای تحصیل در بهترین کالج های ایتالیا توصیه می‌شود. با این حال، بسیاری از رشته‌ها به‌طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در ادامه با چند دانشگاه تراز اول این کشور آشنا خواهیم شد.

۱. دانشگاه بولونیا (UNIBO)

دانشگاه بولونیا قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است که در سال ۱۰۸۸ تأسیس شد. این دانشگاه مسئول «فرآیند بولونیا» است؛ یعنی مجموعه‌ای از توافقات بین کشورهای اروپایی که با هدف اطمینان از همکاری و مقایسه سیستم‌های آموزش عالی در اروپا کار می‌کند.

دانشگاه بولونیا در حال حاضر ۲۳۲ رشته تحصیلی دارد که ۸۴ مورد از آن‌ها بین‌المللی هستند و ۶۸ مورد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. از رشته‌های تحصیلی مهم این دانشگاه می‌توان به پزشکی، ریاضیات، علوم پایه، اقتصاد، مهندسی و فلسفه اشاره کرد. این دانشگاه به‌دلیل فعالیت‌های پژوهشی بسیار خوب و باکیفیت خود در بین دانشگاه‌های برتر اروپا قرار دارد و از این نظر در صدر بهترین کالج های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است.

UNIBO پنج پردیس در سراسر ایتالیا و یک شعبه در بوئنوس آیرس دارد و در تمام آن‌ها آموزشی باکیفیت و سطح بالا ارائه می‌دهد. بنابراین دانشجویان آن با خدمات عالی دانشگاهی، امکانات ورزشی و باشگاه‌های دانشجویی از تجربه یادگیری غنی برخوردار خواهند شد.

نام‌های مهمی نظیر توماس بکت (اسقف اعظم کانتربری)، شماری از پاپ‌ها، گوگلیلمو مارکونی (مخترع و مهندس برنده جایزه نوبل) و انزو فراری و جورجیو آرمانی (بنیان‌گذاران برندهای خودروسازی هم‌نام آن‌ها) در فهرست بلند دانش‌آموختگان مشهور این دانشگاه قرار دارند. 

دانشگاه بولونیا از بهترین کالج های ایتالیا

۲. دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza)

دانشگاه ساپینزا رم در سال ۱۳۰۳ و توسط پاپ بونیفاس هشتم تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه رم به شمار می‌رود. این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه اروپا است که حدود ۱۱۵ هزار دانشجو، از جمله نزدیک به ۹ هزار دانشجوی بین‌المللی و تقریباً ۴ هزار کارمند علمی دارد.

این دانشگاه ۲۸۰ رشته تحصیلی و ۲۰۰ دوره تخصصی را در ۶۳ بخش و با بهترین کیفیت به متقاضیان تحصیل ارائه می‌کند. همچنین ۵۰ کتابخانه (بیشترین تعداد در میان بهترین کالج های ایتالیا) و ۱۸ موزه برای استفاده دانشجویان راه‌اندازی کرده است. تاریخ باستان و باستان‌شناسی از رشته‌های برجسته آن هستند. همچنین این دانشگاه مشارکت‌های تحقیقاتی قابل‌توجهی در علوم زیست پزشکی، علوم طبیعی، علوم انسانی و مهندسی دارد.

ساپینزا محل زندگی و تحصیل شخصیت‌های تاریخی برجسته، برندگان جایزه نوبل و بازیگران کلیدی در سیاست ایتالیا بوده است. آموزش و پژوهش برتر در این مؤسسه آن را در بین سه درصد بالای دانشگاه‌های جهان قرار داده است.

دانشگاه ساپینزا از بهترین کالج های ایتالیا

۳. مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا (Sant’Anna de Pisa)

مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است. این مؤسسه یک مدل پیشرو از مدرسه عالی تحصیلات تکمیلی (grandes écoles) است که به‌عنوان مؤسسه‌ای معتبر و مستقل از دولت عمل می‌کند. سنت آنا در شهر تاریخی پیزا در توسکانی قرار دارد؛ منطقه‌ای که به‌خاطر سواحل و تاکستان‌هایش شهرت دارد.

سنت آنا برای آموزش و تحقیق پیشرفته و فرآیند پذیرش بسیار رقابتی خود شناخته می‌شود و یک آزمون ورودی بسیار سخت دارد. در نتیجه جمعیت دانشجویی آن بسیار کم است و کمتر از هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. اما در صورتی که دانشجویان بتوانند نمرات خوبی کسب کنند و به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تسلط داشته باشند، می‌توانند به‌صورت رایگان در آن تحصیل کنند.

مدارک تحصیلی مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا در رشته‌های علوم بازرگانی، علوم اقتصادی، علوم حقوقی، علوم سیاسی، علوم کشاورزی، علوم پزشکی، مهندسی صنایع و مهندسی اطلاعات اعطا می‌شوند.

۴. دانشگاه پادوآ (UNIPD)

پادوآ یکی از بهترین کالج های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است که در سال ۱۲۲۲ میلادی و به‌عنوان یک مدرسه حقوق تأسیس شد. پادوآ دومین دانشگاه قدیمی در ایتالیا و پنجمین دانشگاه در جهان محسوب می‌شود. دانشگاه پادوآ هم‌اکنون از ۳۲ بخش و هشت دانشکده تشکیل شده است.

پادوآ بخشی از شبکه دانشگاه‌های تحقیقاتی تاریخی است که به گروه کویمبرا معروف هستند. گروه کویمبرا شامل ترینیتی کالج دوبلین، دانشگاه هایدلبرگ، کی‌یو لوون و دانشگاه سالامانکا است. امروزه دانشگاه پادوآ مدارک متنوع و چندرشته‌ای، از مهندسی اطلاعات گرفته تا میراث فرهنگی و علوم اعصاب را صادر می‌کند.

پردیس اصلی آن در شهر هنری پادوآ با ساختمان‌های قرون وسطایی قرار دارد که کتابخانه، موزه، یک بیمارستان دانشگاهی و ۱۴ سالن اقامت دانشجویی را در خود جای داده است. این دانشگاه همچنین باغ گیاه‌شناسی پادوآ و رصدخانه نجومی را در آسیاگو اداره می‌کند. 

دانشگاه پادوآ از بهترین کالج های ایتالیا

۵. دانشگاه پلی تکنیک میلان (PoliMi)

دانشگاه پلی تکنیک میلان (به ایتالیایی Politecnico di Milano) بزرگ‌ترین دانشگاه فنی ایتالیا است که به آموزش مهندسی، طراحی و معماری اختصاص دارد. این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال ۲۰۲۳ در زمینه مهندسی و فناوری در رتبه بیستم قرار گرفت. همچنین این دانشگاه در رتبه نهم مهندسی عمران و سازه، مهندسی هوافضا و مهندسی مکانیک، رتبه هفتم در معماری و رتبه ششم در هنر و طراحی قرار دارد.

PoliMi به‌عنوان یکی از بهترین کالج های ایتالیا همواره بر تحقیقات تجربی و تبادل فناوری برای ساخت جهانی بهتر تمرکز کرده است. دانشگاه پلی تکنیک میلان علاوه بر همکاری با مؤسسات آموزشی پیشرو در اروپا، عمق همکاری خود را به کشورهایی از آمریکای شمالی تا آسیای جنوب شرقی هم گسترش داده است. همچنین با بیش از دو هزار ثبت اختراع و ۷۰۰ تحقیق علمی بزرگ در سطح جهان مشارکت داشته است.

جمع‌بندی

تحصیل در کالج های سطح بالای ایتالیا و زندگی در شهرهای تاریخی مثل رم، بولونیا، فلورانس، میلان و پیزا، درس خواندن در کنار یک تجربه فرهنگی غنی است. در ایتالیا هم می‌توان به زبان انگلیسی درس خواند و هم به زبان ایتالیایی. ضمن اینکه شهریه‌های پایین دانشگاه‌های این کشور، تجربه بی‌نظیر تحصیلات اروپایی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید با مشاوران مؤسسه ویزاگرد تماس بگیرید. ویزاگرد به دانشجویان کمک می‌کند تا گزینه‌های موجود خود را به حداکثر برسانند و ثبت‌ نام در کالج ایتالیا را به بهترین شکل ممکن تجربه کنند.

فرم مشاوره پذیرش در کالج های ایتالیا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

بهترین کالج های ایتالیا کدام‌اند؟

دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا رم، مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا، دانشگاه پادوآ و دانشگاه پلی تکنیک میلان از جمله بهترین کالج های ایتالیا به‌ شمار می‌روند.

در کدام کالج های ایتالیا می‌توانم به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه پادوآ و دانشگاه پلی تکنیک میلان از بهترین کالج های ایتالیا با امکان آموزش به زبان انگلیسی هستند.

هزینه تحصیل در کالج های ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کالج های دولتی ایتالیا بین هزار تا ۴ هزار و ۸۰۰ دلار آمریکا در سال است که میانگین آن حدود هزار و ۵۰۰ یورو می‌شود. هزینه‌های سالانه کالج‌های خصوصی ایتالیا هم معمولا از ۷ هزار و ۲۰۰ تا ۲۴ هزار دلار آمریکا متغیر خواهد بود.

آیا برای ثبت نام در کالج های ایتالیا شرایط سنی وجود دارد؟

دانشجویان متقاضی تحصیل در کالج های ایتالیا باید حداقل ۱۷ سال داشته باشند. اما از ۱۷ سال به بالا هیچ‌گونه محدودیت سنی برای آموزش عالی در ایتالیا وجود ندارد.