کالج های ترکیه سکوی پرتابی برای ورود به دانشگاه‌های سطح بالای این کشور یا مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی هستند. هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه، کیفیت بالا و امکانات گسترده از جمله مزایای تحصیل در این کالج‌ها به‌شمار می‌روند.

پذیرش گرفتن از کالج های ترکیه می‌تواند برای اهداف متعددی باشد. برخی افراد برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه ابتدا در کالج ثبت‌نام می‌کنند. برخی دیگر به‌منظور یادگیری زبان‌های خارجی از کالج پذیرش می‌گیرند. بعضی دیگر هم برای سهولت مهاجرت به کشورهای اروپایی در پی اقامت تحصیلی از طریق کالج ترکیه هستند. تعداد زیادی کالج معتبر، باکیفیت و دارای امکانات بی‌نظیر در ترکیه وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا، شرایط، هزینه‌ها، مدارک و بهترین کالج‌ها شما را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم.

تحصیل در کالج های ترکیه

در سال‌های اخیر کشور ترکیه به یکی از مقاصد بین‌المللی تبدیل شده است که بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به ‌آن روی می‌آورند. در واقع اغلب افرادی که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه را دارند کار خود را با تحصیل در کالج های ترکیه آغاز می‌کنند. به‌عبارت ‌دیگر، سیستم دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی از طریق قبولی در آزمون‌های ورودی عمل می‌کند. بنابراین دانشجویان ابتدا به کالج‌ها و مدارس ترکیه وارد می‌شوند و پس از گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی خود را برای ورود به دانشگاه آماده می‌سازند. البته این تنها یکی از دلایل متقاضیان برای انتخاب کالج‌ های ترکیه است. 

از مهم‌ترین اهدافی که متقاضیان را برای تحصیل در کالج‌ های معتبر ترکیه ترغیب می‌کند، یادگیری زبان انگلیسی و ترکی است. یادگیری زبان به آمادگی برای شرکت در آزمون تومر و دوره‌های آمادگی آزمون‌های معتبر از جمله SAT و YOS کمک می‌کند. این موارد در ادامه بررسی شده‌اند. 

تحصیل در کالج‌ های ترکیه

تحصیل زبان ترکی در کالج‌ های معتبر ترکیه

یادگیری زبان ترکی استانبولی یکی از اهدافی است که دانشجویان بین‌المللی را به‌سمت تحصیل در کالج‌های باکیفیت ترکیه سوق می‌دهد. همچنین تحصیل با هزینه پایین،‌ مهم‌ترین انگیزه‌ دانشجویان بین‌المللی برای حضور در کالج‌های این کشور است. 

دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی در این کشور درس می‌خوانند هزینه کمتری به‌عنوان شهریه پرداخت می‌کنند. بنابراین دانشجویان با هدف تحصیل به زبان ترکی و کاهش هزینه‌ها برای یادگیری این زبان، در کالج های ترکیه ثبت‌نام می‌کنند. هزینه تحصیل زبان ترکی در کالج‌های برتر ترکیه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار برآورد می‌شود. پوزا آکادمی (Puza Academy) و مدرسه زبان بین‌المللی بابیل (Babil Language School) از جمله کالج‌های معروف ترکیه برای یادگیری زبان ترکی به‌شمار می‌روند. 

تحصیل زبان انگلیسی در کالج‌ های ترکیه 

دانشجویان و متقاضیان با هدفی همچون قبولی در آزمون‌های SAT، YOS، IELTS و TOEFL برای پذیرش گرفتن از کالج‌های برتر ترکیه اقدام می‌کنند. در این کالج‌ها چون دانشجویان و زبان‌آموزان در فضای بین‌المللی قرار می‌گیرند، آموزش زبان انگلیسی با سرعت و کیفیت بالایی صورت می‌گیرد. هزینه شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی در کالج های ترکیه متناسب با نوع کالج، بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار متغیر خواهد بود. دانشجویان و متقاضیان می‌توانند برای یادگیری زبان انگلیسی در کالج‌های مختلفی همچون آکادمی کمبریج نام‌نویسی کنند. 

تحصیل زبان آلمانی در کالج‌های باکیفیت ترکیه 

دلیل دیگری که متقاضیان را به شرکت در کالج‌های باکیفیت ترکیه ترغیب می‌کند یادگیری زبان آلمانی است. اما چه دلیلی می‌تواند پشت یادگیری زبان آلمانی در کشور ترکیه باشد؟ طبق قوانین مهاجرتی افرادی که بیش از ۶ ماه در کشور دیگری اقامت داشته باشند، می‌توانند برای مهاجرت به کشور سوم اقدام کنند. بنابراین اغلب متقاضیان برای مهاجرت به آلمان و ساده‌سازی روند مهاجرت به این کشور، در دوره‌های زبان آلمانی کالج‌‌های کشور ترکیه شرکت می‌کنند. 

تحصیل در این دوره‌ها مبلغی بین ۵۰۰ تا ۳۰ هزار دلار به‌عنوان هزینه ثبت‌نام بر دوش متقاضیان می‌گذارد. مدرسه زبان بین‌المللی بابیل در شهر آنتالیا یکی از بهترین کالج های ترکیه برای یادگیری زبان آلمانی است. 

شرایط کالج‌ های ترکیه

مزایای تحصیل در کالج‌ های ترکیه

تحصیل در کالج‌ های بین‌ المللی ترکیه با مزایای بسیار زیادی همراه است؛ از جمله:

 • استانداردهای آموزشی در کشور ترکیه از اعتبار جهانی برخوردار است. برای همین سطح آموزش‌های ارائه‌شده در مؤسسات آموزشی نظیر کالج‌ها و دانشگاه‌ها بسیار باکیفیت و مناسب ارزیابی می‌شود. با وجود سیستم یکپارچه آموزش و استادان موفق، دانشجویان استانداردهای بسیار بالایی را در کالج‌های این کشور تجربه می‌کنند‌.
 • مدارک تحصیلی که دانشجویان پس از دانش‌آموختگی از دانشگاه و کالج‌ های ترکیه دریافت می‌کنند در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی آمریکا و اروپا معتبر هستند. 
 • کالج‌ها و دانشگاه‌های ترکیه پردیس‌های مجهز و مدرنی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. همین باعث می‌شود که آن‌ها در کالج‌های خصوصی و دولتی این کشور فرصت دسترسی آسان به محیط آموزشی وسیع و اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشند.
 • دانشجویان با تحصیل در کالج های ترکیه می‌توانند از آزمایشگاه‌های مدرن و کتابخانه‌های بزرگ و جامع نهایت استفاده را ببرند. متقاضیان همچنین با فعالیت در انجمن‌های دانشجویی مختلف و شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و هنری می‌توانند تحصیلات عالی خود را به بهترین شکل ممکن و در یک مکان مدرن به پایان برسانند.
 • مزیت دیگر تحصیل در کالج‌های مجهز ترکیه هزینه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی آن است. هزینه‌های پایین، امنیت بالا و تجهیزات پیشرفته از دیگر مزایای تحصیل در این مؤسسات محسوب می‌شود. 
 • تحصیل در کشوری با مردم مهمان‌نواز که روابط بسیار دوستانه‌ای با افراد خارجی دارند، مزیت روانی بسیار مهمی است.
 • کیفیت امکانات خوابگاه‌های دانشجویی در کالج های ترکیه منحصربه‌فرد است. در این خوابگاه‌ها خدمات مشاوره‌ای ویژه هم به دانشجویان ارائه می‌شود. آن‌ها می‌توانند با کمک مشاوران به‌سرعت خود را با زندگی در کشور ترکیه سازگار کنند. 
 • از دیگر مزایای شرکت در کالج‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه وجود سیستم حمل‌ونقل عمومی پیشرفته در آن است. امکان استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نظیر تراموا، اتوبوس، تاکسی شراکتی، قطار شهری و سامانه‌های اتوبوس‌های تندرو جابه‌جایی از مکانی به مکان دیگر را برای دانشجویان در ترکیه آسان می‌کند. 
 • برای دانشجویان هم کارت‌های تخفیف ویژه برای استفاده از امکانات حمل‌ونقل داخل شهری فراهم شده است. این کارت‌ها هزینه‌های رفت‌وآمد را برای این افراد ارزان‌تر و اقتصادی‌تر می‌کند.

شرایط تحصیل در کالج‌ های ترکیه

یکی از شرایط کالج های ترکیه برای پذیرش متقاضیان بین‌المللی شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قبولی در این آزمون است. در بیشتر موارد، مواد آزمون تنها شامل زبان می‌شود. برخی دیگر از کالج‌ها برای پذیرش دانشجویان در کنار زبان، سایر دروس دبیرستان را هم در آزمون می‌گنجانند تا سطح دانش و آگاهی متقاضیان را بسنجند. بدیهی است اگر سطح علمی متقاضیان در حد مناسب نباشد، کالج موردنظر از پذیرش آن‌ها ممانعت به عمل می‌آورد. 

به‌طور کلی، می‌توان حضور در برخی کالج های ترکیه را دری برای ورود به دانشگاه‌های معتبر این کشور دانست. البته افرادی که دوره دبیرستان را در ترکیه گذرانده باشند برای ورود به دانشگاه به گذراندن دوره کالج نیازی ندارند. در واقع متقاضیان بین‌المللی با شرکت در دوره‌های کالج، زبان ترکی یا انگلیسی خود را تقویت می‌کنند و برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور آماده می‌شوند. متقاضیان پس از ورود به دانشگاه‌ها برای درک و فهم دروس دانشگاهی به زبان ترکی یا انگلیسی با مشکلی مواجه نخواهند شد. 

در برخی از کالج های بین المللی در ترکیه رشته‌های محدودی تا مقطع کارشناسی به دانشجویان ارائه می‌شود. برای اخذ پذیرش از این کالج‌ها شرط معدل دوره دبیرستان، معادل‌سازی مدرک دیپلم و تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی وجود دارد.

برای شرکت در پایه‌های مختلف کالج‌ های ترکیه، متقاضیان باید برای مهدکودک حداقل چهار و برای دبیرستان حداکثر ۱۸ سال داشته باشند. همچنین برای شرکت در دوره‌های کارشناسی سن دانشجویان نباید از ۲۱ سال تجاوز کند. 

مزایای تحصیل در کالج‌ های ترکیه

مدارک لازم برای ثبت‌نام در کالج‌ های ترکیه

مراحل اخذ پذیرش و ثبت نام در کالج ترکیه تا حدودی به نحوه پذیرش دانشگاه‌های این کشور شباهت دارد. درخواست‌کننده برای ثبت‌نام به‌صورت مستقیم با کالج موردنظر ارتباط برقرار می‌کند. درخواست متقاضیان بین‌المللی تنها در صورتی بررسی خواهد شد که همه مدارک به‌صورت کامل به کالج ارائه شده باشد. ممکن است هر کالج مدارک خاصی را از درخواست‌کنندگان دریافت کند. اما به‌طور کلی، مدارک زیر برای اخذ پذیرش بسیاری از کالج‌ها لازم هستند: 

 • مدارک هویتی و شناسایی 
 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه 
 • مدارک رسمی و تأییدشده دوره دبیرستان 
 • ترجمه مدارک و ریزنمرات سال‌های تحصیلی 
 • چند قطعه عکس 
 • گواهی سوابق پزشکی 
 • گواهی مهارت‌های زبان
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پرداخت شهریه کالج در صورت لزوم
 • ارائه مدارک مدرسه، کارنامه و گواهی دانش‌آموزی که از سوی مدیر مدرسه‌ای که دانش‌آموز در آن تحصیل کرده، تأیید شده باشند.

البته برای پذیرش و ثبت‌نام نهایی در کالج های ترکیه تمامی مدارک موردنیاز متقاضیان باید توسط دفتر معادل‌سازی آموزش‌و‌پرورش استانبول یا مشاور آموزش در خارج از کشور معادل‌سازی شود. همچنین این امکان وجود دارد که بر اساس مقطع تحصیلی و رشته، مدارک بیشتری از متقاضیان درخواست شود.

هزینه کالج‌ های ترکیه

هزینه کالج در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. حتی وجود بورسیه‌های تحصیلی مختلف امکان تحصیل رایگان یا ارزان را برای دانشجویان مستعد فراهم می‌سازد. به‌طور‌ کلی، هزینه تحصیل در کالج های ترکیه از هزار دلار تا ۲۰ هزار دلار در سال برآورد می‌شود. هزینه کالج به دولتی و خصوصی بودن آن هم بستگی دارد. بنابراین دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان قادر خواهند بود از تحصیلاتی با کیفیت بالا و مدرک معتبر با قیمتی ارزان و اقتصادی برخوردار شوند. 

یک دانشجوی بین‌المللی در کنار هزینه‌های تحصیل، به‌طور میانگین به مبلغی حدود ۴۰۰ دلار در ماه نیاز دارد تا مخارج زندگی خود را مانند کتاب، حمل‌ونقل، غذا، خوابگاه، لوازم‌التحریر، سرگرمی و غیره پوشش دهد. به‌طور کلی، میزان شهریه کالج‌ها در ترکیه با یکدیگر متفاوت است. کالج‌های خصوصی معمولاً هزینه‌های بالاتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. شهریه تحصیلی در کالج های ترکیه با توجه به زبان و مقطع به شرح زیر است:

زبان تحصیل و مقطع تحصیلی

شهریه به دلار

کارشناسی به زبان ترکی

بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار

کارشناسی به زبان انگلیسی

بین ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار

سایر هزینه‌های تحصیل در کالج‌‌های معتبر ترکیه را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

هزینه‌های زندگی

مبلغ به دلار

هزینه کلی

بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه

کتاب و لوازم‌التحریر

بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در ترم

بیمه درمانی

بین ۴۰ تا ۷۰ دلار در سال

بهترین کالج ‌های ترکیه

اغلب کالج‌ها در ترکیه بسیار معتبر هستند و کیفیت بالایی دارند. در اینجا پنج نمونه از بهترین کالج های ترکیه را به شما معرفی می‌کنیم.

کالج کولتور (Kültür) یا K&K

کولتور یکی از کالج های ترکیه است که قدمت و اعتبار بالایی دارد.این کالج با بیش از ۸۰ سال قدمت تاکنون به دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این کشور خدمات منحصربه‌فردی ارائه داده است. همه خدمات آموزشی که در این کالج ارائه می‌شوند با استانداردها و معیارهای آموزشی بین‌المللی هم‌گام هستند. 

در کالج کولتور تحصیل از مهد کودک تا دبیرستان پوشش داده می‌شود. این کالج با دو مهدکودک، یک دبیرستان در آناتولی، یک دبیرستان علمی، یک مدرسه ابتدایی و یک مدرسه متوسطه اول خدمات متنوعی به متقاضیان عرضه می‌کند. سرویس ایاب‌وذهاب مطمئن، ارائه وعده‌های غذایی صبحانه و ناهار و خدمات بهداشت سلامت در محیط مدرسه از جمله امکاناتی هستند که در این کالج وجود دارند. 

دروسی که در کالج کولتور ارائه می‌شوند 

متوسطه اول: موسیقی، زبان‌های خارجی، هنرهای لیبرال، علوم پایه، ترکی، ریاضی و هنرهای تجسمی

متوسطه دوم: ادبیات ترکی، زبان انگلیسی، هنرهای لیبرال، هنرهای تجسمی، علوم پایه، ریاضی، تربیت بدنی و موسیقی

دبیرستان علوم: تربیت بدنی، ادبیات ترکی، ریاضی، زبان ترکی، زبان آلمانی، علوم پایه، موسیقی، هنرهای لیبرال، هنرهای تجسمی و زبان‌های خارجی

شرایط لازم برای پذیرش از کالج کولتور

بنا بر قوانین و مقررات کالج‌های خصوصی ترکیه، متقاضیان برای ثبت‌نام در کالج کولتور باید در یک آزمون ورودی با عنوان OKS شرکت کنند. هر سال وزارت آموزش ملی در ترکیه این آزمون را برای متقاضیان برگزار می‌کند. نمره قابل‌قبول و امتیاز پایه برای پذیرش در کالج کولتور باید بین ۳۶۵ تا ۴۱۰ باشد.

هزینه تحصیل در کالج کولتور 

شهریه سالانه تحصیل در کالج خصوصی کولتور را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

مقطع تحصیلی

شهریه سالانه به دلار

مهدکودک برای کودکان بین ۴ تا ۶ سال

۲۵ تا ۳۰ هزار دلار

دبستان

۴۴ هزار دلار

متوسطه اول

۴۶ تا ۴۷ هزار دلار

متوسطه دوم

۵۲ تا ۵۷ هزار دلار

دبیرستان علوم

۵۶ تا ۶۲ هزار دلار

بهترین کالج های ترکیه

کالج تد (TED) 

انجمن آموزش ترکیه یا کالج TED که مخفف Türk Eğitim Derneği است، در ۳۱ ژانویه ۱۹۲۸ به‌عنوان اولین سازمان خصوصی در زمینه آموزش در کشور ترکیه تأسیس شد. در این کالج مقاطع تحصیلی مختلف، از مهدکودک تا دبیرستان تعریف شده‌اند. کالج تد یک سازمان خصوصی منحصربه‌فرد و بزرگ است که دفاتر نمایندگی، مدارس، باشگاه‌های ورزشی، خوابگاه‌های دانشجویی متعددی را در سطح ترکیه برپا کرده است. به عبارت دیگر، در بیشتر شهرهای مهم ترکیه مثل قونیه، ازمیر، اسپارتا، استانبول، مرسین و غیره یک کالج تد وجود دارد. 

یکی از مزیت‌های نام‌نویسی در کالج تد این است که انتخاب شهر محل زندگی در ترکیه با خود شما خواهد بود. اگر هزینه محدودی برای تحصیل در ترکیه دارید، می‌توانید با پذیرش در کالج تد در شهرهایی زندگی کنید که هزینه‌ زندگی در آن‌ها پایین‌تر است.

دروسی که در کالج TED ارائه می‌شوند 

دوره دبیرستان: دروس پایه، دوره‌های کابردی، زبان انگلیس و یکی از زبان‌های آلمانی، اسپانیایی یا فرانسه به انتخاب دانش‌آموز

دوره‌های متوسطه اول و دوم: هنرهای لیبرال، علوم پایه، زبان و ادبیات ترکی، ریاضی، زبان انگلیسی، یکی از زبان‌های آلمانی، اسپانیایی یا فرانسوی به انتخاب دانش‌آموز، تربیت بدنی، موسیقی، دوره‌های کاربردی فناوری اطلاعات و هنرهای تجسمی

شرایط لازم برای پذیرش گرفتن از کالج TED 

برای نام‌نویسی در کالج تد، متقاضیان باید ابتدا با مراجعه به وب‌سایت رسمی کالج (tedistanbul.com.tr) مراحل پیش‌ثبت‌نام را با ارسال مدارک خود طی کنند. توجه داشته باشید که اداره آموزش ملی استانبول باید مدارک متقاضیان را برای ثبت‌نام نهایی در کالج های ترکیه معادل‌سازی کند. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

 • مدارک هویتی و شناسنامه 
 • گواهی دانش‌آموزی که باید مدیر مدرسه آن را تأیید کرده باشد 
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات دانش‌آموز
 • چند قطعه عکس 

در مرحله دوم نام‌نویسی در این کالج متقاضیان باید در آزمون ورودی کالج (TOGS) یا آزمون ورودی دبیرستان‌ها (LGS) شرکت کنند که وزارت آموزش ملی ترکیه آن‌ها را برگزار می‌کند. کالج TED حداقل نمره قبولی برای پذیرش در همان سال را به متقاضیان اعلام خواهد کرد. در صورت کسب نمره قبولی برای نام‌نویسی نهایی باید مدارک زیر را به کالج ارائه دهید: 

 • تکمیل فرم‌های مربوط به ثبت‌نام کالج 
 • دو قطعه عکس از والدین و شش قطعه عکس از دانش‌آموز
 • مدرک یا کارت اجازه اقامت در ترکیه 
 • گواهی نشان‌دهنده پرداخت شهریه قراردادی 
 • کپی مدارک هویتی دانش‌آموز و والدین او

هزینه تحصیل در کالج تد

شهریه سالانه در مقاطع مختلف در جدول زیر آمده است:

پایه تحصیلی

شهریه سالانه حدودی بر حسب دلار

مهدکودک و دبستان

۴۴۰۰

متوسطه اول

۵۴۰۰

متوسطه دوم

۵۵۵۰

ثبت نام در کالج ترکیه

کالج خصوصی ازمیر

یکی دیگر از کالج های ترکیه که به‌عنوان بهترین مؤسسه نیز شناخته می‌شود کالج خصوصی ازمیر نام دارد. کالج ازمیر در ۱۵ نوامبر ۱۹۵۰ در همین شهر تأسیس شد. این کالج متقاضیان را در تمامی مقاطع و پایه‌های تحصیلی، از مهدکودک تا دبیرستان می‌پذیرد. کالج ازمیر، نمایندگی‌ها و شعبه‌های متعددی در نقاط مختلف این شهر دارد. 

شرایط اخذ پذیرش از کالج خصوصی ازمیر

در مرحله اول ثبت‌نام در کالج خصوصی ازمیر، وقت ملاقاتی برای مصاحبه با دانش‌آموز و والدین او تعیین می‌شود. این مصاحبه مشخص می‌کند که آیا دانش‌آموز آمادگی لازم برای تحصیل در این کالج را دارد یا خیر. عوامل متعددی همچون مهارت‌های تحصیلی دانش‌آموز، سوابق تحصیلی و تخصصی او و فرم اطلاعات والدین ارزیابی و برای پذیرش در نظر گرفته می‌شوند.

در مرحله دوم، متقاضیان و دانش‌آموزان باید در یک آزمون تعیین سطح تحصیلی شرکت کنند. در نهایت اداره آموزش ابتدایی کالج پس از ارزیابی تمامی مدارک و نتایج، متقاضیان پذیرفته‌شده را تأیید خواهد کرد.

آزمون ورودی متوسطه اول: آزمون تعیین سطح که از دانش‌آموزان برای پذیرش پایه متوسطه اول گرفته می‌شود، AGIS نام دارد.

آزمون ورودی متوسطه دوم: وزارت آموزشی ملی در هر سال آزمونی ورودی با عنوان LGS برگزار می‌کند. متقاضیان پذیرش متوسطه دوم در کالج خصوصی ازمیر باید در این آزمون نمره قبولی کسب کنند.

هزینه تحصیل در کالج ازمیر 

هزینه تحصیل در کالج خصوصی ازمیر برای تمامی پایه‌ها و مقاطع تحصیلی در جدول زیر مشخص شده است.

مهدکودک

دوره مقدماتی ابتدایی

دبستان پایه اول

دبستان پایه دوم تا چهارم

متوسطه اول کلاس پنجم و ششم

متوسط اول کلاس هفتم و هشتم

متوسطه دوم کلاس نهم

متوسطه دوم کلاس دهم تا دوازدهم

هزینه غذا

۲۰۰۰ دلار

۲۴۰۰ دلار

۲۳۰۰ دلار

۲۱۰۰ دلار

۲۴۰۰ دلار

۲۲۰۰ دلار

۳۰۰۰ دلار

۲۷۰۰ دلار

۴۵۰ دلار

کالج متروپل ترکیه 

کالج متروپل یکی از با‌سابقه‌ترین کالج های ترکیه است که شعبه‌ها و نمایندگی‌های بسیار زیادی در خارج و داخل کشور دارد. شهرهای استانبول، ازمیر، آنکارا و همچنین کشورهای آلمان، یونان و افغانستان از جمله مکان‌هایی هستند که می‌توان شعبه و نمایندگی کالج متروپل ترکیه را در آن‌ها یافت‌. دفتر مرکزی کالج متروپل در شهر آنکارا قرار دارد و سالانه بیش از ۶۰۰۰ متقاضی بین‌المللی را پذیرش می‌کند.

در کالج متروپل دوره‌های متنوعی برگزار می‌شود. دانش‌آموزان و متقاضیان در این کالج در کنار استادان بومی و باتجربه برای دوره‌های ویژه آزمون‌های تومر (TÖMER)، YOS و SAT آماده می‌شوند. کالج متروپل نسبت به شرایط کالج های ترکیه امکانات و خدمات رفاهی بسیار مطلوبی فراهم می‌سازد. سفر به شهرهای مختلف ترکیه، تورهای شهری برای آشنایی دانش‌آموزان با فرهنگ و محیط ترکیه، برگزاری تورهای امتحانی، ارائه انواع کتاب‌های کمک‌آموزشی اختصاصی و غیره از جمله خدمات و امکانات این کالج به‌شمار می‌آیند. 

هزینه تحصیل در کالج متروپل

با اینکه کالج متروپل امکانات و خدمات بسیار زیادی را برای متقاضیان در نظر گرفته است، اما هزینه‌های آن نسبت به امکاناتی که دارد بسیار معقول تعیین شده‌اند. هزینه شرکت در دوره‌های این کالج از ۴۰۰۰ دلار شروع می‌شود و تا ۶۰۰۰ دلار متغیر خواهد بود. 

کالج های بین المللی در ترکیه

کالج ITTC ترکیه

کالج ITTC مخفف International Teacher Training College و کالج بین‌المللی تربیت مدرس در ترکیه است. این کالج بین‌المللی در شهرهای استانبول و آنکارا شعبه‌های فعال دارد. استادان این کالج در کشورهای اروپایی سابقه تدریس دارند و شیوه‌های کالج ITTC انگلستان را دنبال می‌کنند. یکی از مزیت‌های شرکت در کالج ITTC این است که متقاضیان و دانشجویان در طی دوره آموزشی زبان انگلیسی، مهارت‌های زبان ترکی را هم فرا می‌گیرند. 

در این کالج دوره‌های ویژه آمادگی آزمون‌های GRE، GMAT، YOS، SAT و دوره‌های TOMMER و TESOL برگزار می‌شود. جمعیت کلاس‌ها حدود ۱۴ نفر است که به کیفیت آموزش اضافه می‌کند. این کالج خوابگاه و اقامتگاه در اختیار دانشجویان می‌گذارد. خوابگاه‌ها معمولاً در نزدیک‌ترین فاصله به کالج قرار دارند. ضمن اینکه متقاضیان با درخواست خوابگاه، دو وعده شام و صبحانه هم دریافت می‌کنند. در طول دوره آموزشی در این کالج دانشجویان از کمک‌های روانشناس و مشاوره تحصیلی رایگان هم برخوردار می‌شوند.

هزینه تحصیل در کالج بین‌المللی تربیت مدرس ترکیه (ITTC)

شهریه کالج بین‌المللی تربیت مدرس ترکیه نسبت به هزینه‌های کالج های ترکیه بسیار باصرفه است. متقاضیان برای شرکت در دوره‌های این کالج باید هزینه‌ای بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار پرداخت کنند. 

هزینه کالج در ترکیه

جمع‌بندی 

یکی از راه‌های ورود به دانشگاه‌های ترکیه و کشورهای اروپایی و مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته شرکت در کالج های ترکیه است. این کالج‌ها نسبت به امکانات و خدماتی که ارائه می‌دهند هزینه مقبول و مقرون‌به‌صرفه‌ای از متقاضیان دریافت می‌کنند. از جمله کالج‌ های معتبر ترکیه می‌توان به کالج خصوصی ازمیر، کالج تد، کالج کولتور، کالج بین‌المللی تربیت مدرس ترکیه و کالج متروپل اشاره کرد. هزینه شرکت در هر کدام از این کالج ها و دوره‌ها متفاوت است.

فرم مشاوره پذیرش کالج های ترکیه

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

بهترین کالج های ترکیه کدام‌اند؟

کالج بین‌المللی تربیت مدرس ترکیه، کالج خصوصی ازمیر ترکیه، کالج انجمن آموزش ترکیه، کالج متروپل و کالج کولتور از بهترین کالج‌ های ترکیه به‌ شمار می‌روند.

در کدام کالج های ترکیه می‌توانم به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

یکی از دلایل پذیرش گرفتن از کالج های ترکیه تسلط پیدا کردن به زبان انگلیسی است. در کالج کولتور، کالج تد و کالج متروپل متقاضیان می‌توانند برای شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت کنند.

در کدام کالج های ترکیه می‌توانم به زبان ترکی تحصیل کنم؟

به‌منظور کاهش هزینه‌های تحصیل و شرکت در دانشگاه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، شرکت در کالج‌ های ترکیه و یادگیری زبان ترکی بسیار کمک‌کننده است. تحصیل این زبان در کالج ITTC، کالج متروپل و کالج تد امکان‌پذیر است.

هزینه تحصیل در کالج های ترکیه چقدراست؟

هزینه تحصیل در کالج های ترکیه به عواملی همچون مدت دوره، پایه و مقطع تحصیلی، نوع کالج، خدمات و امکانات کالج بستگی دارد. اما هزینه‌ کالج‌ها در ترکیه نسبت به موارد مشابه آن‌ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار مقرون‌به‌صرفه و بین هزار تا ۲۰ هزار دلار متغیر است.

آیا شرایط سنی برای ثبت نام در کالج های ترکیه وجود دارد؟

در صورتی که متقاضیان برای شرکت در دوره‌های پیش از دانشگاه قصد اخذ پذیرش از کالج های ترکیه را داشته باشند باید سن آن‌ها زیر ۱۸ سال باشد. برای شرکت در دوره‌های کارشناسی شرط سنی کمتر از ۲۱ سال است.