هزینه تحصیل در خارج از کشورهای مختلف جهان متفاوت است. از این رو، قبل از تصمیم‌گیری و انتخاب کشور مقصد، لازم است درباره جزئیات هزینه‌های زندگی در آنجا آگاهی لازم را داشته باشید. علاوه بر هزینه‌های تحصیل مثل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه یا اجاره‌خانه؛ موارد دیگری مانند هزینه‌های خوراک، پوشاک، رفت و آمد را نیز باید در نظر گرفت. متوسط هزینه تحصیل در خارج از کشور طبق تحقیقات موسسه‌های بین‌المللی آموزشی حدود ۱۸ هزار دلار برای هر ترم (۳۶ هزار دلار در سال) تخمین زده‌ شده است.

هزینه تحصیل خارج از کشور

هزینه تحصیل در خارج از کشور

هزینه تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور برای علاقمندان به کسب علم و پیشرفت تحصیلی، تجربه‌ای گران‌بها و موقعیتی بسیار عالی است. انتخاب بهترین کشور برای ادامه تحصیل در خارج از ایران خیلی مهم است چون زندگی و آینده فرد تحت الشعاع آن قرار می‌گیرد. با تحقیق در مورد هزینه‌های زندگی و تحصیل کشورهای مختلف می‌توانید بهترین انتخاب را برای آینده داشته باشید. تحصیل در یک کشور ارزان قیمت مثل هند، چند هزار دلار هزینه در بر خواهد داشت در حالی که در کشور پیشرفته‌ای چون بریتانیا هزینه‌ها می‌تواند بین ۸۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ دلار متغیر باشد. اگر انتخاب شما یک دانشگاه خصوصی در اروپا باشد هزینه‌ها بسیار بالا خواهد بود. البته برای دانشگاه‌های دولتی نیز با توجه به رشته و مقطع تحصیلی هزینه‌های پرداختی متفاوت خواهد بود. برخی از کشورها (از جمله بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا) که دارای سیستم آموزش عالی و باکیفیت هستند، هزینه بسیار کمی را به‌عنوان شهریه دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل در خارج از کشور شامل چه مواردی است؟

تحصیل در خارج از کشور رویای بسیاری از دوستداران علم و پیشرفت است که داشتن آگاهی از هزینه‌های مختلف آن، در انتخاب کشور و دانشگاه بسیار حائز اهمیت است. شهریه دانشگاه یکی از هزینه‌های مهم تحصیل در خارج از ایران به‌حساب می‌آید. شهریه دانشگاه بسته به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد) و مدت آن متفاوت است که معمولا شهریه تحصیل در رشته‌های علوم پایه کمتر از رشته پزشکی است.

هزینه تحصیل در خارج از کشور فقط به شهریه دانشگاه ختم نمی‌شود و شما باید موارد دیگری را نیز درنظر بگیرید. این موارد عبارتند از:

  • هزینه خوابگاه و اسکان در خارج از کشور
  • هزینه حمل و نقل در خارج از کشور
  • هزینه بیمه و پزشکی در خارج از ایران
  • هزینه خورد و خوراک در خارج از کشور

هزینه خوابگاه و اسکان در خارج از کشور

از هزینه‌های مهم که باید برای تحصیل در خارج مدنظر داشته باشید، هزینه اجاره خانه یا خوابگاه است. با توجه به این‌ که در خوابگاه دانشجویی اقامت گزینید یا تمایل داشته باشید که ساکن یک آپارتمان کوچک در داخل شهر و یا اطراف آن باشید، هزینه‌ها متفاوت است. چنانچه تمایل دارید تا در به‌صرفه‌ترین مکان اقامت داشته باشید، خوابگاه دانشجویی بهترین انتخاب است.

اکثر دانشگاه‌ها اتاق‌هایی با بودجه‌های مختلف ارائه می‌دهند و حتی بعضی از آن‌ها دارای برنامه غذایی هستند که شما می‌توانید با توجه به هزینه‌های دیگر، یکی از اتاق‌های متناسب با بودجه خودتان را انتخاب کنید. برخی از افراد تمایل دارند که به‌صورت خصوصی مکانی را اجاره کنند، در این ‌صورت می‌توانید مکانی را متناسب با نیازها و بودجه خود پیدا کنید اما باید در نظر داشته باشید که این انتخاب می‌تواند هزینه‌ای بسیار بیشتر از سکونت در خوابگاه را در بر داشته باشد.

هزینه حمل و نقل در خارج از کشور

حمل و نقل یکی دیگر از هزینه‌های تحصیل در کشور خارجی است که باید دانشجویان بین‌المللی آن را مدنظر داشته باشند. علاوه بر بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد، دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند که در تعطیلات دانشگاه، به خانه برگردند. علاوه بر موارد عنوان شده، هزینه حمل و نقل عمومی و گاهی سفرهای جانبی نیز مورد توجه هستند، البته برخی روی دوچرخه برای رفت‌وآمدها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

هزینه بیمه و پزشکی در خارج از ایران

هزینه بیمه درمانی و خدمات پزشکی از دیگر هزینه‌‌های جانبی است که در بسیاری از کشورها داشتن بیمه درمانی یک الزام قانونی برای دانشجویان بین‌المللی است. چنانچه در کشور مقصد داشتن بیمه درمانی اجباری نباشد، باز هم داشتن آن ضروری است چرا که در زمان حادثه و بیماری بخش زیادی از هزینه‌های درمان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

هزینه خورد و خوراک در خارج از کشور

از دیگر هزینه‌‌های جانبی تحصیل در خارج می‌توان به خورد و خوراک، لوازم تحصیلی، پوشاک و... اشاره کرد. برخی از افراد که در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت می‌کنند دارای برنامه غذایی هستند اما، افرادی که در آپارتمان و... سکونت دارند مسئول خرید و آشپزی خود هستند. هزینه‌های ماهانه مواد غذایی بسته به سبک زندگی و ذائقه غذایی افراد متفاوت است که برای کشوری چون استرالیا مبلغی حدود ۲۲۸ دلار را دربرمی‌گیرد.

بهترین کشورها برای تحصیل رایگان خارج از کشور

بهترین کشورها برای تحصیل رایگان خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان یک نوع سرمایه محسوب می‌شود که علاوه بر تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان و کسب دانش و حرفه، می‌توانند از دوستی‌های جدید ایجاد شده و خاطراتشان و آشنایی با فرهنگ‌های متفاوت لذت ببرند. با اینکه برخی از افراد معتقدند که تحصیل رایگان در خارج غیرممکن است اما بسیاری از کشورها هستند که تحصیل در آن‌ها رایگان است. هر ساله نظام رتبه‌بندی جهانی لیستی از دانشگاه‌های معتبر جهان را براساس پارامترهایی تصویب شده، معرفی می‌نماید. دانشگاه‌هایی که دارای تحصیل رایگان برای متقاضیان هستند نیز در این لیست موجود است.

آلمان یکی از کشورهایی است که انتخاب اول متقاضیان برای تحصیل رایگان محسوب می‌شود. با این‌که دانشگاه‌های آلمان در سطح جهانی مطرح هستند و از کیفیت بالایی در آموزش برخوردارند اما تحصیلات در آن رایگان است. در این دانشگاه‌ها همواره هزینه‌ای برای بخش اداری دانشگاه از دانشجویان دریافت می‌شود که حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو می‌باشد که این هزینه‌ها برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان است.

اتریش یکی دیگر از کشورهایی است که تحصیل در آن رایگان بوده و همواره مورد توجه متقاضیان بوده است. اتریش یکی از کشورهای حوزه شنگن است و ویزای تحصیلی آن از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است که هزینه‌های پایین زندگی در آن از مزایای این کشور برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. از دیگر کشورهایی که هزینه تحصیل در آن‌ها رایگان یا بسیار ارزان است می‌توان به بلژیک، کشورهای شمال اروپا ( دانمارک، فنلاند، نروژ، سوئد و ایسلند)، جمهوری چک، یونان، اسپانیا، ایتالیا، هندوستان، تایوان و فرانسه اشاره کرد.

هزینه تحصیل در کشورهای مختلف

هزینه تحصیل در کشورهای مختلف جهان به عوامل متفاوتی بستگی دارد. هزینه‌های زندگی و تحصیل و همچنین اعتبار دانشگاه می‌تواند در انتخاب کشور مقصد تاثیرگذار باشد. دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند مدرک خود را از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان دریافت کنند اما گاهی هزینه‌های بالای زندگی در کشورهای مختلف می‌تواند مانع از انتخاب این دانشگاه‌ها توسط دانشجویان شود. در سطح جهانی می‌توان گفت که کشورهایی چون آلمان، فرانسه، آرژانتین، مکزیک، مالزی، لهستان و هند با دارا بودن دانشگاه‌های معتبر، دارای هزینه‌های پایینی برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشند.

مقایسه هزینه تحصیل در کشورهای آسیایی و اروپایی

قاره اروپا و آسیا طیف گسترده‌ای از فرصت‌های تحصیل در خارج از کشور را ارائه می‌دهند. از پیشتازترین کشورهای اروپایی در جذب دانشجویان بین‌المللی، انگلیس و ایرلند هستند و در آسیا می‌توان به کشورهای چین و ژاپن اشاره کرد. هزینه‌های تحصیل (کشورهای رایگان و غیررایگان) و هزینه‌های مختلف زندگی از عوامل مهم و موثر در انتخاب دانشجویان برای تحصیل در این کشورها  است. از کشورهای با هزینه بسیار پایین در اروپا می‌توان به کشورهای آلمان، ایتالیا، مجارستان و لهستان اشاره کرد. از کشورهای کم‌هزینه برای تحصیل و زندگی در آسیا می‌توان به روسیه، چین و تایوان اشاره کرد. نزدیکی برخی از کشورها چون ترکیه و روسیه می‌تواند در کاهش هزینه‌ها برای تحصیل دانشجویان ایرانی تاثیرگذار باشد.

مقایسه هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی

بسیاری از کشورهای شمال اروپا از جمله ایسلند، نروژ و فنلاند و همچنین کشورهایی چون آلمان و فرانسه خدمات تحصیلی را به‌صورت رایگان و یا با هزینه‌ای بسیار کم به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند و از این‌رو مقاصد محبوبی برای تحصیل به‌شمار می‌آیند. آمریکا متشکل از ۵۰ ایالت است که ۱۵ ایالت آن برای زندگی و تحصیل بسیار ارزان هستند که می‌توان به نبراسکا، جورجیا، میزوری، آلاباما و کنتاکی اشاره کرد. در کل انتخاب کشورهای اروپایی و آمریکایی برای تحصیل به دانشجویان بستگی دارد که تمایل دارند در کجا به تحصیل بپردازند. از جمله کشورهای ارزان در آمریکا می‌توان به آرژانتین و مکزیک اشاره کرد. دانشگاه‌های بسیاری در کشورهای اروپایی و آمریکایی سرآمد هستند اما تفاوت در هزینه‌های زندگی می‌تواند در تصمیم برای انتخاب محل تحصیل تاثیرگذار باشد.

مقایسه هزینه تحصیل در کشورهای آسیایی و آمریکایی

بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای آسیایی در دنیا سرآمد هستند و از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به‌شمار می‌آیند. از ارزان‌ترین کشورهای آسیایی برای تحصیل می‌توان به هند، مالزی و تایوان اشاره کرد. کشورهای مکزیک و آرژانتین در آمریکا نسبت به سایر کشورهای این قاره امکان تحصیل با هزینه‌های پایین را فراهم کرده‌اند. دانشگاه‌های آمریکایی از اعتبار جهانی بسیار بالایی برخوردار هستند و این می‌تواند در تصمیم‌گیری برای تحصیل تاثیرگذار باشد.

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود که تجربیات و فرصت‌های متنوعی را در کشوری که به‌خاطر وسعت، شهرهای چند فرهنگی و زیبایی‌های طبیعی شناخته شده است، ارائه می‌دهد. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، خبر خوب این است که هزینه‌های تحصیل معمولا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان (ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا) ارزان‌تر است، اگرچه هنوز در مقایسه با برخی از کشورها بسیار بالا است. هزینه‌های تحصیل در این کشور براساس این‌که دانشجوی داخلی یا بین‌المللی باشید، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. هدف از ارائه محدوده شهریه برای مقاطع مختلف تحصیلی چون کارشناسی، کارشناسی ارشد این است که به شما کمک کند تا آگاهانه و براساس بودجه‌ای که دارید، برای تحصیل در کانادا اقدام نمایید.

میانگین شهریه دانشگاه‌‌ها در کشور کانادا در حدود ۲۰۰۰ الی ۳۷ هزار دلار کانادایی در سال با توجه به محل اقامت، دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. اقامت در خوابگاه دانشجویی دانشگاه، خوابگاه خصوصی و خانه به‌طور قابل توجهی از نظر هزینه متفاوت هستند، به‌طوری که دانشجویان سالانه حدود ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادایی برای اقامت در محوطه دانشگاه پرداخت می‌کنند. برای افرادی که تمایل دارند در خوابگاه‌های خصوصی و خانه اقامت کنند مبلغ پرداختی متفاوت است که تقریبا می‌توان گفت حداقل مبلغ حدود ۸۴۰۰ دلار کانادایی در سال است. به‌علاوه برخی از دانشگاه‌ها برنامه‌های غذایی ارائه می‌دهند که این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است که از مراکز غذایی دانشگاه، غذای خود را تهیه نمایند. علاوه بر هزینه‌های عنوان شده در حین تحصیل در کانادا، باید بیمه درمانی نیز خریداری کنید که اجباری می‌باشد. این هزینه تقریبا ۶۰۰ الی ۸۰۰ دلار کانادایی در سال خواهد بود.

هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

طبق آمار کانادا، متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی در سال حدود ۲۲۵۰۰ دلار آمریکایی است. شهریه مقطع کارشناسی برای دوره‌های علوم انسانی نسبت به سایر دوره‌ها معمولا ارزان‌تر است و به‌طور میانگین حدود ۵۵۰۰ دلار است، در حالی‌که برای رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی که جزو رشته‌های گران‌تر محسوب می‌شوند حدود ۲۱۰۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسیار کم است که با توجه به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت می‌باشد. از پیش نیازهای لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا می‌توان به داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ۶، داشتن رزومه خوب و معدل بالای ۱۳ اشاره کرد. هزینه تحصیل در این مقطع تحصیلی در کانادا متغیر است و به‌طور میانگین بین ۲۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰ دلار کانادایی در سال است.

هزینه تحصیل دکتری در کانادا

کانادا یکی از مقاصد محبوب دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری است که دارای ۹۸ دانشگاه در مناطق مختلف برای تحصیل در سطح PhD است. طول دوره دکتری در این کشور بین ۳ تا ۶ سال به طول می‌انجامد که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن باید دارای مدرک کارشناسی ارشد معتبر باشید. تحصیل در خارج از کشور در کانادا مقرون به صرفه‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، علیرغم این واقعیت که دانشگاه‌ها معمولا هزینه‌های بالاتری را برای دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند. هزینه‌ تحصیل PhD در کانادا معمولا بین ۲۵۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار کانادایی در سال خواهد بود، اگرچه برخی از آن‌ها می‌توانند تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادایی نیز برسند که این ناشی از محل اقامت، دانشگاه و رشته تحصیلی است. این مبلغ بیشتر از مبلغی است که یک دانشجوی داخلی می‌پردازد، اما همچنان کمتر از سایر کشورهای برتر دنیا مانند بریتانیا و آمریکا است.

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

از پرمتقاضی‌ترین رشته‌های پزشکی در کانادا می‌توان به رشته‌های فیزیوتراپی، پرستاری، دستیار پزشک، دستیار کار و درمان و... اشاره کرد. از جمله دانشگاه‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند می‌توان دانشگاه‌های مک مستر، اتاوا، کوئین، شربروک، کلگری و مموریال نیوفاندلند را نام برد. تحصیل در رشته پزشکی در کانادا با توجه به محل اقامت، رشته و مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. طبق آمار آموزش پزشکی کانادا، متوسط هزینه تحصیل برای شهروندان کانادایی یا مقیم دائم تقریبا ۱۷۰۰۰ دلار در سال است که این مبلغ هم با توجه به محل اقامت می‌تواند بیشتر باشد. برای دانشجویان بین‌المللی هزینه تحصیل بالاتر است که با توجه به این‌که قصد داشته باشید در دانشگاه خصوصی تحصیل کنید یا دولتی هزینه‌ها متفاوت خواهند بود. به‌طور متوسط می‌توان گفت که هزینه تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی حدودا بین ۱۴۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

امروزه رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی به یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در سراسر دنیا تبدیل شده‌اند و کشور کانادا دارای دانشگاه‌های معتبر بسیاری در این حوزه‌ها است. از جمله دانشگاه‌های محبوب دانشجویان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا می‌توان به دانشگاه‌های مونترال، مک گیل، تورنتو، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، دالهاوزی و وسترن انتاریو اشاره کرد. اگر بخواهید در دانشگاه‌های دولتی کانادا در رشته دندانپزشکی مشغول به تحصیل شوید، هزینه تحصیل سالانه مبلغی بین ۱۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار خواهد بود که برای دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر از مبلغ عنوان شده است. دانشجویان می‌توانند برای پرداخت هزینه‌ها ۲۰ ساعت در هفته کار کنند که برای هر ساعت کاری مبلغی حدود ۹ الی ۱۳ دلار دریافت خواهند نمود.

هزینه زندگی در کانادا

هزینه‌های زندگی در کانادا بسته به موقعیت مکانی و عادات مخارج به‌طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود و در شهرهای بزرگ معمولا گران‌تر هستند. تورنتو گران‌ترین شهر کانادا برای زندگی است و مخارج زندگی در آن بالا است و پس از آن شهر ونکوور قرار دارد. با توجه به این‌که برای اقامت خوابگاه دانشجویی را برگزینید یا یک آپارتمان، هزینه‌های پرداختی متفاوت خواهد بود. برای افرادی که قصد اقامت در آپارتمان‌های اجاره‌ای را دارند علاوه بر مبلغ اجاره، ممکن است لازم باشد هزینه‌های ماهانه اضافی برای خدماتی مانند برق، تلفن خانه، اینترنت و تلویزیون کابلی و همچنین هزینه‌های شخصی را بپردازید. برخی از دانشجویان برای کاهش هزینه‌های مسکن خود، آپارتمان‌های اجاره‌ای خود را به اشتراک می‌گذارند.

هزینه‌های حمل و نقل از دیگر مواردی است که تأثیر بسزایی در هزینه‌های زندگی دارد و بسته به جایی که زندگی می‌کنید، متفاوت است. بسیاری از دانشجویان، به ویژه آن‌هایی که در شهرهای بزرگتر اقامت دارند، وسایل حمل و نقل عمومی (اتوبوس، مترو، قطار شهری یا کشتی) را انتخاب می‌کنند. با توجه به مکان زندگی می‌توانید پیاده روی کنید یا از دوچرخه استفاده نمایید. همه دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید بیمه درمانی داشته باشند و پوشش‌های پزشکی موجود در استان‌های مختلف آن متفاوت است و به مدت اقامت بستگی دارد. اگر می‌خواهید یک شغل پاره‌وقت برای کمک به زندگی خود در حین تحصیل در کانادا داشته باشید، می‌توانید در طول ترم‌های دانشگاه تا ۲۰ ساعت در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنید و در زمان‌های تعطیلی مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی به‌طور تمام وقت کار کنید که نیاز به مجوز کار ندارد.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای هم‌مرز با ایران است که هزینه‌های پایین زندگی در آن نسبت به دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی سبب شده است که یکی از مقاصد محبوب دانشجویان برای ادامه تحصیل محسوب شود. بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می‌شوند. اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه در آنکارا یا استانبول که دو شهر بزرگ ترکیه هستند، واقع شده‌اند. در آنکارا چند دانشگاه معتبر وجود دارد که می‌توان به دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه حاجت تپه که جزو ۵۰ دانشگاه برتر جهانی هستند، اشاره کرد.

در استانبول نیز دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول از دانشگاه‌های برتر هستند. دانشگاه‌های دولتی ترکیه مبالغ متفاوتی را به‌عنوان شهریه از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند که میانگین آن حدود ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است که برای رشته‌های مهندسی و پزشکی بیشتر خواهد بود. افرادی که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه دارند سالانه مبلغی بیشتر از ۲۰۰۰۰ یورو را به‌عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت می‌کنند. از ارزان‌ترین دانشگاه‌های موجود در ترکیه می‌توان به دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)، دانشگاه عبدالله گل(AGU)، دانشگاه کوچ دانشگاه اوکان استانبول اشاره کرد.

هزینه تحصیل کارشناسی در ترکیه

بسیاری از افراد تمایل دارند که مدرک کارشناسی خود را از یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه اخذ نمایند که برای اخذ پذیرش توسط این دانشگاه‌ها باید به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشید. همچنین از دیگر موارد لازم برای ورود به مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم با معدل مناسب است. نزدیکی کشور ترکیه به ایران یکی از دلایل محبوبیت آن بین دانشجویان ایرانی به دلیل فاصله اندک و هزینه‌های پایین زندگی است.

اگر بخواهید در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، لازم است که سالانه مبلغی به‌عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت نمایید که این مبلغ با توجه به زبان، دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. برای دانشجویانی که به زبان ترکی مسلط هستند متوسط هزینه سالانه ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار و برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی با زبان انگلیسی مشغول به تحصیل می‌شوند حدود ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال است. چنانچه تمایل داشته باشید در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، شهریه سالانه آن‌ها مبلغی بین ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی تدریس می‌شود که طول این دوره حدود دو سال است. تعدادی از رشته‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی تدریس نمی‌شوند و تنها در دانشگاه‌های خصوصی آن امکان تحصیل با زبان انگلیسی فراهم است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای سطح کارشناسی ارشد به‌طور میانگین سالانه بین ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار می‌باشد که قطعا برای دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر خواهد بود و حدودا می‌توان گفت بین ۵ تا ۲۰ هزار دلار در سال متغیر است. تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه معمولا چند صد دلار بیشتر هزینه دارد و می‌توان گفت که سالانه به‌طور میانگین مبلغی حدود ۳۰۰ تا ۹۰۰ دلار را به دانشگاه پرداخت خواهید کرد.

هزینه تحصیل دکتری در ترکیه

بسیاری از دانشجویان ایرانی و حتی دانشجویان کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و سوریه برای تحصیل در دوره PhD یکی از دانشگاه‌های ترکیه را انتخاب می‌کنند. از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در مقطع دکتری می‌توان به دانشگاه‌های استانبول، آنکارا، کانکایا، بغازیچی، فنی خاورمیانه، سابانجی و بیلکنت اشاره کرد. کامپیوتر، اقتصاد، جامعه شناسی، معماری، زیست شناسی، ریاضیات و تاریخ از جمله رشته‌های محبوب دانشجویان برای تحصیل در دوره دکتری در کشور ترکیه هستند. با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی هزینه‌های تحصیل در این کشور خاورمیانه‌ای متغیر است و به‌طور میانگین حدود ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو در سال است که برای دانشگاه‌های خصوصی حدود ۵۲۵۰ تا ۱۷۵۰۰ یورو در سال متغیر است.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

همسایگی ایران و ترکیه از یک طرف و از طرف دیگر اعتبار مناسب دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در سطح بین‌المللی و مورد تایید بودن توسط وزارت بهداشت ایران سبب شده است که هر ساله دانشجویان ایرانی بسیاری برای تحصیل در این رشته پرطرفدار عازم ترکیه ‌شوند. فاصله کمتر ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی به ایران، یکی از موارد کاهش در هزینه‌های رفت‌وآمد است که هم برای دانشجویان مناسب است هم خانوده‌های آن‌ها. از جمله دانشگاه‌های معتبر در زمینه پزشکی می‌توان به دانشگاه آجیبادم، آتیلیم، بیکنت، هالیک، آلتین لباس و اطلس استانبول اشاره کرد. هزینه‌های تحصیل با توجه به این‌که شما به زبان انگلیسی مسلط باشید یا ترکی متفاوت خواهد بود و برای زبان انگلیسی بیشتر است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه معمولا ۱۴۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

از دلایل انتخاب دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی توسط دانشجویان ایرانی می‌توان به امکانات آموزشی با استاندارد جهانی، معتبر بودن دانشگاه‌ها، امکان تحصیل به دو زبان ترکی و انگلیسی، ارائه کارت طبابت بین‌المللی به فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی، نزدیکی به کشور ایران، هزینه مناسب، امکان اشتغال و اخذ اقامت دائم و شانس دریافت بورسیه اشاره کرد. برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه در دوره دندانپزشکی علاوه بر داشتن مدرک دیپلم باید در یکی از آزمون‌های SAT یا YOS نمره قبولی را کسب نمایید. آزمون YOS آزمون اصلی پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه است اما آزمون SAT که یک آزمون آمریکایی است نیز مورد تایید دانشگاه‌های این کشور است. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های این کشور حدودا بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال متغیر است. چنانچه به زبان ترکی در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل شوید هزینه‌ها کمتر بوده و بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال خواهد بود.

هزینه زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی دارای هزینه‌های پایین‌تری است لذا از مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل محسوب می‌شود که توانسته است سالانه دانشجویان بسیاری را به خود جذب کند. میانگین هزینه‌های زندگی در ترکیه بسته به سبک زندگی و عادات خرج کردن افراد متفاوت است که هزینه‌های زندگی برای یک دانشجوی بین‌المللی، می‌تواند در حدود ۴۰۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه باشد. هزینه‌های زندگی با توجه به انتخاب مکان زندگی خوابگاه دانشجویی یا آپارتمان متفاوت است.

بودجه ماهانه برای غذا و مواد غذایی تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر از غذا خوردن در بیرون از خانه لذت می‌برید یا چندین بار در هفته سفارش غذا می‌دهید، در نهایت خرج بیشتری خواهید کرد اما اگر از غذای دانشگاه استفاده کنید برای هر وعده غذایی مبلغی حدود ۳۰/۰-۱۵/۱ یورو را پرداخت خواهید کرد که بسیار مقرون به صرفه است. برای حمل و نقل نیز می‌توانید از کارت حمل و نقل عمومی استفاده کنید تا هزینه‌های کمتری را متقبل شوید.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

آلمان به‌عنوان سرزمین اندیشمندان و شاعران شناخته شده است و یکی از بهترین کشورها برای تحصیل محسوب می‌شود که با ارائه آموزش رایگان، الگوی بی‌نظیری برای سایر کشورها است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان، رایگان است چرا که این کشور اعتقاد دارد آموزش نباید تجاری باشد. آلمان با رایگان کردن آموزش قصد دارد فرصت‌های تحصیلی برای همگان ایجاد کند که دانشجویان بین‌المللی از این قاعده مستثنا نیستند. علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی بسیاری در آلمان وجود دارند که با دانشگاه‌های دولتی در رقابت می‌باشند و همواره سعی بر آن دارند تا بهترین آموزش را با عالی‌ترین کیفیت ارائه دهند و سالانه به ازای نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی هزینه‌هایی به‌عنوان شهریه دریافت می‌کنند که حدود ۷ الی ۳۰ هزار یورو خواهد بود. اگرچه هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است اما هزینه‌های زندگی اجتناب ناپذیر است.

هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر متفاوت است و چنانچه قصد داشته باشید در مرکز شهر یا خارج از شهر آپارتمانی را جهت سکونت برگزیند، هزینه‌ها متغیر است. برای هر فرد هزینه زندگی در آلمان ماهانه حدود ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو متغیر است که تمامی موارد از جمله خورد و خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل و... را تحت پوشش قرار می‌دهد. دانشجویانی که هزینه‌های تحصیل برای آن‌ها رایگان است می‌توانند برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در کنار تحصیل، کار کنند. این دسته از دانشجویان می‌توانند هفته‌ای حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ یورو درآمد داشته باشند.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان در دانشگاه‌های دولتی آن برای افرادی که به زبان آلمانی مسلط هستند، رایگان است. برخی از رشته‌ها در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند لذا برای همه متقاضیان امکان تحصیل رایگان در این رشته‌ها وجود دارد. دانشگاه‌های دولتی آلمان اگرچه برای تحصیل رایگان می‌باشند اما هر ترم در ازای ثبت‌نام و مراحل اداری مبلغی را از دانشجو دریافت می‌کنند که معمولا بیشتر از ۲۵۰ یورو می‌باشد، البته مبلغ دریافتی در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. دوره تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد و دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند لازم است که مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۵ داشته باشند. علاوه بر مدرک دیپلم متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی در سطح B۲ داشته باشند.

افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی آلمان را دارند باید علاوه بر مدرک دیپلم، مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ ارائه نمایند و سالانه براساس دانشگاه و رشته تحصیلی مبلغی حدود ۷۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ یورو را بع‌عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت نمایند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان را دارند، می‌توانند از تحصیلی رایگان در دانشگاه‌های دولتی آن برخوردار باشند. تنوع بسیار خوبی در رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد که دارای سطح آموزشی بسیار پیشرفته‌ای هستند و از اعتبار بالایی برخوردارند. دوره تحصیل در این مقطع حدود ۲ سال طول می‌کشد که ارائه مدرک کارشناسی با معدل بالا از اهمیت زیادی در پذیرش متقاضیان برخوردار است. علاوه بر مدرک کارشناسی، لازم است که متقاضیان مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ نیز ارائه کنند. لازم به ذکر است که تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد برای افرادی است که دوره کارشناسی را نیز در این کشور گذرانده‌اند و بدون فاصله (به‌صورت متوالی) قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند.

هزینه تحصیل برای دانشجویانی که دوره کارشناسی را در آلمان سپری نکرده‌اند یا به‌صورت غیر متوالی (افرادی که از آلمان مدرک کارشناسی دریافت نموده و چند سالی بین تقاضا برای کارشناسی ارشد و فارغ‌التحصیلی مقطع کارشناسی فاصله دارند) قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند باید مبلغی حدود ۲۰۰۰ یورو را در سال به موسسات دولتی پرداخت نمایند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی آلمان نیاز به پرداخت مبلغ ۲۰۰۰۰ یورو در سال دارند که با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی این مبلغ می‌تواند بیشتر باشد.

هزینه تحصیل دکتری در آلمان

دانشگاه‌های آلمان در مقطع دکتری در رشته‌های مختلف ظرفیت جذب دارند که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی است. دوره دکتری در آلمان ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد که روند پذیرش دانشجو در آن سفت و سخت است. موسسات مختلف دارای شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجو هستند اما اکثرا مدرک زبان آیلتس، تافل و... ، معدل بالا در کارشناسی ارشد و کارشناسی و همچنین داشتن مقاله ISI را جزو معیارهای پذیرش قرار می‌دهند. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان بوده و هر ترم فقط در ازای مراحل اداری و ثبت‌نام مبلغی را از دانشجویان دریافت می‌نمایند.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

آموزش عالی و باکیفیت در آلمان یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت است. دانشجویان بین‌المللی معمولا آلمان را به‌خاطر هزینه‌های پایین‌تر تحصیل در رشته پزشکی نسبت به آمریکا و انگلیس برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. همچنین با تسلط بر زبان آلمانی افراد فارغ‌التحصیل می‌توانند مشغول به کار شوند و اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. طول دوره رشته پزشکی ۶ سال است و دانشگاه‌های دارای رشته پزشکی به دو دسته خصوصی و دولتی دسته‌بندی می‌شوند. هزینه دانشگاه‌های خصوصی برای رشته پزشکی متفاوت می‌باشد و دانشجو باید سالانه مبلغی حدود ۲۰۰۰۰ یورو را به دانشگاه پرداخت نماید. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و لازم است که متقاضیان مدرک زبان آلمانی سطح B۲ را برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دندانپزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار است و علاقه‌مندان این رشته تمایل دارند در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان مدرک خود را اخذ نمایند. با توجه به اینکه آمار بیکاری آلمان زیر %۵ است و فرصت‌های شغلی بسیاری دارد بیشتر متقاضیان رشته دندانپزشکی تمایل دارند در این کشور مشغول به تحصیل شوند. طول دوره دندانپزشکی ۵ تا ۶ سال است و متقاضیان لازم است که تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشند. برای ورود به دانشگاه‌های دولتی (رایگان) برای دانشجویان دو راه موجود است، یکی از راه‌ها قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است که به زبان آلمانی برگزار می‌شود و راه دوم، شرکت در دوره‌های یک ساله کالج است. دوره‌های کالج نیز رایگان می‌باشد و از شرایط ورود به آن داشتن مدرک زبان آلمانی است. آزمون ورودی رشته دندانپزشکی برای دانشگاه‌های دولتی آلمان، تنها یکبار در سال (ماه سپتامبر) برگزار می‌شود.

هزینه زندگی در آلمان

هزینه‌های زندگی در آلمان بسته به شهری که در آن زندگی کنید، تفاوت دارد. به طور کلی گفته می‌شود که هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه ماهیانه حدود ۸۵۰ یورو است. این مقدار بسته به سبک زندگی و نوع اقامت شما می‌تواند تا ۲۰۰۰ یورو هم بالا رود. به طور متوسط نیز باید حدود ۳۰۰ یورو برای اجاره خانه یا خوابگاه خود کنار بگذارید. هزینه زندگی در برلین، مونیخ، کلن، هامبورگ و فرانکفورت نسبت به دیگر شهرها بیشتر است. چرا که این‌ها شهرهای بزرگ آلمان هستند و تقاضای پذیرش تحصیلی برای دانشگاه‌های آن‌ها زیاد است.

هزینه تحصیل در روسیه

روسیه یکی دیگر از کشورهای آسیایی است که کیفیت بالای بعضی از دانشگاه‌های آن و هزینه مناسب زندگی و تحصیل سبب شده است که مقام اول را در بین مهاجران تحصیلی از ایران داشته باشد. روسیه با توجه به این‌که یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل است سالانه بیش از ۳۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی را جذب می‌کند. از دیگر مواردی که سبب جذب دانشجویان به این کشور می‌شود می‌توان به یادگیری زبان روسی و کشف فرهنگ و سبک زندگی آن‌ها، وجود امنیت بالا و همچنین مدارک معتبر در سطح جهانی اشاره کرد. دانشگاه‌های روسیه در مقایسه با موسسات آموزش عالی ایالات متحده یا بریتانیا، بسیار مقرون به صرفه هستند. هزینه تحصیل با توجه به این‌که به زبان انگلیسی تحصیل کنید یا زبان روسی متفاوت خواهد بود اما در کل هزینه‌های تحصیل در سال حدود ۲۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل کارشناسی در روسیه

روسیه با بیشتر از ۸۵۰ دانشگاه دارای برنامه تحصیلی متنوع و شرایط مناسب برای تحصیل از جمله کشورهایی است که سالانه پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا در مقطع کارشناسی است. تنوع بالا در بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی و همچنین آموزش جامع دانشگاه‌ها با اعتبار جهانی از دیگر مواردی است که دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌کند. از بهترین دانشگاه‌های روسیه برای مقطع کارشناسی می‌توان به دانشگاه‌های تومسک، فدرال امانوئل کانت بالتیک (IKBFU)، لومونوسوف و دانشگاه ITMO اشاره کرد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه در دانشگاه دولتی حدود ۲۵۰۰ تا ۴۷۰۰ دلار در سال متغیر است که این بسته به دانشگاه، محل زندگی و رشته تحصیلی است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

روسیه با دارا بودن رشته‌های بسیاری در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین امکان تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی مقصد محبوبی برای دانشجویان بین‌المللی است. هزینه‌های تحصیلی حدود ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در روسیه است که این مقدار بر اساس محل زندگی، دانشگاه و رشته متغیر است. برای تحصیلی مقرون به صرفه می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی کشور روسیه بهره‌مند شوید که شهریه دانشگاه و هزینه اسکان را پوشش می‌دهد.

هزینه تحصیل دکتری در روسیه

از دلایل محبوبیت دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در مقطع دکتری می‌توان به مقرون به صرفه بودن هزینه‌های این دوره نسبت به سایر کشورها، ارائه انواع بورسیه‌های تحصیلی، وجود امکانات زیاد و تجهیزات زیاد برای تحصیل و تحقیق راحت‌تر و همچنین تحصیل رایگان در این مقطع در برخی از دانشگاه‌های آن اشاره کرد. یکی از الزاماتی که برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه وجود دارد قبولی در آزمون ورودی آن است اما اگر مدرک دوره کارشناسی ارشد را در یکی از دانشگاه‌های روسیه کسب کرده باشید نیازی به شرکت در این آزمون نیست.

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری در کشور روسیه را دارند، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آن بین ۱۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال متغیر است. چنانچه تمایل دارید از تحصیل رایگان در مقطع دکتری در روسیه بهره‌مند شوید می‌توانید برای دریافت بورسیه از این کشور اقدام نمایید. از بهترین دانشگاه‌ها در مقطع دکتری می‌توان دانشگاه‌های فدرال شرقی روسیه (FEFU)، فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT)، تحقیقات ملی اقتصاد (HSE) و نووسیبیرسک روسیه (NSU) را نام برد.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه یکی از مناسب‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های مدیکال به‌شمار می‌آید چون هزینه‌های تحصیل در آن نسبت به سایر کشورهای هم‌رده خود پایین‌تر است و نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد. تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به سه زبان فرانسه، روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است. از دانشگاه‌های معتبر روسیه در رشته‌های پزشکی می‌توان به دانشگاه‌های لومونوسف، نووسیبیرسک، ای. ال اودوکیموس و پاولوف اشاره کرد. هزینه‌های تحصیل و زندگی تابع موارد مختلفی است و براساس مواردی چون مسکن، مقطع و رشته تحصیلی و همچنین نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) بسیار متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در روسیه نسبت به سایر رشته‌ها بالاتر است و معمولا بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه به دو قسمت پیش بالینی و بالینی تقسیم می‌شود و برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن داشتن مدرک دیپلم الزامی است. در روسیه رشته دندانپزشکی به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شود. دانشگاه‌های سن پترزبورگ، اسکانوف و لومونوسف از دانشگاه‌های معتبر در رشته پزشکی در کشور روسیه هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی اسکانوف که بزرگترین و قدیمی‌ترین در کشور روسیه است حدود ۱۰۰۰۰ دلار در سال است. در کل می‌توان گفت که هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه معمولا بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

هزینه زندگی در روسیه

دانشجویان بین‌المللی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود به حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه نیاز دارند. این هزینه‌ها شامل مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل و فعالیت های اجتماعی است. خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه‌های مناسب بهترین مکان برای اقامت دانشجویان به‌شمار می‌آیند که ماهانه حدود ۵ الی ۵۰ یورو است. اگرچه آپارتمان اجاره‌ای می‌تواند مکانی آرام برای زندگی و تحصیل باشد اما باید این را در نظر داشته باشید که هزینه‌های بیشتر خواهد شد و معمولا بین ۱۷۰ تا ۳۹۰ یورو می‌باشد. هزینه مواد غذایی به سبک زندگی شما بستگی دارد اما ماهانه مبلغی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ یورو را به خود اختصاص می‌دهد. علاوه بر هزینه‌های مسکن و مواد غذایی باید هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و بیمه پزشکی را نیز مدنظر داشته باشید. استفاده از کارت حمل و نقل عمومی بهترین گزینه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها است.

هزینه تحصیل در استرالیا

استرالیا که در نیمکره جنوبی قرار دارد به خاطر موج سواری و آب و هوای گرمش مشهور است و ششمین کشور بزرگ جهان است. استرالیا یکی از کشورهای پیشرو جهانی در زمینه آموزش است و این امر آن را به یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. استرالیا بیشتر از ۳۷ دانشگاه دولتی دارد که دانشگاه ملی استرالیا در رتبه ۲۷ جهانی (QS) قرار دارد. دانشگاه ملبورن و سیدنی از دیگر دانشگاه‌های برتر جهانی در استرالیا هستند.

با توجه به نوع دانشگاه، منطقه و شهر سکونت و همچنین مقطع و رشته تحصیلی هزینه تحصیل در استرالیا متفاوت خواهد بود و معمولا بین ۲۴ تا ۴۳ هزار دلار استرالیایی است. شایان ذکر است که تحصیل در رشته‌های علوم انسانی بسیار ارزان‌تر از سایر رشته‌ها است. از دانشگاه‌هایی که تحصیل در آن‌ها نسبت به سایر دانشگاه‌ها در استرالیا ارزان‌تر است می‌توان به دانشگاه‌های فدریشن، ویکتوریا، چارلز داروین و ولونگونگ اشاره کرد.

هزینه تحصیل کارشناسی در استرالیا

از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در استرالیا، کارشناسی است که هر ساله دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کند. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بین ۱۵۰۰۰تا ۳۳۰۰۰ دلار استرالیایی متغیر است. برای تامین هزینه تحصیل خود در مقطع کارشناسی در صورت نیاز می‌توانید تا ۲۰ ساعت در هر هفته در طول ترم کار کنید.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه‌های استرالیا را انتخاب می‌کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بین ۲۰ تا ۳۷ هزار دلار استرالیایی متغیر است. تنوع در رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف استرالیا هر ساله دانشجویان بسیاری را به این کشور زیبا و دیدنی جذب می‌کند.

هزینه تحصیل دکتری در استرالیا

دارا بودن پیشرفته‌ترین امکانات آموزشی، پژوهشی و مراکز تحقیقاتی سبب شده است که استرالیا مقصد خوبی برای دانشجویان جهت تحصیل در مقطع دکتری باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بین ۱۴۰۰۰ تا ۳۸۰۰۰ دلار استرالیایی متغیر است. اگر خواهان تحصیلی رایگان در مقطع دکتری هستید، می‌توانید بورسیه‌های تحصیلی این کشور را دریافت نمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا

استرالیا دارای دانشگاه‌های معتبر بسیاری برای رشته پزشکی است که می‌توان به دانشگاه‌های ملی استرالیا، فلیندرز، تاسمانی، کوئینزلند و آدلاید اشاره کرد. هزینه تحصیلی رشته پزشکی در استرالیا بسته به نوع دانشگاه و محل زندگی متفاوت است ولی به‌طور میانگین سالانه مبلغی بین ۶۴ تا ۷۳ هزار دلار استرالیایی است. امکان کار بعد از فارغ‌التحصیل شدن برای متقاضیان این رشته از دیگر مزایای کشور استرالیا برای تحصیل در رشته پزشکی به‌شمار می‌رود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

همانند هر کشور دیگری اخذ پذیرش در رشته‌ دندانپزشکی با توجه به این‌که یکی از رشته‌های پرطرفدار است بسیار سخت و رقابتی است. امکان کار بعد از فارغ‌التحصیل شدن در استرالیا بسیار بالا است زیرا یکی از مشاغل مورد نیاز در فهرست مشاغل ملی استرالیا است و درآمد ماهانه دندانپزشکان در این کشور حدود ۱۷۰۰۰ دلار استرالیایی است، بنابراین به یک مقصد مناسب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در استرالیا در مناطق مختلف آن متفاوت است اما به‌طور میانگین حدود ۳۰ الی ۸۰ هزار دلار استرالیایی در سال است. برای تأمین هزینه‌ها، استرالیا امکان ۴۰ ساعت کار کردن در ۲ هفته را در هر ترم برای دانشجویان مهیا کرده است.

هزینه زندگی در استرالیا

هزینه مسکن از مهم‌ترین هزینه‌هایی است که همواره مورد توجه دانشجویان است. چنانچه در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت کنید بسته به نوع خوابگاه و دانشگاه، هفتگی هزینه‌ای در حدود ۲۷۰ تا ۳۵۰ دلار استرالیایی پرداخت خواهید نمود. اجاره آپارتمان با توجه به منطقه و شهر سکونت می‌تواند مبلغی بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار استرالیایی در هفته برای دانشجویان داشته باشد. از دیگر هزینه‌هایی که دانشجویان بین‌المللی متحمل می‌شوند، هزینه بیمه درمانی است که برای دریافت ویزای دانشجویی باید در طول مدت تحصیل خود از پوشش بیمه درمانی کافی برخوردار باشید. هزینه خوراک از دیگر هزینه‌های قابل توجه است که معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار استرالیایی در هفته است. در کل می‌توان گفت که هزینه زندگی در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی در سال حدود ۲۰ هزار دلار استرالیایی خواهد بود.

برای تامین هزینه تحصیل خود در صورت نیاز می‌توانید به صورت پاره وقت کار کنید. استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های مختلفی با بودجه‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد که می‌توانید برای دریافت آن‌ها اقدام نمایید که در کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل بسیار موثر هستند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

گنجینه‌های تاریخی و غذاهای باشکوه ایتالیا همچنان بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. برای دانشجویان بین‌المللی که به‌دنبال تحصیل در سطح جهانی اما مقرون به صرفه هستند، با طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های اجتماعی و اوقات فراغت، کشورهای کمی به اندازه ایتالیا هستند که انتخابی هیجان‌انگیز باشند. ایتالیا یک مقصد تحصیلی مقرون به صرفه در اروپا است، اگرچه هزینه اقامت و زندگی در شهرهای بزرگی مانند رم یا میلان می‌تواند بالا باشد، اما در شهرهای کوچکتر بسیار ارزان است. هزینه‌های تحصیل در کشور زیبای ایتالیا حدود ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل کارشناسی در ایتالیا

هزینه تحصیل پایین در ایتالیا یکی از مهمترین عواملی است که دانشجویان بسیاری را هر ساله به این کشور تاریخی جذب می‌کند. اعتبار و قدمت دانشگاه‌های ایتالیایی با شاخص علمی بالا و سطح بالای نظام آموزشی از مزایای موسسات آموزشی این کشور است. در تمامی رشته‌ها امکان تحصیل در مقطع کارشناسی به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به تمامی شرایط موجود حدود ۲۰۰ تا ۸۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی که از بورسیه‌های استانی ایتالیا استفاده می‌کنند، رایگان است که معمولا به فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی با معدل بالای ۱۵ تعلق می‌گیرد. بیشتر دانشگاه‌های ایتالیایی دارای رتبه علمی بالایی هستند و از امکانات پژوهشی بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. هزینه‌های تحصیل در این مقطع تحصیلی حدود ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل دکتری در ایتالیا

امکان تحصیل به زبان ایتالیایی و همچنین زبان انگلیسی در مقطع دکتری در ایتالیا مهیا است و تنوع در رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف سبب جذب دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا شده است. هزینه‌های تحصیل در مقطع دکتری در مناطق مختلف ایتالیا متفاوت است و به‌طور میانگین حدود ۱۲۵ تا ۲۱۰۰۰ یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بسیار بیشتر است. دانشجویان می‌توانند با دریافت بورسیه‌های تحصیلی از هزینه‌های تحصیلی خود بکاهند که مبلغ این بورسیه‌ها حدود ۱۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است. دانشگاه‌های بولونیا، ناپز، ونیز، فلورانس، پالرمو، جنوا و ورونا از جمله دانشگاه‌های ایتالیایی هستند که به زبان انگلیسی دوره‌های خود را ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

از جمله مزایای کشور ایتالیا که به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی تبدیل شده است می‌توان به داشتن انتخاب‌های متعدد در انتخاب دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی، شهریه و هزینه‌های تحصیلی مقرون به صرفه، وجود آزمون ورودی انگلیسی IMAT که در ۲۰ شهر مختلف دنیا به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و امکان استفاده از مزیت دانشجوی انتقالی و گذراندن یکی دو ترم در دیگر دانشگاه‌های مطرح دنیا اشاره کرد. از بهترین دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا می‌توان به آکادمی مسینا، دانشگاه کامپانیا لوئیجی وانویتلی، دانشگاه بری، آکادمی تورورگاتا رم و دانشگاه تورین اشاره کرد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا حدود ۴۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است که در دانشگاه‌های مختلف آن متفاوت است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

ارائه بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی در رشته دندانپزشکی از دلایل محبوبیت آن است. دانشجویان می‌توانند با گذراندن دوره‌های ۱۸ ماهه الی ۲ ساله به‌عنوان دستیار دندانپزشک در کالج‌های دندانپزشکی مشغول به کار شوند. دوره رشته دندانپزشکی در ایتالیا حدود ۴ الی ۵ سال است که هزینه تحصیل در این رشته بسته به سبک زندگی دانشجویان و محل تحصیل آن‌ها مبلغی حدود ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

هزینه زندگی در ایتالیا

به‌طور کلی می‌توان عنوان کرد که هزینه زندگی ماهانه در ایتالیا به‌صورت میانگین حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است که در شهرهای مختلف آن متفاوت است. بسته به مکان زندگی (خوابگاه دانشجویی و آپارتمان اجاره‌ای) هزینه‌ها متفاوت است و مقرون به صرفه‌ترین اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه‌ای حدود ۴۰۰ یورو در ماه است. هزینه‌های مربوط به مواد غذایی در ایتالیا متوسط است و برای دانشجویان بین‌المللی ماهانه حدود ۲۰۰ یورو خواهد بود. هزینه‌های متفرقه‌ای چون صورت حساب تلفن، هزینه‌های خدماتی، سرگرمی و فعالیت‌های اجتماعی و همچنین خرید لوازم و تجهیزات آموزشی به سبک زندگی دانشجویان وابسته است اما در کل هزینه‌ای حدود ۱۸۰ یورو در ماه است. راحت‌ترین و ساده‌ترین روش برای رفت‌وآمد حمل و نقل عمومی است که هزینه‌های مربوط به آن در هر ماه حدود ۲۵ تا ۳۵ یورو خواهد بود. در کل می‌توان گفت که ایتالیا یکی از کشورهای ارزان برای تحصیل و زندگی محسوب می‌شود.

هزینه تحصیل در انگلیس

هزینه تحصیل در انگلیس

چرا انگلیس مقصد دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل است؟ انگلیس از زیباترین و بزرگترین کشورهای قاره اروپا به‌شمار می‌آید که در مرکزیت پادشاهی بریتانیا که متشکل از کشورهای ولز، ایرلند شمالی، اسکاتلند و انگلیس است، قرار دارد. لندن، بیرمنگام، لیورپول، کمبریج، برایتون و... از جمله شهرهای مهم انگلیس هستند. انگلیس دارای پیشرفته‌ترین نظام آموزشی است و همراه دانشگاه‌های آن در بالاترین رنکینگ‌های جهانی دانشگاه‌ها قرار دارند. در کل می‌توان گفت ۴ دانشگاه انگلستان جزو ۱۰ دانشگاه برتر جهان هستند که در سال ۲۰۲۱ دانشگاه کمبریج در رتبه سوم جهان قرار گرفت. پس از ایالات متحده، انگلستان با داشتن بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در رتبه دوم برای تحصیل در جهان شناخته شده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس همواره مورد بحث بوده است چرا که برای دانشجویان انگلیسی و اروپایی نیز هزینه بالا و به‌طور میانگین سالانه حدود ۱۰۰۰۰ پوند است. با کاهش دوره تحصیل به‌عنوان مثال ۳ سال از ۴ سال در دوره کارشناسی که امکان آن در انگلیس وجود دارد، می‌توان از هزینه‌های تحصیل کاست. برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در انگلیس را دارند با توجه به این‌که در کدام شهر، دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مشغول به تحصیل شوند هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. چنانچه تمایل داشته باشید در هزینه‌ها صرفه‌جویی نمایید بهتر است شهرهای ارزان را برای تحصیل انتخاب نمایید چون هزینه‌ها در شهرهای بزرگتر، بیشتر است به‌عنوان مثال برای شهری مثل لندن هزینه‌ها بیش از ۱۲۰۰۰ پوند در سال خواهد بود. به‌طور میانگین هزینه تحصیل در انگلیس حدود ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پوند در سال است.

هزینه تحصیل کارشناسی در انگلیس

دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند می‌توانند انگلیس را در اولویت انتخاب‌های خود قرار دهند چون دارای دانشگاه‌ها با رتبه‌بندی عالی در دنیا هستند. در انگلیس معمولا دوره کارشناسی سه ساله است و دانشجویان جهت ورود به این مقطع تحصیلی باید دارای مدرک زبان باشند. چنانچه متاهل هستید و قصد تحصیل در دوره کارشناسی در انگلیس را دارید باید بدانید که که این کشور اجازه ورود و اقامت خانواده را به شما نخواهد داد. شهریه‌های پرداختی به دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان انگلیسی و اروپایی و دانشجویان بین‌المللی متفاوت است. شهریه در دوره کارشناسی برای دانشجویان اروپایی و انگلیسی تقریبا ۹۰۰۰ پوند در سال است که برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند در سال متغیر است. البته باید توجه داشت که با توجه به رشته و محل زندگی این هزینه‌ها متفاوت خواهند بود و روند کاهشی یا افزایشی دارند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

دوره‌های کارشناسی ارشد در انگلیس به دو دسته آموزش محور و پژوهش محور تقسیم‌بندی می‌شوند و این مقطع تحصیلی در انگلیس معمولا یک ساله است و گاهی تا ۱۸ ماه و نهایتا ۲ سال به طول می‌انجامد. از محبوب‌ترین رشته‌ها در دوره کارشناسی ارشد در انگلیس که هر ساله دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا به اینجا می‌کشاند می‌توان به رشته‌های مدیریت کسب‌وکار، علوم سلامت، طراحی، علوم کامپیوتر و روابط بین‌الملل اشاره کرد. شهریه دانشگاه‌ها در این دوره تحصیلی با توجه به نوع دانشگاه دولتی یا خصوصی بسیار متفاوت است. برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند شهریه سالانه دانشگاه حدود ۱۰ تا ۲۵ هزار پوند متغیر است.

هزینه تحصیل دکتری در انگلیس

دلایل بسیاری وجود دارد که انگلیس را به مقصد محبوبی برای دانشجویان تبدیل کرده است که می‌توان به سطح رفا متناسب، مدت زمان کوتاه تحصیل نسبت به سایر کشورها، بازار کار مناسب برای رشته‌های مختلف، وجود دانشگاه‌های معتبر و... اشاره کرد. طول دوره دکتری در انگلیس ۳ الی ۴ سال است و در صورتی‌که تمایل داشته باشید تحصیل در این دوره به‌صورت پاره وقت باشد، حدود ۶ الی ۷ سال طول خواهد کشید. برای تحصیل در این دوره داشتن مدرک زبان حائز اهمیت است و همچنین مقالات ISI نیز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر این کشور مهم است. هزینه تحصیل در دوره PhD تحت شرایط مختلفی که وجود دارد معمولا ۱۸۰۰۰ پوند در سال متغیر است. دانشجویان می‌تواند در هفته ۳۰ ساعت کار کنند که کمک هزینه‌ای برای آن‌ها محسوب می‌شود. ‌

هزینه تحصیل پزشکی در انگلیس

از دانشگاه‌های معتبر پزشکی در انگلیس می‌توان دانشگاه‌های داندی، گلاسکو، هول یورو، وارویک، بریستول، آبردین و اکستر را نام برد. به‌طور کلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی نسبت به دانشجویان اروپایی و انگلیسی بیشتر است. هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در انگلیس را دارند سالانه حدود ۳۸۰۰۰ پوند است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلیس

از رقابتی‌ترین دوره‌ها برای تحصیل در انگلیس می‌توان به رشته دندانپزشکی اشاره کرد که طول دوره این رشته حدود ۵ سال است. از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی انگلیس می‌توان به دانشگاه‌های کالج لندن، کوئین مری لندن، نیوکاسل، بیرمنگام و منچستر اشاره کرد. هزینه‌های تحصیل در رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند در سال است.

هزینه زندگی در انگلیس

اگر برای اقامت خود خوابگاه‌های دانشجویی را انتخاب کنید یا آپارتمان‌های اجاره‌ای، هزینه‌ها برای شما متفاوت خواهد بود. اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی همواره ارزانتر است که دارای دو نوع اجاره‌بها می‌باشند. خوابگاه‌های شامل وعده غذایی نسبت به خوابگاه‌هایی که تعهدی در قبال وعده غذایی ندارند ارزانتر هستند زیرا خود مسئول خرید و آشپزی نیستید و می‌توانید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی نمایید. هزینه‌های مواد غذایی به‌صورت هفتگی مبلغی حدود ۳۰ تا ۴۵ پوند در بر خواهد داشت.

هزینه‌های جانبی زندگی از جمله هزینه تهیه کتاب و لوازم آموزشی، قبض تلفن همراه، حمل و نقل، گردش و تفریح و... در ماه می‌تواند هزینه‌ای حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ پوند را به دنبال داشته باشد. چنانچه در لندن ساکن و مشغول به تحصیل باشید هزینه‌های زندگی سالانه حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ پوند خواهد بود اما اگر خارج از لندن باشید هزینه‌کمتر بوده و حدود ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پوند در سال است.

هزینه تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

آمریکا همواره یکی از کشورهای پرطرفدار برای زندگی و تحصیل است که موقعیت‌های تحقیقاتی عالی، ممتاز بودن سیستم آموزشی، امکان کار در محیط دانشگاه در زمان تحصیل و پس از فارغ‌التحصیلی و همچنین اخذ اقامت دائم این کشور از مزایای تحصیل در آن محسوب می‌شود. آمریکا سالانه پذیرای بیش از ۸۰۰ هزار دانشجوی خارجی است. آمریکا نیز همانند بعضی از کشورهای اروپایی که در دریافت شهریه دانشگاه، بین دانشجویان بین‌المللی و اروپایی تفاوت قائل است، هزینه کمتری را از دانشجویان داخلی برای تحصیل دریافت می‌کند که حدود ۱۰۰۰۰ دلار در سال است. دانشجویان بین‌المللی در آمریکا برای دانشگاه‌های دولتی آن سالانه مبلغی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی در آمریکا

از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا می‌توان به شرایط سنی و دارا بودن مدرک دیپلم اشاره کرد که از رشته‌های پرمخاطب آن می‌توان پرستاری، معماری، مددکاری اجتماعی و طراحی را نام برد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا از مکانی به مکان دیگر متفاوت است و به عواملی چون نوع دانشگاه، اعتبار و جایگاه آن و همچنین مدت زمان تحصیل و رشته تحصیلی بستگی دارد. هزینه دانشگاه‌های دولتی برای متقاضیان دوره کارشناسی حدود ۱۴۰۰۰ دلار در سال است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

در آمریکا بیش از ۱۰۰۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد که هر ساله بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کنند. هزینه‌های کارشناسی ارشد با توجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است از طرفی برای دانشجویان بین‌المللی همواره بیشتر از دانشجویان داخلی است. اگر شما قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های امریکا را دارید باید بدانید که متوسط هزینه‌های آن حدود ۱۵ الی ۲۵ هزار دلار در سال است.

هزینه تحصیل دکتری در آمریکا

اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در مقطع PhD آرزوی بسیاری از دوستداران علم و پژوهش است. از دغدغه‌های دانشجویان برای تحصیل در سطح دکتری در یکی از دانشگاه‌های آمریکا، هزینه‌های تحصیل و زندگی در آن است که از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند هزینه‌ها با توجه به مکان زندگی، نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود و سالانه حدود ۱۱ تا ۲۸ هزار دلار را شامل می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در آمریکا

از پردرخواست‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در آمریکا، پزشکی است که مستلزم قبولی در آزمون MCAT است که یک آزمون حاوی دروسی چون فیزیک بدنی، شیمی، زیست‌شناسی و مهارت کلامی است. از دانشگاه‌های پزشکی در آمریکا می‌توان دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد، یاله، پنسیلوانیا و دوک را نام برد. هزینه تحصیل در این رشته سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ دلار در سال متغیر است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

آمریکا دارای پیشرفته‌ترین سیستم آموزشی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی است. دانشگاه‌های آمریکا دارای امکانات رفاهی و آموزشی بی‌نظیری است و همین سبب شده است تا نسبت به بقیه دانشگاه‌ها در اروپا و آسیا گرانتر باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی بیش از ۵۰ هزار دلار در سال است.

هزینه زندگی در آمریکا

هزینه زندگی در آمریکا یکی از معیارهای مهم برای کسانی است که قصد تحصیل در این کشور را دارند. در آمریکا معمولا هزینه‌های درمانی بیشتر از کشورهای اروپایی است اما اگر میانگین هزینه‌های زندگی را در نظر بگیریم، می‌توان گفت که با کشورهای اروپایی و پیشرفته جهان تقریبا هم‌تراز است. هزینه مسکن، حمل و نقل و مواد غذایی مهمترین بخش از هزینه‌های زندگی را تشکیل می‌دهند. آمریکا دارای ۵۰ ایالت است که از ارزان‌ترین ایالت‌های آن برای زندگی می‌توان به میسیسیپی، اکلاهما و آرکانزاس اشاره کرد. میانگین هزینه‌های زندگی در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۱۰ تا ۱۸ هزار دلار در سال است.

ارزانترین کشورها از نظر هزینه تحصیل در خارج از ایران

ارزانترین کشورها از نظر هزینه تحصیل در خارج از ایران

آلمان از بهترین و با کیفیت‌ترین دانشگاه‌ها در سطح جهانی برخوردار است و با توجه به هزینه‌های بسیار پایین آن، یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود. در این کشور اروپایی می‌توانید از تحصیل رایگان در مقاطع کارشناسی و دکتری بهره‌مند شوید و در ازای هر ترم حدود ۲۵۰ یورو پرداخت کنید. آلمان بهترین مقصد برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل دارند چرا که سرزمینی مملو از فرصت‌های تحصیلی و شغلی است.

نروژ یکی دیگر از کشورهای ارزان برای تحصیل در خارج از کشور است. نروژ برای همه دانشجویان اعم از داخلی و بین‌المللی آموزش رایگان ارائه می‌دهد و برای هر ترم مبلغی حدود ۳۵ تا ۷۱ دلار را به‌عنوان شهریه دریافت می‌کند و همین مورد نروژ را به مقصد محبوبی برای دانشجویان تبدیل کرده است.

مکزیک با فرهنگ باستانی از مایاها و حدود ۳۵ میراث جهانی یونسکو دارای فرهنگی بسیار غنی است و علاوه بر آن دارای دانشگاه‌های معتبر با هزینه‌های پایین است. هزینه‌های تحصیل در این کشور بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است اما در کل هزینه‌های بسیار کمی را برای هر ترم دریافت می‌کند و دارای فرصت‌های خوبی برای آموزش عالی به دانشجویان بین‌المللی است.

تحصیل در مالزی با سالی حدود ۳۹۵۰ دلار کم‌کم دربین دانشجویان بین‌المللی برای تحصیلات عالی به یک مقصد محبوب تبدیل می‌شود. هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار پایین است و از طرفی دارای دانشگاه‌های معتبری در سطح جهانی است که از دیگر مزایای آن برای ادامه تحصیل راحت‌تر، با کیفیت بیشتر محسوب می‌شود.

از دیگر کشورهای مناسب با هزینه پایین و دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل می‌توان به تایوان، لهستان، دانمارک، اسپانیا، بلژیک و فرانسه اشاره کرد.

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در کدام کشور خارجی ارزانتر است؟

بسیاری از ایرانیان کشورهای خارجی را برای ادامه تحصیل و زندگی برمی‌گزینند. انتخاب بهترین کشور با هزینه‌های رایگان تحصیل یا هزینه‌های بسیار پایین در اولویت قرار دارد. آلمان، فرانسه، برزیل، یونان و لهستان از جمله کشورهایی هستند که دارای هزینه‌های بسیار اندک یا رایگان برای تحصیل در خارج محسوب می‌شوند. علاوه بر کشورهای ذکر شده کشورهای شمال اروپا چون دانمارک، سوئد و سوئیس و همچنین اتریش و آرژانتین نیز از کشورهای ارزان برای تحصیل در خارج از ایران به‌شمار می‌آیند.

هزینه تحصیل در آمریکا تقریبا چقدر است؟

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کشور آمریکا را بهترین و محبوب‌ترین مقصد برای ادامه تحصیل می‌پندارند. آمریکا یکی از کشورهای گران قیمت با هزینه زندگی بالا است. براساس مقطع و رشته تحصیلی و دانشگاه هزینه‌ها متفاوت است اما می‌توان گفت که هزینه متوسط تحصیل در این کشور حدود ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی چقدر است؟

هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی متفاوت است. میانگین هزینه‌های تحصیل برای کشوری چون اتریش در حدود ۷۲۶ یورو برای هر ترم است در حالی‌که برای کشور بلژیک مبلغی حدود ۴۱۷۵ یورو می‌باشد. در کل کشورهای بسیاری چون آلمان، لهستان، نروژ و مجارستان در این قاره قرار دارند که هزینه تحصیل و زندگی در آن‌ها رایگان یا بسیار اندک است.

آیا می‌توانم به صورت مجانی در خارج از کشور تحصیل کنم؟

تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی از هزینه بسیار کمی برخوردار است که می‌توان به آلمان، اتریش، آرژانتین، مجارستان، تایوان و چین اشاره کرد. برای تحصیل رایگان لازم است که برای دریافت بورسیه‌های مختلف دانشگاه مدنظر اقدام نمایید که بسیاری از هزینه‌ها بخصوص شهریه دانشگاه را متحمل می‌شوند.