اگر می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید، خبر خوب این است که معمولاً هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با بیشتر کشورهای محبوب مانند ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا ارزان‌تر است؛ اما هنوز در مقایسه با سایر کشورها کمی بالاتر است. در این مقاله سعی کرده‌ایم مطلب‌های مرتبط با هزینه تحصیل در کانادا را به‌طور کامل شرح دهیم؛ بنابراین تا پایان مقاله با ما باشید تا با هر آنچه که درباره هزینه تحصیل در کانادا باید بدانید، آشنا شوید.

  هزینه تحصیل در کانادا
پرچم کانادا
مشاوره رایگان

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

کانادا به‌طور فزاینده‌ای مقصد تحصیلی محبوبی شده که به‌ویژه در سال‌های گذشته توانسته دانشجویان بین‌المللی را به این کشور جذب کند. کانادا با داشتن دانشگاه‌های معتبر، شهرهای دانشجویی پرجنب‌وجوش و سبک زندگی منظم به کشوری با تقاضا و شهرت بالا تبدیل شده است. کانادا بیش از ۳۰ دانشگاه دارد. بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی که (THE (Times Higher Education اعلام کرده، کانادا در بین بهترین مؤسسه‌های دانشگاهی در سراسر جهان فهرست شده است. 

هزینه تحصیل در کانادا بسته به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود مانند اینکه در چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید؟ دانشجوی بین‌المللی یا داخلی هستید؟ و اینکه آیا در مقطع کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد تحصیل می‌کنید؟

طبق آخرین گزارش آمار کانادا، هزینه تحصیل در این کشور برای دانشجویان داخلی در مقطع کارشناسی به‌طور متوسط ​​۵٫۳درصد کاهش‌یافته و در سال ۲۰۱۹- ۲۰۲۰ برای دانشجویان بین‌المللی ۷٫۶درصد افزایش‌یافته است.

در مقایسه با بسیاری از کشورها، تحصیل در کانادا بسیار مقرون‌به‌صرفه است. به‌طور میانگین برای پوشش شهریه سالانه تحصیل بین ۲۰،۰۰۰ تا ۳۰،۰۰۰ دلار کانادا نیاز خواهید داشت. این محدوده فقط یک میانگین است و بسته به مؤسسه و برنامه‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اید متفاوت خواهد بود. هزینه‌های مسکن، غذا و سایر هزینه‌های زندگی به موقعیت مکانی و نیازهای شما بستگی دارد اما ۱۵۰۰۰ دلار کانادا در سال تخمین غیرمعمولی نیست.

اگر یک شهروند کانادایی هستید که در کانادا تحصیل می‌کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که به‌طور متوسط ​​سالانه ۶،۴۶۳ دلار کانادا برای مدرک لیسانس و ۷،۰۵۶ دلار کانادا برای مدرک تحصیلات تکمیلی پرداخت کنید. در ادامه، هزینه تحصیل در کانادا بر اساس رشته تحصیلی آورده شده است.

هزینه زندگی در کانادا

بر اساس شرایط ویزای دانشجویی کانادا باید حداقل ۱۰،۰۰۰ دلار کانادا (۷،۵۷۰ دلار آمریکا) علاوه بر هزینه‌های تحصیل خود به همراه داشته باشید، اما احتمال نیاز به بودجه بیشتر وجود دارد. هزینه‌های زندگی در کانادا بسته به موقعیت مکانی و عادات هزینه‌های هر فرد به‌طور چشمگیری متفاوت خواهد بود. شهرهای بزرگ معمولاً گران‌تر هستند.

بر اساس نظرسنجی‌های صورت‌گرفته هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹، تورنتو گران‌ترین شهر کانادا برای زندگی بوده و پس از آن ونکوور قرار دارد.

در این بخش، چند نمونه از میانگین هزینه‌های زندگی در کانادا را به‌طور مختصر آوردیم. در ادامه مقاله در رابطه‌ با هر یک توضیحات مفصل‌تری می‌دهیم.

 • صرف غذا در رستوران: ۱۶ دلار کانادا برای هر نفر ( ۱۲ دلار آمریکا)
 • بلیت یک‌طرفه در حمل‌ونقل عمومی محلی: ۳ دلار کانادا ( ۲٫۲۷ دلار آمریکا)
 • یک قرص نان: ۲٫۸۶ دلار کانادا ( ۲٫۱۷ دلار آمریکا)
 • بلیت سینما: ۱۳٫۵ دلار کانادا ( ۱۰٫۲۲ دلار آمریکا)
 • هزینه ماهیانه باشگاه: ۴۸٫۲۵ دلار کانادا (۳۶٫۵۴ دلار آمریکا)
 • در زمان تحصیل در کانادا باید بیمه درمانی اجباری خریداری کنید. این هزینه تقریباً ۶۰۰- ۸۰۰ دلار کانادا (۴۵۵- ۶۰۷ دلار آمریکا) در سال خواهد بود همچنین باید برای هزینه‌های اضافی مانند لباس‌های گرم زمستانی بودجه اختصاص دهید.

هزینه مسکن دانشجویی

بيشتر دانشگاه‌ها برای دانشجویان و به‌طور خاص برای دانش‌پژوهان خارج از کشور، اقامتگاهی در محوطه دانشگاه می‌دهند اما پذیرش در یک دانشگاه در کانادا، به‌طور خودکار به معنی دریافت یک اتاق در محل تحصیل نیست.

دانشجویان باید به‌طور جداگانه برای مسکن در محوطه دانشگاه درخواست دهند که هزینه آن در مؤسسات متفاوت است و به این بستگی دارد که مثلاً یک اتاق خصوصی بخواهید یا یک اتاق اشتراکی، برنامه غذایی می‌خواهید یا خیر.

بعضی از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند خارج از دانشگاه در یک آپارتمان زندگی کنند. اجاره یک آپارتمان دوخوابه معمولی در کانادا به‌طور متوسط ۱،۵۷۷ دلار در ماه هزینه خواهد داشت اما این هزینه بسته به شهر یا محله و نوع محل اقامت متفاوت است.

به‌عنوان یک مستأجر، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه‌های ماهانه اضافی برای خدماتی مانند برق، تلفن، اینترنت، تلویزیون کابلی و همچنین هزینه‌های شخصی و بیمه مستأجر داشته باشید. برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان برای کاهش هزینه‌های مسکن خود، آپارتمان یا کل خانه را به اشتراک می‌گذارند یا اتاق‌هایی را در خانه‌های شخصی اجاره می‌کنند و گاهی هزینه استفاده از آشپزخانه را نیز می‌پردازند.

به‌طورکلی، سه نوع اصلی خوابگاه دانشجویی (خانه، خوابگاه دانشگاه و خوابگاه خصوصی) در کانادا وجود دارد که به‌طور چشمگیری از نظر هزینه متفاوت هستند. دانشجویان سالانه حدود ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا (۲۲۷۱ تا ۵۶۸۰ دلار آمریکا) برای اقامت در محوطه دانشگاه پرداخت می‌کنند.

محل اقامت مشترک خصوصی می‌تواند حدود ۸۴۰۰ دلار کانادا ( ۶۳۶۱ دلار آمریکا) در سال به‌اضافه صورت‌حساب‌ها هزینه داشته باشد. خوابگاه دانشگاه اغلب ارزان‌تر است. برخی از دانشگاه‌ها برنامه‌های غذایی می‌دهند تا امکان خريد از مراکز غذایی دانشگاه داشته باشيد.

هزینه حمل و نقل

بسته به جایی که زندگی می‌کنید، ممکن است با پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری به محوطه دانشگاه بروید. بسیاری از دانش‌آموزان، به‌ویژه آن‌هایی که در شهرهای بزرگ‌تر هستند، وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس، مترو، قطار شهری یا کشتی را انتخاب می‌کنند. کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی یک‌طرفه معمولاً ۳ دلار هزینه دارد و بلیت‌های ماهانه از حدود ۸۰ تا ۱۵۰ دلار متغیر است. اگرچه بسیاری از ارائه‌دهندگان حمل‌ونقل تخفیف‌های دانشجویی نیز ارائه می‌دهند.

هزینه ویزای دانشجویی

برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیل کانادا را دریافت کنید که به‌عنوان ویزای تحصیلی کانادا در طول مدت اقامت شما عمل می‌کند. اگر دوره یا برنامه شما ۶ ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیل کانادا ندارید. درخواست برای مجوز تحصیل ۱۵۰ دلار کانادا ( ۱۱۴ دلار آمریکا) هزینه دارد.

هزینه‌های درخواست برای دانشگاه‌ های کانادا بسته به دانشگاه و کشور مبدأ شما متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان کانادایی در مقطع کارشناسی ۷۰٫۵ دلار کانادا (۵۳٫۴ دلار آمریکا) و دانشجویان بین‌المللی ۱۱۸٫۵ دلار کانادا (۸۹٫۷ دلار آمریکا) هزینه می‌گیرد. اگر دانشجوی بین‌المللی از یک کشور درحال‌توسعه هستید، ممکن است بتوانید از این هزینه معاف شوید.

هزینه غذا

دانشجویان هزینه زیادی برای رسیدهای غذا پرداخت نمی‌کنند و فقط حدود ۳۰۰ دلار کانادا در ماه برای خرید از سوپرمارکت‌ها و خواربارفروشی‌های محلی نیاز خواهند داشت. برخی از ارزان‌ترین سوپرمارکت‌هایی که می‌توانید در سراسر کانادا پیدا کنید عبارت‌اند از: Canadian Superstore ،Walmart ،No Frills که در صرفه‌جویی هزینه غذا کمک زیادی می‌کند.

اگر می‌خواهید در رستوران غذا بخورید، باید برای یک وعده حدود ۱۰ تا ۲۵ دلار کانادا بپردازید. سه وعده برای دو نفر در یک رستوران متوسط ۵۰ تا ۶۵ دلار کانادا هزینه دارد.

هزینه کتاب

هیئت کالج، انجمن ملی فروشگاه‌های کتاب کانادا گزارش داده که دانش‌آموزان و دانشجویان در طول سال تحصیلی ۲۰۱۸- ۲۰۱۹ به‌طور متوسط ۴۱۵ دلار آمریکا برای مواد درسی موردنیاز خود هزینه کرده‌اند. هیئت کالج می‌گوید دانش‌آموزان و دانشجویان باید سالانه ۱۲۴۰ دلار برای کتاب‌ها بودجه اختصاص دهند.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در مدارس کانادا مقرون‌به‌صرفه است. وقتی صحبت از تحصیلات پس از متوسطه به میان می‌آید، هزینه‌های تحصیل معمولاً کمتر از کالج‌ها و دانشگاه‌های استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده است. هزینه تحصیل در مدارس کانادا بسته به مقطعی که دانش‌آموز تحصیل می‌کند متفاوت است. برای درک هزینه تحصیل در کانادا از ابتدایی تا دبیرستان، کالج، دانشگاه، تحصیلات تکمیلی، آموزشگاه زبان و... در ادامه این مقاله با ما باشید.

شهریه مدارس ابتدایی کانادا

مدارس ابتدایی دولتی برای ساکنین کانادا رایگان است. اگر فرزندتان را برای تحصیل به کانادا می‌فرستید، لطفاً با مدرسه مشورت کنید تا ببینید آیا برای دانشجویان بین‌المللی هزینه‌هایی وجود دارد یا خیر زیرا در صورت دریافت هزینه ممکن است مدارس کانادا بر اساس شرایط، شهریه متفاوتی را دریافت کنند.

گاهی اوقات، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های اضافی، مانند تیم‌های ورزشی یا گردش‌های مدرسه، هزینه‌های کمی از فرزند شما دریافت می‌کنند. اکثر کودکان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند بااین‌حال، برخی مدارس کافه تریا یا برنامه‌های ناهار گرم می‌دهند که کودک شما می‌تواند یک وعده غذایی بخرد.

با اینکه مدارس ابتدایی در کانادا رایگان هستند اما والدین ممکن است مجبور شوند برای کلاس‌های فوق‌برنامه مانند موسیقی و هنر، «هزینه دانش‌آموزی» بین ۵ تا ۱۰۰ دلار در هر ترم بپردازند.

شهریه دبیرستان‌های کانادا

دبیرستان‌ها در کانادا برای ساکنان این کشور رایگان هستند. بسیاری از مدارس برای دانش‌آموزان بین‌المللی هزینه دریافت می‌کنند که می‌تواند از حدود ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر باشد.

گاهی اوقات، مدارس دبیرستان در کانادا برای شرکت در فعالیت‌های اضافی، مانند تیم‌های ورزشی یا گردش‌های مدرسه، هزینه‌های کمی از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا

برنامه‌های کالج از نظر مدت‌زمان دوره‌ها متفاوت هستند، بنابراین اغلب هزینه کمتری نسبت به تحصیل در دانشگاه دارند. برخی از برنامه‌ها شامل یادگیری عملی و حرفه‌ای یک‌رشته است که ممکن است در زمانی که در کانادا هستید برای شما درآمد کسب کند.

کالج‌ها و مدارس حرفه‌ای باکیفیت بالا را در سرتاسر کانادا از جمله شهرهای کوچک‌تر و شهرهایی که هزینه زندگی در آن‌ها پایین‌تر است خواهید یافت حتی شهرهای بزرگ‌تر کانادا نسبتاً مقرون‌به‌صرفه‌تر از بسیاری از شهرهای جهان هستند.

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در کالج‌ های کانادا بسته به برنامه و محل انتخابی شما متفاوت است. برخی از کالج‌ها در کانادا شهریه رایگان می‌دهند درحالی‌که برخی دیگر بسته به کالج و برنامه تحصیلی شما از حدود ۲۰۰۰ دلار کانادا در سال تا ۱۸۰۰۰ دلار کانادا برای شهریه در سال دریافت خواهند کرد.

ارزان‌ترین کالج‌های کانادا

حال که با میانگین شهریه موردنیاز برای تحصیل در کالج‌های کانادا آشنا شدید لازم است تا برخی از ارزان‌ترین کالج‌های کانادا را نیز بشناسید. تعدادی از این کالج‌ها نسبت به دیگر کالج‌های کانادا هزینه تحصیلی کمتری دارند که در ادامه به‌طور مختصر این کالج‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • کالج الگون کویین کانادا: این کالج در انتاریو قرار دارد و شهریه آن چیزی حدود ۴،۵۲۷ دلار برای یک ترم و ۹،۵۴ دلار در سال است
 • کالج کموسان کانادا: از دانشجویان کالج به‌طور متوسط و سالانه ۷۰۰۰ دلار از دانشجویان دریافت می‌کند
 • کالج فنشاو کانادا: شهریه این کالج از ۱۳٫۶۲۳ دلار تا ۱۴۲۲۳ دلار برای دانشجویان بین‌المللی است
 • کالج لمبتون کانادا: شهریه این کالج برای دانشجویان بین‌المللی توانند حدود ۷۰۰۰ دلار در سال در نظر گرفته می‌شود
 • کالج نیاگارا: این کالج در انتاریو قرار دارد و دانشجویان بین‌المللی برای هر ساعت تحصیل در این کالج در مجموع ۴۲۰ دلار پرداخت خواهند کرد
 • کالج لویالیست کانادا: شهریه دانشجویان بین‌المللی در این کالج سالانه ۱۳۰۰۰ دلار است
 • کالج سنکا کانادا: شهریه دانشجویان بین‌المللی در این کالج ۱۳۰۰۰ دلار و هزینه زندگی حدود ۱۰۰۰ دلار است
 • کالج سلکرک کانادا: این کالج سالانه حدود ۴۰۰۰۰۰ دلار بودجه جهت بورسیه تحصیلی کانادا هزینه می‌کند.

شهریه آموزشگاه‌های زبان در کانادا

آموزشگاه‌های زبان در کانادا اغلب دوره‌هایی را بر اساس تعداد هفته‌های مشخصی ارائه می‌کنند و رویکرد ترم تحصیلی را ندارند. هزینه تحصیل در مدارس زبان کانادا توسط هر مدرسه تعیین می‌شود. در این بخش برخی از هزینه‌های نمونه برای مدارس زبان در برخی از مناطق کلیدی کلان‌شهری کانادا آورده شده است:

 • تورنتو: آموزشگاه زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۳۵۱۵ دلار کانادا
 • شهر کبک: آموزشگاه زبان فرانسه ۱۲ هفته‌ای = ۳۵۷۰ دلار کانادا
 • ونکوور: آموزشگاه زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۴۰۸۳ دلار کانادا
 • کلهری: آموزشگاه زبان فرانسه ۱۲ هفته ای = ۳۴۴۶ دلار کانادا.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

چه چیزی بهتر از کسب مدرک دانشگاهی در یک کشور زیبا است؟ بسیاری از دانشگاه‌های باکیفیت در شهرهای کانادا یافت می‌شوند که هزینه زندگی در آن‌ها پایین‌تر است. گاهی اوقات، شهرهای بزرگ‌تر کانادا نیز نسبت به بسیاری از شهرهای جهان مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا از ۱۸۰۰ دلار کانادا در سال تا تقریباً ۲۰۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر است اما به‌طورکلی میزان هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. در ادامه با ما باشید تا با هزینه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در کانادا آشنا شوید.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

طبق آمار کانادا، متوسط ​​شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع لیسانس ۲۲،۵۰۰ دلار در سال است. دوره‌های علوم‌انسانی معمولاً ارزان‌تر هستند (متوسط ​​۵،۵۴۲ دلار) درحالی‌که رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی جزو رشته‌های گران‌تر هستند (میانگین ۲۱،۷۱۷ دلار کانادا). هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس برای دندان‌پزشکی و پزشکی ۱۴،۱۶۲ دلار است. هزینه‌های کسب‌وکار و دوره‌های مدیریتی پایین‌تر از میانگین کشوری و ۶،۸۲۷ دلار کانادا (۵،۱۷۰ دلار آمریکا) در سال تخمین زده می‌شود.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

اگر می‌خواهید در مقطع فوق‌لیسانس تحصیل کنید، شهریه‌ها به‌طورکلی کمتر است و باز هم بسته به برنامه شما متفاوت است. آمار کانادا متوسط ​​شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی را ۱۷،۷۴۴ دلار کانادا در سال ۲۰۱۹- ۲۰۲۰ اعلام کرده است که تقریباً ۱۳،۴۳۷ دلار آمریکا است و نسبت به سال قبل چهار درصد افزایش داشته است.

برنامه‌های MBA اجرایی عموماً گران‌ترین شهریه‌ها را دارند و به‌طور متوسط ​​حدود ۵۶،۳۲۸ دلار کانادا ( ۴۲۶۵۷ دلار آمریکا) هستند درحالی‌که MBA معمولی به‌طور متوسط ​​۲۷،۳۹۷ دلار کانادا ( ۲۰،۷۴۷ دلار آمریکا) هزینه دارد.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا معمولاً بین ۲۵۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار کانادا در سال خواهد بود اگرچه برخی از آن‌ها می‌توانند تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا نیز برسد. این مبلغ بیشتر از مبلغی است که یک دانشجوی داخلی می‌پردازد اما همچنان کمتر از سایر کشورهای محبوب مانند بریتانیا و ایالات متحده است.

اگر دکترای شما بخشی از یک برنامه ساختارمند باشد، هزینه‌های آن ممکن است سال‌به‌سال متفاوت باشد. علاوه بر شهریه، ممکن است از شما خواسته شود که هزینه‌های تکمیلی کمتری برای خدمات دانشجویی و هزینه‌های اتحادیه بپردازید.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا

حال که با هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در مقاطع مختلف آشنا شدید بهتر است ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا را نیز بشناسید. در ادامه برخی از ارزان‌ترین این دانشگاه‌ها به همراه شهریه‌هایشان معرفی شده‌اند:

 • دانشگاه مموریال نیوفاند لند: هزینه تحصیل در این دانشگاه چیزی حدود ۲۱۵۰ تا ۱۱،۴۶۰ دلار است
 • دانشگاه رجینا: برای تحصیل در این دانشگاه باید مبلغی حدود۱۷۱۵ تا ۲۰۰۵۰ دلار کانادا پرداخت کنید
 • دانشگاه رویال رودز: هزینه پرداختی موردنیاز برای تحصیل در این دانشگاه مبلغی معادل ۳۷۵۰ تا ۲۷،۶۰۰ دلار کانادا است
 • دانشگاه ساسکاچوان: هزینه تحصیل در این دانشگاه چیزی حدود ۴۱۱۰ تا ۲۴۰۰۰ دلار است
 • دانشگاه آتاباسکا: برای تحصیل در این دانشگاه باید سالانه ۱۶۲۵ تا ۱۷،۲۵۰ دلار کانادا پرداخت شود.

هزینه تحصیل در کانادا بر اساس رشته تحصیلی

هزینه‌ تحصیل در خارج برای دانشجویان بین‌المللی نیز در استان‌ها و برنامه‌ها متفاوت است. جدول زیر، میانگین موزون شهریه (به دلار کانادا) برای دانشجویان خارجی تمام‌وقت را بر اساس رشته تحصیلی نشان می‌دهد.

مقاطع بالاتر از کارشناسی

مقطع کارشناسی

گروه‌بندی رشته تحصیلی

۱۵،۷۶۴ دلار

۲۰،۸۷۵ دلار

علوم پایه

۱۴،۷۳۷ دلار

۲۵،۱۲۷ دلار

هنرهای تجسمی، نمایشی و فناوری‌های ارتباطی

۱۳،۶۶۷ دلار

۲۸،۶۷۶ دلار

علوم‌انسانی

۱۵،۰۳۲ دلار

۲۷،۶۴۷ دلار

علوم اجتماعی و رفتاری

۱۷،۲۳۷ دلار

۳۳،۱۹۲ دلار

حقوق، مشاغل و تحصیلات حقوقی

۲۴،۶۹۳ دلار

۲۶،۶۸۰ دلار

مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی

۶۶،۶۶۵ دلار

در دسترس نیست.

MBA اجرایی

۳۸،۹۵۰ دلار

در دسترس نیست.

MBA معمولی

۱۵،۴۲۱ دلار

۳۱،۵۳۶ دلار

علوم و فنون فیزیکی و زیستی

۳۳،۰۱۲ دلار

۱۶،۶۴۷ دلار

ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات

۱۹،۳۰۱ دلار

۳۳،۷۰۳ دلار

مهندسی

۲۳،۹۹۲ دلار

۲۶،۴۵۷ دلار

معماری

۱۴،۴۵۲ دلار

۲۶،۲۰۸ دلار

کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت

۲۲،۴۷۲ دلار

۵۶،۶۲۱ دلار

دندان‌پزشکی

در دسترس نیست.

۳۲،۴۵۰ دلار

دارو

۱۶،۱۶۸ دلار

۲۱،۹۲۲ دلار

پرستاری

۱۴،۰۱۴ دلار

در دسترس نیست.

بینایی‌سنجی

۱۲،۸۷۶ دلار

۴۰،۹۶۰ دلار

داروخانه

۱۰،۰۹۹ دلار

۶۳،۳۲۳ دلار

دام‌پزشکی

۱۸،۵۵۱ دلار

۲۴،۶۲۶ دلار

سلامتی و تناسب‌اندام

در دسترس نیست.

۲۰،۳۳۲ دلار

خدمات شخصی، حفاظتی و حمل‌ونقل

هزینه تحصیل در کانادا در رشته دندان‌پزشکی

هزینه تحصیل در کانادا در رشته دندان‌پزشکی بسته به دانشگاه و مدت‌زمان تحصیل متفاوت است. جدول زیر به‌صورت خلاصه هزینه‌های شهریه دانشکده دندان‌پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی را نشان می‌دهد که در یک دانشکده دندان‌پزشکی در کانادا تحصیل می‌کنند. شهریه اعلام شده دربرگیرندۀ تمام هزینه‌های اجباری دانشکده دندان‌پزشکی از جمله شهریه، ابزار، کتاب، هزینه‌ها و لوازم است.

کل هزینه شهریه

چهار سال

سه سال

دو سال

یک سال

دانشگاه

۲۸۲ هزار دلار

۶۵ هزار دلار

۶۵ هزار دلار

۷۲ هزار دلار

۸۰ هزار دلار

دانشگاه دال هوسی

۱۸۳ هزار دلار

۳۱ هزار دلار

۴۵ هزار دلار

۶۰ هزار دلار

۴۷ هزار دلار

دانشگاه مک گیل

۴۵۰ هزار دلار

۱۱۳ هزار دلار

۱۱۳ هزار دلار

۱۱۳ هزار دلار

۱۱۱ هزار دلار

دانشگاه آلبرتا

۴۷۶ هزار دلار

۱۱۹ هزار دلار

۱۱۹ هزار دلار

۱۱۹ هزار دلار

۱۱۹ هزار دلار

دانشگاه بریتیش کلمبیا

۴۱۱ هزار دلار

۹۹ هزار دلار

۱۰۱ هزار دلار

۱۰۵ هزار دلار

۱۰۶ هزار دلار

دانشگاه تورنتو

۳۵۹ هزار دلار

۶۳ هزار دلار

۸۷ هزار دلار

۱۰۴ هزار دلار

۱۰۵ هزار دلار

دانشگاه انتاریو

 

هزینه تحصیل در کانادا در رشته مهندسی برق

هزینه تحصیل در کانادا و در رشته مهندسی برق در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و به موارد زیر بستگی دارد:

 • در چه گرایشی تحصیل می‌کنید؟
 • در چه مقطعی علاقه‌مند به تحصیل هستید؟
 • آیا کانادایی هستید و یا از کشوری دیگر اقدام به تحصیل در کانادا کرده‌اید؟
 • متقاضی تحصیل در دورۀ تحصیلات تکمیلی هستید و یا لیسانس؟

برابر آخرین گزارشی که اداره آمار در کانادا تهیه کرده است، میزان شهریه تحصیل در کانادا و در رشته مهندسی برق بر اساس معیارهای بیان شده در بالا، از ۷۰۰۰ دلار تا ۲۰،۰۰۰ دلار متغیر است.

هزینه تحصیل در رشته خلبانی در کانادا

هزینه تحصیل در رشته خلبانی در کانادا باتوجه‌ به عوامل مختلفی مانند نوع دوره آموزشی، نوع وسیله آموزشی (هلیکوپتر یا هواپیما)، مربی آموزشی و مؤسسه آموزشی، قطعاً متغیر و متفاوت است. در جدول‌ زیر، هزینه تحصیل برای برخی از دوره‌های مرتبط با رشته خلبانی در کانادا، آورده شده است:

هزینه تحصیل در دوره

عنوان دوره خلبانی

۱۲,۵۳۸ دلار کانادا

مجوز خلبان خصوصی در مرکز پرواز کانادایی

 ۷۶۳ دلار کانادا به‌صورت سالانه

دیپلم خلبان ایرلاین در مرکز پرواز کانادایی

۴۶,۰۰۶ دلار کانادا

گواهی‌نامه خلبان حرفه‌ای در مرکز پرواز کانادایی

بین ۱۵ هزار دلار کانادا الی ۲۱ هزار دلار کانادا

مجوز خلبان خصوصی (آموزش پرواز هلیکوپتر)

بین ۵۷ هزار دلار کانادا الی ۱۰۰ هزار دلار کانادا

مجوز خلبان تجاری (هلیکوپتر)

شهریه ۶,۱۹۵,۰۰۰ دلار کانادا به‌صورت سالانه

دیپلم خلبان تجاری (دانشگاه پلی‌تکنیک ساسکاچوان)

هزینه تحصیل در کانادا برای افراد مقیم

در سطح ملی، دانشجویان کانادایی و افراد مقیم در این کشور که به‌صورت تمام‌وقت در برنامه‌های تحصیلی ثبت‌نام کرده‌اند، به‌طور متوسط ۶۶۹۳ دلار شهریه برای سال تحصیلی آینده ۲۰۲۱- ۲۰۲۲ پرداخت خواهند کرد که ۱٫۷درصد نسبت به سال قبل افزایش‌یافته است. متوسط هزینه برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی ۱٫۵درصد افزایش یافت و به ۷۴۷۲ دلار رسید. همچنین هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای افراد مقیم در این کشور به‌صورت رایگان است.

فرم ارزیابی و مشاوره هزینه تحصیل در کانادا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ مانند نوع دانشگاه، استانی که دانشگاه در آن واقع است، رشته تحصیلی و مقطعی که دانشجو قصد تحصیل در آن دارد؛ اما به‌طورکلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا تقریباً بین ۱۸۰۰ دلار کانادا در سال تا ۲۰۰۰۰ دلار در نوسان است.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل کدام‌اند؟

هزینه دریافتی از سمت دانشگاه‌های کانادا بسیار متفاوت است. اگر به دنبال پیداکردن ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور هستید باید بگوییم تعدادی از آن‌ها که در ادامه آورده شده‌اند بسیار ارزان‌تر از باقی دانشگاه‌ها هستند:

 • دانشگاه مموریال نیوفاند لند: هزینه تحصیل ۲۱۵۰ تا ۱۱،۴۶۰ دلار؛
 • دانشگاه رجینا: هزینه تحصیل ۱۷۱۵ تا ۲۰،۰۵۰ دلار؛
 • دانشگاه رویال رودز: هزینه تحصیل ۱۸۰۰ تا ۲۷،۶۰۰ دلار؛
 • دانشگاه ساسکاچوان: هزینه تحصیل ۴۱۱۰ تا ۲۴،۰۰۰ دلار؛
 • دانشگاه آتاباسکا: هزینه تحصیل ۱۶۲۵ تا ۱۷،۲۵۰ دلار.

هزینه تحصیل در کانادا در رشته دندان‌پزشکی چقدر است؟‌

هزینه تحصیل در کانادا در رشته دندان‌پزشکی وابسته به دانشگاه و مدت‌زمان تحصیل است. در ادامه هزینه تحصیل در برخی دانشگاه‌ها برای یک دوره یک‌ساله آورده شده است:

 • دانشگاه دالهوسی: ۸۰ هزار دلار؛
 • دانشگاه مک گیل: ۴۷ هزار دلار؛
 • دانشگاه آلبرتا: ۱۱۱ هزار دلار؛
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: ۱۱۹ هزار دلار؛
 • دانشگاه تورنتو: ۱۰۶ هزار دلار؛
 • دانشگاه انتاریو: ۱۰۵ هزار دلار.

هزینه تحصیل در کانادا در رشته مهندسی برق چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا در رشته مهندسی برق بر اساس معیارهایی چون نوع دانشگاه، گرایش موردنظر و مقطع تحصیلی از ۷۰۰۰ دلار تا ۲۰،۰۰۰ دلار در نوسان خواهد بود.

هزینه تحصیل در کشورهای خارجی

هزینه تحصیل در سایر کشورها