فرانسه به‌دلیل برخورداری از دانشگاه‌های معتبر و هزینه‌های تحصیلی پایین، یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان است. با آگاهی از هزینه تحصیل در فرانسه می‌توان انتخاب‌های بهتری برای تحصیل در این کشور داشت. 

فهرست مطالب

 • هزینه‌های تحصیل در فرانسه
 • هزینه دانشگاه در فرانسه
 • هزینه بیمه دانشجویی در فرانسه

فرانسه که مهد دانشگاه‌های معتبری همچون سوربون است، یکی از کشورهایی است که دانشجویان زیادی را به‌سوی خود می‌کشاند. فرانسه در حال حاضر از نظر تعداد دانشجویان بین‌المللی، روزبه‌روز در حال پیشرفت است. در این کشور، ۳۵۰۰ سازمان دولتی و خصوصی وجود دارد که پروژه‌ها و آموزش‌های فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند. در فرانسه دانشگاه‌ها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. در این مطلب، قصد داریم به جزئیات هزینه تحصیل در فرانسه بپردازیم و شما را از جنبه‌های مختلف این موضوع آگاه کنیم.

هزینه تحصیل در فرانسه
پرچم فرانسه
مشاوره رایگان

هزینه‌های تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه نسبت به آمریکا و انگلیس کمتر است و این یکی از مزایای تحصیل در این کشور به حساب می‌آید. ۸۳ دانشگاه در فرانسه وجود دارند که توسط دولت ملی حمایت می‌شوند و امکان آموزش باکیفیت با هزینه متوسط را برای دانشجویان مهیا می‌کنند. شهریه دانشگاه‌ در فرانسه بر اساس نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) و رشته تحصیلی، متفاوت است.

هزینه زندگی دانشجویی شامل هزینه‌های غذا، مسکن، پوشاک و هزینه آب و برق می‌شود. هزینه‌های مواد غذایی به مکان خرید و شهر شما بستگی دارند. خرید از حومه شهر، همیشه ارزان‌تر است. در صورت اجاره خانه در یک مجتمع، باید هزینه‌های مربوط به نگهداری ساختمان و شارژ را نیز بپردازید. این هزینه شامل مواردی مانند نظافت راه‌پله، تعمیر آسانسور، آب و برق و... می‌شود.

به‌طور کلی میانگین هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانسه به شرح زیر است:

شهرمیانگین هزینه زندگی در ماه
پاریس۱۰۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه
نیس۷۰۰ تا ۹۲۰ یورو در ماه
لیون، نانت، بوردو و تولوز حدود ۶۵۰ الی ۹۰۰ یورو 
مناطق دیگرتقریباً ۶۰۰ یورو

در ادامه موارد مؤثر بر تعیین هزینه‌های تحصیل در فرانسه را توضیح می‌دهیم.

 • هزینه اقامت دانشجویی در فرانسه
 • هزینه غذا در فرانسه
 • هزینه حمل‌ونقل در فرانسه
 • سایر هزینه‌های ضروری دانشجویی

موارد مختلف هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه اقامت دانشجویی در فرانسه

 • هزینه‌های خوابگاه دانشجویی در اکثر موارد بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه است. 
 • اگر با همسر یا فرزندان خود زندگی کنید، هزینه اجاره از ۷۰۰ تا هزار یورو در ماه خواهد بود.

هزینه غذا در فرانسه

همان‌طور که می‌دانید، برای غذاهای خوشمزه باید بیشتر هزینه کرد. هزینه غذای شما به این بستگی دارد که در خانه غذا بخورید یا در رستوران. به‌طور متوسط برای خرید مواد غذایی در پاریس به ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه نیاز است. هزینه عادی برای یک شام ۱۵ تا ۲۰ یورو است. رستوران‌های کوچک، انتخاب‌های معقول‌تری برای صرف شام در فرانسه هستند.

هزینه حمل‌ونقل در فرانسه

در فرانسه روش‌های مختلف حمل‌ونقل مانند اتوبوس، تراموا، مالیات، دوچرخه، مترو و غیره وجود دارد. دانشجویان می‌توانند از اتوبوس، مترو و تراموا که هزینه آن بین ۱۷ تا ۳۳ یورو است، استفاده کنند. هزینه تاکسی ۱٫۲۵ یورو برای هر کیلومتر است که در پاریس مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. یک لیتر بنزین ۱٫۶۵ یورو و کارت سفر ماهانه یا کارت حمل‌ونقل در فرانسه حدود ۷۰ یورو هزینه دارد.

سایر هزینه‌های ضروری دانشجویی

در این بخش به‌سراغ دیگر موارد تأثیرگذار بر هزینه تحصیل در فرانسه می‌رویم. متوسط بودجه ماهانه برق، گاز و اینترنت ۶۰ یورو و هزینه اتصال به اینترنت به‌طور متوسط ۲۵ یورو در ماه است که بین مستاجران تقسیم می‌شود. کتاب و سایر ابزار آموزشی می‌تواند ۵۰ تا ۱۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشند. قبوض ماهانه تلفن به‌طور متوسط ۲۵ یورو است، اما برخی مکالمات آنلاین به ۱۰ یورو در ماه می‌رسند. 

اجاره دوچرخه در بسیاری از شهرهای فرانسه رایج است. دانشجویان می‌توانند از طریق سیستم Vélib دوچرخه کرایه کنند. میانگین هزینه یک سفر رفت‌وبرگشت با TGV (قطار سریع‌السیر در فرانسه) به شهر دیگر، در صورتی که از قبل رزرو شده باشد، ۲۵ یورو است.  

هزینه دانشگاه در فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه به کیفیت بالا و شهریه کم شهرت دارند و به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی به مراتب گران‌تر از دانشگاه‌های دولتی است. کسانی که به زبان فرانسه تسلط داشته باشند، می‌توانند با هزینه‌های بسیار پایین در دانشگاه‌های دولتی فرانسه تحصیل کنند.  

هزینه تحصیل در فرانسه برای دانشگاه

شهریه دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه دولتی به‌طور متوسط در فرانسه سالانه ۱۷۰ یورو برای کارشناسی، ۲۴۳ یورو برای کارشناسی ارشد، ۳۸۰ یورو برای دکتری و ۶۰۱ یورو برای تحصیل در دانشکده مهندسی دریافت می‌کند. شهریه دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ۲۷۷۰ یورو، برای کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو و برای مقطع دکتری ۳۸۰ یورو در سال است. البته شهریه برخی رشته‌ها و تخصص‌ها بیشتر است که برای آگاهی از آن‌ها باید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کرد. 

در ادامه بعضی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی را معرفی می‌کنیم.

نام دانشگاه دولتی فرانسهشهریه سالانه به یورو
دانشگاه پاریس۲۶۲ یورو
دانشگاه اورلئان (Orleans)۲۷۷۰ یورو
دانشگاه نانت۱۸۴ تا ۲۵۶ یورو
دانشگاه مونپلیه (Montpelier)۱۸۰ تا ۷۰۰ یورو
دانشگاه استراسبورگ۱۸۴ تا ۶۱۰ یورو
دانشگاه بورگوندی (Burgundy)۱۷۰ تا ۲۴۳ یورو
دانشگاه École Centrale de Lyon۳۷۷۰ یورو
دانشگاه پاریس ساکلی (Paris-Saclay) ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو
 1. دانشگاه پاریس

  تمرکز دانشگاه پاریس بر توسعه روابط حرفه‌ای با بهترین دانشگاه‌های سراسر جهان و در عین حال، ترویج همکاری بین مؤسسات با اهداف مشابه است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بین برنامه‌های مشترک، که در آن‌ها می‌توانند مدرک دو یا چند رشته را دریافت کنند یا برنامه‌هایی با زبان انگلیسی یا ترکیبی از انگلیسی و فرانسوی، انتخاب کنند. دانشگاه پاریس به همه دانشجویان کمک مالی می‌کند. بخش زندگی دانشجویی، مسئول حمایت از دانشجویانی است که نیاز مالی دارند. همه دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه پاریس درس بخوانند، در هر رشته‌ای، باید حداقل مدرک سطح B۲ زبان فرانسه را داشته باشند. این الزام برای برنامه‌های بین‌المللی و داخلی اعمال می‌شود.

 2. دانشگاه اورلئان (Orleans)

  دانشگاه اورلئان از متقاضیان با سابقه آموزشی نه‌چندان معتبر هم دعوت می‌کند تا به بیش از ۱۹ هزار دانشجوی این دانشگاه بپیوندند. تمام دوره‌ها شامل کلاس‌های اضافی درمورد تحقیق و پژوهش هستند. مأموریت اصلی این دانشگاه، ارتقای ارتباطات بین‌المللی و منطقه‌ای است. بسته به صلاحیت‌ها و اهداف دانشجو، اورلئان سطوح مختلف آموزشی از جمله مدرک حرفه‌ای، DUT (دیپلم دانشگاه فناوری)، مدرک مهندسی کلاسیک، مدرک لیسانس، مدرک کارشناسی ارشد و DAEU (دسترسی به دیپلم دانشگاه) را ارائه می‌دهد.

 3. دانشگاه نانت

  سالانه بیش از چهار هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه نانت ثبت‌نام می‌کنند. تعداد دانشجویان در هر کلاس از ۱۰۰ تا هزار نفر است. در کلاس‌های سخنرانی‌محور، به روش‌های سنتی تدریس می‌شود و استاد مسئول دوره است. در حالی که در آموزش‌ها و سمینارها، دانشجویان از طریق رویکرد عملی‌تر در گروه‌ها، آموزش می‌بینند. 

  برنامه‌های بین‌المللی طیف گسترده‌ای از انتخاب رشته‌ها را به دانشجویان ارائه می‌دهند. چهار برنامه مطالعاتی اصلی شامل برنامه‌های آموزش انگلیسی، مدرک دوگانه، برنامه‌های کارشناسی ارشد بین‌المللی و Erasmus+ (جابه‌جایی دانشجویان در دانشگاه‌های اتحادیه اروپا) می‌شود.

  دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی عبارت‌اند از:

  • اقتصاد، تجارت و مدیریت
  • علوم، فناوری و مهندسی
  • علوم پایه
  • علوم انسانی و اجتماعی
  • دوره‌های دو مدرک تحصیلی
  • حقوق و علوم سیاسی
  • مدیریت و اقتصاد
  • مهندسی، علوم
  • علوم انسانی
  • زبان‌ها و فرهنگ‌های فرانسوی و خارجی
 4. دانشگاه مونپلیه (Montpelier)

  دانشگاه مونپلیه یکی از اولین دانشگاه‌های فرانسه است که بالاترین کیفیت آموزش تکنولوژیک را تضمین می‌کند. محققان از سراسر جهان این دانشگاه را به‌عنوان پربارترین گزینه تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنند. دانشگاه مونپلیه ۱۵ رشته تحصیلی مختلف دارد که بخشی از رشته‌های اصلی آن عبارت‌اند از:

  • حقوق
  • اقتصاد
  • مدیریت و علوم
  • فناوری
  • سلامت
 5. دانشگاه استراسبورگ

  دانشگاه استراسبورگ از دانشجویان بین‌المللی و فرانسوی شهریه مشابه دریافت می‌کند. دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه استراسبورگ درس می‌خوانند، می‌توانند از زندگی روزمره شگفت‌انگیز شهر استراسبورگ، موسیقی و فعالیت‌های فرهنگی آن، بهره‌مند شوند. دانشجویان بین‌المللی که فاقد امکانات مالی هستند یا به کمک مالی اضافی برای هزینه‌های اضافی زندگی نیاز دارند، می‌توانند برای دو بورسیه تحصیلی درخواست دهند: بورسیه دولت فرانسه یا بورسیه تحصیلی ایفل. بورسیه ایفل برای دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری را در بخش‌های تعیین‌شده دریافت می‌کنند، اعمال می‌شود.

 6. دانشگاه بورگوندی (Burgundy)

  بیشتر دوره‌های دانشگاه بورگوندی به زبان فرانسوی است و تنها چند دوره آن در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شوند. به این ترتیب، همه دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید حداقل مدرک سطح B۲ یا C۱ تسلط بر زبان فرانسه را همراه درخواست خود ارائه دهند. شرایط آزمون زبان بسته به رشته و دپارتمان متفاوت است.

 7. دانشگاه École Centrale de Lyon

  این دانشگاه یکی از معتبرترین مدارس تحصیلات تکمیلی در فرانسه است. هدف این دانشگاه، آموزش مهارت‌های لازم برای پیگیری حرفه در علوم مهندسی برای دانشجویان است. دانشجویان بین‌المللی ۴۰ درصد از بدنه دانشجویی در دانشگاه École Centrale de Lyon را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه به دانشجویان این امکان را می‌دهد که برنامه درسی خود را بر اساس اولویت‌ها و برنامه‌های خود تنظیم کنند. میانگین شهریه در این دانشگاه ۳۷۷۰ یورو در سال است.

 8. دانشگاه پاریس ساکلی (Paris-Saclay)

  دانشگاه پاریس ساکلی در اکثر رشته‌ها و برنامه‌های درسی خود در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی می‌شود. محبوب‌ترین حوزه‌های درسی این دانشگاه برای دانشجویان شامل ریاضیات، فیزیک، کشاورزی و پزشکی بالینی می‌شود.

هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه استراسبورگ

شهریه رشته‌های برتر در فرانسه

در این بخش، هزینه تحصیل در فرانسه در رشته‌های برتر را که شامل مهندسی، علوم کامپیوتر، علم داده و پزشکی است مرور می‌کنیم. 

مهندسی

دوره‌های مهندسی در فرانسه از پرطرفدارترین انتخاب‌های دانشجویان بین‌المللی است. محبوب‌ترین رشته‌های این حوزه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی دریا
 • مهندسی برق
 • فناوری اطلاعات و شبکه
 • مهندسی عمران
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی علوم کامپیوتر

میانگین شهریه این رشته‌ها بین ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار یورو در سال است. 

علوم کامپیوتر

تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در فرانسه بسیار پرطرفدار است. اکثر دانشجویان بین‌المللی که مایل‌ هستند متخصص CS، مهندس یا کدنویس شوند، در فرانسه دوره‌های علوم کامپیوتر را می‌گذرانند. رشته‌های محبوب در این حوزه عبارت‌اند از:

 • کارشناس بین‌المللی علوم کامپیوتر
 • کارشناسی علوم
 • کارشناسی در علوم کامپیوتر (Computer Science)
 • کارشناسی مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering)

میانگین شهریه این رشته‌ها بین پنج هزار تا ۱۵ هزار یورو در سال است. 

علم داده (Data Science)

علم داده از دوره‌های آموزشی محبوب جهان است. ایجاد یا رشد یک کسب‌وکار به دانشمندان داده و متخصصان در این زمینه نیاز دارد. رشته‌های محبوب در این حوزه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد در دیجیتال و کلان‌داده (Digital and Big Data for value) 
 • کارشناسی ارشد علوم داده و هوش مصنوعی 
 • کارشناسی ارشد مدیریت داده برای امور مالی

میانگین شهریه این رشته‌ها بین ۱۰ هزار تا ۴۰ هزار یورو در سال است. 

پزشکی

بهداشت و درمان در سراسر جهان تقاضای بالایی دارد. MBBS یا هر حوزه‌ای در پزشکی محبوب است و نوید یک حرفه پربار را می‌دهد. این یکی از بهترین دوره‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در فرانسه است. میانگین شهریه در رشته‌های پزشکی در فرانسه بین ۱۵ هزار تا ۴۰ هزار یورو در سال برآورد می‌شود.  

هزینه تحصیل در فرانسه در رشته‌های برتر

 شهریه دانشگاه‌ های خصوصی

سه عامل بر میزان شهریه دانشگاه‌های خصوصی فرانسه تأثیرگذار هستند که عبارت‌اند از: 

 • مقطع تحصیلی
 • رشته تحصیلی
 • دانشگاه

در واقع، هر دانشگاه خصوصی در فرانسه میزان شهریه‌ها را طبق قوانین و سیاست‌های خود تعیین می‌کند. 

شهریه دانشگاه‌های خصوصی فرانسه در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه‌های خصوصی برای مدرک کارشناسی با توجه به رشته تحصیلی و قوانین دانشگاه، متفاوت است. علاوه بر این، با توجه به تعداد زیاد دانشگاه‌های خصوصی در فرانسه و تعداد رشته‌های تخصصی در هر دانشگاه، نمی‌توان عدد دقیقی را برای شهریه‌ تحصیل اعلام کرد. اما به‌طور کلی، شهریه تحصیل برای کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی از ۲۸۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به رشته تحصیلی و خود دانشگاه می‌تواند تا ۶۶۰۰ یورو در سال برسد.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل برای کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه از ۳۷۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به رشته تحصیلی و قوانین دانشگاه می‌تواند تا ۹۹۰۰ یورو در سال برسد. به یاد داشته باشید که رشته‌های خاصی وجود دارند که برای تحصیل در آن‌ها باید شهریه بیشتری پرداخت کرد. 

هزینه تحصیل برای دوره‌های MBA و MSc در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه از ۵۳۰۰ یورو در سال شروع می‌شود و بسته به قوانین دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ یورو در سال برسد.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی فرانسه

برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی فرانسه این‌ها هستند:

نام مرکز تحصیلی در فرانسهشهریه در سال
دانشکده حقوق لیل۲۷۵۰ یورو
دانشکده مدیریت و تجارت نرماندی۳۳۰۰ یورو
مدرسه کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری لیل۳۴۰۰ یورو
مدرسه موسیقی پاریس۳۸۰۰ یورو
موسسه عالی حقوق۴۵۰۰ یورو
مدرسه کسب‌وکار Valence۵۲۰۰ یورو
موسسه مهندسی کامپیوتر لیموژ۵۹۰۰ یورو
مدرسه بازرگانی آمین۶۲۰۰ یورو
مدرسه عالی محاسبات الکترونیکی خودکار۶۵۰۰ یورو
دانشکده آزاد حقوق، اقتصاد و مدیریت۶۶۰۰ یورو
دانشکده مدیریت EMD۶۸۰۰ یورو
موسسه ISG Luxuryاز ۷۰۰۰ یورو
مدرسه فناوری اطلاعات و تکنیک‌های پیشرفته از ۷۰۰۰ یورو

شهریه رشته‌های برتر در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه

در این بخش هزینه تحصیل در فرانسه در برخی از رشته‌های برتر و محبوب در دانشگاه‌های خصوصی بررسی می‌شود. این رشته‌ها شامل MBA، مطالعات فیلم، مدیریت برندهای لوکس، مدیریت هتل و  طراحی مد می‌شوند.

 • رشته MBA: فرانسه مقصدی محبوب برای ادامه تحصیل در رشته MBA به شمار می‌رود. حدود ۱۱ مدرسه کسب‌وکار در فرانسه در رتبه‌بندی QS جهانی MBA قرار دارند. از جمله موسسات آموزشی معتبر در حوزه MBA در فرانسه می توان به دانشکده مدیریت IESEG، دانشکده مدیریت گرنوبل AMBA، دانشکده AACSB و دانشکده EQUIS اشاره کرد. کالج‌های معتبر MBA در فرانسه شامل دانشکده مدیریت IÉSEG، دانشکده مدیریت گرنوبل AACSB ، AMBA و EQUIS می‌شوند.
 • مطالعات فیلم: مدارس فیلم در فرانسه مکان مناسبی برای تحصیل مهارت‌های سینما و شروع سفر فیلم‌سازی به حساب می‌آیند. در میان دوره‌های تحصیلی در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی، حوزه سینما یکی از محبوب‌ترین و در عین حال سخت‌ترین دوره‌ها است. بسیاری از علاقه‌مندان به فیلم تحصیل خود در فرانسه را با رؤیای خلق یک شاهکار، آغاز می‌کنند.
 • مدیریت برندهای لوکس: این رشته در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با گسترش برندهای لوکس در جهان، به متخصصان بیشتری در این زمینه نیاز داریم. با این حال، هر کشوری به هنر آموزش در این موضوع تسلط ندارد. فرانسه از کشورهایی است که می‌توان با اطمینان چنین رشته‌ای را در آن خواند.

در جدول زیر شهریه رشته‌های برتر در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه را مشاهده می‌کنید:

نام رشته تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی فرانسهمیانگین شهریه در سال به یوروگرایش‌های محبوب در این رشته
رشته MBA۳۰ هزار تا ۱۰۰ هزار یورو
مطالعات فیلم۱۰ هزار تا ۲۰ هزار یوروفیلم و تلویزیون BFA، فیلم‌سازی BFA، فیلم‌برداری MFC، لیسانس فیلم‌سازی، دیپلم فیلم‌سازی،‌ کارشناسی ارشد LLCR در مطالعات فیلم
مدیریت برندهای لوکس۱۰ هزار تا ۲۰ هزار یورو

کارشناسی ارشد بازرگانی بین‌المللی، بازاریابی لوکس و مدیریت مد، کارشناسی ارشد مدیریت لوکس و طراحی، کارشناسی ارشد بین‌المللی در مدیریت لوکس

مدیریت هتل۷ هزار تا ۱۸ هزار یورولیسانس بازرگانی در مدیریت هتلداری بین‌المللی، لیسانس گردشگری و مدیریت هتلداری
طراحی مد۸۹۰۰ تا ۲۰ هزار یورو

لیسانس طراحی مد و فناوری، لیسانس بازاریابی مد، مدیریت مد MBA، طراح مد UG، مدیریت خلاق PG، کارشناسی ارشد مد

هزینه تحصیل در فرانسه برای رشته‌های برتر در دانشگاه‌های خصوصی

هزینه بیمه دانشجویی در فرانسه

داشتن بیمه‌نامه پزشکی جهت پوشش هزینه‌های پزشکی، برای هر شهروند فرانسوی الزامی است. دانشجویان می‌توانند از بین طرح‌های بیمه سلامت دولتی و خصوصی، یکی را انتخاب کنند. فرانسه یک طرح پوشش جهانی مراقبت‌های درمانی به دانشجویان اعطا می‌کند تا هزینه‌های پزشکی خود را پوشش دهند. هزینه بیمه برای مراقبت‌های بهداشتی ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه است. همان‌طور که ذکر شد، خرید این بیمه اجباری است. 

جمع‌بندی

هزینه تحصیل در فرانسه شامل هزینه‌های خوابگاه، دانشگاه، غذا، حمل‌ونقل و... است. یک دانشجو به‌طور میانگین بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه برای هزینه‌های تحصیلی خود نیاز دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی ۲۷۷۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو در سال است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز بین ۲۸۰۰ تا ۹۹۰۰ یورو در سال است.

جمع‌بندی و سوالات متداول

ارزان‌ترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل کدام‌اند؟

دانشگاه‌های پاریس، نانت، اورلئان و مونپلیه جزو ارزان‌ترین دانشگاه‌های فرانسه به شمار می‌روند. 

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در فرانسه چقدر است؟

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو با توجه به شهری که در آن زندگی می‌کند، متفاوت است. مثلاً هزینه‌ها در پاریس بیشتر از شهرهای کوچک است. به‌طور کلی می‌توان گفت یک دانشجو بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. 

هزینه خوابگاه دانشجویی در فرانسه چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه است. 

هزینه‌ تحصیل در فرانسه شامل چه مواردی می‌شود و چقدر است؟

هزینه‌ تحصیل در فرانسه شامل شهریه دانشگاه، خوابگاه، غذا، حمل‌ونقل، قبض‌های ماهانه و ابزار آموزشی است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی ۲۷۷۰ یورو و در کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو در سال برآورد می‌شود. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز بین ۲۸۰۰ تا ۹۹۰۰ یورو در سال متغیر است.