آلمان به داشتن سیستم آموزشی باکیفیت در سراسر جهان شهرت دارد. مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه تحصیل در آلمان از مزیت‌های مهم آن در‌مقایسه‌با کشورهای دیگر است؛ بنابراین، انتخابی محبوب در بین دانشجویان خارجی به‌شمار می‌رود.

بسیاری از دانشجویان رؤیای تحصیل در خارج از کشور را در سر می‌پرورانند و تجربه‌ای متحول‌کننده از زندگی و تحصیل باکیفیت را تصور می‌کنند. هزینه‌های زیاد اغلب دانشجویان را به تجدیدنظر وادار می‌کند؛ اما هزینه تحصیل در آلمان از این قاعده مستثنا است. آلمان به‌دلیل مقرون‌به‌صرفه‌بودن یکی از مقاصد برتر تحصیلی در جهان به‌شمار می‌رود.

با اینکه هزینه‌های تحصیل در آلمان در سال ۲۰۱۴ به‌طور کامل لغو شدند، این تصور غلط و رایج در بین دانشجویان وجود دارد که تحصیل در این کشور هنوز‌هم کاملا رایگان است. این در حالی است که با وجود مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه تحصیل در این کشور، همچنان هزینه‌هایی وجود دارند که باید در نظر بگیرید. پس بیایید به‌عنوان دانشجوی خارجی از زوایای گوناگون نگاهی به هزینه‌ تحصیل در آلمان بیندازیم.

هزینه های تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند؛ اما در‌نظر‌گرفتن هزینه‌های مربوط به آن ضروری است. میزان شهریه دریافتی به‌خصوص در دانشگاه‌های دولتی آلمان نسبتا کم است. با‌این‌حال، دانشجویان هنوز‌هم باید هزینه زندگی در آلمان ازجمله مسکن، غذا، حمل‌ونقل و مراقبت‌های بهداشتی را مدنظر بگیرند. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ‌تر آلمان معمولا گران‌تر از شهرهای کوچک‌تر است.

آلمان به‌دلیل سیستم مراقبت‌های بهداشتی مقرون‌به‌صرفه خود شهرت دارد؛ اما دانشجویان به داشتن بیمه درمانی ملزم هستند که بر هزینه‌های آن‌ها می‌افزاید. علاوه‌بر‌این، دانشجویان به داشتن بودجه کافی برای مواد آموزشی و فعالیت‌های اوقات فراغت و هزینه‌های سفر در آلمان یا به کشورهای همسایه نیاز دارند.

خوشبختانه در آلمان بورسیه‌های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان خارجی وجود دارد. دولت آلمان و سازمان‌های خصوصی بورسیه‌های تحصیلی را برای حمایت مالی از دانشجویان اعطا می‌کنند. همچنین، برخی از دانشگاه‌ها کمک‌های مالی یا فرصت‌های شغلی پاره‌وقت ارائه می‌دهند. در‌این‌میان، بسیاری از شهرهای آلمان نیز گزینه‌های مسکن مقرون‌به‌صرفه و تخفیف‌های دانشجویی در حمل‌ونقل و رویدادهای فرهنگی و حتی غذا در نظر گرفته‌اند.

به‌طور کلی، آلمان با شهریه‌های اندک و کمک‌های مالی و سایر گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه خود به مقصدی ایدئال برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

هزینه تحصیل در آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف

هزینه تحصیل در آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری با‌توجه‌به رشته متغیر است. برخلاف بسیاری از کشورها، دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه زیادی دریافت نمی‌کنند و این امر تحصیل در مقاطع تحصیلی گوناگون را بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌کند. درادامه، به هزینه تحصیل در کشور آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف اشاره خواهیم کرد.

هزینه تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی رایگان خواهد بود؛ اما هر ترم هزینه‌ای برای ثبت‌نام و تاییدیه و خدمات دریافت می‌شود. این هزینه معمولا بیش از ۲۵۰ یورو در هر ترم نیست؛ اما به دانشگاه مدنظر نیز بستگی دارد.

درضمن، ممکن است هزینه اضافی بابت خرید Semesterticket گرفته شود که هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی را به‌مدت ۶ ماه پوشش می‌دهد. باتوجه‌به اینکه کدام گزینه Semesterticket را انتخاب کنید، قیمت‌ها متفاوت خواهند بود. اگر از دوره استاندارد تحصیلی (۴ ترم) فراتر رفتید، با هزینه تحصیل طولانی‌مدت نیز مواجه می‌شوید که مبلغ آن در هر ترم حداکثر ۵۰۰ یورو است.

اکثر دانشگاه‌های آلمان دولتی هستند؛ اما موسسه‌های خصوصی برای تامین منابع مالی خود به دریافت هزینه‌های تحصیل وابسته هستند. بنابراین، شهریه آن‌ها ممکن است به ۲۰هزار یورو در سال هم برسد.

هزینه تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی این کشور معمولا رایگان است؛ البته اگر به‌عنوان «پیوسته» طبقه‌بندی شوند؛ یعنی به‌طور مستقیم از مدرک کارشناسی مرتبط در آلمان وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید. بااین‌حال، بازهم هزینه کمی در هر ترم بابت ثبت‌نام و تایید و خدمات به‌علاوه یک ترم بلیت حمل‌ونقل عمومی باید پرداخت کرد.

هزینه تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته برای کسانی که مدرک کارشناسی خود را در سایر نقاط جهان گرفته‌اند، در دانشگاه‌ها متفاوت است. این شهریه در دانشگاه‌های دولتی آلمان ممکن است حدود ۲۰هزار یورو در سال و در دانشگاه‌های خصوصی آلمان حداکثر ۳۰هزار یورو در سال باشد.

به‌عنوان مثال، موسسه برتر هایدلبرگ دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته خود را از ۲۵۰۰ یورو در هر ترم برای کارشناسی ارشد هنر تا ۵هزار یورو در هر ترم برای کارشناسی ارشد آموزش پزشکی ارائه می‌دهد.

هزینه تحصیل در آلمان مقطع دکتری

هزینه تحصیل در آلمان مقطع دکتری در تمام دانشگاه‌های دولتی (حداقل برای ۶ ترم اول) رایگان است. البته دانشجویان دکتری نیز مانند دانشجویان دیگر مقاطع تحصیلی به پرداخت سهم ترم تحصیلی بیش از ۲۵۰ یورو برای هزینه‌های اداری و سایر مخارج ملزم هستند. در جدول زیر، برخی از دانشگاه‌های برتر آلمان برای مقطع دکتری و هزینه‌های ترم تحصیلی آن‌ها آورده شده‌اند.

دانشگاه

رشته‌ها

هزینه‌ها

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

علوم اجتماعی و اقتصاد، علوم طبیعی و پزشکی، علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مدیریت

شهریه ترم: ۸۵ یورو

دانشگاه فنی مونیخ

پیشرفت در اقتصاد انرژی، نظریه‌های روان‌شناسی، تحقیق حسابداری و علوم و فناوری زندگی پزشکی

شهریه ترم: شروع از ۵هزار یورو

دانشگاه هومبولت برلین

مطالعات بازرگانی و علم اقتصاد و مدیریت

شهریه ترم: ۳۱۶ یورو

دانشگاه اقتصاد بن

دکتری یکپارچه تحقیقات اقتصادی

شهریه ترم: ۳۰۰ یورو

دانشگاه فری برلین

علوم انسانی و اجتماعی و علوم طبیعی

شهریه ترم: ۳۱۳ یورو

دانشگاه RWTH آخن

علوم انسانی و علوم طبیعی

شهریه ترم: ۳۱۹ یورو

دانشگاه گوتینگن

علوم کشاورزی، قانون، علوم اجتماعی و پزشکی مولکولی

شهریه ترم: ۳۰۰ یورو

دانشگاه فرایبورگ

علوم انسانی، علوم طبیعی، مهندسی و علوم زیستی

شهریه ترم: ۶۴۴ یورو

شهریه دانشگاه های آلمان

شهریه دانشگاه های آلمان بسته به رشته و مقطع تحصیلی متغیر است. بااین‌حال، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان برای دانشجویان داخلی و خارجی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان هیچ شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند؛ ولی دانشگاه‌های خصوصی شهریه سالانه دریافت می‌کنند. این موسسه‌ها اغلب بسیار گران هستند و درنتیجه، برای دانشجویان در اولویت‌های بعدی قرار دارند.

ارزانترین دانشگاه های آلمان

ارزانترین دانشگاه های آلمان همگی دولتی هستند که در درجه اول با بودجه عمومی اداره می‌شوند؛ بنابراین، از برخی از دانشجویان آلمانی و بین‌المللی هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند و از برخی دیگر شهریه اندکی می‌گیرند. با‌این‌حال، هر ترم هزینه کمی برای پوشش هزینه‌های اداری و سایر هزینه‌ها از تمام دانشجویان اخذ می‌شود. این هزینه‌ها اغلب مخارجی مانند خدمات دانشجویی و کمک به اتحادیه دانشجویی و گاهی اوقات کارت حمل‌ونقل عمومی را پوشش می‌دهند.

به‌طور کلی، هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های دولتی نسبتا ارزان است و معمولا بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو خواهد بود. در جدول زیر، ارزانترین دانشگاه های آلمان به‌همراه هزینه‌های ترم تحصیلی آن‌ها آمده است.

ارزانترین دانشگاه های آلمان

هزینه‌ها

دانشگاه فنی مونیخ (بایرن)

هزینه ترم معمولی: ۸۵ تا ۱۰۲ یورو باتوجه‌به مکان پردیس

سال تحصیلی ۲۰۲۵-۲۰۲۴: ۲هزار تا ۳هزار یورو در هر ترم برای رشته‌های کارشناسی

۴هزار تا ۵هزار یورو در هر ترم برای رشته‌های کارشناسی ارشد

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (بایرن)

۸۵ یورو در هر ترم

دانشگاه هایدلبرگ (بادن‌وورتمبرگ)

هزینه ترم معمولی: ۱۵۱ یورو در هر ترم

دانشجویان بین‌المللی: ۱۵۰۰ یورو در هر ترم

مدرک دوم: ۶۵۰ یورو در هر ترم

دانشگاه فری برلین (برلین)

۳۱۳ یورو در هر ترم

دانشگاه RWTH آخن (نوردراین‌وستفالن)

۳۱۸ یورو در هر ترم

دانشگاه فناوری کارلسروهه (بادن‌وورتمبرگ)

هزینه ترم معمولی: ۱۶۵ یورو در هر ترم

دانشجویان بین‌المللی: ۱۵۰۰ یورو در هر ترم

مدرک دوم: ۶۵۰ یورو در هر ترم

دانشگاه هومبولت برلین (برلین)

۳۱۵ یورو در هر ترم

دانشگاه فنی برلین (برلین)

۱۱۳ یورو در هر ترم

(رشته‌های کارشناسی ارشد پیوسته ممکن است شهریه‌های بیشتری داشته باشند)

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ (بادن‌وورتمبرگ)

هزینه ترم معمولی: ۱۸۰ یورو در هر ترم

دانشجویان بین‌المللی: ۱۵۰۰ یورو در هر ترم

مدرک دوم: ۶۵۰ یورو در هر ترم

دانشگاه هامبورگ (هامبورگ)

۳۴۰ یورو در هر ترم

گرانترین دانشگاه های آلمان

اگرچه دانشگاه های دولتی آلمان بیشترین سهم آموزش عالی را ازآن خود می‌کنند، چندین دانشگاه خصوصی نیز در این کشور مشغول کار هستند. این‌ها گرانترین دانشگاه های آلمان هستند و به‌طور متوسط حدود ۵هزار تا ۲۰هزار یورو در سال شهریه می‌گیرند.

به‌خاطر بسپارید که انتخاب رشته شما به‌ویژه در زمینه‌هایی مانند تجارت یا فناوری می‌تواند بر هزینه تحصیل در آلمان تاثیر بگذارد. به‌عنوان مثال، هزینه رشته کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) در آلمان می‌تواند از چندهزار یورو تا ۶۵هزار یورو متغیر باشد. در جدول زیر، گرانترین دانشگاه های آلمان به‌همراه هزینه‌های ترم تحصیلی آن‌ها آمده است.

گرانترین دانشگاه های آلمان

هزینه‌ها

دانشگاه مدیریت اتو بیشیم دوسلدورف (نوردراین‌وستفالن)

مقطع لیسانس: ۸۵۰۰ یورو در هر ترم

مقطع کارشناسی ارشد: ۳۰۳۰۰ تا ۳۷۲۰۰ یورو در هر ترم

مقطع دکتری: هزار یورو (هزینه پذیرش اولیه) + ۳هزار یورو در هر ترم برای دانشجویان خارجی

رشته MBA (ام‌بی‌ای): ۳۶هزار تا ۴۶هزار یورو در هر ترم

دانشگاه مالی و مدیریت فرانکفورت (هسن)

مقطع کارشناسی: ۳۸۵۰ تا ۵۱۰۰ یورو در هر ترم

مقطع کارشناسی ارشد: ۳۳هزار تا ۳۹هزار یورو در هر ترم

رشته MBA (ام‌بی‌ای): ۴۲۰۰۰ تا ۴۹۵۰۰ یورو در هر ترم

مقطع دکتری: نامشخص، معافیت از شهریه (بودجه تحقیقاتی دردسترس است)

دانشگاه علوم کاربردی گیسما هانوفر (نیدرزاکسن)

مقطع کارشناسی: ۱۳۱۲۵ یورو در سال

مقطع کارشناسی ارشد: ۱۱۵۷۵ تا ۱۵۵۰۰ یورو در سال

مقطع کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی: ۱۶۵۰۰ یورو در سال

رشته MBA (ام‌بی‌ای): ۱۸هزار یورو در سال

دانشگاه ESMT (برلین)

مقطع کارشناسی ارشد: ۳۲هزار یورو

رشته MBA (ام‌بی‌ای): ۲۸۰۰۰ تا ۶۴۸۰۰ یورو

مقطع دکتری: بدون شهریه

دانشگاه علوم کاربردی اروپا با ۴ پردیس در برلین، پوتسدام، هامبورگ و نوردراین‌وستفالن

مقطع کارشناسی (اتحادیه اروپا): ۱۲۱۰۰ یورو در سال

مقطع کارشناسی ارشد: شروع از ۱۰۹۳۸ یورو در سال

رشته MBA (ام‌بی‌ای): ۱۲۳۳۲ یورو در سال

بارد کالج برلین (برلین)

دانشجویان در محوطه دانشگاه: ۳۳۴۲۰ یورو

دانشجویان خارج از دانشگاه: ۲۳۸۲۰ یورو

هزینه تحصیل در کالج های آلمان

هزینه تحصیل در کالج های آلمان اکثرا رایگان است؛ ازاین‌رو، می‌تواند گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای دانشجویان بین‌المللی باشد. با‌این‌حال، فراموش نکنید که همچنان برای تحصیل در آلمان باید هزینه‌هایی پرداخت کرد. این هزینه معمولا برای پوشش مخارج اداری و بلیت‌های حمل‌ونقل عمومی اخذ می‌شود.

هزینه تحصیل در کالج های آلمان باتوجه‌به کالج و مقطع و رشته تحصیلی متغیر است. به‌طور کلی، متوسط شهریه کالج‌های آلمان برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو در هر ترم است.

در بخش خصوصی، ساختار مالی کمی تغییر می‌کند. برخلاف کالج‌های دولتی که از بودجه عمومی یارانه می‌گیرند، کالج‌های خصوصی در آلمان به بودجه مستقل به‌شدت متکی هستند؛ بنابراین، دانشجویان معمولا شهریه‌های بیشتری می‌پردازند.

هزینه تحصیل در کالج‌های خصوصی باتوجه‌به سطح مدرک و برنامه تحصیلی، از ۱۰هزار تا ۲۰هزار یورو در سال متغیر است. درضمن، اخذ مدرک کارشناسی در کالج خصوصی درمقایسه‌با مدرک کارشناسی ارشد معمولاً شهریه کمتری در پی دارد. به‌عنوان مثال، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی در کالج جاکوبز برمن ممکن است نزدیک به ۳۰هزار یورو در سال باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در‌مقایسه‌با سایر مقاصد تحصیلی محبوب بسیار کمتر است. به‌طور کلی، هزینه تحصیل پزشکی در آلمان از ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو در هر سال تحصیلی متغیر است. این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است به ۲۸هزار یورو در سال برسد. ناگفته نماند که سایر هزینه‌ها باتوجه‌به شهر محل زندگی دانشجو و مخارج روزانه و بیمه درمانی متفاوت خواهند بود.

بورسیه DAAD به دانش‌پژوهان آلمانی و بین‌المللی این فرصت را می‌دهد تا تحصیلات خود در رشته پزشکی را با کمک‌هزینه مالی دنبال کنند. این بورسیه تمام هزینه‌های تحصیل یا بخشی از آن را پوشش می‌دهد. بورسیه تحصیلی DAAD برای تحصیل در آلمان در تمام مقاطع دردسترس است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

آلمان برخی از دوره‌های دندانپزشکی مقرون‌به‌صرفه و باکیفیت‌ اروپا را در‌مقایسه‌با سایر کشورهای پیشرفته اروپایی مانند انگلستان ارائه می‌کند. در دانشگاه‌های دولتی آلمان، دانشجویان رشته دندانپزشکی فقط به پرداخت ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ترم بابت هزینه‌های اداری ملزم خواهند بود.

اگر دانشجویان دانشکده دندانپزشکی خصوصی را انتخاب کنند، باید انتظار افزایش درخورتوجه هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان را داشته باشند. هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی مختلف متفاوت است. پس قبل از هرگونه اقدام، باید شهریه دانشگاه مدنظر را بررسی کرد.

دانشگاه

رشته

مدت تحصیل

هزینه ترم

دانشگاه گوته فرانکفورت

ارتودنسی تخصصی

۳ ترم (۱٫۵ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه دویسبورگ‌اسن

ایمپلنت و جراحی دندان

۳ ترم (۱٫۵ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه دویسبورگ‌اسن

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

۳ ترم (۱٫۵ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه دویسبورگ‌اسن

ایمپلنت و جراحی دندان

چهار ترم (۲ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه دویسبورگ‌اسن

پریودنتولوژی

۴ ترم (۲ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه دویسبورگ‌اسن

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

۴ ترم (۲ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه دویسبورگ‌اسن

ارتودنسی تخصصی

۴ ترم (۲ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه دویسبورگ‌اسن

پریودنتولوژی

۳ ترم (۱٫۵ سال)

۹۳۱۵ یورو

دانشگاه گوته فرانکفورت

ایمپلنتولوژی دهان

۴ ترم (۲ سال)

۸۰۰۰ یورو

دانشگاه RWTH آخن

پریودنتولوژی

۳ ترم (۱٫۵ سال)

۷۸۵۰ یورو

کالج بین‌المللی پزشکی (IMC)

دندانپزشکی عمومی پیشرفته

۴ ترم (۲ سال)

۹۵۰۰ یورو

هزینه بیمه دانشجویی در آلمان

دانشجویان بین‌المللی برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های آلمان و دریافت ویزای دانشجویی، باید از پوشش بیمه درمانی برخوردار باشند. آنان می‌توانند انتخاب کنند که در سیستم بیمه سلامت عمومی آلمان (بیمه درمانی قانونی) ثبت‌نام کنند یا درباره بیمه درمانی خصوصی تصمیم بگیرید، مشروط بر اینکه شرایط تعیین‌شده مقام‌های آلمانی را برآورده کنند.

به‌طور کلی، دانشجویان خارجی علاوه‌بر هزینه تحصیل در آلمان، ماهانه حدود ۱۲۰ یورو بابت حق بیمه باید بپردازند. هزینه بیمه دانشجویی در آلمان به سن و داشتن فرزند و ارائه‌دهنده بیمه درمانی بستگی دارد. در جدول زیر، ارائه‌دهندگان محبوب‌ بیمه درمانی در آلمان و تعرفه‌های آن‌ها آورده شده است.

ارائه‌دهنده بیمه سلامت

سهم شرکت بیمه

سهم بیمه فرد

کل مبلغ بیمه در ماه

Techniker Krankenkasse

۹۲٫۷۳ یورو

۲۷٫۶۱ یورو (تا ۲۳ سال)

۳۲٫۴۸ یورو (از ۲۳ سال)

۱۲۰٫۳۴ یورو

۱۲۵٫۲۱ یورو

Barmer

۹۵٫۱۷ یورو

۲۷٫۶۱ یورو (تا ۲۳ سال)

۳۲٫۴۸ یورو (از ۲۳ سال)

۱۲۲٫۷۸ یورو

۱۲۷٫۶۵ یورو

BKK firmus

۹۰٫۳۰ یورو

۲۷٫۶۱ یورو (تا ۲۳ سال)

۳۲٫۴۸ یورو (از ۲۳ سال)

۱۱۷٫۹۱ یورو

۱۲۲٫۷۸ یورو

Kaufmännische Krankenkasse (KKH)

۹۵٫۱۷ یورو

۲۴٫۷۷ یورو

۱۱۹٫۹۴ یورو

Audi BKK

۹۳٫۱۴ یورو

۲۷٫۶۱ یورو (تا ۲۳ سال)

۳۲٫۴۸ یورو (از ۲۳ سال)

۱۲۰٫۷۵ یورو

مقایسه هزینه تحصیل در آلمان با کانادا

آلمان و کانادا هر دو گزینه‌های جذابی برای دانشجویان ازنظر شهریه مقرون‌به‌صرفه و تجهیزات پیشرفته آموزشی هستند؛ اما مقایسه هزینه تحصیل در آلمان با کانادا برای تصمیم‌گیری بهتر لازم است. آلمان به‌دلیل فراهم‌کردن امکان تحصیلات دانشگاهی بدون پرداخت شهریه یا پرداخت شهریه اندک مشهور است. علاوه‌بر‌این، دولت آلمان برای زندگی مقرون‌به‌صرفه‌تر دانشجویان تخفیف‌هایی ارائه می‌دهد؛ ازجمله تخفیف حمل‌ونقل عمومی و مراقبت‌های بهداشتی یارانه‌ای.

درمقابل، هزینه‌های تحصیل در کانادا ممکن است در‌مقایسه‌با آلمان گران‌تر باشد؛ اما این کشور بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های متعددی را برای کمک به کاهش بار مالی دانشجویان ارائه می‌دهد.

مشخصات

کانادا

آلمان

شهریه سالانه

۱۰هزار تا ۳۰هزا دلار

۱۵۰ یورو (دانشگاه دولتی)

۲۰هزار یورو (دانشگاه خصوصی)

هزینه‌های سالانه اقامت و زندگی

۱۰هزار تا ۱۲هزار دلار

۸۶۴۰ یورو

مدت‌زمان تحصیل

۴ سال

۳ تا ۴ سال

جمع سالانه هزینه‌ها

۲۰هزار تا ۴۲هزار دلار

۸۷۹۰ یورو تا ۲۸۶۴۰ یورو

فرم مشاوره هزینه تحصیل در آلمان

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

ارزانترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل کدام‌اند؟

ارزانترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل را باید موسسه‌های آموزش عالی دولتی دانست. دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه RWTH آخن و... ازجمله ارزانترین دانشگاه های آلمان به‌شمار می‌آیند.

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در آلمان چقدر است؟

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در آلمان با احتساب غذا، حمل‌ونقل، بیمه درمانی و خوابگاه دانشجویی بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه خواهد بود؛ البته هزینه شهریه را باید جداگانه محاسبه کرد.

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان معمولا بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه است. اگر بخواهید در آپارتمان مشترک زندگی کنید، هزینه کمی بیشتر خواهد بود و حداکثر به ۵۰۰ یورو در ماه هم خواهد رسید.

هزینه های تحصیل در آلمان شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه های تحصیل در آلمان شامل شهریه، هزینه خدمات دانشجویی، مواد آموزشی، غذا، حمل‌ونقل، محل اقامت، تفریح و مسافرت خواهد بود. میزان این هزینه‌ها به سبک زندگی و شهر محلی زندگی شما در آلمان بستگی دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه‌های دولتی از ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو در سال متغیر خواهد بود. این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است سالانه به ۲۸هزار یورو برسد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان چقدر است؟

تحصیل دندانپزشکی در آلمان در دانشگاه‌های دولتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ترم هزینه دارد. این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی به ۸۰۰۰ تا ۹۵۰۰ یورو در ماه می‌رسد.

آیا هزینه تحصیل در آلمان بالاست؟

به‌هیچ‌وجه! اگر هزینه تحصیل در آلمان را با سایر کشورهای پیشرفته مانند کانادا و انگلستان یا آمریکا مقایسه کنید، متوجه مقرون‌به‌صرفه‌بودن تحصیل در آلمان خواهید شد.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در آلمان چیست؟

دانشگاه و رشته تحصیلی انتخاب‌شده از عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در آلمان هستند. درضمن، تحصیل در شهرهای بزرگی مانند برلین و مونیخ درمقایسه‌با شهرهای کوچک‌تر هزینه بیشتری دارد.