تحصیل در ایتالیا و دانشگاه‌های معتبر آن، راهی برای افزایش شانس موفقیت شما در آینده است. هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

ایتالیا به‌دلیل هزینه‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه، آب‌وهوای باورنکردنی مدیترانه‌ای و فرهنگ و تاریخ منحصربه‌فرد، یک مقصد تحصیلی جذاب است. در ایتالیا دانشگاه‌ها به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. در این کشور، تقریباً برای هر صنعت و حوزه‌ای، دوره‌های آموزشی ارائه می‌شود. شهریه‌ دانشگاه‌ها در ایتالیا با توجه به سطح کیفی آموزش در این کشور، بسیار پایین است. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه تحصیل در ایتالیا در اختیار شما بگذاریم.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

یکی از مواردی که برای انتخاب یک کشور جهت تحصیل اهمیت دارد، میزان هزینه‌های تحصیل است. هزینه‌های تحصیل شامل شهریه دانشگاه، خوابگاه، خوراک و حمل‌ونقل می‌شود. هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا نسبت به سطح کیفی آموزشی آن، چندان زیاد نیست. اگر هزینه تحصیل در ایتالیا را با هزینه تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، کانادا و استرالیا مقایسه کنیم، متوجه مقرون‌به‌صرفه بودن آن می‌شویم.  

 • هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان خارجی

  هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا بین ۷۰۰ تا هزار یورو در ماه است. این هزینه‌ها شامل محل اقامت، خوراک، حمل‌ونقل عمومی و تفریحات می‌شود. فراموش نکنید که هزینه‌های زندگی در برخی از شهرهای ایتالیا مانند رم یا میلان، بالاتر است. میانگین هزینه‌های ماهانه زندگی دانشجویان در شهرهای دانشجویی ایتالیا به‌ترتیب زیر است:

  • بولونیا: حدود ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه
  • فلورانس: حدود ۸۵۰ تا ۱۳۰۰ یورو در ماه
  • میلان و رم: حدود ۸۵۰ تا ۱۴۵۰ یورو در ماه
 • هزینه‌های محل اقامت دانشجویان در ایتالیا

  یکی از بخش‌های مهم هزینه تحصیل در ایتالیا مربوط به محل اقامت می‌شود. شما به‌عنوان یک دانشجو در ایتالیا باید بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای هزینه‌های خوابگاه یا محل اقامت بپردازید. قیمت‌ها بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید و نوع محل اقامت، متفاوت هستند. آپارتمان‌های اشتراکی با دانشجویان دیگر، راه خوبی برای کاهش مخارج ماهانه است. به‌طور متوسط، هزینه‌هایی که دانشجویان باید برای مسکن بپردازند، بسته به نوع محل اقامت از این قرار است:
  • دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند: ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه
  • دانشجویان ساکن در خوابگاه دانشجویی: ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه
  • دانشجویانی که آپارتمان اجاره‌ای دارند: ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه

  فراموش نکنید که هزینه آب و برق را باید جداگانه در نظر بگیرید که می‌تواند بین ۹۰ تا ۲۶۰ یورو به هزینه‌های ماهانه شما اضافه کند.

 • هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک 

  اگر مواد غذایی را از سوپرمارکت‌های محلی خریداری کنید، حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو در ماه باید هزینه کنید. در رستوران‌های ایتالیایی، ناهار یا شام با آنتی پاستو (نوعی پیش‌غذا) شروع می‌شود که از انواع غذاهای سرد، غذاهای دریایی و سبزیجات با قیمت‌های بین ۸ تا ۱۵ یورو تشکیل شده است.

  در رستوران‌های میان‌رده، قیمت غذاهایی که با پاستا درست شده‌اند، بین ۶ تا ۱۲ یورو و قیمت غذاهای اصلی که شامل ماهی یا گوشت می‌شوند، معمولاً بین ۸ تا ۱۶ یورو است.

 • هزینه حمل‌ونقل در ایتالیا

  حمل‌ونقل عمومی، ساده‌ترین و راحت‌ترین روش برای سفر در ایتالیا است. بلیت اتوبوس، تراموا و مترو برای دانشجویان بین ۲۵ تا ۴۵ یورو در ماه (بسته به شهر محل زندگی) هزینه دارد. برای سفر به شهرهای دیگر با قطار، کرایه‌ها از حدود ۲۰ یورو برای یک سفر شروع می‌شوند؛ اما اگر بلیت را زودتر رزرو کنید، می‌توانید تا ۷۰ درصد تخفیف بگیرید.

 • هزینه‌های اضافی هنگام تحصیل در ایتالیا

  • هزینه قبض تلفن و اینترنت می‌تواند به ۳۰ تا ۵۰ یورو در ماه برسد.
  • سرگرمی‌ها و فعالیت‌های اجتماعی ۳۰ تا ۴۰ یورو در هفته به هزینه‌های شما اضافه می‌کنند.
  • هزینه کتاب و سایر موارد آموزشی حدود ۴۰ تا ۵۰ یورو در ماه است.

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

هزینه دانشگاه در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا به‌طور قابل‌توجهی ارزان‌تر از سایر کشورها است. به‌طور متوسط، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین ۵۰۰ تا پنج هزار یورو در سال خواهد بود. شهریه دانشگاه‌های دولتی بسته به رشته‌ای که در آن ثبت‌نام می‌کنید، متفاوت است. 

هزینه‌ها در دانشگاه‌های خصوصی یا مدارس بازرگانی، گران‌تر هستند. به‌عنوان مثال، درUniversità Bocconi در میلان، هزینه دانشگاه حدود ۱۳ هزار یورو است و در Università Cattolica Sacro Cuore شهریه‌ها به ۱۶ هزار یورو در سال می‌رسد. 

 • شهریه دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای مطرح

  برخی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا که در سطح جهانی نیز رتبه بالایی دارند، در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای دیگر، هزینه‌های بسیار ارزانی دارند. به‌عنوان مثال، در دانشگاه بولونیا، یکی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا، هزینه‌ها برای اکثر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود سه هزار یورو در سال است. تحصیل در دانشگاه Ca' Foscari ونیز تنها حدود دو هزار یورو در سال برای شما هزینه دارد. برای دانشگاه Sapienza رم که یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان است، شهریه‌ای در حدود هزار یورو در سال باید بپردازید. 

 • شهریه دانشگاه‌های دولتی

  حدود ۹۰ دانشگاه در ایتالیا بودجه دولتی دریافت می‌کنند؛ یعنی دانشگاه‌های دولتی هستند. دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شهریه‌ خود را بر اساس رشته و نوع مدرک (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) تعیین می‌کنند. به‌طور متوسط، شهریه آن‌ها بین ۵۰۰ تا پنج هزار یورو در سال تحصیلی متغیر است. البته بعضی دانشگاه‌های دولتی ایتالیا از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه بالاتری دریافت می‌کنند.

هزینه دانشگاه برای تحصیل در ایتالیا

ارزان‌ترین دانشگاه‌های دولتی ایتالیا 

یکی از مواردی که دانشجویان بین‌المللی باید درباره‌اش تحقیق کنند، هزینه تحصیل در ایتالیا است. پیدا کردن دانشگاه‌هایی که هم سطح آموزشی بالایی داشته باشند و هم مقرون‌به‌صرفه باشند، اهمیت زیادی دارد. بسیاری از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، شهریه‌های پایینی دریافت می‌کنند. در زیر لیستی از دانشگاه‌های دولتی ارزان ایتالیا و نرخ شهریه آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

 1. دانشگاه پادوا

  دانشگاه پادوا دومین دانشگاه قدیمی جهان است که در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های ارزان ایتالیا محسوب می‌شود. دانشگاه پادوا که به‌عنوان یک دانشکده حقوق کارش را آغاز کرد، بیش از ۵۰ سال است که رتبه اول دانشگاهی را در ایتالیا دارد. این دانشگاه بیش از ۶۱ هزار دانشجو دارد و در شمال ایتالیا قرار گرفته است.

  جدول اطلاعات دانشگاه پادوا
  رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۲۴۲
  میانگین شهریه۲۵۰۰ یورو در سال
  رشته‌های محبوبکارشناسی ارشد اخترفیزیک و کیهان‌شناسی، کارشناسی ارشد علوم داده، لیسانس دامپزشکی
 2. دانشگاه میلان

  دانشگاه میلان اولین دانشگاه ایتالیا در بین دانشگاه‌های ارزان ایتالیا به حساب می‌آید و در محوطه بزرگی به مساحت ۵۰۰ هزار مترمربع واقع شده است. این پردیس بزرگ، بیش از ۴۵ هزار دانشجو را در خود جای داده. دانشگاه میلان ۱۰ دانشکده مختلف دارد که هرکدام حوزه درسی مخصوص به خود را دارند: علوم انسانی، پزشکی، دامپزشکی، حقوق، کشاورزی و موارد دیگر. درمجموع، این دانشکده‌ها ۱۳۴ رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند. 

  جدول اطلاعات دانشگاه میلان
  رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۳۱۶
  میانگین شهریه۲۵۰۰ یورو در سال
  رشته‌های محبوبکارشناسی ارشد اقتصاد، کارشناسی ارشد مالی، کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل
 3. دانشگاه پلی‌تکنیک تورین

  یکی از دانشگاه‌های دولتی ارزان ایتالیا، دانشگاه پلی‌تکنیک تورین است. این دانشگاه بیش از ۲۹ هزار دانشجو دارد که ۱۵ درصد آن‌ها از خارج از ایتالیا هستند. در دانشگاه تورین، ۱۸ دوره آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و به همین دلیل تورین یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های منطقه است. دانشگاه تورین ۱۱ بخش مختلف دارد که درمجموع ۲۸ رشته کارشناسی، ۳۲ رشته کارشناسی ارشد و ۲۴ دوره دکتری ارائه می‌دهد. این دانشگاه در زمینه رشته مهندسی و معماری از اعتبار بالایی برخوردار است.

  جدول اطلاعات دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
  رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۳۳۴
  میانگین شهریه۱۲۵۰ یورو در سال
  رشته‌های محبوبکارشناسی ارشد طراحی معماری، کارشناسی ارشد مهندسی برق، کارشناسی ارشد مهندسی شیمی
 4. دانشگاه فلورانس

  دانشگاه فلورانس ارزان‌ترین دانشگاه ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است. این دانشگاه بیش از ۱۳۰ مدرک در ۱۲ دانشکده اصلی خود در رشته‌هایی مانند کشاورزی و حقوق ارائه می‌دهد. این دانشکده‌ها، ۵۳ هزار دانشجو را از رشته‌های تحصیلی مختلف در خود جای داده‌اند.

  جدول اطلاعات دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
  رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۴۵۱
  میانگین شهریه۱۵۰۰ یورو در سال
  رشته‌های محبوبکارشناسی ارشد طراحی معماری، کارشناسی ارشد اقتصاد و توسعه، کارشناسی ارشد مالی و مدیریت ریسک
 5. دانشگاه سیه‌نا (Siena)

  دانشگاه سیه‌نا قدمت زیادی دارد و یکی از دانشگاه‌های ارزان ایتالیا به حساب می‌آید. این دانشگاه از ثبت‌نام بیش از ۲۲ هزار دانشجو استقبال می‌کند و دوره‌هایی را در ۱۵ گروه دانشگاهی از علوم‌ تجربی گرفته تا حقوق و علوم سیاسی ارائه می‌دهد.

  جدول اطلاعات دانشگاه سیه‌نا
  رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۶۰۱-۶۵۰
  میانگین شهریه۱۷۰۰ یورو در سال
  رشته‌های محبوبکارشناسی ارشد مالی، کارشناسی ارشد اقتصاد، کارشناسی ارشد BBA
 6. دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano

  دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و دولتی در بولزانو، شمال ایتالیا و یکی از جدیدترین مراکز اضافه‌شده به سیستم آموزش عالی این کشور است. این دانشگاه ارزان در ایتالیا بر ارائه آموزش‌ها و تجربیات عملی، چندزبانه و کاربردی به دانشجویان تمرکز دارد. مدرک تحصیلی آن به زبان انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه بخش زیادی از تدریس را به‌صورت کارگاهی برگزار می‌کنند. 

  جدول اطلاعات دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano
  رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۶۵۱-۷۰۰
  میانگین شهریه۱۳۰۰ یورو در سال
  رشته‌های محبوبکارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، کارشناسی ارشد نوآوری و کارآفرینی
 7. دانشگاه Ca’Foscari ونیز

  دانشگاه Ca'Foscari ونیز یک دانشگاه دولتی واقع در ونیز است که بیش از ۲۵ هزار دانشجو دارد. از نظر آکادمیک، Ca'Foscari از هشت بخش تشکیل شده است. این دانشگاه بیش از ۷۰۰ برنامه تبادل بین‌المللی را ارائه می‌دهد که نتیجه مشارکت آن با بیش از ۱۵۰۰ دانشگاه خارجی است. این موضوع تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان خارجی را به این دانشگاه می‌کشاند و به دانشجویان این امکان را می‌دهد که دوره‌های آموزشی را به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی بگذرانند.

هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه فلورانس

گران‌ترین دانشگاه‌های دولتی ایتالیا 

میزان شهریه اغلب دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به یکدیگر نزدیک است. تنها تعداد معدودی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا هستند که شهریه بالایی دارند. در ادامه دو مورد از گران‌ترین دانشگاه‌های دولتی ایتالیا را معرفی می‌کنیم.

۱. دانشگاه تورین

دانشگاه تورین یک مؤسسه آموزشی دولتی است که در لیست ۱۰ دانشگاه برتر و پیشروی ایتالیا قرار دارد. دانشگاه تورین یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین مؤسسات آموزشی ایتالیا به حساب می‌آید که در تمامی حوزه‌های مدرن به‌جز معماری و مهندسی، دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند. چندین رشته در زمینه‌های نوآورانه در دانشگاه گنجانده شده‌اند که شامل فناوری نانو، بیوسنسوریک و رشته‌های منحصربه‌فرد «استراتژی نظامی»، «ورزش به‌عنوان علم» و بیوتکنولوژی می‌شود.

جدول اطلاعات دانشگاه تورین
رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۵۵۱-۶۰۰
میانگین شهریه۳۰ هزار یورو در سال
رشته‌های محبوبتاریخ، فلسفه، اقتصاد، پزشکی، مدیریت

۲. دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا که در سال ۱۰۸۸ میلادی تأسیس شد قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است. تا امروز، این دانشگاه ۲۳۲ رشته تحصیلی دارد که ۸۴ مورد از آن‌ها بین‌المللی هستند و ۶۸ مورد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

جدول اطلاعات دانشگاه بولونیا
رتبه‌بندی بر اساس معیار QS در سال ۲۰۲۲۹۸
میانگین شهریه۱۱ هزار یورو در سال
رشته‌های محبوبکشاورزی و علوم غذایی، اقتصاد، مدیریت، پزشکی، حقوق

هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه بولونیا

جدول شهریه رشته‌های برتر در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا

دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در حوزه‌هایی مانند مدیریت، بانکداری، پزشکی، اقتصاد، الهیات و هنر به ایتالیا مهاجرت می‌کنند. در جدول زیر هزینه تحصیل در ایتالیا در برخی از رشته‌های برتر را مشاهده می‌کنید:

رشتهمیانگین شهریه
لیسانس هنر در مدیریت گردشگری۹ هزار و ۸۰۰ یورو در سال
لیسانس هنر در هتلداری
کارشناسی ارشد در مدیریت هتلداری و گردشگری
کارشناسی ارشد در طراحی سیستم گردشگری پایدار
لیسانس زبان، تمدن و علم زبان۷ هزار و ۵۰۰ یورو در سال
لیسانس در سیاست، فلسفه و اقتصاد
لیسانس در مطالعات لیبرال
کارشناسی ارشد در علوم سیاسی (مطالعات سیاست اتحادیه اروپا)
کارشناسی ارشد در روابط بین‌الملل
کارشناسی ارشد در مطالعات استراتژیک و علوم دیپلماتیک
لیسانس مدیریت بازرگانی و اقتصاد۱۹ هزار تا ۳۰ هزار یورو در سال
لیسانس مدیریت بازرگانی و ورزش
لیسانس در تجارت، رسانه و ارتباطات
کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی
کارشناسی ارشد در طراحی کسب‌وکار
کارشناسی ارشد در مدیریت برندهای لوکس

شهریه دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا معمولاً شهریه‌های بالاتری را در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند و بیشتر آن‌ها برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا هزینه‌های یکسانی دارند. متوسط شهریه در دانشگاه‌های خصوصی بین سه هزار تا ۳۵ هزار یورو در سال متغیر است. البته معدود رشته‌هایی نیز وجود دارند که ممکن است شهریه آن‌ها تا ۴۵ هزار یورو برسد.

دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا بیشتر دوره‌هایی در زمینه طراحی فشن، غذا، طراحی، مدیریت بازرگانی و اقتصاد ارائه می‌دهند. در این کشور، مؤسسات و دانشگاه‌های معتبر جهانی مانند NABA ،IED و Domus Academy در زمینه‌های فشن، طراحی و معماری داخلی اعتبار بالایی در زمینه آموزش و اشتغال پس از تحصیل دانشجویان کسب کرده‌اند. یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی مطرح، دانشگاه Bocconi است که به‌عنوان یکی از ۱۰ دانشگاه برتر جهان در زمینه آموزش تجارت و اقتصاد محسوب می‌شود. 

با اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است، نباید فراموش کرد که در صورت داشتن سابقه تحصیلی درخشان، دانشجویان موفق می‌توانند بورسیه دریافت کنند.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا

برخی دانشگاه‌های خصوصی وجود دارند که با وجود خصوصی بودن شهریه نسبتاً مناسبی دارند. در این بخش به‌سراغ چند نمونه از ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا می‌رویم:

 1. دانشگاه لینک کمپوس (Link Campus)

  دانشگاه لینک کمپوس در سال ۱۹۹۹ افتتاح شد. این دانشگاه به‌سرعت اعتبار و شهرت بالایی کسب کرد و در میان ۸۰ دانشگاه برتر ایتالیا قرار گرفت. شهریه این دانشگاه سالانه در حدود ۱۲ هزار یورو است.

 2. دانشگاه کاتولیکا دل ساکرو کوره (UCSC)

  این دانشگاه در منطقه شهری لومباردی میلان واقع شده است و پردیس‌هایی در شهرهای کرمونا، پیاچنزا، برشا و رم نیز دارد. این دانشگاه دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته‌های پزشکی، تجارت، زبان، هنر و علوم انسانی ارائه می‌دهد. میانگین شهریه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا سالانه ۱۶ هزار و ۲۰۰ یورو است.

 3. دانشگاه NABA

  دانشگاه Nuova Accademia di Belle Arti در سال ۱۹۸۰ تأسیس شد و بزرگ‌ترین دانشگاه خصوصی در ایتالیا است. این دانشگاه دوره‌های آموزشی خود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی برگزار می‌کند. در NABA دانشجویان می‌توانند به‌صورت عملی در زمینه رشته تحصیلی خود تجربه کسب کنند. بیشتر رشته‌های ارائه‌شده در این دانشگاه در زمینه هنر و طراحی هستند. ۸۹ درصد از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه یک سال پس از فارغ‌التحصیلی، شغل پیدا می‌کنند. شهریه این دانشگاه حدود ۱۷ هزار یورو در سال است. 

 4. دانشگاه UNISG

  دانشگاه علوم گوارش (UNISG) یک دانشگاه بین‌المللی است که در شمال ایتالیا قرار دارد. این دانشگاه را کارلو پترینی با تمرکز بر علوم گوارش و روابط ارگانیک بین خوراک بوم‌شناسی و فرهنگ تأسیس کرد. از زمان افتتاح UNISG در سال ۲۰۰۴ بیش از ۲۵۰۰ دانشجو در آنجا دوره‌های آموزشی خود را گذرانده‌اند. این دانشگاه دوره‌های متنوعی را در حوزه علوم تغذیه، فرهنگ و میراث غذایی، اکولوژی غذایی و ارتباطات و مدیریت مواد غذایی ارائه می‌دهد. شهریه این دانشگاه سالانه به‌صورت میانگین ۱۷ هزار و ۵۰۰ یورو است. 

دانشگاه UNISG ایتالیا

گران‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا

اگر قرار باشد در ایتالیا در دانشگاه‌های خصوصی ثبت‌نام کنید، هزینه تحصیل شما می‌تواند بسیار گران تمام شود. چند نمونه از گران‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. آکادمی دوموس (DOMUS)

  آکادمی دوموس یکی از مشهورترین و معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا است که در سال ۱۹۸۲ در میلان تأسیس شد. این آکادمی در طول سال‌ها به‌عنوان یک دانشگاه معتبر در زمینه مد و طراحی شهرت پیدا کرده است. آکادمی دوموس حدود ۲۵۰ دانشجو دارد و مدرسه‌ای برای پرورش استعدادها است و دانشجویان آن به‌صورت انفرادی و گروهی تحت راهنمایی متخصصان، روی پروژه‌های خود کار می‌کنند. این متخصصان از شرکت‌های معتبری مانند فرانکی مورلو، الساندرو دل آکوا و والنتینو رد هستند که بر فعالیت‌های دانشجویان نظارت می‌کنند. آکادمی دوموس طیف گسترده‌ای از دوره‌های کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد و تقریباً همه برنامه‌های آن به‌شکلی با طراحی مرتبط است. دوره کارشناسی ارشد در این آکادمی ۱۱ ماه طول می‌کشد و اکثر دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. شهریه آکادمی دوموس برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بین ۲۰ تا ۳۱ هزار یورو در سال است. 

 2. دانشگاه ویتا سلوت سان رافائل (UniSR)

  دانشگاه UniSR یک مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی خصوصی در ایتالیا است که در سال ۱۹۹۶ افتتاح شد. این دانشگاه مؤسسه آموزشی معتبری است که موفق می‌شود هر سال در میان ۵۰ دانشگاه برتر این کشور جای بگیرد. شهریه سالانه این دانشگاه ۲۰ هزار یورو است.

جدول شهریه رشته‌های برتر در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا

دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بیشتر دوره‌های آموزشی خود را در زمینه‌های هنری و فشن برگزار می‌کنند. جای تعجب نیست که رم و میلان پایتخت‌ مد جهان هستند. محبوب‌ترین رشته‌ها در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا نیز به حوزه هنر مربوط می‌شوند. برخی از رشته‌های برتر در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا شامل این موارد می‌شوند:

رشتهشهریه
لیسانس هنر در شاخه طراحی۱۷ هزار و ۵۰۰ یورو در سال
لیسانس هنر در شاخه طراحی داخلی و مبلمان۱۸ هزار  و ۲۰۰ یورو در سال
لیسانس هنر در شاخه طراحی داخلی۱۸ هزار یورو در سال
کارشناسی ارشد در طراحی جواهرات۱۹ هزار و ۲۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل در ایتالیا در ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی

هزینه بیمه دانشجویی در ایتالیا

دانشجویانی که برای تحصیل به ایتالیا می‌روند، باید بیمه دانشجویی داشته باشند. دانشجویان می‌توانند در بدو ورود، در سرویس بهداشت ملی ایتالیا (Servizio Sanitario Nazionale - S.S.N) ثبت‌نام کنند. در حال حاضر، قیمت بیمه برای دانشجویان ۱۴۹٫۷۷ یورو در سال است. 

جمع‌بندی

دانشگاه‌های ایتالیا از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا و جهان محسوب می‌شوند. در این کشور، دانشگاه‌ها به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و اغلب دانشگاه‌ها دولتی هستند. هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای مطرح، ارزان است. دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا دوره‌های خود را بیشتر در زمینه‌های هنر، اقتصاد و صنایع غذایی برگزار می‌کنند.

جمع‌بندی و سوالات متداول

ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل کدام‌اند؟

ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا شامل دانشگاه‌های پادوا، پلی‌تکنیک تورین، فلورانس، میلان و سیه‌نا می‌شوند.

 

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در ایتالیا چقدر است؟

هزینه زندگی یک دانشجو در ایتالیا (بدون احتساب شهریه دانشگاه) ماهانه بین ۷۰۰ تا هزار یورو است. 

هزینه خوابگاه دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی در ایتالیا ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو است. 

هزینه‌ تحصیل در ایتالیا به‌طور متوسط چقدر است؟

هزینه تحصیل در ایتالیا بستگی به رشته و نوع دانشگاه دارد. تحصیل در برخی از دانشگاه‌های دولتی به‌طور میانگین بین ۵۰۰ تا پنج هزار یورو هزینه دارد.