لهستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که اعتبار آموزشی مناسبی دارد. با آگاهی از هزینه تحصیل در این کشور می ‌توان تصویر دقیق‌تری از سیستم آموزشی لهستان به دست آورد.

کشور لهستان با بیش از ۴۰۰ دانشگاه و کالج، سالانه حدود ۱٫۵ میلیون دانشجوی خارجی می‌پذیرد. هزینه‌های تحصیل در لهستان با توجه به کیفیت دانشگاه‌های آن، بسیار مناسب هستند. دانشگاه‌های دولتی لهستان سالانه بین ۲ تا ۶ هزار یورو از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه دریافت می‌کنند. در این مطلب، به‌طور کامل به هزینه تحصیل در لهستان می‌پردازیم.

هزینه‌ های تحصیل در لهستان

سیستم آموزش عالی در لهستان، تاریخ غنی و پرباری دارد. دومین دانشگاه قدیمی اروپا در این کشور قرار گرفته. در لهستان، تحصیل در مقطع دکتری رایگان است و دانشجویان موظف به پرداخت شهریه نیستند. هزینه‌ های تحصیل در لهستان شامل شهریه، هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و... می‌شود. 

هزینه زندگی در لهستان نسبت به برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و انگلیس بسیار مقرون‌به‌صرفه است. شهرهایی مانند ورشو و کراکوف به‌دلیل محیط تحصیلی و هزینه پایین زندگی، در میان دانشجویان بسیار پرطرفدار هستند. 

هزینه‌ های زندگی دانشجویی در لهستان

کشور لهستان اقتصادی باثبات دارد و هزینه زندگی در آن پایین است. هزینه زندگی دانشجویی در لهستان بین ۳۵۰ تا ۵۵۰ یورو در ماه متغیر است. شما می‌توانید بودجه خود را بسته به شهر یا منطقه‌ای که می‌خواهید در آن درس بخوانید، تنظیم کنید. زندگی در شهرهای بزرگ‌تر مانند کراکوف یا ورشو بین ۵۰۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه هزینه دارد. 

هزینه تحصیل در لهستان برای زندگی دانشجویی

هزینه‌های اقامت در لهستان برای دانشجویان خارجی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه تحصیل در لهستان هزینه اقامت است. به‌طور کلی، حدود ۳۵ درصد از هزینه‌های ماهانه دانشجویان به مسکن اختصاص دارد. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در خوابگاه‌های دانشگاه یا آپارتمان‌های اجاره‌ای خصوصی که به‌صورت اشتراکی اجاره داده می‌شوند، اقامت داشته باشند. 

 • خوابگاه دانشجویی در ماه حدود ۶۰ تا ۱۵۰ یورو هزینه داد. اقامت در خوابگاه برای برقراری ارتباط با دانشجویان دیگر، عالی است.
 • اقامت در آپارتمان مشترک حدود ۸۰ تا ۱۵۰ یورو در ماه هزینه دارد. 
 • اگر بخواهید خودتان آپارتمان اجاره کنید، به‌خصوص در شهرهای بزرگ، قیمت‌ها بالاتر هستند. برای یک آپارتمان یک‌خوابه در کراکوف حدود ۳۰۰ تا ۴۶۵ یورو در ماه باید بپردازید. قیمت این آپارتمان در شهر ورشو حدود ۳۵۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه است.

در لهستان علاوه بر اجاره، هزینه‌های اضافی دیگری نیز خواهید داشت که شامل آب، برق، گرمایش و زباله است. کل این موارد حدود ۱۵۵ یورو در ماه برای یک آپارتمان ۸۵ متری هزینه دارد. بسیاری از صاحب‌خانه‌ها هنگام نقل‌مکان مبلغی را نیز به‌عنوان ودیعه دریافت می‌کنند. 

هزینه‌های غذا

غذا برای یک دانشجوی بین‌المللی معمولاً ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در ماه هزینه دارد. اگر مواد غذایی را از سوپرمارکت‌های ارزان‌تر بخرید، می‌توانید مقداری پول پس‌انداز کنید. 

هزینه صرف شام در یک رستوران مقرون‌به‌صرفه پنج یورو و در یک رستوران متوسط برای دو نفر، ۲۳ یورو تمام می‌شود. قیمت یک نوشیدنی سبک نیز دو یورو است.

هزینه حمل‌ونقل دانشجویان

وسایل حمل‌ونقل عمومی اصلی‌ترین گزینه برای جابه‌جایی دانشجویان است. می‌توان با پرداخت ۵۰ یورو برای یک ترم (۶ ماه) از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کرد. اگر می‌خواهید مانند ۱۸ درصد از دانشجویان لهستان از ماشین استفاده کنید، بهتر است بدانید قیمت هر لیتر بنزین حدود یک یورو است. 

هزینه دانشگاه در لهستان

دانشگاه‌های لهستان نیز مانند بسیاری از دیگر کشورها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی لهستان برای دانشجویان اتحادیه اروپا که به زبان لهستانی تحصیل کنند، رایگان است. 

شهریه دانشگاه‌های دولتی

در دانشگاه‌های دولتی، دانشجویان لهستانی، اتحادیه اروپا و سوئیس برای مدارک تحصیلی به زبان لهستانی شهریه پرداخت نمی‌کنند. دانشجویان خارجی غیر از اتحادیه اروپا موظف به پرداخت شهریه هستند. به‌طور میانگین شهریه دانشگاه در لهستان برای دانشگاه‌های دولتی به شرح زیر است: 

 • ۲ هزار تا ۶ هزار یورو در سال برای مدارک لیسانس
 • هزار تا ۸ هزار یورو در سال برای مقطع کارشناسی ارشد
 • ۲ هزار یورو در سال برای دوره مقدماتی زبان لهستانی جهت شروع تحصیل به زبان لهستانی

شهریه دانشگاه و مؤسسات آموزشی توسط خود مؤسسه تعیین می‌شود. هزینه تحصیل در دوره‌های MBA در حدود ۸ هزار تا ۱۲ هزار یورو در سال است. 

تحصیل در مقطع دکتری در لهستان علاوه بر اینکه رایگان است، برای تمام دانشجویان، بورسیه‌های کامل نیز در نظر گرفته می‌شود. 

هزینه تحصیل در لهستان برای دانشگاه‌های دولتی

ارزان‌ترین دانشگاه‌های دولتی لهستان

در این بخش، به‌سراغ برخی از ارزا‌ن‌ترین دانشگاه‌های دولتی لهستان می‌رویم. 

 1. دانشگاه Wroclaw

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۳۳۰۰ یورو (۳۶۰۰ دلار آمریکا) در سال

  شهریه کارشناسی ارشد: از ۲۹۰۰ یورو (۳۲۰۰ دلار آمریکا) در سال

  دانشگاه Wroclaw با سه قرن سابقه‌، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های منطقه اروپای مرکزی با بیش از ۲۵ هزار دانشجو است. این دانشگاه یک مرکز تحقیقاتی برتر است که هر ساله هزاران مقاله علمی منتشر می‌کند. این مجموعه از ۱۰ دانشکده تشکیل شده است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به دو زبان انگلیسی و لهستانی ارائه می‌دهد. دانشگاه Wroclaw ارزان‌ترین دانشگاه لهستان برای دانشجویان بین‌المللی است.

 2. دانشگاه علم و فناوری AGH

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۲۰۰۰ یورو (۲۲۰۰ دلار آمریکا) در سال

  شهریه کارشناسی ارشد: از ۲۰۰۰ یورو (۲۲۰۰ دلار آمریکا) در سال

  هزینه تحصیل در لهستان در دانشگاه علوم و فناوری AGH که در سال ۱۹۱۹ تأسیس شده، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. AGH یک دانشگاه فنی است که در شهر کراکوف قرار دارد. این دانشگاه شامل ۱۵ دانشکده مختلف است که رشته‌های مختلف تحصیلی را پوشش می‌دهند. این دانشگاه یک بخش اختصاصی برای دانشجویان بین‌المللی خود دارد که به‌دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن و کیفیت تدریسش، مشهور است.

 3. دانشگاه آدام میکیویچ (Adam Mickiewicz)

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: ۱۲۹۸ یورو (۱۳۷۰ دلار آمریکا) در سال 

  شهریه کارشناسی ارشد: ۱۲۹۸ یورو (۱۳۷۰ دلار آمریکا) در سال

  دانشگاه آدام میکیویچ یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های لهستان و منطقه محسوب می‌شود. این مؤسسه تحقیقاتی پیشرو در پنجمین شهر پرجمعیت لهستان یعنی پوزنان، قرار دارد. دانشگاه آدام میکیویچ با ۴۰ هزار دانشجو، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های لهستان است و هر سال تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را به خود جذب می‌کند. دانشجویان می‌توانند در این دانشگاه به زبان‌های آلمانی، انگلیسی یا لهستانی تحصیل کنند.

 4. دانشگاه صنعتی ورشو (WUT)

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۳۰۰۰ یورو (۳۳۰۰ دلار آمریکا) در سال

  شهریه کارشناسی ارشد: از ۲۰۰۰ یورو (۲۲۰۰ دلار آمریکا) در سال

  WUT یک مؤسسه پیشرو در فناوری در لهستان و یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات آموزشی در منطقه به‌ حساب می‌آید. این دانشگاه بیش از ۳۵ هزار دانشجوی تمام‌وقت دارد. ۱۸ دانشکده از ۱۹ دانشکده این دانشگاه در ورشو مستقر هستند و یک دانشکده دیگر نیز در شهر پلاک است. دانشکده‌ها تقریباً تمام رشته‌های تحصیلی مرتبط با علم و تکنولوژی را پوشش می‌دهند.

  WUT به‌دلیل پرورش بالاترین درصد از مدیران لهستانی شهرت دارد و به همین دلیل در میان دانشجویان بین‌المللی نیز مشهور و محبوب است. دانشجویان خارجی می‌توانند با صرف هزینه پایین در یکی از برترین دانشگاه‌های فناوری در اروپای مرکزی تحصیل کنند. 

 5. دانشگاه گدانسک

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۱۰۴۲ یورو (۱۱۰۰ دلار آمریکا) در سال 

  شهریه کارشناسی ارشد: از ۱۳۲۶ یورو (۱۴۰۰ دلار آمریکا) در سال

  با وجود پایین بودن هزینه تحصیل در دانشگاه گدانسک، این مجموعه بین پنج دانشگاه برتر لهستان قرار گرفته است و یک مؤسسه تحقیقاتی عمومی بسیار مهم محسوب می‌شود. دانشگاه گدانسک علاوه بر تئوری، به ارائه تجربیات عملی به دانشجویان خود می‌پردازد و با بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات در لهستان و در سراسر جهان همکاری می‌کند.

  تعداد دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه ارزان در لهستان سال‌به‌سال در حال افزایش است. بیشتر آن‌ها از طریق برنامه‌های تبادل دانشجو یا توافق‌نامه‌های دوجانبه وارد این دانشگاه می‌شوند. این دانشگاه دوره‌هایی را به بسیاری از زبان‌ها از جمله لهستانی ارائه می‌دهد که دانشجویان خارجی می‌توانند برای آشنایی با زبان محلی در آن‌ها شرکت کنند.

 6. دانشگاه ورشو

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۲۰۰۰ یورو (۲۲۰۰ دلار آمریکا) در سال

  شهریه کارشناسی ارشد: از ۲۰۰۰ یورو (۲۲۰۰ دلار آمریکا) در سال

  دانشگاه ورشو بزرگ‌ترین دانشگاه لهستان با بیش از ۵۰ هزار دانشجو است. این دانشگاه که در پایتخت کشور قرار دارد، بیش از ۳۷ رشته تحصیلی را در ۱۸ دانشکده خود ارائه می‌کند. دانشجویان بین المللی می‌توانند با انتخاب دانشگاه ورشو به یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین پایتخت‌های اتحادیه اروپا نقل مکان کنند. دانشگاه ورشو به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد بدون توجه به رشته تحصیلی موردنظر خود به یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین پایتخت‌های اتحادیه اروپا نقل‌مکان کنند. هشت درصد از دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند که می‌توانند قبل از ثبت‌نام در دانشگاه، در کارگاه‌های آنلاین شرکت کنند تا فرصت‌های شغلی خود را کشف کنند. 

 7. دانشگاه Jagiellonian

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۲۸۴۲ یورو (۳ هزار دلار آمریکا) در سال 

  شهریه کارشناس ارشد: از ۳۹۷۹ یورو (۴۲۰۰ دلار آمریکا) در سال

  در انتهای لیست ارزان‌ترین دانشگاه‌های لهستان برای دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه Jagellonian قرار دارد. این دانشگاه تحقیقاتی در کراکوف، سومین شهر بزرگ لهستان مستقر است. دانشگاه در سال ۱۳۶۴ میلادی تأسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به‌حساب می‌آید. در طول قرن‌ها این دانشگاه به یک مؤسسه آموزشی مدرن متشکل از ۱۵ دانشکده تبدیل شده است. 

  دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در این دانشگاه به زبان‌های آلمانی، انگلیسی یا لهستانی تحصیل کنند؛ همچنین می‌توانند از طریق دفتر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه درمورد فرصت‌های یادگیری پرس‌وجو کنند.

هزینه تحصیل در لهستان در دانشگاه ورشو

شهریه رشته‌های برتر در دانشگاه های دولتی لهستان

هزینه تحصیل در لهستان در برخی از رشته‌های برتر در دانشگاه‌های دولتی این کشور، در جدول زیر آمده است:

رشتهمیانگین شهریه در سال
پزشکی۱۳ هزار یورو
دندانپزشکی۱۴ هزار و ۵۰۰ یورو
داروسازی۸ هزار و ۷۰۰ یورو
مهندسی عمران۳۰۰۰ یورو
علوم کامپیوتر۳۰۰۰ یورو
مهندسی نرم‌افزار۳۰۰۰ یورو
روابط بین‌الملل۲۵۰۰ یورو
مدیریت تجارت جهانی۲۵۰۰ یورو
علوم ورزشی۲۵۰۰ یورو
طراحی داخلی۴۰۰۰ یورو
مهندسی مکانیک۴۰۰۰ یورو
اقتصاد۳۰۰۰ یورو
مدیریت۲۵۰۰ یورو

شهریه دانشگاه‌های خصوصی

متوسط شهریه دانشگاه در لهستان در دانشگاه‌های خصوصی به ترتیب زیر است:

 • متوسط شهریه دانشگاه‌های خصوصی در لهستان برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ۱۴۰۰ یورو است که از ۸۰۰ یورو تا ۲۳ هزار و ۲۰۰ یورو متغیر خواهد بود.
 • متوسط شهریه دانشگاه‌های خصوصی در لهستان برای دانشجویان کارشناسی ارشد بین‌المللی ۱۳۵۰ یورو است که از ۱۳۰۰ تا ۱۱ هزار و ۱۰۰ یورو متغیر است.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی لهستان

در این بخش بعضی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی لهستان را معرفی می‌کنیم:

 1. آکادمی مالی و مدیریت بیالیستوک (Bialystok)

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۹۱۹ یورو (۹۷۰ دلار آمریکا) در سال

  شهریه تحصیلات تکمیلی: از ۹۱۹ یورو (۹۷۰ دلار آمریکا) در سال

  هزینه تحصیل در لهستان در آکادمی امور مالی و مدیریت بیالیستوک بسیار مناسب است. این مؤسسه آموزشی خصوصی در ۲۰۰ کیلومتری شرق ورشو قرار دارد و دوره‌هایی را در زمینه‌های مرتبط با اقتصاد و مدیریت ارائه می‌دهد. در حالی که آکادمی نسبتاً جوان است، به لطف سیاست پذیرش آزاد و بدون توجه به ملیت و قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه، به‌آرامی به یک انتخاب محبوب برای دانشجویان بومی و بین‌المللی تبدیل شده است. علاوه بر آموزش باکیفیت، دانشجویان می‌توانند از امکانات ورزشی عالی، کتابخانه‌ها و خدمات اداری موجود در آکادمی نیز لذت ببرند.

 2. دانشگاه SWPS

  هزینه تحصیل: ۲۳۲۰ تا ۶۰۰۰ یورو (۲۴۴۷ تا ۶۳۰۸ دلار) در سال 

  دانشگاه SWPS به‌عنوان بهترین دانشگاه خصوصی در لهستان، طبق رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز، رتبه جهانی ۱۰۰۱ را به خود اختصاص داده است. دانشگاه SWPS یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های لهستان به‌ حساب می‌آید که به‌دلیل دوره‌های روانشناسی‌اش شناخته‌شده است. در طول سال‌ها، دانشگاه بر هدف خود که ارائه آموزش استثنایی هماهنگ با برنامه درسی مبتنی بر تجربه است، ثابت‌قدم مانده.

 3. دانشگاه کاتولیک جان پل دوم لوبلین (John Paul II Catholic University)

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: ۷۵۷ تا ۱۳۷۰ یورو (۸۰۰ تا ۱۴۵۰ دلار )

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: بین ۱۳۷۰ تا ۳۰۹۵ یورو (۱۴۵۰ تا ۳۲۶۸ دلار)

  دانشگاه کاتولیک لوبلین در سال ۱۹۱۸ راه‌اندازی شد و تنها مؤسسه خصوصی در لهستان است که به‌عنوان دانشگاه ثبت شده است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های لهستان محسوب می‌شود. مأموریت آن، تشویق به تحقیق با ادغام علم و ایمان و آموزش دانشجویان باهوش با اصول محکم کاتولیک است.

 4. دانشگاه WSB

  هزینه تحصیل: بین ۱۹۹۰ تا ۳۰۳۰ یورو (۲۱۰۰ تا ۳۲۰۰ دلار) در سال

  دانشگاه WSB یک مؤسسه خصوصی است که بر اهمیت کمک به اقتصاد محلی و توسعه مهارت‌های موردنیاز تأکید دارد. از آنجایی که این دانشگاه با چندین دانشگاه خارجی همکاری می‌کند، در میان دانشجویان بین‌المللی شناخته‌شده است. آموزش در این دانشگاه به چهار زبان انگلیسی، روسی، اوکراینی و لهستانی ارائه می‌شود. علاوه بر کلاس‌ها، فرصت‌های تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های فناوری اطلاعات و همچنین کارآموزی در مشاغل نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. 

 5. دانشگاه اقتصاد و نوآوری (Economics and Innovation)

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۲۰۰۰ تا ۳۰۴۵ یورو (۲۱۲۰ تا ۳۲۱۶ دلار) در سال

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: ۲۰۹۰ یورو (۲۲۱۰ دلار) در سال

  دانشگاه اقتصاد و نوآوری به برنامه‌های آموزشی خود برای افزایش دانش نظری و عملی دانشجویان افتخار می‌کند. تأکید این مجموعه بر یادگیری مبتنی بر تجربه به‌منظور تعمیق مهارت‌ها و توانایی‌های دانشجویان است. این دانشگاه به‌دلیل داشتن دوره‌هایی که با روندهای فعلی در صنعت تجارت هماهنگ است، شهرت دارد.

 6. دانشکده تجارت دانشگاه ملی لوئیس

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: از ۱۴۲۵ تا ۲۳۷۵ یورو (۱۵۰۵ تا ۲۵۰۷ دلار) در سال

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: ۱۴۲۵ تا ۲۳۷۵ یورو (۱۵۰۵ تا ۲۵۰۷ دلار) در سال

  مأموریت دانشکده تجارت دانشگاه ملی لوئیس تربیت رهبران مشتاق در صنعت با فعالیت‌های صرفاً آموزشی و علمی است. هدف این دانشگاه پرورش فارغ‌التحصیلانی است که نه‌تنها برای چالش‌های کنونی آماده باشند، بلکه بتوانند استانداردهای آینده را نیز برآورده کنند. 

 7. دانشگاه ویستولا (Vistula)

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: سالانه بین ۱۱۴۰ تا ۱۳۷۷ یورو (۱۲۰۴ تا ۱۴۵۴ دلار)

  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: سالانه ۱۲۳۵ تا ۱۶۶۵ یورو (۱۳۰۴ تا ۱۷۵۶ دلار)

  دانشگاه ویستولا یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های خصوصی در لهستان است. رشته‌های مختلف این دانشگاه توسط اساتید ماهر تدریس می‌شوند. از طریق همکاری نزدیک دانشگاه با دانشگاه‌ها و شرکت‌های سراسر جهان، دانشجویان تجربه و مهارت‌های لازم برای کسب مشاغل بین‌المللی موفق را به دست می‌آورند. 

هزینه تحصیل در لهستان در ارزان‌ترین دانشگاه‌های خصوصی

 گران‌ترین دانشگاه‌های خصوصی در لهستان

برخی از گران‌ترین دانشگاه‌های خصوصی لهستان شامل موارد زیر می‌شود:

 1. دانشگاه کوزمینسکی

  میانگین هزینه تحصیل: ۷۱۰۰ یورو (۷۵۰۰ دلار) در سال

  دانشگاه کوزمینسکی رشته‌های مختلف مرتبط با تجارت را آموزش می‌دهد. این دانشگاه که در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین مؤسسات خصوصی در لهستان است. حدود ۹ هزار دانشجو در برنامه‌های مختلف موجود در دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند که ۱۵۰۰ دانشجو از بیش از ۷۵ کشور جهان می‌آیند.

 2. دانشگاه لازارسکی

  هزینه تحصیل در کارشناسی: بین ۱۵۰۰ تا ۲۱ هزار و ۹۵۰ یورو (۱۵۸۰ تا ۲۳ هزار و ۱۷۷ دلار)

  هزینه تحصیل در کارشناسی ارشد: بین ۲۰۵۰ تا ۱۰۵۱۰ یورو (۲۱۶۵ تا ۱۱ هزار و ۱۰۰ دلار)

  دانشگاه لازارسکی یک دانشگاه بین‌المللی شناخته‌شده است که در زمینه برگزاری رشته‌های بازرگانی و حقوق شهرت دارد. این دانشگاه که با صدها مؤسسه آموزشی همکاری می‌کند، از سطح آموزشی بالایی برخوردار است. 

هزینه بیمه دانشجویی در لهستان

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر هزینه تحصیل در لهستان بیمه دانشجویی است. پیش از ورود به لهستان توصیه می‌شود دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا بیمه پزشکی بین‌المللی خود را خریداری کنند. در غیر این صورت، ملزم به امضای قرارداد بیمه درمانی داوطلبانه با صندوق سلامت ملی (Narodowy Fundusz Zdrowia - NFZ) می‌شوند. هزینه‌های بیمه دانشجویی در لهستان بالغ‌ بر ۱۵ یورو در ماه است. بر اساس این طرح بیمه، دانشجویان از خدمات پزشکی رایگان برخوردار می‌شوند و می‌توانند از کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه استفاده کنند. همه دانشجویان خارجی امکان خرید بیمه حوادث اضافی را نیز دارند.

جمع‌بندی

هزینه تحصیل در لهستان با توجه به سطح بالای آموزشی این کشور، بسیار مناسب است. هزینه زندگی دانشجویی در لهستان بین ۳۵۰ تا ۵۵۰ یورو برآورد می‌شود. این رقم در شهرهای بزرگ ورشو و کراکوف بین ۵۰۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه است. میانگین شهریه دانشگاه‌های دولتی لهستان سالانه بین ۲ هزار تا ۶ هزار یورو در مقطع کارشناسی و بین هزار تا هشت هزار یورو در مقطع کارشناسی ارشد برآورد می‌شود. 

جمع‌بندی و سوالات متداول

ارزان‌ترین دانشگاه‌های لهستان برای تحصیل کدام‌اند؟

ارزان‌ترین دانشگاه‌های لهستان دانشگاه Wroclaw، دانشگاه علم و فناوری AGH و دانشگاه گدانسک هستند. 

 

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در لهستان چقدر است؟

هزینه ماهانه زندگی یک دانشجو در شهرهای بزرگ ورشو و گدانسک بین ۵۰۰ تا ۸۵۰ یورو و در دیگر شهرهای لهستان بین ۳۵۰ تا ۵۵۰ یورو است. 

هزینه خوابگاه دانشجویی در لهستان چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی در لهستان بین ۶۰ تا ۱۵۰ یورو در ماه است. 

هزینه‌های تحصیل در لهستان شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه‌های تحصیل در لهستان شامل، شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، غذا، پوشاک و وسایل آموزشی است.