هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و سبک زندگی شما بستگی دارد. با‌این‌حال، حتی تحصیل در گران‌ترین دانشگاه و رشته تحصیلی در آفریقای جنوبی، ارزان‌تر از تحصیل در بسیاری از کشورهای انگیسی‌زبان است.

آفریقای جنوبی سرزمین مناظر زیبا و فرهنگ‌های متنوع است. تاریخچه طولانی تغییرات سیاسی این کشور باعث شده است تا سرعت پیشرفت اقتصاد و سیاست آن کمی کند شود؛ اما با حضور گروه‌های قومیتی و نژادی مختلف، به کشوری چندملیتی و با فرهنگ‌های متنوع و گوناگون تبدیل شده است که دانشجویان بین‌المللی به‌راحتی می‌توانند در آن تحصیل و زندگی کنند.

سه دانشگاه از 500 دانشگاه برتر جهان در آفریقای جنوبی قرار دارند و تمام رشته‌ها و مقطع‌های تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. علاوه‌بر‌این، هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی بسیار کمتر از دیگر کشورهای انگلیسی‎زبان است و همین موضوع عامل مهمی برای جذب دانشجویان خارجی محسوب می‌شود.

اگر می‌خواهید در یکی از کشورهای باکیفیت جهان با هزینه معقول و شرایط مناسب تحصیل کنید، آفریقای جنوبی می‌تواند گزینه‌ مناسبی برایتان باشد.

چه عواملی روی هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی تاثیرگذارند؟

کسی که می‌تواند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل شما در آفریقای جنوبی را تعیین کند، خودتان هستید؛ زیرا هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی به عوامل مختلفی مانند دانشگاه، رشته، شهر محل زندگی و سبک زندگی شما بستگی دارد. در‌ادامه، هر‌کدام از عوامل تاثیرگذار بر هزینه‌های تحصیل در آفریقای جنوبی را نام می‌بریم و توضیح می‌دهیم.

انتخاب دانشگاه

آفریقای جنوبی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بسیاری دارد که هرکدام شهریه‌های متفاوتی از دانشجویان دریافت می‌کنند. بنابراین، انتخاب دانشگاه تاثیر بسزایی روی هزینه‌های تحصیل شما در آفریقای جنوبی می‌گذارد؛ زیرا شهریه بخش مهمی از هزینه‌ها را در‌بر می‌گیرد.

دانشگاه‌های دولتی معمولا شهریه‌های کمتری برای دانشجویان بومی در نظر می‌گیرند و دانشجویان خارجی ممکن است مجبور شوند شهریه‌های بیشتری پرداخت کنند. دانشگاه‌های خصوصی آفریقای جنوبی شهریه‌های بیشتری دریافت می‌کنند که اغلب برای دانشجویان بومی و خارجی این مقدار شهریه برابر است.

رشته تحصیلی

در دانشگاه های آفریقای جنوبی، تحصیل در برخی رشته‌ها گران‌تر از رشته‌های دیگر است. برای تحصیل در رشته‌های نظری مانند علوم انسانی و علوم اجتماعی، شهریه‌های کمتری از دانشجویان دریافت می‌شود و علاوه‌بر شهریه، فقط باید هزینه کتاب‌های درسی را بپردازید.

شهریه رشته‌های تخصصی‌ نیازمند دانش عملی مانند مهندسی و پزشکی، بیشتر از رشته‌های نظری است. برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های علوم پزشکی، هزینه‌های مربوط به آزمایشگاه و بخش عملی را از دانشجویان دریافت می‌کنند.

مقطع تحصیلی

مقطع تحصیلی می‌تواند روی هزینه تحصیل شما در آفریقای جنوبی تاثیرگذار باشد؛ زیرا شهریه‌های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های آفریقای جنوبی متفاوت است.

معمولا هزینه سالانه مقطع کارشناسی ارزان‌تر از مقطع کارشناسی ارشد است؛ اما طول دوره کارشناسی بیشتر و در‌نتیجه برای دانشجویان گران‌تر است. هزینه‌های مقطع دکتری به عوامل متعددی مانند دانشگاه و رشته تحصیلی و طول دوره وابسته است.

محل زندگی

شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید، روی هزینه تحصیل شما در آفریقای جنوبی تاثیر می‌گذارد. در شهرهای کوچک، هزینه اجاره خانه و حمل‌ونقل و غذا و رستوران‌ها کمتر از شهرهای بزرگ است. شهرهای بزرگ و پیشرفته مانند کیپ‌تاون و ژوهانسبورگ امکانات بهتر و بیشتری دارند؛ اما هزینه‌‌های زندگی و تحصیل در آن‌ها بیشتر از دیگر شهرها است.

سبک زندگی

هزینه زندگی در آفریقای جنوبی تا حد زیادی به سبک زندگی شخصی شما وابسته است. نداشتن برنامه‌ریزی برای هزینه‌ها و مخارج باعث می‌شود تا هزینه تحصیل شما در آفریقای جنوبی بیشتر از حد معمول شود. برای مثال، با خرید از فروشگاه‌های دارای تخفیف یا استفاده از رستوران‌های متوسط، می‌توانید از هزینه‌های زندگی‌تان کم کنید.

تفریحات، سفرها، خرید پوشاک و لوازم منزل نیز از دیگر هزینه‌هایی است که هر شخصی با‌توجه‌به سبک زندگی و برنامه‌ریزی مالی و اولویت‌های زندگی‌اش در آفریقای جنوبی می‌تواند پرداخت کند. نکته مهم اینکه بعضی از دانشجویان با انجام کارهای پاره‌وقت، می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی‌شان را پوشش دهند و فشار مالی کمتری احساس کنند.

شهریه دانشگاه های آفریقای جنوبی

شهریه دانشگاه های آفریقای جنوبی معمولا به رتبه‌بندی دانشگاه و دولتی یا خصوصی بودن آن‌ها بستگی دارد. هر دانشگاه برای رشته خاص در هر مقطع، شهریه‌های متفاوتی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند. به‌طور متوسط شهریه دانشگاه های آفریقای جنوبی بین 2300 تا 4500 یورو است؛ با‌این‌حال، برای اطلاع دقیق از شهریه‌ها باید به وبسایت دانشگاه مدنظرتان مراجعه کنید.

فراموش نکنید که شهریه دانشگاه‌های برتر آفریقای جنوبی بیشتر از دیگر دانشگاه‌های این کشور است؛ اما برای دانشجویان خارجی و بین‌المللی مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود.

در جدول زیر، متوسط شهریه‌ سالانه ۵ دانشگاه‌های برتر آفریقای جنوبی را ذکر کرده‌ایم.

دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه کیپ‌تاون (University of Cape Town)3600 یورو
دانشگاه ویتواترسند (University of the Witwatersrand)2200 یورو
دانشگاه پرتوریا (University of Pretoria)1700 یورو
دانشگاه استلنبخ (Stellenbosch University)1400 تا 2400 یورو
دانشگاه کوازولو ناتال (University of KwaZulu Natal)1500 یورو

هزینه خوابگاه و مسکن در آفریقای جنوبی

بیشتر دانشگاه‌ های آفریقا برای دانشجویان بین‌المللی خوابگاه یا محل اقامت فراهم می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا هزینه خوابگاه و مسکن در آفریقای جنوبی برای شما تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند.

دانشجویان بین‌المللی برای مسکن و محل اقامت خود، به‌طور متوسط باید ماهانه بین 150 تا 720 یورو بپردازند. به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه های آفریقای جنوبی، برای اسکان ۲ گزینه در‌اختیار دارید که از میان آن‌ها می‌توانید انتخاب کنید. این گزینه‌ها عبارت‌اند از:

خوابگاه دانشجویی

خوابگاه دانشجویی محبوب‌ترین نوع اقامت برای دانشجویان بین‌المللی است؛ زیرا امکانات متعددی مانند باشگاه و فضای سبز و سالن همایش دارد و معمولا فاصله چندان زیادی با دانشگاه یا دانشکده محل تحصیل شما ندارد. خوابگاه‌ دانشجویی دانشگاه های آفریقای جنوبی شامل آپارتمان‌های مشترک بزرگ با اتاق‌های اشتراکی یا شخصی است که بسته به نوع اتاق، بابت آن‌ها باید بین 150 تا 250 یورو در ماه بپردازید.

زندگی در خوابگاه دانشجویی مزیت‌هایی نیز دارد که یکی از آن‌ها مبله‌بودن اتاق‌ها و داشتن برنامه غذایی روزانه است. بیشتر دانشگاه‌ های آفریقای جنوبی خوابگاه‌هایی با تمام امکانات و لوازم موردنیاز زندگی در‌اختیار دانشجویان قرار می‌دهند تا در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی شود. علاوه‌بر‌این، برنامه غذایی خوابگاه باعث می‌شود تا با پرداخت مبلغی اندک‌، به تغذیه مناسب دسترسی داشته باشید و زمانتان را صرف آشپزی نکنید.

اجاره خانه

برخی از دانشجویان خارجی برای زندگی در آفریقای جنوبی اجاره خانه را ترجیح می‌دهند. هزینه اجاره خانه در شهرهای بزرگ آفریقای جنوبی گران‌تر از شهرهای کوچک است. شهر ژوهانسبورگ گران‌ترین خانه‌ها را در آفریقای جنوبی دارد. پس‌از‌آن، شهرهای کیپ‌تاون و پرتوریا و دوربان در رتبه‌های بعدی قرار دارند که ممکن است اجاره آن‌ها برای دانشجویان خارجی مشکل باشد. برای اجازه خانه در آفریقای جنوبی، بسته به موقعیت جغرافیایی و تعداد اتاق‌ها و تعداد افراد اجاره‌کننده‌، باید ماهانه بین 300 تا 715 یورو بپردازید.

هزینه بیمه دانشجویی در آفریقای جنوبی

بیمه دانشجویی یکی از الزاماتی است که هر دانشجوی بین‌المللی باید پس از ورود به کشور مقصد آن را برآورده کند. آفریقای جنوبی یکی از بیمه‌های دانشجویی به‌صرفه‌ را برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشجویان خارجی بابت هزینه بیمه دانشجویی در آفریقای جنوبی باید سالانه حدود 300 یورو بپردازند.

بیمه دانشجویی آفریقای جنوبی موارد زیر را پوشش می‌دهد:

  • دسترسی نامحدود به امکانات بیمارستان‌های دولتی و خصوصی
  • ویزیت پزشک عمومی و متخصص
  • دندان‌پزشکی
  • معاینه چشم
  • مشاوره مجازی با پزشک

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع کارشناسی

برای تحصیل دوره کارشناسی در آفریقای جنوبی، باید دوره ۳ یا ۴ساله‌ای را در دانشگاه محل تحصیلتان بگذرانید. هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع کارشناسی بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مدنظر متغیر است.

در دانشگاه های آفریقای جنوبی رشته‌های تحصیلی متنوعی مانند مهندسی، هنر، علوم اجتماعی و پزشکی ارائه می‌شوند که در هرکدام از آن‌ها، می‌توانید تحصیلات تکمیلی خود را آغاز کنید.

دانشجویانی که مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه‌ های آفریقای جنوبی می‌گذرانند، پس از اتمام دوره نمره کلی مانند سطح ۱ یا ۲ دریافت نمی‌کنند. پس از سال سوم کارشناسی، آنان می‌توانند با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل شوند یا ۱ سال دیگر درس بخوانند تا دوره ممتاز را بگذرانند و مدرکشان را با نمره عالی دریافت کنند.

شهریه دانشگاه‌ها در آفریقای جنوبی برای مقطع کارشناسی به‌طور متوسط بین 3100 تا 4200 یورو است که بخش زیادی از هزینه تحصیل در این مقطع را شامل می‌شود. علاوه‌بر شهریه، هزینه بیمه دانشجویی، خوابگاه و مسکن، غذا و حمل‌ونقل نیز برعهده دانشجو است. دانشجویان خارجی برای هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع کارشناسی، سالانه حدود 15هزار تا 19هزار یورو باید بپردازند.

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع کارشناسی ارشد

مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آفریقای جنوبی بین ۲ تا ۳ سال است. تمام رشته‌های کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که درکنار هزینه نسبتا کم زندگی در این کشور، باعث شده است تا دانشجویان بین‌المللی برای مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه های آفریقای جنوبی را انتخاب کنند.

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع کارشناسی ارشد تفاوت زیادی با مقطع کارشناسی دارد و دانشجویان بین‌المللی بسته به رشته و دانشگاه، باید سالانه 700 تا 12هزار یورو شهریه بپردازند.

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع کارشناسی ارشد به‌دلیل شهریه متغیر دانشگاه‌ها، حدود مشخصی ندارد. به‌طور کلی، برای تحصیل کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی باید سالانه بیش از 15هزار یورو هزینه کرد.

با‌توجه‌به کوتاه‌تربودن طول دوره تحصیل مقطع کارشناسی ارشد، هزینه تحصیل در این مقطع ممکن است ارزان‌تر از دوره کارشناسی باشد. با‌این‌حال، نباید فراموش کرد که تمام این هزینه‌ها به عوامل بسیار زیادی وابسته‌اند و می‌توانند گران‌تر یا ارزان‌تر از حد معمول شوند.

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع دکتری

تحصیل مقطع دکتری در آفریقای جنوبی معمولا بین ۲ تا ۴ سال زمان می‌برد. هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بین‌المللی متفاوت است. برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها کمک‌هزینه‌های متنوعی دراختیار دانشجویان قرار می‌دهند که درصورت دریافت آن‌ها، بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو پوشش داده می‌شود.

دانشجویان خارجی برای ورود به مقطع دکتری در آفریقای جنوبی باید حدود 700 یورو بابت هزینه ثبت‌نام بپردازند. علاوه‌بر‌این، شهریه دکتری در دانشگاه های آفریقای جنوبی سالانه بین 1200 تا 3‌هزار یورو است که با‌توجه‌به نوع برنامه دکتری، مدنظرتان ممکن است تغییر کند.

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی مقطع دکتری ارزان‌تر از مقاطع دیگر است؛ زیرا بعضی از دانشگاه‌ها مبلغی به‌عنوان حقوق به دانشجویان این مقطع می‌پردازند که بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل آنان را پوشش می‌دهد.

هزینه تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌ های آفریقای جنوبی ارزان‌تر از دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان است و آینده شغلی تضمین‌شده‌ای نیز دارد. به‌همین‌دلیل، بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی و رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی مانند دندانپزشکی و چشم‌پزشکی، آفریقای جنوبی را انتخاب می‌کنند.

دوره پزشکی در آفریقای جنوبی 6ساله است که در ۵ سال اول علوم پزشکی آموزش داده می‌شود و در سال آخر دانشجویان باید دوره کارآموزی را بگذرانند. هزینه تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی از 13هزار یورو آغاز می‌شود و بسته به دانشگاه محل تحصیل، ممکن است تغییر کند.

با‌توجه‌به شهریه گران‌تر دوره پزشکی و دندانپزشکی در آفریقای جنوبی از دوره‌های دیگر، هزینه تحصیل و زندگی برای دانشجویان این دوره نیز بیشتر است. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی و رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی در آفریقای جنوبی، باید سالانه حداقل 20هزار یورو هزینه کنند.

فرم مشاوره هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوالات متداول

هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی شامل چه مواردی است؟

هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی شامل شهریه دانشگاه، بیمه دانشجویی، خوراک و غذا، حمل‌ونقل و اسکان دانشجو می‌شود.

هزینه تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی از حدود 20هزار یورو در سال آغاز می‌شود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی مشابه هزینه تحصیل پزشکی است و از حدود 20هزار یورو در سال شروع می‌شود.

آیا هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی بالاست؟

خیر، هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی درمقایسه‌با دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان بالا نیست و برای دانشجویان خارجی مقرون‌به‌صرفه است.

عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی چیست؟

نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، محل زندگی و سبک زندگی عوامل تاثیرگذار روی هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی‌اند.