دومینیکا یک جزیره کوچک است که در سال ‌های اخیر توجه بسیاری را به دانشگاه‌های خود جلب کرده. با وجود دانشگاه‌های معدود در این کشور، دانشجویان زیادی برای تحصیل در دومینیکا اقدام می‌کنند.

جزیره دومینیکا کشوری کوچک است که در جزایر بادگیر، در نیمه راه بین پورتوریکو و ترینیداد و توباگو قرار دارد. برخی ممکن است به‌اشتباه این کشور را با جمهوری دومینیکن یکی بدانند. دومینیکا دو دانشگاه دولتی و چندین دانشگاه خصوصی دارد. تعداد دانشگاه‌های این کشور کمتر از انگشتان دو دست است و تنوع رشته‌های تحصیلی در آن‌ها زیاد نیست. در این مطلب قصد داریم نگاه دقیق‌تری به وضعیت تحصیل در دومینیکا و هزینه‌های آن بیندازیم.

تحصیل در دومینیکا

دومینیکا یک کشور ۷۴ هزار نفری است که زبان رسمی آن انگلیسی است. در این کشور، دانشگاه‌های کمی فعالیت می‌کنند که هیچ‌کدام از آن‌ها در رتبه‌بندی‌های جهانی حضور ندارند. تحصیل پزشکی در دومینیکا از محبوبیت بالایی برخوردار است و دانشجویان زیادی برای تحصیل در این رشته به این کشور می‌روند. 

آموزش در کشور دومینیکا به دو بخش دولتی (آموزش رایگان) و خصوصی (مؤسسات تجاری، مدارس خصوصی) تقسیم می‌شود. سیستم آموزشی این کشور به‌طور سنتی به چهار سطح تقسیم می‌شود: آموزش پیش‌دبستانی، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش عالی.

بیش از ۸۰ مؤسسه آموزشی پیش‌دبستانی در دومینیکا وجود دارد که والدین باید هزینه تحصیل در آن‌ها را بپردازند؛ زیرا تمامی این مؤسسات خصوصی هستند. اکثر دانش‌آموزان در این مقطع، فرزندان کسانی هستند که درآمد بالاتر از متوسط دارند.

تحصیل در دومینیکا در دانشگاه

تحصیل در مدرسه در دومینیکا

تحصیل در مدرسه در دومینیکا برای کودکان از سن ۵ تا ۱۶ سالگی رایگان و اجباری است. هزینه آموزش را دولت و جوامع مذهبی محلی پرداخت می‌کنند. دانش‌آموزان معمولاً در ۱۲ سالگی دوره ابتدایی را به پایان می‌رسانند. پس از اتمام دوره، تمام فارغ‌التحصیلان امتحانات جامع را پشت سر می‌گذارند.

در کل جزیره ۶۳ مدرسه فعالیت می‌کنند که ۵ تا از آن‌ها خصوصی هستند. در مدارس خصوصی آموزش باکیفیت‌تری ارائه می‌شود. پیشرفته‌ترین مدارس خصوصی دومینیکا عبارت‌اند از: Convent Preparatory School و Pioneer Prep School Dominica.

دانش‌آموزان پس از اتمام دوره ابتدایی و موفقیت در امتحانات، به‌مدت پنج سال در یک دبیرستان تحصیل می‌کنند. این جزیره همچنین مؤسسات آموزشی برای کودکان با نیازهای خاص دارد. 

از مهم‌ترین دبیرستان‌های دومینیکا می‌توان به مدرسه خصوصی Orion Academy و مدرسه دولتی Dominica Grammar School اشاره کرد. جوانان اغلب برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌روند؛ زیرا تعداد مؤسسات آموزش عالی در دومینیکا اندک است. بریتانیا، ایالات‌ متحده، فرانسه و سایر کشورهای منطقه کارائیب مشتاقانه میزبان متقاضیان دومینیکا هستند.

مزایای تحصیل در دومینیکا

پیش از هر اقدامی، بهتر است با مزایا و معایب تحصیل در دومینیکا آشنا شوید. برخی از مزایای تحصیل در این کشور شامل موارد زیر می‌شود:

 • این کشور طبیعت فوق‌العاده‌ای دارد و تحصیل و زندگی در آن لذت‌بخش است.
 • اخذ پذیرش دانشگاهی از دومینیکا نسبتاً آسان است. 
 • دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را به زبان انگلیسی پیش ببرند. 
 •  مدارک دانشگاه‌های دومینیکا در سراسر جهان پذیرفته می‌شوند. 

از معایب تحصیل در دومینیکا نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهریه دانشگاه‌ها تفاوت چندانی با شهریه دانشگاه‌های کشورهای برتر اروپایی مانند فرانسه، ایتالیا و اسپانیا ندارد.
 • دانشگاه‌های دومینیکا در رنکینگ‌های جهانی رتبه بالایی ندارند. 
 • به‌دلیل کم بودن جمعیت، احتمال پیدا کردن شغل (به‌غیر از کارآفرینی) دشوار است.

شرایط تحصیل در دومینیکا

برای تحصیل در دانشگاه‌های دومینیکا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌توان اقدام کرد. تحصیل در دومینیکا به زبان انگلیسی است. روش اخذ پذیرش به این صورت است که دانشجو باید مستقیماً درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کند. برای اخذ پذیرش باید مدارک و ریز نمرات و همچنین نمره قبولی در آزمون‌های آیلتس یا تافل را برای دانشگاه مقصد ارسال کرد. 

کشور دومینیکا دو دانشگاه دولتی و پنج دانشگاه خصوصی است. 

دانشگاه‌های دولتی:

 • کالج ایالتی دومینیکا (Dominica State College)
 • دانشگاه هند غربی (the West Indies)

دانشگاه‌های خصوصی:

 • دانشکده پزشکی دانشگاه All Saints
 • دانشگاه بین‌المللی تحصیلات تکمیلی
 • دانشگاه New World
 • دانشگاه سنت جوزف
 • دانشگاه دامپزشکی سنت نیکولاس

هزینه تحصیل در دومینیکا

شاید برخی بپرسند آیا تحصیل در دومینیکا رایگان است؟ در جواب این سؤال باید گفت خیر. حتی می‌توان گفت شهریه دانشگاه‌ها در دومینیکا چندان کمتر از دانشگاه‌های ایتالیا، فرانسه و اسپانیا نیست. 

هزینه استاندارد زندگی در دومینیکا با احتساب اجاره‌بها و خدمات آب و برق حدود ۹۹۳ دلار آمریکا خواهد بود. این هزینه‌ها شامل اینترنت، قبض تلفن، هزینه‌های حمل‌ونقل و هزینه‌های مربوط به سرگرمی است.

هزینه شهریه سالانه تحصیلی

متوسط هزینه تحصیل در دومینیکا برای دانشجویان مقطع کارشناسی حدود ۱۴ هزار دلار آمریکا در سال است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد باید به‌طور میانگین ۱۷ هزار و ۸۵۰ دلار در سال بپردازند. البته ممکن است برخی رشته‌ها شهریه‌های بالاتری داشته باشند. 

ویزای تحصیلی دومینیکا

ویزای دانشجویی در دومینیکا به شهروندان خارجی این امکان را می‌دهد که به‌صورت موقت به دومینیکا مهاجرت کنند و دوره تحصیلشان را بگذرانند. تحصیل در دومینیکا در مقطع کارشناسی، گزینه‌ای محبوب برای دانشجویان در سراسر جهان به شمار می‌رود. مهاجرت تحصیلی به دومینیکا در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی داشته است که بخشی از آن به‌دلیل سیاست مهاجرت نسبتاً لیبرال همراه با کیفیت بالای زندگی در این کشور است.

برای دریافت ویزای تحصیلی دومینیکا باید این شرایط برآورده شوند:

 • نامه پذیرش دانشگاه که نشان دهد متقاضی پیشنهاد تحصیل تمام‌وقت در یک مؤسسه آموزشی معتبر را دارد.
 • مدرکی که نشان دهد دانشجو تمکن مالی دارد.
 • مدرکی که نشان دهد شهریه دوره به‌طور کامل پرداخت شده است.
 • مدرکی که نشان دهد دانشجو بیمه درمانی خصوصی دارد.
 • متقاضی باید در اتمام دوره تحصیلی، خواستار بازگشت به کشور خود باشد. 

مدارک لازم برای تحصیل در دومینیکا

برای تحصیل در دومینیکا معمولاً مدارک زیر موردنیازاند: 

 • دو عکس جدید به‌اندازه پاسپورت
 • گواهی تولد متقاضی به زبان انگلیسی
 • کپی گذرنامه یا شناسنامه
 • فرم پذیرش دانشگاه
 • گواهی نمره تافل یا آیلتس (بسته به اینکه مؤسسه آموزشی مربوطه کدام را می‌پذیرد.)
 • فرم تکمیل‌شده درخواست برای مجوز تحصیل

برخی دانشگاه‌ها و رشته‌ها ممکن است به مدارک بیشتری نیاز داشته باشند. 

تحصیل در دومینیکا در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دومینیکا فرد متقاضی باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله داشته باشد. مقطع کارشناسی در دومینیکا هشت ترم است و چهار سال طول می‌کشد. رشته‌های مختلفی برای تحصیل در این مقطع در دومینیکا وجود دارند که محبوب‌ترینشان رشته تجارت و مدیریت (Administration) است. دانشجویان برای تحصیل در این رشته‌ها باید نمره آیلتس ۶ داشته باشند. 

تحصیل در دومینیکا در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در دومینیکا بین یک تا دو سال است. در رشته‌های مرتبط با علوم در مقطع کارشناسی ارشد (M.Sc) کلاس‌ها معمولاً جنبه فنی دارند و بر توسعه مهارت‌های تحلیلی و حل مسئله از طریق کار آزمایشگاهی و تحقیقات علمی تمرکز دارند. برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد به مدرک لیسانس علوم نیاز ندارید، اما باید مدرک کارشناسی در یک موضوع مرتبط داشته باشید. 

مدت‌زمان کلی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین یک تا دو سال است. با این حال، برخی از رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر سه تا پنج سال طول می‌کشند. کارشناسی ارشد پزشکی نیز بسته به تخصص شما می‌تواند تا ۶ سال طول بکشد.

برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشکده فنی، معمولاً باید در پایان تحصیلات آکادمیک خود یک پایان‌نامه علمی بنویسید. به‌طور کلی، دانشگاه‌ها و مدارس تحصیلات تکمیلی برای پایان تحصیلات در علوم طبیعی، علوم اجتماعی (مانند مالی، روانشناسی)، بازرگانی، مهندسی و فناوری، پزشکی و بهداشت، ریاضیات، انفورماتیک و... مدرک کارشناسی ارشد (M.Sc) اعطا می‌کنند.

از دیگر رشته‌های محبوب در دانشگاه‌های دومینیکا در مقطع کارشناسی ارشد می‌توان به رشته هنر (Arts) و آموزش و تدریس (Education and Teaching) اشاره کرد.

تحصیل در دومینیکا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در دومینیکا در مقطع دکترا

دریافت پذیرش تحصیل در مقطع دکترا در دومینیکا کار چندان ساده‌ای نیست. دلیش هم تعداد کم دانشگاه‌های این مقطع است. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. یکی از پیش‌نیازهای تحصیل، داشتن نمره ۷ در آزمون آیلتس است. 

رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه‌های دومینیکا در مقطع دکتری عبارت‌اند از:

 • علوم و حرفه‌های کاربردی (Applied Sciences and Professions)
 • تجارت (Business)
 • آموزش و تدریس (Education and Teaching)
 • فلسفه
 • روانشناسی
 • حقوق جزا (Law and Jurisprudence)

مراحل اپلای در دانشگاه‌های دومینیکا

 • برای اپلای در دانشگاه‌های دومینیکا در مرحله اول باید رشته درسی و دانشگاه خود را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعد باید درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنید.
 • پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر باید برای دریافت ویزا اقدام کنید. 
 •  پس از اخذ ویزای تحصیلی می‌توانید به دومینیکا پرواز کنید. 

مراحل اپلای جهت تحصیل در دومینیکا

بورسیه تحصیلی در دومینیکا

برای تحصیل در دومینیکا بورسیه‌های زیادی وجود دارد که دانشجویان خارجی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. در این بخش، به برخی از این بورسیه‌ها اشاره می‌کنیم:

نام بورسیهرشته و مقطع تحصیلینوع حمایت
Ritchie-Jennings Memorial Scholarship Program, 2023کارشناسی و کارشناسی ارشد حسابداری، مدیریت تجارت، امور مالی، عدالت کیفری (Criminal justice)از هزار تا ۱۰ هزار دلار امریکا
Novus Biologicals Scholarships, 2023کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های مربوط به علومتا ۱۵۰۰ دلار آمریکا
برنامه پژوهشی Well Mountain Initiative 2023تمامی رشته‌های ارائه‌شده توسط دانشگاه در مقطع کارشناسی  بورسیه کامل
International Council of Medical Research, ICMR International Fellowships, 2022-23  تمامی رشته‌ها در مقطع دکتری  بخشی از هزینه‌های زندگی و سفر
IWMF Howard G. Buffett Fund, 2022رشته روزنامه‌نگاری (تنها مختص به زنان)بخشی از هزینه‌های تحصیل

کار و تحصیل در دومینیکا

نکته مهم درباره کار در حین تحصیل در دومینیکا این است که دولت این کشور اجازه این کار را به دانشجویان خارجی نمی‌دهد. دانشجویان می‌توانند در آخر هفته‌ها که کلاس‌ها برگزار نمی‌شود به کارهای پاره‌وقت بپردازند. اجازه کار تمام‌وقت فقط بعد از فارغ‌التحصیلی به دانشجویان داده می‌شود. 

اقامت پس از تحصیل در دومینیکا

کسانی که تحصیلاتشان در دانشگاه‌های دومینیکا به اتمام می‌رسد، برای ماندن در کشور باید ویزای کاری بگیرند. برای این منظور، آن‌ها باید در دومینیکا پیشنهاد شغلی داشته باشند. در صورت اخذ پیشنهاد شغلی معتبر، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری (پنج ساله) وجود خواهد داشت. مرجع ارائه درخواست اقامت وزارت امور خارجه، مهاجرت و کار است. یکی دیگر از راه‌هایی که فارغ‌التحصیلان می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند، ازدواج با یک تبعه دومینیکا است. 

جمع‌بندی

کشور دومینیکا یک جزیره کوچک در دریای کارائیب است که حدود ۷۴ هزار نفر جمعیت دارد. در این کشور، دو دانشگاه دولتی و چند مؤسسه خصوصی وجود دارد. هزینه تحصیل در دومینیکا در مقطع کارشناسی سالانه ۱۴ هزار دلار و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۷ هزار و ۸۵۰ دلار است. فارغ‌التحصیلان پس از پایان تحصیلات خود، برای اقامت باید مجوز کار دریافت کنند. 

فرم مشاوره تحصیل در دومینیکا

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در دومینیکا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دومینیکا به‌طور متوسط در مقطع کارشناسی سالانه ۱۴ هزار دلار و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۱۷ هزار و ۸۵۰ دلار است.

 

آیا دومینیکا کشور مناسبی برای تحصیل است؟

با اینکه در دومینیکا دانشگاه‌های زیادی وجود ندارد و هیچ‌کدام از این دانشگاه‌ها رنکینگ بالایی ندارند ولی هر سال افراد زیادی متقاضی تحصیل در این کشوراند.

آیا در دانشگاه‌های دومینیکا زبان انگلیسی تدریس می‌شود؟

زبان تدریس در دانشگاه‌های دومینیکا، انگلیسی است. 

آیا برای تحصیل در دومینیکا به مدرک زبان آیلتس نیاز دارم؟

برای تحصیل در دومینیکا در مقطع کارشناسی به نمره آیلتس ۶، در کارشناسی ارشد آیلتس ۶٫۵ و برای دکتری به آیلتس ۷ نیاز است. 

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در دومینیکا می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

برای اقامت در دومینیکا پس از پایان تحصیل، باید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. با داشتن پیشنهاد شغلی می‌توان این کار را انجام داد. 

آیا هنگام تحصیل در دومینیکا می‌توانم در این کشور کار کنم؟

در دومینیکا دانشجویان می‌توانند آخر هفته‌ها (زمان تعطیلی کلاس‌ها) کار پاره‌وقت داشته باشند. 

برای تحصیل در دومینیکا به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای تحصیل در دومینیکا به مدرک آیلتس یا تافل نیاز است.

محدودیت سنی تحصیل در دومینیکا چند سال است؟

برای تحصیل در دومینیکا محدودیت سنی وجود ندارد.