در این مطلب قصد داریم در مورد شرایط تحصیل در دبی، بهترین دانشگاه‌های کشور امارات، روش دریافت ویزای دانشجویی دبی و شرایط لازم برای کار کردن در حین تحصیل در امارات را بررسی کنیم. امارات به عنوان کشوری با استانداردهای آموزشی بالا شناخته می‌شود. با وجود پردیس‌های دانشگاهی و کالج‌های معتبر بین‌المللی متعددی که در دبی واقع شده‌اند، فرصت‌های آموزشی فروانی در امارات وجود دارد. با انتخاب تحصیل در دبی، صرف‌نظر از رشته تحصیلی یا علایق خود، علاوه بر دریافت آموزش‌هایی در سطح جهانی می‌توانید نقش فعالی هم در شکل دادن به آینده ایفا کنید.

تحصیل در دبی
پرچم امارات
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل در امارات

سیستم آموزش عالی امارات تحت تاثیر سیستم‌های آموزشی غربی قرار گرفته است و برخی از بهترین دانشگاه‌های منطقه خلیج فارس در این کشور واقع شده‌اند. تعداد موسسه‌های آموزشی در امارات متحده در حال افزایش است؛ اما  در حال حاضر سه دانشگاه دولتی و بیش از ۵۰ موسسه خصوصی در این کشور وجود دارد. میان دانشجویان بین‌المللی رقابت زیادی برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی وجود دارد؛ ولی پذیرش در دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی ساده‌تر است.

بسیاری از موسسه‌های بین‌المللی هم حضور رو به رشدی در امارات دارند و همین باعث شده است دانشجویانی که به دنبال کسب تحصیلات بین‌المللی معتبر هستند به سراغ این نوع موسسه‌ها بروند.

یادگیری زبان عربی از جمله شرایط تحصیل در امارات نیست؛ زیرا اکثر دانشگاه‌ها و موسسه‌ها برنامه‌های آموزشی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. با وجود اینکه هزینه‌های تحصیل در امارات زیاد است ولی فرصت‌هایی هم برای دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجوهای بین‌المللی وجود دارد، همچنین دانشجوها می‌توانند با دریافت ویزای دانشجویی در امارات شغل پاره‌وقت داشته باشند.

دانشجوهای بین‌المللی برای سفر به امارات نیاز به یک ویزای دانشجویی خواهند داشت. متقاضیان بعد از دریافت نامه پذیرش دانشگاه باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند، این ویزا یک ساله است و تنها به شرطی تمدید می‌شود که دانشجو در یک برنامه دانشگاهی در امارات ثبت‌نام کرده باشد.

تحصیل در امارات

منبع: bayut

شرایط تحصیل در دبی

دانشگاه‌ها و کالج‌های زیادی وجود دارند که دانشجوهای بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند، اما متقاضیان باید شرایط پذیرش را داشته باشند. قبل از صدور ویزای دانشجویی متقاضیان باید تمام تشریفات مربوط به پذیرش در دانشگاه را انجام داده باشند.

شرکت در آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی مثل آیلتس PTE یا تافل از جمله شرایط تحصیل در دبی نیست و بدون مدرک زبان هم امکان پذیرش در دانشگاه‌های دبی وجود دارد. برخلاف دانشگاه‌های بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، استرالیا یا هر دانشگاه بین‌المللی دیگری، دانشجوها نیازی به اثبات مهارت انگلیسی خود ندارند و همین باعث می‌شود فرآیند پذیرش راحت‌تر صورت بگیرد.

شغل‌های پاره‌وقت یکی از دغدغه‌های اصلی برخی از دانشجوهای بین‌المللی است. در امارات فرصت‌های شغلی پاره‌وقت خارج از دانشگاه برای دانشجوها فراهم می‌شود؛ اما متقاضیان برای انجام این کارهای پاره‌وقت باید از دانشگاه یا کالج محل تحصیل خود مجوز دریافت کنند. دانشجوها می‌توانند در داخل دانشگاه هم در کتابخانه‌ها، بخش‌ها و دفاتر اداری کار کنند. زمان کار مجاز برای دانشجوها در طی ترم تحصیلی ۱۵ ساعت در هفته یا ۶۰ ساعت در ماه است. این زمان در طول تعطیلات تابستان به ۴۰ ساعت در هفته یا ۱۶۰ ساعت در ماه افزایش پیدا می‌کند.

دانشگاه دبی

منبع: linkedin

ادامه تحصیل در دبی

متقاضیان مقاطع تحصیلی دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند برای ادامه تحصیل در دبی اقدام کنند. برای تحصیل در هر یک از مقاطع مورد نظر خود باید ابتدا در یک موسسه آموزشی پذیرفته شوید و سپس ویزای تحصیلی امارات را دریافت کنید.

شرایط ادامه تحصیل در دبی مقطع دبیرستان

سیستم تحصیلی امارات در مقطع دبیرستان در امارات مشابه آمریکا است و دانش‌آموزها بعد از گذراندن دوره آموزشی چهار ساله می‌توانند دیپلم خود را دریافت کنند. مدرک دیپلم دبیرستان‌های دبی فرصت ورود به موسسه‌های آموزشی معتبر سراسر جهان را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند. نکته اصلی داشتن شرایط ادامه تحصیل در دبی مقطع دبیرستان است.

درست مانند سایر کشورها، در امارات هم تمام موسسه‌های آموزشی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. فقط شهروندان امارات امکان تحصیل در مدارس دولتی را دارند و دانش‌آموزن بین‌المللی فقط می‌توانند در مدارس خصوصی تحصیل کنند.

برای تحصیل در دبیرستان‌های دبی لازم نیست مدرک زبان داشته باشید. در دبی حدود ۲۰۰ موسسه آموزشی خصوصی وجود دارد که دارای برنامه‌های پیشرفته‌ای هستند و علاوه بر دوره‌های اروپایی، دوره‌های هندی و ایرانی هم ارائه می‌دهند. کودکان از ۱۱ سالگی در دبیرستان‌های دبی پذیرفته می‌شوند و امکان تحصیل در مدارس مختلط که درآن دختران و پسران با هم آموزش می‌بینند هم وجود دارد.

شرایط ادامه تحصیل در دبی مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دبی بین سه تا چهار سال زمان می‌برد. برخی از افراد به قصد دریافت اقامت ایالات متحده، بریتانیا و کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دبی اقدام می‌کنند؛ دلیلش هم این است که دانشجویان بعد از دو تا سه سال می‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر ایالات متحده، انگلستان و کانادا اقدام کنند.

دانشجویان مقطع کارشناسی در دبی می‌توانند در هفته ۱۰ ساعت کار کنند، حقوق هر ساعت کار ۱۲ دلار است که می‌تواند بخشی از شهریه دانشگاه را پوشش دهد. دانشجویان برای پیدا کردن کار در دبی به مهارت‌هایی مانند تسلط به زبان انگلیسی، ویژگی‌های شخصیتی مناسبو سابقه کار نیاز دارند.

یکی از دانشگاه‌های دبی

منبع: timesofindia

شرایط ادامه تحصیل در دبی مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در دبی در مقطع کارشناسی ارشد حدود دو سال طول می‌کشد و دوره‌های این مقطع به دو زبان عربی و انگلیسی ارائه می‌شوند. دانشجوها بعد از فارغ‌التحصیلی در این مقطع یک سال فرصت دارند تا در صورت عدم تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، یک شغل مناسب پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

از جمله شرایط ادامه تحصیل در دبی مقطع کارشناسی ارشد این است که دانشجویان در حین تحصیل خود می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و هر ساعت حدود ۱۰ تا ۱۲ دلار درآمد داشته باشند؛ این درآمد بخش زیادی از شهریه دانشجوها را پوشش می‌دهد.

شرایط ادامه تحصیل در دبی مقطع دکتری

تحصیل در دبی در مقطع دکتری حدود سه تا چهار سال زمان می‌برد. دانشجویان این مقطع می‌توانند تحصیلات خود را در دبی یا در سایر شعبه‌های دانشگاه خود در کشورهای دیگر ادامه دهند. برای مثال دولت انگلستان شعبه‌های دانشگاه هریوت وات و دولت استرالیا دانشگاه ولونگونگ و کوئینزلند جنوبی را در دبی تأسیس کرده‌اند. موسسه‌های ارائه دهنده مقطع دکتری در دبی کیفیت بسیار بالایی دارند و شامل رشته‌های متنوعی می‌شوند.

از جمله شرایط ادامه تحصیل در دبی مقطع دکتری داشتن رزومه خوب از مقطع کارشناسی ارشد و پیشینه علمی خوب است. برای پذیرش در دانشگاه‌های دبی در مقطع دکتری، متقاضیان باید مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشند. دانشجویان این دانشگاه‌ها می‌توانند به عنوان متخصص در موسسه‌های تحقیقاتی، مراکز دولتی یا حتی مراکز و مشاغل خصوصی مشغول به کار شوند.

دانشجویانی که به صورت تمام وقت مشغول تحصیل هستند، می‌توانند بعد از هشت ترم مدرک خود را دریافت کنند؛ اما زمان اتمام دوره دانشجویانی که به صورت پاره وقت تحصیل می‌کنند ممکن است بین ۱۰ تا ۱۲ ترم باشد. حداکثر زمان تحصیل در مقطع دکتری در دبی ۱۴ ترم است. در نهایت استاد راهنما باید دانشجوی دکترا را بپذیرد، سپس دانشجو با استفاده از راهنمایی‌های استاد پایان‌نامه خود را ارائه می‌کند.

برج العرب در جمیرا

منبع: jumeirah

مدارک لازم برای تحصیل در دبی

دانشجویان باید بعد از اخذ پذیرش دانشگاه برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنند. مدارک لازم برای تحصیل در دبی و اخذ ویزای تحصیلی امارات شامل موارد زیر است:

 • اصل پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار و ۲ کپی از پاسپورت
 • پر کردن فرم دریافت ویزای دبی
 • ۱۲ عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش یکی از دانشگاه‌های امارات
 • نامه اعتبار مالی از بانک
 • درصورتی‌که متقاضی از دانشگاه خوابگاه گرفته باشد، باید نامه تائیدیه دانشگاه را ارسال کند
 • کپی فیش واریزی هزینه‌های دانشگاه
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • بررسی سلامت جسمی توسط مسئولان امارات

مدارک لازم برای تحصیل در دبی

منبع: leverageedu

ویزای تحصیلی دبی

متقاضیان بالای ۱۸ سال امکان دریافت ویزای تحصیلی دبی را دارند. ویزای دانشجویی امارات یک سال اعتبار دارد و دانشجوها می‌توانند هر سال این ویزا را تمدید کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی دبی باید ابتدا در یک موسسه معتبر در دبی پذیرفته شوید و سپس دانشگاه موردنظر برای دریافت ویزای تحصیلی از طرف دانشجو اقدام می‌کند.

هزینه تحصیل در دبی

هزینه تحصیل در دبی به هزینه شهریه دانشگاه یا موسسه محل تحصیل محدود نمی‌شود و ترکیبی از هزینه‌های اسکان، غذا و هزینه دریافت ویزای دانشجویی است. هزینه‌های ذکر شده با توجه به موارد مختلفی مانند دانشگاه محل تحصیل، منطقه محل سکونت و... متفاوت است؛ اما میانگین این هزینه‌ها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

هزینه‌های تحصیل در دبیمیزان هزینه (واحد پول درهم)
شهریه برنامه‌های کارشناسی۳۸ تا ۷۰ هزار در سال
شهریه برنامه‌های تحصیلات تکمیلی۵۵ تا ۷۵ هزار در سال
هزینه سکونت در دبی۱۴ تا ۲۷ هزار در سال
هزینه غذابین ۴۰۰ تا ۵۰۰ درهم در ماه
هزینه دریافت ویزای دانشجویی۳۰۰۰

شهر پرهزینه دبی

منبع: topcoursesabroad

تحصیل در دبی و حق کار

در حال حاضر دانشجوهای بین‌المللی می‌توانند همزمان با تحصیل در دبی مشغول به کار شوند. برای اینکه هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه نداشته باشید بهتر است به چند نکته در مورد تحصیل در دبی و حق کار توجه کنید:

 • دریافت مجوز کار: در گذشته دولت امارات اجازه نمی‌داد دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل مشغول به کار شوند؛ ولی در حال حاضر دانشجوها می‌توانند با دریافت مجوز از دانشگاه شغل پاره‌وقت یا تمام وقت داشته باشند.
 • مدت زمان تحصیل: دانشجوها قبل از اینکه در زمان تحصیل خود در دبی مشغول به کار شوند باید یک سال در دانشگاه تحصیل کرده باشند و قبل از صدور مجوز کار در یک برنامه تحصیلی تمام وقت ثبت‌نام کرده باشند.
 • دنبال کردن تمام دستورالعمل‌های مربوط به کار: دانشجوهای بین‌المللی در طول تعطیلات تابستانی می‌توانند حداقل ۱۵ ساعت و حداکثر ۴۰ ساعت در هفته کار کنند. با دریافت مجوز کار هر دانشجو فقط می‌تواند یک شغل داشته باشد؛ یعنی دانشجو نمی‌تواند به صورت همزمان دو یا سه شغل داشته باشد.

کار در حین تحصیل در دبی

منبع: connectresources

اقامت و تحصیل در امارات

متاسفانه امکان اخذ اقامت دائم امارات از طریق تحصیل در دبی فراهم نیست و دانشجوها در صورت تمایل به اقامت در امارات بعد از پایان تحصیلات خود باید به سرعت شغلی برای خود پیدا کرده و برای تمدید اقامت خود در امارات ویزای کاری دریافت کنند.

بهترین مدارس و دانشگاه‌ها برای تحصیل در امارات و دبی

در امارات تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر وجود دارد که جایگاه خوبی در کنار برخی از برترین دانشگاه‌های بین‌المللی دارند. استانداردهای آموزشی در امارات بسیار بالا است و مدرک دیپلم مدارس این کشور برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسر جهان معتبر است. در ادامه برخی از بهترین مدارس و دانشگاه‌ها برای تحصیل در امارات و دبی را معرفی خواهیم کرد.

برخی از بهترین مدارس امارات شامل موارد زیر هستند:

 • مدرسه آمریکایی دبی (American School of Dubai)
 • کالج دبی (Dubai College)
 • مدرسه انگلیسی زبان دبی (DESS)
 • آکادمی هندی شارجه (Indian Academy Sharjah)
 • مدرسه خصوصی سفیر در شارجه (Ambassador School)

برخی از بهترین دانشگاه‌های دبی را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • دانشگاه آمریکایی شارجه (American University of Sharjah)
 • دانشگاه آمریکایی دبی (American University in Dubai)
 • دانشگاه خلیفه در ابوظبی (Khalifa University)
 • دانشگاه امارات متحده عربی در ابوظبی (United Arab Emirates University)
 • دانشگاه زاید در دبی (Zayed University)

دانشگاه دبی

منبع:bayut

تحصیل رایگان در دبی

تحصیل رایگان در دبی برای دانشجوهایی که تبعه کشور امارات نیستند امکان‌پذیر نیست و دانشجوهای بین‌المللی باید برای تحصیل در دبی شهریه بپردازند. با این حال روش‌هایی برای کاهش میزان شهریه وجود دارد. برای مثال می‌توانید در دانشگاه‌هایی که شهریه کمتری می‌گیرند تحصیل کنید. همچنین اگر دوره دبیرستان خود را در خارج از امارات گذرانده باشید یک بورسیه تحصیلی جزئی شامل چهار دوره رایگان به شما اعطاء می‌شود. متقاضیان می‌توانند از طریق انجام کار پاره‌وقت در حین تحصیل بخش زیادی از شهریه دانشگاه خود را بپردازند.

نمایی زیبا از دانشگاه دبی

منبع: bayut

مزایای تحصیل در دبی

کشور امارات با وجود تنوع فرهنگی، مردم خونگرم، ثبات سیاسی، اقتصاد پویا و ایمنی به یک کشور جوان، زنده و هیجان انگیز تبدیل شده است. حتی با وجود اینکه دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های امارات جدید هستند. هنوز هم مزایای منحصربه‌فردی برای افرادی که می‌خواهند در این کشور تحصیل کنند وجود دارد. برخی از مزایای تحصیل در دبی شامل موارد زیر هستند:

 • وجود دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و بالا بودن سطح استانداردهای آموزشی در امارات
 • در دسترس بودن امکانات و منابع گسترده‌ای مانند دوره‌های مختلف آموزشی، امکان بهره‌مندی از مشاوره شغلی
 • امکان کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی
 • امکان انجام کار پاره‌وقت در حین تحصیل
 • معتبر بودن مدارک تحصیلی امارات و امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ایالات متحده، کانادا و بریتانیا

ارزیابی و مشاوره تحصیلی در دبی

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

مزایای تحصیل در دبی چیست؟

از جمله مزایای تحصیل در دبی می‌توان به امکان کار کردن در زمان تحصیل، وجود دوره‌های متعدد آموزشی با کیفیت و استاندارد بالا و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی اشاره کرد.

اعتبار ویزای تحصیلی دبی چقدر است؟

اعتبار ویزای تحصیلی دبی یک سال است، اما دانشجویان می‌توانند هر سال و تا زمانی که در یکی از دانشگاه‌های دبی مشغول تحصیل هستند این ویزا را تمدید کنند.

آیا همزمان با تحصیل در دبی می‌توانیم کار کنیم؟‌

بله در صورت دریافت مجوز از دانشگاه امکان انجام کار پاره‌وقت در حین تحصیل در دبی وجود دارد.  

هزینه تحصیل در دبی چقدر است؟

هزینه تحصیل در دبی با توجه به دانشگاه محل تحصیل شما متفاوت خواهد بود؛ اما به صورت میانگین هزینه تحصیل در دوره کارشناسی برابر است با ۳۸ تا ۷۰ هزار درهم و هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد حدود ۵۵ تا ۷۵ هزار درهم است.