اگر می‌خواهید در کشوری درس بخوانید که از شهرت علمی بالایی برخوردار است، فرانسه گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. این کشور با کیفیت آموزشی فوق‌العاده خود، محیطی عالی برای دانشجویان بین‌المللی است.

در کشور فرانسه حدود ۳۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی مشغول تحصیل هستند. در سال ۲۰۲۲ این کشور به‌عنوان پنجمین مقصد محبوب برای دانشجویان جهان شناخته شد. برتری فرانسه در این است که علاوه بر برخورداری از سطح آموزشی بالا، شهریه دانشگاه‌های آن پایین است. اگر می‌خواهید اطلاعات خود درباره تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را کامل کنید، با ما همراه باشید. در این مطلب قصد داریم به جنبه‌های مختلف تحصیل در فرانسه بپردازیم.

اهمیت تحصیل در فرانسه

سیستم آموزش عالی فرانسه یکی از بهترین‌ها در جهان به شمار می‌رود. به دلیل شهریه پایین دانشگاه‌ها، تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی مقرون‌به‌صرفه‌تر از کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و کانادا است. دانشگاه‌های فرانسه هر سال در صدر رتبه‌بندی دانشگاه‌های معتبر جهان قرار دارند و سطح آموزشی مؤسسات عالی فرانسه جزو بالاترین سطوح آموزشی جهان به حساب می‌آید.

فرانسه به‌ویژه برای کسانی که مایل‌اند در زمینه‌های مرتبط با تجارت تحصیل کنند، انتخاب خوبی است. این کشور، قطب آموزش بین‌المللی در حوزه تجارت و مدیریت محسوب می‌شود و مدارس کسب‌وکار (Business) زیادی در رتبه‌بندی جهانی دارد. اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید، بسیار مهم است که از مزایا و معایب تحصیل در فرانسه آگاهی داشته باشید.

اهمیت تحصیل در فرانسه

مزایای تحصیل در فرانسه

همان‌طور که گفته شد، کشور فرانسه پنجمین کشور محبوب دنیا از نظر تحصیلی است. به‌طور کلی، مزایای تحصیل در فرانسه از ‌این قرارند:

 • نرخ‌ شهریه در این کشور پایین و در نتیجه جذاب است.
 • در دانشگاه‌های فرانسه آموزش عالی با کیفیتی متناسب با نیازهای دانشجویان ارائه می‌شود.
 • در این کشور فرصت‌های زیادی برای تحقیق و توسعه وجود دارد.
 • فرانسه یک قدرت اقتصادی در سطح جهانی به شمار می‌رود.
 • فرانسه خانه شرکت‌های بین‌المللی پیشرو است؛ از جمله شرکت‌های ایرباس، توتال، اورنج، LVMH، L'Oréal، Danone
 • در این کشور به استعدادهای جوان در بخش‌های نوآوری و کارآفرینی بها داده می‌شود.
 • با تحصیل در این کشور با سبک زندگی فرانسوی آشنا خواهید شد.
 • زبان فرانسوی، سومین زبان رایج تجاری است.
 • از هر ۱۰ دانشجوی خارجی که در فرانسه تحصیل می‌کنند، ۹ نفر از تحصیل در این کشور رضایت دارند.

شرایط تحصیل در فرانسه

شرط سنی تحصیل در فرانسه از ۱۸ سال آغاز می‌شود و فرد متقاضی باید از یک دانشگاه فرانسوی پذیرش دریافت کند. فرانسه ۷۱ دانشگاه دولتی دارد که همه آن‌ها توسط دولت ملی حمایت می‌شوند و آموزش عالی را با قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی ارائه می‌دهند. همچنین تعدادی دانشگاه خصوصی (grandes écoles) نیز در این کشور وجود دارند.

سال تحصیلی از سپتامبر یا اکتبر شروع می‌شود و بسته به رشته و مؤسسه در ماه مه یا ژوئن به پایان می‌رسد. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است که پس از امتحانات نهایی در پایان ترم اول، به دانشجویان یک وقفه کوتاه برای استراحت داده می‌شود.

دو نوع دوره اصلی در دانشگاه‌های فرانسه ارائه می‌شوند:

 1. دوره‌های سخنرانی محور (large lecture courses)، که در آن‌ها استاد صحبت و دانشجویان یادداشت‌برداری می‌کنند.
 2. دوره‌های تجربی که در کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها برگزار می‌شوند تا در آن‌ها مطالب ارائه‌شده در سخنرانی‌ها با جزئیات بیشتر بررسی شوند. معمولاً حضور در آزمایشگاه‌ها، الزامی است. برخی از رشته‌ها به دوره‌های کارآموزی و آموزش عملی نیز نیاز دارند.

شرایط تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

در پاسخ به این سؤال که «آیا تحصیل در فرانسه رایگان است؟» باید گفت تحصیل در فرانسه تنها برای کسانی که به زبان فرانسه تسلط داشته باشند، رایگان خواهد بود. هرچند نرخ شهریه در مؤسسات دولتی فرانسه که توسط دولت تعیین می‌شود، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. به همین دلیل است که از مهاجرت تحصیلی به فرانسه استقبال زیادی می‌شود.

هزینه تحصیل در فرانسه به صورت سالانه تعیین و اعلام می‌شود. در سال ۲۰۲۲، متوسط شهریه سالانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ۲۷۷۰ یورو بود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، نرخ شهریه‌ها حدود ۳۷۷۰ یورو و برای تحصیلات دکتری حدود ۳۸۰ یورو در نظر گرفته شده بود. 

دانشجویان اغلب ملزم به پرداخت هزینه‌های اداری خاصی هستند که مبلغ شهریه را اندکی افزایش می‌دهد. با وجود این هزینه‌ها، تحصیل در فرانسه یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که به‌دنبال آموزش عالی باکیفیت هستند. به‌عنوان مثال، هزینه تحصیل در رشته پزشکی همواره بالاست، اما این هزینه در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی به‌صورت میانگین ۴۲۰ یورو است. همین نکته بسیاری از افراد را به تحصیل پزشکی در فرانسه ترغیب می‌کند.

ویزای تحصیلی فرانسه

اگر مایل به تحصیل در فرانسه هستید، مهم است که از تمام شرایط ویزا آگاه باشید. متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا باید ویزا دریافت کنند که شامل اجازه اقامت (VLS-TS) می‌شود. اعتبار این ویزا، یک سال است و در صورت لزوم می‌توان آن را تمدید کرد. برای دریافت این ویزا باید علاوه بر فرم درخواست تکمیل‌شده، یک قطعه عکس پاسپورتی، مدارک صلاحیت و گواهی پلیس مبنی بر نداشتن سابقه کیفری ارائه دهید.

اگر قرار است به زبان فرانسه تحصیل کنید، باید توانایی صحبت به فرانسه را داشته باشید. همچنین باید تمکن مالی برای تحصیل در فرانسه را اثبات کنید. به این منظور شما باید مبلغ ۷۴۰۰ یورو در سال داشته باشید تا ثابت کنید که برای تحصیل نیازی به کار کردن ندارید. البته فراموش نکنید که دانشجویان بین‌المللی مجازند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند؛ بنابراین فرصت‌هایی برای کسب درآمد بیشتر برای شما وجود خواهد داشت.

نکته دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی، خرید بیمه درمانی است که حدود ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه هزینه دارد.

ویزای تحصیل در فرانسه

ویزای همراه تحصیلی در فرانسه

به‌عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، می‌توانید اعضای خانواده خود را برای اقامت تا ۹۰ روز به فرانسه بیاورید.

برای اقامت‌های بیش از ۹۰ روز، اعضای خانواده باید جهت دریافت مجوز اقامت اقدام کنند. قبل از اینکه اعضای خانواده شما بتوانند برای اجازه اقامت (که «ویزای خانوادگی» نیز نامیده می‌شود) درخواست دهند، باید خودتان مجوز اقامت داشته باشید.

نکات مهم هنگام درخواست ویزای همراه تحصیلی در فرانسه

 • ممکن است به مدرکی نیاز باشد که نشان دهد منابع مالی کافی برای مراقبت از اعضای خانواده خود دارید.
 • باید مسکن مناسبی برای خود و خانواده‌تان پیدا کنید و مدرکی در قالب یک قرارداد اجاره ارائه دهید.
 • ممکن است لازم باشد گواهی پزشکی، گواهی ازدواج یا گواهی تولد برای اعضای خانواده خود ارائه دهید.
 • تمام مدارک لازم را به‌موقع جمع‌آوری کنید. چون این کار می‌تواند فرآیندی زمان‌بر باشد. ممکن است قبل از اینکه بتوانید مدارک را برای درخواست ویزا ارسال کنید، به مهر و ترجمه رسمی نیاز داشته باشند.

مدارک لازم برای تحصیل در فرانسه

دانشجویانی که اهل منطقه اتحادیه اروپا نیستند، برای تحصیل در فرانسه به مدارک زیر نیاز دارند:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست دانشگاه
 • ریز نمرات دبیرستان و کالج (در مورد دانش‌آموزان دبیرستانی فقط ریز نمرات دبیرستان درخواست می‌شود)
 • کپی پاسپورت
 • یک عکس در قطع پاسپورتی
 • انگیزه‌نامه
 • نتایج آزمون مهارت زبان انگلیسی (TOEFL، IELTS)
 • کپی شناسنامه (ترجمه‌شده و تائیدشده به زبان فرانسه)
 • مدرکی دال بر منابع مالی کافی برای تأمین هزینه اقامت شما در فرانسه
 • دیگر مدارک موردنیاز مختص هر دانشگاه
 • توصیه‌نامه‌ها

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

باید در نظر داشته باشید که برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، دانستن زبان این کشور اهمیت زیادی دارد. اما اگر احساس می‌کنید زبان فرانسه شما به‌اندازه کافی خوب نیست، دوره‌های زبان زیادی برای دانشجویانی که می‌خواهند مهارت‌های زبانی خود را کامل کنند، وجود دارند. معاشرت با مردم محلی و تلاش برای صحبت کردن به زبان فرانسوی راه خوبی برای بهبود توانایی زبان شماست. فراموش نکنید که برای یافتن شغل در فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی، دانستن زبان فرانسوی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه، اگرچه چندان رایج نیست، اما امکان‌پذیر است. برخی از دانشگاه‌های دولتی فرانسه آموزش خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. برخی از آن‌ها در خلال آموزش به زبان انگلیسی، زبان فرانسه را نیز آموزش می‌دهند. اما برخی هم مانند "Sciences Po" تنها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

تحصیل در مدارس فرانسه

به‌دلیل برتری سیستم آموزشی کشور فرانسه، اعتبار دیپلم‌ها و شهرت جهانی مدارس بین‌المللی آن، بسیاری از افراد تمایل دارند فرزندانشان را برای تحصیل به مدارس این کشور بفرستند. در فرانسه دانش‌آموزان از ۶ تا ۱۱ سالگی دوره ابتدایی، تا ۱۴ سالگی دوره متوسطه اول و تا ۱۶ سالگی دوره متوسطه دوم را می‌گذرانند. در ادامه به شرایط تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در فرانسه نگاهی می‌اندازیم.

تحصیل در فرانسه در مدارس

شرایط تحصیل در مدارس فرانسه

در فرانسه مدارس به دو شکل عمومی و خصوصی وجود دارند. هزینه‌های تحصیل در مدارس عمومی بسیار پایین هستند؛ چراکه دولت از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. تحصیل در مدارس خصوصی نیازمند صرف هزینه بالاتری است.

مدارس خصوصی فرانسه شامل مدارس شبانه‌روزی و بین‌المللی می‌شوند. دانش‌آموزان خارجی عموماً در مدارس شبانه‌روزی تحصیل می‌کنند. در این مدارس هم می‌توان به زبان انگلیسی آموزش دید و هم امکان برخورداری از خوابگاه وجود دارد. دانش‌آموزان باید برای مهاجرت تحصیلی، حداقل سه ماه پیش از آغاز سال تحصیلی، درخواست خود را برای ثبت‌نام به مدرسه موردنظرشان ارسال کنند.

هر مدرسه با توجه به سیاست‌های خود، ملاک خاصی برای پذیرش دانش‌آموزان دارد. شهریه دریافتی از سوی مدارس نیز متغیر است. از جمله مدارک موردنیاز برای تحصیل در مدارس فرانسه به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • مدارک تولد دانش‌آموز
 • سوابق پزشکی
 • سوابق تحصیلی دانش‌آموز
 • اسناد مربوط به مهاجرت
 • گذرنامه والدین و فرزند
 • آدرس محل سکونت در شهر انتخابی

مراحل اپلای در دانشگاه‌های فرانسه

پس از انتخاب رشته در دانشگاه موردنظر خود، می‌توانید روند درخواست را برای تحصیل در فرانسه شروع کنید. هر دانشگاه ممکن است آزمون‌های خاصی را مطالبه کند. برخی از آن‌ها از شما مدرک GRE، GMAT یا LSAT می‌خواهند. این‌ها آزمون‌هایی بین‌المللی هستند که به دانشگاه‌ها اطمینان می‌دهند متقاضیان برای چالش‌های تحصیلی آمادگی دارند. به‌طور کلی، برای اپلای در دانشگاه‌های فرانسه موارد زیر را در نظر بگیرید:

برای دریافت پذیرش از برخی دانشگاه‌ها، می‌توانید مستقیماً در وب‌سایت آن‌ها درخواست خود را ثبت کنید.

الزامات ورودی را به دقت بررسی کنید: آزمون‌های استانداردی مانند GRE، GMAT یا LSAT برای برخی از دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد موردنیاز هستند.

برای افزایش شانس پذیرش، حداقل به سه مؤسسه مختلف درخواست دهید.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید پذیرش اولیه اجباری ("demande d'admission prealable" - DAP) را بگذرانند. برای دریافت DAP در سفارت فرانسه در کشور خود درخواست دهید.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در فرانسه به دو ترم تقسیم می‌شود. کلاس‌ها از سپتامبر یا اکتبر آغاز می‌شود و در ماه می یا ژوئن پایان می‌یابد. دانشگاه در تعطیلات کریسمس به مدت دو هفته و در تعطیلات تابستانی دو ماه (جولای و آگوست) تعطیل خواهد بود.

مدرک کارشناسی، "Licence" یا "Licence Professionnelle" نیز نامیده می‌شود. دانش‌آموزان برای دریافت این مدرک باید حداقل ۱۸۰ واحد بگذرانند. یک دانشجوی تمام‌وقت که ۶۰ واحد در سال می‌گیرد، می‌تواند تحصیلات خود را در حدود سه سال به پایان برساند. برخی از رشته‌ها ممکن است بیشتر طول بکشند، به‌خصوص اگر مبتنی بر پژوهش باشند یا شامل آمادگی برای تحصیلات تکمیلی هم بشوند.

از محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه می‌توان به رشته‌های هنر، تجارت و حقوق اشاره کرد.

اکثر دانشگاه‌های فرانسه، به‌ویژه دانشگاه‌های دولتی، به مدرک B۲ (متوسط) در «Diplôme d'Etudes en Langue Française - DELF» یا TCF-DAP برای دانشجویان بین‌المللی نیاز دارند. تعداد کمی از آن‌ها به گواهی C۱ (پیشرفته) نیاز دارند. این مدارک می‌توانند برای پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه استفاده شوند و مادام‌العمر معتبر هستند.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

مدارک لازم برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه به مدارک زیر نیاز است:

 • درخواست تکمیل‌شده برای دانشگاه
 • ریز نمرات دبیرستان و کالج (اگر تجربه شرکت در کالج را نداشته‌اید، ریز نمرات دبیرستان را ارسال کنید.) 
 • کپی پاسپورت
 • یک عکس پاسپورتی
 • نتایج مهارت زبان فرانسه از آزمون‌های DELF ،DALF ،TCF 
 • نتایج آزمون‌های انگلیسی (TOEFL ،IELTS ،Duolingo و غیره)
 • کپی شناسنامه (ترجمه و تأییدشده به زبان فرانسه)
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • مدارکی که هر دانشگاه بسته به قوانین خود از شما درخواست می‌کند.

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

از زمان تأسیس دانشگاه سوربن در بیش از ۸۰۰ سال پیش، دانشگاه‌های فرانسه پذیرای دانشجویان از سراسر جهان بوده‌اند. دولت چندین سیاست معرفی کرده است که با آن‌ها تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی تسهیل می‌شود. سیاست‌های دولت باعث شده‌اند که دانشگاه‌های فرانسه از لحاظ دانشجوی بین‌المللی به یکی از متنوع‌ترین دانشگاه‌های جهان تبدیل شوند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، می‌توانید از میان دانشگاه‌های دولتی انتخاب کنید. برخی از این دانشگاه‌ها بزرگ هستند و دانشکده‌ها و رشته‌های متنوعی دارند. اما بسیاری از آن‌ها، دانشگاه‌های کوچکی هستند که در حوزه‌های خاص مانند مطالعات سیاسی، اقتصاد، مهندسی و مدیریت دولتی فعالیت دارند. به یاد داشته باشید که برای تحصیل در این کشور، می‌توانید از بورسیه تحصیلی فرانسه نیز بهره‌مند شوید.

نکته مهم درباره تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه این است که هر دانشگاه، سیستم ارجاع کارآموزی و دفتر خدمات شغلی دارد. این بدان معنی است که با تحصیل در فرانسه شما همیشه از جدیدترین فرصت‌های کارآموزی و شغلی در دسترس خود مطلع خواهید بود. این امر به شما در یافتن شغل آینده خود کمک بسیار زیادی می‌کند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

برخی افراد به نیت تحصیل رایگان در فرانسه به این کشور مهاجرت می‌کنند. باید توجه داشت که در فرانسه، تحصیل تنها برای کسانی که به زبان فرانسوی مسلط هستند، رایگان است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه، به طور میانگین ۲۷۷۰ یورو در سال برآورد می‌شود. البته ممکن است این هزینه در برخی از دانشگاه‌ها کمی متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی بین سه هزار تا ۳۰ هزار یورو در سال است. به‌طور کلی، اغلب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند و تنها ۱۸ درصد از دانشجویان خارجی جذب دانشگاه‌های خصوصی می‌شوند.

برای تحصیل رایگان در فرانسه می‌توانید از طریق مجموعه ویزاگرد برای ثبت‌نام در کالج زبان در فرانسه پذیرش تحصیلی دریافت کنید. به این ترتیب با رسیدن به سطح B2 زبان فرانسوی می‌توانید به‌صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو سال طول می‌کشد. در این کشور دو نوع مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد؛ کارشناسی ارشد تخصصی و کارشناسی ارشد رشته‌های MBA. کارشناسی ارشد تخصصی شامل چهار ترم است و فضای آموزشی بین دانشجویان این مقطع، بسیار رقابتی است. دانشجویان در انتهای تحصیل خود باید یک پایان‌نامه ارائه دهند یا در یک پروژه پژوهشی گسترده شرکت کنند. دوره‌های MBA نیز ابتدا در آمریکا توسعه یافتند، اما فرانسه اولین کشوری بود که این رشته‌ها را در اروپا ارائه کرد.

از رشته‌های محبوب در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه می‌توان به رشته‌های حسابداری، امور مالی، مدیریت بین‌الملل، مدیریت فشن و مانند این‌ها اشاره کرد. معتبرترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل در این مقطع نیز دانشگاه‌های اودنسیا، مدرسه بازرگانی املیون، دانشگاه لیون و پاریس HEC هستند.

آزمون‌های موردتائید برای زبان فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد عبارت‌اند از: DELF، DALF و TCF. آزمون‌های زبان انگلیسی قابل‌قبول نیز IELTS و TOEFL هستند. نمرات موردنیاز در هر آزمون زبان با توجه به قوانین و رشته‌های هر دانشگاه، متفاوت است.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

مدارک لازم برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

دولت فرانسه الزامات متعددی برای دانشجویان بین‌المللی به‌منظور تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه وضع کرده است. مهم است که این اسناد را زودتر از موعد آماده کنید؛ زیرا برخی از الزامات باید توسط مؤسسات مختلف این کشور پردازش شوند.

اکثر دانشگاه‌های فرانسه مدارک زیر را برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، درخواست می‌کنند:

 • مجوز پردیس فرانسه
 • یک کپی پاسپورت
 • یک عکس پاسپورتی 
 • کپی ریز نمرات و مدارک فارغ‌التحصیلی مقطع کارشناسی
 • هزینه اپلای (در صورت نیاز)
 • گواهی مسئولیت مدنی
 • پاکت نامه
 • مدرک فرانسوی یا انگلیسی مهارت زبان
 • اثبات داشتن منابع مالی کافی برای تأمین هزینه اقامت خود در فرانسه

معمولاً برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های فرانسه به سطح DELF B۲ یا بالاتر نیاز دارید. البته مؤسساتی مانند دانشگاه لیون، برای مدرک کارشناسی ارشد خود، سطح DALF C۱ را می‌پذیرند. حداقل نمره صلاحیت زبان انگلیسی در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه سوربن و پاریس، برای آیلتس ۶ و برای تافل ۷۶ است.

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

فرانسه از مقاصد خوب تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. تحصیل در این کشور، یک تجربه آموزشی چندفرهنگی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه به دانشجویان بین‌المللی شهرت علمی جهانی و استانداردهای تحصیلی بالایی ارائه می‌دهد. این استاندارد کمک زیادی به دانشجویان می‌کند که پس از فارغ‌التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنند.

اکثر رشته‌های کارشناسی ارشد در این کشور به زبان فرانسوی برگزار می‌شوند. از این رو، دانشگاه‌ها به سطوح خاصی از صلاحیت زبان فرانسه نیاز دارند. البته تعداد قابل‌توجهی از رشته‌ها هم وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دانشگاه‌ها در فرانسه به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی به طور میانگین ۳۷۷۰ یورو در سال است. دانشگاه‌های خصوصی هم بین سه هزار تا ۳۰ هزار یورو در سال شهریه دریافت می‌کنند. به یاد داشته باشید که اکثر دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌دهند.

بورسیه تحصیلی در فرانسه

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که امیدوار است در فرانسه تحصیل کند، گزینه‌های کمک مالی متنوعی برای شما وجود دارند. شما ممکن است واجد شرایط دریافت کمک‌هزینه ارائه‌شده توسط وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه یا نوع دیگری از بورسیه‌های تحصیلی ارائه‌شده توسط دولت فرانسه باشید.

اگر برای این نوع کمک‌هزینه یا بورس تحصیلی واجد شرایط نیستید، هنوز جای امیدواری هست چون ممکن است بتوانید از کمک‌های مالی دولتی شهر محل زندگی خود یا دانشگاه انتخابی خود استفاده کنید.

بورسیه تحصیل در فرانسه

کار و تحصیل در فرانسه

همه دانشجویان خارجی این حق را دارند که در حین تحصیل در فرانسه کار کنند. آن دسته از دانشجویانی که تبعه اتحادیه اروپا نیستند، باید مجوز اقامت دانشجویی داشته باشند تا بتوانند مشغول کار شوند. قانون فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا ۹۶۴ ساعت در سال یا معادل ۶۰ درصد از حداکثر ساعات کاری مجاز، کار کنند.

برای کار در فرانسه، دانشجو باشید یا غیر دانشجو، حداقل دستمزد توسط قانون تضمین شده است. این حداقل دستمزد قانونی معمولاً Smic (حداقل دستمزد تضمین شده) نامیده می‌شود. از اول ژانویه ۲۰۲۱، حداقل دستمزد ۱۰.۲۵ یورو در ساعت است. این حقوق ناخالص است. برای تعیین درآمد واقعی (یعنی ۸.۲۰ یورو در ساعت) باید سهم اجباری تأمین اجتماعی (حدود ۲۰٪) کسر شود. دانشجویی که با حداقل دستمزد ۱۰ ساعت در هفته کار می‌کند، تقریباً ۸۲ یورو خالص درآمد خواهد داشت.

اقامت دائم بعد از تحصیل در فرانسه

دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام تحصیل نمی‌توانند در فرانسه بمانند و باید از کشور خارج شوند. با این حال، آن‌ها بعداً می‌توانند برای مجوز کار جداگانه درخواست دهند.

دانشجویی می‌تواند برای اجازه اقامت فرانسه درخواست دهد که کار با حقوق داشته باشد. این قانون برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد الزامی است.

اقامت دائم بعد از تحصیل در فرانسه

درخواست اقامت فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی

یک دانشجوی کارشناسی پس از فارغ‌التحصیلی در فرانسه تنها زمانی می‌تواند به این کشور بازگردد که کار با حقوق داشته باشد. دانشجویانی که شاغل هستند، معمولاً واجد شرایط درخواست اجازه اقامت خواهند شد. این حق برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، هر دو، وجود دارد. 

یک دانشجوی کارشناسی فارغ‌التحصیل غیراروپایی که شغلی ندارد، می‌تواند برای APS (Autorisation Provisoire de Séjour) که یک مجوز اقامت موقت است، درخواست دهد. مدت اعتبار آن ۱۲ ماه و غیر قابل تمدید است. افراد از این زمان می‌توانند برای پیدا کردن شغل استفاده کنند. مدت اعتبار این مجوز ۱۲ ماه و غیرقابل‌تمدید است. افراد از این زمان می‌توانند برای پیدا کردن شغل استفاده کنند. 

درخواست اقامت فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد

درخواست اقامت فرانسه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، راحت‌تر از مقطع کارشناسی است. فارغ‌التحصیلان کارشناسی فقط در صورت داشتن شغل باحقوق، امکان دریافت مجوز اقامت را دارند، اما فارغ‌التحصیلان ارشد می‌توانند برای ۱۲ تا ۲۴ ماه درخواست اقامت دهند. البته به یاد داشته باشید که این ویزا غیرقابل‌تمدید است و به شما اجازه نمی‌دهد که به‌طور دائم استخدام شوید. پس از اتمام این دو سال، اگر نتوانید شغل دائمی پیدا کنید، باید خاک فرانسه را ترک کنید.

جمع‌بندی

تحصیل در کشور فرانسه به‌دلیل برخورداری از سطح کیفی بالا و همچنین شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه، همیشه وسوسه‌انگیز بوده است. در فرانسه علاوه بر دریافت مدرک علمی معتبر، می‌توان تجربه زندگی در یکی از بهترین کشورهای اروپا را نیز به دست آورد. این کشور، دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی دارد و نرخ شهریه در دانشگاه‌های دولتی آن تقریباً ثابت است. بیش از ۷۲ درصد دانشجویان مشغول تحصیل در فرانسه، در دانشگاه‌های دولتی این کشور درس می‌خوانند.

چنانچه قصد تحصیل در کشور فرانسه را دارید، می‌توانید برای مشاوره از کارشناسان زبده ویزاگرد کمک بگیرید.

فرم مشاوره تحصیل در فرانسه

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

هزینه تحصیل برای کسانی که به زبان فرانسه تسلط دارند، رایگان است. اما برای دیگر افراد، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی ۲۷۷۰ یورو، در مقطع کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو و در دانشگاه‌های خصوصی بین سه هزار تا ۳۰ هزار یورو در سال است.

آیا فرانسه کشور مناسبی برای تحصیل است؟

فرانسه دومین کشور محبوب دانشجویان در اروپا به شمار می‌آید. سطح علمی-آموزش تحصیلات عالی در این کشور بسیار بالاست. نکته مهم درباره تحصیل در فرانسه، هزینه بسیار پایین آن است. با تحصیل در فرانسه هم از آموزش باکیفیت برخوردار خواهید بود و هم از زندگی در یکی از زیباترین کشورهای جهان لذت می‌برید.

آیا در دانشگاه‌های فرانسه زبان انگلیسی تدریس می‌شود؟

بله. برخی از دانشگاه‌های فرانسه رشته‌هایی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.

آیا برای تحصیل در فرانسه به مدرک زبان آیلتس نیاز دارم؟

چنانچه قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید، به مدرک آیلتس نیاز خواهید داشت.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در فرانسه می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

فارغ‌التحصیلان کارشناسی در صورتی می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند که یک شغل باحقوق داشته باشند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای یک دوره ۱۲ تا ۲۴ ماهه درخواست اقامت بدهند. آن‌ها می‌توانند در این دوره به دنبال کار بگردند.

آیا هنگام تحصیل در فرانسه می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله. طبق قانون، دانشجویان می‌توانند ۹۶۴ ساعت در سال کار کنند.

برای تحصیل در فرانسه به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

برای تحصیل در فرانسه به مدرک آزمون‌های DELF ،DALF و TCF نیاز دارید. معمولاً با سطح B۲ می‌توانید وارد دانشگاه‌های فرانسه شوید. البته برای ورود به برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها باید سطح C۱ زبان فرانسه را داشته باشید. اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارید، باید حداقل نمره ۶ در آیلتس دانشگاهی و ۷۶ در تافل را کسب کرده باشید.

محدودیت سنی تحصیل در فرانسه چند سال است؟

برای تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه شما باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

آیا حین تحصیل در فرانسه می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

به‌عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، می‌توانید اعضای خانواده خود را برای اقامت تا ۹۰ روز به فرانسه بیاورید. برای اقامت بیش از ۹۰ روز، اعضای خانواده باید جهت دریافت مجوز اقامت اقدام کنند. قبل از اینکه اعضای خانواده شما بتوانند برای مجوز اقامت (که "ویزای خانوادگی" نیز نامیده می‌شود) درخواست دهند، باید خودتان مجوز اقامت داشته باشید.