مهم‌ترین دلیل محبوبیت تحصیل در مجارستان این است که می‌توانید با هزینه بسیار کم و مناسب در یکی از کشورهای اروپایی درس بخوانید.

با تحصیل در مجارستان می‌توانید از امکان درس خواندن و پیشرفت در کشوری اروپایی بهره‌مند شوید. شما با پرداخت هزینه بسیار مناسب می‌توانید در دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر این کشور تحصیل کنید و سپس به‌دنبال موقعیت‌های شغلی باشید. علاوه بر این، می‌توانید بدون نیاز به ویزا به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنید. امنیت بالا، امکان کار پاره‌وقت هنگام تحصیل و بهره‌مندی از امکانات این کشور بخشی از مهم‌ترین دلایل انتخاب مجارستان برای تحصیل است.

تحصیل در مجارستان

سیستم تحصیل در مجارستان از معاهده بلونیا تبعیت می‌کند. بنابراین اعتبار تحصیل در دانشگاه‌های آن با دیگر کشورهای اروپایی تفاوتی ندارد. این در حالی است که هزینه‌های زندگی و تحصیل در آن حتی نسبت به کشوری مانند ایتالیا هم ارزان‌تر است.

کشور مجارستان یکی از زیباترین کشورهای اروپا است که سالانه بیش از ۲۰ هزار دانشجوی بین‌المللی وارد آن می‌شوند. تنوع رشته‌ها و دانشگاه‌های این کشور به‌همراه آب‌وهوای مناسب و امکان سفر بدون ویزا در اروپا، این کشور را به مقصدی محبوب تبدیل کرده است. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور سه تا چهار سال، مقطع کارشناسی ارشد یک تا دو سال و دکترا حدوداً پنج سال طول می‌کشد. شرط ادامه تحصیل بعد از کارشناسی در مجارستان این است که بتوانید از یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی این کشور، پذیرش دریافت کنید.

تحصیل در مجارستان

منبع: Nations Online Project

مزایای تحصیل در مجارستان

پیش از اتخاذ هر تصمیمی درباره‌ مهاجرت تحصیلی به یک مقصد، باید مزایا و معایب آن را بررسی کرد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات درمورد مجارستان می‌پردازیم.

اولین مزیت تحصیل در این کشور، هزینه‌های پایین زندگی و دانشگاه است. به‌طور کلی کشور مجارستان، جزو کشورهای ارزان‌قیمت حوزه شنگن است. در نتیجه برای دانشجویانی که قصد مهاجرت از ایران را دارند، بهترین و مطلوب‌ترین گزینه است.

شما با پرداخت هزینه کم، در دانشگاه‌های بین‌المللی مجارستان تحصیل می‌کنید و اجازه سفر در حوزه شنگن را دارید. از طرف دیگر بورسیه‌‌های متنوعی هم از جانب دولت و دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. همه این موارد باعث می‌شود تا هر ساله هزاران دانشجو از کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل به این کشور اروپایی وارد شوند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در مجارستان این است که هم‌زمان با تحصیل، امکان کار دانشجویی هم دارید. با هفته‌ای ۲۴ ساعت کار پاره‌وقت می‌توانید بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل خود را بپردازید. فراموش نکنید که به‌دلیل سیستم آموزشی معتبر این کشور، بعد از فارغ‌التحصیلی امکان دریافت موقعیت شغلی از کشورهای اتحادیه اروپا را هم دارید.

شرایط تحصیل در مجارستان

شرایط تحصیل در مجارستان با توجه به اعتبار مدرک تحصیلی آن، نسبتاً ساده است. شما برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا به مدرک زبان آیلتس نیاز دارید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بیشتر رشته‌های تحصیلی این کشور به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شوند. به همین دلیل شما به یادگیری زبان محلی نیاز ندارید. هرچند با یادگیری آن در آینده موقعیت‌های کاری بیشتری خواهید داشت.

برای دریافت پذیرش باید مدارک تحصیلی قبلی خود را ارائه دهید. همچنین اگر مقاله یا کار پژوهشی مرتبطی هم داشته‌اید، باید ضمیمه مدارکتان شود. معمولاً دانشجویان بین‌المللی برای ورود به دانشگاه به گذراندن آزمون ورودی نیاز ندارند. با این حال هرچه معدل و نمره‌های مقطع قبلی شما بالاتر باشد، شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارید.

یک موضوع مهم درمورد تحصیل در مجارستان این است که حتماً باید بتوانید ارتباطی بین رشته قبلی خود با رشته فعلی برقرار کنید. به‌عنوان مثال برنامه تحصیلی جدید می‌تواند زیرمجموعه یا یکی از گرایش‌های رشته قبلی شما باشد. در غیر این صورت، ممکن است به گذراندن واحد‌های پیش‌نیاز نیاز داشته باشید.

برای تحصیل در مجارستان شرط سنی سفت و سختی وجود ندارد اما گپ تحصیلی شما نباید زیاد باشد. گپ تحصیلی قابل‌قبول بسته به مقطع تحصیلی تعیین می‌شود و برای مقطع کارشناسی و ارشد بهتر است کمتر از چهار سال و برای دکترا کمتر از هفت سال باشد. در نتیجه برای کارشناسی تا ۲۶ سالگی، برای کارشناسی ارشد تا ۳۳ سالگی و برای دکترا تا ۳۸ سالگی فرصت دارید.

هزینه تحصیل در مجارستان

در مجارستان هم مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. به‌صورت کلی هزینه تحصیل در مجارستان در مقاطع کارشناسی و ارشد بین سه تا پنج هزار یورو است. این رقم در مقایسه با دیگر کشورهای حوزه شنگن نسبتاً پایین است و می‌توان آن را ارزان در نظر گرفت.

امکان تحصیل رایگان در مجارستان تنها در صورتی وجود دارد که بتوانید یکی از بورسیه‌های این کشور را دریافت کنید. در نتیجه باید رزومه تحصیلی و کاری بسیار خوبی داشته باشید. در غیر این صورت، چون بخشی از درآمد این کشور از شهریه دانشجوهای بین‌المللی تأمین می‌شود، امکان تحصیل رایگان وجود ندارد.

البته به‌صورت کلی هزینه‌های درس خواندن در این کشور کم است و با کمی پس‌انداز می‌توانید این رویا را محقق کنید. رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی مانند دندانپزشکی جزو رشته‌های گران‌قیمت این کشور محسوب می‌شوند. بسته به اینکه از کدام دانشگاه پذیرش گرفته‌اید، شهریه شما سالانه ۷ تا ۱۵ هزار یورو خواهد بود.

هزینه‌های زندگی هم بخشی از هزینه تحصیل در مجارستان به شمار می‌رود. همان‌طور که گفتیم این کشور اروپایی نسبتاً ارزان و زندگی در آن مقرون‌به‌صرفه است. با در نظر گرفتن مواردی مانند هزینه‌ مسکن، غذا، حمل‌ونقل و قبض‌ها می‌توانید در پایتخت این کشور با کمتر از ۶۰۰ یورو زندگی کنید. البته همین هزینه در شهرهای کوچک‌تر، کمتر و در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو است. 

ویزای تحصیلی مجارستان

منبع: Kids World Travel Guide

ویزای تحصیلی مجارستان

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید ابتدا پذیرش خود را از دانشگاه مقصد گرفته باشید. از قبل وقت سفارت بگیرید و در تاریخ مقرر نامه‌ای را که دانشگاه به شما می‌دهد به‌همراه مدارک تحصیلی ترجمه‌شده و اصل مدارک شناسایی مانند پاسپورت، به سفارت مجارستان در تهران ببرید. 

ابتدا مدارک شما بررسی شده و انگشت‌نگاری می‌شوید. سپس اگر به مصاحبه نیاز باشد، چند دقیقه‌ای هم درباره هدف از مهاجرت و علت انتخاب این کشور به‌عنوان مقصد صحبت خواهید کرد. چند هفته بعد از مراجعه به سفارت درمورد وضعیت نهایی ویزا به شما اطلاع خواهند داد. در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت شده باشد باید پاسپورت را به سفارت تحویل دهید. بعد از آن تا سه ماه فرصت دارید که خود را به خاک مجارستان برسانید.

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید ۸۰ یورو برای افراد بالای ۱۸ سال و ۴۰ یورو برای افراد زیر ۱۸ سال پرداخت کنید. هنگامی که برای تحویل مدارک می‌روید، باید این مبلغ را به‌صورت نقدی بپردازید. به‌صورت کلی مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی ضروری هستند:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • عکس پرسنلی مناسب و جدید
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت و شناسنامه
 • ترجمه رسمی تمام مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان آیلتس
 • رزومه و انگیزه‌نامه

ویزای همراه تحصیلی در مجارستان

برای دانشجویان متاهل امکان دریافت ویزای همراه هم وجود دارد. اگر شما و همسرتان به‌صورت هم‌زمان برای دریافت ویزا اقدام کنید، این امکان وجود دارد که ویزاها با هم صادر شوند. با این حال اگر شما زودتر برای دریافت ویزا اقدام کنید، احتمالاً چند ماه بعد، ویزای همسرتان صادر خواهد شد. علاوه بر همسر، می‌توانید برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود هم ویزا دریافت کنید؛ فقط باید تمکن مالی آن‌ها را ثابت کنید.

کسانی که ویزای همراه تحصیلی در مجارستان را دارند، می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت در هفته کار کنند. در نتیجه اگر با همسرتان وارد مجارستان شوید این امکان وجود دارد که بخشی از هزینه‌های زندگی با کار تمام‌وقت او پرداخت شود.

مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان

برای تحصیل در مجارستان باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید. برای دریافت پذیرش هم باید مدارک تحصیلی قبلی خود را در اختیار داشته باشید. به‌عنوان مثال برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید مدارک لیسانس را به‌همراه ریز نمرات ترجمه کنید. علاوه بر این مدرک زبان و اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل، زندگی و بیمه در این کشور را هم ارائه دهید.

اگر بخواهید در مقطع دکترا درس بخوانید باید علاوه بر مدارک قبلی، کارهای پژوهشی، سابقه کار مرتبط با رشته و مقالات چاپ‌شده در ژورنال‌های معتبر را هم ارائه دهید. اگر هم گپ تحصیلی زیادی دارید، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد در این مدت به چه فعالیتی مشغول بوده‌اید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در مجارستان

در ابتدا باید مطمئن شوید که مدارک و همین‌طور شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان را دارید. می‌توانید با مراجعه به سایت سفارت این کشور از آخرین تغییرات در خصوص صدور ویزا مطلع شوید. در ادامه با بررسی سایت دانشگاه‌ها و همین‌طور اطلاعات مربوط به رشته‌های تحصیلی، یک گزینه را انتخاب کرده و با دپارتمان مربوطه گفت‌وگو می‌کنید.

با ارسال مدارک تحصیلی ترجمه‌شده، ریز نمرات و همین‌طور مدرک زبان خود، منتظر می‌مانید تا دانشگاه پذیرش اولیه به شما بدهد. پس از آن با پرداخت شهریه و دریافت نامه قبولی به سفارت این کشور مراجعه می‌کنید و برای ویزای تحصیل در مجارستان درخواست می‌دهید. ممکن است در این فرایند تغییرات جزئی پیش بیاید اما کلیت مراحلی که پیش رو خواهید داشت به همین شکل خواهد بود.

تحصیل در مدارس مجارستان

کودکان در مجارستان از سن پنج سالگی وارد سیستم تحصیلی شده و این یک قانون غیرقابل‌تغییر است. آن‌ها ابتدا وارد مهدکودک می‌شوند و بعد از آن به مقطع دبستان می‌روند. این دوره طولانی‌تر از مقطع دبستان در ایران است و پس از آن دانش‌آموزان به دبیرستان یا هنرستان وارد می‌شوند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است اما در مدارس غیرانتفاعی باید هزینه بالایی پرداخت کنید. برخی از مشهورترین مدارس مجارستان عبارت‌اند از:

 • مدرسه بین‌المللی آمریکایی در بوداپست
 • مدرسه بین‌المللی انگلیسی در بوداپست
 • مدرسه بین‌المللی بی‌ام‌ای مجارستان

هزینه تحصیل در برخی از این مدارس به سالی ۲۵ هزار دلار آمریکا نیز می‌رسد. دو مدرسه ایرانی نیز در بوداپست وجود دارد که مخصوص اتباع ایرانی مقیم مجارستان است.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

با وجود اینکه مجارستان عضو اتحادیه اروپا است، هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. شما با پرداخت مبلغی در حدود سه تا پنج هزار یورو در سال می‌توانید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید. دوران کارشناسی در این کشور بین سه تا چهار سال است. این زمان بسته به رشته و تعداد واحدهای شما متغیر خواهد بود. در زیر لیست دانشگاه‌های خوب مجارستان برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمده است:

 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه زست استوان
 • دانشگاه میشکولس
 • دانشگاه اتووس لوراند بوداپست
 • دانشگاه سملوایز

برای اینکه بتوانید در زمان مناسب ثبت‌نام خود را انجام دهید باید برای ترم پاییز تا ۱۵ فوریه و برای ترم بهار نهایتاً تا ۱۵ نوامبر کارهای ویزای تحصیلی مجارستان خود را پیش ببرید. شما همانند دیگر مقاطع می‌توانید تا ۲۰ ساعت در هفته کار کرده و بخش زیادی از هزینه‌های خود را پوشش دهید.

باید دقت داشته باشید که در مقطع کارشناسی امکان دریافت ویزای همراه را نخواهید داشت و شانس شما برای دریافت این ویزا بسیار کم خواهد بود. بهتر است تا ۲۴ سالگی برای مقطع کارشناسی اقدام کنید، زیرا تا این سن در محدوده امن قرار داشته و احتمال قبولی بالاتری خواهید داشت. مقدار تمکن مالی برای این مقطع حدود هشت هزار یورو است.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

سال تحصیلی در کشور مجارستان دو ترم است و دوره کارشناسی ارشد نیز بسته به نوع رشته و دانشگاه شما بین یک تا دو سال خواهد بود. شما در این مقطع با پرداخت مبلغی حدود ۲۰۰ یورو در سال از یک بیمه درمانی کامل برخوردار خواهید شد. هزینه تمکن مالی نیز حدود هشت هزار یورو است. برای تحصیل در این مقطع بهتر است که تا قبل از ۲۸ سالگی اقدام کنید.

عمده دوره‌های آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تدریس می‌شوند. اگر دوره تحصیلی خود را به‌خوبی به پایان برسانید تا یک سال فرصت دارید در این کشور اقامت داشته و به‌دنبال کار موردنظر خود بگردید. در صورت پیدا کردن یک اسپانسر مناسب، ویزای کاری مجارستان را دریافت خواهید کرد. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است. دانشگاه‌های زیر جزو بهترین مقاصد برای تحصیل در مقطع ارشد هستند:

 • دانشگاه فنی بوداپست
 • دانشگاه کوروینوس بوداپست
 • دانشگاه سملوایز
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه پچ

دانشجویان کارشناسی ارشد مجازند حدود ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. هزینه تحصیلی در این مقطع حدود ۱۲۰۰ یورو تا ۲۵۰۰ یورو در سال است.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا

تحصیل در مجارستان به‌دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور و همین‌طور تاریخچه آن، تنوع زبانی دارد. در مقطع دکترا دانشجویان می‌توانند به یکی از زبان‌های انگلیسی، مجاری، آلمانی و فرانسوی درس بخوانند. همچنین دولت برای دانشجویان دکترای این کشور حقوق مشخصی را در نظر گرفته است.

شما می‌توانید با ویزای تحصیلی و در مقطع دکترا، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را تحت ویزای پیوست و واسطه به این کشور ببرید. اجازه کار به‌مدت ۲۰ ساعت در هفته برای دانشجویان دکترا یکی از نقاط قوت این برنامه است. تحصیل دکترا در این کشور با توجه به رشته شما می‌تواند بین سه تا پنج سال طول بکشد.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

بورسیه‌های تحصیلی یکی از امیدهای مهم مهاجران تحصیلی هستند. با وجود یک بورسیه خوب نگرانی‌های کمتری بابت هزینه‌های خود داشته و مسیر مهاجرت شما نیز آسان‌تر می‌شود. بورسیه‌های پرطرفدار مجارستان از این قرارند:

بورسیه تحصیلی مجارستان Stipendium

این بورسیه یک نوع قرارداد همکاری است که میان مجارستان و ۷۰ کشور دیگر امضا شده و به همه دانشجویان واجد شرایط در تمام مقاطع دانشگاهی تعلق می‌گیرد. تعداد دانشجوهای بورسیه‌شده با این برنامه تقریباً به پنج هزار مورد در سال می‌رسند. با کمک این بورسیه هزینه‌های تحصیل شما پرداخت شده و یک محل اقامت به‌همراه بیمه درمانی دریافت می‌کنید. حتی یک کمک‌هزینه کوچک نیز برای مخارج زندگی به حساب شما واریز می‌شود.

بورسیه تحصیلی مجارستان Erasmus

این بورسیه مخصوص ساکنان اروپا است و به افراد مقیم این اتحادیه اجازه می‌دهد به‌اندازه یک سال در مجارستان تحصیل کرده و تجربیات جدیدی کسب کنند.

بورسیه تحصیلی مجارستان CEEPUS

کشورهای اروپای مرکزی می‌توانند برای تبادل دانش و تجربه دانشجویان خود را با این بورسیه به مجارستان بفرستند. از جمله شرایط مهم این بورسیه این است که حداقل دو ترم تحصیلی را در کشور مبدأ خود گذرانده باشید.

کار و تحصیل در مجارستان

یکی از نکات مهم هنگام انتخاب یک کشور برای مهاجرت تحصیلی، امکان کار کردن دانشجو در حین تحصیل است. از آنجا که بسیاری از دانشجویان روی این کمک‌هزینه حساب باز می‌کنند، بهتر است این مورد را در خصوص تمام کشورهای داخل لیست خود چک کنید تا در آینده با مشکل مالی روبه‌رو نشوید. دانشجویان در حین تحصیل در مجارستان می‌توانند به کار پاره‌وقت مشغول شوند.

دولت این اجازه را می‌دهد که دانشجویان بین‌المللی تا ۲۴ ساعت در هفته مشغول کار باشند. البته شرایط خاصی نیز وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در تعطیلات تابستانی تا ۶۶ روز در این کشور به‌طور مداوم کار کرده و پس‌انداز مناسبی برای ترم بعدی خود جمع‌آوری کنند.

شما می‌توانید در مشاغل مختلفی مشغول به کار شوید. فقط این نکته را مدنظر داشته باشید که باید حتماً بین شما و کارفرما یک قرارداد کار کتبی منعقد شود. لیست مشاغلی که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها کار کنند عبارت‌اند از:

 • رستوران‌ها و کافه‌ها
 • کترینگ‌ها و سالن‌ها
 • آموزش زبان خارجی
 • کارهای مربوط به حوزه تکنولوژي
 • حوزه‌های فعال در جذب توریست و گردشگری

با کار پاره‌وقت، می‌توانید در ماه بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو درآمد داشته باشید که عمده هزینه‌های یک زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهد.

کار در مجارستان

منبع: Expat.com

اقامت پس از تحصیل در مجارستان

موضوع اقامت پس از تحصیل در مجارستان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر دانشجویی است. در حین تحصیل یک ویزای تحصیلی مجارستان برای شما صادر می‌شود و می‌توانید در مدت زمان مجاز برای تحصیل در این کشور اقامت داشته باشید. نکته‌ای که در اکثر کشورهای مهاجرپذیر وجود دارد این است که پس از اتمام تحصیل و در بازه زمانی مشخصی باید به کشور مبدأ خود بازگردید.

در صورتی که همچنان قصد دارید در این کشور بمانید و اقامت آن را دریافت کنید، باید ویزای تحصیل در مجارستان را به یک ویزای دیگر تغییر دهید که مدت زمان اقامت مجاز در آن طولانی‌تر باشد. بهترین و محبوب‌ترین روش این است که یک کار مرتبط با رشته خود پیدا کرده و با دریافت مجوز کار، ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید. با این روش تا مادامی که ویزای کار شما اعتبار دارد می‌توانید در این کشور سکونت داشته باشید.

روش‌های دیگری مانند ازدواج یا سرمایه‌گذاری هم وجود دارد که عمدتاً دانشجویان پس از تحصیل آن‌ها را انتخاب نمی‌کنند. اگر به‌صورت مداوم هشت سال در این کشور کار کرده و مالیات پرداخت کنید، می‌توانید اقامت دائم مجارستان را کسب کرده و برای زندگی خود به‌صورت درازمدت برنامه‌ریزی کنید.

بهترین رشته ها برای تحصیل در مجارستان

اگر قصد دارید مجارستان را به‌عنوان کشور مقصد خود انتخاب کنید و از طرفی می‌خواهید از طریق تحصیل در مجارستان ویزای مهاجرتی بگیرید، بهتر است ابتدا با رشته‌های پرتقاضا و کاربردی در این کشور آشنا شده و سپس از میان آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید.

رشته‌های زیرشاخه علوم تجربی:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • داروسازی

شما می‌توانید پس از اتمام تحصیل خود و با مدرک پزشکی تا ۵۰ هزار دلار در سال درآمد داشته باشید. تخصص‌هایی مانند فیزیوتراپی، اورژانس، جراح زیبایی و پزشکی ورزش از دیگر رشته‌های محبوبی است که ایرانیان مهاجر به مجارستان انتخاب می‌کنند.

رشته‌های زیرشاخه مهندسی:

 • مهندسی عمران
 • مهندسی معماری
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق

مجارستان به رشته‌های مهندسی توجه ویژه‌ای دارد و تعداد مشاغل در این حوزه بسیار فراوان‌اند. درآمدهای حاصل از رشته‌های مهندسی نسبتاً بالا است و می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی در کشورهای دیگر نیز مشغول به کار شوید.

رشته‌های علوم انسانی و هنر:

 • مدیریت
 • حقوق
 • موسیقی

با وجود اینکه تمرکز اصلی دانشگاه‌های کشور مجارستان روی رشته‌های پزشکی و مهندسی است، این سه رشته انسانی و هنر نیز بسیار پرطرفدارند و هر سال دانشجویان زیادی در دانشگاه‌های مجارستان در این رشته‌ها پذیرش می‌گیرند.

دانشگاه های مجارستان

منبع: Continental Currency Exchange

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در مجارستان

سیستم آموزشی در دانشگاه‌های کشور مجارستان با بهترین متدهای روز تدوین شده و سطح آموزشی این مؤسسات با بسیاری از کشورهای اروپایی مطابقت دارد. بنابراین اگر بتوانید در یکی از دانشگاه‌های برتر این کشور تحصیل کنید، مدرک فارغ‌التحصیلی شما در تمام نقاط دنیا اعتبار خواهد داشت. در ادامه با دانشگاه‌های برتر این کشور که در رده‌بندی جهانی جزو هزار مؤسسه آموزشی نخست هستند، آشنا می‌شویم.

دانشگاه سگد

این دانشگاه بین دانشجویان بین‌المللی بسیار محبوب است و قدمتی طولانی در تدریس به دانشجویان پزشکی دارد. از آنجا که این دانشگاه درس‌ها را به زبان انگلیسی تدریس می‌کند، هدف بیشتر افرادی است که قصد تحصیل در مجارستان را دارند و ظرفیت آن هم به‌سرعت پر می‌شود.

دانشگاه دبرسن

این دانشگاه بر اساس رنکینگ جهانی QS رتبه ۶۵۰ را در بین دانشگاه‌های دنیا دارد. دانشگاه دبرسن در شهری با همین نام قرار گرفته که از بزرگ‌ترین شهرهای کشور مجارستان است. با دریافت ویزای تحصیلی مجارستان می‌توانید در رشته‌های بالینی و پزشکی این دانشگاه تحصیل کنید.

دانشگاه پچ

دانشگاه پچ قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور است و در اکثر رشته‌های تحصیلی فعالیت می‌کند اما به‌صورت خاص در زمینه پزشکی مشهور است. این دانشگاه به دانشجویان سراسر جهان به زبان انگلیسی آموزش می‌دهد.

سایر دانشگاه‌های برتر این کشور در قالب جدول زیر گردآوری شده‌اند:

نام دانشگاه

رتبه دانشگاه در رنکینگ جهانی QS در سال ۲۰۲۳

دانشگاه Eötvös Loránd

۷۰۱

دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست

۸۰۱

دانشگاه سنت اشتوان

۸۰۱

دانشگاه گیور

۸۰۱

دانشگاه کوروینوس

۱۰۰۱

دانشگاه میسکولک مجارستان

۱۰۰۱

دانشگاه پانونیا

۱۰۰۱

دانشگاه ابودا

۱۲۰۱

جمع‌بندی و سوالات متداول

هزینه تحصیل در مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل در این کشور بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. این مبلغ در مقطع کارشناسی ارشد بین سه تا پنج هزار یورو و برای مقطع دکترا در حدود ۱۰ هزار یورو است.

آیا مجارستان کشور مناسبی برای تحصیل است؟

هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان پایین است و همچنین این کشور امنیت نسبتاً بالایی دارد. همچنین با داشتن اقامت این کشور امکان سفر به سراسر اروپا را دارید. در نتیجه می‌توان گفت در مجموع مجارستان کشور مناسبی برای تحصیل است.

آیا برای تحصیل در مجارستان به مدرک زبان آیلتس نیاز دارم؟

در صورتی که از ایران مهاجرت می‌کنید، باید مدرک زبان آیلتس خود را به دانشگاه و سفارت ارائه دهید. تنها در صورتی که برای دوره‌های زبان پذیرش گرفته باشید به ارائه مدرک زبان نیاز ندارید.

آیا بعد از تمام شدن دوره تحصیلی در مجارستان می‌توان اقامت این کشور را گرفت؟

بعد از پایان تحصیل ۹ ماه زمان دارید تا به‌دنبال کار مناسب بگردید. در صورتی که بتوانید ویزای کاری دریافت کنید، امکان اقامت در این کشور را خواهید داشت.

آیا هنگام تحصیل در مجارستان می‌توانم در این کشور کار کنم؟

بله، همه دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی امکان کار پاره‌‌وقت هم‌زمان با تحصیل را دارند.

برای تحصیل در مجارستان به چه مدرک زبانی احتیاج دارم؟

شما می‌توانید در مجارستان به زبان انگلیسی و با مدرک آیلتس درس بخوایند اما از آنجایی که زبان محلی این کشور مجاری است، بهتر است برای ارتباطات روزانه آن را هم بلد باشید. 

شرایط سنی برای تحصیل در مجارستان چیست؟

شرط سنی برای تحصیل در مقطع لیسانس حداکثر ۲۶ سال، برای کارشناسی ارشد حداکثر ۳۳ سال و برای دکترا حداکثر ۳۸ سال است.

آیا حین تحصیل در مجارستان می‌توانم خانواده خود را به این کشور بیاورم؟

بله، شما می‌توانید هنگام تحصیل برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزا دریافت کنید.

آیا می‌توانم بدون مدرک زبان برای تحصیل در مجارستان اقدام کنم؟

این تنها در صورتی امکان‌پذیر است که برای دوره‌های زبان پذیرش گرفته باشید.

آیا می‌توانم از دانشگاه‌های مجارستان بورسیه بگیرم؟

تعداد بورسیه‌های تحصیلی مجارستان حدوداً سالی ۱۰۰ عدد و نسبتاً کم است. با این حال اگر رزومه‌ای قوی داشته باشید می‌توانید برای دریافت بورسیه اقدام کنید.

تحصیل در مجارستان چقدر طول می‌کشد؟

بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. مقطع کارشناسی بین سه تا چهار سال، ارشد بین یک تا دو سال و دکترا حدوداً پنج سال طول می‌کشد.

روش‌های پر کردن گپ تحصیلی برای تحصیل در مجارستان چیست؟

کارهای مرتبط با رشته، سابقه پژوهش و مقالات مرتبط همگی می‌توانند گپ تحصیلی را پر کنند.

آیا تحصیل در مجارستان رایگان است؟

خیر، تحصیل در این کشور رایگان نیست اما هزینه بسیار کمی دارد.

فرم مشاوره تحصیل در مجارستان

اولویت های شما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند